loeren zonder toestemming lland Natuurmonumenten op Vijf Texelaars onderscheiden A D e nieuwe Cf roen Twartrjexeh tn het harL. LTO betreurt wilde actie ganzeneieren 'Wethouder ontraadde aanvraag vergunning' Aantal werkzoekenden op Texel daalt opvallend la Tiënda 'Kitesurfen gelijk aan windsurfen' 1 Nieuwe wending zaak Wezenland Werkloosheid stijgt elders wél Bouw OSG duurder Zaalvoetbal Baptistengemeente Waterpolitie Huiselijk geweld TEXELSE ^COU RANT ^ooideeUand lij Keukencentrum Texel Natuureiland Texel Overal verkrijgbaar IPGEBICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11874 TEXELSE VRIJDAG 30 APRIL 2004 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg loerenorganisatie WLTO is in ver- Igenheid gebracht door circa tien igrariërs die zonder toestemming n tegen de afspraak in op terrei- jen van Natuurmonumenten nes- n met eieren van grauwe ganzen [ebben geprikt. Vrijwilligers van léze natuurorganisatie die eind [orige maand mét vergunning de Ltuurgebieden Dijkmanshuizen i Waalenburg in gingen om de •gsels uit de dunnen, ontdekten at landbouwers hen al voor waren eweest. WLTO-voorzitter Jaap lin betreurt de actie. et afgelopen voorjaar zijn voor het erst in twee jaar op Texel op grote chaal ganzeneieren geprikt dan wel emietigd. Twee jaar geleden kon dat iet doordat de natuurterreinen als evolg van MKZ niet mochten wor- en betreden. Vorig jaar werden de ergunnmgen te laat in seizoen ver- ?end. Met als resultaat dat in plaats an de 1200 overzomerende grauwe anzen, wat als maximum wordt ge ien, er nu naar schatting 4000 voor omen. De vretende vogels zorgen oor veel schade in graan, bloem- illen en andere gewassen. Om de lanzenpopulatie in te dammen heb- sn de WLTO, de Wildbeheer- anheid, Staatsbosbeheer en Natuur- lonumenten afspraken gemaakt ver het vernietigen van eieren van de anzen. Daarmee neemt Texel een litzondenngspositie in, want nergens ndersin Nederland wordt het toege- taanom ganzeneieren te vermeti- jen Igrariérs kregen een brief waarin ze /erden opgeroepen om eventuele gsels door te geven, zodat die kon en worden bestreden. Volgens af- praak ging eind maart een ploeg ndbouwers en begeleiders van de WLTO en de WBE het ge- edvan De Geul in om ganzeneieren prikken. Ook gebeurde dat in de uy en bij de Rogsloot. In totaal erden van zo'n 400 nesten de eie- en geprikt. Prikken is een methode vaarvan Staatsbosbeheer de erva- ing heeft dat de ganzen enige weken rergeefs op de nesten blijven broe ien, waarna ze - zonder jongen - de lesten verlaten. Natuurmonumenten vilde volgens een andere methode te verk gaan. In elk ganzennest dat op (itesurfen zou bij Texel gelijk moe- en worden gesteld aan wind- iurfen. Dat stellen kitesurfers op iet eiland. De watersporters zijn levig teleurgesteld over plannen ran burgemeester en wethouders hun sport op de Waddenzee te 'erbieden en op de Noordzee aan landen te leggen. )e kitesurfers zijn de politieke par- i|en aan het benaderen om hen meer nzicht te verschaffen in de relatief iieuwe sport 'Sommigen bleken er lauwelijks iets van te weten, terwijl ze 'orig iaar wel opeens in een raads- 'ergadenng een besluit moesten ne- hen over een noodregeling', aldus otesurfer Cees Daalder. Volgens een >euw plan dat het college begin deze naand op tafel legde, mag de sport taks nog alleen op twee locaties op ia Noordzee worden beoefend, fifesurfen op de Waddenzee wordt 'erboden Dat geldt ook voor Dijk- "anshuizen waar het vorig jaar nog 'el was toegestaan. 'oor de sport gelijk te stellen aan "ihdsurfen, zou het kitesurfen overal hogelijk moeten worden rond Texel, 'ehalve bij de bewaakte stranddelen. zie regeling geldt voor nu voor het windsurfen Volgens Daalder is Texel ien uitgelezen plaats voor kitesurfen, omdat er altijd wel ergens aanlandige "ind is te vinden. Bij het kitesurfen eten de sporters zich met behulp van 5®n scherm op een plank voort- tokken over het water. Met name latuurbeschermingsorganisaties zijn egen de sport, omdat die volgens 1 de natuur en dieren teveel ver toon. Volgens de kitesurfers is dat ]'®t hot geval. Zwemmers zitten ze ovenmin in de weg, doordat ze taersomstandigheden nodig heb- Jen die onaangenaam zijn voor bad- fosten. Meer over kitesurfen bij Texel elders in deze krant. de terreinen aan de oostkant van Texel werd gevonden, werden één, soms twee eieren achtergelaten, de andere eieren werden verderop stuk gegooid. Theorie achter deze me thode is dat de gans wél op het nest blijft zitten, maar dat er dus hooguit één tot twee jongen worden grootge bracht. Natuurmonumenten heeft de ervaring dat bij prikken het nest wordt verlaten en de gans elders een nieuw nest maakt. Vrijwilligers gingen eerst een keer de terreinen rond om eieren uit het nest te halen, om korte tijd la ter een tweede ronde te maken, zo dat ook tweede legsels konden wor den verwijderd. Maar bij deze tweede ronde bleek dat een groep van circa tien Texelaars ongemerkt de terreinen was ingegaan en zonder toestem ming de overgebleven eieren had geprikt. Het werk was grondig ge beurd, vrijwel alle eieren waren ver nietigd. Vervelend 'Heel jammer. We hebben met elkaar goede afspraken gemaakt en dan gebeurt dit', vertelt Eckard Boot van Natuurmonumenten, wiens organisa tie overigens niet zelf de publiciteit heeft gezocht, maar door deze krant is benaderd. Boot: 'We hebben het bewust met naar buiten gebracht. Want we moeten het hier op Texel wel met elkaar zien te rooien.' Iemand anders, die uit angst voor represail les met met zijn naam in de krant wil, stapte wel naar de krant. Volgens Boot is de affaire binnen Natuur monumenten op z'n zachtst gezegd als zeer vervelend ervaren. 'Het kan natuurlijk met dat je eerst met z'n allen afspraken maakt en dat mensen zich daar vervolgens niet aan hou den.' De verbazing over de actie is groot, zeker gezien de uitzonderings positie die Texel inneemt bij het ganzenbeheer en de gevoeligheid van de materie. Ineke Hm van de Ottersaat, één van de deelnemers aan de prikactie in Dijkmanshuizen en Waalenburg, ver telt dat er sprake is geweest van een communicatieprobleem. 'Toen de vergunningen van de provincie bin nen kwamen, waren we blij dat er ein delijk mocht worden geprikt. Want die ganzen veroorzaken veel schade, ook bij mij. Wij meenden ook in de gebieden van Natuurmonumenten te mogen prikken.' Toestemming werd met gevraagd. 'We hebben het ech ter niet stiekem gedaan, maar op klaarlichte dag. We hebben daar ver der niemand gezien en de nesten la gen vol met eieren. Pas later besefte ik dat we geen vergunning hadden om die eieren daar te prikken. Ach teraf is het dus niet zo'n handige ac tie geweest.' Zwalken Na enig aandringen erkent Hin dat de moeizame verhouding met Natuur monumenten en wantrouwen jegens deze organisatie hebben meege speeld bij de prikactie. 'Maar het re sultaat is hetzelfde, want Natuur monumenten prikt zelf ook.' Die laatste bewering is volgens Boot per tinent oniuist. 'Ik heb de vergunnin gen zelf bij de provincie aangevraagd en daarin staat mets over prikken. En dat is door onze mensen ook niet gebeurd. Het prikken blijkt nu ave rechts te hebben gewerkt. Al na een paar dagen hadden de meeste gan zen de nesten verlaten. Vermoedelijk doordat de eieren zijn gaan lekken en gingen stinken, werden ratten aange trokken, die de eieren hebben ver nield en de ganzen hebben verdre ven. Vogels die nog maar kort broedden, maakten ergens anders - vaak op een moeilijk vindbare plek - een nest en legden daar nieuwe eie ren, om vervolgens ongestoord ver der te broeden. Ganzen die al langer op het nest hadden gezeten, legden geen nieuwe eieren en zijn gaan zwal ken. Ze verlieten vrij massaal de na tuurgebieden en zijn neerstreken op de akkers van landbouwers om daar hun buik te vullen.' Op een perceel gerst aan de Muyweg zijn volgens een insider al 600 ganzen gesigna leerd. Om de schade in te tomen, mag er, alleen met ontheffing, vanaf 1 mei op grauwe ganzen worden ge schoten. Boot: 'Alleen in natuurge bied De Bol, waar de agrariërs niet zijn geweest en één, hooguit twee eieren op het nest zijn achtergeble ven, gaat het goed. Daar zijn de gan zen druk bezig met de opvoeding van hun jong, blijven ze binnen het na tuurgebied en komen ze met op de akkers.' Erecode WLTO-voorzitter Jaap Hin betreurt de actie van de landbouwers. 'Er dient een erecode te zijn dat we elkaar op een anders eigendommen niet lastig Lees verder pagina 3 (Foto Jeroen van Hattum) Ceuko Haikens, Alle Boot en Hein Tjepkema werden alle drie benoemd tot Ud in de Orde van Oranje Nassau. Vijf Texelaars zijn gisteren verrast met een koninklijke onderschei ding. Ter gelegenheid van de vie ring van de verjaardag van konin gin Beatrix werden zij benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Joke Geldorp speldde de bijbehorende versier selen op. Vanwege het grote aan tal decorandi, werden de onder scheidingen in twee sessies uitgereikt. Geuko Haikens, Alie Boot-Visser en Hein Tjepkema waren 's morgens in alle vroegte naar het gemeentehuis gelokt. La ter op de ochtend werden Gelein Jansen en Mart Zijm koninklijk onderscheiden. Alie Boot was in de veronderstelling dat zij voor de feestelijke onderschei ding van Hein Tjepkema was uitge nodigd. Beide Waalders zijn actief binnen de Nederlands hervormde kerkgemeente Waal, Koog en Den Hoorn en kennen elkaar goed. Tjepkema op zijn beurt dacht dat hij de onderscheiding van Boot zou bij wonen Alie Boot zette zich vanaf 1962 actief in voor het onderhoud van de kerk in De Waal. Jarenlang behoorde zij tot het clubje vrijwilligers dat het gebouw schoonhield. In 1973 werd zij ouderling en vrijwillig koster. In die hoedanigheid doet zij huis- en ziekenbezoeken en assisteert bij het onderhoud van het kerkgebouw. Ver der bood zij jarenlang gastvrijheid aan bezoekers uit binnen- en buitenland, als echtgenote van wijlen Cees Boot, opzichter van Natuurmonumenten. Opzichter Erik Menkveld roemde haar als vast aanspreekpunt op de Polderweg in de tijd dat Natuur monumenten nog geen kantoor had op Texel en mobiele telefoons nog met bestonden Hein Tjepkema Hein (ook wel 'Henk') Tjepkema was vanaf 1973 actief binnen de kerk gemeenschap van de hervormde ge meente. Eerst negen jaar als kerken- raadslid in Den Hoorn en daarna van 1982 tot 1997 als kerkenraadslid en voorzitter van de kerkvoogdij van de hervormde gemeente Waal en Koog. Tjepkema speelde een belangrijke rol bij de succesvolle samenvoeging van de twee kerkgemeenschappen. Sinds 1997 is de gedecoreerde kerk voogd ouderling van de samenvoe ginggemeente Waal, Koog en Den Hoorn Verder is Tjepkema zeer ac tief in het Texelse verenigingsleven. Zo was hij van 1977 tot 1981 be stuurslid van toneelvereniging 't Amateurtje en treedt hij binnen die club, en ook bij de Oud-Leerlingen, geregeld op als regisseur. Eens per week verzorgt de Texelaar rondleidin gen in het Agransch en Wagen museum en hij is voorzitter van de Waalder Reisclub. Vanaf 2000 is Tjepkema vice-voorzitter van het Texels Christelijk Mannenkoor. Sinds 1981 is de Waalder bestuurlijk be trokken bij Zorgcentrum Texel Eerst in het algemeen bestuur van het ver pleeghuis Stichting Verpleeg en Ver zorging Samen Een en na de fusie met het verzorgingshuis tot de Stich ting Samen Een Gollards werd hij ook hier lid van het algemeen bestuur. In 1995 maakte Tjepkema als bestuur der nog een derde fusie mee, die tot de Stichting Zorgcentrum Texel. In 1996 stapte hij uit dit bestuur, maar bleef hij wel aan als bestuurslid van de Steunstichting Samen Een. Ook in Lees verder pagina 5 Oud-wethouder Daan Schilling ad viseerde Jur Schuiringa en Jaco- mien Bas een paar jaar geleden geen vergunning aan te vragen voor de inrichting van een aantal personeelsverblijven in hun bedrijvencomplex aan het Wezen land in Den Burg. Dat zou anders ten koste zijn gegaan van de hoe veelheid woningen (woningbouw- contingenten) die de gemeente mag bouwen van de provincie. Het aantal mensen zonder werk is in het eerste kwartaal van dit jaar opvallend gedaald. De afname is slechts ten dele een gevolg van seizoensinvloeden en betreft vooral de leeftijdscategorieën tot dertig jaar en veertigers, meldt het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Den Burg. Het aantal mensen zonder werk dat aan het eind van maart bij het CWI stond ingeschreven, bedroeg 322. Dat is 53 minder (14%) dan in begin januari. Opvallend, omdat de werk loosheid in buurgemeente Den Hel der juist steeg (8%). Ook in de regio Noord-Holland Noord (4%) en lande lijk (5%) was sprake van een stijging. Gerelateerd aan de opleiding was de daling het grootst op het niveau MBO/HAVO/VWO (21%) en VBO/ MAVO (13%). Ook vergeleken met vorig |aar nam het aantal niet-wer- kende werkzoekenden af en wel met 21 (5%). De afname onder mannen (13%) was iets kleiner dan onder vrouwen (15%). Wat precies de oorzaken van de da ling zijn, is moeili|k te zeggen, vertelt een woordvoerder van het CWI Mo gelijk heeft de aanscherping van de voorwaarden om een werkeloos heidsuitkering (WW) te kunnen krij gen ermee te maken. Medewerkers van een seizoenbedrijf hebben sinds dit jaar niet meer automatisch recht op een uitkering wanneer de werk zaamheden erop zitten, ook met wan neer ze al weten het jaar erop weer bi| hetzelfde bedrijf terecht te kunnen. Sommige werkgevers kiezen er daarom voor hen een jaarcontract aan te bieden, maar het gebeurt on getwijfeld ook dat werkzoekenden met een werkende partner niet de moeite nemen zich voor een paar maanden bij het CWI in te schrijven. Door het grote aantal bedrijven in de horeca en - in minder mate - de land bouw is de invloed van het seizoen en dus van de nieuwe regels op Texel waarschijnlijk groter dan elders. De geregistreerde hoeveelheid vaca tures nam in het afgelopen kwartaal af van 262 naar 171. Deze daling wordt volgens het CWI vooral veroor zaakt door een afgenomen vraag naar agrarische seizoenskrachten. De daling zou onvoldoende worden gecompenseerd door de toegeno men vraag naar horecapersoneel. Dat werd woensdag gezegd door een vertegenwoordiger van Schuiringa en Bas tijdens een zitting van de Bezwaarschriftencommissie, waar de omstreden personeelsapparte- menten opnieuw op de agenda ston den. Schilling zou het advies hebben gegeven tijdens een mondeling ge sprek. Volgens Schuiringa werd dat later wel meteen opgenomen in een brief die aan de burgemeester werd gestuurd. Schilling was gisteren met bereikbaar voor een reactie. De kwestie, die al sinds 1999 speelt, kwam voor bij de bezwarencom- missie omdat Bas en Schuiringa be zwaar hebben aangetekend tegen het handhavend optreden van de ge meente tegen de personeels verblijven. De gemeente heeft de ex ploitanten van strandpaviljoen Westerslag in januari aangeschreven dat zij het tijdelijk en permanent huis vesten van personeel in hun bedrijfs ruimten moeten beëindigen. Buur man Marcel Wernand voert al jaren strijd tegen de vier illegale verblijven aan de achterkant van het pand. omdat hij er veel geluidsoverlast van ondervindt. De raadsvrouw van de strand- paviljoenexploitanten toonde zich verbaasd over de opstelling van bur gemeester en wethouders om te gaan handhaven Zij deed een be roep op het vertrouwensbeginsel van de gemeente, omdat die de situatie tot nu toe ongemoeid heeft gelaten en bereid was mee te werken aan legalisatie Bas wees erop dat de gemeente destijds netjes op de hoogte is gebracht van alle plannen 'We zijn met de tekeningen langs geweest en hebben de afdeling finan ciën op de hoogte gebracht. De onroerendzaakbelastmg is daarna meteen gaan lopen.' De exploitanten erkenden bewust geen vergunning te hebben aangevraagd, nadat Schilling dat had geadviseerd Volgens de raadsvrouw zou de ge meente de handhavingsprocedure Losse nummers 0,95 De aanpassing en uitbreiding van de schoolgebouwen van OSG De Hoge- berg pakken mogelijk flink duurder uit dan in eerste instantie is berekend. Pagina 5 'Mijn leven staat in het teken van ge tallen'zegt de man die in het dage lijks leven landmeetkundig medewer ker van Rijkswaterstaat is, maar die op het eiland vooral bekendheid ge niet omdat hij inmiddels meer dan ^en kwart eeuw lang de Texelse zaal voetbalcompetitie organiseert. Pagina 7 De Texelse baptistengemeente viert komend weekend haar 25-jang be staan. In de serie 'Geloven op Texel' vandaag een interview met dominee Sipkema en andere Pagina 8 De waterpolitie kan in de toekomst mogelijk minder actief zijn in de buurt van Texel. Het Korps Landelijke Politiediensten heeft plannen om de in Den Helder gevestigde waterpoli tie te verhuizen naar Harlingen. Pagina 9 Een 39-jarige vrouw uit De Koog is woensdag rond 20.00 uur mishan deld door haar 44-jarige ex-vriend. De vrouw liep daarbij klappen op en is meerdere malen geschopt. De man mishandelde haar omdat hij de wo ning niet in mocht om goederen op te halen. De verdachte is ter plaatse aangehouden en meegenomen naar het bureau. (Advertentie) Gelein Jansen (I.) en Mart Zijm waren beiden zeer verguld met hun koninklijke onderschei ding. (Foto Louisa van dar Sluts) tjnc* Jiï r! i ia bet ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Kadoshop Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. ook stop moeten zetten, omdat er volgens haar zicht is op legalisatie door het nieuwe beleid voor de huis vesting van seizoenspersoneel. Vol gens een woordvoerder van het col lege is er juist geen zicht op legalisatie van de verblijven. 'Het col lege heeft al te lang geaarzeld met handhaven, waardoor er extra tijd is geweest om de illegale handelswijze in stand te houden en er gebruik van te maken.' Het college voelt zich vol gens de vertegenwoordiger ook met gemakkelijk in de spagaat waarin het is beland. Buurman Wernand werd in 2001 al door het college in het gelijk gesteld dat er moest worden opge treden tegen de verblijven, maar dat kwam daarna met van de grond. 'Na vijf jaar heb ik nog steeds helemaal niks', liet Wernand tijdens de zitting weten. 'Wat zijn mijn rechten eigen lijk? Ik voel me in mijn hemd gezet Voorzitter Hans Roeper van de bezwarencommissie zei dat het dos sier nog maar eens nagevlooid moest worden op het advies dat Schilling zou hebben gegeven. Lees verder pagina 5 Interviews, reportages, actuele toeristische informatie, plattegronden en veel meer in de nieuwe Texeltoerist.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1