KLasseln)werkf Het vreemde virus F amilieberichten ■TEXELSE J COURANT' J/pbar gebeurd Lamme geiten Historische foto's De laatste twaalf uur van Jezus Wat ik zeggen wou... U Geslaagd C3D Geslaagd paardensportweekend bij Akenburg Warchild Waddenfestival Waddenvereniging Reikicursus Jeugdkerk in Question Plaza Raadhuis (10) VRIJDAG 30 APRIL 2004 In deze aflevering van Klasse(n)werk schrijft groep 8 van de Jac. P. Thijsseschool over hun afscheids- musical Het vreemde virus. VERVOLG VAN PAGINA 1 niet alle fotobeschrijvingen volledig of correct zijn en dus voor verbetering vatbaar. Tevens kan worden nagezien welke aanpassingen door bezoekers zijn doorgegeven en voor welke fo to's. Texelaars die foto's willen diep- linken of printen, dienen zich eerst aan te melden bij de beeldbank. Dat kan op de website. Het adres: www.beeldbank.nationaalarchief.nl. Onze jongste kleindochter Suzanne, net vier jaar oud, woont aan de over kant en ze komt, net als haar ouders en broertjes, regelmatig voor korte of langere tijd bij ons logeren. Als regel komt ze dan met de auto. maar vo rige week voor het eerst van haar le ven samen met haar vader met de trein. Voor ze instapte, zei ze: 'Pappa, wacht even want ik ga eerst nog een bos bloemen plukken voor oma.' Ze had namelijk voor het station een perk met bloeiende narcissen zien staan. Maar pappa vond dat niet zo'n goed idee. In de trein zat ze om zich heen te grabbelen en zei: 'Pap, ik kan de gor del niet vinden.' Op Texel aangeko men ging ze 's middags samen met oma via het Henneboeweggie lopend naar Den Burg. Tussen de tuunwallen door lopend zag ze aan alle kanten schapen met lammeren lopen en merkte op: 'Goh oma. wat is het hier toch een mooi park en wat lopen hier een boel lamme geiten.' En zo keuvelt ze de hele dag door, tot genoegen van de omstanders. Jan van Tunen Bedroefd hebben wij kennisgenomen dat kort na het overlijden van onze zwager en oom nu is overleden onze zus, schoonzus en tante Annie de Jong-Zijm Op de leeftijd van 86 jaar. Wi| wensen haar kinderen, klein- en achter kleinkinderen veel sterkte bij dit verlies. Broers, zus, schoonzussen, neven en nichten Zijm Correspondentie-adres: Mevr. R. Zijm, Molenstraat 55, 1791 DK Den Burg, Texelaars die regelmatig over het web surfen, weten hoe geweldig het me dium internet is om kennis over welk onderwerp dan ook te vergaren. Dat deze moderne informatiebron bij uit stek geschikt is om in het verleden te duiken, bewijst een bezoek aan de website van de Beeldbank. Deze site bevat een nationaal fotoarchief met maar liefst vijfhonderdduizend af beeldingen uit de Nederlandse ge schiedenis over de periode 1880- 1990. De site is eenvoudig, maar functioneel vormgegeven, zonder toeters of bellen. De zoekoptie ver schijnt prominent in beeld op de homepage. Het woord Texel levert tweehonderdvijfenzeventig afbeel dingen op. Die komen per twintig te gelijk in beeld. Zodra de bezoeker op een foto klikt, verschijnt deze groter in beeld en wordt in de beschrijving een toelichting gegeven op de foto. Tevens wordt vermeld uit welke col lectie deze afkomstig is en wie de vervaardiger is Het aantal Texelse onderwerpen dat met foto's wordt belicht, is zeer divers. Aardig is dat de beschrijvingen ook kunnen worden aangevuld. Volgens de samenstellers van de Beeldbank is het mogelijk dat Wat ik zeggen wou... Raadhuis (9) 'Geef blijk van uw betrokkenheid', staat boven de column van burge meester Geldorp in de Texelse Cou rant van vrijdag 23 april. Wel burge meester, betrokken zijn wij zeker, maar het is jammer dat onze be zorgdheid niet of wellicht verkeerd wordt begrepen. Verderop schrijft de burgemeester, 'door een bezuini gingsoperatie binnen de begroting, heeft men geld weten vrij te maken voor de zogenoemde kanjerpro jecten. Daardoor gaat het de Texelse bevolking geen cent extra kosten.' Ook hier weer sussende woorden, maar tot mijn spijt ben ik er allerminst gerust op. Wat het nieuwe gemeen tehuis betreft, en met de wetenschap dat er voor nieuwbouw geen draag vlak onder de bevolking bestaat, kan het toch niet zo zijn dat wij als Texelse bevolking straks kunnen kiezen tus sen twee slechte opties (alleen de plaats). Wil men de bevolking echt laten kiezen, dan moet er een derde optie bij, namelijk 'geen nieuwbouw', zoals ook Maarten Hoogenbosch al schrijft in zijn ingezonden brief in de Texelse Courant van vrijdag 23 april. Als de gemeenteraad dat voor elkaar weet te krijgen, creëert zij voor zich zelf ook de ontsnappingsmogelijk heid om met met al te veel gezichts verlies een prestigeobject af te serveren. Als u in de toekomst niet verder wilt vervreemden van de mensen die u als gemeenteraad vertegenwoordigt, zorg er dan voor dat wij als kiezer een derde optie op het stembriefje krij gen: 'geen nieuwbouw' Bij deze wens ik de raad veel sterkte en wijs heid toe. A. Daalder, De Cocksdorp. Dag lieverd. Het is alweer een jaar gelee, dat jij overleed. Wat een leegte, wat een pijn. Je wilde niet weg, je wilde bij ons zijn. Maar het heeft zo moeten zijn??? Maar met jou in onze gedachten hebben wij de kracht om door te gaan, om verder te leven. We voelen je aanwezigheid We missen je mam, maar we redden het wel hoor, zit daar maar met over in lieverdl Je bent en blijft ons wereldwijf!! Mam we houden van je. Je jongens: x Ewoud x Mattijs De laatste twaalf uur van het leven van Jezus van Nazareth staan cen traal in 'The Passion of the Christ', de spraakmakende film van Mei Gibson, die vanaf vandaag in Ci nema Texel draait. Het verhaal begint in de Olijventuin (Get- semane), waar Jezus naartoe gaat om te bidden na het Laatste Avondmaal. Hij verzet zich tegen de verlokkingen van Satan, maar wordt dan gearresteerd en be schuldigd van heiligschennis. Pila- tus, de Romeinse gouverneur van Palestina, durft zijn handen niet te branden aan een beslissing en vraagt koning Herodes de zaak van hem over te nemen. Maar uit eindelijk mag het Joodse volk be palen wat er moet gebeuren en wordt de crimineel Barrabas vrij gelaten en Jezus ter dood veroor deeld. Het vervolg is meer dan bekend. Na ettelijke geselingen te hebben ondergaan, moet Jezus zijn eigen kruis de berg van Golgotha optorsen, waar het von nis wordt voltrokken. De expliciete manier waarop deze lijdensweg in beeld wordt gebracht, heeft al heel wat tongen losgemaakt. Tegen standers walgen van het geweld dadige karakter, dat volgens hen alleen maar zou aanzetten tot anti semitisme, maar er zijn ook ge noeg pleitbezorgers, die vinden dat mensen zich nu misschien ein delijk kunnen voorstellen wat Je zus heeft moeten ondergaan in het belang van de mensheid Nieuw is ook 'The Haunted Mansion', een komische horrorfilm van Disney, die geschikt wordt geacht voor het hele gezin. Het gaat over een paleis, dat ooit voor de njken van Orleans was, maar nu luguber en verwaarloosd wordt bewoond door een negentiende- eeuwse gentleman en 999 gees ten. Wanneer makelaar Jim Evers (een rol van Eddy Murphy) en zijn vrouw en zakenpartner Sara 's avonds laat een telefoontje krijgen van eigenaar Edward Gracey dat hij het pand wil verkopen, besef fen ze dat dit wel eens de deal van hun leven zou kunnen worden en besluiten ze er met hun twee kin deren een bezoek aan te brengen. Een hevige en mysterieuze on weersbui zorgt ervoor dat de fami lie Evers samen met de excen trieke Gracey, zijn mysterieuze butler Ramsley en allerlei andere zichtbare en onzichtbare bewo ners gevangen komt te zitten in het oude huis. Jim drijft eerst de spot met de spookverhalen, maar ont dekt dan dat zijn vrouw Sara on verwachte banden heeft met het huis. Geprolongeerd is 'In Oranje' (eveneens geschikt voor alle leef tijden), met Wendy van Dijk en Thomas Acda in de hoofdrollen. Het verhaal gaat over de 12-jarige Remco. een getalenteerd voetbal lertje, die ervan droomt te mogen spelen in het Nederlands Elftal on der 14 jaar. Zijn wereld stort in als zijn vader plotseling sterft en tot overmaat van ramp raakt hij nog geblesseerd ook. Gelukkig steunt zijn vriendinnetje Anneke, de dochter van de apotheker, hem om zijn allergrootste droom alsnog waar te maken. 'Kill Bill II' gaat over de zwangere huurmoordenaar The Bride (Uma Thurman), die op haar eigen brui loft wordt neergeschoten door haar opdrachtgever Bill en zijn handlangers. Ze overleeft de aan slag, maar raakt in coma. Wanneer ze na vier jaar bijkomt, is ze vast besloten om wraak te nemen. Ze gaat op zoek naar de bendeleden, om ze één voor één te vermoor den. Bill bewaart ze voor het laatst. Nederlands gesproken is 'Mon sters unleashed', het vervolg 6p 'Scooby Doo'. Daarin -doen de bekende hond en de andere leden van detectivebureau Mystery Inc. een onderzoek naar de plannen van een mysterieuze en gemas kerde slechterik. Ook 'Brother Bear' draait in de Nederlands ge sproken versie. Tegen de schitte rende achtergrond van de majes tueuze natuur in het noordwesten van Amerika, vertelt deze Disneyfilm het verhaal van de jonge indiaan Kenai. 30-4-2003 30-4-2004 50 Op 4 mei 2004 is het 50 jaar geleden dat onze ouders en grootouders Wim Mina Rijkers-Rutten elkaar het ja-woord gaven. U bent van harte welkom om het bruidspaar te feliciteren op zaterdag 8 mei van 16.00 tot 17.30 uur in „Hotel Den Burg", Emmalaan 4 Cadeautip: E3 Ned. Ver. voor Autisme Kinderen en kleinkinderen Op zondag 9 mei is er een H. Mis uit dankbaarheid om 10.45 uur in de R K kerk te Den Burg. Manege Akenburg was afgelopen weekend het toneel van het jaar lijkse Texel Weekend. De organisa tie kon 170 deelnemers verwelko men, verdeeld over alle klassen in dressuur en springen. Elk van hen werd in de gelegenheid gesteld drie dressuurproeven en twee springparcoursen te rijden. Het Texel Weekend wordt gezien als een goede start voor het buiten seizoen. Uitschieters bij de Waddenruiters en Kleppertjes waren Kris Arkenbout met Oraya en Rianne Broekman met Jip, die zich zowel bij het springen als bij de dressuur in de prijzen wisten te rijden. Voor beiden was er een dek, terwijl Rianne Broekman daarnaast een sjabrak won. De Rabobank talentenrubriek was zowel bij de M- pony's als bij de Z1-paarden een prooi voor een overkantse deelne mer. Sylvana Wezeman en Hergen van Hall mogen meetrainen op de speciale trainmgsdagen en proberen op die manier 'Rabobank talent van het jaar' te worden, waarna ze zich gesteund weten door professionele trainers. Het hippisch hoogtepunt was zater dag de kür op muziek van de Z- dressuurruiters. Zondag slbten de ZZ-springers de wedstrijd af, gade geslagen door publiek dat zich in het zonnetje koesterde. Marco van Sas mengde zich met meerdere paarden in de strijd, waaronder Pride Graaf Texel, gefokt door stal Van der Linde uit De Cocksdorp. Uiteindelijk bleek Van Sas met dit paard de snelste barragetijd gereden te hebben, met op de tweede plaats een van zijn an dere paarden. Linda Knap werd derde Uitslagen Texelse deelnemers Dressuur pony's B: Frida Tuitman met Nacara. 3de, 159. 1 wp; Charity Wetsteen met Karsja 156.1 wp. Tessel Veltkamp 156,1 wp; L1 José de Graaf met Nendy. 156,1 wp; Rianne Broek man met Jip. 156, 1 wp. 162, 1 wp; L2: Ellen Blom met Okona, 159,1 wp. Noortje Duin met Democraat. 1ste, 159,1 wp. Desiree Witte met Paraad 1ste, 157,1 wp, 1ste, 163,1 wp, Silvia Eelman L2 ABC driemaal 1ste. 147,140, 153 M1Liselotte Schoo met Roxanne 2de, 148 Dressuur paarden. B Diana Kooiman met Rockefeller, 158, 1 wp; Kris Arkenbout met Oraya. 2de, 164, 1 wp. 1ste, 171, 2 wp, Fia Kooiman met Rockefeller. 3de 161,1 wp, 156, 1 wp; Veromque van der Starre. 4de, 160,1 wp. 160, 1 wp; Gerda Kuiper met Dendos, 159, 1 wp. L1Gerard Roeper met Sandra. 2de, 165, 1 wp; L2: Tessa van Daalen met Socrates, 1e, 172,2 wp, 2de, 168.1 wp; Feiko van den Laan met Pretty Premaire, 2de, 172, 2 wp; Andrea Kei)ser met Showtime, 4de, 167, 1 wp, 1ste, 173, 2 wp; Esther Bakker met Nero K, 163, 1 wp; Dennis Kuiper met Lars. 161, 1 wp. M1: Bea Dekker met Revanche. 3de, 162,1 wp. M2: Hansje van der Kooi met Lobke. 1e. 151. Z1: Marloes van der Vis met Newton, 2de. 183, 1 wp. Z2. Marleen Bakker met Nobility. 180,1 wp. Springen pony's B Rianne Broekman met Jip, 1ste foutloos L Marieke Wuis met Flower fout loos, M: Ellen Blom met Okona tweemaal 1ste, tweemaal foutloos Springen paarden: B Kris Arkenbout 1ste en 5de, tweemaal foutloos; Dennis Kuiper fout loos. Diana Kooiman met Rockefeller foutloos; Fia Kooiman met Rockefeller foutloos. L; Robbert van Bergeijk 8 ft Bastiaan van Atteveldt behaalde deze week aan de universiteit van Utrecht cum laude zijn doctoraal exa men Theoretische Natuurkunde. Jessica van der Kooy uit Den Burg gaat tijdens de komende Avondvier daagse geld inzamelen voor War- child. Mensen kunnen haar spons oren voor de kilometers die ze loopt. Van der Kooy wil afstanden van tien kilometer lopen voor de organisatie die zich inzet voor kinderen uit oorlogsgebieden. Ze heeft toestem ming gekregen van Warchild voor haar actie. Van de organisatie kreeg ze ook flyers en machtigingskaarten om onderweg uit te delen. 'Het was een ingeving om het te gaan doen. Ik ben sinds een paar jaar lid van Warchild.' De OSG hield vorig jaar nog een grote actie voor de organi satie. Mensen die meer informatie willen van Van der Kooy, kunnen haar bellen op 06-15253267. De avond vierdaagse wordt gelopen van maan dag 7 tot en met donderdag 10 juni. Leden van de Waddenvereniging ko men in het weekend van 8 en 9 mei naar Texel voor het 'Waddenfestival'. Dit begint zaterdag met de jaarlijkse ledenvergadering in de gehoorzaal van het NIOZ en wordt zondag afge sloten in EcoMare. In de tussenlig gende periode wordt een uitgebreid programma afgewerkt met work shops en excursies. Zaterdag spreekt Tineke Lodders in het NIOZ en 's mid dags wordt een waddenmarkt ge houden in EcoMare Aan het eind van deze markt wordt de prijs voor het Waddenproduct 2004 uitgereikt. Na afloop van het dinerbuffet volgt een literaire avond waar schrijvers en dichters vertellen hoe de Wadden hen inspireren. Meer informatie over het Waddenfestival is te vinden op de website van de vereniging: www. waddenvereniging.nl. Wij zijn diep geroerd door de vele blijken van mede leven bij het overlijden van onze onvergetelijke JANNY CRAANEN-HEMELRIJK Voor de warmte en intense betrokkenheid die wij hebben ondervonden, danken wij u allen van ganser harte. Ed Craanen Nim Derlagen-Craanen Cees Mantje Den Burg, 30 april 2004 Kris Arkenbout gooide met zijn paars Oraya hoge ogen tijdens het Texel Weekend bij manege Akenburg. Aan het eind van het schooljaar houden we met groep 8 een afscheidsmusical. Deze heet Het vreemde virus. Weten jullie waar het over gaat? Over NIKS. NIKS is een dagblad dat met zo goed draait Doctorandus Lodewijk Vandamme is de hoofdredacteur. Doordat een hacker virus in de computers stopt, worden alle be richten door elkaar gehaald. Daardoor verkoopt de krant een stuk beter, want de mensen vin den het leuk! De drukpersen wor den met alleen gebruikt om de krant te drukken, maar ook voor valse euro's. De maffiabende wordt aangevoerd door Linke Leo. Maar met voor lang, want de bende wordt opgepakt Het wordt helemaal bijzonder als er een vreemd slaapvirus wordt ontdekt door ene Frau professor Kazenblum en ze erachter ko men dat de hacker een tweeling broer van Lodewijk Vandamme is. Kortom een aanstekelijke mu sical! Er zijn 24 uitgeschreven rollen. Mies (gespeeld door Lucie Dijk- sterhuis) is een koffiejuf en zegt altijd: 'Koffie dan maar doen!' letje (Elske van Raaphorst) zegt vaak: 'Zeker meneer Vandamme, komt voor elkaar meneer Van damme en ander nog iets me neer Vandamme.' Zij is namelijk de secretaresse van de hoofdre dacteur. Een andere grappige rol is de rol van Linke Leo (Sjoerd Malscheart). Linke Leo houdt van zijn land Italië en laat dat ook merken. Als laatste hebben we nog Belinda (Elisabeth Waverijn), die altijd kauwgom eet en lid is van de maffiabende. Er zijn tien liedjes, waarvan vier solo's. Samanta (Ester Moer beek) zingt een liedje over al haar liefdes (dat zijn er wel 16!). Steef is nog leuker dan de andere 15 en daar zingt ze dan verliefd over. Linke Leo zingt ook een solo en deze heet Opera. Hij zingt met een hoge mannenstem en jodelt er boven uit. Vandamme (Willem- Hendrik Rikkenberg) zingt een duet samen met de hacker (Ben- In het reikicentrum in Den Burg wordt in het weekend van 22 mei een cur sus 'jassentechniek' gegeven door Hans de Waard. Deze techniek maakt het mogelijk in eén keer veel ballast uit het verleden verantwoord en vei lig te verwerken. De cursus duurt een hele dag. Van 24 tot 27 mei wordt een cursus reiki I gegeven en voor het weekend van 12 juni staat een white time cur sus level I gepland. Voor meer infor matie: tel. 310468 of 312965. jamin Bakker) over tweelingen. Om het verhaal goed door te krij gen en de liedjes goed te leren, nemen we elke dag het musical boekje mee naar school. En meestal gaan we oefenen, leder een zegt wat ze moeten zeggen en zo lezen we het hele boekje door en leren we gelijk de liedjes. Bij sommige liedjes hebben we dansers op de achtergrond. We hebben een CD en zo kunnen we allemaal thuis de liedjes oefenen. We zijn al druk aan het oefenen en we kunnen al steeds meer tek sten zeggen zonder boekje. Op 5 juli mogen de klassen komen kij ken. Er is dan geen pauze. De echte uitvoering is op 6 juli en het begint 's avonds om 19.00 uur. ledereen mag komen kijken, zo als de broertjes en zusjes en an dere familie en vrienden. Op deze avond is er een pauze tussen door. Met deze musical neemt groep 8 afscheid van de Jac R Thijsse school. Volgend schooljaar gaat groep 8 naar OSG. Ze zullen de Thijsseschool erg missen, maar hebben ook zin in de OSG. 'We moeten wel even wennen aan de zware boekentassen en zullen vast verdwalen in dat grote ge bouw', zeggen Elisabeth en Kelly. Maar eerst zijn er nog drie maan den in groep acht. In die drie maanden doet groep acht nog mee met het slagbaltoernooi, heeft ze nog een verkeers- examen en gaan ze natuurlijk ook nog op schoolkamp naar Wete ring, een plaatsje in de kop van Overijssel. We huren een bus voor de reis en gaan dan in een jeugdherberg slapen. Vlakbij ons kamp woont de moeder van onze meester (meester Joop Smit), daar gaan we dan ook naartoe. 'We hopen dat ze weer soep gaat maken, net als voor de vorige groep 8!' Op de foto de redactie van NIKS- groep 8: Kelly, Elisabeth, Luuk en Alwin en natuurlijk de rest van groep 8 van de Thijsseschool. In Question Plaza in Den Burg wordt zaterdag 8 mei een jeugdkerk gehou den, met muziek van gospelband Influence en een prediking van Jaap de Schippers uit Hellevoetsluis. Aan sluitend wordt disco gehouden. De avond begint om 19.30 uur, de toe gang is gratis. Naar de reacties in de Texelse Cou rant te oordelen, beginnen veel Texelaars zich nu pas te realiseren dat een nieuw raadhuis verdacht veel weg heeft van een gelddorpshuis waarvan zij zich de financiële conse quenties nog lang zullen heugen. Het is dan ook onbegrijpelijk dat een beslissing met zo ver strekkende ge volgen onder het mom van de demo cratie even wordt genomen door een handjevol mensen en een paar mee lopers. J.A. Does, Oosterend. vallen. Het is ongepast om op deze manier de terreinen van Natuur monumenten in te trekken. Daar zijn afspraken over gemaakt. Hoewel dit buiten de WLTO om is gegaan, voel ik me er toch verantwoordelijk voor. We hebben helaas met voorzien dat dit zou gebeuren, achteraf hadden we onze mensen nadrukkelijker in structies moeten geven over de wijze van uitvoering. Ik kan begrijpen dat er bij Natuurmonumenten irritatie over is ontstaan en wil de zaken in goed overleg regelen. Alleen al om geen herhaling te voorkomen.' Bij Staatsbosbeheer was woensdag mets bekend over de actie op de ter reinen van Natuurmonumenten. Over het prikken van eieren in gebieden van SBB is woordvoerder Erik van der Spek met ontevreden. 'Het is bij mij met bekend dat veel ganzen in onze gebieden ganzen al na een paar dagen van de nesten waren. Mis schien dat er bij ons minder ratten zitten dan in terreinen van Natuur monumenten. Wat mij wel opvalt, is dat er dit voorjaar veel minder jonge 9anzen rondlopen, dus lijkt de opzet 9oslaagd. Maar het kan natuurlijk zijn dat er over anderhalve maand alsnog oen hele bult rondlopen.' Ben kijkje tussen het riet in de Rog- Een nest met tien ganzeneieren in gebied Hoogezandskil langs de Hoofdweg in Eierland, die zijn gelegd nadat het eerste nest Is geprikt. De eieren staan op het punt om uit te ko men. sloot leert dat geprikte ganzennesten met meer worden bebroed, maar dat de ganzen op het aangrenzende wei land fourageren. Wel heeft een aan tal dieren, vermoedelijk zo'n tien tot twintig procent, nieuwe nesten ge maakt. In broedgebied Hoogezands kil van Natuurmonumenten, dat zon der toestemming is geprikt, zijn de nodige nieuwe nesten gemaakt, waarvan de eieren op zeer korte ter mijn zullen uitkomen. Feit is wel dat hier, net als in de Rogsloot veel min der ganzen jongen voorkomen dan in voorgaande jaren. In dat opzicht is de actie dus succesvol geweest. Maar als de tweede leg eieren is uitgebroed zullen er naar verwachting toch nog heel wat jongen tevoorschijn komen. Kanttekening valt nog te plaatsen bij het tijdstip van prikken, dat aan de late kant zou zijn geweest.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3