'Hitte ervaren die vrijkomt bij brand' Nieuwe actie voor afhaalpunt softdrugs Discovervoer vanaf haven blijft in stand Mobiele brandcontainer voor InterSafe Loket blijft dicht na verbod 'Meester' Broere overleden Katholiek voor Piet Luyckx niet vrijblijvend I« Memoriam TEXELSE g C0URANT bedrijvigheid Corbis Plus slankt af Inbraak in kiosk Brokkenpiloot laat auto onbeheerd Gewonden bij aanrijding Biljarten op Waddentoernooi Kretologie Mijn idee... Hardcorebands presenteren CD DONDERDAG 15 APRIL 2004 Dennis Beumkes beeldscherm. en Jacco Geus horen van Martijn Eelman hoe ze moeten handelen als ze worden geconfronteerd met brand in het (Foto Jeroen van Hattum) Onverwacht oog in oog staan met een vlam in de pan of een compu ter die in brand staat. Het kan in een nieuwe mobiele instructie container die brandweerman Martijn Eelman en Wendy Witte uit Oudeschild zaterdag officieel in gebruik hebben genomen. Cursis ten leren op levensechte wijze hoe ze moeten reageren als ze de vlammen op zich af zien komen. 'Ga eens op je knieën zitten, dan is het een stuk minder warm, want de warmte stijgt naar boven.' Het is geen overbodig advies dat Eelman geeft aan de groep die van hem een de monstratie krijgt in de nieuwe instructiecontainer. Het is donker en vooral warm op de plek waar hij op dat moment staat. Het enige licht is afkomstig van vlammen die uit de monitor van een computerslaan. 'Kijk eerst goed om je heen waar je bent en hoe je hier weg kunt komen, voor dat ie met blussen begint', doceert Eelman verder tegen de groep die inmiddels door de knieën is gegaan. 'Je moet eerst goed kijken en beden ken wat je gaat doen, voordat je wat doetMet een welgemikte straal uit een brandblusser dooft een van de aanwezigen even later op beheerste wijze de vlammen. De brand in de computer is één van devieroefenbranden die Eelman kan maken in de container. Brand in een prullenbak, vlam in de pan en brand in een meterkast zijn de andere soor ten. Eelman en zijn vriendin Wendy Witte hebben de instructiecontainer laten maken als praktijkruimte voor de cursussen Bedrijfshulpverlening (BHV) die ze met hun bedrijf InterSafe geven. 'Mensen kunnen er de hitte ervaren die vrijkomt bij een brand en ze leren wat ze moeten doen in zo'n situatie.' De container, die ruim acht meter lang en tweeeneenhalve meter breed is, is van binnen voorzien van verstelbare wanden. Voor cursisten is het daardoor telkens een verrassing hoe ze moeten lopen en wat ze waar tegenkomen. Ook de brandhaarden kunnen op verschillende plekken worden neergezet. Eelman ontwierp de container in eigen beheer. De VEM en CVI waren betrokken bij de instal latie van de leidingen. 'Wat ik wilde, was voor hen ook nieuw, want er moesten behoorlijke vlammen te zien zijn. Die maken we met openhaarde lementen, maar die moesten groter zijn dan gebruikelijk.' De bouw en inrichting van de container kostte ongeveer €20.000,-. Cursisten gaan onder begeleiding van een instructeur en voorzien van brandblussers naar binnen. Het schuim in de blussers wordt voor de gelegenheid vervangen door water, maar het effect is er volgens Eelman met minder om. Bij de ingang zit een grote noodstop waar iemand staat als de cursisten binnen zijn. 'Als je daarop drukt, gaan meteen alle vlam men uit en de lichten aan. Dat is voor het geval iemand zich met lekker voelt inde ruimte.Er zijn ook diverse nooduitgangen. Met een rookaggre- gaat kan de container vol rook wor den gezet om het nog echter te ma ken. 'Dat is dezelfde rook die ie in discotheken hebt.' De warmte kan tot boven de tweehonderd graden wor den opgestookt. 'Maar dat is wel ex treem. Tijdens een oefening met de Texelse kottervissers is hij een keer tot honderdzestig graden bovenin geweest en dat was al heel erg warm.' De afnemende vraag naar Thuiszorg heeft niet alleen gevolgen voor de huisvestingsplannen van Corbis Plus op Texel, ook gaat de stofkam door het personeelsbestand. Er vallen vol gens woordvoerder Joke Harlaar weliswaar geen gedwongen ontsla gen, wel zijn er contracten met me dewerkers die niet worden verlengd. Harlaar 'Dat is naar, maar nog verve lender is het voor de mensen die de Hij gaf nog les in de tijd dat onder wijzers alleen maar mochten staan voor de klas. De deze week over leden 'meester' Leendert Broere, oud-onderwijzer van de school in Zuid-Eierland en de Thijsseschool, kreeg later een podium en een stoel. 'Een hele verbetering, want van de hele dag staan word je hondsmoe.' Als 19-jarige jongeman kwam Broere uit Zeeuws-Vlaanderen naar Texel, om les te geven op de school in Eierland, waar hij regelmatig botste met de strenge hoofdonderwijzer. Pas van diens opvolger leerde hij hoe |o 'met liefde onderwijs kunt geven, zonder straf', vertelde hij in een inter view met de Texelse Courant enkele jaren geleden. Na de Tweede Wereld oorlog gaf Broere les op de openbare school in Den Burg. Hij schonk er onder meer aandacht aan het chris tendom. Hij leerde zijn pupillen ook dat ze dienst konden weigeren, wat hem niet in dank werd afgenomen. Hij moest op het matje komen bij de in specteur. "Hoe durft u?" Maar Broere was niet onder de indruk en wees de jnspecteur op de Onderwijswet. Uaann staat dat ik moet opvoeden |n alle maatschappelijke en christe- "jke deugden. Christelijk staat voor De kottervissers waren begin dit jaar de eerste Texelaars die branden leer den blussen in de container. Binnen kort staat hij bij het NIOZ voor brand- trainingen aan de bedrijfsbrandweer. Eelman wil de container in eerste in stantie gebruiken voor BHV-opleidin- gen op het eiland. Hij heeft echter ook al opdrachten binnen van de over kant, waaronder de Helderse kotter- vloot. De Texelaar verricht zijn werk bij InterSafe naast zijn werk bij de beroepsbrandweer in Hoofddorp. Daarnaast is hij ook al zo'n tien jaar lid van de vrijwillige brandweer op Texel. Eelman runde InterSafe aan vankelijk met brandweerman Martijn van Hengel, maar die kwam er niet aan toe door zijn andere bezigheden. Tijdens de BHV-trainmgen aan de Texelse kottervissers merkte Eelman al dat het donker, de onbekendheid en het onverwachte tot rare situaties kunnen leidden in de container. 'Ik had de wanden op een gegeven moment zo neergezet dat ze in een rondje liepen Ze moesten hardop de deuren tellen. Toen de vissers bij deur nummer negen waren, heb ik toch maar eens gevraagd hoe lang de container volgens hen wel met moest zijn en wat ze nou aan het doen wa ren.' Ondernemer André Kammerman uit Den Helder gaat nieuwe actie ondernemen om alsnog een afhaalpunt voor softdrugs in De Koog te mogen openen. Burge meester Joke Geldorp verbood vorige week de opening, omdat de ondernemer in strijd zou handelen met het softdrugsbeleid van de ge meente. Kammerman hield zich aan het ver bod. Zijn zaak Joint Point bleef vrijdagochtend dicht, nadat groeps chef Jan Pluimert van de politie en Rom van Schaik van de gemeente hem donderdagmiddag persoonlijk een afwijzing hadden overhandigd. Kammerman had een verzoek inge diend bij de gemeente om zijn zaak te openen. 'Het heeft dan geen zin om alsnog de deuren open te doen, want dan ben je de wet aan het over treden.' Kammerman heeft de voormalige ruimte van Parana aan de Nikadel gehuurd voor zijn plannen. De zaak is opgesplitst in een gedeelte waar hij toeristische snuisterijen gaat verko pen en een gedeelte waar het afhaal- loket was gepland. 'Het zijn twee aparte ruimten. Het is niet de bedoe ling dat toeristen die er binnenlopen opeens met softdrugs worden ge confronteerd Kammerman zegt specifiek een afhaalloket te willen openen. 'Het is geen coffeeshop. Er is geen gelegenheid om de softdrugs te roken. Als je dat hebt, ben je een coffeeshop, maar dat wil ik niet.'. De gemeente heeft een zogeheten nuloptie opgenomen in haar drugs beleid, wat betekent dat verkoop punten van softdrugs niet zijn toege staan op het eiland. De handel is harddrugs is sowieso verbonden. De Helderse ondernemer zegt met zijn afhaalloket de verkoop van canna bisproducten uit het illegale 'huis- en straatcircuit' te willen halen. Met het loket kan de verkoop volgens hem socialer en controleerbaarder verlo pen. 'Ik ben me aan het oriënteren geweest en heb contacten gelegd met Texelse kwekers om hun overproductie te verkopen.' Die zijn volgens hem bereid te leveren aan het afhaalloket. Kammerman wil er weed en hasj verkopen. Het is publiek geheim op het eiland dat met name in het park achter het gemeentehuis wordt gedeald. Vol gens schattingen gebruiken onge veer een paar honderd Texelaars cannabisproducten. In het seizoen zijn ook toeristen vaak op zoek naar plekken waar ze drugs kunnen ko pen. Kammerman: 'Op Texel is alles keurig geregeld, maar hier laten ze toch een stuk liggen.' Vóór de ope ning van het afhaalloket had hij 500 gram weed betrokken van een Texelse kweker. Die leverde hij vol gens afspraak weer in, nadat hij te horen had gekregen dat de zaak dicht moest blijven. Burgemeester Geldorp liet de raads commissie Middelen vorige week weten dat Kammerman met zijn plan de discussie over het softdrugsbeleid opnieuw had willen aanzwengelen Zij zette kanttekens bij de serieusheid van zijn optreden. Volgens Kam merman wil hij geen discussie uitlok ken, maar wel de verkoop van soft drugs onder de aandacht brengen. De Helderse ondernemer wil raads leden benaderen met het verzoek het onderwerp opnieuw op de agenda te zetten. Ook dient hij een bezwaar schrift in op de afwijzing van de bur gemeester. Kammerman runt sinds het voorjaar van 2002 de tattoo- en piercingstudio Outline in De Koog. Hij heeft ook een tattoo- en piercing studio in Den Helder. Een kiosk bij paal 28 bij De Cocksdorp was deze week doelwit van inbrekers. Onbekenden forceer den de toegangsdeur en namen twaalf trays met bier en frisdrank mee. De inbraak werd in de nacht van maandag op dinsdag ontdekt zorg nodig hebben. Degene die de eigen bijdrage niet kunnen betalen, zeggen af en zijn voor hulp aangewe zen op kinderen of andere familiele den. Wij vinden dit een hele zorgelijke ontwikkeling, zeker nu de staatsse cretaris per 1 januari 2006 ook de door ons verstrekte huishoudelijk zorg uit de AWBZ wil halen en bij de gemeenten wil onderbrengen. Maar huishoudelijke hulpen zijn geen poetsmensen die alleen maar schoonmaken. Het zijn professionals die bij ouderen bijvoorbeeld ook sig naleren of er andere hulp nodig is.' IÏSTBK Een zilvergrijze Nissan, half in de sloot langs Bargen. baarde zaterdag opzien. De auto, die naar verluidt ei gendom is van een inwoner van Oudeschild, was in de nacht ervoor van de weg geraakt, waarbij flinke schade was opgelopen. Voorbijgan gers verbaasden zich erover dat het voertuig de volgende dag uren lang bleef liggen. Iemand die de politie in kennis wilde stellen, kreeg verschei dene malen het antwoordapparaat. In de loop van de dag is de auto alsnog verwijderd. Hoewel er in de voorruit een behoorlijke ster zat, is met be kend of er sprake was van letsel. (Foto GemrO Timmerman, Tafereel van de vorige zomer jeugdige vakantievierders van de bruine vloot in Oudeschild stappen in de discobus van Question Plaza. (Foto Ben Koning) Bij een aanrijding tussen een fiets en een bromfiets, zondag rond 18.00 uur, zijn de bestuurders licht gewond geraakt. Het ongeluk ontstond op het fietspad langs de Pontweg, nabij 't Horntje. De fietser, een 14-jarig meisje uit Den Burg, reed richting de boot en kwam toen een bekende te gen. Vlak nadat zij elkaar waren ge passeerd, draaide het meisje zich om, waarbij ze van haar rechte lijn afweek juist op het moment dat de bromfietser, een 23-jarige man uit Den Burg. haar wilde inhalen. Beiden kwamen daardoor ten val. Het meisje liep verwondingen aan haar hoofd op, de man hield er schaafwonden aan over. Texelse biljarters die willen meedoen aan het Waddentoernooi, kunnen zich nog tot 1 mei opgeven bij Nelia Vlaming (tel. 320332). De jaarlijkse uitwisseling tussen sporters van de Waddeneilanden, die vorig jaar werd gewonnen door Texel, vindt dit jaar plaats op Ameland. Het biljarten wordt zaterdag 5 juni gehouden in Hollum. Het speltype is libre. Logeer- accommodatie kan worden gereser veerd bij de VW van Ameland (tel. 0519-546546). Er zijn van die vreemde bewegin gen in de maatschappij gaande, die veel mensen last, ergernis en ongemak bezorgen en op soms onnodige kosten jagen. En dan gaat het met om duidelijke zaken die iedereen zo kan opmerken. Niet om duidelijk verbeterde werk omstandigheden in verband tot ziekteverzuim, brandpreventie of vervoer van gevaarlijke stoffen, om maar eens iets te noemen. Ik sig naleer in toenemende mate van die onduidelijke kreten, waar veel mensen in instellingen zich achter verschuilen en waarvan niemand echt weet hoe het nu eigenlijk zit Kreten als: de Eisen van de Tijd, de Wensen van de Consument, Wet op de Privacy. Wie is die Mis ter Tijd en waar heb ik als Consu ment mijn Wensen geuit? Ik weet van niks. En waarom is men vaak zo onwillig om aan de simpelste dingen mee te werken met beroep op de wet op de privacy? Er han gen veel van die kreten in de lucht en niemand is verantwoordelijk en iedereen heeft er last van. Als er geroepen wordt dat iets niet vol doet aan de eisen van de tijd en het inwilligen van die eisen gaat veel gemeenschapsgeld kosten dat er eigenlijk niet is, moeten wij dan niet eerst eens gaan denken over het bijstellen van onze eisen? En waarom kan bijvoorbeeld een ouder met voor een studerend kind een paspoort afhalen als hij of zij een eigen paspoort en trouw boekje mee heeft waarmee duide lijk bewezen kan worden dat het echt om een eigen kind gaat en 'het kind' bovendien nog een toestemmingsbriefje heeft ge schreven? Nu moet de student een hele dag verzuimen om vnjdag op tijd (vóór de middag) ten gemeentehuize te zijn. Met het verkrijgen van een sofi-nummer is het zo mogelijk nog erger. Hele reizen moet je ervoor onderne men, vrij nemen bij de baas en dat alles om misbruik door derden van je nummer te voorkomen. Een misbruik waarvoor jezelf de gevol gen moet dragen, zo zei men op het belastingkantoor. Klinkt alle maal heel verantwoord, maar het gekke is dat je daarna je sofi-num mer op allerlei formulieren moet invullen en geen zicht meer hebt op de verdere reis van dit nummer. Waar blijven dan bescherming en privacy? Het lijkt meer op een kul- woord om veel te stagneren en het een mens wanhopig moeilijk te maken. We gaan ten onder aan regels en wetten zonder gezicht. Wie kunnen we aanspreken om in bepaalde gevallen met naar de let ter. maar naar de geest van de wet of regeling te werken? De verant woordelijke, zo hij of zij al een ge zicht en een naam heeft, zit toeval lig net in vergadering, heeft een ATV-dag of is al twee weken ziek. Afdekken van precedentwerking, Amerikaans verzekeringsmodel, gekkenwerk. Leve de regelgeving. Er kan nu niks geks meer gebeu ren. De yurt van Piet Laan komt gewoon lekker op een onge wenste plek. Vol in het zicht van de voorbijgangers, in het uitzicht van de buren en het zicht op meditatieve rust is naar de knop pen Maar er is voldaan aan de regels, halleluja, want als je Jantje iets toestaat, mag je ook geen nee tegen Pietje zeggen. En natuurlijk komt Pietje, want zo zijn we wel. Jij een snoepie, ik ook, al komt-ie mijn strot uit. Pien Verberg De muzikanten van de Texelse hardcoregroep Higherside presente ren zaterdag 17 april hun eerste CD in jongerencentrum Time Out in Den Burg. Het betreft een zogenoemde 'split-CD', waarop ook muziek van de groep Casual Victims uit Brabant staat. Beide groepen verzorgen bij de presentatie een optreden. Higherside, dat nu iets meer dan een jaar aan de weg timmert en buiten het eiland optrad in Amsterdam, Heerhugowaard, Castricum, Bever wijk en Leeuwarden, bestaat uit Willian Blom, Jesper Kragt, Frank van Oosten, Wessel Schenk en Henk Pennings De CD wordt omstreeks 22.00 uur gepresenteerd, maar al om 21.00 uur begint het eerste optreden. De zaal is open vanaf 20.00 uur. De entree bedraagt €2,-. maatschappelijk. Is het geen deugd dat ik het heb gedaan?' De inspec teur schudde hem daarna de hand. Zo had hij het nooit bekeken. Toen Broere twee jaar geleden werd geïn terviewd, wist de 91-jarige oud-on derwijzer nog precies de namen van leerlingen die hij bijna een halve eeuw geleden in de klas had gehad. Leendert Broere met de voor hem kenmer kende alpinopet. Discotheek J'elleboog neemt het jongerenvervoer richting Den Burg over van Question Plaza, dat dit toeristenseizoen zijn discofunctie opgeeft. Uitgaanders kunnen mee met dezelfde bus, die nu in handen is van J'elleboog. Het publiek kan zelfs kiezen, want er is ook een zo genoemde borrelbus voor disco theken in De Koog. Het bericht dat Question Plaza haar discoactiviteiten met ingang van april heeft gestaakt, leidde bij enkele Oudeschilders tot bezorgdheid. Tot en met vorige zomer haalde een bus van Question Plaza dagelijks jeug dige opvarenden van de bruine vloot op voor vermaak in Den Burg. Met de discofunctie verviel ook de borrelbus van en naar de haven. Verveelde jon geren zouden in het vissersdorp voor onrust kunnen zorgen. 'We hadden er bij de dorps- commissie nog helemaal met bij stil gestaan. Maar op sommige momen ten liggen er dertig of veertig schepen. Ga maar uit van vijfen twintig man per schip, dan kun je wel uitrekenen wat er loos is', reageert voorzitter Koos Zegers van de dorps commissie van Oudeschild. 'De eer ste schepen liggen er al en het zou problemen kunnen opleveren. Oude schild heeft de jeugd weinig te bie den. Een paar kleine cafeetjes, maar dat is eigenlijk geen locatie voor ze. De bussen naar de disco zijn ideaal.' Zegers vindt dat de begeleiding van de bruine vloot wel eens tekort schiet 'Veel groepen kunnen zichzelf prima redden met barbecue, picknick en spelletjes. Maar je hebt ook begelei ders die een pilsje gaan drinken en de jeugd laten zitten. Die groepen kun nen misschien voor rottigheid in het dorp zorgen.' 'Mensen in Oudeschild hoeven zich geen zorgen te maken', zegt uitbater Elmar Keijser van de J'elleboog. 'Ik wil het ongeveer hetzelfde aanpak ken. Ik kijk welke plekken op Texel ik interessant vind en zo'n bruine vloot is altijd wel geinig, 's Middags gaat er iemand langs om te kijken wat er ligt en wie er mee wil. Ik geloof dat dins dag, donderdag en vrijdag de drukke dagen zijn. Voor veertig of vijftig men sen is het zeker rendabel om heen en weer te rijden.' Keijser is in navolging van Question Plaza van plan een pro gramma samen te stellen, met bij voorbeeld de populaire drive- mshows. Bij voldoende belang stelling rijdt zijn discobus ook langs De Koog, camping De Krim en cam ping Loodsmansduin. Bezoekers van groepsaccommodaties kunnen ge bruik maken van het speciale tele foonnummer dat wordt gedrukt op flyers en posters. Uitbater Paul van Dijk van discothe ken Toekomst Dance Factory en Danze (voorheen De Metro), heeft met de overname van De Metro ook een busvergunning. 'Het wordt nog even aftasten, maar in principe wil ik dagelijks naar Oudeschild', zegt Van Dijk, die zijn bus gisteren ophaalde na een grondige beurt. Behalve de bruine vloot mikt ook hij op De Krim en 'losse' groepen 'Voor mij is het ook allemaal nieuw. Als er niks staat, ga ik natuurlijk niet steeds naar de haven Maar de bruine vloot was al tijd wel een grote groep.' 'De school is een verlengstuk van de opvoeding thuis. Het is een in stituut van de kerk.' Woorden van de deze week overleden Piet Luyckx, die bijna dertig jaar leiding gaf aan de Jozefschool. Een onder wijzer die gezag uitstraalde, goede leerlingen aan de middelbare school wilde afleveren en het een belangrijke taak van de school vond om het katholieke geloof over te brengen. Katholiek zijn was voor de in Den Helder geboren Luyckx niet vrijblij vend. Zelf kwam hij uit een katholiek nest en volgde hij een katholieke op leiding voor onderwijzers aan de Bis schoppelijke kweekschool in Bever wijk, waar de priester/regent vond dat onderwijzers in dezelfde traditie moesten worden opgeleid als priesterstudenten. Ze moesten im mers de leer overdragen aan een groep waar nog van alles aan kon worden gevormd. Zijn eerste lessen gaf hij op een ka tholieke school in Breezand. Als ac tief lid van het Katholiek Onderwijs Vakverbond kwam Luyckx in contact met P.B. Riteco, destijds hoofd van de Jozefschool op Texel, die zei dat er op zijn school een vacature was. Hij begon in een noodlokaal, dat apart stond van de school en waar doorhij een sterke band kreeg met de leerlingengroep Nadat hij wegens familieomstandigheden een tijdje op een school in Den Helder had ge werkt, keerde hij later weer terug naar Piet Luyckx, gefotografeerd bij zijn afscheid in 1990. de Jozefschool, waaraan hij van 1962 tot 1990 leiding gaf. Katholiek zijn stond bij hem voorop, ook in het onderwijs. 'Het is duidelijk bewezen dat als het verband met de kerk losser is, de zaak verwatert', zei hij eens in een interview met de Texelse Courant. Luyckx stond be kend als een onderwijzer die gezag uitstraalde, met een passie voor re kenen en wiskunde, vakken waarin hij, net als taal, zeer precies was. 'Veel kinderen hebben er een hekel aan, maar ik probeer ze handigheid jes bij te brengen, zodat ze er plezier in krijgen.' Gedreven als hij was, kon hij ver gaan om zijn pupillen tot goede prestaties aan te zetten, want hij wilde goede leerlingen afleveren aan de middelbare school. Hij gaf leiding in een periode dat de school enorm in omvang groeide en waarin van de leidingevenden steeds meer managerskwaliteiten werden ver wacht. Als schoolhoofd van het oude stempel hield hij het desondanks lang vol om vijf dagen per week voor de klas te staan, om pas later wat meer tijd vrij te maken voor directietaken. Hij maakte ook de tijd van de grote veranderingen mee in het onderwijs, maar aan de overdreven regelgeving die dat met zich meebracht had hij een hekel. Liever stak hij de uren in het onderwijs Hij laste zelfs vergaderloze weken in Als overtuigd katholiek moet de ontkerkelijking hem zwaar zijn geval len. Hij moest accepteren dat ouders, leerlingen maar ook leerkrachten heel anders tegen het geloof gingen aan kijken. Maar hij bleef standvastig: de principes van de school diende men te respecteren. Toen hij 25 jaar in het onderwijs zat, ontving hij een pause lijke onderscheiding. Bij zijn veertig jarig jubileum in 1987 prees pastor Kolkman Luyckx onder meer omdat hij 'een parel van het zuiverste water was gebleven, ondanks de vele grote veranderingen die hij had meege maakt'. Piet Luyckx is 79 jaar gewor den.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9