Water op Texel in kaar gebracht in wateratlas 6 Volleybalsters winnen in bekerstriji Zaalvoetballers Klif werken aan doelsaldo Onderscheiding voor redding Texelaars Pilotproject van hoogheemraadschap uit het Cabaret-café .TEXELSE COURANT' Zwemmers in Alkmaar Takken Wie is de fotograaf? Informatie over natuurbeheer Informatieavond over bouwleges Geef om vrijheid DINSDAG 16 MAART 2004 Met nog drie wedstrijden te gaan heeft Klif de koppositie in de hoofdklasse van het Texelse zaal voetbal overgenomen van J'elle- boog 1. Beide ploegen wonnen, maar Klif deed dit met ruimere cij fers en heeft nu een iets beter doel saldo dan de concurrent (+68 te gen +66). Klif had weinig problemen met De Knm 1 en zegevierde afgetekend (6- 0). J'elleboog had het heel wat moei lijker tegen Mantje 1, dat al snel op voorsprong kwam. Dankzij een mooie actie van Paul van Exel kwam J'elleboog langszij, maar Mantje bleef het gevaarlijkst. De ploeg leek een nieuwe voorsprong te nemen, maar alleen voor de keeper kon Jonathan Abraha niet scoren. In de tegenaan val was Van Exel opnieuw trefzeker (2-1). In de tweede helft was Mantje de beste ploeg, maar lat en paal ston den succes in de weg. Aan de andere kant raakte ook J'elleboog eenmaal de lat. Tien minuten voor tijd bracht Hans Polderman met een doelpunt de beslissing (3-1). Komende vrijdag is Klif vrij en wacht J'elleboog op nieuw een zware klus. Tegenstander is dan het op de vierde plaats staande Mantje 3. In de eerste klasse leden de boven ste teams van de ranglijst puntverlies. Oosterend 2 verloor van het wissel vallige De Krim 3 en Texel'94 3 ver speelde twee punten door met 2-2 gelijk te spelen tegen RAB. In de C- jumorencompetitie speelden koplo pers De Krim C2 en De Koog C1 te gen elkaar. De Krim won met 5-2 en heeft nu een voorsprong van vier punten op de naaste belager. Uitslagen De Krim D2-Texel'94 D1 3-0; De Knm C2-De Koog C1 5-2, Texel'94 C1-Oosterend C1 0-3; Texel'94 7-Oosterend 4 4-7, J'elleboog 3-Klif 2 6-0, De Krim E1-De Koog E1 4-1, Klif 4-De Krim 6 3-6, De Krim 4-Texel'94 8 11 -6. Texel'94 6-Texel'94 5 3-8; De Krim 3-Oosterend 2 6-5; J'elleboog E1-J'elleboog E2 2-2, Mantje 4- Texel'94 2 6-4. De Krim 2-J'elleboog 2 0-2, Mantje 1-J'elleboog 1 1-3, De Knm 1 -Klif 1 0- 6. ZDH 1-Oosterend 1 3-1, Texel'94 3-RAB 2- 2 Op de voorgrond links redder Mark Lomp en rechts schipper Henk Jumelet van de YE 182. Achter van links naar rechts de geredde Texelaars Jan Smit, Teun den Braven, Peter den Braven en Albert den Braven (zoon van Teun). (Foto knrm-koos Bnro>man) De redding van vier Texelaars van een brandend motorjacht op 24 december vorig jaar heeft een mosselvisser uit Harlingen en een collega uit Den Oever zaterdag een bronzen legpenning van de KNRM opgeleverd. Het gebeurt zelden dat de KNRM een onderscheiding uit reikt aan derden, maar omdat twee van de geredden lid zijn van de Texelse reddingbootbemanning, is een uitzondering gemaakt. Mark Lomp en Henk Jumelet, opva renden van de YE (Yerseke) 182, schoten te hulp nadat op de Wad denzee brand uitbrak aan boord van een kajuitmotorjacht, met aan boord vier Texelaars. Als gevolg van de metershoge vlammen liepen drie van de vier opvarenden brandwonden op. Om aan de vlammen te ontkomen, sprongen ze in het ijskoude water en hingen een tijd aan een tros. De mosselkotter was toevallig in de buurt. 'Zonder aarzelen schoten zij te hulp. Met bovenmenselijke inspan ning slaagden zij er in de vier Texelse mannen uit het water te halen. Dank zij hun kordate optreden konden de onderkoelde slachtoffers het hache lijke avontuur navertellen. Naast de legmedaille van de KNRM ontving het tweetal uit handen van de burgemeesters van Harlingen en Wieringen een oorkonde van de Maatschappij, voor Redding van Drenkelingen. De MRD bestaat al lan ger dan de KNRM en heeft als doel het geven van voorlichting ter voor koming van verdrinking en het bekro nen van redders. 'Pip Bumard cn Janien dc Bruijn bespreken het lokale nieuws' In wat voor wereld leven we eigenlijk? Vraag ik me af. Ik werd vorige week gebeld door een ambtenaar die zich voorstelde als toezichthouder van de gemeente Texel. Nu wist ik niet dat we in de gemeente Texel een toezichthouder hadden of zelfs maar dat we er één nodig hadden, maar goed. Hij vertelde een klacht te heb ben ontvangen van zoals hij zei een burger, dus niet van een ambtenaar of een militair, over een boom die in mijn tuin staat en waarvan de takken over de stoep hangen. Dat kan zo zijn, want er staat inderdaad een boom in de tuin. en bomen hebben de neiging steeds maar door te groeien en ik ben dit jaar nog niet aan de voortuin toegekomen. De niet met name genoemde burger heeft last van de takken als hij met zijn bus door de straat komt en uit moet wijken voor de auto's die aan de overkant geparkeerd staan Dat kan. En dat kan ik me ook heel goed voorstellen. Nu heb ik geen bus en er dus geen last van. maar als iemand dat wel heeft, ben ik niet te beroerd om een paar takken af te zagen, zelfs al be treft het hier een Japanse kers die over een paar weken uitbarst in een enorme zee van roze bloemetjes. Als die zich vervolgens bij de eerstvol gende windvlaag over de straat ver spreiden. leidt dat weer tot andere klachten, maar daar hebben we nu het even met over. Tot zover geen probleem Wat mij verbaast is dat de burger met zijn bus zich tot de gemeente richt. Aangezien de betreffende boom in mijn tuin staat, zou het naar mijn idee meer voor de hand liggen dat degene die er hinder van ondervindt, zich met mij verstaat. Toegegeven, ik ben niet al tijd thuis, maar toch wel elke week enkele malen bij de plaatselijke su permarkt of elders in het dorp te vin den. En een briefje in de brievenbus zal zeker de aandacht op de overhan gende takken vestigen. Want hoe gaat het nu, in het meest gunstige geval? Iemand heeft last van mijn boom |k heb er geen pro blemen mee om dat als uitgangspunt te nemen. De persoon in kwestie neemt de telefoon en belt de service- balie. Daar wordt zijn klacht geno teerd om vervolgens te worden door gegeven aan de gemeentelijk toezichthouder. Die komt dan de zaak in ogenschouw nemen. Ooggetuigen hebben gezien hoe twee ambtenaren van de gemeente de takken van alle kanten hebben bekeken en vervol gens bij mij hebben aangebeld. Ver geefs. want ik ben maar zelden thuis op momenten dat ambtenaren aan het werk zijn. Misschien hadden ze bij de buren meer geluk, want ik weet uit betrouwbare bron dat ze daar om dezelfde reden ook hun opwachting hebben gemaakt. Ik mag aannemen dat ze na dit karweitje weer naar hun thuisbasis zijn teruggekeerd en - de ambtelijke wereld kennende - daar een rapport hebben opgemaakt van hun werkzaamheden Als dit allemaal heel snel gedaan is en iedereen heeft heel snel geschreven en heel snel op het geschrevene gereageerd, en als bovendien de toezichthouder het met al te nauw heeft genomen met de snelheidsbeperkingen op de Ooster- enderweg en met al te lang heeft staan wachten tot ik de deur toch niet opendeed, heeft dit alles niet veel langer gekost dan tussen de twee en de drie uur. Wetend dat ze met z'n tweeën waren, spreken wij hier dus over zo'n vijf tot zes manuren. En nu weet ik niet uit mijn hoofd wat een ambtenaar per uur kost, maar laten we voor het gemak vijftig euro zeg gen. Dat betekent dat een simpele klacht als deze de gemeenschap twee- tot driehonderd euro heeft ge kost En dan is er nog mets gebeurd. Als we ons voorstellen dat ik de tak ken gewoon had laten hangen, dan was er klacht op klacht gevolgd en controle op controle en was uiteinde lijk de gemeentelijk takkensnoeier uitgerukt om maatregelen te nemen. En daarmee waren de kosten verder en verder opgelopen. Er wordt veel geklaagd over het func tioneren van het ambtelijk apparaat. Alles zou veel te lang duren, van de beantwoording van brieven tot het verstrekken van vergunningen en subsidies toe. Maar dat is niet ver wonderlijk als twee ambtenaren zich een hele ochtend moeten bezighou den met de takken van de bomen in mijn tuin. Ik sta er hopelijk niet om bekend dat ik iedereen die bij mij aan de deur komt vragen of ik alsjeblieft een stukje van de boom af wil zagen omdat hij er last van heeft de huid vol scheld, de kop afbijt of hem op an dere wijze onheus bejegen. De ge meentelijk toezichthouder kan dat getuigen, want een eenvoudig tele foontje was voldoende om maatrege len te nemen. De boom is inmiddels gesnoeid en wat mij betreft is de straat weer toegankelijk voor alle ver keer. Ik ben in mijn hoofd eens nage gaan welke van mijn buren regelma tig met een bus door de straat rijdt, maar kon niemand bedenken die mij met rechtstreeks zou hebben aange sproken en daarmee de gemeen schap een paar honderd euro zou hebben bespaard Ik hoop dat ik het daarmee aan het rechte eind heb, anders kan ik niet anders dan conclu deren dat de gemoedelijkheid zelfs uit een dorp als Oosterend aan het verdwijnen is. Een groep blazers die tijdens een evenement in de Parkstraat word gedirigeerd door Piet van der Wulp. De foto moet ergens in de jaren ze ventig zijn gemaakt. Verzamelaar Maarten Stoepker wil graag weten wie de maker is. Wie denkt dit te weten, kan contact opnemen met Stoepker, tel. 312940. De vorige foto, van de man met kar in de boom gaard, heeft geen enkele reactie op geroepen. Zwemmers Wouter Dogger, Simo- ne de Wit en Sverre Eschweiler hebben zondag in Alkmaar deelge nomen aan het vierde en laatste deel van de B-competitie. De Texelse zwemmers kwamen uit voor de Zwemvereniging Hoorn, die als zestiende van de dertig ver enigingen eindigde. Wouter Dogger behaalde met zijn team een derde plaats bij de estafette 4 x 50 meter vrije slag. De 100 meter vrije slag legde hij af in een persoon lijk record van 0.55.43 minuten, goed voor een derde plaats bij de senioren 2 en jonger. Dogger (19) behoort tot de oudste deelnemers in deze cate gorie. Op de 200m wisselslag bij de senioren behaalde hij een negende plaats (2.33.96). De 200m rugcrawl legde hij af in 2.28.85, goed voor een zesde plaats. Simone De Wit nam bij de estafette 4 x 100 meter wisselslag de rugcrawl voor haar rekening Zij legde de hon derd meter af in 112.29 minuten, en behaalde met haar team een eerste plaats. De 100 meter rugcrawl zwom zij in 1.13.13 minuten, goed voor de tweede plaats bij de senioren 2 en jonger. Ook zij behoort met haar acht tien jaar tot de oudste deelnemers in deze categorie De 200 meter vrije slag legde zij af in het persoonlijk re cord van 2.17.14 mm, al moest zij de winnares 0,08 seconde voor laten gaan. De 200 meter rugcrawl zwom zij bij de senioren Hier behaalde zij de vijfde plaats in 2.42.84 min. Sverre Eschweiler behaalde met 1.24.38 een eerste plaats bij de 100 meter rugcrawl in de categorie mini- oren 6 en jonger. Ook Eschweiler (11) behoort tot de oudsten van zijn ca tegorie. De 200 meter wisselslag legde hij af in 3.03.99 minuten, waar mee hij een elfde plaats haalde bij de junioren 2 en jonger. Op de 50 meter vrije slag bij de mimoren 6 en jonger behaalde hij een eerste plaats (0.32.95). In opdracht van de provincie Noord- Holland is het bureau Blooming Stad en Platteland gestart met een servicelijn over particulier natuur beheer. Deze telefonische hulpdienst is bedoeld voor particulieren (agrariërs, mar ook andere grond eigenaren) die aan particulier natuur beheer willen doen. Via de servicelijn kunnen zij informatie, advies en hulp op maat krijgen bij subsidie aanvragen. De servicelijn loopt tot 1 november 2004. Vanaf die datum kunnen belanghebbenden zich aan melden voor de subsidieregeling natuurbeheer 2005 van het ministe rie van LNV. De servicelijn paticulier natuurbeheer is te bereiken op tele foonnummer 072-5891552 Met dit initiatief ondersteunt de pro vincie het beleid om de komende vier jaar de uitvoering van de provinciale ecologische hoofdstructuur (PEHS) versnellen. De provincie trekt daar 25 miljoen euro voor uit. De PEHS moet natuurgebieden in Noord-Holland uit breiden en met elkaar verbinden. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland willen de uitvoering in de eerste plaats via particulier en agra risch natuurbeheer tot stand bren gen. Als dit met kan of wenselijk is, komt verwerving van gronden voor grote natuurbeheerorganisaties in beeld. De notitie Bouwleges en principe verzoeken is donderdag 8 april onder werp van gesprek in de raads commissie Middelen. Gezien de complexiteit van de materie, wordt 22 maart een informatiebijeenkomst gehouden. Deze is bedoeld om raadsleden te informeren, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Tijdens de bijeenkomst hebben de financieel specialisten van de raads fracties de gelegenheid om (gedetail leerde) vragen te stellen over de in houdelijke kant van de materie. Het is met de bedoeling dat er een (poli tieke) discussie wordt gevoerd. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de raadszaal. Het eerste damesteam van volleybalvereniging Tevoko heeft zaterdag dankzij een 3-1 zege op Odin de kwartfinaleronde van de regiobeker bereikt. De heren won nen hun competitiewedstrijd tegen VJC'94 en zijn daardoor nog steeds ongeslagen in de tweede klasse. Het derde damesteam won slechts één set tegen koploper HCSC. In de eerste set moest het eerste damesteam nog wennen aan het dia gonale aanvallen van Odin uit Heemskerk, dat evenals Tevoko in de regioklasse uitkomt, zij het in een andere deel van het land. De blokkering sloot niet voldoende, waardoor de gasten met 23-25 won nen. Daarna waren de rollen omge keerd. Tevoko zette met een scherpe service Odin onder druk. Met veel aanvalsvariatie werd het de verdedi ging van Odin moeilijk gemaakt en bleef een snel genomen voorsprong intact (25-21). Met name een goede blokkering van de Texelse ploeg zorgde voor de winst in de resterende sets (25-22 en 25-21). Matig spel Het eerste herenteam speelde matig, maar won eenvoudig vanVCJ'94. De start was nog uitstekend. Mede dankzij goed spel van spelverdeler Wouter Bakker en een paar harde klappen van Ronald Zijm werd de eerste set met groot verschil binnen gehaald (25-10). Ook de tweede en derde set werden vrij makkelijk een prooi (25-17 en 25-20), maar de Texelaars begonnen wel steeds meer fouten te maken. In de laatste set werd het van kwaad tot erger en slaagde de tegenstander er zelfs in met 20-22 de leiding te nemen. Daan van Sijp wist de wedstrijd echter met een mooie serie uit te serveren, waar door de vijf punten op het eiland ble ven. Het derde damesteam trad aan tegen HCSC, de koploper in de eet; klasse. Al in de eerste set maakten gasten uit Den Helder duidelijk dai een klasse beter waren. Doon snelle spel kwam Tevoko duide tekort om grip op de wedstrijd te< gen en de eerste twee sets ging dan ook met overmacht naar HC: (17-25 en 8-25). In de derde set lui het Tevoko eindelijk in haar ritme komen. De ploeg nam een sprong van vijf punten en slaags steeds in die marge intact te hout Aan het slot van de set spartel HCSC nog even hevig tegen, r» Tevoko gaf de winst niet meer handen (25-22). De vierde set vel weer in het genadeloos hoge teirj van HCSC en daar was Tevoko tegen opgewassen (14-25), waarj de ploeg zich tevreden moest sie met slechts één punt. Donden speelt Tevoko een uitwedstrijd te Polissport. 10 f Een boekwerk waar je eens lekker voor gaat zitten, kan het niet wor den genoemd. Maar voor organi saties die professioneel met ruim telijke ordening en water bezig zijn, is het een overzichtelijke bundeling van feiten, data en kaarten. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft een water atlas van Texel uitgebracht. Het eiland is één van de eerste gebie den in Nederland die er een heb ben. De atlas beschrijft onder meer de verhoudingen tussen grond- en op pervlaktewater op het eiland en de mate waarin neerslag in verschillende gebieden wordt afgevoerd, opgesla gen of verdampt. Ook bevat het ge- cletailleerde beschrijvingen van de verschillenden soorten grondwater, wordt aandacht besteed aan de ontwikkelingsgeschiedenis van het watersysteem en zijn er verwachtin gen voor de komende decennia op genomen. 'Diverse processen die zich voordoen op het gebied van water, zijn helder in kaart gebracht in de atlas', zegt Jan Steenis van het hoogheemraad schap. Hij was voorzitter van een commissie die het maken van de at las begeleidde. 'Voor ruimtelijke ordenaars moet het daardoor makke lijker worden om te zien wat wel of met kan in een gebied of wat er ge beurt als je iets doet.' Waardeoorde len worden volgens Steenis bewust niet uitgesproken in de atlas. 'Het gaat erom dat je kunt beschikken over de gegevens en kaarten als je met elkaar om tafel zit om te praten over plannen.' Hollands Noorderkwartier koos Texel uit voor het maken van haar eerste wateratlas, omdat het als eiland een afgebakend gebied vormt, een 'ge sloten watersysteem' heeft en over een Masterplan Water beschikt. He lemaal uniek is de wateratlas niet. omdat er elders in den lande aan soortgelijke exemplaren wordt ge werkt. Volgens Steenis is het wel de bedoeling de Texelse wateratlas tij dens een symposium van de Unie van Waterschappen te presenteren als voorbeeld voor andere water atlassen. Dat symposium wordt eind dit jaar gehouden. In de atlas wordt onder meer een beeld geschetst van de ontwikkeling van de zoetwaterbellen onder het ei land. Er zijn drie dwarsdoorsneden gemaakt waarin de stand van zaken in 1900 en 2000 en een prognose voor 2050 worden weergegeven. Op een andere kaart is in één oogopslag te zien waar zich binnendijks zoet, brak of zout oppervlaktewater be vindt. 'Binnen een bemalingseenheid kan de kwaliteit van het oppervlakte water sterk afwijken van het grond water', aldus de atlas. 'Aan de duin zijde en op het oude land is de waterkwaliteit voornamelijk zoet. Meer naar de Waddenzijde worden grond- en oppervlaktewater zouter als gevolg van de morfologische op bouw en het grondgebruik van het eiland.' of de aanleg van nieuwe bednj» terreinen, kun je met behulp van atlas zien wat de effecten zijn opl water en hoe je negatieve effec kunt oplossen', aldus een won voerder van de gemeente. Het voeren van de watertoets is verpS sinds november. Volgens de wos voerder komt de atlas vooral in b; voor watertoetsen bij grootschs projecten die tot grote ingrepen fe nen leiden. 'Niet als je bijvoorte een schuurtje wil bouwen in jets Bedoeling is dat de wateratlas wordt gebruikt voor het opzettem De wateratlas toont onder meer in welke gebieden rond 2050 met ernstige waterow te maken kunnen krijgen en voor welke gebieden dat in 2000 gold. (Afbce<dmgcn wat»raor. De makers attenderen in een toelich ting op een rijzende zeespiegel, dro gere zomers en nattere winters door klimaatveranderingen in de komende vijftig jaar. Voor Texel kan dat volgens de atlas leiden tot meer ernstige wateroverlast door hevige neerslag Ook wordt gewaarschuwd voor af name van de zoetwaterbei onder de duingebieden, verdroging van de duinzoom en toename van zoute kwel in met name polder Eierland. Op kaarten wordt aangegeven welke gebieden in 2000 last kunnen krijgen van ernstige wateroverlast en voor welke gebieden dat in 2050 kan gel den. Watertoets Het is de bedoeling dat de gemeente de wateratlas gaat gebruiken voor de zogeheten watertoets die ze sinds vorig jaar uitvoert op ruimtelijke plan nen. Met die toets wordt onder meer bekeken op welke manier rekening wordt gehouden met beleid om wa ter meer ruimte te geven. 'Bij groot schalige projecten als Den Burg-west een nieuw bestemmingsplan Bv gebied. Volgens Steenis kan hij worden gebruikt voor het pn meervoudig ruimtegebruik va» Stichting Duurzaam Texel. Dew atlas werd gemaakt door HJ Landschapsarchitecten, Elshol vies en Arcadis. Don Boot za' mens de gemeente Texel i» begeleidingscommissie. Vols Steenis kunnen groepen die zich fessioneel bezighouden met contact met hem opnemen alszj wateratlas willen hebben 020 626 44 36 www.amnesty.nl giro 454000

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6