Cjroen "ZwartsJexeh in het hart. Prikken eieren grauwe gans weer toegestaan Kottervissers oefenen op brand aan boord Oosterend in beeld voor niercentrum Rookverbod nu wel nageleefd in raadhuis Plannen MCA in Alkmaar Tractor en zitmaaier Tatenhove verbrand swot helpt Texel zingt Thijsseschool Geloof op Texel Bijeenkomst over werelderfgoedlijst texelse"^courant SUPER DE BOER gezamenlijke aanpak problemen Goed gedrag Oeganda met computer Berichtgeving ergert burgemeester PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11854 TEXELSE DINSDAG 17 FEBRUARI 2004 COURANT Losse nummers 0.95 Vele honderden mensen - toehoor ders. zangers en instrumentalisten - hebben zich zaterdag bijzonder ver maakt tijdens de korenmanifestatie 'Texel zingt'. In een door Erna Tromp fraai met bloemstukken versierde hervormde kerk van Den Burg traden elf Texelse koren van diverse plui mage voor het voetlicht. Pagina 2 De Thijsseschool bestaat dit jaar vijf tig jaar. Op 19 juni is het exact een halve eeuw geleden dat de uitbrei ding van de nieuwe openbare lagere school werd afgerond. Reden voor een feestje. De school heeft plannen voor een grootse viering op vrijdag 18 en zaterdag 19 juni. Pagina 8 Hoe staat het met kerk en geloofs- beweging op Texel? Gelooft Texel nog of geloven we het wel? Hoeveel kerkrichtingen zijn er op het eiland? De Texelse Courant besteedt dit jaar aandacht aan de verschillende kerk richtingen op het eiland en de ontwik kelingen daarin. Met algemene infor matie over de kerk, een gesprek met voorganger en/of iemand uit de orga nisatie en tien vragen aan een Texelaar over zijn of haar geloofs beleving of het ontbreken daarvan. Pagina 9 Plaatsing van de Waddenzee op de werelderfgoedlijst is een van de gespreksonderwerpen tijdens een bijeenkomst die het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel veiligheid morgen (woensdag) op het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg houdt. Het ministerie maakt een nieuw rondje langs de Waddeneilanden ter voorbereiding op de trilaterale Waddenconferentie tussen Neder land, Duitsland en Denemarken die in november 2005 op Schiermonnikoog wordt gehouden. Bij de vorige con ferentie in het Deense Esbjerg beslo ten de betrokken bewindslieden de plaatsing door te schuiven naar de volgende conferentie, omdat er te veel weerstand tegen de plannen was. Ambtenaren van het ministerie willen woensdag ook praten over andere onderwerpen als kustbescherming en de stijging van de zeespiegel, de plaatsing van windturbines aan de randen van het Waddengebied, de culturele identiteit van bewoners van de Waddenzeeregio en de nieuwe richtlijnen voor de opvang van zee honden. De burgemeester van Ter schelling. Jurrit Visser, liet bij de bij eenkomst die LNV vorige week op zijn eiland hield, weten dat de eilan den momenteel wel andere zaken aan hun hoofd hebben dan de werelderfgoedlijst. Zeewering, ge zondheidszorg, huisvesting en de veerdiensten verdienen volgens hem meer aandacht. Volgens een woordvoerster van de gemeente is de LNV-bijeenkomst bedoeld om met elkaar van gedachte te wisselen. Er liggen geen onderwer pen ter visie. Bezoekers kunnen ook punten aandragen voor de conferen tie op Schiermonnikoog. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Donder dag strijkt LNV neer op Vlieland. (Advertentie) ifmt Im bd kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg ken doen over verhalen dat het per soneel van het MCA weinig gelukkig is met de plannen, omdat zij dan van Alkmaar naar Texel zouden moeten reizen voor hun werk. Op welke ma nier nierdialysepatiënten in Neder land en Duitsland op de hoogte wor den gebracht, wordt nog besproken. 'We hebben daarover contact gelegd met de WV. We kunnen er landelijke publiciteit aan geven en het kan via de nierstichting verlopen.' Als de rea lisatie doorgaat, wordt de Texelse post voor het MCA het eerste nierdialysecentrum buiten Alkmaar. De politie had in de nacht van zater dag op zondag bij een alcohol controle op de Muyweg in Eierland geen klagen over het gedrag van de automobilisten. Er werden er rond 5.30 uur 35 gecontroleerd en geen van hen bleek teveel te hebben ge dronken. ei provincie heeft de WLTO, .taatsbosbeheer en Natuur- 'ïopumenten toestemming ver- ijend om dit jaar weer de eieren "S( grauwe ganzen te rapen, te phudden of te prikken. De drie j^anisaties, die de vergunning Wtamenlijk hadden aangevraagd, open op die manier de overlast an de grauwe gans terug te drin- en. ral boeren klagen al geruime tijd r de overlast die de gans hen be- jt. De vogels eten het gewas van land en koeien hebben geen trek sr in gras van land waar een kolo- ganzen is neergestreken. Land- iwer Piet Lap uit Den Hoorn be- vorig jaar met het plaatsen van den in het land om de ganzen- rlast onder de aandacht te bren- j. Ook haalde hij een CDA-Kamer- ïaar het eiland om te praten over grauwe gans. laatste jaren werden er nauwelijks aer eieren geprikt, terwijl dat in het tóeden wel gebeurde. De Vereni- ling Natuurmonumenten, beheerder |M diverse gebieden op Texel, rapte er in 1998 mee omdat zij lan- lelijk het beleid hanteert dat prikken tinloos is. Volgens woordvoerder Erik denkveld heeft Natuurmonumenten och ook in de gaten dat de agrari sche sector schade veel hinder on dervindt 'Het had van ons niet ge- loeven om wat te doen, maar we snappen de problemen van de boe ren. En wij zijn met de enige op het [eiland. we zijn me* zoveel partijen, dus we moeten rekening houden met elkaar.' Staatsbosbeheer (SBB), de andere grote terreinbeheerder op het eiland, srkent eveneens dat de boeren schade leiden door de grauwe gans. De populatie groeit fors', aldus voordvoerder Erik van der Spek. 'Maar van ons hoeft het ook niet per se. Wij ondervinden met direct over last. In het verleden stonden we bij voorbeeld vaak nog enkele dagen met lieslaarzen in de Muyplas en de Geulplas om het riet weg te halen en nu houden de ganzen het voor ons vrij.' SBB kiest er bewust voor om de eieren te prikken. Rapen of schudden is volgens de organisatie minder zin vol. Van der Spek: 'We hopen dat het prikken er ook toe leidt dat er op ter mijn minder ganzen worden afge schoten.' De Wildbeheerseenheid Texel heeft toestemming van de pro vincie om grauwe ganzen te schieten. Natuurmonumenten staat dat nog niet toe op haar terreinen. De grauwe ganzen beginnen tussen ongeveer nu en de komende weken met het maken van de eerste nesten. Staatsbosbeheer en Natuur monumenten beginnen rond half maart met het prikken van de eieren. Beide organisaties willen dat samen met de pachters doen. Boeren- vereniging Ons Belang in Den Hoorn heeft inmiddels haar medewerking aangeboden aan SBB. Ook de Vogel wacht helpt een handje mee. Volgens Van der Spek gebeurt het prikken bij alle nesten die worden aangetroffen. 'We gaan er vanuit dat we een deel toch met vinden omdat ze te goed verstopt zitten of in te natte gebieden liggen.' Nesten in de buurt van lepel- aarskolomes worden met rust gelaten om de lepelaars niet te storen. Het zelfde geldt voor nesten in de buurt van velduilen. Texel telde volgens Menkveld vorig jaar ongeveer drieduizend grauwe ganzen die overzomerden op het ei land. Een paar honderd daarvan wa ren broedparen. In het najaar nam de populatie verder toe doordat grauwe ganzen uit Denemarken, Duitsland en Noorwegen eveneens naar Texel kwamen. (Foto Jeroen van Hattumi Op de tast schuifelen kottervissers Cor Eelman en Pieter Jan van der Vis door de machinekamer van de TX1 Cornelia. Met een blindmasker voor de ogen is het vertrouwd ter rein van een machinekamer op eens onbekend gebied waar ook nog rekening moet worden gehou den met gevaar. Met diverse collega's oefenden Eelman en Van der Vis zaterdag op brand aan boord van de kotter De oefening was de afsluiting van een cursus bedrijfshulpverlening die on geveer tachtig Texelse kottervissers gezamenlijk hebben gevolgd. De cur sus, die werd gegeven door Martijn Eelman en Piet Grisnigt, was een ini tiatief van visserijvereniging DETV. 'We hebben hem specifiek op de kottervissers toegepast. Zij moeten zelfredzaam zijn als er wat gebeurt op zee', vertelt Eelman. De laatste keer dat de vissers collectief werden bij gespijkerd op het gebied van bedrijfshulpverlening was twaalf jaar geleden bij het NIOZ. Voetje voor voetje bewegen Van der Vis en Eelman zich door de machine kamer. Met het blindmasker voor de ogen lijkt het voor hen alsof de ruimte vol rook staat. Op aanwijzing van Grisnigt houden ze elkaar vast. De voorste zegt continu wat hij ziet of voelt met handen en voeten, zodat de tweede weet waar hij aan toe is. Brandweerman Grisnigt hamert op de onderlinge communicatie. Ook bij een trappetje moet de voorste zeg gen hoeveel treden hij neemt als hij naar boven of beneden gaat. En al tijd achteruit naar beneden lopen, be nadrukt Grisnigt. Het bij elkaar blijven is eveneens van groot belang. Grisnigt noemt het voorbeeld van een kotter met één slachtoffer op de voor plecht waar bemanningsleden afzon derlijk gingen kijken, waardoor er nog meer slachtoffers vielen. Op de kade wordt geoefend op het blussen van branden in een speciale container van Eelman. Binnen staan enkele voorwerpen, zoals een beeld scherm van een computer, in brand. Met brandblussers moet het vuur worden bestreden. Twee aan twee gaan de vissers naar binnen. Elkaar buiten bijpraten heeft weinig zin. Tus sen het blussen door verzet Eelman elke keer een paar wanden, waardoor de container van binnen telkens an ders is ingedeeld. Het blussen van een open vuur in een bak met olie die op de kade staat, hoort eveneens bij de oefening. 'We zijn er de laatste tijd wat meer over aan het praten wat je moet doen als er brand uitbreekt', vertelt visser Jaap Vlaming. Samen met Ed van der Star beweegt hij zich geblinddoekt door de gang van de TX1Volgens het scenario is er brand en in de kom buis ligt nog een slachtoffer. Op weg er naar toe controleren Van der Star en Vlaming consequent alle tussen liggende ruimtes om te controleren of er niet meer slachtoffers zijn. Volgens richtlijnen worden de deuren zo geo pend dat eventuele vlammen met in het gezicht kunnen slaan. Bij de kom buis aangekomen blijkt de terugweg versperd door vuur. 'Wat doe je nu', vraagt Grisnigt. Vlaming en Eelman kijken om zich heen. 'We kunnen door het luik naar buiten.' Grisnigt knikt instemmend. 'Je wil het nooit meemaken dat het werkelijk gebeurt', zegt DETV-voor- zitter Ben Daalder als hij even komt kijken. In de jaren zeventig had zijn broer brand aan boord van zijn kot ter Daalder: 'Andere kotters zijn er toen bij komen liggen met brandblussers en de marine heeft ingegrepen.' De laatste keer dat er brand uitbrak op een Texelse kotter was in december2002. Dooreen lek kende brandstofleiding ontstond brand in de machinekamer van de TX68, terwijl het schip op weg was naarOudeschild. De bemanning wist het vuur zelf te blussen en kon op eigen kracht de haven bereiken De gezamenlijke bednjfshulpverlenings- cursus voor de vissers wordt nog vervolgd met een EHBO-cursus. 3e voormalige huisartsenpraktijk n Oosterend is in beeld als locatie roor een nierdialysecentrum. Me- Jisch Centrum Alkmaar heeft ver gevorderde plannen om nog voor je zomer zo'n centrum te openen 3p het eiland. Definitieve beslissin gen moeten nog worden genomen. ifelgens woordvoerster Marjolein Srkstok van het Medisch Centrum pCA) moeten de plannen financieel Bg eens goed worden door- Brekend. Zinkstok verwacht dat [gaar aan het eind van de week meer duidelijkheid over is. Ook moet zorg verzekeraar Univé zijn toestemming geven. Hoeveel geld is gemoeid met de rea- isatie van het nierdialysecentrum, is afet bekend. Volgens de woordvoer ster komen de kosten in eerste in stantie voor rekening van het MCA. pet ziekenhuis komt in aanmerking voor een stimuleringsbijdrage van tienduizend euro van de Raboton. De Rabotoncommissie neemt daar defi nitief een besluit over als de zorg verzekeraar het licht op groen zet. ■Volgens woordvoerster Stephanie van Oostrum van Univé in Alkmaar staat de zorgverzekeraar vooralsnog neutraal tegenover de plannen. 'We #i vorige week pas op de hoogte gebracht. We wachten nu eerst het voorstel en een plan van aanpak af en aan de hand daarvan praten we ver der over de voorwaarden.' Een verzoek van drie Texelaars die wekelijks naar het MCA reizen om hun nieren te laten spoelen, was voor het MCA een van de aanleidingen om Afgaan werken aan een Texelse ves tiging. Woordvoerster Zinkstok: 'Zij moeten drie keer per week naar Alkmaar reizen voor een behandeling van vier tot vijf uur. Daar zijn de bijna de hele dag mee kwijt.' Om het dialysecentrum rendabel te maken, wil het MCA het ook openstellen voor Nederlandse en Duitse toeristen die vakantie vieren op Texel of in de Kop van Noord-Holland. Het is de bedoe ling dat het centrum zeven dagen per week geopend is. De woordvoerster van het ziekenhuis kan geen uitspra- Door nog onbekende oorzaak raakte gistermiddag in de machineopslag van aannemer Tatenhove aan de IJsdijk bij Oude- schild een zelfrijdende zitmaai- machine in brand. Het vuur sloeg over naar een tractor die er vlak naast stond, zodat ook die zwaar werd beschadigd. Op het moment dat de brand ont stond, was in de machineopslag nie mand aanwezig. Gealarmeerd door de rook die door een deel van het gebouw (de voormalige elektriciteits centrale) trok, snelden medewerkers van Tatenhove toe en wisten met een brandblusser- en vervolgens een brandslang de vlammen te doven. Met een heftruc werden maai- machine en tractor naar buiten ge sleept. De zitmaaier, die zojuist zijn winterse onderhoudsbeurt had gehad, ging totaal verloren. Ook de tractor, een oude McCormick, die ooit eigendom was van de gemeente, is waarschijn lijk total-loss, maar de veegmachine die eraan was gekoppeld mankeerde niets. Beide machines bevatten veel kunst stof en rubber, waardoor een verpes tende rook ontstond, die de blus sende medewerkers op de luchtwe gen sloeg. Een van hen moest zich in de toegesnelde ziekenauto laten be handelen. De brandweer ging met persluchtmaskers naar binnen en constateerde dat er afgezien van de twee machines mets anders in brand was geraakt. Wel was de stinkende rook via de open deur in de kantine doorgedrongen. Met een ventilator werd getracht de rook te verdniven, maar het duurde lang voordat de ruimte weer kon worden betreden. De bazar van gereformeerde kerk in Den Burg heeft vrijdag €1780,07 op geleverd. De opbrengst is bestemd voor Oeganda. De bazar stond in het teken van samen voor elkaar. Ze vond plaats in het kader van het ZWO-pro- ject en er werd aan meegewerkt door het jeugdwerk van de kerk, De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) biedt sinds kort ook een computer-hulpdienst, bedoeld voor ouderen die problemen of een tech nische storing met de computer heb ben. De hulpdienst is één dag in de week actief en rekent een tarief van €12,- per uur, exclusief een kilometer vergoeding van €0,32 per kilometer als van de auto gebruik moet worden gemaakt. Op afspraak is de service ook op andere dagen beschikbaar. De hulpdienst is bereikbaar via de SWOT, tel. 312696. te voorzien van bordjes met het op schrift 'In dit gebouw mag met wor den gerookt'. De keuringsdienst toonde zich hierover nu tevreden. Bij burgemeester Joke Geldorp is ondertussen ergernis ontstaan over de berichtgeving door sommige me dia over het rookverbod op haar ka mer. Die was in tenminste één geval onjuist en in enkele andere gevallen 'kort door de bocht', verwoordt een woordvoerder van Geldorp haar er gernis. Zo meldde de Telegraaf in een bericht dat de Texelse Courant op dinsdag 3 februari opnam in de ru briek Geknipt dat de burgemeester 'op haar vingers was getikt, omdat zij rookte in haar werkkamer, terwijl in de ruimte een rookverbod geldt' 'Daar door zou je kunnen concluderen dat ze is betrapt, een gerucht dat nu ook wordt gehoord op Texel. Maar de Lees verder pagina 5 Op de voorgrond de totaal uitgebrande zitmaaier, daarachter de zwaar gehavende tractor. De naleving van het rookverbod in het Texelse gemeentehuis is keu rig in orde. Dat heeft de Keurings dienst van Waren geconstateerd bij een nieuwe inspectie op don derdag 12 februari. De eerder ge constateerde tekortkomingen zijn door de gemeente Texel op de juiste wijze hersteld. Tijdens een controle op 11 december 2003 zagen medewerkers van de keuringsdienst dat op de toegangs deuren van het gemeentehuis geen verbodsbordjes hingen. Voor bezoe kers zou het hierdoor onvoldoende duidelijk zijn dat zij binnen de muren van het gebouw niet mogen roken. Deze overtreding werd een week na de controle door de keuringsdienst schriftelijk aan de gemeente Texel gemeld. De gemeente ondernam actie door zowel de hoofdingang als iroio HwavG»., de achteringang voor het personeel

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1