Texel krijgt Judo vereniging Overkantse crossers niet welkom op Texel Texels privé-sanitair naar Oostenrijkse camping Titelhouders winnen eindelijk Oudheidkamer in de steigers Judoclub opgericht in 1964 Onder-afdeling van „Eerste Helderse" 'Vertrouwen in goede afloop' Telefoonmaatschappijen vragen vergunning aan Derde plaats voor Van der Laan Hoe Texels is de Rabobank? GroenLinks vreest toename zwerfvuil Bakker-Hogewind wint bij bridge Sponverleden m TEXELSE g COURANT Randstad Eilandcompetitie Woning mag 'leeg' blijven "GEZOCHT: Wie van de zomer gaat kamperen in Oostenrijk op een camping met privé-sanitair, moet niet gek opkijken als hij een huisje treft dat is gebouwd door Meyert Boon Systeembouw uit De Cocksdorp. Woensdagavond ver trok daar vanaf het erf een vrachtwagencombinatie met vier sa nitair units, die bestemd zijn voor terrassencamping Ossiach in de ge lijknamige Oostenrijkse plaats. Sinds Boon twaalf jaar geleden startte met de productie van de betonnen huis jes met daarin een toilet, douche en wastafel zijn er al driehonderd ver kocht. Dichtbij, aan De Krim en de Bremakker, maar ook ver weg, tot in de buurt van Parijs. En nu dus in Oostenrijk. Bart Boon: 'Het contact is gelegd door onze verkooporganisatie in Duitsland. De vraag neemt toe. Veel kampeerders houden van luxe, dit is een speels model en, doordat ze van beton zijn, erg duurzaam.' Maar ook behoorlijk zwaar. Per stuk zo'n 6,5 ton (Foto Gurard Timmorman) Feiko van der Laan heeft zondag met zijn paard Pretty Primaire in Spijker boor een derde plaats behaald op de provinciale kampioenschappen dres suur. Hij eindigde in de klasse L1 met een totaalscore van 322 punten, drie punten te weinig voor het kampioen schap. Zowel in de eerste proef (164 punten en een eerste plaats) als de tweede (158 punten en een derde plaats) behaalde hij een winstpunt. Bij de volgende wedstrijd start hij in de klasse L2. Tessa van Daalen wist zich met Socrates niet in de prijzen te rijden. Haar eerste proef in de klasse L2 werd beloond met 157 punten (1 winstpunt), maar zij kon deze goede start in de tweede proef met verder uitbouwen. Vervolg van pagina 7 niet aan de orde komt. In maart is de intentieverklaring gereed en we kun nen ons vinden in de inbreng. Die was redelijk groot. Er was veel ruimte voor ideeën en gedachten van Texel. Ze ker op het coöperatieve vlak kunnen ze van ons nog wel wat overnemen.' De Helderse bank is ruim twee keer zo groot als de Texelse vestiging. Het is goed mogelijk dat Timmers niet als nieuwe directeur wordt gekozen 'Normaal gesproken zou het wel een heel grote stap zijn van directeur op t Texel naar directeur van de nieuwe bank. Er wordt momenteel een profielschets gemaakt van mij om te zien hoe mijn loopbaan er voor de resterende tien jaar nog uit kan zien.' -Als hij niet tot directeur wordt be- |noemd, gaat Timmers hoogstwaar- s«hijnlijk op zoek naar een nieuwe uit daging. 'Die kans is groot, ja. Daar moet je reëel in zijn. Dat zal overigens wel met pijn in het hart gaan.' Volgens de directeur is de kans dat er door de fusie banen verloren gaan niet groot. 'De fusie is in de eerste plaats be doeld om de financiële dienstverle ning minimaal op het huidige niveau ta handhaven. Ik verwacht geen di recte terugloop.' Conclusie Hoe Texeis is de Rabobank? Met die vraag begon dit artikel. Concluderend kan gesteld worden dat de Rabo haar Birtels nog steeds diep in de Texelse menleving heeft. Dat er bewust voor wordt gekozen om jaarlijks EUR 125.000,- in die lokale samenleving te - steken. Andere banken besteden op Texel aanzienlijk minder'geld aan sponsoring. Zij lijken zich te beperken tot onontkoombare bijdragen en hebben geen actief lokaal sponsor- beleid. Bancair doen zij niet onder voor de Rabo. De Texelse betrokken heid blijft echter slechts beperkt tot de aanwezigheid op Texel. In maat schappelijk opzicht bieden deze ban- ken nauwelijks een toegevoegde Waarde. In dit artikel worden enkele klanten f geciteerd, maar de redactie heeft met veel meer mensen gesproken. Zij zijn opvallend te spreken over de klant vriendelijke benadering bij de Rabobank en over de betrokkenheid van de bank en haar medewerkers bij de Texelse samenleving. Blijft dat ook in de toekomst zo? Ondanks alle goede bedoelingen van de Texelse directie en het bestuur, lijkt het voor een bank die straks voor tweederde overkants is op z'n minst een zware Opgave om het lokale karakter te houden. ëkst en foto's Louise van der Sluis Het was sinds de eerste ronde niet meer gelukt. Maar eindelijk won nen regerend clubkampioenen Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp deze week weer eens de ronde bij Klaverjasclub Den Burg. John Vlaming en Erik Jan Geus behouden de leiding in het alge meen klassement. Lieuwe van der Veen en Hans West dorp waren het winnen bijna verleerd. Het ging dit jaar allemaal wat minder 'vanzelf' dan de afgelopen jaren. In de negentiende ronde waren de he ren echter weer eens ouderwets op dreef en speelden ze 7483 punten bij elkaar. Doordat de concurrentie een slechte avond doormaakte, deden ze uitstekende zaken voor het algemeen klassement en zijn ze plotseling weer volop in de race voor het club kampioenschap. Van der Veen en Westdorp staan nu vierde, met ruim 2000 punten achterstand op de kop lopers. Bas Tromp en Frans Stark kwamen maar een paar punten tekort voor de rondewinst. Ook zij deden dankzij een score van 7402 punten goede zaken in het klassement. Zij wonnen twee plaatsen en staan nu zesde. Rob Stapersma en Erik Boogerd zit- De gemeente moet ervoor waken dat er in de weekenden niet teveel zwerfvuil achterblijft op straat door de komst van een nieuwe veeg- wagen. Daar waarschuwde Peter Bakker (GroenLinks) gisteravond voor in de raadscommissie Midde len. Burgemeester en wethouders heb ben besloten met name in de week einden te stoppen met het voorvegen met een bezem. Volgens het college is dat met de nieuwe veegmachine niet meer nodig, omdat die is uitge rust met drie in plaats van twee bor stels. Door te korten op het voor- vegen kan jaarlijks ruim €4000,- worden bespaard op de overuren die anders in het weekend worden ge maakt. De gemeente kan daardoor €17.000,-extra kan besteden aan de derde borstel en de vereiste Arbo- voorzienmgen. Volgens Bakker bereiken zijn fractie al regelmatig klachten over zwerfvuil en wordt dat er met beter op als het voorvegen eruit gaat. Dat geldt vol gens hem met name als er evene menten zijn geweest. 'We horen vaak klachten over het centrum van Den Burg. Het is de vraag of een derde borstel wel een persoon met een be zem kan vervangen. De machine kan niet bij elk hoekje en plekje komen en we willen graag een schoon centrum hebben.' Gerard Weijers (CDA) vroeg eveneens aandacht voor het zwerf vuil. Burgemeester Joke Geldorp vond dat de commissieleden rr\aar eens moesten nadenken over het idee om organisatoren van evenementen te laten betalen voor het schoonmaken. Ze beloofde de opmerkingen van Bakker door te geven aan Gemeente werken. De aanschaf van de nieuwe veegwagen kost in totaal €163.000,- Op het investeringsplan voor 2003 stond nog een bedrag van €146.000,-. De vorige machine da teerde uit 1998, was afgeschreven en toe aan vervanging omdat hij zevèn dagen per week intensief werd ge bruikt. ten na een paar mindere weken ook weer in de lift. Zij bewezen hun stij gende vorm met een derde plaats in deze ronde met 6924 punten. Winst in het klassement leverde het niet op Daarin bleven ze negende. Carlo Bos en Cees Vinke dankten hun vierde plaats aan een geweldige uit schieter van bijna 2400 punten in het derde spelletje. Doordat de andere spelen daar maar mager bij afstaken, bleef de teller steken op 6791 punten. Dankzij deze score hebben zij wel ruim afstand genomen van de kelder van het klassement, waarin ze op de zestiende plaats staan. Klassementsleiders Erik Jan Geus en John Vlaming pakten de vijfde plaats met 6679 punten en deden daarmee dankzij een collectieve offday van de directe concurrenten uitstekende za ken. Zij bouwden hun voorsprong uit tot ruim dertienhonderd punten op de nummers twee, Willem Koomen en Bart Weijdt. Het gemiddelde was met 6364 punten vrij hoog. Dat was vooral te danken aan het grote aantal mar sen. In de derde periode zijn alle kop pels nog kanshebber. Na twee avon den is het verschil tussen de nummers een en nummers laatst nog minder dan 2000 punten. In Noord-Holland is schreeuwend gebrek aan terrein waar gecrosst mag worden. De burgemeester van Wiermgermeer had daarom en be roep gedaan op andere gemeenten om te komen tot een 'roulerende locatie'. Als diverse gemeenten een terreintje zouden aanbieden voor twee of drie keer crossen per jaar zou dat een oplossing zijn zonder dat éen bepaalde woonomgeving al te zeer wordt belast. Wieringermeer zelf heeft het voorbeeld gegeven door mee te werken aan enkele crossen op een stuk land bij Slootdorp Daar zijn inmiddels drie crossen gehouden en er waren geen klachten. Texel ziet echter geen mogelijkheden Het is al een hele toer geweest om in Eierland een crossterrein van de grond te kriigen dat niet meer dan In de competitie van bridgeclub Groot Slem heeft het duo Bakker- Hogewind de derde periode van zes wedstrijden winnend afgeslo ten. Het duo behaalde in de A-lijn een score van 326,93,. Tweede werd het koppel Bakker-Heiligers met 325,59, dede het echtpaar Klip met 320,18. De eerste plaats in de B-lijn wordt bezet door het echtpaar Schuijl met 332,53. Tweede werd hier het duo Hoogerheide-Ruigrok met 330,67, derde werden de heren De By-Berg- man met 320,26. Deze drie paren promoveren naar de A-lijn. Ook in de staart van de B-groep was het erg spannend. Het duo Van de Wetering-Van de Heuvel stond op de nominatie te degraderen, maar door een geweldige score van zestig pro cent in de laatste ronde blijven zij in de B-lijn. Het echtpaar Veenema werd met 350,55 eerste in de C-lijn. Tweede werd het echtpaar Blok met 334.47, derde het duo Blauw-Veenendaal (330,69). Ook zij promoveren naar een hogere lijn. Aanstaande maan dag wordt een open drive gehouden, daarna volgt nog één periode van zes wedstrijden. De buitenkant van de Oudheidkamer in Den Burg ondergaat een ingrij pende opknapbeurt. Het casco van het monumentalè gebouw vertoonde op verschillende plekken scheuren en ander slijtage. Zo wordt de top van de voorgevel hersteld, evenals een aantal muurbalken, metsel werk, de poort en kozijnen. Ook de ge scheurde stenen dorpel bij de ingang wordt gerepareerd, net als de schoor steen aan de achterzijde. De werk zaamheden worden uitgevoerd door bouwbedrijf Frans Zegel uit Oude- schild. Het is de bedoeling dat de klus is geklaard vóór de officiële ope ning op 1 april. Ook binnen het mu seum wordt niet stilgezeten. Vrijwilli gers en andere betrokkenen werken aan de voorbereidingen voor de ten toonstelling Geloofsbeleving op Texel. Dit naar aanleiding van de brie ven van Aagje Luijtsen, waaraan de Oudheidkamer eerder een tentoon stelling wijdde. Uit de brieven bleek dat de schrijfster veel steun vond in het geloof in God. Aan de hand van haar brieven, die van andere Texelaars, voorwerpen en foto's geeft het museum een beeld van de rol van het geloof op Texel in het verleden. Tevens zullen in de kruidentuin plan ten groeien die in de bijbel worden genoemd. De tentoonstelling is vanaf 11 juni te zien. (Foto Gerard Timmerman) Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: judo in 1964. Onder de kop 'Texel krijgt Judo- vereniging' schrijft de Texelse Cou rant van 28 februari 1964 over het initiatief van een groep Texelaars om te komen tot een Texelse tak van de Eerste Helderse Judo vereniging. 'Voor velen zal onge twijfeld een langgekoesterde wens in vervulling gaan, want de liefheb bers van deze vooral in de laatste jaren populair geworden sport waren tot nu toe aangewezen op Den Helder, dat enkele actieve clubs telt.' Dat de club er zou komen, stond min of meer vast, aangezien er een groep van zo'n vijfentwintig geïnteresseerde Texelaars was. 'Initiatiefnemers zijn o.a. de heren W.H. Brugmans, C. Mets jr. en J. de Waard. Laatstge noemde boekte in de Helderse vere niging al menig succes, zoals onze lezers zullen weten', memoreerde de Texelse Courant. 'Om zoveel moge lijk belangstellenden met de judo- sport te laten kennismaken, zullen 6 leden van de Helderse vereniging, morgen, zaterdagavond 8 uur in "Ca sino" een demonstratie verzorgen In de groep bevinden zich ook dames en jeugdigen, om aan te tonen, dat practisch iedereen geschikt is om deze sport te beoefenen.' Het was de bedoeling onmiddellijk na de oprich ting te beginnen met de trainingen, die eenmaal per week in het Rode Kruis-gebouw in Den Burg zouden worden gehouden. Als trainer werd J. Bais gevraagd, 'judo-kwaï van de Helderse vereniging'. De demonstratie, bezocht door 'een veelkoppig publiek', werd een suc ces, zo viel in de krant van de dins dag erop te lezen 'Het Helderse team, waarin o.a. twee kleine jongens en eén dame voorkwamen, heeft op overtuigende wijze reclame gemaakt voor deze populaire sport.' Ze lieten 'de allereenvoudigste oefeningen' zien, maar ook 'zeer fraaie prestaties, die alleen door gevorderden kunnen worden behaald.' Jammer was het dat Jan de Waard, 'onze Texelse judo-held', door een bloeduitstorting 'in één van zijn ledematen' niet van de partij kon zijn. Gevolgen voor de vereniging in oprichting had zijn af wezigheid met. 'Zeer veel aanwezi gen hebben geen ogenblik geaar zeld en zich opgegeven voor de Texelse judoclub, die a.s, zaterdag avond tijdens een speciale bijeen- komst officieel wordt opgericht.' Ook anno 2004 wordt judo nog fana tiek beoefend op Texel, al is de hausse uit de jaren zestig wel voor bij. 'Anton Geesink werd Olympisch kampioen in 1964. Toen begon ieder een in Nederland te judoën. Aan het eind van de jaren zestig waren er op Texel wel zo'n honderd man actief. Daar waren een paar goeie bij, zoals de broers Flier en Boks. Ook in Oosterend was toen bijvoorbeeld een club, onder leiding van Ferry van Tatenhove. Maar toen het nieuwtje eraf was, stopten er ook weer een hoop mensen', weet Jan Keesom, voorzitter van Shima, een afstamme ling van die eerste judovereniging. Shima werd in 1978 opgericht en kwam voort uit Meer Sporten- vereniging Texel (MST), een overkoe pelend orgaan met onder meer ook een volleybal- en handbaltak. Binnen Shima worden ook andere Oosterse vechtsporten beoefend, zoals karate en t'ai chi. Keesom: 'We hebben nu zo'n negentig leden. Dat is al een tijdje aardig stabiel. De judoka's zijn met ongeveer vijftig. Dat is de groot ste groep.' Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Morgenavond demonstratie Ons aan diverse verenigingen zo rijke eiland krijgt er zeer waarschijnlijk nóg een club bij. Zaterdagavond hoopt een kern van ca. 25 Texelse judo-liefhebbers te komen tot de oprichting van een Texelse Judo-club. Voor velen zal onge twijfeld een langgekoesterde wens in vervulling gaan, want de liefhebbers van deze vooral in de laatste jaren po pulair geworden sport, waren tot nu toe aangewezen op Den Helder, dat enkele actieve clubs telt. Om gebruik te kunnen maken van de diensten van een gediplo meerd leraar wil de Texelse club in oprichting een onderafdeling zijn van wm van de Helderse verenigingen, n.l. de Eerste Helderse Judo-Vereniging, die is aangesloten bij de. Nederlandse Judo- en Jiu-Jitsu-bond. Om zoveel mogelijk belangstellenden met de judo-sport te laten kennismaken zullen 6 leden van de Helderse vereni ging morgen, zaterdagavond, aanvang 8 uur in Casino" een demonstratie ver- zorgon. Indugroen bevindenzich DRl Ti „De van bleel kale al in genh meei hoog groti 7 jui gani< mem gen, afgel gega; korp Tijde ook van i Do werd van van i mei herdi zal o den het r Burg drag< juli. ning rond; Burg Een wervende kop op de voorpagina van de Texelse Courant van 28 februari 1964. Texel heeft geen terrein om motorcrossers elders uit de pro vincie de gelegenheid te geven hun sport te beoefenen. Het college heeft dit laten weten aan het ge meentebestuur van Wieringer meer, dat op zoek is naar tijdelijke motorcrosslocaties in de Noord- kop, in afwachting van een defini tieve locatie in de buurt van de A7. acht uur per week mag worden ge bruikt. Het kost de MAB-club veel moeite om binnen die acht uur te blij ven, zodat nieuwe gebruikers daar zeker niet terechtkunnen. Elders op Texel een tijdelijk terrein aanwijzen zal veel verzet oproepen, met name omdat een groot deel van het eiland als stiltegebied is aangewezen. Bo vendien wordt een Texelse crossbaan ten dienste van crossers uit de Noordkop onpraktisch gevonden in verband met de ligging. Volleybalprogramma 2 maart Veld A 18.30 Lindeboom-Zandbank NIOZ3 19.15 NIOZ 3-De Wit Zandbank 20.00 Autocentrale-Kobeko De Wit 20.45 NIOZ 1-Maarco Bouw Kobeko 21.30 Paal 28-Sportshop 2 Cocky 22.15 Tatenhove 1-Cocky Paal 28 Veld B 18.30 Remco Oostra-Otto's Kooger 19 15 Smash Kooger-NBC 2 Otto's 20.00 Bocksberg-Rab NBC Eelman 2 20.45 Wessels-Swier Bocksberg 21.30 NIOZ 2-Rabobank Swier 22.15 AH-Beverdam Rabobank Veld C 18.30 Durper D.-Beverdam 2 Timmer 19.15 Timmer-Sportshop 1 Durper D 20.00 Salon Martine-Smash Sportsh. 1 20.45 Jozefschool-Westerlaken Smash 21.30 Klif 12-Eierl. Huis Westerlaken 22.15 De Krim-Natuurwinkel Klif 12 Wedstrijdleiding: Slagerij Beverdam 2 en Cees (tel. 310221) Uitslagen 24 februari CVI-TESO 3-0. Agrifirm-Tevoko jeugd 2-1; Tatenhove 1-Maarco Bouw 0-3; NIOZ 1- Kobeko 0-3; Paal 28/De Krim-Texelse Auto centrale 3-0. Cocky's Kapsalon-Sportshop Texel 2 1-2; NIOZ 2-Slagerij Beverdam 2-1; Albert Heijn-Swier groente fruit 2-1Bruintje Beer-Smash'68 Piet Kooger 1-2; Otto's Tweewielershop-NBC Eelman Partners 2 2- 1 Langeveld de Rooy-Wessels Ontwerpt! 1 - 2; Twaalf Balcken-OSG 0-3; NBC Eelman Partners 1-Salon Martine/De Oorzaak 2-1; Zeilmakerij Texel-De Rival 2-1B&B van der Vis en Den Boer-Smash'68 3-0; Durper Drup-Tim- mer's Bakkerij 2-1Slagerij Beverdam 2-Slagerij lepe de Boer 1-2. Sportshop Texel 1-Haar studio 2-1. VRIJDAG 27 FEBRUARI 2004 Telfort en T-Mobile hebben een ver gunning aangevraagd bij het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit om hun GSM-in- stallaties uit de antennemast in de Langeveldstraat in de C2000-mast bij de vuurtoren te hangen. Dat zeggen woordvoerders van beide telefoonaanbieders. Volgens hen is het kort dag, maar ze verwachten dat ze vóór 1 mei de in stallaties kunnen overhevelen. Burge meester en wethouders hebben de telefoonaanbieders tot die datum uit stel verleend om hun spullen uit de mast te halen. Ze hebben een paar maanden extra de tijd gekregen, omdat pas recent bleek dat de maat schappijen voor plaatsing van hun GSM-installaties in de C2000-mast een vergunning moeten hebben op basis van de Natuurbeschermings wet. Volgens de woordvoerster van Telfort is er op korte termijn een gesprek gepland met het ministerie. Een woordvoerder van Orange, de derde telefoonaanbieder die gebruik maakt van de mast, houdt het erop dat zij geen vergunning op basis van de Natuurbeschermingswet hoeven aan te vragen. In een brief die de ge meente aan de maatschappijen stuurde, wordt geschreven dat dat wel nodig is. Volgens hem wordt de apparatuur wel voor 1 mei overgezet. De woordvoerders verzekeren dat er geen problemen met de dekking ont staan. Wat Telfort met de mast gaat doen als de installaties eruit zijn, bleef onduidelijk. Een antwoord op de vraag wat Telfort en T-Mobile doen met hun installaties als zij vóór 1 mei geen vergunning hebben, lieten de woordvoerders in het midden. 'Wij hebben positieve hoop. We gaan er vanuit dat het lukt', aldus de woordvoerster van Telfort. De woordvoerder van T-Mobile zegt het volste vertrouwen in een goede afloop te hebben. 'En anders gaan we in overleg met de lokale bestuur ders.' Het college heeft de maat schappijen laten weten dat het de laatste keer is geweest dat ze uitstel hebben gekregen. De vrijstelling voor de mast op het bedrijventerrein bij De Cocksdorp verliep oorspronkelijk per 31 december 2002. In 2003 verleen den burgemeester en wethouders de maatschappijen al twee keer uitstel. Alle drie hebben ze inmiddels elk flinke dwangsommen tot boven de honderdduizend euro laten ver beuren. Over wat ze daarvan moeten betalen, moet het college nog een besluit nemen. Het huis Stenenplaats 4 wordt niet permanent bewoond, omdat de eigenaresse in verzorgingstehuis De Gollards zit. Eens per week wordt de hoogbejaarde vrouw door een van haar kinderen opge haald en zit ze weer even in haar oude huis, wat voor haar heel be langrijk is. Gezien het sociaal-emotionele aspect was de familie met het college overeen gekomen dat deze toestand wordt gedoogd en dat de eigenares dus niet wordt gedwongen de wo ning voor permanent gebruik be schikbaar te stellen. In tegenstelling tot deze afspraak kreeg de vrouw naar aanleiding van recente controles op de leegstand toch een brief waarin stappen werden aangekondigd als de woning nog lan ger leeg bleef staan. Dat leidde tot een gesprek van de familie met de burgemeester waarin laatstge noemde nogmaals beloofde dat in dit geval met wordt gehandhaafd zolang de eigenaresse nog leeft. Daarna wordt het huis weer in het reguliere woningbestand opgenomen en moet dus permanent worden bewoond. Deze afspraak is inmiddels schrifte lijk bevestigd. M«U K ooa all MMddonof M groth «00 BLOEDBAN* «W/0 2543172*51

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9