'Varen met storm, dan komt het er echt op aan' Hotel Uilenbos eist recht op uitbreiding WEERDAGBOEK 1293 jaar ervaring op de Gemeente: groei is te groot Laatste reis Teso-kapitein Henk Boon Dagboek Samuel Huizinga (8) uit 1853 verhaalt over sneeuwpret Wat ik zeggen wou. Sneeuwpret op Texel in 1853, uit hetdagboekvan de achtjarige Samuel Huizinga. TEXELSE COURANT' Schapenleed 7' Goede opbrengst bij Oosterender gereedschapsactie t~7T DINSDAG 2 MAART a Nederland niet meer dan twee ingre pen ondergaan Tevens moeten ze twee oormerken gaan dragen. Dus het couperen van staarten zou dan niet meer mogen. Trekken we die lijn door naar de koeien die al twee oor merken krijgen en op jonge leeftijd onthoornd worden? Dan mag dit straks dus ook niet meer? De ervaring van de boeren wordt te genwoordig al met meer als betrouw bare informatie gezien. Er wordt na melijk al gesuggereerd onderzoek te doen naar het welzijn van schapen met en zonder staart. Als we niet uit kijken. leven we straks in een wereld Op de dag dat de Rabobank precies 100 jaar bestond, verzamelden 150 medewerkers en oud-medewerkers zich voor een reünie. 'Samen zijn ze goed voor 1293 jaar ervaring bij de bank', vertelde directeur Leo Timmers, kort voordat het gezel schap zaterdamiddag feestelijke hii lonnen opliet. Om dit in stijl v; Bi leggen, was fotograaf Edo Koo m gevraagd een portret te schieten w. dat hoog boven de grond deedi he uit de bak van de verreiker Rt Stephan Hin. irHoGeraMrmil met genetisch staartloze schapen en genetisch hoornloze koeien. Het ra sechte Texelse schaap zal verdwe nen zijn voor je het beseft... Isabel van der Star, Den Burg. Hotel Uilenbos in De Koog moet er twee kamers bij kunnen krijgen. Dat eiste advocaat M. Frantzen dinsdag namens de eigenaren van het hotel voor de rechtbank in Alkmaar. De gemeente vindt de uit breiding echter te groot. De problemen tussen de gemeente en de eigenaren van het hotel, de fa milie Halsema, spitsen zich toe op de hoeveelheid slaapplaatsen die er bij komen. Het hotel mag volgens het bestemmingsplan De Koog beschik ken over 28 slaapplaatsen. Dat aan tal mag, als sprake is van een kwaliteitsverbetering, worden uitge breid met maximaal 25 procent. Hier door is een groei van het hotel met maximaal zeven slaapplekken moge lijk. Volgens de gemeente willen de Halsema's het hotel echter uitbreiden met zestien overnachtingsplaatsen. Bij het hotel staat een dienstwoning, waar de familie Halsema in woont. Van deze woning worden nog eens zes kamers verhuurd De familie Halsema wil deze kamers renoveren, vertelde Frantzen, maar er komen geen kamers extra bij, omdat deze al sinds de dertiger |aren worden ver huurd. Hiermee vallen de kamers onder het overgangsrecht, aldus de advocaat. Drempel De gemeente vindt dat het wel dege lijk gaat om het bouwen van nog eens twaalf extra slaapplaatsen, waarmee het totaal uitkomt op zestien extra slaapplaatsen 'Er is hier dus sprake van een uitbreiding van meer dan 25 procent', aldus een woordvoerder. Ook al kan de eigenaar van het hotel nog zo duidelijk maken dat kamers van de dienstwoning werden ver huurd, dan nog betekent dat niet dat hij recht heeft op het bouwen van een hotel met 44 slaapplaatsen, be toogde de woordvoerder. 'Het is in strijd met de door het bestemmings plan aangegeven drempel.' Frantzen bracht tijdens de zitting naar voren dat als het inderdaad om een Teso-kapitein Henk Boon, tijdens zijn laatste reis in de stuurhut van de Schulpengat. 'Geen overtocht is hetzelfde.(Foto Gerard Timmerman) 'Bedankt voor de jarenlange sa menwerking Henk'. Een bood schap van de voorbijvarende col lega Martien Bakelaar vanaf de Molengat aan Teso-kapitein Henk Boon, die maandag op de Schul pengat zijn laatste overtocht maakte. 34 jaar lang was hij te vin den in de stuurhut van de veerboot, waarvan zo'n 28 jaar als kapitein. 'Het mooiste vond ik varen met storm. Dan komt het er echt op aan.' Boon behoort tot de groep Teso-ka- piteins die de afgelopen tientallen ja ren aan het 'roer' van de veerboten hebben gestaan, die in werkelijkheid overigens worden bestuurd met loysticks. Sietse Broersma, Theo Dogger en Jan Staal zijn inmiddels met pensioen. Boon zwaait officieel af per 1 april, twee andere collega's bij de veerdienst hebben ook hun langste vaartijd erop zitten. Hun ver trek luidt een nieuw tijdperk in waarin een lichting jongere kapiteins het bevel voert over de schepen van Teso. Voor Boon staat opvolger en reserve-kapitein Jaap Kooiman al in de startblokken. Zoals veel oudgedienden van Teso begonnen in de visserij, werkte ook de inmiddels 60-jarige Texelaar eerst op een kotter, de TX 39. Saillant de tail. Hij voer twee weken op de kot ter die onder een andere eigenaar jaren later onder de naam Lammie als drugsboot de geschiedenis in zou gaan. 'Maar na een aantal jaren in de visserij, kreeg ik in de gaten dat mijn toekomst daar met lag. Ik was eigen lijk al aangenomen bij de firma Spanjer, toen ik een advertentie in de Texelse Courant las, waarin Teso een stuurman vroeg.' Zijn loopbaan bij de veerdienst begon onder kapitein Klaas Kager, met Barend Staal als leermeester. Van leerling-stuurman klom hij op tot stuurman, waarna hij een jaar of zes later tot kapitein werd benoemd. Het was nog in de tijd dat Teso voer met enkeldekkers en de tijd dat er bij grote drukte werd gepen deld. wat betekent dat er met om het half uur, maar om de twintig minuten werd afgemeerd. 'Het was nodig, maar leuk vond ik het niet. Altijd haas ten Als je dan net weg voer en je zag de bus vanaf het station van Den Helder net komen aanrijden, dan was dat zuur voor die mensen. Ze namen het ons niet in dank af.' Met de komst van Molengat kwam aan het pende len een eind. 'We vonden dat schip toen zó groot. Hoe krijgen we hem vol, dachten we.' Maar dat gebeurde sneller dan verwacht 'We moesten wel even wennen aan de nieuwe voortstuwing, maar dat is honderd procent meegevallen Met storm weer kun je er lang mee doorvaren. In mijn hele loopbaan heb ik de veer dienst maar één keer een uur moe ten onderbreken wegens te harde wind.' Zo'n besluit is één van de ver antwoordelijkheden die hij had als kapitein. 'Er wordt wel eens gezegd dat het steeds heen en weer varen zo saai is, maar dat is allerminst het ge val. Elke reis is weer anders. Het weer en de omstandigheden zin nooit he lemaal hetzelfde. Bij varen met slecht weer komt het echt aan op stuurmanskunst. Je kunt nog zoveel hulpmiddelen aan boord hebben, maar varen blijft zichtwerk. Behalve natuurlijk als het erg mistig is. Dan varen we op de elektronische zee kaart en de radar. Dat gaat ook prima.' Aan boord kunnen zich ook onver wachte zaken voordoen. 'Ik heb zelfs een keer brand aan boord gehad. Dat is heel vervelend. Het was nog aan gestoken ook. Gelukkig liep het alle maal goed af. Het enige aan dit werk dat me de afgelopen jaren tegen is gaan staan, is de ziekenwacht. Het aantal ziekenreizen is de laatste jaren flink gegroeid. Ik heb het wel eens gehad dat ik 's nachts drie keer m'n bed uit moest. Dat is toch wel een hele belasting. Ik hoor de jongens er ook wel eens over mopperen. Maar ik denk niet dat er een geschikt alter natief is. Je kunt er wel een kleine boot voor inzetten, maar die is lang niet zo stabiel en betrouwbaar. En het gaat toch om het welzijn van de pa tiënt.' Na zijn pensioen zal Boon op woensdagmiddagen regelmatig in het Agrarisch- en Wagenmuseum in De Waal zijn te vinden om er als vrij williger de handen uit de mouwen te steken. En als lid van de Oude Trek ker en Motoren Vereniging sleutelt hij op hoeve Flora graag aan de oude motor van het gemaal Het is weer maart en dus zullen bin nenkort de lammetjes weer in de wei rond springen Een heerlijk lente- gevoel geeft me dat altijd. Dankzij minister Veerman zullen de staartjes van de lammetjes weer gecoupeerd worden. Organisaties die opkomen voor het welzijn van de dieren zijn daar niet blij mee. Het couperen van de staartjes ge beurt bij pasgeboren lammeren Meest gebruikelijk is dat een paar uur na de geboorte de staart wordt afge bonden, waardoor deze afsterft. Schapenhouders doen dit om meer dere redenen. Ten eerste omdat een staart waar stront op zit geboorte- weginfecties kan veroorzaken In de drukke lammertijd kun je niet na ie dere geboorte ie handen wassen. Als er dan stront naar binnen gaat of zelfs mee naar het volgende schaap kun nen infectieproblemen ontstaan Een andere belangrijke reden is dat je geen strontkonten creëert en zo ma den voorkomt. Maden die zich in de warme wol te goed doen aan de res ten mest die daar hangen, totdat ze de huid van het schaap gaan opeten. Ook zijn rammen geneigd ooien met een bevuilde kont tijdens de parings- tijd te passeren. Als ik op deze mooie dag naar bui ten kijk en de narcissen al zie bloeien doordat we nog maar weinig vorst hebben gehad, vind ik het jammer dat de schaatsen nog steeds in het vet staan. Strenge winters lijken steeds zeldzamer te worden. De winter lijkt tegenwoordig meer op een verlengde herfst. En langdurige vorst is niet al leen goed voor de Elfstedentocht, het zorgt er ook voor dat het aantal vlie gen dat in de lente uit de grond opkruipt sterk zal dalen, en dat daar mee de kans op maden vermindert. Volgens ing. Jan Verkaik van het praktijkonderzoek in Lelystad zijn er maatregelen te nemen die de proble men met staarten kunnen voorko men: 'Goed ontwormen en regelma tig inspecteren, zodat je besmet- tin gen met maden vroegtijdig kunt behandelen'(WB, 29 januari 2004). Natuurlijk is ontwormen een goede maatregel om de kans op infecties te verkleinen. Maar alle schapen ontwormen is tegenwoordig ook met meer de juiste remedie. Uit onder zoek is gebleken dat de wormen re sistent raken als het ontwor- mmgsmiddel ieder jaar weer wordt gebruikt (Het schaap, februari 2004). Het tweede punt van ing. Verkalk is regelmatig inspecteren. Nu zijn er al tijd boeren die hun veestapel minder vaak onder ogen krijgen of door de handen laat gaan. Maar goede boe ren zien hun dieren met regelmaat en herkennen de symptomen. Maar in warme zomers na warme winters is het niet te doen de vliegen bij de schapen weg te houden. Of de boer moet met een vliegenmepper in de hand achterstevoren op een schaap gaan zitten. Ingaand 2005 mag een schaap in Een deel van het team dat in en rend Oosterend gereedschap verzamelde voorde stichting Gered Gereedschap. Over de dagboeken van dominee Jacob Huizinga (1809-1894) is al veel geschreven. J.A. van der Vlis citeerde er onder andere uit in zijn standaard werk 'f Lant van Texsel. Irene Maas, die er naar eigen zeggen 'verslaafd aan is geraakt', heeft de boekwerken drie keer doorgelezen en kan er uit het hoofd uit citeren. Per onderwerp (notaris Bok, notaris Kikkert, dominee Bakels, de 1-aprilfeesten van 1873, etc.) verzamelde ze passages, die onder meer in de computer van de Historische Vereniging zijn opgesla gen. Verder gebruikte ze informatie voor haar boek Langs Pagga's paad/e, over de laatste plaggenhut bewoners op Texel. 'Wie wil weten wat voor weer het was op een be paalde dag tussen 1846 en 1879, moet mij maar bellen.' Via-via legde Maas contact met een bet-achter kleindochter van Huizinga, mevrouw Cathrien Boot-Senf uit Delft. Die bleek In het bezit te zijn van een sta pel dikke schriften van Alida Huizinga, de echtgenote van de do minee, tot dusver onbekende delen van de dagboeken van Huizinga, een aantal foto's en twee kinder dagboekjes, geschreven door Grietje en Samuel, de kinderen van Huizinga. Vanaf de tijd dat zij konden schrijven, moesten zij elke dag hun belevenis sen noteren Als weerbljdrage voor deze krant citeerde Maas enkele pas sages, waarin wordt verhaald over de winter van 1853. De recht gedrukt stukjes zijn uit het kinderdagboek, de cursief uit het boek van dominee Huizinga. 12-1-1853. Des avonds storm met donder en bliksem. Donderdag 17 Januarii 1853. Het is vandaag koud weder geweest. 30-1-1853. Schoone dag. Dingsdag 1 Febrüarij 1853. Het heeft vannacht gevroren des morgens wa ren de velden wit. Vrijdag 4 Febrüarij 1853. Het heeft vandaag gesneewd. Zaturdag 5 Februari) 1853 Des mor gens konde men nog sneeuw zien maar het sneeuwde met overigens was het goed weder, maar de tuin was enigzins nat. 6 february 1853. Gister heeft het wat gesneeuw, een thans ongewoon ver schijnsel. 7 february 1853. Het weder blijft voor winterweer uitstekend. 9 february 1853. Des morgens lag er nog sneeuw en het heeft vandaag een weinig gesneeuwd of geregend wel tot morgenavond. Vrijdag 11 Februari) 1853. Het heeft vandaag gesneeuwd zoo zelfs dat wij op sommige plaatsen van de Burg vooral in de Binneburg met staan konden ik heb vandaag op het sleede van T Koning gereden Dirk heeft gis teren een sneeuwpop gemaakt er zijn vele sleeden in de Binneburg. 12 february 1853. Er lag vandaag nog sneeuw buiten de Burg stuift de sneeuw tot hoopen Ik heb vandaag met het sleedje van Jan Dalemeier gereden. 13 february 1853. Wij zijn nu sedert een paar dagen als in het midden van de winter verplaatst. Alles met sneeuw bedekt, het is zeer koud en vriest vrij wat. 15 february 1853. Schoone dag. 15 february 1853. Ik ben vandaag met Vader Dirk Katrina, Sientje en Menno naar de lelmert (een bevroren water) toegeweest ik heb achter een stoeltje schaatsen gereden ik heb koek en warme melk daar gehad. 16 february 1853. Veel minder koud. 16 february 1853. Ik ben vandaag met vader op het ijs geweest Grietje en Dirk ook Vader heeft vandaag voor Dirk een paar hollandsche schaatsen gekocht. Donderdag 17 Febrüarij 1853 Ik ben vandaag vrij van de school geweest want ik ben na de Waal geweest om schaatsen te rijden Dirk heeft ook medegeweest vader heeft hem een dubbeltje mede gegeven wi| hebben 2 cent voor een koek 4 voor 2 kopjes chocolade en 2 cents voor baangeld besteed Dirk heeft een cent gevon den Sientje is naar Dr. Scheurleer geweest zij heeft toen zij terugkwam een popje medegenomen. Aan de Waal op het verdronken land waren weest eenige jongens trokken de sleede aan een groot touw eenige zaten op de slede en achter op was een groote vlag het was een groot geweld hetwelk de fluiten de trom mels en de harmomkas maakten Dirk is er met zijn vaandel en met mij ook naar toegeweest er was een groote troep jongens achter. Vrijdag 25 Febrüarij 1853. Ik ben van daag met het sleedje twee malen naar de Binnenburg geweest er wa ren nog eenige jongens Dirk is ook mede geweest. Zaturdag 26 Febrüarij 1853 Het heeft vandaag gesneeuwd het stoof erg en er lagen groote hoopen sneeuw ik vandaag ook het heeft nu ook ge waaid en gestoven. 3 maart 1853. Koud, sneeuw. 3 maart 1853. Het heeft vandaag gedooid. 4 maart 1853. Het heeft vandaag dooiweder geweest Zaturdag 5 Maart 1853. Het is dooi weder geweest er liggen plassen op de straaten. 6 maart 1853. Het heeft gisteren nat geweest zoodat er verscheidene plassen lagen. 7 maart 1853. Dooyende sneeuw. 7 maart 1853. Het heeft gedooid zoo dat de wegen nat waren. 10 maart 1853. Zacht, de sneeuw is nu weg. 11 maart 1853. Het is vandaag dooi weder, de zon schijnt en de sneeuw is nü gedeeltelijk weg 13 maart 1853. Schoone dag. Maandag 14 Mars 1853. Wij stoken nü nog in onze kagchel. 16 maart 1853. Zeer koud, 't is weer geheel winter. 8 graden vorst. 17 maart 1853. Het heeft zoodanig gevroren dat men op 't ijs kan staan. 19 maart 1853. Zeer koud, vanmor gen was de inkt in de pot op mijn stu deerkamer gevroren, overigens schoone dag. Zondag 20 Maart 1853.De zon heeft nu geschenen op de wegen is het nog glibberig er ligt byna geen sneeuw meer er is ook weinig ijs. 23 maart 1853. Het is weer geheel winter, vorst en sneeuw. 25 maart 1853. Mooi weer, maar koud, vriezend, dagelijks sneeuw. 25 maart 1853. Het is nu stil weder maar de grond ligt nog met sneeuw bedekt en het heef ook gesneeuwd. 30 maart 1853. Het is mooi weder geweest er ligt nog maar weinig ys en sneeuw. 31 maart 1853. Overheerlijk weder. 31 maart 1853. Ik heb buiten op straat ook gespeeld Het is vandaag heel mooi weder geweest zooals het in langen tijd niet geweest is want de zon heeft de heelen dag geschenen. Scherpe prijzen en een vakkundig advies! Vier bedrijven op één adres MARIC0WEG 6! te grote uitbreiding van de kar gaat, de uitbreiding in oppen niet de grens van 25 procent ofl stijgt. A- 'In het bestemmingsplan staat ïve gegeven dat het ook kan wc Di gezien als een uitbreiding in opjKi vlakte en als dan wordt gekekeng Jl het bouwplan kan worden geconKi deerd dat het gaat om een uitbre d< van slechts 5 procent, wat dusrJ Jt schoots binnen de 25 procent ti kt De advocaat vond daarom dat1 Te besluit de familie Halsema geen Ai gunning voor een verbouwing vai B hotel te geven, moet worden he D' pen en dat een termijn moet wa Z vastgesteld waarbinnen een n< H besluit moet worden genomen, j Ji Tijdens de zitting bleek ook dat' H hotel eigenlijk beschikt over ze: K kamers. Dat is volgens Halsemai V< vanaf 1993, twee jaar voordal IR stemmingsplan De Koog werditLf gesteld. Die vallen volgens Frar Z' dus ook onder het overgangsrd Bi De rechtbank doet binnen zes m in uitspraak. di De stichting Gered Gereedschap heeft een goede oogst gehad in en rond Oosterend. Twaalf jongeren van de Waddengemeente Texel be machtigden vijf volle gereed schapskisten, vijf typmachines, drie volle dozen gereedschap, drie rolstoelen, een naaimachine, een doos vol zagen, een verstekbak met zaag, schoppen, rieken en een grondboor. Ook in de week tussen het week einde van de inzameling en de afslui tende feestelijke jeugddienst, afgelo pen weekeinde, werd dominee Fred van Helden benaderd door mensen die gereedschap wilden inleveren. Zo M werd de verzameling uitgebreid ve een breimachine en enkele na;. Ki chines. Een absolute verrassing. Si Van Helden, die vooraf zei blij i: Zi met drie volle kisten. Het werdLi complete aanhangwagen mei ve reedschap. De stichting die de jongeren ins® kelde knapt het gereedschap i repareert het waar nodig opgelapte stukken worden ver gens verstuurd naar ontwikkel' landen in meerdere werelddelen voorbeeld is Care and Concern. B' Ghanese actiegroep van en voor handicapten met het doel hun standigheid te vergroten. Deze h' stantie verdient geld met w schalige productie van meubeliffl kleding en met andere reparfl werkzaamheden. Met een giftfl Gered Gereedschap kan Care® Concern zijn activiteiten uitboor®} w zeer vele schaatsenrijders de baan was omtrent een kwartier lang. 17 february 1853. Het blijft sterk vrie zen. 18 february 1853. Het heeft vannacht zeer sterk gevroren, wel anderhalve duim, zeer koud, alles ligt met een dikke laag sneeuw bedekt. 18 february 1853. Al de kinderen zijn vandaag vrij van school geweest de 4 oudsten zijn na de Waal te schaatsenrijden geweest er waren drie banen tot de keet aantoe Dirk is gevallen Wij zijn om 3 1/2 uur terug gekomen. 20 february 1853. Het heeft vandaag gesneeuwjaagd over sommige hek jes en dijken kon men heen lopen. Knipsel uit Het Parool, dat aandacht bestee Het waait vandaag zeer hard. 22 february 1853.Er lag nog steeds sneeuw maar de straten waren nog nat van het doojen De baan aan De Waal is nu geheel verlaten van het doojweder op de lelmert zijn ook geen jongens. 23 february 1853. Het heeft vandaag gesneeuwd Het heeft vannacht ver scheidene malen gesneeuwd maar de wegen zijn nog nat van de dooi er ligt bij ons een stuk ijs zoo groot als een emmer. 24 february 1853. Bijkans onreisbaar door harde wind met sneeuw, men moest over verscheidenen hooge sneeuwdammen heen klauteren. Da gelijks sneeuw en harde wind, tuusenbeide ook weder mooi weer. 24 february 1853. Er was vandaag een groote slede aan de Burg ge ide aan het dagboek. heb een pad door de sneeuw van de tuin gemaakt. 28 february 1853. Het heeft vandaag gesneeuwd Ik ben tweemaal met het sleede op de sulle baan geweest. 29 february 1853. Ik heb vandaag met een sleedie op de sulle baan geweest ook in de Binneburg Vader is vanmorgen na de Waal geweest Het was vandaag heel koud want er lag veel sneeuw. 2 maart 1853. Woensdag. Alles ligt wel een voet dik, en meer, met sneeuw bedekt, gister 6 graden vorst, 24 F. Verleden zaterdag was het een wezenlijke sneeuwstorm. Ook zon dag bijkans onreisbaar. 2 maart 1853. Ik heb vandaag een keer met mijn sleedje naar buiten geweest De sneeuw lag nu nog dik er komt elke dag sneeuw bij zoo als

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6