Texdok niet mee in faillissement Metz Cjroen c2warLrJ~exeh in het harL, rchitecten willen jilandbouwmeester Antennemast De Cocksdorp ruimt het veld Om te bewaren! Onze nieuwe telefoonnummers Texelse Media Molenkoog je/ kritiek op Welstandsnota Ombudsvrouw behandelde vier klachten Snelle motorrijder verliest rijbewijs KWS legt nieuw Koger voetpad aan Geld voor tuinwallen Dode bomen m Ria Keyser Fietsongeval Geen wolkje TEXELSE^COURANT Woningkrant Rabobank JERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11872 VRIJDAG 23 APRIL 2004 ■rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.95 (exelse architecten en ontwer- hebben liever een eiland- iwneester dan een Welstands- Dat schrijven ze in een bmenlijke brief die het Texels fond van Ondernemers (TVO) (burgemeester en wethouders t gestuurd. Ook TVO geeft de fkeur aan die optie. irchitecten en ontwerpers heb- |veel kritiek op de'concept-nota laandafjavond wordt besproken in extra commissievergadering idgebied. De Welstandnota en bijbehorend plan met criteria veelvoorkomende kleine bouw- len beschrijven waar Texelaars |voortaan aan moeten houden bij plannen of verbouwingen. In de is het eiland onderverdeeld in ig afzonderlijk beschreven ge in. In tien daarvan moet een bij- Ier welstandsregime van kracht len, twee gebieden zijn de be- irmde dorpsgezichten van lerend en Den Hoorn en in de rest een regulier welstandsregime gelden. ins de Texelse ontwerpers en ar- ;ten doet de concept-nota on- mde recht aan de specifieke liteiten van het eiland. Ze vinden' geen stimulans voor ruimtelijke liteitsverbetering, een ontmoedi- voor toekomstige ontwikkelin- de bouwtechniek en hij laat on- erde ruimte voor ontwerpen in :eli|ke opbouw. De gebieden op liland worden volgens de archi- en ontwerpers te globaal be- iven, terwijl in het beoordelings van de nota te direct wordt ieschreven welke materialen er :en worden gebruikt of welke isingen moeten worden toege- Het komt er in de praktijk op dat degene die een bouwplan I ikkelt, zich dient te gedragen als I uurman, ook als deze te weinig I iteit toont.' I insde groep kan een welstands- I missie ook lang niet altijd objec- I afwegingen maken op basis van I eschreven criteria. 'Individuele I erpen met een afwijkende vorm- 1 ig, aspecten van duurzaam bou- 1 of technische vernieuwingen die I ken van de buren, zullen leiden I en afweging van de Welstands- 1 missie. Zowel de opdrachtgever I Je architect wordt benadeeld I een dergelijke uitzonderingspo- 1 Het risico bestaat dat een op- 1 htgever vervolgens de architect I prakelijk kan stellen als een ont- niet wordt goedgekeurd. Ze vrezen dat de Welstandsnota ook de behandeling van bouwaanvragen nog complexer maakt dan die al is. Kwaliteit Een eilandbouwmeester kan volgens de architecten een betere bijdrage leveren aan de kwaliteit van het ei land. Ze pleiten zelfs voor de komst van twee eilandbouwmeesters van wege de complexiteit. 'Zij kunnen met de aanwezige expertise van de architecten en geïnteresseerde bur gers een voldoende beeld-kwaliteits- plan opstellen voor het eiland.' Een eilandbouwmeester kan volgens hen ook makkelijker om advies worden gevraagd voor de vele specifieke bouwvraagstukken op Texel. Volgens TVO kost een eilandbouwmeester niet meer dan een welstands commissie en wordt hij op den duur 'eigen' met het eiland. 'De leden van de huidige welstandscommissie zijn plaatselijk minder bekend.' Texel en Den Helder delen één welstands commissie. Op grond van de Wo ningwet is het mogelijk om een bouwmeester te verkiezen boven een Welstandsnota. 'De wet schrijft voor dat je helemaal niks kan doen, een bouwmeester aanstelt of een welstandsnota aanneemt.' Het overkoepelend orgaan van Texelse Makelaars heeft eveneens moeite met de nota. Volgens de ma kelaars maken onder meer onduide lijke bepalingen in de nota het lastig om bij bepaalde objecten tot een deskundig waardeoordeel te komen. 'Ook moei het stolpenbeleid nader worden bekeken om verbouw bij be staande stolpen met teveel aan ban den te leggen.' De dorpscommissies van Den Hoorn, De Koog en De Waal vinden dat zij te weinig tijd hebben gehad om een goed oordeel te geven over de concept-nota. Zij schrijven dat het onmogeli|k is om de inwoners kennis te laten maken met de nota als er één exemplaar naar het dorp wordt gestuurd en er twee ter inzage liggen in Den Burg. Volgens de drie dorpscommissies is het een optie om een informatie avond te houden tijdens het jaarlijks rondje van het college langs de dor pen. 'Indien wettelijke voorschriften eisen dat deze nota op korte termijn wordt vastgesteld, dan verzoeken wij u om dat op dit moment "pro forma" te doen en later in het jaar een nota van wijzigingen vast te stellen.' Ge meenteraden moeten landelijk voor 1 juli een beslissing hebben genomen over hun Welstandsnota's of bouw meesters. gemeentelijke ombudsfunc- garis Marjo van Maastricht- Bsen heeft in 2003 vier klachten »ndeld, evenveel als in het jaar U >or. Eén van de klachten werd ond verklaard. Bij de andere m hten was het niet mogelijk een «leel te geven, omdat het niet om een concreet feit of om- iet niet mogelijk was de ware racht te achterhalen. I legronde klacht had betrekking et handelen van twee ambtena- H laar derden in een arbeidsrelatie, ■ukte in dit geval een oplossing iden waarmee alle betrokkenen >ord konden gaan. Klacht num- I twee hield negatieve uitspraken m 'er het gemeentebestuur in zijn I iteit, maar omdat geen concrete !|tön werden genoemd kon geen fflreel worden gegeven. Bij de le klacht was dat ook het geval. Hpng het om vermeend incorrect |gag van ambtenaren en hun ■elvoeglijke uitspraken richting ■bepaalde burger, maar dat was ^|te achterhalen. Hetzelfde gold de vierde klacht, die ging over ^agingen en handelen van amb- Ten bij het uitvoeren van hun f waardoor de klager materiële Fe meende te hebben geleden. Machten die jaarlijks bij de onaf- olijke ombudsfunctionaris te- fkomen, zijn maar een klein deel totale aantal. In verreweg de ste gevallen kunnen de kwesties Jn eerder stadium worden opge- Een monteur ontdoet de omstreden antennemast in De Cocksdorp van zijn kabels. De mast werd woensdagmiddag omlaag gehaald en verwijderd. De omstreden antennemast van Telfort aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp is na ruim tweeën half jaar geveld. Met een kraan van Hoogwout uit Den Helder werd het veertig meter hoge gevaarte woensdagmiddag van zijn voet gehaald. Met twee diepladers van een transportbedrijf uit Barneveld zijn het ontmantelde gevaarte en de voet afgevoerd naar Radio Kootwijk. De apparatuur uit de tijdelijke mast komt in de C2000-mast bij de vuur toren te hangen. Diverse bedrijven waren de afgelopen week aan het werk bij die mast. Een woordvoerster bevestigt dat de apparatuur van Tel fort naar de C2000-mast verhulst. De spullen van Orange en T-Mobile, die eveneens waren vertegenwoordigd in de antennemast aan de Langeveld straat, worden er vermoedelijk ook bij geïnstalleerd. De drie telefoonaanbieders mochten hun GSM-installaties van de ge meente tot uiterlijk 1 mei in de tijde lijke antennemast laten hangen. De oorspronkelijke vrijstelling voor de mast, geplaatst in juli 2001, was ei genlijk al eind 2002 verlopen, maar burgemeester en wethouders ver leenden de maatschappijen daarna tot drie keer toe uitstel met behulp van een zogeheten begunstigings termijn. De laatste werd begin dit jaar verleend, zodat de maatschappijen alsnog een vergunning op basis van de Natuurbeschermingswet konden vragen voor hun apparatuur. Dat bleek toen nodig te zijn in navolging van een soortgelijke vergunning die het ministerie van Binnenlandse Za ken voor de gehele C2000-mast bij de vuurtoren had moeten aanvragen bij de collega's van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit. Volgens de woordvoerster van Telfort was een vergunning op grond van de Natuurbeschermingswet achteraf bezien toch met nodig. 'Ik heb het nagevraagd bij de juridische afdeling, maar het hoefde niet. Er wordt vol daan aan alle vereiste vergunning.' Dat is opmerkelijk, omdat Binnen landse Zaken, verantwoordelijk voor de C2000-masten, de gemeente be gin dit jaar nog had laten weten dat de installaties wel moesten voldoen aan de Natuurbeschermingswet. 'Maar het kan zijn dat ze hebben ge sproken met het ministerie van Land bouw en dat het ministerie is bijge draaid', aldus een gemeente- Een motorrijder met wel erg veel haast moest dinsdag op de Pontweg bij Den Burg zijn rijbewijs inleveren, nadat de politie had geconstateerd dat hij (met aftrek van de wettelijke correctie) 133 kilometer per uur reed op een stuk waar 80 de maximum snelheid is. De man, een 26-jarige Rotterdammer, zal zijn actie wel be treurd hebben, want hij trok het gas open om de boot te kunnen halen, maar werd omstreeks 18.55 uur door agenten aan de kant van de weg ge zet, zodat hij met alleen zijn rijbewijs kwijt raakte, maar ook de boot nog miste. Aannemingsmaatschappij KWS uit Heerhugowaard gaat het nieuwe voetpad langs de Schumakersweg bij De Koog aanleggen. Met een offerte van €97.600,- was KWS de goed koopste van zes bedrijven die had den ingeschreven. Volgens planning beginnen de werkzaamheden eind deze maand Behalve het nieuwe voetpad, een wens van de Koger dorpscommissie, legt KWS ook een nieuwe riolering aan. Het bedrijf levert zelf alle benodigde materialen. De andere mededingers waren De Vries en Van de Wiel uit Schagen (€109.500,-), Daalder Alkmaar uit Schoorldam (€119.000,-), Dura Ver meer uit Hoofddorp (€115.000,-), JJ Meijer (107.000,-) en Reef Infra Noord uit Emmen (€128.000,-). De ge meente verwacht dat de aanleg van de nieuwe riolering voor Pinksteren (30 en 31 mei) klaar is. Texdok BV wordt niet meegesleept in het faillissement van zuster maatschappij Scheepswerf Metz in Urk. Het bedrijf in Oudeschild, voorheen Hans Boom Scheeps- reparatie, Smederij en Dokbedrijf, dat in 2001 werd overgenomen door Metz, vormt een aparte, afge schermde BV binnen de holding van Metz. Het in 1862 opgerichte scheeps bouw- en reparatiebedrijf uit Urk kwam in de problemen door de alge hele malaise in de Nederlandse scheepsbouw. Nieuwbouwopdrach- ten voor kotters bleven uit en konden onvoldoende worden gecompen seerd door reparatieactiviteiten. Zo'n 57 personeelsleden hebben een ont slagbrief ontvangen, maar de werf werkt volop aan een plan om in afgeslankte vorm een doorstart te maken. Intentie is om samen met Scheepswerf Balk uit Elburg verder te gaan. Uit strategische overwegingen nam Metz in 2001 het bedrijf in Oudeschild over. 'Wij gaan gewoon door', vertelt Mark Bakker van Texdok, waar in totaal veertien mensen werken Het Texelse bedrijf heeft volgens hem voldoende werk. Texdok is makkelijk vanaf de open zee te bereiken en Het college zal de raad voorstellen agrarische natuurvereniging De Lieuw jaarlijks €10.000,- beschik baar te stellen voor het behoud van tuinwallen. Het geld wordt gebruikt voor het bekostigen van onderhoudscontracten met de be trokken boeren. Het bedrag, dat ook nog wordt uitge keerd voor het afgelopen jaar, is af komstig uit budget van ongeveer Steeds meer wandelaars en fietsers over fietspad Tureluur en omstreken in de Dennen valt het op: tientallen, nee honderden afgestorven bomen, alsof zich een ecologische ramp heeft voltrokken. De sterfte houdt verband met de verhoging van de waterstand, die gepaard ging met aanleg van het Tureluurproject in 1996. Pagina 2 Ze had destijds haar twijfels om bij Molenkoog aan de slag te gaan. Ze woonde nog in Haarlem en had een vaste baan bij een zwembad in Heemstede. 'Maar na een kwartier hadden ze me wel overtuigd', aldus Ria Keyser Hét gezicht van het zwembad werd gisteren in het zon netje gezet, omdat ze haar dertigste seizoen bij het openluchtbad van Den Burg ingaat. Pagina 5 De 13-jarige jongen die vrijdagnacht mee fietste met zijn vriendje uit Oosterend die langs de Pontweg te gen een scooter botste, blijkt pas te zijn doorgereden nadat hij zich ervan had verzekerd dat een ander vnendje bij het slachtoffer zou blijven om hulp af te wachten. De jongen had haast omdat hij met zijn vader had afge sproken op tijd thuis te zijn. woordvoerder. De maatschappijen hadden eerder dit jaar een gesprek met Landbouw. Eventueel nog vol gende kwesties zijn een zaak tussen de maatschappijen en het ministerie. Telfort, Orange en T-Mobile hoeven niet te voldoen aan de dwangsom men die hen boven het hoofd hingen (respectievelijk €230.000,-, €150.000,- en €115.000,-). Het col lege had gedreigd het geld daadwer kelijk te vorderen als de installaties na 1 mei nog in de antennemast zouden hangen. Omdat ze nu binnen die ter mijn zijn gebleven, is het volgens de woordvoerder niet meer nodig het geld te innen. 'Maar de wijze waarop ze hebben gereageerd, blijft laks. We hebben ze er begin dit jaar zelf op moeten wijzen dat ze dwangsommen aan het verbeuren waren. Pas daarna waren ze wakker geschud.' De WV lijkt een paar |aar geleden wel degelijk terecht te hebben gemopperd over het beruchte wolkje dat in de weerberichten op televisie telkens boven Texel hangt. Steun voor die stelling kwam afgelopen week uit zeer onverwachte hoek. Vanuit de ruimte liet kosmonaut André Kui pers, sinds maandag de tweede Nederlandse ruimtevaarder, we ten dat hij van Nederland als eer ste de Waddeneilanden had kun nen zien. Dat deed hij vanuit de Sojoez, nadat de raket de damp kring had verlaten. De rest van het land kon Kuipers pas een dag later zien toen het onbewolkt was. (Advertentie) geschikt voor schepen tot 90 meter lang en 13 meter breed met een maximum van 1500 ton. In hoeverre Texdok op termijn gevolgen zal on dervinden van de gebeurtenissen op Urk is nog onduidelijk. Dat de voor genomen verplaatsing van het repa ratie- en smederijbedrijf aan de Heemskerckstraat naar de haven nog steeds niet heeft plaatsgevonden, houdt wel verband met de zorgelijke situatie in de scheepsbouw- en reparatiesector. €128.000,- dat jaarlijks door de pro vincie beschikbaar wordt gesteld in het kader van de Regeling Onder houd Landschapselementen/Rege ling Aanleg Landschapselementen, kortweg ROL/RAL-regeling, die ook is bestemd voor het onderhoud van kolken Door het extra geld is het behoud van ongeveer zeven kilome ter tuinwal waarvoor aanvankelijk geen geld beschikbaar meer was, gewaarborgd. De raad zal worden voorgesteld ook een bijdrage van €1.000,- te geven voor het organise ren yan een evaluatieavond voor contracthouders en beheerders. ZjmL-Jhrel i ia k4 kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Gemeentelijk Openlucht Zwembad Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Algemeen telefoonnummer 36 77 00 Fax 367799 Bedrijven 36 7766 S Verzekeringen 36 77 77 Fax 36 7797 Financieel advies/huis- hypotheekadvies 36 7733 Fax 367798 Texdok, zustermaatschappij van het failliete Scheepswerf Metz uit Urk, heeft voldoende werk, zoals blijkt uit deze foto die Bert Koning afgelopen dinsdag schoot van deze drie master.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1