'Geen concurrent van Radio Texel' Cjroen ThwartsJexeh in het harL Lof politieke partijen voor bouwplan Oost Antenne De Cocksdorp blijft langer in de lucht Radio Royaal verder als commerciële zender Bouw nieuw hotel De Aanleg kan dankzij planwijziging Winterconcert DEK Lohse onttroond Krattendieven opgepakt Speciale avond werelderfgoedlijst TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Alleen D66 tegen bouw huizen Uitstel voor telefoonaanbieders Foutje uit bestemmingsplan gehaald OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11856 DINSDAG 24 FEBRUARI 2004 COURANT Losse nummers 0,95 De winteruitvoering van Door Eigen Kracht is niet alleen een muzikaal evenement, maar ook een uiting van dorpse saamhorigheid. Op Texel zelf wordt het gewoon gevonden, maar buitenstaanders verbazen er zich over hoe een betrekkelijk klein dorp als Den Hoorn een korps van 38 mu zikanten, 8 tamboers en 47 majo rettes op de been houdt en ook nog kwaliteit levert. Pagina 2 Na drie keer achter elkaar als kam pioen te zijn gehuldigd, is atleet Lutz Lohse zondag bij het twintigste Open Texelse Crosskampioenschap onttroond. De Texelaar was in een spannende strijd niet opgewassen tegen Bernard Heshof uit Oud-Gas tel. Pagina 7 Drie inwoners van Den Burg - van 16, 17 en 20 jaar oud - zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 3.00 uur na een tip van een getuige in de kraag gevat toen zij in de omgeving van de Schoudieck lege bierkratjes wegna men. Eén van hen bleek een - verbo den - vlindermes in bezit te hebben. De vier werden één nacht opgesloten op het politiebureau in Den Burg Hun ouders werden de hoogte gebracht. Plaatsing van de Waddenzee op de Werelderfgoedlijst wordt het thema van een nieuwe speciale bij eenkomst die het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel veiligheid in het voorjaar belegt op de eilanden. Dat liet een woordvoerder van LNV woensdagavond weten tijdens het eerste bezoek aan Texel ter voorbe reiding op de trilaterale Wadden conferentie die begin november op Schiermonnikoog wordt gehouden. 'Dan kunnen we er een hele avond over praten.' Een datum werd nog met genoemd. LNV wil van tevoren informatie ver spreiden, zodat iedereen zich vol gens de woordvoerder goed kan voorbereiden. Woensdagavond kwam het onderwerp slechts kort aan de orde. Wethouder Nel Eelman vond dat de provincie eens duidelijk op een rijtje moet zetten wat plaatsing op de lijst specifiek voor verandenngen met zich meebrengt. 'Op Texel zijn veel aarzelingen Er zijn al zoveel plannen en regelgevingen dat je het gevoel krijgt met je eigen ontwikkelingen in een keurslijf te worden geperst.' Een aanwezige vond dat LNV aan het drammen was om het onderwerp er maar doorheen te krijgen, terwijl vol gens hem de bevolking het gewoon niet wil. De LNV-woordvoerder stelde dat plaatsing op de lijst kan worden vergeleken met een restaurant dat zijn derde Michelin-ster krijgt. Burge meester Geldorp merkte meteen op dat in zulke gevallen wel gelijk de prijs verandert. Ze pleitte ervoor een ver tegenwoordiger van de Unesco, be heerder van de Werelderfgoedlijst, het onderwerp eens nader te laten komen toelichten. 'En we kunnen ie mand uit de Beemster laten komen. Dat staat ook op de werelderfgoed lijst. Dan kunnen we hun ervaringen horen.' (Advertentie) (jrttM ^jrarL T"rh I* ijrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE parfumerie filets Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. AMSTtq Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg De plannen van Pieter Jan Kooger en Danny Westerlaken voor de bouw van vier woningen en zes recreatiehuisjes in Oost konden gisteravond tijdens de raads commissie Grondgebied rekenen op lof van de politieke partijen, na dat de twee een presentatie had den gegeven. ie WD en GroenLinks spraken hun iteun uit voor de plannen. De verte- lenwoordigers van PvdA, CDA en Texels Belang wilden het eerst nog in hun fracties bespreken, maar lieten :ich wel waarderend uit over de pre- lentatie van de plannen. In januari ladden de parti|en zich kritisch op- lesteld. D66 was als enige tegen. We gaan niet akkoord met die vier vonmgen op het middenterrein', al- lus Frans Visman. 'Je loopt het risico lat het aan die kant een straat wordt. Ie moet er voorzichtig mee zijn om lat toe te laten.' (ooger en Westerlaken willen zes neuwe recreatiehuisjes bouwen op iet terrein Oost 48-62 dat van de er ven van de familie G.P. Plaatsman is. )e vier woningen willen ze ertegen- iver aan de andere kant van de weg op het lege middenterrein bouwen De meningen daarover zijn ernstig erdeeld in Oost. Kooger berekende lijdens de presentatie voor dat van het middenterrein slechts 5,6 procent lodig is voor de bouwkavels. 'Het lerrein is 26.620 vierkante meter iroot en daarvan is 1500 vierkante eter nodig voor de bouwkavels. Het erkelijk bebouwde oppervlak be- ,laat slechts twee procent van de 26.620 vierkante meter, als alles doorgaat.' Het tweetal wil de vier oonhuizen aan de andere kant van de weg bouwen, omdat op het hui dige terrein te weinig ruimte is. Ze willen de woon- en recreatie huizen in dezelfde stijl als andere huizen in het dorp bouwen De koop prijzen van de vier woonhuizen wordt maximaal €270.000,-. Kooger: 'Dat wordt voor ons een hoofdlijn waar we nooit van afwi|ken.' De recreatie woningen zijn bestemd als oude dagsvoorziening. Er staan nu vijf zo merhuisjes. Op basis van de 25-procentsregeling voor kwaliteits verbetering willen ze er een zesde bij bouwen. Volgens Kooger zijn de vier woningen nodig om de bouw van de zes recreatiehuisjes mogelijk te ma ken. Woningbouwcontingenten hoe ven met te worden aangeboord. Op het terrein staan momenteel drie woningen en er ligt nog een vierde niet bebouwd kavel Kooger: 'We zijn geen projectontwikkelaars, maar zo als de situatie er nu is, zien we er als bouwondernemers wel wat in om er iets mee te doen.' Wethouder Nel Eelman liet weten dat een werkgroep erop gaat toezien dat de plannen aanvaardbaar worden gemaakt volgens de welstand. De gemeente houdt de regie in handen. Eelman proefde gisteravond een 'groenerig licht' bij de partijen. Het college ging er eerder dit jaar mee akkoord om de vier huizen op het middenterrein te bouwen. De wet houder sloot zich aan bij de intentie van Westerlaken en Kooger dat de nieuwe huizen een kwaliteits verbetering voor Oost moeten wor den. 'Ik ben er laatst wezen kijken, maar zoals de situatie op die plek nu is, kun je met zeggen dat er sprake is van een mooi Oost.' Volgens Eelman is het de bedoeling dat de bouw van de woonhuizen en de recreatiehuizen in één bouw- aanvraag worden samengevoegd, zodat het plan in zijn totaliteit kan worden behandeld. Voor de bouw van de huizen moet een zware arti kel 19 procedure op de Wet Ruimte lijke Ordening bij de provincie worden gevoerd. De agrarische bestemming van het middenterrein moet worden omgezet in een woonbestemming, voordat de gemeente een bouwver gunning kan afgeven. De antennemast van Telfort aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp mag alsnog wat langer blijven staan. Telfort en medegebruikers Orange en T-Mobile hebben van burgemeester en wethouders tot uiterlijk 1 mei 2004 de tijd gekregen om hun GSM-apparatuur in de mast te laten hangen. Het is de derde keer sinds het verlo pen van de tijdelijke vrijstelling per eind 2002 dat het college de termijn opschuift waarbinnen de telefoon- laatschappijen uiterlijk de installa ties uit de mast moeten hebben ge laaid. B en w hebben deze keer een hieuwe zogeheten begunstigings termijn verleend, omdat de telefoon aanbieders nog een vergunning moe ten aanvragen bij het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) voor het plaatsen van hun GSM-installaties in de nieuwe T2000-mast bij de vuurtoren. Die jfergunning moet worden verleend op pasis van de Natuurbeschermings wet. De C2000-mast bij de vuurtoren staat weliswaar net buiten gebied waar de ^Natuurbeschermingswet geldig is, de betreffende wet is er volgens LNV toch van kracht vanwege de externe erking. Het ministerie van Binnen- ndse Zaken, verantwoordelijk voor de C2000-masten, moest daardoor orig |aar zomer alsnog een vergun- lirig aanvragen, nadat de mast al ras geplaatst. In het najaar verleende NV toestemming. Bij zowel de [elefoonaanbieders als de gemeente 'erd daarna duidelijk dat Telfort, range en T-Mobile eveneens vol gens de Natuurbeschermingswet vergunningen moesten aanvragen bij LNV. 'Op grond van de gegevens die ons thans ter beschikking staan, be schouwen wij dit als een externe be lemmering waarop door u niet, al- hans onvoldoende, invloed kon orden uitgeoefend', aldus ben w in rieven aan Telfort, Orange en T-Mo bile. De stemming zit er goed in bij de medewerkers van de vrijdag gestarte Commerciële Omroep Radio Royaal Texel, waarvan hier een deel bijeen in de studio op hoeve Akenbuurt. (Foto Gerard Timmerman) Volgens een woordvoerder van de gemeente is het wel de laatste keer dat de telefoonaanbieders meer tijd krijgen om de mast te gebruiken. De veertig meter hoge antennemast werd eind juli 2001 door Telfort ge plaatst op het bedrijventerrein aan de Langeveldstraat voordat de ge meente de bouwvergunning had af gegeven Dat gebeurde later alsnog. B en w verleenden Telfort in eerste instantie toestemming om de mast maximaal vijf jaar te laten staan, maar die termijn werd ingekort tot uiterlijk eind 2002 na protesten van omwo nenden. Hun bezwaren werden eind 2001 gegrond verklaard door de be zwaar- en beroepsschriftencommis- sie. In maart 2003 verleende de ge meente de drie maatschappijen voor de eerste keer een begunstigings termijn. Zij kregen toen tot 1 juli de tijd om een alternatief voor de mast te zoeken. Het college had de mast aanvankelijk vanaf begin 2003 weg willen hebben, maar Telfort (dat des tijds even 02 heette) gaf aan de mast langer te willen handhaven. In juli werd een tweede begunstigings termijn verstrekt die tot 1 januari 2004 liep. Het college ging er toen nog vanuit dat de telefoonaanbieders voor die tijd hun apparatuur wel zou den hebben verhuisd naar de nieuwe C2000-antenne. Dwangsom Telfort had begin dit jaar van rechts wege inmiddels een dwangsom van €230.000,- verbeurd door de mast. Bij Orange stond de teller op bijna €150.000,- en bij T-Mobile op €115.000,-. De maatschappijen ont vingen vorig jaar aanschrijvingen van de gemeente waarin forse dwang sommen in het vooruitzicht werden gesteld. De mast en de apparatuur stonden begin vorig jaar illegaal aan de Langeveldstraat. De afhandeling van de dwangsom men komt na 1 mei aan de orde. Vol- Lees verder pagina 3 Onder de naam Radio Royaal ver zorgt de Commerciële Omroep Ra dio Royaal Texel (CORRT) sinds af gelopen weekend radio-uitzen dingen op het eiland. Het nieuwe station is voorlopig alleen nog te ontvangen via de kabel (99,8 MHz), maar het bestuur heeft goede hoop in de loop van het jaar ook via de ether uit te kunnen zenden. Commercieel klinkt alsof het de ini tiatiefnemers om het geld is te doen, maar dat is volgens omroepvoorzitter Bart de Vries niet het geval. 'Winst is niet onze doelstelling, we willen ge woon graag radio maken. Als je le gaal radioprogramma's wilt uitzen den, dan heb je de keuze uit een publieke en een commerciële status. Aangezien de Mediawet geen ruimte biedt voor een tweede publieke om roep op Texel, wordt het dus com mercieel. Zuiver een juridische status, maar absoluut geen goudmijntje. Voorlopig betalen we alles uit eigen zak, al gaan we natuurlijk wel kijken of we via sponsoring, leden en commercials voor bedrijven de kos ten kunnen drukken.' Hij ziet Radio Royaal niet als een concurrent voor Radio Texel. 'Eerder een aanvulling op. Wij gaan bijvoorbeeld niet de gemeenteraad verslaan. Dat doet Radio Texel al. Of het Rondje Texel. Want daar maakt de publieke omroep al jaren een prachtig verslag van. Maar wij zouden bijvoorbeeld wel het programma vanuit de feesttent op het strand live kunnen uitzenden. Maar ook het discoschaatsen of Texelpop, om maar wat te noemen. We zijn vooral een muziekzender, die zich richt op jonge mensen. Dat sluit ech ter niet uit dat we programma's kun nen uitzenden die meer maatschap pelijk of cultureel gericht zijn Het doel van de vereniging is het verzorgen van radio-uitzendingen voor het verzorgingsgebied Texel, met inacht neming van de door de plaatselijke samenleving geuite wensen op maat schappelijk en cultureel gebied', ci teert hij uit de statuten. 'Als iemand bijvoorbeeld een goed format heeft voor een praatprogramma, is hij of zij van harte welkom. We zijn nog maar net van start, bijna alles is nog mo gelijk.' Piratenstation De commerciële zender komt voort uit de piraat Radio Royaal 104 FM, die van 1985 tot 2002 programma's op het eiland verzorgde. Eerst als Radio Action, onder welke naam een kleine groep tieners illegaal program ma's uitzond op de FM-band. De groep breidde zich in de loop der ja ren uit tot vijftien jongeren. Ook an dere groepen jongeren op het eiland runden piratenstations, een illegale hobby die door de lokale overheid oogluikend werd toegestaan. Tot driehoeksoverleg tussen politie, jus titie en de gemeente er in 1992 toe leidde dat het gedoogbeleid werd beëindigd. Om het tij te keren werden zo'n 6000 handtekeningen opge haald, maar die hadden geen effect Noodgedwongen staakten de piraten hun activiteiten. Echter niet voor lang. In september 1992 werden de illegale uitzendingen hervat, vanaf dat mo ment onder de naam Radio Royaal, wat door zou gaan tot 18 februari 2002. Commercieel Veranderingen in de Mediawet en een door de overheid geplande her inrichting van de beschikbare ether ruimte zorgden ervoor dat er strenger werd gecontroleerd. In overleg met de politie en ambtenaren van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat staakte Royaal de uitzendingen. Maar de piraten, inmiddels versterkt met DJ's van Radio Favoriet, dachten er niet over hun hobby op te geven Al in 2000 was een plan gemaakt voor een commerciële radio-omroep. Het resulteerde in de oprichting van de Lees verder pagina 3 Op verzoek van Marcel Jansen en Judith Woestenberg, uitbaters van herberg De Aanleg in De Cocks dorp, brengt de gemeente een wij ziging aan in het voorontwerp be stemmingsplan De Cocksdorp, die aansluit bij de huidige situatie en mogelijke toekomstplannen met het bedrijf. Dit maakt de bouw van een nieuw hotel op de huidige locatie mogelijk. Opvallend is een neutrale typering voor de bouwstijl van de omstreden appartementen op de hoek Molen- laan-Klimpstraat. Al even opmerkelijk Is dat volgens het bestemmingsplan de in 1969 gebouwde recreatie- appartementen niet zijn toegestaan. Het onderhavige perceel heeft name lijk de bestemming Horecabedrijven H2-55%, waardoor alleen hotel kamers zijn toegestaan en geen stu dio's en appartementen. Andere te kortkoming is dat het maxi mumaantal slaapplaatsen niet is vastgelegd in het bestemmingsplan. Over het exacte aantal bestaat ver warring. In een brief van het college van 7 mei 2002 staat namelijk dat er 78 slaapplaatsen zijn geregistreerd. Maar bij een telling in 2003 werden volgens de gemeente maar 52 slaap plaatsen aangetroffen. Jansen houdt het erop dat een ambtenaar het aan tal bedden met het aantal kamers (52) heeft verward. In de brief van 2002 wordt ook gerefereerd aan de rege lingdat het aantal slaapplaatsen met een kwart mag worden uitgebreid (25 procentsregeling). Jansen en Woestenberg, sinds zeven jaar eigenaar van het complex, zijn van plan het te verkopen. Ze bena derden de gemeente met het verzoek hun rechten in het nieuwe bestem mingsplan juist vast te leggen. De nieuwe eigenaar zal de verouderde bebouwing wellicht willen afbreken en nieuwbouw realiseren. De twee huidige eigenaars waren weliswaar niet op tijd met hun inspraakreactie, gezien het belang zijn b en w toch bereid een aantal aanpassingen in het bestemmingsplan door te voeren. Dit nadat bij een controle inderdaad 52 kamers in het complex werden aangetroffen. Ervan uitgaande dat elke kamer goed is voor twee bed den, komt de gemeente uit op 104 slaapplaatsen. Omdat de bestem ming Horecadoelemden klasse II, voor een bar of café. onjuist is, wordt deze omgezet in klasse I, die van toe passing is voor een hotel. Des gevraagd laat Judith Woestenberg weten dat zich nog geen koper voor De Aanleg heeft gemeld. Dankzij een planwijziging kunnen de omstreden appartementen van herberg De Aanleg in De Cocksdorp In een hotel worden omgezet. (Foto Gerund Timmarman)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1