Schapen in de greep van kwakkelwinter Héle brandweer moet ambtseed afleggen... 'Afspraken met gebruikers worden gewoon nageleefd' TEXEL Cjroen c/warts Jexelin het harL, Politiek neemt besluit over chalets op Krim Bestuurscrisis schietsportcentrum gesust Burgemeester mag niet meer roken op kamer Toch geen subsidie voor kappen van zieke iepen Goudsmid/juwelier Woningbouwplan Scheepsmonteur Land bij Utopia natuurgebied TEXELSE^COURANT L# j al krï Betonpad Hogeberg inzet van conflict adverteren eigen opdruk Texelaartje PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11849 TEXELSE VRIJDAG 30 JANUARI 2004 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Burgemeester Geldorp mag niet meer roken op haar werkkamer in het gemeentehuis. Bij een controle van de Keuringsdienst van Waren bleek dat de burge meester in overtreding was. 'Er zijn scherpe waarnemers op het gemeentehuis', zo bevestigt Geldorp het plaatselijke rook verbod. Ten onrechte veronderstelde Gel dorp dat op haar kamer, die zij aanduidt als een stand-alone- werkplek, wel gerookt zou mogen worden met de deur dicht en het raam open op het moment dat daar geen bezoekers zouden zijn. Dat bleek echter strijdig met de wet, zodat de burgemeester sinds de controle enkele weken geleden ook gebruik moet maken van de gemeenschappelijke rookruimte in de kelder van het raadhuis. De Keuringsdienst van Waren contro leert als onderdeel van de Voedsel en Waren Autoriteit of bedrijven en organisaties zich houden aan het rookverbod in openbare ruimtes zoals omschreven in de Tabaks wet. De onaangekondigde con trole vond plaats in december. Tij dens die inspectie bleek tevens dat het rookverbod in het gemeen tehuis met zichtbaar stond aange kondigd. 'Er is een schriftelijke waarschuwing uitgedeeld aan de gemeente Texel', aldus pers- voorlichtster Annette Kraft-Van Ermel van de Keuringsdienst van Waren. Inmiddels prijkt op de toegangsdeur van het raadhuis een duidelijke sticker die bezoe kers op het rookverbod wijst. Op korte termijn volgt een nieuwe in spectie. Hoewel het roken haar door de wet behoorlijk wordt bemoeilijkt, is Geldorp geenszins van plan te stoppen: 'Ik ben wel minder gaan roken, maar iedereen die denkt dat ik gestopt ben of zal stoppen, moet ik teleurstellen.' Wel geeft zij toe het er moeilijk mee te hebben. 'Maar er zijn genoeg momenten om bij te tanken', laat zij rokend vanuit haar auto weten. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg T Koning Winter regeert, maar tot dus ver met milde hand. Het ene moment een dikke sneeuwbui, het andere is het witte dek alweer verdwenen. Voor weggebruikers is het oppassen ge blazen. Met name in woonwijken gleed gistermorgen menig fietser onderuit. Ook bereikte de krant een enkele melding over weggebruikers die in de sloot raakten, zoals woens dag ter hoogte van De Valk bij de ro tonde Eierland. Het goede nieuws is dat zo'n winters landschap altijd een fraai plaatje oplevert, zoals dit beeld vanaf Zuidhaffel. (Foto Gerarö Timmtrmtn) Onder de leden van de Texelse vrij willige brandweer heerst onvrede over het besluit van het college om hen te verplichten de ambtseed af te leggen. Ze vinden het overdre ven en zelfs een blijk van wantrou wen, vooral omdat niet alleen nieu welingen de eed (óf belofte) moeten afleggen, maar ook de mensen die al jaren deel uitmaken van het korps. Commandant Dick Jongeneel denkt dat de afkeuring het gevolg is van onwetendheid en hoopt zijn mannen ervan te kunnen overtuigen dat de beëdiging een goede zaak is. Op de maandag te houden korpsbijeenkomst is de kwestie onderwerp van gesprek. De verplichting om de eed of belofte af te leggen is per 1 januari ingegaan op initiatief van de gemeente zelf. Volgens het college was geen plaat selijke misstand de aanleiding, maar landelijke kwesties zoals de gerucht makende bouwfraude hebben wel een rol gespeeld en het besef aange wakkerd dat bevordering van de ambtelijke integriteit aandacht ver dient. De gemeente ontwikkelde daarop eigen beleid. Naar aanleiding daarvan werd in december 2002 het advies 'Gedragscode bestuurders en medewerkers gemeente Texel' vast gesteld en het invoeren van de Nu Texel heeft besloten de iepziekte- bestrijding te staken, vervalt alsnog de subsidie die Gedeputeerde Staten beschikbaar hebben gesteld voor het kappen van zieke iepen in het buiten gebied van Texel. Dit in tegenstelling tot een bekendmaking vorige week dat hiervoor wél geld beschikbaar wordt gesteld. Aanvankelijk had de provincie hiervoor een bepaald bud get gereserveerd. Wél biedt de subsidieregeling de mogelijkheid tot een vergoeding van maximaal vijftig procent van de kosten voor de herinplant van terreinen waar zieke iepen zijn gekapt. Voorwaarde is dat het een alternatieve, streekeigen be planting is. Aanvraagformulieren voor subsidie kunnen worden opgevraagd bij Landschap Noord-Holland, tel. 0251-662244. Meer informatie over deze subsidieregeling staat op de website www.landschapnoord holland.nl ambtseed vloeide daaruit voort. Bur gemeester Joke Geldorp heeft de eed inmiddels bij drie nieuwe mede werkers afgenomen. Voor medewer kers die al in dienst zijn zullen work shops 'Integriteit' worden gehouden Ambtenaren Dat ook de brandweer onder de ver plichte beëdiging valt is volgens het college consequent Het korps be staat weliswaar uit vrijwilligers, ze vallen onder hetzelfde ambtenaren recht als de medewerkers van de gemeente. De mensen van de brand weer zijn daarover schriftelijk geïnfor meerd. Die informatie heeft echter nogal wat vragen opgeroepen en hier en daar zelfs verontwaardiging ge wekt Naast het feit dat men die beëdiging niet ziet zitten heeft het vooral verbazing gewekt dat alle le den van het korps de eed moeten afleggen, terwijl bij de 'echte' amb tenaren van de gemeente alleen nieu welingen onder die plicht vallen. Het wekt de indruk dat er wat integriteit betreft bij de brandweer meer zorgen zijn dan bij de gemeentemedewer kers. Commandant Dick Jongeneel ontkent dat laatste, maar kan zich wel voorstellen dat dit onderscheid naar buiten toe een merkwaardige indruk maakt. Hij staat achter de verplichte beëdiging op zichzelf. Op de vraag wat er gebeurt als een brandweer man weigert de eed af te leggen wil hij niet ingaan. 'Ik wil er eerst met de mensen over praten'. Tekst De tekst die bij de beëdiging wordt uitgesproken lijkt veel op de eed die raadsleden bij hun installatie moeten afleggen. Men kan kiezen tussen eed ('ik zweer...') en belofte ('ik beloof). De eed eindigt met 'Zo waarlijk helpe mij God almachtig' en de belofte met 'Dat verklaar en beloof ik'. De volledige tekst luidt. Ik beloof (zweer) dat ik trouw zal zijn aan de Koning en dat ik de grondwet en alle overige wetten van ons land zal eer biedigen. Ik beloof (zweer) dat ik noch direct, noch indirect in welke vorm dan ook valse informatie heb ver strekt in verband met het verkrijgen van mijn aanstelling. Ik beloof (zweer) dat ik tot het verkrijgen van mijn aan- Lees verder pagina 5 Een bestuurscrisis binnen de Stichting Sportschutters heeft de afgelopen weken gezorgd voor flinke spanning binnen schiet sportcomplex Odysseus. Het con flict resulteerde in het opstappen van voorzitter Melle Smith en se cretaris-penningmeester Willem Vlas. Spoedoverleg heeft ertoe geleid dat een nieuw stichtings bestuur is samengesteld, waar door het gebruik van het vorig jaar officieel geopende complex is ver zekerd en de gemaakte afspraken kunnen worden nageleefd. Vooral het vertrek van Willem Vlas is spraakmakend en wordt door de sportschutters algemeen betreurd. Vlas behoort tot de kleine kring van mensen die vanaf het prilste begin betrokken zijn bij het schietsport complex, dat dankzij een stevige lobby, een flinke bijdrage van de ge meente, langdurige inzet en veel doorzettingsvermogen van vrijwilli gers tot stand is gekomen Waar veel schutters mets moesten hebben van de papieren rompslomp die het am bitieuze project met zich meebracht, bleek Vlas geknipt voor het financiële rekenwerk en andere administratieve handelingen, die hij met ongekende inzet vervulde. Ook nadat het cen trum was voltooid bleef de secreta ris-penningmeester zijn werk, even als andere vrijwilligerstaken, met de voor hem kenmerkende grondigheid en toewijding vervullen. De gedetail leerde wijze waarop hij te werk ging, strookte met altijd met de meer prak tische denk- en werkwijze van het bestuur van de boogschutters en de schietsportvereniging, die hun res pectievelijke ruimtes huurden van de overkoepelende stichting Bijko mende factor was het onverwacht hoge aantal verenigingen en instan ties die gebruik maken van het schietsportcentrum, variërend van de Bloedbank en de Diabeteskring, tot dansschool Corma en de Model spoorclub De grote belangstelling resulteert erin dat het centrum vrijwel continu in ge bruik is, wat een behoorlijke claim legt op de vrijwilligers van beide schietsportverenigingen Mede daar door kwamen de bestuurders van de vereniging en de stichting onder druk te staan, met als klap op de vuurpijl een controle door de politie, die sig nalen had gekregen dat het schiet sportcentrum slordig met de veiligheidsvoorschriften zou om springen. De inspectie leerde dat juist het tegenovergestelde het geval was, met als resultaat dat de clubs juist complimenten kregen over de veilig heid in het complex, Vervelende bij komstigheid was dat de politie liet blijken dat iemand van binnenuit hen had getipt, wat de onderlinge verhou dingen binnen het schietsport centrum geen goed heeft gedaan. Een optelsom van gebeurtenissen, die er 7 januari toe leidde dat de voor zitter en secretaris-penningmeester van de stichting na een emotioneel beraad opstapten en alleen demis sionair hun taken voortzetten. 'Een onoverbrugbaar verschil van inzicht', omschrijft bestuurslid Henk ('van de Baron') Witte. 'Jammer, want met name Willem Vlas is van onschatbare waarde voor onze vereniging ge weest.' Witte verwijst praatjes over financiële problemen binnen de stich ting naar het rijk der fabelen. 'Zoals verwacht hebben we in het begin wat aanloopverliezen gehad, maar snel ler dan gedacht hebben we die over wonnen.' Er volgden verschillende zittingen, met als resultaat dat er deze week een nieuw stichtingsbestuur is gefor meerd. Met als tijdelijke voorzitter Dirk Klein, die al eerder voorzitter was en tot juli aanblijft. Ed Vermeulen is de rueuwe penningmeester. Verder be staat het stichtingsbestuur uit Gert- Jan Schoorl, Ruud Bakker, Henk Witte en Willem ('Sjeik') Bakker. Witte 'We hebben een moeilijke periode achter de rug, maar in deze samen stelling gaan we de toekomst met vertrouwen tegemoet. Alle gebruikers kunnen er van op aan dat de ge maakte afspraken worden nage leefd Losse nummers 0,95 Goudsmid/juwelier mevrouw M. Parus uit Lelystad overweegt naar de rechter te stappen omdat b en w weigeren de schade te vergoeden die zij opliep toen de gemeente niet lan ger toestand dat zij op de maandagse markt zilveren sieraden verkocht. Pagina 5 Hans Zijm en Inez Pluijlaar uit Den Burg willen op eigen grond een bouwplan realiseren. Het bestem mingsplan laat dat vooralsnog niet toe. Pagina 7 Een scheepsmonteur uit Oudeschild die begon in een tijd dat de kotters nog met scheerborden visten. Martin Boom laste in zijn 43 jaar durende loopbaan als scheepmaker en - reparateur een veelheid aan klussen en zelfs kunstwerken in elkaar. Pagina 8 Een strook grasland van 12 hectare ten noorden van boerderij Utopia in Het Noorden wordt natuurgebied. B en w zijn althans bereid mee te werken aan de artikel 11-proce dure die daarvoor nodig is. Het verzoek om de huidige agrari sche bestemming te veranderen in een natuurbestemming komt van het Hoogheemraadschap Holland Noorderkwartier, dat in het gebied gunstige omstandigheden wil schep pen voor brakke, natte terrestische en aquatische vegetaties. De grond zal deels worden verlaagd, er worden stuwen geplaatst en een kreek gegra ven. De benodigde aanlegvergun- ning kan alleen worden verstrekt als het gebied een natuurbestemming krijgt. Het college vindt dat geen probleem, omdat aan de in het bestemmings plan opgenomen voorwaarden wordt voldaan. De gronden vallen binnen het zoekgebied voor natuur ontwikkeling en zijn van een agrariër aangekocht.. Bovendien zijn ze op genomen in het Masterplan Wateren in het bezit van een natuurbescher mingsorganisatie (Natuurmonu menten). De toetsing aan de habitat- en vogelrichtlijnen valt uiteraard ook gunstig uit, want de natuurwaarden van het terrein worden versterkt. (Advertentie) Jnrli h bt1 kirL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) cwrr-f iC. De chalets voor De Krim werden met het schip de Terschellingerbank (zie achtergrond) op de haven van Oudeschild aan land gebracht. (Foto Bon Koning) Een drie meter breed betonpad van vierhonderd meter lengte, vanaf 't Skillepaadje naar de woning bovenop de Hogeberg. De manier waarop de gemeente met de aanvraag hiervoor is omgesprongen, is in het verkeerde keelsgat geschoten van mevrouw M.J. Ran. Tijdens de afhandeling door de Commissie Bezwaarschrif ten erkende een ambtenaar dat de gemeente weliswaar een paar schoonheidsfoutjes had begaan, maar dat het vooral aan de aanvra gers zelf te wijten is dat het college er nog niet over had beslist. Een betonpad in zo'n kwetsbare omge ving vergt een goede landschappe lijke afweging en met de door Ran verstrekte gegevens kon de ge meente niet uit de voeten, aldus een zegsman van het college. 'Bovendien wilde de familie het ene moment een betonpad en het andere een schelpenpad.' Ook het gehakketak over de bouw van een stolp bespoe digde de afhandeling niet. Overigens is het nog maar de vraag of Ran toestemming krijgt voor zo'n pad. 'Dat is nodig voor zware trans porten, die je voor een bedrijf kan verwachten Maar het erf boven op de Hogeberg heeft een woon bestemming', stelt de gemeente vraagtekens bij de noodzaak. Vakantiepark De Krim wil aan de 59 stacaravans op het terrein 40 nieuwe chalets toevoegen. Deze hebben een oppervlakte van 50 vierkante meter, 5 meter groter dan op grond van de nota Openlucht- 3 recreatie is toegestaan. Maar om dat het college van b en w het een goed plan vindt vraagt het de raadscommissie Grondgebied om het beleid te verruimen. Regel is dat op een standplaats van minimaal 150 vierkante meter een Stacaravan van maximaal 45 vier kante meter mag worden geplaatst, I mits het terrein beschikt over een centrale parkeerplaats. De gemeente gedoogt dat er vrijstaande bergingen worden geplaatst van maximaal 6 iyierkante meter. Op De Krim. dat be schikt over een centrale parkeer plaats. komen de chalets te staan op een standplaats van 175 vierkante meter, met elk een eigen parkeer plaats. Bij de chalets van 50 vierkante meter die De Krim wil neerzetten, is een vaste berging inbegrepen. Er ko men geen aparte tuinhuisies bij, mocht dat wel gebeuren, dan gaat de vierkante meter weer van de cara van af. Ook wil het vakantiepark Schriftelijk verklaren dat de sta caravans niet worden uitgepond en dat de oppervlakte van de caravans niet wordt vergroot. Het terrein waar de chalets komen te staan was tot dusver in gebruik als kampeerterrein. Het plan valt binnen de hoeveelheid slaapplaatsen waarover De Krim mag .beschikken. 'We zien dit als een stuk kwaliteitsverbetering', licht directeur Iwan Groothuis toe. 'De chalets be schikken over twee badkamers, waarmee we inspelen op de vraag van groepen om naar het eiland te komen en waarvoor we een speciaal Texelprogramma hebben. Doordat de chalets jaarrond kunnen worden ver huurd, pikken we ook een stuk seizoensverlenging mee.' Door het plan verbetert volgens het college de kwaliteit van het aanbod op De Krim, reden waarom b en w er ondanks de overschrijding van 5 meter aan mee willen werken. De commissie Grond gebied geeft maandag 23 februari aan of het akkoord gaat om dit via een procedure mogelijk te maken. Dit betekent een beleidswijziging, op grond waarvan vakantieparken in soortgelijke posities ook in aanmer king kunnen komen voor chalets van 50 vierkante meter. Het college bena drukt wel dat dit geen automatisme is, maar omschrijft het als 'maat werk'. Het is de bedoeling dat de chalets vanaf april in de verhuur gaan. Voor uitlopend hierop is een eerste zen ding van zes chalets op het eiland gearriveerd. Wat eerder dan de be doeling was, wat volgens De Krim te wijten is aan een foutje in de commu nicatie. De chalets kwamen niet met de veerboot van Teso, maar met de Terschellingerbank van rederij Waddentransport, die ze in Harlingen heeft opgeladen en in Oudeschild aan land bracht. In totaal zijn zes of zeven transporten nodig. Complete informatie Dit jaar met uitvouwbare kaart van het Nationaal Park Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1