'Rubberen geit was eigenlijk een shovel' èrkbezoek Tweede-Kamerlid aan Texel 'Vuurtorens moeten bemanning behouden' Wonders emigreren naar Denemarken TB: bouwleges omlaag en toch kostendekkend Welstandsnota Lions Club Olie op wegdek Texeltoernooi voor turners .TEXELSE J COURANT" 'Verantwoording bij architect leggen' leede-Kamerlid Erik van Lith van het CDA bracht gisteren een werkbezoek aan Texel. Jan Kuiper van EcoMare sprak bij de zeehonden- ^ssins over het virus dat in 2002 woedde onder de zeehondenpopulatie. lFolo _,efoen van Hjttum) Oe Waddeneilanden vinden terecht it Rijkswaterstaat de vuurtorens mand moeten laten. Dat stelde eede-Kamerlid Erik van Lith van het CDA donderdag tijdens een 1/werkbezoek aan Texel. Het Kamer- lid bezocht diverse organisaties op it eiland om zich nader te infor- |eren over het Waddengebied. ilgens Van Lith, waterwoordvoerder van de CDA-fractie, is het belangrijk om mensen op de vuurtorens te llMndhaven, omdat niet iedereen Moderne apparatuur aan boord heeft om de positie te bepalen. "Het men- aeli|k oog is noodzakelijk om be paalde groepen op de Waddenzee de weg te wijzen.' De CDA'er doelde ider meer op recreatievaart, irige week werd bekend dat Rijks- iterstaat in de toekomst de vuurto rens wil vervangen door één centrale post die mogelijk op het vasteland komt en van waaruit de Waddenzee in de gaten wordt gehouden. Het is niet uitgesloten dat zelfs de Brandaris op Terschelling wordt afgestoten. Van Lith liet zich niet expliciet uit over dp Eierlandse vuurtoren, die bij wijze van proef al sinds vorig jaar onbe mand is. Hij zei wel minister Karla Peijs van Verkeer en Waterstaat op te roepen met alternatieve voorstellen te komen om in de begroting van Rijks waterstaat ruimte te vinden om de vuurtorenwachters te kunnen behou den. 'We moeten wel taakstellend bezuinigen, maar het gaat hier niet om miljoenen en het is een investe ring in de veiligheid van de eilanden. Ik vind dat ze bij Rijkswaterstaat met zo moeilijk moeten doen over het handhaven van de bemensmq.' Loco-burgemeester Nel Eelman uitte de zorgen van het college tegenover Van Lith. Burgemeester en wethou ders vrezen dat de veiligheid op zee in het geding komt. Het Kamerlid nam een voorbeeld aan Ameland, waar bekeken wordt of op kosten van de gemeenschap personeel op de vuur toren kan worden gestationeerd. Ook wordt daar onderzocht of de ge meente eventueel de toren kan over nemen om te gebruiken als uitkijk- attractie voor toeristen. Volgens Eelman is de gemeente voor alsnog met van plan om het Amelandse gedachtegoed over te VERVOLG VAN PAGINA 1 !vels aanpakte. De middenstanders waren daar niet gelukkig mee. Veel van die reclame-uitingen waren zon der vergunning aangebracht, p welstandsnota biedt de gemeente lie mogelijkheid om mensen achteraf op de vingers te tikken als hun bouw werken met voldoen aan de beschre ven welstandseisen. 'Er is een voor beeld bekend van mensen elders in het land die hun woning geel hadden ischilderd, het tot de Raad van te lieten voorkomen, maar uitein- ilijk het geel moesten weghalen.' it is volgens hem niet de bedoeling huidige situaties met de nota als- ig ongedaan te gaan maken. De iuwe criteria worden wel van kracht verbouwingen of aanpassingen op plekken. De welstandsnota wordt op Texel jpor zowel licht-bouwvergunnings- chtige als regulier bouwvergun- igsplichtige bouwwerken van icht. Dat betekent dat de Istandscommissie zich volgens de regels ook moet uitlaten over het aan brengen van kozijnen, rolluiken en erfafscheidingen, omdat daarvoor ook bouwvergunningen moeten wor den aangevraagd. Voor veel voorkomende verbouwingen die on der de categorie licht-vergunnmgs- plichtig vallen (zoals aan- en uitbou wen, erfafscheidingen en gevel wijzigingen) heeft de gemeente een aparte lijst met concrete criteria op gesteld. De gemeente benadrukt dat het niet de bedoeling is het eiland op voorhand dicht te timmeren. 'Inte gendeel. Bijzondere bouwplannen zijn op Texel altijd welkom, mits ze voldoen aan de beoogde kwaliteit.' Het is de bedoeling dat de welstandsnota jaarlijks wordt geeva- lueerd. De gemeenteraad kan tus sentijds wijzigingen aanbrengen. Bur gemeester en wethouders zijn verantwoordelijk voor het welstands toezicht. Het college is bevoegd af te wijken van de criteria, maar moet daarvoor stevige argumenten aan voeren. De concept-nota wordt op maandag 26 april besproken tijdens een extra commissievergadering op het raadhuis. Daar kan ook worden ingesproken. VERVOLG VAN PAGINA 1 §.250,- werd overhandigd aan ink van Rijn uit Heerhugowaard en Iri Beerepoot uit Wognum van ngos Colombianos. Het door Van jn opgerichte project verzorgt de *vang van straatmeisjes in idelln'n, Colombia. De meisjes krij- |n onderdak, worden vertrouwd laakt met een normale manier van en en krijgen professionele hulp in iet belang van hun lichamelijk en jychisch welzijn. nemen. 'Dat neem je de zorg van Rijkswaterstaat over en daar is een fors bedrag mee gemoeid. Het is de vraag of je dat als gemeente moet dragen.' Het idee om ook van de Eierlandse vuurtoren een toeristische uitkijkpost te maken, spreekt haar wel aan. 'Daar zou heel erg voor open staan. Maar het is niet de bedoeling dat de toren in gemeentelijke handen komt.' Richtlijnen Eelman vroeg ook aandacht voor de zorgen van het college over de toet sing van plannen aan de Vogel- en Habitatrichtlijnen. De Wadden eilanden willen die toetsing zelf ter hand nemen en hebben zich daar de afgelopen jaren binnen het Overleg orgaan Waddeneilanden op voorbe reid. Een meerderheid in de Tweede Kamer lijkt er echter de voorkeur aan te geven de toetsing bij provincies onder te brengen. Volgens Van Lith roeren de eilanden terecht aan dat zij de toetsing zelf willen blijven uitvoeren. 'Je ziet op Texel een zeer divers landschap met allemaal verschillende belangen. De eilandgemeenten kunnen zelf beter inschatten of er ontheffingen moeten verleend voor bepaalde delen en of een plan wel of met nadelig is voor de omgeving of vogels.' Of de toetsing bij provincies of gemeenten komt, wordt bepaald tijdens de herziening van de Natuurbeschermingswet in het parlement. Die behandeling had plaats op dinsdag 27 januari, maar werd uitgesteld omdat minister Veer man en de Tweede Kamer het niet eens konden worden over de vraag of gebieden rondom de aangewezen Vogel- en Habitatgebieden ook onder de richtlijnen vallen. De behandeling gaat verder als de Raad van State advies heeft uitgebracht over die vraag. Van Lith bracht op uitnodiging van de Waddenvereniging een bezoek aan het eiland. Hij werd begeleid door directeur Hans Revier. Ze bezochten Alterra, waar gesproken werd over de Planologische Kernbeslissing Wad denzee. Erik Menkveld van Natuur monumenten gaf een rondleiding en er werd gesproken met directeur Jan Kuiper van EcoMare. De PKB komt Wonder legt een A4-tje op tafel dat dit weekend moest worden ingeleverd in Denemarken. 'We moesten voor de minas-wetgeving aangeven hoeveel mineralen we het komend jaar den ken te gaan gebruiken. Dat is al een van de verschillen die je hebt met Nederland. Hier moet je achteraf een hele minas-boekhouding aanleveren, daar is een papier voldoende. Je hebt veel minder boekhouding.' De twee geboren en getogen Texelaars vatten ongeveer een jaar geleden serieus het plan op om De Bunders te verkopen en een nieuw bedrijf in het buitenland voort te zet ten. Mariëtte: 'Dat was na een verga dering van de kampeerboeren op 8 februari. Ik vroeg me daarna echt af waarom we nog in Nederland zouden blijven. We hebben uiteindelijk die lijst opgesteld en we zagen dat het rijtje met pro's om weg te gaan langer was Daarna zijn we ons serieus gaan verdiepen in emigratie. We hadden eerst het plan om naar Noorwegen te gaan, maar dat was ons toch te ver weg, omdat er nog een zee tussen zit.' Met behulp van een tien jaar geleden geemigreerd echtpaar uit Drenthe begon de verkenning in Denemarken. Diverse boerderijen werden bezocht en het begeleidende echtpaar, Be rend en Grietje Rosing, bracht hen in contact met advocaten, banken en kredietverenigingen, zodat ze konden onderzoeken wat financieel de mo gelijkheden waren. 'Je hebt daar bij voorbeeld kredietverenigingen die goedkoop leningen aan boeren ver strekken. Je mag maximaal zeventig procent bij hen lenen en de overige dertig moet bij een bank, omdat die verenigingen anders een te grote concurrent zouden worden Dat zijn van die dingen die je te weten komt dankzij dat echtpaar. Zij deden het eerst uit hobby om emigranten te begeleiden en sinds kort is het hun beroep. Zij hebben zelf destijds veel op afzienbare termijn weer aan de orde in de Tweede Kamer als de Adviesgroep Waddenzeebeleid (commissie-Meijer) nieuwe aanbeve lingen aan het kabinet heeft gepre senteerd. Dat gebeurt eind deze maand. De commissie wil onder meer aanbevelen vanaf de vastewal veer tig miljard kubieke meter gas onder de Waddenzee te gaan winnen. Ook krijgen de kokkelvissers nog een kans om te blijven werken op de Waddenzee. een vaste afnemer van Lionsbijdra- gen. De met vrijwillige oogartsen sa menwerkende organisatie voert on der meer staaroperaties uit onder de bevolking van het Himalayagebergte. Deze keer was voor dit succesvolle project €1.000,- beschikbaar. René Geurtsen van de Stichting Ger€geld kreeg €2.000,- als bijdrage voor de actie voor een nieuwe auto voor De Texelse Reede. Ten bate van het zelfde doel concerteert eind septem ber de Jostiband op Texel. Geurtsen riep de aanwezigen op kaarten te kopen voor deze uitvoering, zodat de auto spoedig kan worden aange schaft. Op de kruising van de Parkstraat met de Burgwal in Den Burg zorgde een defecte slang van een vrachtwagen vrijdagochtend voor olieoverlast. Uit de leiding van het voertuig van Groot Glasrecycling lekten tientallen liters hydraulische olie op het wegdek, waardoor voor het postkantoor een plas ontstond van enkele vierkante meters. Gealarmeerde brandweerlie den strooiden absorberende korrels op de vloeistof en veegden de volge zogen bolletjes bijeen. De straat werd schoongespoten met een ont vettende vloeistof en de vrachtwagen werd weggebracht voor reparatie. (Foto Michiel Dekker) Onder de naam Combi Texeltoernooi worden zaterdag 20 maart in sport hal Ons Genoegen deiaarlijkse kam pioenschappen gymnastiek en tur nen gehouden Er wordt hierbij om twee kampioenschappen gestreden: om de verenigingsbeker, voor de ver eniging met het hoogste totaal over alle niveaus, en om de kampioens titel, de individuele hoofdprijs voor de turners die extra uren trainen voor de wedstrijdsport. Gyvo uit De Koog verdedigt de verenigingsbeker en werd vorig jaar op de voet gevolgd DINSDAG 16 MAART 2004 zelf moeten ontdekken en dat heeft ze best een hoop geld gekost.' Zuid-Jutland Het echtpaar heeft een boerderij ge kocht in het dorpje Orsted nabij Sommersted in de provincie Zuid- Jutland. 'Je kunt het een beetje ver gelijken met Oost en Oosterend Het is een dorpje met 86 huizen.' Het dorp ligt 660 kilometer bij de veer haven in Den Helder vandaan. Niels en Mariette nemen er een boerderij over met 108 koeien en zeventig hec tare grond. 'We hebben ook de pacht over nog eens 25 hectare. Het is voor ons een vervijfvoudiging van het be- wenken De man moest zijn boerde rij verkopen, nadat hij in een Deens project om ecologische melk te fabn- ceren was gestapt 'Dat gaan wij dus met doen. want dat werkt in de prak tijk met. Dan komt de wagen maar één keer m de twee dagen in plaats van één keer per dag, zoals bij eco logische melk gebruikelijk is, omdat die dagvers moet zijn. Dat is overi gens ook een verschil. In Nederland hebben we een paar jaar geleden een actie gehad waarbij je tanklokaal moest voldoen aan allerlei eisen. In Denemarken testen ze je melk als eindproduct en als dat goed is, staan ze op het standpunt dat ze in je tank- Het nieuwe woonhuis van de familie Won der in het Deense dorpje Orsted. komen. Met behulp van een woor denboek hebben ze zich inmiddels wel verdiept in een aantal agrarische termen. 'Op een geven moment kwa men we het woord gummiged tegen. Als je dat letterlijk vertaalde, kreeg je rubberen geit, maar het bleek een shovel te zijn Ik ken het verhaal van een andere familie van wie een zoon tje voor zijn vader een telefoonge sprek met de dierenarts voerde, om dat hij op dat moment beter Deens sprak.' Met de Deense specialiteit smorebrod hebben ze al uitgebreid kennis gemaakt. 'Bij veel gesprekken die we hebben gevoerd, werd het eten voor ons op tafel gezet. Dat is ook wat anders dan in Nederland. Niels (29) en Mariëtte (35) Wonder verruilen eind deze maand met hun kinderen De Bunders voor een nieuwe boerderij in Denemarken. (Foto Jeroen van Hattum) drijf dat we hier hadden. Hier hebben we 24 hectare. We hebben straks een melkquotum van 927.945 liter en de mogelijkheid om er 159.999 liter bij te kopen. Ik was hier gewend om twee aan twee vier koeien tegelijk te mel ken en daar wordt het straks twee aan acht dus zestien koeien tegelijk.' De dieren zijn ondergebracht in een in 2000 gebouwde ligboxenstal. Er is geen grupstal meer. De gebouwen zijn onderling met elkaar verbonden. Op 1 april heeft de officiële over dracht plaats. 'We nemen de boerde rij draaiend over. Voor twaalf uur komt er een melkwagen die nog voor de vorige eigenaar is en na twaalven is het voor ons.' Contractueel is afgesproken dat de vorige eigenaar nog een paar dagen meeloopt voor praktische tips en lokaal verder helemaal niks hebben te zoeken.' Voor zowel de Wonders als hun fami lie is het wennen dat ze in een ander land gaan wonen. Voor Mariëtte, een dochter van Cees en Leme Bakker, is het extra bijzonder omdat zij geboren en getogen is op De Bunders. De boerderij is inmiddels verkocht aan Willy en Lidy Terpstra uit De Cocksdorp. 'Daar ben ik wel blij om, want zij hebben mijn vader nog ge kend.' Volgens Mariëtte is het ook voor de kinderen een goede gelegen heid om te emigreren, met name omdat zij nog jong zijn. Het echtpaar heeft drie kinderen, Bram, Mariska en Elsemieke. 'Zij gaan straks met een busje naar school in Sommersted.' Aan het leren van de taal zijn ze door al het regelwerk nog met echt toege- Hier kun je bij een bank komen voor leningen van een paar ton en dan kan er bij wijze van spreken net een koekje bij de koffie vanaf. We hebben ook al geleerd dat het in Denemarken 's avonds gebruikelijk is eerst met fris en wat lekkers te beginnen en af te sluiten met koffie. Net andersom dus. En alles gebeurt er twee uur vroeger. Vergaderingen beginnen om zes uur 's avonds en rond half tien is alles afgelopen Maar het koeienmelken begint er al wel om 4.00 uur.' Het in pakken van de verhuisdozen is in middels begonnen 'Het is spannend, maar ook een uitdaging. Als je dit niet doet, zul je nooit weten hoe het ge weest zou zijn Maar het belangrijk ste is dat je er met zijn tweeën voor tweehonderd procent achter staat om dit te doen.' Controle van de bouwaanvraag en de werkwijze van de architect door de gemeente kan wat betreft TB ach teraf plaatsvinden, waarvoor de ge meente specialisme kan inhuren. Als blijkt dat de architect zich niet aan het protocol, de wetgeving of het con tract houdt, verliest de architect zijn certificering. Het aantal steekproeven dat de gemeente neemt, zal volgens TB afhankelijk zijn van de inkomsten aan bouwleges 'Hoe meer er binnen komt, hoe vaker er wordt gecontro leerd. Dus altijd kostendekkend.' Gecompliceerd Struikelblok bij de geschetste werk wijze is de beoordeling door de welstandscommissie. Maar volgens TB lost dat probleem zichzelf op. 'In juli van dit jaar komt de gemeente met een welstandsnota, waarin alle facetten van welstand zijn omschre ven en vastgelegd, en de beoordeling door de welstandscommissie kan vervallen.' Maar volgens het college is de nota alleen een leidraad voor de welstandscommissie om te beoorde len of een bouwwerk al dan niet vol doet. De commissie verdwijnt dus met door de nota. Standaart 'Voor elk gebied op Texel is straks vastge legd wat kan en wat niet kan. Dat hoef je dus niet nóg een keer door een commissie te laten toetsen. Dat is dubbel werk. De gemeente Boekei heeft de welstandcommissie al afge schaft. Het oordeel van zo'n commis sie is hooguit in een paar bijzondere gevallen nog nodig.' Architect Ronno Honingh: 'Toen ik over het voorstel las, was mijn eerste indruk dat het wel een aardig plan was. Maar ik heb toch een beetje mijn twijfels of het zo simpel is als TB het heeft bedacht. Om er een goed oor deel over te geven, moet ik er eerst een tijdje op studeren. Ik weet wel dat als het bij bouwwerken op verant woordelijkheden aankomt, zaken heel gecompliceerd liggen.' Wethou der Corrie Heijne (Middelen) had het plan gisteren nog onvoldoende be studeerd om er al op te kunnen rea geren. Vrije school Beltherapeute Monneke Bailleux uit Bhstelveen is intensief betrokken bij k Mbagati-school in de buurt van Jairobi, Kenia. Het is een Vrije School fet twintig leerlingen, die groten- Seis afkomstig zijn uit arme gezin- ■n. Dat ze toch naar school gaan, is Q danken aan sponsoring vanuit Eu- JQpa Bailleux (die zich onder meer Jzig houdt met training van leer krachten) houdt overal voordrachten geld voor haar project in te zame- en Dank zij een tip van haar vrien- jj'n Judith Kikkert uit De Cocksdorp deed ze met succes een beroep op je Lions. Ze kreeg €850,-, bedoeld Jl schoolgeld voor een aantal kleu- Jw Stichting Oogzorg Himalaya is Weeshuis De op Texel geboren en in Amster dam wonende zussen Sigrid en Cyntha van Heerwaarden ('We willen wat doen voor arme mensen') heb ben het ambitieuze plan om in New Delhi in India een weeshuis voor twin tig meisjes te stichten. Ze doen dat in samenwerking met de plaatselijke organisatie Udayancare en hebben het druk met het inzamelen van geld voor dit goede doel. Sigrid kon een cheque van €1.500,- in ontvangst nemen. Een cheque van €850,- ten slotte werd overhandigd aan voorzit ter Harry de Graaf van de Stichting Nieuw-Guinea voor zijn Papoea studiefonds. De Lionsveiling van dit jaar wordt gehouden op 16 en 17 september. Een lijstje met voors en tegens gaf min of meer de doorslag. Het aan tal voors om naar Denemarken te emigreren was groter dan het aan tal redenen om een agrarisch be drijf in Nederland te blijven runnen. Eind deze maand vertrekken Niels en Mariëtte Wonder van boerderij De Bunders aan de Limietweg naar een klein dorp in Denemarken om daar een nieuw bestaan op te bou wen. Bouwleges verlagen en toch kos tendekkend zijn. Dat is wat Texels Belang (TB) voor ogen heeft met een voorstel waarbij er bij de af gifte van bouwvergunningen een grotere verantwoording voor archi tecten wordt weggelegd en waar bij de gemeente bouwvergunnin gen alleen nog achteraf contro leert. Na het verschijnen van de welstandsnota wordt volgens TB het oordeel van de welstands commissie overbodig. door SVC uit De Cocksdorp en GVT uit Den Burg. Barbara Damstra werd vorig jaar kampioen, vóór Esther Albers en Nienke Daalder. De wedstrijden beginnen om 13 30 uur. de prijsuitreiking wordt rond 21.30 uur verwacht. Meer informatie over het wedstrijdschema is te ver krijgen bij Nico Stoter, de hoofdtrainer van het organiserende GVT, tel. 315228. Het probleem van de kosten dekkendheid van de bouwleges is een terugkerend agendapunt. Vorig jaar bleek het tekort te zijn opgelopen tot €271.000,-. En dat terwijl onder nemers en particulieren nu al steen en been klagen over de naar verhou ding hoge kosten van de leges op het eiland. Een situatie die ook TB zorgen baart, zeker nu b en w voorstellen om de bouwleges met zo'n dertig pro cent te verhogen. De partij analyseert dat de hoge kosten mede het gevolg zijn van de nieuwe Woningwet en Bouwbesluit, waardoor de kwaliteit van een bouwwerk moet worden aangetoond door onder meer sterkte (statische)-berekenmg.Verder is de gemeente verantwoordelijk voor de kwaliteit, met als gevolg dat het col lege zich juridisch moet indekken te gen aansprakelijkheid. Piet Standaart van TB: 'Probleem is dat door spe cialisatie en innovatie van materialen gezond verstand en ervaring met meer voldoende zijn om verantwoor ding voor de bouw te kunnen nemen. Het is voor de gemeente bijna on doenlijk en onbetaalbaar om vol doende kennis in huis te hebben om de kwaliteit te kunnen controleren. De gemeente moet de verantwoordelijk heid daar neerleggen waar het hoort, dus bij de architect. Die heeft bij het ontwerpen immers al sterktebere keningen gemaakt. Dat hoeft de ge meente niet nóg een keer te doen.' Protocol TB wil in een protocol vastleggen aan welke eisen bouwwerken moeten voldoen. 'Hierover moet met de ar chitect een contract worden afgeslo ten, waarin wordt afgesproken dat ze zich houden aan het protocol. Archi tecten met wie zo'n contract wordt afgesloten, zijn gecertificeerd. Van hen hoeft de gemeente de bouw aanvraag met de tekeningen niet meer te controleren, De vergunning kan direct worden verleend en gepu bliceerd, wel met inachtneming van de wettelijke termijn voor inspraak. Want burgers moeten wel op een bouwaanvraag kunnen reageren.'

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5