Eilandzaken die ons aan het hart gaan Provincie kan nu niet meer om Texel heen Servicebalie krijgt jaarlijks ruim 8.000 telefoontjes Texelse parkeerkaart kan aantrekkelijk zijn Actie geslaagd, nu het vervolg nog Dualisme: wat is dat eigenlijk? Informatierubriek van de gemeente Texel Openingstijden KCA-depot Rampenstaf gemeente oefent bereikbaarheid nl www.texel.nl email@texel. y Openingstijden en bereikbaarhek gemeentehuis Voor afhandeling van uw melding of klacht No verhoging tarieven Van de raad voor u Overzicht meldingen en klachten TEXELSE yp COURANT Eiland I berichten ng met de andere gems Noord-Holland-Noord isc seriei (advertentie) Wilt u klein chemisch afval (KCA) inleveren? Het depot bi) gemeente werken aan de Reijer Keijserstraat is open op dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Particu lieren kunnen gratis terecht, bedrij ven volgens geldende tarieven. Be drijven: grote partijen s.v p. eerst telefonisch aanmelden via de servicebalie. tel. 36 21 11. Het beleidsteam bij rampen van de gemeente Texel heeft een succesvolle bereikbaarheidstest ondergaan. Woensdagmorgen rond halfzeven werden bestuur ders en ambtenaren opgepiept, waarna zij zo spoedig mogelijk naar het gemeentehuis moesten gaan. Binnen een half uur was het team op sterkte. De hierna gehouden oefening werd op slagvaardige wijze aangepakt. Voor het eerst speelde de half jaarlijkse oefening zich buiten werktijd af, speciaal om de bereikbaarheid te testen. Ondanks de sneeuwbuien onderweg waren de deelnemers vlot ter plaatse. Nieuw was dat zij automatisch via een sprekende computer waren gealarmeerd. De regionale alarm centrale neemt hiermee momen teel een proef. Ditmaal betrof het een 'ramp op afstand': een ernstig incident dat niet in de gemeente zelf was ge beurd, maar waarbij wel een groep Texelaars betrokken was. Het grootste gevaar van zo'n 'ver weg gebeurtenis' is onderschatting. De Texelse rampenstaf, onder leiding van burgemeester C.J. Geldorp- Pantekoek, liet zich echter niet om de tuin leiden. Snel werden de be nodigde acties ondernomen, zoals het aanwijzen van een locatie voor de opvang van familie, het inwin nen van informatie over de slacht offers en het opstellen van een persbericht. Het beleidsteam volgde hierbij keurig de richtlijnen van het gemeentelijk rampenplan. De oefenleiding van de regionale brandweer toonde zich na afloop tevreden. (Aan deze publicatie kunnen rechten worden onUfefl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 16.00 uur Voor al onze diensten kunt u terecht bij de publieksbalies op het 'Raaksplein'. Tel. algemeen: (0222) 36 21 21$ Servicebalie: (0222) 36 11 11 Fax: (0222) 36 22 87 E-mail: email@texel.nl i Allereerst wil ik vanaf deze plaats wethouder Hin en haar gezin veel sterkte wensen naar de toekomst toe. Met een ge meentelijke delegatie waren we deze week aanwezig op de avondwake en begrafenis van haar echtgenoot. Sinds het be gin van het jaar hebben we Annie in het college gemist. Haar ta ken hebben we herverdeeld, zo dat we het allemaal wat drukker hebben dan normaal. Gelukkig vormen we met elkaar een team. Naast deze persoonlijke omstan digheden stond het nieuwe jaar in het teken van de geslaagd actie inzake het concept-streekplan. Na de grote belangstelling voor onze voorlichtingsavond op 4 februari, volgde er een recordaantal inge diende bezwaren. Vanaf deze plaats wil ik iedereen bedanken voor de getoonde betrokkenheid bij de toekomst van Texel. In het bijzonder wil ik de Stichting Wo nen Texel en de dorpscommissies bedanken voor hun extra inspan ningen De bezwaren zijn met post zakken vol het provinciehuis binnengedragen Hoewel we geen zand in de provinciale machine willen strooien, is het prima dat we zo met elkaar in Haarlem laten zien hoezeer het eiland ons aan het hart gaat. We zijn echter nog niet klaar Op 24 juni komt de statencommissie van de provincie naar Texel voor een hoorzitting. Weliswaar vlak voor het zomerseizoen, maar toch hoop en reken ik weer op veel be langstelling. De macht van het ge tal telt! Naar buiten kijkend geniet ik de laatste weken van een fraai uitzicht op de ijsbaan op de Groeneplaats. Een initiatief waarmee ik onze bu ren van de 100-jarige Rabobank Texel van harte wil feliciteren. De bank heeft inmiddels een cadeau in de vorm van gratis precariorechten van het college ontvangen. Als je ziet hoeveel ple zier jong en oud aan de ijsbaan beleven, is dat extra reden om straks een hele goede discussie over de toekomstige invulling van 'het hart' van Den Burg te voeren. Eerst volgt een peiling over de locatie van het nieuwe gemeente huis. Wij willen die zorgvuldig uit voeren en zoveel mogelijk inwo ners de kans geven om hun stem uit te brengen. Overigens zult u mij helaas niet op het ijs aantreffen. Als je er wel met Noren op zou mo gen, had ik graag de strijd met de scholieren aangebonden De burgemeester van Texel, Joke Geldorp-Pantekoek. Liefst 900 bezwaren tegen het ontwerp-streekplan, waarvan 500 ingediend via de gemeente. Een verbluffend resultaat. Uw massale bijval betekent voor het gemeentebestuur een belang rijke steun in de rug. Gehoopt wordt dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het defini tieve plan nu zullen aanpassen, zodat het eiland de komende tien jaar niet 'op slot' gaat. In juni komt de provincie nog naar Texel voor een hoorzitting. Naast alle „Heeft u een melding of klacht? Bel de servicebalie!" Met dit motto starten wij vandaag een campagne om de gemeentelijke servicebalie meer onder aan dacht te brengen. De komende maanden treft u in de Texelse Courant en in andere media re gelmatig advertenties met praktijkvoorbeelden. Zo hopen we dat u ons nog beter weet te vinden. En, nog belangrijker, zo hopen we u nog beter van dienst te kunnen zijn. Op het eerste gezicht lijkt de extra aandacht niet zo nodig. Immers, sinds de invoering van de service balie in maart 2000 kregen de baliemedewerksters jaarlijks ge middeld meer dan 8.000 telefoon tjes te verwerken. Uit het overzicht blijkt echter ook dat dit aantal in 2003 is gestagneerd. Daarom willen we nu proberen om er weer een stijgende lijn van te maken. Of we 8.000 telefonische meldin gen nog niet genoeg vinden, zegt u? Inderdaad. Hoe beter u ons weet te bereiken, hoe liever! Wat is de servicebalie ook alweer? Antwoord: een telefonisch meld punt (nummer 36 21 11) waar u terecht kunt met allerlei gemeen telijke meldingen en klachten De bekende losliggende stoeptegel is zo'n melding. Of een defecte lan taarnpaal natuurlijk Maar u kunt bijvoorbeeld ook melding maken van een verkeersgevaarlijke situa tie, geluidhinder, of het onderhoud van sportaccommodaties. Verre weg de populairste melding is het verzoek om grofvuil te komen op halen. Wij spreken van een klacht als u ontevreden bent over de dienstver lening door de gemeente. Bijvoorbeeld als de afhandeling van een melding niet, te laat of slecht gebeurt. Of als u onvrien delijk te woord wordt gestaan, of een brief met (tijdig) wordt beant woord. Een interne klachten coördinator gaat vervolgens aan het werk om deze klacht fe verhel pen. Mocht ook dit niet naar uw tevredenheid verlopen, dan wordt individuele bezwaren, heeft ook het college van B&W een reac tie ingediend. Hier volgen de hoofdpunten. De volledige tekst is te lezen op onze website www.texel.nl „Texel is nog steeds de parel van Noord-Holland", zo begint het col lege de brief. „Om de kwaliteiten van Texel te kunnen behouden en of te versterken zijn ontwikkeling smogelijkheden wel noodzakelijk. Voor wonen, werken en zorg moe ten er derhalve mogelijk blijven. Het eiland Texel mag geen mu seum zoals Orvelte worden." Het college verwijst naar de Structuurvisie Texel 2020. Dit be langrijke beleidsstuk is unaniem door de gemeenteraad vastgesteld en wordt breed gedragen door de inwoners. „Het ontwerp-streekplan staat echter op belangrijke onder delen haaks op onze structuur visie." Zoekgebieden Het college is het niet eens met het aanwijzen van 'zoekgebieden' op de huidige open ruimten. „Ontwik kelingen in de zoekgebieden staan haaks op het behoud van het Texelse open landschap alsmede de ontwikkelingen van de land bouw Bovendien zijn wij er geen voorstander van grootschalige in grepen. Als hier bijvoorbeeld windturbines geplaatst mogen worden, zal dit het totale karakter de gemeentelijke ombudsvrouw ingeschakeld. Hoe werkt dit in de praktijk? U belt gewoon naar de gemeente. Echter met via het algemene num mer (36 21 21), maar het nummer van de servicebalie: 36 21 11. De medewerksters bevinden zich ach ter de informatiebalie (hal gemeen tehuis); zij zijn tevens de gastvrou wen die u de weg wijzen in de nieuwe publieksruimte. De dames van het eiland Texel aantasten." De womngbouwmogelijkheden zijn nihil geworden, concludeert het college. „Echter moet er op Texel wel gelegenheid blijven voor ver nieuwing en verruimingen voor wonen, werken en zorg. Uit informatie van de Stichting Wonen Texel blijkt dat er circa 600 woningzoekenden op het eiland Texel zijn. Hiervan is 97% Texelaar. Deze personen moeten gehuisvest worden, terwijl er binnenstedelijk vrijwel geen oplossingen zijn." Bij de brief is een lijst gevoegd met de woningbehoefte per dorp. Geen Brussel Ook zet het college vraagtekens bij het voornemen om het grootste deel van Texel als 'uitsluitings- gebied' aan te merken. „In het Texelse buitengebied zijn woning bouw, individuele bedrijven, recreatievoorzieningen, maneges en volkstuincomplexen aanwezig. Als die niet kleinschalig zouden mogen uitbreiden, wordt de eco nomische ontwikkeling bevroren, hetgeen ongewenst is." Op Texel gelden veel bescher mende maatregelen, zoals de Habitat- en Vogelrichtlijn. „Dat be tekent echter met dat elke ontwik keling automatisch uitgesloten moet worden. Wij verwachten dat u de bestaande regelgeving ac cepteert. De Europese Unie is im mers het hoogste bestuursorgaan; Haarlem is geen Brussel." Strop Het bevreemdt het college dat op de juridische kaarten van de pro vincie alleen Den Burg en Oude- schild als bestaand stedelijk ge bied zijn weergegeven. Texel is echter bezig met het ontwikkelen van bestemmingsplannen voorde gebieden Den Burg-Oost (wonen), registreren de melding en zorgen dat deze de organisatie in gaat. Dat wil zeggen: dat de melding te recht komt bij de juiste medewer ker van de juiste afdeling. En ook dat de melding binnen de gestelde termijn wordt afgehandeld. Het grootste deel van de meldin gen is bestemd voor gemeente werken. Uw melding wordt ingepland en door onze gele bri gade zo spoedig mogelijk verhol pen Den Hoorn-'t Zouteland (wonen) Oudeschild (bedrijventerrein). „Het zal u duidelijk zijn dat het niet be bouwen van de aangekochte gron den voor woningbouw en bedrijven een miljoenenstrop zal worden." Om vitale dorpen te behouden en in de eigen Texelse woning behoefte te voorzien, wil de ge meente kunnen blijven bouwen. Naast Den Burg en Den Hoorn moeten geringe uitbreidingen qua wonen en werken bij overige ker nen mogelijk blijven. „Wij verzoe ken u het ontwerp-streekplan zo danig gewijzigd vast te stellen dat onze plannen doorgang kunnen vinden." Aparte status? Andere thema's die in de brief aan de orde komen zijn landbouw, na tuur, economie (bedrijventerreinen) en toerisme recreatie. Het col lege wil zwart-op-wit van de pro vincie dat bij de goedkeurings besluiten conform de geest van het huidige streekplan en de bestem mingsplannen gehandeld wordt. „Alle mogelijke ontwikkelingen moeten immers allemaal op dat zelfde stukje Texel gebeuren. Ver gelijking met de andere ten in wenselijk en onmogelijk. Aars", besluit het college. Verwezen wordt naar de Friesland, die de aparte status* jtr de Waddeneilanden wél Deze worden in het Friese plan als apart gebied ,,Wij geven u dan ook overweging het enige Noord landse Waddeneiland Texel alserai vierde gebied binnen Noord-K land-Noord te beschrijven." «Br Ook dit jaar is weer een Texelse parkeerkaart bij de gemeente verkrijgbaar. U kunt met deze kaart betaald parkeren gedu rende de aangegeven maximum parkeerduur, zonder bij de auto maat te hoeven betalen. De kaart kan extra aantrekkelijk zijn, nu de tarieven voor betaald parke ren in de gemeente Texel per 1 januari 2004 zijn verdubbeld. Bovendien moet nu op veel par keerplaatsen in Den Burg en De Koog voortaan het hele jaar door betaald worden geparkeerd. Veel Texelaars hebben inmiddels een speciale parkeerkaart aange schaft. Wie dat nog niet heeft ge daan, kan alsnog bij de gemeente terecht. De regeling geldt alleen voor particulieren, het kenteken van het voertuig mag dus niet op naam van een bedrijf staan Een particuliere parkeervergunning voor 2004 kost o 52,78. De Texelse parkeerkaart kunt u aanvragen op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur bij de balie Grondgebied van het gemeentehuis. U dient deel II van het kentekenbewijs mee te nemen en te overleggen. De parkeerkaart wordt direct gemaakt. Voor ondernemers heeft de ge meente een zogeheten 'bedrijven- kaart' waarmee onbeperkt parke ren mogelijk is. Overigens blijkt het raadsbesluit om de parkeertarieven te verhogen en het hele jaar betaald parkeren in te voeren, nog met bij eenieder even goed bekend te zijn. In het nieuwe jaar hebben onze parkeer wachters regelmatig te maken met automobilisten, die uit onwetend heid te weinig of niet hadden be taald. Bij deze willen wij u graag nogmaals op de veranderingen wijzen. In de binnenring van Den Burg mag maximaal 30 minuten en in de buitenring maximaal 2 uur gepar keerd worden. Op parkeerterreinen in De Koog en Den Burg moet u nu het hele jaar betaald parkeren. Op de meeste terreinen was dat al het geval. Nieuw zijn het parkeer terrein in Den Burg bij i Bocksberg, aan de Elemert (bij station) en achter het oude W| kantoor (De Koog), waar u val heen alleen 's zomers naar deaf tomaat hoefde te lopen. Texelse parkeerkaart moet u oil rigens gebruiken in combinatieijf een gewone parkeerschijf, zoij duidelijk is hoe lang uw autoe| staat. RUBRIEK VAN DE GEMEENTERAAD Dus: wilt u dat de gemeente...? Bel de servicebalie! „Wij staan u graag te woord!" De medewerksters van de servicebalie zorgen dat uw melding op de juiste plaats terecht komt. Ter vergelijking hier een beknopt overzicht van de telefonische meldingen bij de servicebalie over 2002 en 2003. Afzonderlijk vermeld zijn de meldingen voor het ophalen van grofvuil. 2002 Aantal meldingen: Meldingen grofvuil: Totaal over 2002: 5507 3108 8.615, waarvan 36 klachten 2003 Aantal meldingen: Meldingen grofvuil: Totaal over 2003 5000 3269 8.269, meldingen in 2003 ten opzichte van 2002, tevens een daling van het aantal klachten. De cijfers liggen niet zover van elkaar, dus echte conclusies zijn met te trek ken. i Statistiek van het totaal aantal meldingen) Grofvuil: 40% Reiniging en containers: 23% Openbare verlichting: 9% Straten, wegen, pleinen, waarvan 29 klachten Conclusies Een daling van het totaal aantal verkeer: Openbaar groen (en sportterreinen begraafpl.).: Riolering: Ongediertebestrijding: 4,5% 3% In deze nieuwe rubriek treft u in formatie van de gemeenteraad. Vandaar de titel 'Van de raad voor u'. Aflevering 1 gaat in op het dualisme. In maart 2002 is het startsein ge geven voor wat door sommigen omschreven wordt als het 'meest ambitieuze bestuurlijke verande ringsproces sinds Thorbecke': de invoering van het duale stelsel. Steeds vaker wordt dualisme ech ter in verband gebracht met 'nare' dingen: „Al 80 wethouders ge sneuveld door het dualisme" (afrekencultuur) of „Dualisering werkt de bureaucratie in de hand". Maar zet dualisme echt alleen ver houdingen tussen raad en college op scherp? Nee, het is een middel om gemeenten (meer) effectief, democratisch, doelmatig en inte ger te besturen. Op termijn. Met veelal dezelfde spelers, maar het spel is veranderd. Waar gaat het om? Het gaat er uiteindelijk om dat u meer zicht krijgt op het bestuur van uw gemeente en dat u weet waar voor u bij wie moet zijn. Op die manier kunt u meer invloed heb ben op het beleid van de gemeente en dat betekent dat de democra tie beter werkt. De raad bepaalt het beleid (op hoofdlijnen, dus niet in detail) en neemt de belangrijkste beslissingen, bijvoorbeeld de vast stelling van een bestemmingsplan. Het college van buroemeesterj wethouders vormt het dageli bestuur en voert alle besluiten*' de gemeenteraad uit. Wat betekent dat? De raadsleden zullen zich meerii li richten. Het volksvertegenwof'l^ digen komt op de eerste plaats. re) niet het doorwerken van stap-^ papier op het stadhuis. Raads-^ den hebben daar (in de toekom br ook meer tijd voor, omdat ze n sn steeds minder zullen bezighoud pj, met de uitvoering van het belec S|c Ook kunt u zelf actief zijn. Bijvor^ beeld bij de voorbereiding van2 Qe ken als ouderenbeleid, jeugdbedfjjc en bestemmingsplannen. Ofdo^e u in te zetten als (plaatsven': an, gend) raadslid, lid van een raai" commissie, wethouder of als van de rekenkamer. Wilt u meer weten? Kom dan eens langs bij een of commissievergadering. Sin# januari komen we op Texel eens de zes weken bijeen (was vier) Tijdens commissievergadering- heeft u de mogelijkheid om ree', gei toe pla ms bei ter wa me eig mii ver streeks in te spreken (publ^We rondvraag). De eerstvolge brL raadsvergadering is op dinsdag1 maart. U kunt de debatten &'gei rechtstreeks volgen via f^scl Texel. stn Vragen of informatie? Stuur ra# sc^ griffier Marit de Porto gerust mailtje: ariffier@texel.nl VRIJDAG 27 FEBRUARI 2004

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 12