Noblemen rond legalisering Wat gebeurt er precies p terrein Hoogenbosch? Verantwoord financieren Vrijstelling veertien caravans aan Krimweg? Huisvesting seizoenpersoneel ZD COUEGR HU EVtn C0liEG»9fiL ZUCHTEM .TEXELSE COURANT" Medische Post .ichtalcoholisch Sint Jan WACHTKAMER RLIEEN VOOR TEXELSE HUlSRRHetf De medische post dood, de huisarts in de nood Bietenbrug het schip in Zwemster De Wit wint in Hoorn Bedrijven 36 77 66 Rabobank "I"1" 111 Floris Mulder, relatiebeheerder bedrijven Rabobank Texel VRIJDAG 27 FEBRUARI 2004 gemeente wil weten welke bedrijfsactiviteiten gaande «zijn op het terrein van Hoogenbosch aan de Rozendijk. De indruk bestaat dat daar meer gebeurt dan volgens de re gels mogelijk is, met name op het gebied van per- "soneelshuisvesting. Het college heeft de ondernemer ge- 'Jvraagd binnen twee maanden een bedrijfsplan te overleggen. Mede aan de hand daarvan zullen de gemeen- llijke handhavers hun strategie bepalen. Diverse bouw- en idere vergunningen die Hoogenbosch heeft aangevraagd jn voorlopig geweigerd. it bedrijf staat al lange tijd in de jmeentelijke aandacht. In 1992 ieg het een tijdelijke vergunning om Rozendijk 22a tien caravans te etsen voor seizoenkrachten die in lelies werkten. Voor blijvende on- ■komens vroeg Hoogenbosch vijf |r later om bouwvergunning, maar die werd afgewezen wegens -strijdigheid met het bestemmings- -plan B en w besloten toen de tien "caravans langer te gedogen met als ~nerste datum 1 februari 2000. 2002 werd geconstateerd dat logenbosch op het voormalige mwerkbedri|f van Kikkert aan de igwaalderweg ruimten had inge- !ht voor huisvesting van seizoen- irsoneel en dat hij in bedrijfs- jbouwen dertien stacaravans had laatst met hetzelfde doel. Dat was Inleiding tot verder onderzoek iarbij aan de Rozendijk zeventien icaravans en vijf clandestien ge luwde personeelsappartementen rden ontdekt. Verder was er op het ibied van veiligheid, milieu, ruimte- pe ordening en woningwet het no- Be mis. Veiligheid veiligheidsredenen mochten de rblijfseenheden en de stacaravans je schuur met in gebruik genomen jrden. Het werd wel gedoogd dat jogenbosch de caravans van de jgwaalderweg verplaatste naar de (zendijk. De dertig caravans aldaar jchten onder veiligheidsvoorwaar- sn tot 2003 voor seizoenpersoneel jrden gebruikt, maar dan moest Jpr 1 augustus wel worden gezorgd de nodige voorzieningen, jgenbosch stelde zich construc- f op, maar raakte intussen in finan ce problemen, wat aanleiding was I offi hem nog een jaar respijt te geven. Het bedrijf ging failliet en zoon Piet pjogenbosch startte een agrarisch ilp- en toeleveringsbedrijf aan de agwaalderweg als reddingsplan van bedrijfsonderdelen. In het voor jaar van 2003 werd dit bedrijf echter naar de Rozendijk verplaatst. De door de gemeente verlangde aanpassin gen zijn intussen grotendeels tot te vredenheid uitgevoerd en Hoo genbosch heeft nu ter legalisering van het een en ander diverse vergun ningen aangevraagd. Het gaat onder meer om legalisering van een kantine en vijf personeelsverblijven, het rea liseren van personeelsverblijven voor dertig personen als eerste fase van totaal negentig verblijven ter vervan ging van de stacaravans. Een probleem is dat het agrarisch hulp- en toeleveringsbedrijf dat zich nu aan de Rozendijk bevindt strijdig is met de agrarische bestemming, zodat pas vergunning mogelijk is als de bestemming wordt gewijzigd. Ver der voldoen de personeelsverblijven met aan de regels van het nieuwe Bouwbesluit en mede daarom heb ben b en w alle aangevraagde ver gunningen geweigerd. Complicatie Verder denkt het college dat op het terrein aan de Rozendijk nog meer strijdigs aan de hand js. Er is een kennelijke relatie met het uitzendbu reau Aeolus, dat blijkens een internetsite comfortabele huisvesting (kamers en caravans) aanbiedt op het bedrijfsterrein.Volgens de onderzoe kende ambtenaren bevinden deze voorzieningen zich aan de Rozendijk en zijn daar buiten medeweten van de gemeente tot stand gekomen. Het agrarisch hulp- en toeleveringsbedrijf zou hier na een procedure nog ge vestigd kunnen worden. 'Maar het verschaffen van onderdak aan mede werkers van het uitzendbureau past geheel met in de doelstellingen en uitgangspunten van het bestem mingsplan'. In het bedrijfsplan dat Hoogenbosch moet overleggen moet duidelijk de VERVOLG VAN PAGINA 1 iden blijven leveren, waarmee elke jsarts jaarlijks bij elkaar zo'n leëneenhalve week bezig is. Dros: felaas komt Univè de afspraak met en heeft zich vorig jaar terugge- Ikken, wat in januari officieel is ge- irden. Met als grootste argument de verzekeraar zich niet verant- ordelijk voelt voor de huisartsen voor passanten die niet verze- rd zijn bij Umvé, de meesten dus. lere reden is dat de overheids lage aan Univé, waaruit de bij- ige zou worden bekostigd, door uinigingen achterwege gebleven, ivé zou natuurlijk best geld van het potje in het andere kunnen over- /elen, maar dat doen ze niet. Maar zijn wél verantwoordelijk voor de sartsen. Als er geen medische st is krijge we het drukker, terwijl toch al aanmerkelijk vaker dienst en dan aan de overkant. Het wordt daardoor voor een huisarts niet ïtrekkelijker op om Texel te wer- 1, wat zeer zorgelijk is voor de toe- Tist. Die garantstelling was er juist ir om dat te voorkomen.' Het lukte de redactie gisteren niet om een reac tie bij Univé los te krijgen. Om tot een oplossing te komen, heb ben de huisartsen overleg gevoerd met burgemeesters en wethouders. De gemeente stelde zich in het ver leden lange tijd garant om een tekort te dekken. Eenmaal heeft dat er toe geleid dat de gemeente het tekort daadwerkelijk heeft bijgepast en ver der kwam de bouw van de post dankzij financiële steun van de ge meente tot stand. Ook betaalde de gemeente de beveiliging van het ge bouw. Dat dit met overbodig is, blijkt onder meer uit het feit dat er al eens een stoeptegel door het raam is ge gooid B en w hebben de huisartsen beloofd de raad voor te stellen een structurele bijdrage aan de medische post te leveren. 'Dat lijkt binnen de politiek voldoende draagvlak te heb ben. Maar het college heeft ook aan gegeven geen open gat te kunnen vullen. Daarmee is ons probleem dus niet opgelost.' De huisartsen hebben zich ook gewend tot de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekker. 'Maar die hebben aangegeven de medische zorg met als hun taak te zien. We hebben iedereen gehad. Ik zou niet weten hoe we dit moeten oplossen.' VERVOLG VAN PAGINA 1 derland en die markt ia voor hen klein om hun dranken aan te pas- Het zou misschien wat anders ijn als die wet voor heel Europa zou ïlden.' Metro dranken van 16-up nemen dit sei- n in ieder geval in discotheek de itro de plaats in van de sterke ink. Die verdwijnt uit het assorti- int. Er hoeft volgens Van Dijk daar- r geen onduidelijkheid meer te istaan over wie wat mag drinken, izoekers vanaf zestien jaar kriigen polsbandje en mogen daarna al bestellen wat de discotheek in lis heeft. De prijzen blijven het- ilfde. Jongeren onder de zestien gen ook de Metro binnen, maar {rijgen geen alcohol. De Metro blijft wel bacardi-cola en wodka-jus ver lopen, maar dan in blik. 'Dat mag jjolgens de wet wel, terwijl het weer niet mag als het in een glas zit.' j/ölgens commercieel-directeur inders begint Siebrand over een tek of vier in Kampen met het bot telen van de nieuwe dranken. Vol gens Wanders en Van Dijk levert het geen problemen op om met de va rianten te komen, omdat ze geen gebruik maken van de originele merk namen. De naam 16-up is door Van Dijk gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Benelux Merken bureau. Van Dijk wil zijn nieuwe lijn presenteren tijdens de Horecabeurs aard van de bedrijfsuitoefening en het hoofdinkomen blijken. Verder wordt hij erop gewezen dat de verblijven alleen gebruikt mogen worden voor huisvesting van mensen van het ei gen agrarisch bedrijf en het aantal moet gemotiveerd worden. In elk geval wordt met meegewerkt aan de vestiging van een uitzendbureau of verblijf van uitzendkrachten, onge acht of dit is gericht op de agrarische dan wel andere sectoren. Als Hoogenbosch het huidige aantal sta caravans en de personeelsverblijven niet kan motiveren, moeten de cara vans verwijderd en de personeels verblijven gesloopt worden. Verbijsterd De familie Hoogenbosch is verbijs terd over het standpunt van het col lege. 'We vernamen het uit de pers. Het was een bittere tegenvaller, want de voorafgaande gesprekken waren heel constructief geweest. Ze dach ten echt met ons mee.Vooral de bur gemeester toonde begrip voor onze situatie, wilde graag helpen en deed met overdreven formeel. We willen best toegeven dat we 'dingen fout hebben gedaan, maar we willen niet als criminelen worden afgeschilderd.' Hoogenbosch vindt dat in het b en w- besluit een verkeerde voorstelling van zaken wordt gegeven, met name wat betreft het starten van een loonbedrijf aan de Laagwaalderweg dat vervol gens naar de Rozendijk werd overge bracht, waar het strijdig is met de bestemming. 'Loonwerk was al vóór 1990 een component van ons bedrijf, want toen schubden we al bollen voor anderen. Spoelen doen we ook al lang, het staat zelfs in de milieuvergunning.We zijn mets nieuws begonnen. Dat moet kunnen doorgaan, zeker nu het in de bollen teelt kommer en kwel is. We willen alleen maar overleven en ons eigen geld verdienen'. Echtgenote Anneke Hoogenbosch wijst erop dat het on derbrengen van seizoenkrachten op Texel een enorm probleem is voor veel ondernemers. 'De nu geldende regels voor huisvesting op het bednjf bieden in veel gevallen geen oplos sing, omdat ze te strikt zijn. Wij vin den het de hoogste tijd dat het be drijfsleven alle belanghebbenden bijeen roept en gaat praten met de politiek'. VERVOLG VAN PAGINA 1 sen graag naar Texel willen verhuizen, maar we zijn er vooral voor om de woningnood voor Texelaars aan te pakken. Dat is bij het Sint Jan-com plex dus slechts ten dele gelukt.' De SWT wil met de gemeente afspraken maken om te voorkomen dat er te veel woningen 'weglekken' naar woningzoekenden zonder een maat schappelijke of economische binding met Texel. Gedacht wordt bijvoor beeld aan een kettingbeding in de koopcontracten of aan de construc tie dat kopers van een appartement die hun oude woning aan een Texelaars verkopen voorrang krijgen. 'Hiervan moeten we nog wel bekijken of dat juridisch kan.' Volgens een woordvoerder van de gemeente kan de SWT, die in feite een particuliere organisatie is, een kettingbeding ei sen. 'We zouden dit een goede ont wikkeling vinden. Maar als overheids orgaan kunnen we als gemeente geen kettingbeding afdwingen.' Vol gens de woordvoerder is de kans groot dat de SWT ook kan eisen dat kopers van een appartement de wo ning die ze achterlaten aan moeten verkopen aan iemand die econo misch of maatschappelijk is gebon den aan het eiland. Het eerstvolgende project dat bij de woningstichting op stapel staat is de bouw van een seniorencomplex in Den Burg-West met 22 huur woningen. 'Gezien de ervaringen met Sint Jan denken we erover het hele project voor de huursector te bou- die op dinsdag 16 maart wordt ge houden in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg. f)HToox GOES Q Z?-G>2.-ao0V Met een zogeheten artikel 17-pro- cedure wil het college meewerken aan de tijdelijke plaatsing van veer tien caravans bij de woning van Yvonne Boom aan de Krimweg. De caravans zijn uitsluitend bestemd voor het onderbrengen van seizoenkrachten die werken in het strandpaviljoen van Boom en mo gen maximaal vier jaar blijven staan. De bedoeling is dat er vóór de afloop van deze periode een definitieve oplossing komt in de vorm van woongelegenheid in be staande gebouwen. De daarvoor benodigde artikel 19-procedure gaat direct van start. Volgens burgemeester Joke Geldorp zal in het bijzonder rekening worden gehouden met omwonenden. Zij zul len bij de procedures worden betrok ken om tot afspraken te komen ge richt op het voorkomen van verkeers-, geluids- en andere over last. Daarbij zal ook het maximum aantal slaapplaatsen op het terrein worden vastgesteld. Alle betrokke nen komen op 3 maart in het Eierlandsche Huis bijeen om over de kwestie van gedachten te wisselen. Buren Over de tijdelijke huisvesting van personeel op dit terrein is veel te doen geweest. Boom kreeg vorig jaar van de gemeente een gedoog- beschikking voor het plaatsen van containerunits. Dat leidde tot actie van de buren, die van de tijdelijke bewoners verkeers- en lawaai overlast ondervonden. Ze schakel den de rechter in, die de gedoog- beschikking ongeldig verklaarde. Een betere en definitieve oplossing leek alleen mogelijk als het terrein een bedrijfsbestemmmg zou krijgen. Maar zo'n wijziging vraagt veel tijd, zodat toch weer naar een voorlopige oplossing werd gestreefd. Het beleid dat de gemeenteraad in juni vorig jaar heeft vastgesteld in- zake^e-mpandige huisvesting var seizoenkraehten biedt geen mogelijk heid,"omdat daann staat dat de me dewerkers moeten worden onderge bracht op het bedrijf zelf. Maar in dit geval staat op het terrein alleen de woning van de eigenares, het bedrijf zelf staat bij paal 28. Onderbrengen van personeel in caravans is alleen mogelijk bij agrariërs. Aangezien Yvonne Boom horeca-exploitante is, biedt ook dat geen oplossing. Bleef over een tijdelijke vergunning zoals mogelijk wordt gemaakt door artikel 17 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening. Door de gebruikelijke termijn van drie op vier jaar te bren gen is er dan een goede kans dat de artikel 19-procedure voor de defini tieve huisvesting tijdig is afgerond. In dit geval moet de 'zware' procedure (volgens lid 1 van artikel 19) worden gevolgd, wat betekent dat de eind beslissing bij de provincie ligt. De bietenbrug op het haventerrein van Oudeschild is afgevoerd. De stalen constructie die vele jaren is gebruikt bij het laden van bieten gaat naar Moerdijk, waar hij zal worden gebruikt voor het laden van slakken uit een vuilverbran dingsinstallatie. Sinds bieten van Texel met meer per schip maar met vrachtauto's worden afgevoerd, was de brug overtollig. Enkele jaren geleden deed Dennis Wetenkamp van Transportbedrijf Bakker hem over aan Dirk Roeper van de gelijknamige handelsonder neming en was het de bedoeling dat die hem op een goed moment als schroot zou verkopen. Door toeval lige contacten kwam Roeper erach ter dat het bedrijf Insulinde Recycling BV (onderdeel van het energiebedrijf Essent) interesse had voor de brug. De zaken kwamen rond, wat voor Roeper betekende dat hij voor de ongeveer 20 ton wegende brug heel wat meer vangt dan de schrootprijs en dat het ook voor Insulinde profij telijk is. De installatie is zonder aan passingen geschikt voor zijn nieuwe functie. Woensdagmiddag werd het gevaarte met een kraan van Peter van Muijen uit Schagen in het 54 meter lange binnenvaartschip Eureka gela den. Zwemster Simone de Wit wist zater dag in Hoorn de laatste wedstrijd van het Lange Afstand Circuit te winnen met een persoonlijk record van 5.44.25 minuten. Zondag kwamen Simone de Wit en Sverre Eschweilef in Zuid-Oost Beemster uit op de Kring sprint kam pioenschappen, waarvoor eerst li mieten moesten worden behaald. De Wit kwam uit bij de dames senioren wen.' Vooruitlopend op de voltooiing van het nieuwe bestemmingsplan Den Burg, moet hiervoor nog een ar tikel 19-procedure worden doorlo pen. en behaalde met een tijd van 0.33.36 een tiende plaats op de 50 meter vlinderslag. Deze tijd was goed voor een vierde plaats bij de dames D2, haar eigen leeftijdsklasse. Bij de 50 meter rugcrawl behaalde zij in een tijd van 0.33.84 een achtste plaats en werd tweede bij de dames D2. De 50 meter vrije slag legde zij af in een tijd van 0.29.44, ook goed voor een acht ste plaats en een eerste bij de dames D2. Eschweiler kwam uit bij de jongens mimoren 6 en behaalde met een tijd van 0.38.02 een derde plaats op de 50 meter vlinderslag. Op de 50 me ter rugcrawl werd hij eveneens derde, in 0.38.66. De 50 meter vrije slag legde hij af in een persoonlijk record van 0.32.86, goed voor een vijfde plaats. Gezicht op de juist in het ruim van de Eureka neergelaten brug. (Advertentie) 'Goed en tijdig investeren is van levensbelang voor elk bedrijf. Maar wat nu als uw liquiditeitsprognose uitwijst dat uw eigen middelen niet (of nét met) toereikend zijn? Bij de Rabobank weten we ook in dat geval dat financieren maatwerk is. Op elk gebied hebben we daarom de deskundigheid in huis. Maar we beschikken vanzelfsprekend ook over ruim voldoende branchespecifieke kennis Paul van Dijk keurt de nieuwe Texel Tropical in het laboratorium van Siebrand BV in Kam pen.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5