Achterblijven bedden Panorama verhindert vergunning Stayokay 'Status aparte voor ambulance Texel' Massale opkomst voor ontwikkelingsbeeld Zwaargewond na val van Traanroeier Nieuws van de provincie Cjrocn kwartsJexels in het harL, Gemeente voorbij aan eigen beleid Voorstel voorzitter meldkamer Bouw Lidl-markt snel van start Te hard gereden Gemeente stelt bouw huizen versneld veilig Verkoopstalletjes kunnen uitzicht belemmeren Schaken Notarissen a Inbreker Apotheek groter Risico's daken geïnventariseerd TEXELS E^COU RANT |^!oordeelland Kijk in deze krant! Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 Het achterblijven van de twintig bedden bij Panorama is voor voorzieningenrechter Zijp in Alkmaar één van de aanleidingen geweest om de bouwvergunning voor het nieuwe 240 bedden tel lende hostel van Stayokay aan de Haffelderweg voorlopig op te schorten. Dat blijkt uit de schrifte lijke motivering van de rechter op haar besluit. Volgens de bestuursrechter is de gemeente in de kwestie van de twin tig bedden voorbiigegaan aan de voorwaarden die zij heeft opgeno men in de beleidsnota Toerisme en Recreatie. Daarin staat dat verplaat sing van slaapplaatsen niet mag lei den tot een extra bedrijf. 'Aan deze eis wordt met voldaan, omdat op de vesting Panorama, naar ter zitting is gebleken, twintig slaapplaatsen zul len achterblijven die door een andere exploitant zullen worden geëxploi teerd', aldus de rechter. Het achterblijven van de twintig bed den op Panorama werd vorig jaar beklonken tijdens onderhandelingen tussen de gemeente en Stayokay waarbij beide organisaties grond aan elkaar verkochten. Stayokay kocht van de gemeente het voormalige B- veld van SV Texel voor de bouw van het hostel en de gemeente kocht de voormalige Eiiercoogh plus onderlig gende grond om daar de centrale hulpverlenmgspost te kunnen realise ren. Afgesproken werd dat Panorama twintig slaapplaatsen zou behouden. Het achterblijven van de bedden ver oorzaakte veel beroering, omdat het pas algemeen bekend werd nadat de gemeenteraad op 9 april de grond- transactie tussen de gemeente en Stayokay had goedgekeurd. De ge meenteraad, die toen vanwege de verkiezingen net nieuw was samen gesteld, was niet op de hoogte van de twintig bedden. Uit notulen die de gemeente in mei presenteerde, bleek dat toenmalig wethouder Daan Schilling de oud-commissieleden Ruimte, Wonen en Economie op 20 november 2001 had geïnformeerd over de bedden, maar bijna alle daar bij aanwezige raadsleden konden zich dat niet herinneren Panorama wordt, als het nieuwe hostel klaar is, eigendom van Harry Wuis. Wethou der Nel Eelman wilde nog met reage ren op de uitspraak van de rechter, omdat het college zich er nog over moest buigen. De ruimtelijke onderbouwing, die de gemeente opstelde om via een arti kel 19-procedure de bestemming van het B-veld aan te passen zodat de bouwvergunning kon worden ver leend, rammelt in de ogen van de rechter aan diverse kanten. Volgens haar wordt op geen enkele wijze in gegaan op de nota Toerisme en Re creatie. Ze vindt dat het onduidelijk is of de gemeente voldoet aan de eis dat verplaatsing van slaapplaatsen bij voorkeur dient te geschieden van de rustige gebieden naar concentratie gebieden (De Koog en De Cocks- dorp). Argumenten van vertegen woordigers van het college tijdens de zitting dat verplaatsing van slaap plaatsen volgens de nota slechts mogelijk is binnen een gebied met Lees verder pagina 5 Texel moet een status aparte krij gen binnen het ambulancevervoer. Dat zegt voorzitter Marie van Ros sen van de Regionale Meldkamer Noord-Holland Noord naar aanlei ding van een onderzoek waaruit bleek dat gemiddeld zestien pro cent van de ambulances in de Noordkop meer dan een kwartier nodig heeft om bij slachtoffers te komen. Op Texel werd vorig jaar bij bijna een kwart van de spoedritten de 15- minutengrens overschreden. Van de 419 ritten arriveerden er 97 buiten de wettelijk voorgeschreven rittijden- grens. Tegelijkertijd heeft de discus sie over het wel of niet handhaven van de tweede ambulance op het ei land opnieuw de kop opgestoken binnen de Regionale Ambulance dienst. Burgemeester Joke Geldorp heeft daar recent aan de overkant de noodklok over geluid. Volgens Van Rossen is de situatie op Texel te kwetsbaar om terug te gaan naar de anderhalve ambulance voorziening die dreigt te worden in gevoerd. De Alkmaarse burgemees ter denkt dat Texel beter af zou zijn met een gedifferentieerde regeling. 'Zomers is er sprake van een andere Situatie dan 's winters. Organisato risch is daarop in te haken door in drukke periodes meer ambulances Ooms Bouwmaatschappij uit Avenhorn begint volgende week met de bouw van de Lidl-super- markt aan de Nikadel in De Koog. Het pand (met acht appartementen op de bovenverdieping) moet voor de bouwvakvakantie zijn opgele verd. Ooms is ook belast met de uitbrei- ding en herinrichting van het parkeer- terrein. Met dat laatste is €146.000,- f (exclusief BTW) gemoeid. Voorberei ding en toezicht zijn door de ge meente uitbesteed aan MO-projekt. Bij de uitbreiding en verfraaiing van het terrein zullen bestrating en straat- meubilair worden vervangen en wor den beukenhaagjes aangelegd. beschikbaar te stellen dan in de win ter.' Van Rossen wil samen met ge deputeerde Rinske Kruisinga in de slag om een deel van de dertig mil joen euro te claimen die het rijk be schikbaar stelt voor de verbetering van het ambulancevervoer. GroenLinks maakt zich ernstig zor gen over de bezuinigingsplannen van de Regionale Ambulancedienst. 'We vinden het absoluut onverantwoord om gedurende bepaalde tijd Texel te laten bewaken door één ambulance', aldus raadslid Henny Festen. 'Het is onverantwoord naar de bewoners van Texel en onverantwoord naar het personeel. Helaas is het nu ook al zo dat niet alle diensten ingevuld zijn door bevoegd personeel. Met één ambulance op het eiland worden de aanrijtijden vanzelfsprekend langer. Rittijdenoverschrijdingen kosten mensenlevens en het gaat om men senlevens of om het voorkomen van erger letsel.' GroenLinks vindt dat er een structurele oplossing moet ko men, waarbij op Texel twee ambulan ces beschikbaar blijven met gekwa lificeerd personeel. De raadzaal was afgelopen woensdagavond afgeladen vol met Texelaars die zich zorgen maken over het voorgenomen ontwikkelingsbeeld van de provincie. Texel maakt zich op om massaal reacties in te dienen bij de provin cie op het omstreden ontwik kelingsbeeld dat ontwikkelingen op het eiland voor de komende tien jaar grotendeels op slot dreigt te zetten. Meer dan honderd Texe laars bezochten woensdag de informatieavond die de gemeente had belegd in het raadhuis. Extra stoelen en banken moesten van diverse kanten worden aangesleept om zoveel mogelijk mensen te kun nen laten zitten in de raadzaal. Tot halverwege de trap stonden mensen in de rij om hun handtekening te zet ten in het gastenboek en de bodes zetten in allerijl liters extra koffie. De aanwezigen waren afkomstig uit di verse lagen van de samenleving. Wie geen plek had, bleef staan of ging zitten op de grond. De boodschap was duidelijk, het is menens. Nemen Provinciale Staten dit najaar het ontwikkelmgsbeeld aan zoals het er nu bijligt, dan komen woning zoekenden, bedrijven, de toeristische sector en de landbouwsector de ko mende jaren danig in de knel. De term zorgwekkend viel regelmatig in de loop van de avond. En zorg was er. Over de bouw van huizen, de uitgifte van nieuw bedrijventerrein, de moge lijkheden op toeristisch gebied en de toekomstmogelijkheden voor de landbouw. Vragen over wat er ge beurt als het ontwikkelingsbeeld toch wordt aangenomen zoals het er ligt, wilde wethouder Nel Eelman niet beantwoorden. Ze ging ervanuit dat de plannen.nog kunnen worden aan gepast. Burgemeester Joke Geldorp gaf aan dat de provincie met alle wensen kan honoreren, maar dat er in Haarlem nog veel kan worden bewerkstelligd. 'U moet zelf opkomen voor uw belan gen en daar willen wij u graag bij hel pen met standaardformulieren waarop u uw reacties kenbaar kunt maken. Door uw aanwezigheid hier in de raadzaal blijkt dat dit onderwerp leeft.' De gemeente verstrekt de for mulieren sinds gisteren bij de centrale publieksbalie en via de gemeentelijke website. Reacties op het ontwik kelmgsbeeld moeten uiterlijk vol gende week vrijdag 13 februari op het provinciehuis in Haarlem zijn. De in gevulde formulieren kunnen wor den ingeleverd bij het gemeentehuis, die voor het opsturen zorgt, en men sen kunnen ze ook zelf naar het provinciehuis sturen. Bij de Stichting Wonen Texel (SWT) aan de Bernhard- laan in Den Burg kunnen ze eveneens worden ingeleverd. Directeur Jan van Andel van de SWT maakte duidelijk dat het ontwikkelmgsbeeld ook ge volgen heeft voor de 599 mensen die op de wachtlijst staan. 'Van hen komt maar drie procent van buiten het ei land.' Voorzitter Ankie de Klerk van de dorpscommissie in Oosterend zei tij dens de voorlichtingsavond in haar dorp huis-aan-huis oproepen te gaan verspreiden, zodat zoveel mogelijk dorpsgenoten reageren bij de provin cie. Vertegenwoordigers van de dorpscommissies uit Den Hoorn en De Koog zeiden hetzelfde te willen doen. Dries Veltkamp, Joost Coutmho, Christie Groen en Alex de Haan hadden gisterochtend overleg met burgemeester Geldorp om ook inwoners van Den Burg, dat geen dorpscommissie heeft, te benaderen. Dinsdag sturen zij daarvoor een for mulier met de Texelse Courant mee Provinciale Statenleden van het CDA komen volgende week dinsdag naar Texel om te luisteren naar de bezwa ren. De Statencommissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting brengt in juni een bezoek aan het eiland om de bezwaren te horen. In september wordt het ontwikkelingsbeeld be sproken in Provinciale Staten. Burge meester Geldorp kondigde aan dan in groten getale naar het provincie huis te willen gaan. 'Desnoods laten we de schapen los als het niet loopt zoals het moet verlopen, maar we zullen onze standpunten correct naar voren brengen.' Adri Westerlaken uit Oudeschild is woensdagmiddag zeer ernstig ge wond geraakt, nadat hij was ge grepen door een ronddraaiende wiek van de Traanroeier op het ter rein van het Maritiem en Jutters Museum. De 77-jarige Wester laken, die op de zes meter hoge omloop van de molen stond om fo to's te maken, werd gelanceerd en op de grond geworpen. Met de traumahelikopter werd de koster van het Zeemanskerkje naar het Medisch Centrum in Alkmaar ver voerd. Later werd hij opgenomen in het VU in Amsterdam. Volgens de politie heeft hij acht gebroken ribben, een ingeklapte long, een verbrijzeld bekken, een verbrijzelde knie en een gebroken elleboog. Het ongeluk gebeurde tijdens de spe ciale dag die het Texels Museum had georganiseerd voor leden van TVL en TVO. Zij waren kort voor het ongeluk aangekomen bij het museum voor een rondleiding. De speciale dag werd na het ongeval afgelast. Perso neel en vrijwilligers van het museum reageerden ontdaan en aangeslagen op het ongeluk. Westerlaken, die geen deel uitmaakte van de groepen die werden rondge leid, was de Traanroeier opgegaan om foto's te maken van activiteiten op het museumterrein. De Oude schilder is hobby-fotograaf en een veelvuldig bezoeker van de molen. Volgens de politie is hij boven over een afzettouw heengestapt, waar door hij op het deel van de omloop kwam waar de wieken langs draai den. Door de klap werd Westerlaken op het dak van een schuurtje naast de molen geslingerd, zakte daar doorheen en belandde op de stenen bestrating. Personeel van het MJM belde meteen 112 en een aanwezige oud-verpleegster verleende eerste hulp. De twee Texelse ambulances arriveerden een paar minuten na het ongeval, waarna de twee ambulance verpleegkundigen en -chauffeurs zich over Westerlaken ontfermden. De traumahelikopter, die uit Amster dam kwam, landde ongeveer driekwartier na het ongeval op het parkeerterrein tussen het Haven restaurant en het Stoomboot koffiehuis. Bij een snelheidscontrole op de Sommeltjesweg bij De Waal heeft de politie maandagmiddag drie automo bilisten betrapt die harder reden dan de toegestane 60 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid be droeg 86 km/u. In totaal werden 63 voertuigen gecontroleerd. De gemeente wil de komende maanden versneld een aantal be stemmingsplannen aanpassen om de bouw van nieuwe huizen en het ontwikkelen van bedrijventerrein veilig te stellen. Op die manier wil het college het omstreden ontwik kelingsbeeld voor zijn. Het gaat om onder meer de nieuwe bestemmingsplannen voor Den Burg, Oudeschild en De Koog. Wethouder Nel Eelman gaat ervanuit dat huizen bouw op de locatie van het voorma lige hotel Koogerhoop mogelijk moet blijven. In Den Burg staat de bouw van de Volmolen (vierde fase van de Mars) op de tocht. Het bestemmings plan voor Oosterend wordt mogelijk ook versneld uitgevoerd. 'We zijn ons nog aan het beraden op het bedrijventerrein of we met artikel 19- procedures gaan werken of alles in één keer doen De dorpscommissie benadrukte tijdens de informatie avond op het raadhuis dat Oosterend staat te springen om extra bednjven- terrein. Voor Oudeschild wil de wet houder voor september het nieuwe bedrijventerrein bouwrijp hebben. Provinciale Staten nemen in septem ber een besluit over het nieuwe streekplan. Het ambulancepersoneel ontfermt zich over Adri Westerlaken na zijn val van de omloop van de Traanroeier. (Foto Jeroon van Hattum) Op tal van plaatsen op Texel wor den vanuit verkoopstalletjes langs de weg bollen, bloemkool en an dere producten verkocht. De daar voor gebruikte stalletjes, borden of andere constructies mogen er zon der bouwvergunning staan als ze niet hoger zijn dan een meter en op eigen grond staan, dus niet in de berm. Vaak wordt hier met de hand aan gehouden. Naast andere bezwaren kan dat gevaar opleveren voor het verkeer, omdat het uitzicht wordt belemmerd. Een man uit De Cocksdorp klaagde vorig jaar bij het college dat zijn zoon een ongeluk had gehad door gebrek aan uitzicht als gevolg van een stalletje in de berm van de Postweg Het college herinnert daarom nog eens aan de regels, maar is met van plan om alle stalletjes tijdens een speciale actie te gaan controleren. 'Als we iets zien dat niet deugt, zeg gen we er wat van. Maar we gaan ervan uit dat de eigenaars hun verant woordelijkheid kennen en ook zonder ons optreden zorgen dat ze geen gevaar opleveren', aldus wethouder Nel Eelman. Voor de derde keer op rij heeft Tho mas Richter in de interne competitie van schaakclub En Passant van Jaap Dros gewonnen Daardoor wankelt de troon van titelverdediger en veel voudig kampioen Dros heviger dan ooit. Pagina 2 Notaris Hendricus Kooi heeft recent afscheid genomen van zijn kantoor. Zijn plaats is overgenomen door Marjon Hoogerheide Een dubbel- interview met de gaande en komende notaris. Pagina 3 Twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. Die straf hoorde een 27-jarige man uit Oosterend dinsdag tegen zich eisen voor de rechtbank in Alkmaar. Pagina 5 Het gebouw van de Texelse Apo theek aan de Weverstraat wordt aan de achterzijde met een stukje van vier bij dne meter vergroot. Het betreft het invullen van een verloren hoek van het gebouw, waardoor de bestaande personeelsruimte wordt verruimd. Voor de uitbreiding is een artikel 19- procedure nodig, omdat de be- bouwingsgrens met 3,18 meter wordt overschreden. B en w hebben daar geen enkel probleem mee en werken aan de procedure mee. Voor publiek toegankelijke gebou wen met een licht plat dak zijn on langs door de gemeente kritisch beoordeeld op mogelijk instortings gevaar. Van de totaal veertig gebou wen die zijn bekeken werden er elf nader onderzocht. Bij acht daken werden maatregelen nodig geacht. De landelijke aandacht voor het mo gelijk gevaar van platte daken is ont staan na ongelukken, zoals met de gebouwen van Ikea en Van der Valk. Alle gemeenten werden door het mi nisterie van VROM verplicht een n- sico-inventarisatie uit te voeren. Daarbij werd er in het bijzonder op gelet of het regenwater dat op het platte dak valt, vlot weg kan. Als het aantal afvoeren niet toereikend is en de dakrand hoger is dan tien centi meter, dan kan het water dat zich op het dak verzamelt een druk van vele tonnen opleveren. Het dak kan dan instorten, vooral als de ruimte eron der door weinig of geen tussenmuren is onderverdeeld. Van de acht gebou wen op Texel waarop in dat opzicht iets aan te merken was, zijn er vier gemeentelijk eigendom. (Advertentie) <jrna it btl ijft_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NAAB-riN TWOrvtf» JUWEUER Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Lee* Ae o"e' °UteV^°a VtoO<o- Wordt alles anders in Noord-Holland Noord? Provincie biedt een 'Helpende Hand' Noord-móltonO OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11851 VRIJDAG 6 FEBRUARI 2004 T E X E LS E™COU RANT

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1