Stoelen erbij voor jubilerende volksdansers Appartementen Wezenland zijn niet te legaliseren brunc 919. mets Groen Twartsjexeh 'm het Lijst met bezwaren TB tegen nieuw streekplan 'Bevolking interactief betrekken bij invulling' Justitie eens met afsluiting strook strand bij De Koog Hulpmiddel bij actie tegen provincie Extra controle stuurinrichting Schulpengat Schrijnend geval Ceulemans Turnsucces Wegafsluiting WST krijgt geen geld voor laatste verbouwingen Molengat goed weg bij storm Notitie PvdA over Groeneplaats TEXELS E^COU RANT SUPER DE BOER OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11850 TEXELSE DINSDAG 3 FEBRUARI 2004 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Justitie kan zich vinden in de plan nen van de gemeente om tijdens de zomermaanden in de nachte lijke uren een strook strand tussen paal 19 en paal 21 af te sluiten voor onbevoegden. Dat heeft de officier van justitie aan burgemeester Joke Geldorp laten weten. Volgens een woordvoerder van de gemeente vindt de officier van justi tie wel dat duidelijk aangegeven moet worden dat toegang verboden is. Dat kan met behulp van bordjes. 'Het moet in ieder geval goed zichtbaar zijn.' De nachtelijke afsluiting geldt voor een strook zand van tien meter breed vanaf de duinvoet waarop strandhuisjes en strandtenten staan. De maatregel moet voorkomen dat opnieuw veel vernielingen worden aangericht. Afgelopen jaar werd 65 keer een strandhuisje opengebroken. Dat leidde tot duizenden euro's schade. Als de gemeente het toe gangsverbod instelt, krijgt de politie meer mogelijkheden om op te treden tegen mensen die zich onbevoegd Ophouden in de strook. Dat kan lei den tot een boete van €42,-. Volgens de woordvoerder mogen eigenaren en huurders wel 's nachts bij de huis jes komen 'Zij moeten met bijvoor beeld een huurovereenkomst kunnen aantonen dat zij bevoegd zijn om er te komen. Anders kunnen ze ook een boete krijgen.' Een eerder plan dat mensen zich aan de hand van een sleutel zouden kunnen identificeren als eigenaar of huurder is niet aan de orde geweest bij het gesprek tussen Geldorp en de officier van justitie. Om het verbod van kracht te laten worden, moet de gemeenteraad de algemene plaatselijke verordening aanpassen. Volgens de woordvoer der wordt daarvoor een voorstel op gesteld. In december lieten de raad- spartijen weten dat zij zich konden vinden in plan, mits het na een jaar zou worden geevalueerd. Een eerder plan van het college om het gehele strand tussen paal 19 en 21 's nachts af te sluiten, stuitte op veel verzet in de raad en De Koog. Het is de bedoeling dat het aanwe zigheidsverbod tussen 0.00 en 6,00 uur van kracht wordt in de strook. De politie houdt een oogie in het zeil. Na sluitingstijd krijgt zij versterking van de dorpswachten, omdat de portiers komend seizoen na sluitingstijd de rol van dorpswacht op zich nemen. De raad ging daar in december mee ak koord. Via de strandopgangen blijft het, als het verbod van kracht is, mogelijk om tussen paal 19 en 21 op het strand te komen. Texel moet in het ontwikkelings beeld Noord-Holland Noord de ge legenheid krijgen om met behulp van de structuurvisie 2020 en de daaruit voortvloeiende deelnota's de ruimte op het eiland zelf in te vullen. De provincie zou in het streekplan juist een beleid op hoofdlijnen moeten vaststellen en niet alles tot in detail moeten rege len. Het zijn enkele argumenten die Texels Belang heeft opgesteld te gen het omstreden nieuwe streek plan van de provincie. Ze maken deel uit van een uitvoerig stuk dat de kiesvereniging op haar website heeft geplaatst. Op het ge bied van onder meer woningbouw, bedrijvigheid, economische ontwik keling, landbouw, recreatie en toe risme, natuur en landschap, bollen teelt en Waddenzee worden tal van irgumenten tegen het ontwikkelings geld aangedragen. Volgens fractie- loorzitter Piet Standaart van Texels jrootste politieke beweging kunnen I? Texelaars, organisaties en bedrijven I 'rij gebruiken maken van de argu- nenten op de website. 'De wethou der zegt dat zij zich suf studeert of het pntwikkelingsbeeld, maarwij hebben het bestudeerd en zelf bezwaren ge schreven met voor ieder wat wils.' Volgens Standaart heeft Texels Be lang moeite met het uitgangspunt an burgemeester en wethouders dat litvoerig van de bevolking Wil horen welke bezwaren er leven op het ei land tegen het streekplan. Daarvoor wordt woensdag een informatie avond gehouden op het raadhuis. Op basis van de bezwaren wil het college optrekken tegen de plannen van de provincie. Standaart: 'De burger is er met om de gemeente te helpen. Dat is de omgekeerde wereld. We moe ten juist voeding aan de bevolking geven.' Volgens de fractievoorzitter zijn de aangedragen argumenten al gemeen van aard en vormen ze met de standpunten van Texels Belang. Op het gebied van woningbouw wordt gesteld dat het onaanvaard baar en onbegrijpelijk is dat de pro vincie in het ontwikkelingsbeeld nog het contourenbeleid hanteert. In de nieuwe rijksnota Ruimte, die de over heid in voorjaar wil presenteren, wordt het gebruik van groene en rode contouren, dat de afgelopen jaar veel weerstand opriep, afgeschaft, zodat het platteland zich beter kan ontwik kelen tot een vitaal gebied. Doordat alle dorpen in een zogeheten uitsluitingsgebied komen te liggen, wordt uitbreiding sowieso onmoge lijk gemaakt. De zoekgebieden voor nieuwe huizen liggen in de polders Eierland en Prins Hendrik en een ge bied tussen Den Burg en De Koog waar geen dorpen in de buurt zijn. 'Hierdoor is het compensatiebeleid voor Texel niet mogelijk geworden en Lees verder pagina 5 Teso laat binnenkort een extra controle uitvoeren aan de stuur inrichting van de Schulpengat. Aanleiding is een incident van za terdag 17 januari waarbij de veer boot tegen het remmingswerk van de fuik op 't Horntje botste door dat de stuurinrichting uitviel. Met de noodbesturing werd de boot toen alsnog in de fuik afgemeerd. 'olgens woordvoerder Alex Cofino 'ordt de extra controle uitgevoerd loor de leverancier van de stuur- jnrichting. Dat gebeurt als de ichulpengat aan de kant gaat voor nderhoud Na het incident, waaraan jjeen ruchtbaarheid werd gegeven, .voerde de bemanning direct diverse tests uit met de stuurinrichting. 'Dat is uitvoerig gebeurd. Het systeem is fieresef en gecontroleerd totdat de dienstregeling met vertrouwen kon Jworden hervat.' Volgens Cofino heeft de stuurinrichting sindsdien vlekke- loos gefunctioneerd en is het bij het ene incident gebleven Door de bot sing raakten enkele meerpalen van het remmingswerk beschadigd. Teso kan problemen met de Schulpengat op het moment missen Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg (Foto March Ke./rwn) Freek Veldwisch, dansleider van het eerste uur, vermaakte zich tijdens het jubileumbal van Interdans met één van zijn opvolgers, Gatske Ykema. Er moesten stoelen worden bijge zet om iedereen van een zitplaats te voorzien, waardoor uiteindelijk zo'n tweehonderd belangstellen den de jubileumvoorstelling van Interdans (de voormalige Volks dansgroep Texel) in de Burge meester de Koninghal bijwoonden. Ze kregen waar voor hun geld, met sprankelende demonstraties van de internationale dansgroep Yduna en een minstens zo ge slaagde sprookjesmusical van de eigen leden. De Texelse volksdansers kijken terug op een zeer geslaagde veertigste verjaardag. Het jubileum werd uitge smeerd over drie dagen. Op zaterdag werden workshops Griekse en Nieuw-Nederlandse dansen gege ven. Wegens de enorme belangstel ling werd het meer dan vijftig dansers tellende gezelschap opgesplitst in twee groepen, die actief waren in herberg Panorama en de aanbouw van sporthal Ons Genoegen. Vooral de workshop Nieuw-Nederlands oogstte veel waardering, omdat ze afrekende met het wat truttige imago dat de Nederlandse volksdans heeft. Docent was Willem Wolfert, de choreograaf van dansgroep Yduna. Na een muziekcafé en een gezamen lijk diner was er 's avonds een lubileumbal in Panorama, op losse wijze geleid door (bestuurs)lid Gatske Ykema Het bal werd geopend door Freek Veldwisch, voormalig 'vader' van de jeugdherberg en dansleider van het eerste uur. Hij had een spec taculaire Schotse dans voorbereid, die al snel uitnodigde tot meedansen. Onder de ongeveer tachtig dans- lustigen waren behalve veel oud-le den ook genodigden uit Utrecht, Hoorn, Purmerend en Oldenzaal. De dansgroep van Terschelling stuurde zelfs een delegatie van vijftien dan sers. Voor de muzikale begeleiding zorgde Ferdivedunsje. een dans- orkest uit Friesland. Dezelfde groep gaf zondagochtend een afscheids concert in een stampvolle serre van strandpaviljoen Paal 9. Onbetwistbaar hoogtepunt was het dansfestijn op de vrijdagavond. Veel mensen waren gekomen voor de demonstraties van dansgroep Yduna. Zij werden niet teleurgesteld, want de dansers uit het Friese IJsbrechtum lieten uiteenlopende dansen uit Nederland, Roemenië, Bulgarije, Griekenland, Slowakije en Hongarije zien. Ze deden dat in de traditionele bijpassende kostuums, waarvan ze een deel zelf hadden ge maakt. Tussen de bedrijven door voerden leden en oud-leden van Interdans de sprookjesmusical Metamorfose op, net zoals ze vijftien jaar geleden voor een veel kleiner publiek hadden ge daan bij het vijfentwintigjarig bestaan. Het werd een enorm succes. In het kolderieke sprookje konden de spe lers al hun talenten laten zien, want er werd niet alleen in gedanst en ge acteerd, maar ook gezongen en ge- Lees verder pagina 2 Het college gaat met een dwangsom optreden tegen de be woning door seizoenwerkers van een bedrijfspand aan het Wezenland in Den Burg. Het betreft de loods van de VOF Westerslag waarin illegaal appartementen zijn gemaakt. Het college maakte aanvankelijk geen haast met optreden, maar moet dit nu toch doen als gevolg van uitspraken van de Alkmaarse rechtbank die duidelijk hebben gemaakt dat de appartementen niet zijn te legaliseren. Boom is door de bestuursrechter vernietigd. Er lijken dus nauwelijks mogelijkheden te zijn om knelpunt situaties op te lossen. Nu legalisering van de woon verblijven in de loods aan het Wezen land met mogelijk blijkt, kan optreden daartegen met uitblijven. Wat het college betreft zal dat om praktische redenen met een lastgeving onder dwangsom gebeuren en niet met de genoemde andere vorm van dwang. 'Westerslag' zal nog wel de gelegen heid krijgen om het bezwaar dat zij tegen de lastgeving heeft gemaakt toe te lichten. Mogelijk kan de zaak spoedig door de bezwaarschriften commissie worden behandeld. Tegen de beslissing die daaruit rolt kan Wernand of 'Westerslag' nog protes teren bij de Voorzieningenrechter. Mogelijk komt nog voor de zomer een eind aan de affaire. Losse nummers 0,95 Al tien jaar leven Gabriël en Linda Ablahad en hun kinderen uit Den Burg in onzekerheid of ze mogen blij ven in Nederland. De Texelaars Marijn Koenen en Judith Kikkert hebben zich ontfermd over het Syrische ge zin, dat aan stress en slapeloosheid ten onder lijkt te gaan. Pagina 5 In dorpshuis De Hof in De Koog gaat zaterdag 7 februari om 13.30 uur het zestiende Texelse kampioenschap biljarten van start. De komst van top attractie Raymond Ceulemans is ver schoven naar vrijdag 13 februari. Pagina 7 Texelse turners hebben met succes meegedaan aan regionale turn- wedstrijden, die afgelopen weekend in sporthal Ons Genoegen in Den Burg werden gehouden. Pagina 7 De Stuifweg is donderdag afgesloten tussen de Hoofdweg en de Schorren- weg vanwege rioleringswerkzaam heden ter hoogte van Avanti. De af sluiting duurt van 7.30 tot 17.00 uur. Verkeer wordt omgeleid via de Muyweg. De Welzijnsstichting krijgt van de gemeente geen investerings subsidie voor verbouwingen aan d'Ouwe Ulo en het nemen van maatregelen tegen geluidsoverlast uit de popkelders. Dat hebben bur gemeester en wethouders beslo ten op advies van de commissie Bezwaarschriften. Omdat de gemeente binnenkort eige naar wordt van d'Ouwe Ulo hoeft het college volgens de commissie met meer met de subsidie over de brug te komen. Doordat het eigendom verandert, wijzigt ook het beheer en de exploitatie van het pand. Een vertegenwoordiger van het col lege liet tijdens de hoorzitting van 26 november weten dat de aanpassin gen waarvoor de WST subsidie had aangevraagd te beperkt waren. In de toekomst kan het mogelijk zijn dat er omvangrijkere en mogelijk andere aanpassingen moeten worden ge daan dan nu het geval is. De voorge nomen verbouwing had ten goede moeten komen aan het jeugdwerk. Dat de WST subsidie had gekregen van het Oranjefonds voor de verbou wingen, deed volgens de commissie niets af aan het besluit van het col lege. Volgens de commissie was dat besluit wel summier en onvolledig. als kiespijn, omdat de Molengat tot eind deze week in het dok in Amster dam blijft vanwege de extra werk zaamheden aan de Voight Schneiderpropellers. Volgens Cofino leveren het ongemak aan de Schulpengat en de latere terugkomst van de Molengat geen problemen op voor de dienstregeling tijdens de voorjaarsvakantie die op 21 februari voor het midden en het zuiden van het land begint. 'Beide boten zijn dan inzetbaar. Volgens beleid dat we hier hebben, moet ook een boot waaraan onderhoud wordt verricht buiten de dokbeurt om binnen twee uur kunnen worden ingezet. De dienstregeling komt niet onder druk te staan.' De Molengat is zaterdagnacht in Am sterdam goed weggekomen bij de zuidwesterstorm. Bij het dok waar de veerboot ligt voor groot onderhoud woei een bouwkraan om De Molen gat liep daarbij geen schade op. De storm heeft voor zover bekend op het eiland geen schade veroorzaakt. Bi| de brandweer kwamen geen schade- meldingen binnen. Langs het strand had volgens Rijkswaterstaat geen af slag plaats Landelijk veroorzaakte de storm voor miljoenen euro's schade en veel overlast. De kwestie sleept al bijna vier jaar. In augustus 1999 klaagde de aan het Schilderend wonende Marcel Wer nand bij de gemeente over de bewo ning van het gebouw. Wernands achtererf grenst aan het betreffende pand en hij vindt de in gebruik zijnde appartementen een aantasting van zijn privacy en woongenot. In februan 2001 stuurde het college een lastgeving onder dwangsom aan de VOF Westerslag, inhoudende dat het illegale gebruik op 1 juni 2001 beëin digd moest zijn op straffe van 350,- per dag tot een maximum van ƒ70.000,-. Kort daarop werd de uiter ste datum verschoven naar 1 novem ber. Poging J. Schuiringa van 'Westerslag' diende een bezwaar tegen de lastgeving in en vroeg tevens bouwvergunning voor een dienstwoning, zodat de be woning op die manier gelegaliseerd zou kunnen worden. Het college schoof de uiterste datum voor de in gang van de dwangsom opnieuw op. hangende de behandeling van de bouwaanvraag. De gemeente ver leende bouwvergunning. Wernand maakte daartegen bezwaar en ook tegen het besluit van het college om de dwangsom op te schorten tot 12 juli 2002. Hij werd door de Alkmaarse rechter in het gelijk gesteld. De bouw vergunning werd geschorst, met als argument dat Westerslag in het pand aan het Wezenland geen bedrijf uit oefent zoals bedoeld in het bestem mingsplan voor dit bedrijventerrein. Van een dienstwoning kon dus geen sprake zijn en al helemaal met van personeelsverblijven in die dienst woning. Het college kon dus niet an ders dan de bouwvergunning intrek ken. Ook het besluit om de invordering van de dwangsom op te schorten moest worden ingetrokken. Verzegelen? 'Westerslag' had intussen advocaat Frantzen in de arm genomen. Die ging in beroep tegen beide besluiten. De gemeente liet echter controle ach terwege, constateerde dus geen overtreding en liet de dwangsom zit ten. Wernand verzocht daarom de lastgeving onder dwangsom in te trekken en in plaats daarvan over te gaan tot daadwerkelijke bestuurs dwang, wat betekende dat de illegaal bewoonde appadementen verzegeld moesten worden, gevolgd door re gelmatige controles. Het college wei gerde dat. Wernand maakte tegen die weigering bezwaar en toen dat be zwaar door het college ongegrond werd verklaard ging hij opnieuw naar de rechter, die hem opnieuw in het gelijk stelde. Intussen ontwikkelde de gemeente raad beleid voor de huisvesting van seizoenarbeiders. Volgens dat beleid zou het in knelpuntgevallen mogelijk zijn om huisvesting te geven aan ar beiders, inpandig of door het tijdelijk plaatsen van caravans. Dat zou moe ten door vrijstelling of door het nemen van een gedoogbesluit. Inmiddels is gebleken dat dit laatste problema tisch is. Een gedoogbesluit voor huis vesting van seizoenarbeiders op het perceel Krimweg 44 van Yvonne Burgers, ondernemers en instellin gen moeten vanaf het prille begin worden betrokken bij de invulling van de Groeneplaats als het raad huis daar weg is. De planvorming moet interactief worden aange pakt. Inspraakavonden alleen vol staan niet. Dat stelt de PvdA in een notitie die zij heeft opgesteld over het hart van Den Burg. Volgens PvdA-raadslid Eric Hercules moet het stuk, dat is rondgestuurd aan alle raadsleden, worden gezien als een aanvulling op de plannen waar het college mee bezig is. Op het raadhuis wordt de instelling van een projectcommissie voorbereid, die zich gaat toeleggen op de invulling van de Groeneplaats. De PvdA vindt dat de wensen en be hoeften van Texelaars het uitgangs punt van de planvorming moeten zijn 'Het mag niet zo zijn dat burgers, ondernemers of instellingen achteraf pas kunnen reageren. Met name complexe vraagstukken, met ver schillende belangen en onderlinge afhankelijkheid van partijen, vergen een interactieve en dus open aanpak. Pasklare oplossingen zijn er niet en inspraakavonden volstaan niet.' Volgens de sociaal-democraten zou het college een zo breed mogelijke projectgroep moeten opstellen met een externe, onafhankelijke voorzit ter. Hercules: 'Mensen als Jook Nauta zouden in die groep plaats moeten kunnen nemen. Hij had al plannen voor de Groeneplaats ont wikkeld.' Die groep moet aan de hand van de wensen en behoeften van de Texelaars een visie voor de Groene plaats opstellen. Een stedebouwkun- dige stelt daarna op basis van die visie een stedebouwkundig architec tonisch plan op, waarin deelprojecten worden aangeven die door verschil lende architecten nader kunnen wor den uitgewerkt. De PvdA wil met de beschreven ma nier van aanpak voorkomen dat op de Groeneplaats een 'zwart gat' ont staat na het vertrek van het raadhuis. 'We willen ook voorkomen dat er as pecten uit het oog worden verloren', aldus Hercules De notitie is opge steld door PvdA'er Henk Hilstra uit De Koog, die van beroep stedebouw- kundige is. Tijdens de inspraakmogelijkheden die vorig jaar over de plannen voor het nieuwe raadhuis werden gehou den. was er veel kritiek op het feit dat er toen met over de invulling van de Groeneplaats kon worden gespro ken. Veel Texelaars vonden dat be langrijker dan de plek waar het nieuwe raadhuis zou moeten komen. Tijdens de begrotingsraad in oktober drongen de politieke partijen er bij het college op aan dat de bevolking meer te zeggen moest krijgen over de in vulling van de Groeneplaats. In een motie werd gepleit voor de instelling van een speciale projectcommissie. De notitie van de PvdA wordt ter be spreking opgenomen op de agenda van de raadscommissie Middelen die op donderdag 23 februari vergadert. (Advertentie) Qrnt JVjrl Jirrh la It* Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: www.bruna.nl altijd actueel ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1