Cjroen 7ivartsJ~exels in het harL, 'Medisch post blijft deze zomer gesloten' Meer overkanters door appartementen Sint Jan Horecaman start met lichtalcoholische drank Reactie van Van Dijk op regels Horecawet Parachutesprong vanaf zendmast Afblazen Texelpop 'betreurenswaardig' Univé trekt garantstelling in Woningstichting:Dit is is zuur Nieuwe huisarts Hoogenbosch Betrokken bank? Texel voorbeeld onderzoek MKB naar belastingen TEXELSE^COURANT de pomp OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11857 TEXELSE VRIJDAG 27 FEBRUARI 2004 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 'Het contact met de mensen vind ik één van de leukste kanten van dit werk.' Huisarts Anouk den Breejen versterkt vanaf maandag 1 maart de praktijk van Willem Vos in Den Burg. Pagina 3 De gemeente wil weten welke bedrijfsactiviteiten gaande zijn op het terrein van Hoogenbosch aan de Rozendijk. De indruk bestaat dat daar meer gebeurt dan volgens de regels mogelijk is, met name op het gebied van personeelshuisvesting. Het col lege heeft de ondernemer gevraagd binnen twee maanden een bedrijfs plan te overleggen. Mede aan de hand daarvan zal de gemeente een strategie bepalen. Paging 5 Een bank die zeer betrokken is. Een bank waar iedereen op het eiland wel op een of andere manier mee verbon den is. Een coöperatieve bank, ge richt op samenwerken Aldus een passage uit het boekje ter gelegen? heid van het 100-jang bestaan van Rabobank Texel. Woorden die een grote betrokkenheid van de Rabo bank bij de lokale samenleving sug gereren. Maar is dat wel zo? De Texelse Courant ging op zoek naar de rol van de bank in de Texelse samen leving. Pagina 7 Midden- en Kleinbedrijf Nederland (MKB) noemt in een onderzoek naar lokale lasten in 36 gemeenten Texel als voorbeeld van een kleine gemeente die de parkeerbelasting fors heeft verhoogd om de inkom sten te vergroten. Volgens de werkgeversorganisatie verhoogde Texel haar parkeer tarieven de afgelopen vijf jaar met 164 procent. Texel staat daarmee fier bovenaan in het lijstje van 36 onder zochte gemeenten. De stijging ging het snelst tussen 2003 en 2004. De raad besloot vorig jaar op voorstel van het college het tarief voor dit jaar te verdubbelen. Het college verwacht daarmee zo'n €250.000,- extra op te halen. Daarmee moeten tekorten op de begroting worden afgewend. Ge deeld tweede op de lijst staan Delfzijl en Oisterwijk, waar de parkeer tarieven met 76,3 procent stegen Volgens het MKB verdwijnen de extra inkomsten in de algemene middelen, waarna er 'totaal geen overzicht meer is wat er met het geld gebeurt.' Op het gebied van de onroerend zaak belasting steekt Texel gunstig af te gen de andere gemeente. De ge meente heeft de voordeligste tarieven. In vergelijking met koploper Leeuwarden betalen eigenaren en gebruikers van woningen op het ei land een tarief dat vier keer lager is Bij niet-woningen zijn de verschillen nog groter. Aan de overkant worden hoge tarieven gevraagd voor met- woningen. Bij de toeristenbelasting blijft Texel onder het gemiddelde. Die belasting steeg de afgelopen vijf jaar met 18,7 procent, terwijl dat gemid deld 25.6 procent is. Toeristen beta len dit jaar €0,70 per persoon per overnachting. Eindhoven scoort het hoogst met €3,50, Almere het laagst met €0,31. Het MKB gebruikte haar onderzoek om er bij de overheid op aan te dringen om via de wet te re gelen dat er maxima kunnen worden gesteld aan lastenverzwaring. Vol gens de organisatie is met name de ondernemer de dupe. (Advertentie) CjfMë ZmarL- Jrrrli It bd bjru Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: KOMPICTt WONINGINRICHTING Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Het ziet ernaar uit dat de medische post in De Koog de komende zo mer gesloten blijft. Het bestuur van de Stichting Medische Post (Stimepo) voorziet dit jaar een te kort op de begroting van ruim €20.000,-, een verlies dat niet kan worden afgedekt doordat Univé is teruggekomen op een mondeling toegezegde garantstelling. 'Hier door kunnen we de medische zorg aan passanten niet meer garande ren', vertelt huisarts Jacquelien Dros, die vreest dat de druk op de reguliere praktijken onverant woord hoog wordt. Juist het verlichten van de druk op de jestaande huisartsenprakijken in de jjpanden juli en augustus om zo be tere zorg kunnen verlenen aan de ei gen patiënten was voor de huisartsen waalf |aar geleden de voornaamste Bden om de Medische Post te stich ten n De Koog. Aanvankelijk werd jpwerkt in containers, acht jaar ge- eden kon een professioneel uitgerust gébouw in gebruik worden genomen. Dro 'Een goede voorziening, die zijn nut heeft bewezen. Voor de passan ten, voor de Texelaars die bij hun ei gen huisarts terechtkonden en voor de huisartsen zelf.' Dat blijkt volgens Dros ook uit het aantal gebruikers. 'In dip negen weken bezochten jaarlijks lussen de 2400 en 3100 passanten dé praktijk. Die kloppen straks aan bij de reguliere Texelse huisartsen. Dat zijn er per praktijk per week tussen de 30 en 55. Als die gelijkmatig verdeeld over de week zouden komen, was het nog tot daar aan toe, maar de prak tijk leert dat het merendeel op maan dag komt. Zo'n twintig tot dertig be zoekers extra op die dag, dat redden we gewoon niet.' Financiële problemen zijn niet nieuw voor de medische post, een voorzie ning waar al jaren geld bij moet. 'Het is een flinke investering, die maar negen weken per jaar wordt gebruikt. Het tekort op de begroting is de laat ste jaren groter geworden. Onder meer doordat het steeds moeilijker wordt om artsen te krijgen en dat brengt hogere kosten met zich mee. Wat ook kostenverhogend werkt, is de benodigde automatisering. Sinds september 2002 zijn de huisartsen per computer bijvoorbeeld gekop peld aan de centrale huisartsenpost in Den Helder, waardoor tijdens de avond, nacht en weekenden gege vens kunnen worden uitgewisseld. Ook de medische post moet een ver binding hebben.' Er is overleg geweest met de inspec teur van Volksgezondheid over de vraag wie er verantwoordelijk is voor de huisartsenzorg aan passanten. Univé zegde enige jaren geleden mondeling toe garant te staan voor een eventueel tekort. Daarbij werd tevens de afspraak gemaakt dat de huisartsen de praktische organisatie Lees verder pagina 5 Da bouw van het nieuwe appar tementencomplex Sint Jan heeft ndirect tot gevolg gehad dat er Tieer overkanters op Texel zijn ko nen wonen. Minstens 11 en mis schien wel 15 bewoners hebben lun oude huis verkocht aan men- van de vastewal. De Stichting Wonen Texel (SWT) vindt dit een ongewenst effect en wil in overleg net de gemeente herhaling voor komen. Het is dweilen met de kraan open', Hielt Jan van Andel, directeur van g SWT, waar circa 600 woning- ikenden op de wachtlijst staan. Als rbeeld noemt hij senioren die een artement hebben gekocht. 'Na ;ele jaren komen sommigen er- iter dat de woning eigenlijk te •ot is. Ze schrijven zich dan bij ons nfen verkopen het appartement aan sen overkanten' Doordat de stichting ier grip heeft op huurwoningen, selt dit effect in die sector niet. iderzoek door de woningstichting 'estigt dit. Dankzij de bouw van de huurwoningen in Sint Jan hebben, de als gevolg van doorstroming, Texelse huishoudens een nieuwe fflandere woning gekregen. De huur- ffipningen zijn allemaal aan Texelaars jverhuurd, 16 huurders van SWT en 1 echtpaar dat een koopwoning achter liet. Alle vrijkomende woningen zijn ook weer aan Texelaars verhuurd of verkocht. Per saldo zijn er door de Iniëuwbouw van de huurwoningen das geen overkanters naar Texel ge inen en zijn er dus 17 extra huur- bningen voor de Texelaars bijgeko men. De 15 koopwoningen zijn ook allemaal aan Texelaars verkocht. Tij dens de bouw zijn er echter al 2 wo ningen doorverkocht aan overkan ters De nieuwe bewoners van de koopappartementen verkochten in 8 gevallen hun oude woning aan een Texelaar, 4 aan een overkanter en 3 woningen staan nog te koop. Na alle verhuizingen blijken er uiteindelijk 11 woningen aan overkanters te zijn ver kocht en staan er nog 4 woningen te koop. Uiteindelijk kan dat betekenen dat hiermee de woningvoorraad wel iswaar is uitgebreid met 15 wonin gen, maar zijn er ook minstens 11 en misschien zelfs 15 nieuwe huishou dens op Texel komen wonen. SWT-directeur Jan van Andel: 'Dit is zuur. We hebben er niets tegen men- Lees verder pagina 5 Discotheek de Metro schenkt vanaf dit seizoen geen sterke drank meer. Eigenaar Paul van Dijk heeft een nieuwe drankenlijn opgezet. Sterke dranken worden vervangen door vanan ten die maximaal 14,5 procent alcohol bevatten. (Foto Je~oen van Hattum) Exploitant en mede-eigenaar Paul van Dijk van discotheek de Toekomst en de Metro in De Koog brengt samen met dranken- en siroopproducent Siebrand BV in Kampen een nieuwe drankenlijn op de markt. Dat gebeurt onder de naam 16-up Drinks Texel. Er zijn twaaff dranken ontwikkeld die qua smaak gelijk zijn aan de likeuren van bekende merken als Malibu, Pisang Ambon en Safari, maar ze hebben een maximum alcoholpercentage van 14,5 procent, waardoor ze niet sterk-, maar lichtalcoholisch zijn. Volgens de Drank en Horecawet mogen ze daardoor in uitgaansgelegenheden worden geschonken aan zestien- en zeventienjarigen. De strikte toepassing van de Drank en Horecawet was volgens Van Dijk aanleiding om de nieuwe licht alcoholische dranken te ontwikkelen. De horecaondernemer kreeg vorig jaar vier boetes van de Keurings dienst van Waren, nadat controleurs in zijn uitgaansgelegenheden jonge ren van zestien en zeventien met sterke drank hadden aangetroffen. De exploitant is volgens de wet in zo'n geval strafbaar, maar daar is Dat parachutespringers van de Eiffeltoren zijn gesprongen is bekend, maar dat een para zich van de zend mast in Den Burg heeft gewaagd klonk de redactie wel héél sterk in de oren. Een filmpje dat ons werd toe gestuurd door de 16-jarige Kevin Keesom uit Den Burg bewijst dat het werkelijk is gebeurd. De scholier wilde voor een werkstuk op school over de ramp met de spaceshuttle Challanger via internet een filmpje downloaden, toen hij onder de naam Challange op het filmpje van de parachutesprong stuitte. Te zien is hoe de para vanaf het hoogste plat form op 70 meter boven de grond naar beneden springt en zijn val scherm ontvouwt, om na een draaiende beweging te landen. Daarna gaat het fout, want zijn para chute blijft steken in een lantaarnpaal, waarna de springer alsof hij door een katapult wordt gelanceerd hardhan dig op het dak van een fietsenhok terechtkomt. Om er zeker van te zijn dat het echt een sprong vanaf de zendmast aan de Waalderstraat be treft, liet de scholier het filmpje zien aan vader Jan Keesom, die als assis tent-bedrijfsleider van Agrifirm zijn werk doet op steenworp afstand van de mast. 'Geen twijfel, hij is hier ge sprongen.' Navraag bij Herman Landsman van het Paracentrum leert dat de sprong enkele jaren geleden moet zijn gemaakt. 'Door een Belg, wiens naam ik me niet meer kan her inneren.' Landsman benadrukt dat het Paracentrum niets van doen had met de actie. Nadat de mast twee jaar geleden opnieuw werd beklommen door een man die er zonder para chute vanaf dreigde te springen, is het obstakel beter beveiligd. onder horeca-ondernemers veel wre vel over. Zij vinden het niet terecht dat zij ook verantwoordelijk worden ge steld als bijvoorbeeld een volwas sene aan de bar legaal sterke drank bestelt en dat vervolgens op de dans vloer uitdeelt aan minderjarigen. Vol gens horeca-ondernemers is het on doenlijk om dat via toezicht te voorkomen en zij vinden het onte recht dat zij als enigen daarvoor ver antwoordelijk worden gesteld. Met het opzetten van een eigen licht alcoholische drankenlijn hoopt Van Dijk een probaat middel tegen de toe passing van Drank- en Horecawet te hebben gevonden. De Koger onder nemer is voor zover bekend de eer ste horecaman in Nederland die daar voor met een drankproducent in zee is gegaan. Dat wordt bevestigd door commercieel-directeur Janette Wanders van Siebrand BV 'Hij kwam met een concreet plan naar ons toe en daar zagen wij wel wat in.' Siebrand is een grote producent van lichtalcoholische likeuren, vruchten wijnen en siropen De nieuwe dranken hebben namen gekregen als Dutch DropshotWild Passion, Lekkere Bessen, Big Apple en Perfecto Ameretto. De smaken komen overeen met sterkalcoho- lische soortengenoten als Dropshot, Passoa, Bessen, Apfelkorn en Amaretto. 'We zijn in Kampen aan het mixen gegaan om tot de juiste sma ken te komen', vertelt Van Dijk. De dranken zijn samengesteld op basis van wijn en alcohol. Voor een paar had Siebrand al smaken in huis, an dere werden nieuw samengesteld. In zijn zaak De Roode Leeuw in Zuid- Scharwoude testte Van Dijk of bezoe kers verschillen proefden. 'Ik heb daar bijvoorbeeld een klant die jaar lijks goed is voor vijftig liter rode wodka. Als hij begint te twijfelen tus sen rode wodka en mijn drank, weet ik dat ik goed zit.' Voor de evenknie van Safari bedacht Van Dijk als link naar het eiland de naam Texel Tropical en voor de drank die op Pisang Ambon lijkt Pisang Maluku. 'Dat is de naam van een van de groot ste .Indonesische eilanden en de hoofdstad daar heet Ambon.Het lastigst was het volgens Van Dijk om een lichtalcoholische variant op Te quila te maken, omdat dat een alcoholpercentage van 38 procent heeft. Het bedrijf en de Koger ondernemer zijn in onderhandeling met grote distributeurs als Heineken, Interbrew en Hanos om de nieuwe dranken lan delijk te verspreiden. Volgens Van Dijk is er onder exploitanten van andere grote discotheken veel belangstelling voor 16-up. 'In de drankenwereld is inmiddels aardig wat beroering ont staan over mijn nieuwe dranken. Het rommelt er. Een paar bedrijven had eerst interesse, maar later werden ze terughoudender' Lukt het met met een distributeur een deal te sluiten, dan wil Van Dijk de distributie des noods zelf ter hand nemen. Siebrand heeft eveneens diverse distributie kanalen. Van Dijk vindt het een beetje vreemd dat de grote merken niet zelf op het idee zijn gekomen lichtere versies van hun sterke dranken te distribueren. 'Maar voor hen is het ook niet aan trekkelijk. De wetgeving voor zestien en zeventienjarigen geldt alleen in Lees verder pagina 5 'Het is diep betreurenswaardig dat Texelpop op dit eiland niet meer kan worden gehouden.' Aldus rea geert Nils Lely van de organise rende Stichting Popmuziek Texel (STIPT) op het besluit om het jaar lijks popfestival dit jaar niet te hou den. 'Op de manier zoals wij het de laatste jaren in sporthal Ons Ge noegen moesten organiseren, kan het gewoon niet meer uit.' Lely doelt onder meer op de verplich ting dat er geüniformeerde brand weerlieden moeten worden inge huurd, EHBO'ers en andere door de gemeente gestelde voorwaarden. 'De begroting komt daardoor boven de acht- a negenduizend euro uit. Het financiële risico wordt veel te groot.' Lely constateert verbitterd dat de gemeente met twee maten meet, 'Terwijl ze de ene week vrolijk staat te kokkerellen in de sporthal, moeten wij de andere keer allerlei kostbare preventieve maatregelen treffen.' Hi| beklaagt zich over de tegenwerking die de organisatie van de gemeente heeft gekregen en over de manier waarop de gemeente de culturele gelden heeft besteed. 'Er wordt een boel gezegd, maar niets gedaan.' Met het schrappen van Texels groot ste popfestival komt een eind aan een traditie die in 1980 startte in het park in Den Burg, In al die jaren heeft Texelpop om uiteenlopende redenen nooit een vaste locatie gekregen. Het verhuisde achtereenvolgens naar De Lindeboom, de Burgemeester de Koninghal, Question Plaza. Molenkoog en Ons Genoegen, waar- bil steeds nieuwe problemen op doemden, die ervoor zorgden dat het vaste team van organisatoren het bijl tje er uiteindelijk bij neer heeft ge gooid. Al die jaren vormde het festi val een stimulans voor met name jonge popmuzikanten om op te tre den en bood het hen de kans podiumervaring op te doen. De orga nisatie overweegt de mogelijkheid om op een andere locatie kleinscha liger popavonden te houden, waarop een stuk of drie bands per avond kunnen optreden.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1