'De Geul' leeft bij de gratie van Koning Winter 'Velen wisten niet eens meer dat er een ijsclub was Texel'94 verslaat hekkensluiter DTS .TEXELSE y COURANT Honderd deelnemers aan zesde crossloop Informatieavond over streekplan DINSDAG 27 JANUARI 2004 Geen ijs qeen ijsclub', grijnst Henk de Ruyter. Het is een aar- lijk hebben geoordeeld. Het ijs had diae typering van IJsclub De Geul, de vereniging waarvan hij een dikte bereikt var1 plm 28 cm. en ÏKLSttr i, en dl, deze maand 75 jaar geleden werd opgericht. In koude winters deed het bestuur er alles aan om ancjere wedstrijd te organiseren, de leden een mooie baan te bezorgen en werd menig wedstrijd woensdag 6 februari werd een 'ring georganiseerd. Maar het gebeurde ook wel dat de vorst zó lang uitbleef, dat bijna niemand meer wist dat Den Hoorn een eigen ijsclub had. Van het vroegste verleden van De Geul is niet zo heel veel meer bekend. Notulen of jaarverslagen uit de begin jaren zijn er niet. 'in de kachel ver dwenen bij Aris Smit, één van onze eerste voorzitters. Tenminste, dat heeft zijn vrouw wel eens verteld', weet Piet Zijm, de huidige secretaris. Zelf is men er bij De Geul van over tuigd dat de ijsclub is opgericht op 10 januari 1928, want dat staat op de eerste pagina van het notulenboek dat met een huishoudelijk reglement begint, opgesteld in oktober 1956. 'Te den Hoorn Texel is een commis sie gevestigd, die zich ten doel stelt het houden van de schaatssport al daar te bevorderen, welke bestaan uit hardrijden, schoonrijden, hindernis rijden en hetgeen daar toe behoort', schrijft secretaris G. Wilner in artikel 1a. Oude edities van de Texelsche Cou rant lijken echter anders te leren. Want terwijl er in 1928 niets over schaatsenrijden in Den Hoorn is te rug te vinden, staat in het Bi/blad van de krant van woensdag 30 januari 1929 een artikel onder de kop 'Op richting ijsclub "De Geul'". De vraag wéar de baan moest komen, was al beantwoord: 'Sinds lang stelde men zich hier de vraag hoe tot oprichting van een ijsclub te komen. Nu dezer dagen de anders van nature zoo mooie baan "de Geul" met een sneeuwkorst was bedekt, werd het aantal voorstanders om een ijsclub op te richten steeds grooter. Maan dag jl. hadden eemge personen een vergadering uitgeschreven in het "Loodsmanswelvaren", waar onge veer 50 personen aanwezig waren. Als voorloopig voorzitter trad op de hr. P.B. Riteco die in het kort de ver schillende aangelegenheden memo reerde. Het grootste bezwaar tegen het exploiteeren van een baan bleek al uit de weg geruimd daar de heer Boschwachter Epe deze ("de Geul") geheel gratis afstond, wat zeker voor een nog op te richten vereen, een pracht voorstel is.' Riteco, die onder wijzer in Den Hoorn was en later hoofd van de Jozefschool in Den Burg werd, werd geholpen door se cretaris M. Bruin, penningmeester Jac. Witte Jzn. en commissarissen M.J. Kikkert, A. Slegh, A. Smit en J.D. Troost.' De nieuwe vereniging ging voortva rend van start, al wilde het weer aan vankelijk niet erg meewerken. 'Maan dag echter, op die zeldzaam mooie winterdag, kon met de wedstrijden een aanvang gemaakt worden', schrijft de Texelsche Courant van woensdag 6 februari. Op het pro gramma stonden een wedstrijd voor kinderen en 'hardrijderij met hinder nissen' voor heren en dames. Er werd gestreden om geldprijzen. 'De wed strijden werden bijgewoond door zeer veel publiek, wat, zooals vanzelf spreekt, de kas der vereeniging ten goede kwam.' De schooljeugd werd onthaald in 'de tent van de man met zijn koek en zopie'. Een wedstrijd 'schoonrijden voor paren', waarbij 'hooge geldprijzen' konden worden rijden voor paren' gehouden', waar aan door dertig paren werd deelge nomen. Er was een wedstrijd 'schoonrijden voor paren' ('niet één hiervan had ooit in wedstrijd schoon rijden meegedaan') en er was een 'hardrijderij voor heeren' op een baan van 300 meter. Maandag 18 februari vond onder veel belangstelling een 'gecostumeerd ijsfeest' plaats, ver licht door benzinelampen. 'Veel pu bliek van bijna alle oorden van Texel was te ongeveer acht uur aanwe zig om de gecostumeerden gade te slaan.' De |ury kende vijf priizen toe in de vorm van een 'kunstvoorwerp'. De eerste prijs ging naar mejuffrouw A.C. Drijver als roodkapje en de wolf, 'met als wolf een langharige herders hond'. De oudst bewaarde notulen dateren van 1956, toen op 11 oktober een algemene ledenvergadering werd gehouden in Loodsmanswelvaren. De vereniging was op dat moment kennelijk met al te actief, want het verslag vermeldt dat er de afgelopen jaren geen vergadering was gehou den en 'het gehele bestuur aan de Op de vraag van B. Wijngaarden in de jaarvergadering van 1956 ant woordde de voorzitter dat het plan was om de boswachter te vragen of het Vlak zou kunnen worden ge huurd. Jac. Bakker stelde daarop voor er vroegtijdig werk van te maken en 'het ergste gras wat af te maaien'. Negentien leden gaven zich als vrij williger op om aan de slag te gaan, waarna uitbater Rotgans van Loods manswelvaren, waar de vergadering werd gehouden, opmerkte: 'Maaien kan ik niet, maar voor de maaiers geef ik een fles Kees Boontje.' Hij kreeg applaus voor deze belofte, ter wijl secretaris Wilner in zijn verslag toevoegde: 'Nog een paar van zulke klanten en we hebben nog een gezel lig avondje toe Op de vraag of De Geul zou worden opgezegd, ant woordde de voorzitter dit niet van plan te zijn. 'Want dat is zoo'n melk koetje die altijd wat geeft. Het riet wat we daar mogen maaien voor de baan mogen we verkopen, dus de kosten die er voor betaald worden, komen er dubbel en dwars uit, dus houen wat je hebt.' Daarna werd lange tijd niets meer van de ijsclub vernomen. De eerstvol gende vergadering werd gehouden op 17 januari 1968. Punt vier op de agenda vermeldde: 'Beslissing voort bestaan ijsclub ja of nee'. De uit- Het bestuur ven ijsclub De Geut. poserend bij he, Groote V/a*, is in slechting van vorst. Van linksnaar Wiertz. Piet Zijm en Willem Goënga met kleinzoon Ids. naamgenoot van oud-schaatskampioen Postma. Bestuurslid BenPenhawas verhinderd. gewonnen, moest een dag later door dooi worden afgelast. De nieuwe vereniging had het tij ech ter mee, want de winter keerde een paar dagen later in volle hevigheid terug 'Texel is sinds Zondagmorgen van de buitenwereld afgesloten', be richtte de krant van 13 februari 1929. 'Nu en dan wordt met opoffering van veel tijd en moeite een poging ge waagd om het eiland te bereiken, maar tot heden tevergeefs.' De win ter zou nog bi|na een volle maand duren. Pas op 9 maart kon de krant koppen: 'De Vorst is dood, leve de lente!' en op 7 maart liep Teso-boot de Marsdiep voor het eerst de haven van Oudeschild weer binnen. 'Dit vereischt eemge toelichting, want wie Woensdag aan de haven eens een kijkje had genomen zou dat onmoge- beurt van aftreden' was. In de rond vraag vroeg B. Wijngaarden waar de nieuwe baan zou komen, 'want in de Geul is het hopeloos'. Hoe ernstig de situatie was, is nu moeilijk meer vast te stellen. Oudere Hoornders kunnen zich nog herinneren dat De Geul lang zaam dichtgroeide met riet en andere planten, maar met de nodige inspan ningen viel er kennelijk nog wel wat te verhelpen. Zo schreef de Texelse Courant van 3 februari 1954 dat de brandweer te hulp was gevraagd: die was zo vriendelijk de spuit een paar uurtjes af te staan voor het bespuiten van "De Geul", nadat men de stoppels zo goed en kwaad als dat ging met schraapwerktuigen had ver wijderd. De IJsclub kon haar leden gisteren een mooie baan bieden van 150 bij 40 meter.' Sinds 1979 lungeert natuurgebied het Groote Vlak nabij paal 9 tijdens koude v/inters als schaatsbaan voor Den Hoorn. (Foto orchjot Texelse Courant) kwam in zijn plaats. Na een uur spelen kreeg Marcel Ris het op zijn heupen. Vanaf het middenveld kon hij ongehinderd op rukken, waarna hij op vijfentwintig meter van het doel besloot te schie ten. Hij haalde verwoestend uit en zag de enigszins opstuiterende de bal in de uiterste (linker)hoek verdwij nen (0-1). Vlak daarop kreeg zowel DTS als Texel'94 kans om de score een ander aanzien te geven, maar de aanvallers faalden. Tien minuten voor het einde had Arnejan Kruithof de beslissende treffer kunnen scoren. Zijn schot miste echter overtuiging, waardoor keeper Van der Giessen overeind kon blijven. Inmiddels was Jelte van der Kooi, die er al een wedstrijd met het tweede elftal op had zitten, binnen de lijnen gekomen voor de moe gestreden Leon Zijm. Er volgden nog enkele spannende minuten, waarin verdediger Jacob Krijnen zich knap van een gemaakte fout herstelde door de bal van de doellijn te trappen. Komende zondag is Texel'94 vrij, de week erop ontvangt de ploeg van Rep Wieringerwaard, dat op de voor laatste plaats staat. komst stond met bij voorbaat vast, blijkt uit de notulen. 'Velen wisten met eens meer dat er nog een ijsclub was. Niet zo verwonderlijk. Als men weet dat de laatste jaarvergadering gehou den werd op 11 Oktober 1956. Niets wees er toen op dat dit voorlopig de laatste vergadering zou zijn. Maar als ijsclub heb je nu eenmaal een schaatsbaan noodig. Jarenlang was er in de Geul een prachtige baan in een mooie omgeving, maar de plan tengroei en riet breidden zich steeds verder uit. zodat deze gelegenheid verloren ging. Maar nu hebben we toestemming gekregen van PWN om op het Grote Vlak te schaatsen.' Om de opkomst bij de vergadering te bevorderen, verlootte het bestuur een waardebon van 25,- onder de aan wezigen. Het initiatief trok ook de aandacht van de Helderse Courant, die er een olijk stukje aan wijdde: 'Het bestuur van de ijsclub Den Hoorn heeft er wat op gevonden - op dat eeuwige gebrek aan leden tijdens jaarvergaderingen. Zelfs een raadslid krijgt niet zoveel presentie geld! En wie weet, misschien vindt dit voorbeeld nog navolging. Bij verschil lende vergaderingen op dezelfde avond kunnen de besturen dan tegen elkaar opbieden.' Veel helpen deed het kennelijk met, want de Texelse Courant meldde later: zelfs in achtergestelde!?) Den Hoorn is de welvaart zo toegenomen, dat dit wei nig hielp. Buiten het bestuur hadden zich slechts tien personen naar het dorpshuis laten lokken.' Daarna werd het opnieuw ruim een decennium lang stil. De Texelse Cou rant van 2 februari 1979 maakte on der de kop 'IJsclub Den Hoorn zoekt "fris" bestuur' melding van een reddingoperatie. Het voortbestaan was opnieuw aan de orde. Op woensdagavond 7 februari wordt in hotel Den Hoorn een 'her- oprichtingsvergadermg' belegd. Sinds de laatste vergadering in 1968 waren afgezien van het beschikbaar stellen van enkele schaatsprijsjes voor de schooljeugd geen activiteiten ontplooid. 'De clubkas is vrijwel leeg en leden zijn op de vingers van een hand te tellen De weinig floris sante situatie was 'vooral voor de heer Smit dermate teleurstellend dat ook hij er geen gat meer in ziet'. Smit was op dat moment 78 jaar oud en sinds de oprichting in 1929 lid van het bestuur. Tijdens de erop volgende ledenvergadering trad hij af, nadat hij had gemeld dat 'er nog enkele schaatsen' waren, 'verdere bezittin gen niet meer'. Secretaris Wilner be dankte Smit met een fruitmand, 'als blijk voor het vele werk wat hij voor de ijsclub heeft gedaan. Niets was hem te veel volgens de heer Wilner. altijd stond de heer Smit klaar om de zaak te regelen', schreef Wilner in zijn notulen. Het nieuwe bestuur had er zin in. Het parkeerterrein aan de Stolpweg, waar toen nog de caravan van de WV stond, werd onder water gezet, zodat kinderen er al bij een beetle vorst konden schaatsen. Toen de kou lan ger aanhield, werden wedstrijden georganiseerd op het Groote Vlak, langs de weg naar paal 9. Het eerste evenement van De Geul sinds vele jaren, een wedstrijd voor de school jeugd op 19 februari, kreeg lovende kritieken in de Texelse Courant: 'Voor deze gelegenheid waren enkele keu rige professionele banen uitgezet. Het ijsclubbestuur had hierbij met houten blokjes gewerkt die door spij kers in het ijs vast zaten. Om bij het verblijf op de baan ook de inwendige mens wat te versterken werd door de echtgenotes van de bestuursleden warme chocolademelk uitgedeeld. Door de goede begeleiding werd het gehele evenement een groot succes. Het pechduiveltje ontbrak evenwel niet omdat het schoolhoofd van de Jan Drijverschool, de heer Jac. van Wolferen, in een ondergestoven wak stapte Behoudens natte voeten kwam hij er echter zonder al te veel kleerscheuren vanaf. Verder kwam Florian Parlevliet met zijn hoofd op het ijs terecht. De dokter moest de wond hechten.' Een week later wa ren er wedstrijden voor volwassenen. Willem Hart won de Ans Smit-bokaal, uitgereikt door de oud-voorzitter zelf. Om de kosten te bestrijden werd een bliksemmzameling gehouden in Den Hoorn en Wijk H. Deze bracht ƒ1414,10 op. Ondertussen werden plannen ge smeed voor een baan bij het dorp, op een gemeentelijk stuk grond tussen John Rep had na lange tijd weer eens reden om tevreden te zijn, na afloop van de wedstrijd tussen hekkensluiter DTS en Texel'94, dat maar iets hoger op de ranglijst stond. 'Eindelijk weer eens de volle winst. Dat is precies wat we nodig hebben. Voor de rust vond ik het een gezapige partij, maar in de tweede helft zat er meer pit in', glunderde de coach van de Texelaars in een kleed kamer in Oudkarspel. Zijn ploeg won met 0-1. Beide ploegen begonnen na het beginsignaal van scheidsrechter Ronald Agema uit Den Helder in een rustig tempo aan de wedstrijd. Het was een voorzichtig aftasten, waar bij het voorkomen van tegen doelpunten vooralsnog belangrijker was dan zelf scoren. Texel'94 kreeg in de achtste minuut de eerste kans om de score te openen. Een knap genomen, lastig draaiende vrije trap van Martin Koorn kon door keeper Rob van der Giessen van DTS maar net onschadelijk worden gemaakt. Enkele minuten later had de thuis ploeg na een gevaarlijke uitval de openingstreffer kunnen aantekenen. De over de uitlopende keeper Bart Heerschap geplaatste bal verdween echter over het Texelse doel. Kort daarop was Marcel Ris dichtbij een Texelse treffer, maar de keeper van DTS was wederom paraat. Ook het vervolg van de eerste helft miste vaart en agressie, eigenlijk met passend bij een wedstrijd die zo be langrijk was in de strijd om degrada tie. De gasten hadden wel wat meer grip op de wedstrijd en lieten aardige combinaties zien, maar doeltreffend heid ontbrak. De gastheren moesten het vooral hebben van de lange bal. Ook bij hen ontbrak echter de zuiver heid en de precisie om de juiste eind- pass te geven, mede door goed in grijpen van de Texelse defensie, die onder leiding stond van aanvoerder Martin Koorn. Vijf minuten voor rust werd keeper Heerschap bijna verrast door een gevaarlijk afstandsschot, maar hij bracht knap redding. Bij de aanvang van de tweede helft waren de beste kansen wederom voor de bezoekers, doch de scherpte en het venijn ontbraken in de afron ding. Ook de uitvallen van de gasthe ren bleven de aandacht vragen. Tien minuten na rust werd de licht geb lesseerde Maarten Broekman ver vangen door Maurice de Groot, die spits werd. Even later verliet ook Ralph Koning het veld. Roelf Siebinga Onder zeer fraaie weersomstandig heden maten 34 leden van NOVA uit Warmenhuizen en 66 Texelaars zon dag hun krachten in de zesde Bos en Duinloop van dit seizoen. Al direct in de eerste wedstrijd sneuvelde het parcoursrecord. Erik Tesselaar uit Sint Maarten liep de 1200 meter in 4.42, 20 seconden sneller dan recordhouder Erwin de Ridder Deze laatste eindigde voor het eerst onder de vijf minuten.Youra Sangers werd met haar persoonlijk record tevens eerste meisje. Denise de Ridder, Chayah Schreve, Lieneke Lohse, Sara Lohse, Joop Bonnet en de 5- jarige Marloes Roeper liepen een persoonlijke toptijd. Ook bij de heren over 2950 meter werd een nieuw parcoursrecord neer gezet. Jaap Witte liep 13 seconden van zijn persoonlijke toptijd af en ein digde in 10.11 minuten. Jelle Lubach was eerste jongen en Anne Schalkwijk uit Warmenhuizen eerste meisje. De 5900 meter was met slechts èen loper uit Alkmaar een Texels onder onsje. Robert Bakker eindigde als eerste en kwam over de streep met de woorden: 'Volgende keer wat min der bier drinken de avond voor de wedstrijd.' Een persoonlijk record werd gelopen door Monique en Martien Lubach, John Daalder en Hanneke Lemstra. Rob Zwetsloot uit Alkmaar werd eerste bij de heren veteranen. Aan de 8850 meter deden 39 lopers mee. Het werd een mooie strijd tus sen beide verenigingen. Lutz Lohse was oppermachtig bij de heren en kwam in 30.37 minuten binnen. Oud- Texelaars Coen Schoonheden van NOVA finishte als tweede in 32.33 minuten. Bij de dames-veteranen was Petra Rol van NOVA de snelste. Laurien Bakker uit Den Burg werd derde en was daarmee tevens snel ste Texelse. Bij de heren-veteranen was Theo Tesselaar uit St. Maarten de snelste, Henry Hofmann uit Tuitjenhorn tweede en Jan Zijm derde en eerste Texelaar. Uitslagen: 1200 meter - Meisjes 1. Youra Sangers 5 34; 2 Lysanne Vermeulen 5.54; 3 Silvie Kruijer de Diek en kampeerboerderij De Stolp. Het bestuur was aanvankelijk nogal optimistisch, blijkt uit de notu len van een bestuursvergadering van 14 februari 1979. 'Er is reeds enig kontakt geweest door enkele nu be stuursleden die dit idee globaal be keken hebben met gemeenteraads lid Welboren, die weer met wethouder Nauta gesproken heeft en er wel wat inzag om dit te realiseren. Voordat men een definitieve aan vraag bij de Gemeente wil indienen, wordt gemeend dat men eerst een overleg met alle Hoornder verenigin gen moet hebben.' De verenigingen schaarden zich ach ter het initiatief, waarna een brief naar de gemeente ging. Het antwoord betekende een domper: 'De brief is niet erg opwekkend, het is ze nota bene niet duidelijk welke medewer king wij vragen Het lijkt er op dat men het hele plan niet eens bekeken heeft, de plaats past niet in het bestem mingsplan, dus kan het niet door gaan', aldus de notulen van de bestuursvergadenng van 23 juli 1979. Voorzitter Ed Drijver voerde nadien nog een gesprek op het gemeente huis, maar dit leverde niets op, waarna 'besloten werd een brief een te schrijven aan B en W waarin dui delijk ons ontstemdheid tot uiting gebracht zou worden.' In de jaren erop vroor het geregeld hard genoeg om de baan op het Vlak te kunnen openen. In 1980 werd deze voor het eerst verlicht door middel van twee aggregaten van de firma's Willem Bakker en Goënga en schijn werpers van aannemer Marten Visser. Vanuit een strandhuisje werd choco lademelk, koek en worst verkocht. Er werden drukbezochte wedstrijden gehouden. Bram Brouwer won de beker die beschikbaar was gesteld door Bob en Thea Hoogenraad van café Het Kompas. De winter van 1980/81 was nogal zacht. Daarom werd een uitstapje gemaakt naar kunstijsbaan De Meent in Alkmaar. De deelname viel met dertig leden nogal tegen, zodat het initiatief niet werd herhaald. In de winters van 1984/85 en 1985/86, toen er voor het eerst sinds 1963 weer Elfsteden tochten werden gehouden, kwamen de schaatsliefhebbers ook bij Den Hoorn aan hun trekken. Een hoogte punt vormde het Texels kampioen schap korte baan, dat op 18 februari 1986 op het Vlak werd gestreden en werd gewonnen door Kees Kikkert. Daarna herhaalde de geschiedenis zich opnieuw en moest de dorps- (Tuitjenhorn) 6.02; 4. Chayah Schreve 6.12; 5. Maartje Schreve 6.39.6 Denise de Ridder 6 46. 7. Melody Lighthart (Warmenhuizen) 6.57, 8 Claudia Woerdii (Warmenhuizen) 7 28; 9. Lieneke Lohse 7.30,10 Sara Lohse 7.43; 11. Mant Daalder 7 46; 12. Marloes Roeper 8 05 Jongens: 1. Erik Tesselaar (St Maarten) 4.42, 2 Erwin de Ridder 4 59. 3. Jesse Smit (Warmenhuizen) 5.13,4 Nick Henmnk 5.215 Tijs Hofmann (Tuitjenhorn) 5.22; 6 Robbert de Nijs (Warmenhuizen) 5 25; 7 Sam Hennink 5.49; 8. Daniël Schreve 6.11; 9 Bas Hopman 6.15; 10 Stijn Visser 6.16, 11 Joop Bonnet 6.19; 12. Nikay Sangers 6 44; 13 Job Lighthart (Warmenhuizen) 7.26. 2950 meter - Meisjes: 1 Anne Schalkwijk Warmenhuizen) 14.02; 2. Joy Leeghwater (Tuitjenhorn) 14.21; 3 Ilse Leeghwater (Tuitjenhorn) 14.22; 4. Simone Schouten (Warmenhuizen) 14.26; 5. Nienke Rijkeboer (Warmenhuizen) 14.36. Dames* 1 Frida Keijser 17 06; 2 Sharon de Boer (Terneuzen) gestopt. Jongens: 1 Jelle Lubach 11 37; 2. Eldin Honingh 12.14; 3. Henk Tromp 12.42, 4 Jozef Pieter Buijsman 12.59, 5. Hans van Franeker 13.28, 6. Robert Witte 13.44 Heren; 1 Jaap Witte 10.11; 2. Wouter Dogger 11.23 Heren veteranen 1 Jan Dogger 14 39; 2. Peter Bak ker 15.12. 5900 meter - Dames 1 Hanneke Lemstra 29.01 Dames-veteranen: 1 Judith van Bleijswijk 29.08. 2. Riny Roeper 31.03; 3 Monique Lubach 33.58 Heren 1 Robert Bak ker 23.24; 2. John Daalder 27.27; 3. Erik Bak ker gestopt. Heren-veteranen: 1. Rob Zwetsloot (Alkmaar) 25 25; 2 Geert van der Steeg 27.34; 3. Ger Sangers 27.39, 4. Cees Timmer 28 36; 5. Cees Witte 28 44.6 Richard Bakker 28.53; 7. Andri Binsbergen 29.58; 8. Martien Lubach 30 03; 9. Joop Groeskamp 30.43; 10 Henk Kikkert 31.05, 11 Chiel de Boer 31.22; 12. Maarten Smit 31 28,13. Frans Kamphuis 33.13; 14. Ruud Meedendorp 35.49 8850 meter - Dames-veteranen 1 Petra Rol (Warmenhuizen) 42 16, 2. Tannes Kruijer (Tuitjenhorn) 43.27; 3. Laurien Bakker 44.29,4. (Foto Joop Rommets) commissie eraan te pas komen om het bestuur van de ijsclub zover te krijgen weer eens een bijeenkomst te beleggen. 'Door omstandigheden werd de vergadering nu pas gehou den', staat in het vergaderverslag van 13 januari 1995. Het werd een tumultueus samenzijn, waarin het hele bestuur aftrad. Het nieuwe kweet zich nauwgezet van zijn taak. Er werd sindsdien geschaatst wan neer dat maar even mogelijk was. Een hoogtepunt, en waarschijnlijk ook nieuw voor de Hoornder ijsclub, was de toertocht die in de Elfsteden- winter 1997 op het Vlak werd gehou den. 'Heel schaatsend Texel leek zich daar te hebben verzameld voor de rondjes van 4300 meter die over schilderachtig kronkelende slootjes in de richting van de Hors voerden. Een stukje klunen en bukken voor een doorgang maakte de tocht com pleet. Per categorie kon één, twee. drie of vijf keer een rondje worden geschaatst. De organisatie had op zo'n honderd deelnemers gerekend en werd volkomen verrast door de 171 die zich aanmeldden. De grote opkomst in Den Hoorn wijst erop dat Texelaars veel meer be hoefte hebben aan toeren dan zich met elkaar op snelheid meten'staat te lezen inde Texelse Courant van 14 januari 1997. De club telde op dat moment 283 donateurs, waarvan er 160 niet in Den Hoorn woonden. De afgelopen jaren overheersten de zachte winters en hadden bestuurs leden voorzitter Willem Goënga, se cretaris Piet Zijm, penningmeester Henk de Ruyter en commissarissen Willem Wiertz en Ben Penha het niet al te druk Toch zaten ze niet stil. Door middel van een sponsoractie onder bedrijven werd ƒ4250,- binnenge haald, waarna voor een bedrag van bijna ƒ10.000,- een nieuwe sneeuwschuiver kon worden aange kocht. Zuinig als de Hoornders zijn, werd ook de oude in ere gehouden. 'We hebben nog nooit zo goed in onze spullen gezeten', constateert De Ruyter tevreden. 'Een keet voor de koek-en-zopie huren we van Werner Dros. Daar zijn goede afspra ken over gemaakt.' Het is duidelijk, de vereniging hoeft niet te improvise ren als de vorst invalt. Willem Goënga: 'Nu wachten we gewoon af. Maar als ie de weerberichten voor de komende tijd hoort, belooft het met veel goeds.' Joop Rommets Betsy Groen (Burgerbrug) 47 39. 5. Nel Meijer (Warmenhuizen) 49 42; 6. Yvonne Boerdijk (Warmenhuizen) 51.34. Heren 1. Lutz Lohse 30 37; 2 Coen Schoonheden (Oudkarspel) 32.33; 3. Gauke van Lingen (Oudeschild) 36.39; 4. Peter Pronk (Tuitjenhorn) 37 05, 5. Thomas Richter 38.48; 6 Peter Witte 39.44, 7 Govert van Eeten (Eindhoven) 44.05; 8 Ron Lighthart (Warmenhuizen) gestopt. Heren-veteranen: 1. Theo Tesselaar (Tuitjenhorn) 32 43; 2. Henry Hofmann (Tuitjenhorn) 34 013 Jan Zijm 34.22; 4 Aad Vader (St. Maarten) 36.10; 5 René de Nijs (Warmenhuizen) 36 43; 6. Pierre Bonnet 36 54; 7 Ane Kossen (Tuitjenhorn) 37 34; 8. Dirk Vmke 38.21; 9 René Strooper (Tuitjenhorn) 38.46; 10. Piet Bakelaar 39.19; 11 Peter Kruijer (Tuitjenhorn) 39.20; 12 Louis Suiker (Warmen huizen) 39.25; 13 Jos Schalkwijk (Warmen huizen) 39.39; 14 Peter Robert (Warmenhuizen) 40.05; 15. Ane de Ridder 40.06; 16. Dick Smit (Warmenhuizen) 41.02; 17. Norbert Dankers 41.48,18. Piet Stuyt (Tuitjenhorn) 42.02,19. Jan van Dijk 43.37; 20. Theo Tesselaar (St. Maar ten) 44.31; 21. Rinus Kooger 44.57; 22. Ed Zegers 45 05. Het ontwerp Ontwikkelingsbeeld Noord-Holland-Noord (de opvolger van het streekplan) is onderwerp van een voorlichtingsavond die de ge meente op woensdag 4 februari houdt in de raadszaal. Door middel van voorlichting hopen burgemees ters en wethouders zoveel mogelijk Texelaars bij de inspraakprocedure te betrekken. Het college wil in Haarlem een krachtig 'nee' laten horen.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7