Authentiek en gevarieerd sleutelwoorden toekomst Authentieke stijl nieuwe huizen Oost 'Gewoon wot extra aandacht...' Garnalenkotter 'Waddenzee' is pure hobby 1 Woningen Oost Toekomst Texel centraal op VW promotieavond Overtreders bij verkeerscontrole Top zaalvoetbal wijzigt niet Verzekeringen 36 77 77 Rabobank COURANT TEXELSE VW-gast voorspelt eind traditioneel vakantiepark Prins Hendrik mag vijf nieuwe huisjes bouwen Een nieuw dorp op Texel. Het idee werd tot veler afkeuring geopperd in de aanloop naar het omstreden ®Ontwikkelingsbeeld Noord-Hol- land Noord. 'Maar als zo'n dorp een combinatie is van permanente woningen, kleine vakantiehuizen, 9i villa's, een pension en andersoor tige toeristische accommodatie, in 9'een authentiek Texelse stijl, dan 9j moet je dat niet bij voorbaat uitslui- 9; ten.' Dat zegt architect Jan-Paul J' Bron van Zeelenberg Architectuur, J die speciale gast is tijdens de J promotieavond van de VW, maan- ?dag 8 maart in Den Burg. 'Texel moet af van het beleid dat niet gro- ter dan 70 vierkante meter mag worden gebouwd.' 9i De visie van Bron is voor Texelse 9: begrippen tamelijk revolutionair. In 9' zijn vooruitstrevende optiek heeft het 91 traditionele vakantiepark, met daarin alleen gelijksoortige recreatiever- blijven zoals De Krim, het Beachpark ~eïi andere parken, zijn langste tijd gehad. 'Liever een authentiek dorp. Dat sluit aan bij de omgeving. Dat spreekt Texelaar en toerist meer aan en past meer bij de hedendaagse landschappelijke opvatting. Op Texel dus bouwen in de oorspronkelijke stijl die bij het eiland past. Niet van die vakantiehuizen met rieten kappen, zoals ik ze langs de Pontweg heb C gezien (Bleekerscoogh, red.), want dat past hier totaal niet. Dat geld ook voor parken met allemaal dezelfde witte huisjes, zoals bijvoorbeeld op De Krim. Op geen enkele manier au thentiek, Texel onwaardig.' Opmerke lijke uitspraken voor een architect die in dienst is bij hetzelfde bedrijf dat tientallen jaren geleden onder meer vakantiepark De Krim ontwikkelde, een park dat vol staat met door Bron rafschuwde uniforme, witte kantiehuisjes. 'Toen was dat de lersende opvatting, nu weten we wel beter. Voortschrijdend inzicht noemen we dat.' Diversiteit Dat het ook anders kan, blijkt uit par ken die zijn kantoor in de provincie Zeeland heeft ontwikkeld. 'Het aan tal campings neemt daar dramatisch af. Voor zo'n voormalig kampeerter rein ontwerpen we dan een vakantie park dat plaats biedt aan hetzelfde aantal mensen dat op de camping verblijft. Dat zijn dan dorpjes met veertig huisjes per hectare. Ter verge lijking: De Krim heeft er tien per hec tare. Het ontwerp toont aan dat je op een kleine oppervlakte best iets moois tot stand kan brengen. Zuinig omspringen met de beschikbare ruimte, heet dat.' Niet zonder trots toont hij het ontwerp. 'Dit is echt een stadje met een pleintje, met een centrumgebouw, een poort, smalle straatjes, maar ook brede lanen. Zelfs een achterommetje, met van die ken merkende schuren. Maar ook kleine huisjes, royale appartementen villa's en een pensionnetje. Veel diversiteit dus, net zoals je dat in de oude dorpskernen ziet. Je moet de accom modatie aanpassen aan de vraag. En die is lang niet voor iedereen het zelfde. Je hebt namelijk gezinnen, stelletjes, singles, maar ook groepen. Juist die laatste categorie biedt veel perspectief. Daarvoor moet je bij voorbeeld grotere accommodatie bouwen. Het voordeel is dat die met seizoensgebonden zijn. Denk maar aan bruiloften, bedrijfsuitjes en seminars, een snel groeiende markt. Dat gaat het hele jaar door. De zake lijke markt biedt grote mogelijkheden. Denk maar aan grote advocaten kantoren in de Randstad, die voor trainingen en seminars jaarlijks flinke budgetten krijgen om ergens ge schikte accommodatie te huren, bij voorbeeld op Texel. De grotere wo ningen, bijvoorbeeld voor 24 personen, zijn het hele jaar verhuurd. In de ruimste vakantiehuizen die je nu tegenkomt staan 8 bedden. Als groep heb ie daar niets aan. Daarom moet Texel af van het beleid dat er niet gro ter dan 70 vierkante meter mag wor den gebouwd. Het is toch een rigide beleid dat vakantiewoningen alleen klein mogen zijn. Een bestemmings plan moet ruimte scheppend zijn en met betuttelend, zoals nu het geval. Het is ook een misvatting om te den ken dat als je woningen maar klein houdt, er niet permanent in wordt gewoond. In stacaravans en chalets wordt drie keer zoveel permanent gewoond dan in een villa. Als de Texelse economie, die het voor ver reweg het grootste deel van het toe risme moet hebben, binnen de be perkte randvoorwaarden die er zijn toch wil groeien, dan moet je toe naar andere accommodaties. Je moet af stappen van het idee dat men alleen voor vakantie naar Texel komt. Groepsaccommodatie zijn nu verre weg de grootste groeimarkt. Maar in de folders die ik over Texel heb be studeerd, kwam ik maar enkele ac commodaties tegen die hiervoor ge schikt zijn.' Buurtschap Bouwen aan de randen van de be staande dorpen, heeft niet de voor keurvan Bron, die aangeeft dat deze eenvormige nieuwbouwwijken af breuk doen aan het aangezicht van het dorp. 'Liever een nieuw woon- annex vakantiedorp, bij voorkeur ge legen ergens onder aan de duinen. Qua uitstraling moet je bijvoorbeeld denken aan een buurtschap zoals Oost. Het is een misvatting om te denken dat permanent wonen en verblijfsaccommodatie niet samen gaan. Het gaat er om dat er een woongemeenschap ontstaat die leef baar is. Vakantiegangers, maar ook mensen die om andere reden tijdelijk De voorkant van de vier geplande nieuwe woonhuizen op het middenterrein van Oost gezien vanaf de weg. Een stolp en drie huizen in authen- 1 tiek Texelse stijl. Zo hebben Danny Westerlaken en Pieter Jan Kooger I de vier woonhuizen die zij willen I bouwen aan de rand van het groene middenterrein van Oost voor ogen. De huizen worden volgens de initia- ifnemers aan de buitenkant voor zien van groene en groenblauwe hou ten kopgevels, geel metselwerk en gestuct wit, zodat ze passen in de stijl van het buurtschap. Aan de achter kant wordt veel aandacht besteed zodat de achtergevels eruit zien als vporgevels. Volgens Kooger is het de bedoeling de woningen in een door getrokken lijn met naastgelegen hui zen te bouwen, zodat er lint bebouwing ontstaat. De voorgevels worden onderling verspringend, om dat dat eveneens in de stijl van Oost is. De prijs hebben Kooger en Wester laken op verzoek van de gemeente op maximaal €270.000.- zodat de huizen onder de koopprijsgrens blij ven, waardoor Texelaars er de eerste aanspraak op kunnen maken. Vol gens Kooger is het voor dat bedrag niet mogelijk om de stolp volledig af te bouwen. 'Het is de bedoeling die gedeeltelijk casco af te leveren met VERVOLG VAN PAGINA 1 ièsteld in plaats van het rekreatief istal nummer 62 een permanent iwoonde woning te bouwenVol lens Mostert moet nummer 62 daar- por niet als vakantiehuisje worden izien. De nummers 48,50 en 52 zijn Igens dat bestemmingsplan ikantiewoningen en de nummers 56, 58, 60 en 62 permanente wonin gen Mostert, een tegenstander van de -bouwplannen, wil beteugeling van het aantal recreatiewoningen op Oost omdat er volgens hem al te veel zijn. Oost telt volgens hem bij elkaar 38 vakantiehuisjes en tweede woningen aan de Loswal, Oost en Vierhuizen. De plannen op zich noemde hij 'aller aardigst'. Kooger kon tijdens de bij eenkomst weinig met de gegevens van Mostert. 'Wij baseren ons op de gegevens die we van de gemeente hebben gehad. Dat is voor ons het .startpunt.' Volgens hem is de vraag over het aantal vakantiehuisjes en permanente woningen" meer een zaak tussen Mostert en de gemeente. De Waalder toonde begrip voor de gevoelens van de inwoners van het buurtschap. Hij vertelde zelf te heb ben meegemaakt hoe veevoeder- ifjbriek Keijser en Co in De Waal M^atsmaakte voor nieuwe woningen. 'Dat vond ik in het begin ook niet mooi, maar ik moet er nu niet aan denken dat Keijser en Co weer terug zou komen.' Kooger en Westerlaken willen naar eigen zeggen hun bouw plannen op Oost doorvoeren, omdat ze beiden geïnteresseerd zijn in bouw. De recreatiewoningen zien ze ook als oudedagsvoorziening. Op de vraag van Kiewiet waarom ze juist op Oost 'willen hobbyen' liet Kooger weten dat daar momenteel de moge lijkheden liggen. 'Er gaat hoe dan ook wat gebeuren daar. Wij hebben er alles aan gedaan om een zo verant woord mogelijk plan aan te bieden.' De twee willen de huizen een authen tiek Texels karakter geven dat past bij de rest van het buurtschap. Henme Koning werd er allemaal met door overtuigd. 'De plannen op zich zijn wel aardig, maar we willen niet dat er op het middenterrein wordt ge bouwd.' Kooger zei na afloop een goed gevoel aan de informatiebijeenkomst te heb ben overgehouden. Hij ontving di verse positieve reacties van mensen die aanvankelijk twijfelden, maar na zijn uitleg zeiden de stand van de zaken te begrijpen. 'We gaan dit af ronden. Ik denk dat we genoeg draagvlak hebben om het in deze vorm aan te bieden en dan zien we hoeveel bezwaren het oplevert.' Om een bouwvergunning af te kunnen geven, moet de gemeente bij de pro vincie een vriistellingsprocedure aan vragen (artikel 19 lid 1 op de Wet Ruimtelijke Ordening) omdat het middenveld een agrarische bestem ming heeft. bijvoorbeeld een begane grond die klaar is, maar met een lege bovenver dieping die zelf kan worden afge maakt.' Bij een van de huizen komt een losstaande garage in bijpas sende stijl en tussen de huizen komt een pad naar het land achter de hui zen. Westerlaken en Kooger hebben 1500 vierkante meter nodig voor de bouwkavels. Dat is volgens hen 5.6 procent van het groene middenterrein dat in totaal 26.620 vierkante meter groot is. De nieuwe recreatiewoningen moe ten eveneens in authentieke stijl met kopgevels worden gebouwd. Het worden kleinschalige vierpersoons- huisjes van 55 vierkante meter groot. Volgens Kooger heeft de gemeente op voorhand al laten ween niet mee te werken aan huisjes van 70 vier kante meter (maximaal toegestaan op het eiland) groot. De huidige zo merhuisjes op het terrein van de er ven van de familie G.R Plaatsman zijn ontstaan in voormalige en verou derde varkenshokken. Kooger en Westerlaken willen de huisjes in eigen bezit houden en niet verkopen aan derden. Met hun plan willen de twee Texelaars een kwaliteitsverbetering aan Oost geven. De gemeente wil een werkgroep oprichten die de re gie van het project strak in de hand houdt, zodat het karakteristieke beeld van Oost niet wordt aangetast. Kooger: 'Ook de materiaalkeuze valt onder het regime van de gemeente.' Op advies van de gemeente worden de recreatiewoningen en woonhuizen in één plan opgenomen, zodat het in zijn totaliteit kan worden beoordeeld. De bouw van de vier woonhuizen gaat met ten koste van het aantal woningbouwcontmgenten voor het eiland. Volgens gegevens van de ge meente liggen er drie woon bestemming op het perceel Oost 48- 62 en is er nog een vierde onbe bouwde bouwkavel. Uitbreiding van het aantal huisjes van vijf naar zes is mogelijk op basis van de regeling die 25 procent uitbreiding toestaat als er sprake is van kwaliteitsverbetering. (Advertentie) Jan Venema, assurantie-adviseur bedrijven Rabobank Texel Architect Jan-Paul Bron van Zeelenberg architectuur bij een aantal van zijn ontwerpen in zo'n dorp verblijven, voelen zich prettig in een dorp met een oorspron kelijke uitstraling. Tijdelijke en perma nente bewoners vullen elkaar aan. Woningen, maar ook winkeltjes of ambachtelijke bedrijfjes, moeten ook uitwisselbaar zijn. Ik denk dat er best belangstelling bestaat om in zo'n dorp permanent te wonen.' Commanditaire vennootschap Wat betreft Bron moet het ook afge lopen zijn met het uitponden van huisjes, ofwel de verkoop aan parti culieren. 'Die huisjes moeten voor zoveel mogelijk geld aan de man worden gebracht en daarom bouwt een projectontwikkelaar bij voorkeur witte huisjes, want die verkopen het best vanaf tekening. Je ziet dat overal op het eiland. Ik ken maar weinig vakantieverblijven die zijn uitgevoerd in een authentiek Texelse stijl. Om ervoor te zorgen dat je zo'n nieuw dorp een gevarieerde Texelse uitstra ling krijgt, moet je af van de doelstel ling om de huisjes zo snel mogelijk aan de man te brengen. Passend in het landschap, leefbaar voor de be woners en gebruikers en optimale verhuur moeten de belangrijkste doelstellingen zijn. Dat kan alleen als zo'n nieuw dorp gemeenschappelijk eigendom is. Hiervoor kun je voor zo'n park het beste een commandi taire vennootschap oprichten. Ver schillende beleggers investeren daar bij in een gezamenlijk project, dat wordt gerund door een directie en waarbij de verhuur in handen is van een professionele organisatie. Elke investeerde profiteert zo van de verhuuropbrengst.' Met zo'n constructie veroorzaakt Bron een aardverschuiving op een eiland waar veel Texelaars hebben geïnvesteerd in een of meer vakantie huizen en waar het individualisme hoogtij viert. Als zodanig is het toe risme uitgegroeid tot een hoofd- of bijverdienste voor menigeen. De vraag aan Bron is of in het stich ten van zo'n CV niet het gevaar schuilt dat overkantse beleggers de dienst gaan uitmaken op het eiland en de grootste vruchten van het toe risme gaan plukken 'Dat hoeft met. Je kunt zelf bijvoorbeeld bepalen dat Texelse investeerders voorrang ge nieten.' De lezing 'Het einde van een Vakantiepark' van architect Jan- Paul Bron geeft ingrediënten voor een forumdiscussie die onder deel is van de promotieavond van de VW op maandag 8 maart in Question Plaza in Den Burg, die begint om 20.00 uur en waar bij genodigden welkom zijn vanaf 19.30 uur. De avond wordt geo pend door VW-voorzitter Leo Timmers, waarna Veronica Bos een verslag doet over de promotieactiviteiten en toe komstplannen van de VW pre senteert. De discussie staat on der leiding van Kees Dros en heeft als doel de relevantie van het verhaal van Bron voor Texel te bepalen. In het forum zitten vertegenwoordigers uit allerlei Texelse geledingen Tevens kan het publiek een stem uitbrengen. Bij verkeerscontroles op de Pontweg en de Beatrixlaan werden vrijdag ochtend, tussen 8.30 en 10.00 uur, di verse overtredingen geconstateerd. De politie schreef twee bekeuringen uit voor het met dragen van een vei ligheidsgordel en tweemaal omdat een mhaalverbod werd genegeerd. Twee bromfietsers gingen op de bon omdat de brommer waarop zij reden een te hoog vermogen had. 'Een speeltje', noemt Adri Hutjes zijn nieuwe schip. Nu zoon Marco de TX27 'Nova Cura' bevaart, wilde se nior zelf ook wat om handen hebben. Dus kocht de firma een kleine garnalenkotter, die voorheen onder de naam 'Antje' tot de vissersvloten van Harlingen en Lauwersoog be hoorde. Omgedoopt tot de TX44 'Waddenzee' gaat Hutjes het schip gebruiken voor de rondvaart 'We willen ermee naar de zeehondjes en met een sleepnetje vissen. Ik wil met hooguit dertig passagiers weg en al leen met mooi weer. Het is pure hobby en ik heb geen trek in slecht weer. Het is een leuk bootje, waar ik met laag water één of twee keer per dag mee weg kan.' De foto toont de tijdelijke verwijdenng van de mast, toen Hutjes zaterdag middag begon met werkzaamheden op de sneeuwvrije garnalenkotter. 'Er is wat achterstallig onderhoud, maar dat houden we allemaal in eigen be heer. Het is vooral veel schilderwerk en wat bedrading.' Hutjes hoopt de 'Waddenzee' met Pinksteren in ge bruik te kunnen-nemen. (Foto B*d Korvng) Frank Kingma, sinds begin dit jaar de nieuwe eigenaar van Prins Hendrik, had het kampeerterrein willen inruilen voor zes zomerhuisjes, maar zover wil het college met gaan. Burgemees ter en wethouders baseren zich daar voor op een uitspraak die zij een paar jaar geleden deden. Toen werd, na een verzoek van vorige eigenaar Kees Polderman om vakantiehuisjes te bouwen, gesteld dat er maximaal vijf huisjes op het resterende kampeerterein zouden mogen ko men. Op die manier hoefde een zo geheten ondergrensberekening van het aantal slaapplaatsen voor kam peerders er niet aan te pas komen. Het slaapplaatsenbeleid vereist dat minimaal dertig procent van de slaapplaatsen aan tenten en toer- caravans worden besteed. Volgens het college is aan de formele situatie op het terrein sindsdien niks gewijzigd, waardoor vijf opnieuw het maximum is. Een ondergrens berekening hoeft evenmin te worden uitgevoerd. Vijf is ook het maximum omdat het bestemmingsplan voor schrijft dat er niet meer dan twintig zomerhuisjes per hectare mogen worden gebouwd. Het betreffende kampeergedeelte is ongeveer 2850 vierkante meter groot. Kingma liet eerder weten het kampeerterrein af te willen stoten, omdat instandhouding niet meer te doen was vanwege alle voorzieningen die getroffen moesten worden. In de jaren negentig werd al een groot deel van het kampeerterrein van be stemming veranderd, zodat er bun galows konden worden gebouwd. Prins Hendrik heeft er op het moment 37. Met behulp van een zogeheten artikel 19 lid 2 procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening kan de bestem ming van het resterende kampeer gedeelte worden omgezet van kam peerterrein in zomerhuizenterrem. Drie blokhutten die nog op het terrein staan, worden verwijderd. Prins Hendrik heeft ook plannen om tegen het huidige hotel een nieuwe vleugel met 24 nieuwe bedden te bouwen. Daardoor ontstaat een hotel met twintig tweepersoonskamers. Zes oude tweepersoonskamers worden afgestoten. Wat het college betreft, kan het park een bouwaanvraag in dienen voor de nieuwe vleugel. Het hotel-restaurant-bungalowpark mag volgens het bestemmingsplan 'Prins Hendrik Hotel 't Noorden' maximaal 292 slaapplaatsen hebben. Na de bouw van de vijf nieuwe huis jes en een nieuwe hotelvleugel met 24 nieuwe bedden heeft Prins Hendnk in totaal 250 slaapplaatsen in gebruik (210 in de huisjes en 40 in het hotel). Van de 42 bedden die dan nog overblijven, hebben er 8 een hotel bestemming en 34 mogen nog wor den gebruikt voor zomerhuizen of kampeerplaatsen. Doordat koplopers Jelleboog en Klif niet in actie kwamen, veranderde er boven in de hoofdklasse van het zaal voetbal mets. Oosterend, nummer drie op de ranglijst, behaalde een ruime overwinning op De Krim 1 (8-1 terwijl Mantje 3 voor de tweede keer te sterk was voor Mantje 1(4-3). Mantje 3 staat keurig vierde en zal de ruime voorsprong op nummer vijf niet meer uit handen geven. ZDH, dat het de laatste weken goed doet, verslikte zich in Mantje 2 (2-5). Vrijdag komen de koplopers weer in actie. Klif speelt dan tegen het onberekenbare Texel, terwijl Jelleboog het moet opnemen tegen angstgegner ZDH, een team waartegen Jelleboog het traditioneel erg moeilijk heeft. 'Geen bedrijf is gelijk aan een ander bedrijf Een assurantie-adviseur die dat beseft, zal eerst eens uitgebreid willen kennismaken voordat hij of zij een advies uitbrengt. Dat is dan ook de manier waarop mijn collega's en ikaltijd tewerkgaan Néteven wat meer aandacht dus, die ertoe leidt dat u er uiteindelijk écht zeker van bent, dat alle risico's afgedekt zijn en dat de voortgang van uw bedrijfsvoering geen gevaar loopt DINSDAG 2 MAART 2004 1-4 V 1-1 I V H Bungalowpark Prins Hendrik aan de Stuifweg bij Oosterend mag vijf nieuwe zomerhuizen bouwen op het nog overgebleven kampeer gedeelte. Burgemeester en wet houders zijn bereid mee te werken aan een vrijstellingsprocedure om de planologische bestemming van het terrein te veranderen.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5