(fro en 'warL-Jexels in het harL, Provincie wil Texel meer ruimte geven Kunstijsbaan op Groeneplaats bijna op dikte Lange fuik krijgt drijvende opvolger Kwekerij ontdekt na aanhouding Texelaars NIEUW Kwieke schaatster Biljartwedstrijden Illegaal wonen Pielsteert naar agrarisch museum TEXELSE^COURANT Ui AMBIANCE Texel Kadoshofr 'Vergroting bebouwingsgebied' Rijkswaterstaat knapt haven op Wonen in recreatief opstal Verdacht van diefstal en vernieling 'Hotelbrand' viel mee imttaf zaterdag 14februari Kadostu>t> HEBBEDINGETJES SNUISTERIJEN Ileradeit Horloges Kleinneubelen. AvAi Politie spoort vandalen op PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11853 VRIJDAG 13 FEBRUARI 2004 TEXELSE w'COU RANT Losse nummers 0,95 Morgen is de inmiddels 95-jange Gep den Braven-Jorna, die in 1940 en in 1941 de Elfstedentocht reed. samen met enkele tientallen Texelse Elf- stedenrijders eregast bij de opening van de ijsbaan op de Groeneplaats. Pagina 3 In dorpshuls De Hof in De Koog kri oelt het 's middags en 's avonds van de biljarters. Het is al de hele week een komen en gaan van mannen en vrouwen die nog moeten spelen of net klaar zijn. De afgelopen dagen stonden in het teken van de spelsoort libre. Daarin zijn de eerste klasse kampioenen inmiddels bekend. Zondagochtend beginnen om 9.30 uur de kruisfinales voor de klasses die uit meerdere poules bestaan. Daarna ontbrandt de strijd om de Cor Hoogenboom Bokaal. Pagina 3 Zo'n vijftig personen of huishoudens die zonder vrijstelling permanent wonen in een recreatief opstal, zijn door de gemeente aangeschreven. In de brief wijst het college erop dat ze voor eventuele legalisatie een ge- doogverklanng moeten aanvragen. Pagina 7 Het levensgrote model van het oor spronkelijke Texelse schaap, de Pielsteert, dat nu in EcoMare staat, krijgt een plaatsje in het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal. De gemeente neemt het model voor €2.737,- over en geeft het in bruik leen aan het museum. De Pieisteert staat nu nog op de tij delijke expositie 'Mager als de Mient' over de Texelse duinbewoners van een eeuw geleden en is straks over tollig De gemeente vindt dat voorko men moet worden dat het beest aan een willekeurig iemand wordt ver kocht, omdat het cultuurhistorische waarde heeft en omdat diverse Texelaars bij de reconstructie betrok ken zijn geweest. De aankoop wordt bekostigd uit het speciale potje voor Kunst en Cultuur. Daaruit mag per jaar maximaal €5.000,- worden ge haald voor cultuurhistorische aanko pen, Omdat de aanvraag dateert uit 2003 komt de uitgave ten laste van dat jaar en blijft er voor dit jaar nog genoeg over voor andere aankopen. (Advertentie) bet bjiL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: TTTT SU IICOIOWINKEIS n ZONWERING Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg provincie lijkt bereid de be kte mogelijkheden voor wo- ngbouw te verruimen. Dat blijkt t antwoorden van gedeputeerde tenry Meijdam op vragen van de else Courant, die elders in deze ;rant staan afgedrukt. 'Aan de land van bedenkingen zullen we in en ander nog eens kritisch te len het licht houden en mogelijk :omen tot een vergroting van het lestaande bebouwingsgebied Gedeputeerde Hans Schip iers zei woensdagavond dat 'de lituatie van Texel in relatie tot het )ritwikkelingsbeeld niet is zoals zou moeten zijn'. oproep van het college aan de i bevolking om te reageren op iet Ontwerp Ontwikkelingsbeeld rd-Holland Noord, was niet aan 'emansoren. Gisteren waren er op lét raadhuis 200 reacties binnen ge- omen en bij de Stichting Wonen exel 90. Bij het Jongerenwerk kwa- nen 51 bezwaarschriften binnen van ngeren die op Texel willen blijven ronen en werken en later een huis 'ilien. Ze maken zich zorgen en wil- =n niet van caravan naar zomerhuisje ilijven zwerven. Inclusief de buiten- lorpen wordt het aantal Texelse reac- ies geschat op 500. Die hoeveelheid ilf de grote opkomst tijdens de ïformatiebijeenkomst over het streekplan heeft er volgens wethou- ler Nel Eelman aan bijgedragen dat iBdeputeerde Staten de mogelijkhe- ien voor de bouw van woningen en bedrijven willen verruimen. Meijdam [iaat in deze krant weten het bodem- aeschermingsbeleid te willen leroverwegen 'en Den Burg Oost tot ;en bepaalde omvang (bijvoorbeeld >p basis van de aangetoonde voningbehoefte) aan te wijzen als oekgebied' In het ontwerp Streek- ilan is dit gebied als uitsluitings- ebied opgenomen, wat betekent dat ~jniet mag worden gebouwd. In oekgebieden is dat - onder voor gaarden - wél het geval. Meijdam indt wel dat er een Beeldkwaliteits- ilan moet komen 'om te garanderen at r op landelijke, cultuurhisto- sche, archeologische en aard- undige waarden wordt ingespeeld' letzelfde zegt hij over de voorgeno ten woningbouw op 't Zouteland, al 1 hij daar wel kritischer naar de seldkwaliteit kijken. Ook ten aanzien in bedrijventerreinen lijkt Meijdam jswaterstaat (RWS) gaat het /enterrein van Oudeschild nóg oor anvang van het toeristen- eizoen opknappen. Door slijtage van ét damwand verdwijnt er zand on- ler de bestrating, waardoor vorig jaar «zakkingen ontstonden. In verband de veiligheid zijn ze met linten fgezet. wat geen fraai gezicht is. /lomenteel werkt RWS aan een plan oor het herstel van de kade. Tot lusver had RWS hiervoor geen bud- |ét beschikbaar. Waarom dat nu wel iét geval is kon een woordvoerder liet zeggen. let college heeft in twee gevallen oegestemd in tijdelijke bewoning an een recreatief opstal. Een rouw uit De Koog mag maximaal rie jaar wonen in het zomerhuisje dtlaan 60 en een andere vrouw lag maximaal anderhalf jaar wo- in het zomerhuisje Grensweg 1. lét verschil in tijd heeft te maken met H periode die vermoedelijk is ge loeid met het verkrijgen van een iwoon huis. De toestemming wordt egeven in de vorm van een vrijstel- jcf.ffl volgens artikel 17 van de Wet op aJËRuimtelijke Ordening. Naast re- reatieve opstallen mogen daarvoor f'Ok stacaravans, zomerhuizen en ppartementen worden gebruikt, 'oorwaarde is dat de bewoners inge- ohreven staan bij de Woning- tichting en in aanmerking komen oor een huisvestingsvergunning. enige verruiming voor te staan. 'Wat niet wil zeggen dat wij zomaar alle beoogde locaties tot zoekgebied zul len verklaren.' Meijdam wordt met alleen door Texel onder druk gezet, ook Provinciale Staten mengen zich in de 'strijd'. Op uitnodiging van lokale partijgenoten bezochten Statenleden van het CDA dinsdag het eiland. Jdhan Bruins Slot zei na afloop de indruk te hebben gekregen dat Texel daadwerkelijk op slot dreigt te gaan. 'Ik vind dat we met de andere fracties in Provinciale Sta ten nog eens nadrukkelijk naar Texel moeten kijken.' Collega's van GroenLinks komen in april naar Texel, de WD, PvdA en D66 hebben uitno digingen verstuurd naar hun politieke vakgenoten in Haarlem. Texels Be lang heeft alle leden van de Staten commissie Ruimtelijke Ordening en Meijdam een brief gestuurd. Meer hierover elders in deze krant. De Kamer van Koophandel heeft Meijdam schriftelijk laten weten dat Texel de mogelijkheid moet hebben om lokaal bedrijventerreinen te ont wikkelen. Dat bleek tijdens een bij eenkomst woensdagavond, onder meer in aanwezigheid van wethou ders Nel Eelman en Corrie Heijne en gedeputeerde Hans Schipper en Henry Meijdam. Eelman: 'Schipper heeft hardop gezegd dat de situatie op Texel zo met kan blijven. Meijdam schijnt in de wandelgangen te heb ben gezegd dat Texel zich geen zor gen hoeft te maken.' De wethouder maakte uit de reacties van onderne mers uit Noord-Holland op dat de provincie voor Texel een speciale afweging moet maken. 'Deze avond heeft ons een heel goed gevoel ge geven.' Ijsmeester Jan Hopman sproeit met uiterste precisie water over de ijsbaan op de Groeneplaats. Niet teveel en niet te weinig, want een goede ijslaag van minimaal zeven centimeter is opgebouwd uit meerdere laagjes op elkaar. Vanaf het moment dat woensdagavond de vloer van de piste van twintig bij twintig meter onder het vriespunt werd gebracht, werken ijsmeesters uit Den Burg, Oosterend, Den Hoorn en De Cocksdorp in ploegendienst om te zorgen dat het winterse cadeautje van de 100-jange Rabobank aan de Texelse gemeenschap in perfecte conditie verkeert De preparateurs moeten nog even volhouden, want morgenochtend (zaterdag) om 10.00 uur wordt de baan feestelijk geopend in aanwezigheid van oud-Elfste- denrijders en met muziek van KTF. Om 14.00 uur verzorgt de KNSB een ijsshow kunstrijden en om 17.00 uur start een ijsdisco. De ijsbaan is om 20.00 uur het decor voor de onthul ling van de website van de Jongeren- raad van de Rabobank. Texels enige ijsdanseres Sandra Verbeek geeft zondag om 14.00 en 16.00 uur twee demonstraties. Door de week is de ijsbaan, met uitzondering van woensdagmiddag, tot 15.00 uur ge reserveerd voor basisscholen. Daarna kan iedereen er een rondje schaatsen. Vrijdagavond om 19.00 uur geeft de Boerenkapel een optre den op de ijsbaan. Om de havenfuik van veerhaven 't Horntje geschikt te maken voor de vier meter bredere nieuwe boot van Teso moeten beide fuikarmen worden vervangen. Aanvankelijk werd verwacht dat alleen de korte fuikarm verplaatst zou moeten worden, maar naderhand is geble ken dat de lange arm een te zwakke constructie heeft om de druk die het nieuwe schip kan uit oefenen, te weerstaan. De hele fuikarm moet daarom plaats ma ken voor een sterkere. Bij het ontwerpen ervan heeft Rijks waterstaat met minder dan twaalf va rianten beoordeeld. Recentelijk is de keus gevallen op een drijvende con structie, die door zware palen in de havenbodem op zijn plaats wordt gehouden. De fuik schuift dan met eb en vloed langs de palen op en neer en ligt dus altijd even hoog als het afmerende schip. Een van de voorde len is dat het remmingwerk waar de boot bij het afmeren tegenaan schuurt een veel kleinere oppervlakte kan hebben. Met het uitwerken van dit ontwerp is nog maar net begon nen, zodat nog niets kan worden ge zegd over de bedragen die ermee zijn gemoeid. Verwacht wordt dat de drij vende lange fuik nog met klaar is als de Dokter Wagemaker in juni volgend jaar in de vaart komt. Teso en Rijks waterstaat gaan ervan uit dat het met provisorische voorzieningen aan de fuikwand toch mogelijk zal zijn om het schip te gebruiken. De verplaatsing van de korte fuik en de bouw en aan leg van andere voorzieningen die voor het ontvangen van de nieuwe boot nodig zijn, zullen volgens de planning wel op tijd klaar zijn. Ook de onderhoudskade zal worden aange past. Hier komen onder andere gro tere bolders en wrijfpalen. De verbreding van de mond van de haven vordert intussen naar wens en zal naar verwachting half mei gereed zijn. 'Binnenbrand in hotel Greenside in De Koog'. Na deze melding rukte de brandweer woensdagmiddag rond vijf uur op volle sterkte uit, maar er hoefde niet gespoten te worden. Het automatisch brandalarm van het ho tel was in werking gekomen en had aangegeven dat in een der kamers van de zuidelijke laagbouwvleugel iets mis was. Een medewerker ging er heen en rook bij een elektriciteits- mast een schroeilucht. Het leek een begin van brand en voor alle zeker heid werd de brandweer verzocht om met een kleine ploeg een onderzoek in te stellen. Omdat een hotelbrand ernstig kan uitpakken kwam echter toch het hele korps in actie en ston den korte tijd later de bluswagens van zowel Den Burg als De Cocksdorp voor de deur. In de elektriciteitskast was sluiting ont staan omdat water naar binnen was gesijpeld. Dat water kwam uit het vertrek erboven waar men bezig was een expansievat te vervangen. Het water dat daarbij werd gemorst droop langs een leiding naar beneden en kon zo in de elektriciteitskast ko men. De politie heeft drie Texelaars aan gehouden die worden verdacht van diefstal en enkele vernielingen in en rond Den Burg. Bij een van de mannen, die aan de Buytengors in Den Burg woont, trof de politie een hennepplantage met 83 wietplan- ten aan. Dat gebeurde tijdens onderzoek in de woning, nadat de politie de bewoner had gearresteerd. De 34-jarige man had voor 25-jarige man uit Oude schild en een 17-jarige plaatsgenoot een trilplaat gestald die zij eerder hadden gestolen vanaf een oprijlaan aan de Bernhardlaan in Den Burg. De kwekerij werd ontdekt in een slaapkamer Volgens de politie was de plantage zeer professioneel inge richt op basis van hydrocultuur. 'Maar het was geen grote kwekerij', aldus een woordvoerder. Pas vanaf onge veer honderd wietplanten kan een hennepkwekerij winstgevend wor den. De apparatuur en de planten zijn in beslag genomen. De gemeente reiniging zorgde ervoor dat alles werd vernietigd. De 25-jarige man en de 17-jarige jon gen hebben volgens de politie be kend dat zij de trilplaat hadden gesto len. Ze bekenden ook de diefstal van een scooter bij een woning aan de Wagemakerstraat in de nacht van woensdag 4 op donderdag 5 februari. De scooter, die drieduizend euro waard was, werd gedemonteerd te ruggevonden. De trilplaat, die een waarde had van vijfduizend euro. was in de nacht van zondag 8 op maan dag 9 februari gestolen. De 34-jarige man uit Den Burg en de 25-jarige man uit Oudeschild werden afgelopen dinsdag opgepakt. De 17-jarige jon gen uit Den Burg werd woensdag aangehouden. Ze zijn in verzekering gesteld in het politiebureau in Den Helder. De drie worden er ook van verdacht de afgelopen weken onder meer ver keersborden en hekken in en rondom Den Burg te hebben beschadigd. De politie verwacht voor de vernielingen, die nader worden onderzocht, nog meer mensen aan te houden. (Advertentie) Kogerstriutf 29 - Ven Burg Drie inwoners van Den Burg heb ben bekend in de nacht van zater dag op zondag vernielingen te hebben aangericht in hun woon plaats. Zij wisten op dat moment nog uit handen te blijven van surveillerende agenten, maar wer den na een onderzoek dinsdag ontboden op het politiebureau, waar ze vertelden de vernielingen uit baldadigheid te hebben ge pleegd. Het vandalisme bestond onder meer uit het omgooien van afzethekken in de Kogerstraat, het uit de grond trek ken van een tuinhek aan de Wagemakerstraat en het vernielen van een bloembak bij naaiatelier Prinsenhof aan de Witte Kruislaan. De verdachten -19,20 en 22 jaar oud - kregen na het verhoor een proces verbaal, waarna ze werden vrijgela ten. Justitie zal hen een schikkings voorstel doen. Gezicht vanaf de brug van de binnenvarende boot op de huidige fuikhaven. De fuikarm rechts zal in zijn geheel worden vervangen door een drijvende constructie. (Foto Dh* Kuiter)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1