Nieuwbouw OSG mogelijk fors duurder Raad buigt zich alvast over prioriteiten 2005 Een lijk uit de kast geeft onverwachte last Frauderende Oosterender krijgt alleen taakstraf Texelse tuinwal geëxporteerd naar Wieringen TEXELSE J COURANT _iWRr URD IR TOCH L 00k RLWEER BELOOFD EN DRHH Lintjesregen Open Golfdag Herdenking Georgiërs OP VER70EK VRlN DE TOENMRUGE WETHOUDER1 HEBBEN WO GEEN BOUWVERGUNNING RRNGEYRRRGD) IN VÊRBRND NET MÈT WONINGBOUW CONTINGENTI fwrooN Goe'zLy 2.3- oh - xoo'h Wezenland Swoopwedstrijden bij Paracentrum EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Ontwikkeling naar raadsprogramma VRIJDAG 30 APRIL 20U4 De aanpassing en uitbreiding van de schoolgebouwen van OSG De Hogeberg pakken mogelijk flink duurder uit dan in eerste instantie is berekend. Uit een second opinion, die in opdracht van het gemeentebestuur werd uitge voerd, wordt de verbouwing begroot op zo'n €6.810.000,-. Dat is ruim vier ton meer dan uit een eerdere berekening door onder zoeksbureau DHV, in samenwer king met het schoolbestuur, naar voren kwam. Bovendien was geen rekening gehouden met de kosten voor vervangende huisvesting, zo dat ook daarvoor nog €415.000,- moet worden uitgetrokken. In december besloot het college I voorlopig niet meer dan €5,5 miljoen uit te trekken voor de verbouw plannen en de aanpassingen van het lokale onderwiisbeleid Op basis van de huisvestingsnormen kon een investeringskrediet worden toege kend van €4.634.892,-. De overige negen ton was bestemd voor aan passingen om de onderwijskundige visie van het schoolbestuur goed tot zi|n recht te laten komen. Gebleken is echter dat dat bedrag verre van toereikend is. Uitgaande van de onderzoeksrapporten is er minimaal €1,8 milioen nodig en wellicht zelfs €2,2 milioen om de onderwijskundige aanpassingen te kunnen uitvoeren. Het verschil tussen beide calculaties zit vooral in de zogenoemde eiland- Men. In het oorspronkelijke huisvestingsplan zijn die geraamd op twee procent. De Grontmij houdt in de second opinion echter een per centage van acht procent aan. Wel onderschrijft dit bureau de conclusies van DHV dat de OSG haar gebouwen ruimer zou moeten opzetten dan het landelijk gemiddelde om haar onderwijsvisie goed te kunnen door voeren. Extra verdieping Het schoolbestuur wil de drie onder wijskundige eenheden, VMBO. HAVO en VWO, huisvesten in twee gebouwen. Het gebouw Emmalaan wordt de basis voor het voorberei dend middelbaar beroepsonderwijs. In de accommodatie aan de Haffelderweg worden de onder- en bovenbouw van HAVO en VWO on dergebracht. De onderbouw zal wor den gehuisvest op een tweede etage. Om de lesmethoden in de boven bouw goed te kunnen uitvoeren, moeten de bestaande lesruimten worden aangepast. Daardoor kan flexibeler met de ruimte worden om gegaan, zoals vereist in het zogehe ten studiehuis, waarin is bepaald dat er in kleine groepjes wordt gewerkt. Het schoolbestuur heeft, naar aanlei ding van het tweede onderzoek, het college gevraagd om een budget van €6.810.000,- voor de aanpassing en uitbreiding. Het college zal de raad echter voorstellen om in eerste in stantie ruim €4,6 miljoen beschikbaar te stellen, conform de huisvestings norm, en een apart krediet van €415.000,- voor vervangende huis vesting. De structurele jaarlasten van bijna €430.000,- zullen ten laste ko men van de middelen die zijn gere serveerd voor de kanjerprojecten. Omdat de geplande negen ton voor aanpassingen toch met voldoende is, wordt de gemeenteraad gevraagd dit besluit te heroverwegen en te kiezen voor een van de andere opties. In de gemeentebegroting voor het kanjer project huisvesting OSG De Hoge berg wordt rekening gehouden met een mogelijke investering van €7,2 miljoen. VERVOLG VAN PAGINA 1 de landbouwsector verdiende Tjepkema zijn sporen. Van 1967 tot 1987 was hij onder meer voorzitter I van de Rundveefokveremging Texel en van 1972 tot 1977 was hij be stuurslid van de Coöperatieve Vere niging voor KI op Texel. Tien jaar lang voerde hij de Vereniging Veehouderij- belangen Texel aan Voorzitter Hans de Winter van de kerkvoogdij in De Waal zei het uniek te vinden dat twee mensen van de samenvoegings gemeente tegelijk koninklijk werden onderscheiden. Geuko Haikens Haikens was acht jaar lang, van 1986 tot en met 1994, actief als kerken- raadslid van de Nederlands her vormde kerk van Den Burg, waar hij verantwoordelijk was voor alle zaken met betrekking tot de jeugd. Verder verzorgde hij godsdienstonderwijs op de basisscholen in De Waal en Oude- schild. Tot voor kort was Haikens ook actief als lekenpreker en verzorgde hij vijftien jaar lang diverse malen per laardeweeksluitingen in verzorgings huis De Gollards. In diezelfde tijd stond zijn deur altijd open voor probleemjongeren. Het kleine huisje van Haikens in de Weverstraat vormt nog steeds een vertrouwd opvang- adres voor drugs- en alcohol verslaafden, daklozen en jongeren die het even met meer zien zitten. Zij kunnen er terecht voor een goed ge sprek, maaltijd of zonodig een slaap plaats. Verder hielp hij twintig jaar lang zijn bejaarde buurvrouw op di verse fronten, waardoor zij tot op hoge leeftijd zelfstandig kon blijven wonen. Rina van Dijk toonde haar respect voor de inzet van Haikens door een zeer persoonlijk gedicht over troost voor te dragen. Mart Zijm In de tweede feestelijke bijeenkomst later op de ochtend werden twee personen verrast met een koninklijke onderscheiding. Het eerste lintje werd opgespeld bij Mart Zijm. Hij was van 1963 tot vorig jaar werkzaam bij Rijkswaterstaat, directie Noord-Hol land, waar hij vanaf 1968 hoofd tech nische dienst was en plaatsvervan gend hoofd van de dienstkring Texel. Daarnaast maakte hij zich op diverse terreinen verdienstelijk voor de sa menleving. Zo was Zijm van 1970 tot 1988 lid van het algemeen bestuur van de Stichting RK Rusthuis Sint Jan, waarin hij vanaf 1974 de rol van penningmeester vervulde. Die taak verrichtte hij vanaf 1985 ook voor de Steunstichting Sint Jan. Van 1988 tot 1995 was de gedecoreerde voorzit ter van voornoemde stichtingen. Sinds 1990 is hij als vrijwilliger actief bij de Vogelwerkgroep, waar hij tot 2002 schreef voor het clubblad De Skor, een bestuurstaak vervulde en nog steeds helpt met het ringen van vogels. In haar speech prees burge meester Geldorp de belangeloze be stuurlijke en organisatorische activi teiten van de 61-jarige Texelaar, die ook in zijn werk gold als een bijzon der deskundig vakman die de belan gen van Texel succesvol behartigde. Zijm zelf was zichtbaar ontroerd. 'Ik krijg 'm dan wel, maar we hebben hem met z'n allen verdiend', was zijn bescheiden commentaar. Gelein Jansen Ook Gelein Jansen werd tijdens de Golfbaan De Texelse doet zondag 2 mei mee aan de Nationale Open Golf dag, die wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Exploi tanten van Golfaccommodaties en een groot aantal golfbanen in het land. Dit kennismakingsevenement trekt ieder jaar veel belangstellenden. Golf is volgens de vereniging in ge organiseerde vorm inmiddels de vierde sport in Nederland Van 13.00 tot 17.00 uur is iedereen welkom op De Texelse. Er worden verschillende demonstraties gegeven en van 14.00 tot 15.00 uur staan op de driving range golftassen met clubs en mandjes met ballen klaar voor ie dereen die het onder begeleiding van professionals zelf eens wil proberen. Bij de receptie is alle informatie ver krijgbaar over het behalen van het golfvaardigheidsbewijs, speelmoge- lijkheden, clublidmaatschap, kosten, congres-, vergader- en logiesfacili- teiten en bedrijfsevenementen. In de golfshop wordt voorlichting gegeven over de uitrusting van de golfer. Meer informatie is te vinden op de website www.texelse.nl. Op 4 mei zullen op begraafplaats Loladze op de Hogeberg weer de Georgiërs worden herdacht die bij de opstand van april 1945 om het leven kwamen. Het is een korte, door par ticulieren georganiseerde bijeen komst, die om 16.00 uur begint en voor elke belangstellende toeganke lijk is. Namens de Georgische am bassade in Brussel zal daarbij de di plomaat Wachtang Chkeidze aan wezig zijn. Hij neemt 's avonds ook deel aan de algemene herdenking bij monument de Goede Herder aan de Kogerstraat in Den Burg. lintjesregen benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Met een smoesje was Jansen 's morgens naar het gemeentearchief gelokt, waarna hij volledig verrast naar de raadszaal werd geleid. Hij werd gekenschetst als iemand die zich geruime tijd ten bate van de samenleving heeft inge zet en die werkzaamheden heeft ver richt die voor de samenleving een bijzondere waarde hebben. Twaalf jaar lang was Jansen raadslid voor het CDA en van 1989 tot 2002 was hij werkzaam bij het Maritiem en Jutters Museum, waar hij onder meer verantwoordelijk was voor educatie en expositie, depotbeheer en rondlei dingen. Vanaf de oprichting was de gedecoreerde zeer betrokken bij de Historische Vereniging, waarvan hij tussen 1988 en 1995 ook voorzitter was. In de muziekwereld op Texel maakte Jansen naam als organisator van het Bluesfestival, waarvoor hij de bijbehorende Blueskrant schreef. Nog steeds verzorgt hij rondleidingen door het oude centrum van Den Burg, Fort de Schans en het Hoge Berg gebied. Zijn interesse strekte zich ook uit tot de luchtvaart en vanaf 1996 was Jansen betrokken bij de oprich ting van Luchtvaartmuseum Texel, waarvan hij in 1998 voorzitter was. Ondanks het feit dat hij in 1999 werd geveld door een ernstige ziekte, pakte Jansen in 2001 de draad weer op en houdt hij zich sindsdien actief bezig met het opzetten van perma nente exposities in het luchtvaart museum. Door de jaren heen ver schenen diverse boeken van zijn hand, zoals het Tessels Woorden boek en het fotoboek Focus op Texel, dat hij samen met Simon Dros maakte. Jansen maakte zich aanvan kelijk zorgen over alle lofuitingen die Geldorp en andere sprekers in zijn richting uitten. 'Ik hoop niet dat het een penning is dat ik ermee moet stoppen', grapte Jansen. 'Dat ben ik dus niet van plan.' De rechtbank in Alkmaar heeft een 59-jarige man uit Oosterend don derdag tot een taakstraf van 240 uur veroordeeld. Ook kreeg hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar opgelegd. De recht bank acht hem verantwoordelijk voor fraude met uitzendbureau A- Rent uit Heerhugowaard. Tegen de man was drie jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, geëist. Volgens de rechtbank heeft de man jarenlang leiding gegeven aan A- Rent. Daarbij heeft hij zich schuldig gemaakt aan het valselijk opmaken van onder meer de loonadministratie. Hierdoor liep de belastingdienst in komsten mis en Werd te weinig GAK- premie afgedragen. In totaal zouden beide organisaties ruim tien miljoen euro zijn misgelopen. Desalniettemin benadrukte de rechtbank in het von nis dat met gesteld mag worden dat het uitzendbureau malafide was. Dat er fouten zijn gemaakt, was voor de rechtbank echter overduidelijk. De 51-jarige levensgezellin van de man werd volledig vrijgesproken. Te gen haar was door de officier van jus titie een half jaar voorwaardelijke cel straf en een werkstraf van 240 uur geëist Zij voerde de boekhouding en moet volgens de officier geweten hebben van de frauduleuze handelin gen. De rechtbank achtte haar ech ter met verantwoordelijk, omdat de gegevens die zij gebruikte voor de boekhouding van derden afkomstig waren. 'Dat zij onvoldoende gege vens kreeg om een deugdelijke loon administratie te voeren, is volledig de verantwoordelijkheid van degene die haar die gegevens leverde', aldus de rechtbank in het vonnis. De vrouw kreeg de gegevens geleverd van haar man. Ook drie andere mannelijke verdach ten werden in deze zaak veroordeeld. Een 33-jarige Alkmaarder en een ,60- jarige man uit Bergen kregen even eens een jaar voorwaardelijk en een taakstraf van 240 uur opgelegd. Hen wordt verweten leiding te hebben gegeven aan uitzendbureau Total Consultancy, dat jarenlang samen werkte met A-Rent Een 28-jarige man uit Alkmaar werd tot negen maanden voorwaardelijk en 200 uur dienstverlening veroordeeld, even eens voor het leiding geven aan Total Consultancy en voor medeplichtig heid aan de fraude bij A-Rent. VERVOLG VAN PAGINA 1 Appartement De commissie boog zich ook over een bezwaar van Schuinnga en Bas tegen een weigering van het college om het aantal dienstwoningen aan de voorkant van hun bedrijvencomplex te mogen uitbreiden van drie naar vier. Het college beroept zich daar voor op een uitspraak van de voorzieningenrechter in Alkmaar die Wie dacht dat tuinwallen alleen op Texel voorkomen, heeft het bij het verkeerde eind. Ook op Wieringen komen de aarden wallen ('walkes') van oorsprong voor, maar zijn ze bij ruilverkavelingen in de dertiger en veertiger |aren en later vrijwel alle maal met de grond gelijk gemaakt. Om het oorspronkelijke landschap weer te laten terugkeren hebben Wieringers de hulp ingeroepen van Henk ('van de Baron') Witte, die druk doende is met de aanleg van zo'n 750 meter tuinwal. Witte, geholpen door kraanmachinist Bert Mulder van loon- werkbedrijf De Jongh van Wieringen. bouwt de tuinwal op de door hem ontwikkelde methode, waarbij de aarden kern van de tuinwal met be hulp van een mal wordt gevormd. Daarbij wordt met de kraan grond in de vorm geschept en aangedrukt. Tegen deze kern worden graszoden gestapeld, met een dikte van circa 15 centimeter. Een geheel andere ma nier dan bijvoorbeeld bij de tuinwallen die in polder Het Hoornder Nieuw- land zijn gebouwd, waarbij de zoden op elkaar worden gestapeld. Witte: 'Over het bouwen van tuinwallen zijn al oeverloze discussies gevoerd. Daar kom je nooit uit.' Simon Bakker, inwoner van het schilderachtige Stroe op Wieringen en sinds vrijdag de trotse bezitter van een 'Texelse' tuinwal kan er niet mee zitten. 'Dit is een echte tuinwal. Hij ziet er prach tig uit. Een knap stukje werk, zeker omdat er een ronde hoek in zit. wat het werk niet eenvoudig maakt. Maar, zo heeft Witte mij verteld, hij houdt van ronde vormen...' De tuinwal langs het erf van Bakker staat bij de entree van het dorp, vlak bij het historische kerkhof en de oude museumboerderij 'Zo'n tuinwal ver sterkt het historische karakter van het dorp.' Dat is ook de reden dat Bak ker subsidie kreeg voor de aanleg. Vrijdag was Witte bezig met de aan leg van een tweede tuinwal, net bui ten Hippolytushoef, langs de zogehe ten Hoge Elft. Een derde tuinwal komt bij het plaatsie Noorderburen. De vraag is of de Wieringers dit zelf met kunnen. 'Dit is een vakmanschap dat hier in de loop der jaren is verdwenen. De tuinwallen die Witte bouwt zien er precies uit zoals op oude foto's van Wieringers'. vertelt Bert Mulder, pen ningmeester van de agrarische natuurveremging van Wieringen, die ook zelf een tuinwal laat bouwen. Volgens hem is het ook de bedoeling dat er in de toekomst nog meer tuin wallen komen, maar staat het los van de ontwikkeling van het zogeheten Wiennger Randmeer. Ongeveer veertig parachutisten doen dit weekeinde op het Para centrum mee aan zogeheten swoopwedstrijden. Bedoeling is dat ze daarbij tijdens de landing zo lang mogelijk over een parcours op de grond scheren, voordat ze de grond aanraken. Het is de eerste keer dat zulke wedstrijden op Texel worden gehouden. De swoopwedstrijden vallen samen met het jaarlijkse skydive-evenement dat dit weekend plaatsvindt op het vliegveld. Ze zijn onderdeel van de zogeheten Dutch Swoop Tour die bestaat uit een reeks van wedstrijden die verspreid over het land worden gehouden. Onder de veertig deelne mers bevindt zich Martin van den Brakel uit Den Burg, die vorig jaar in het Duitse Stadtlohn de eerste Ne derlandse kampioen swooping werd. De veertig deelnemers moeten, om een geldige swoop uit te voeren, tus sen twee palen doorvliegen die aan het begin van het parcours staan Die palen zijn anderhalve meter h(x>g, staan twaalf meter uit elkaar en <jjn voorzien van een laserstraal waam iee wordt gemeten of de para met zijn lichaam op maximaal anderhalve meter hoogte hangt. Daarna is het de kunst zo lang mogelijk over de rest van de landing te doen. Volgens organisator Wim van Gils staat het Nederlands record op het moment op 88 meter, maar hij ver wacht dat het dit weekend mogelijk wordt gebroken. Het parcours is 150 meter lang en ligt voor het pas hero pende vliegveldrestaurant. Op zater dag zijn er oefenwedstrijden, op zun- dag officiële wedstrijden De parachutisten worden voor de gele genheid met de dubbeldekse Antanov van het Paracentrum in de lucht gebracht. Voor het skydive-eve- nement (de boogie) verwacht de or ganisatie ongeveer honderd tot honderdvijftig parachutisten. zich eerder over die kwestie boog. De rechter stelde dat Bas en Schuiringa niet in aanmerking komen voor een vierde dienstwoning, omdat het strandpaviljoen volgens het bestem mingsplan niet als bedrijf kan worden gezien op het Wezenland. Het hui dige bestemmingsplan Den Burg laat op het industrieterrein per bedrijf één dienstwoning toe. Volgens de raadsvrouw speelt het college teveel 'op safe' door de vrij stelling te weigeren op basis van de uitspraak van de voorzieningen- rechter. De collegewoordvoerder zei echter wel degelijk met de uitspraak rekening te moeten houden. Hij ver wierp tijdens de zitting dat de dienst woning met een artikel 19 lid 2 pro cedure op de Wet Ruimtelijke Ordening (kan intern door de ge meente worden gevierd) zou kunnen worden gerealiseerd. Het college overweegt evenmin een artikel 19 lid 1 (zware procedure die bij de provin cie moet worden gevoerd) voor de woning op te starten De raadsvrouw vond dat het college zich niet moet laten weerhouden door 'koudwater vrees' en adviseerde het desnoods tot de Raad van State te laten komen, zodat die een uitspraak kan doen. Ze liet weten dat inmiddels een principe verzoek is ingediend om de vierde dienstwoning via het toekomstige bestemmingsplan Den Burg alsnog gerealiseerd te krijgen Op verzoek van commissielid Gerard Weijers be loofde de collegevertegenwoordiger te bekijken of er mediation mogelijk is tussen Wernand en Schuiringa om de geluidsproblemen uit de wereld te helpen. Tijdens de zitting steggelden beide partijen korte tijd met elkaar over afspraken die wel of niet ge maakt zouden worden over een eventueel geluidsscherm. De com missie geeft over ongeveer vijf weken advies aan burgemeester en wethou ders over beide bezwaren van Schuiringa. Raadsleden gaan de komende we ken met elkaar bepalen welke on derwerpen volgend jaar een hoge politieke prioriteit moeten krijgen. Bedoeling is dat de raad die pun ten benoemt in de gemeentelijke begroting voor 2005 en daarmee al in een vroeg stadium duidelijker haar eigen geluid gaat verkondi gen bij het opstellen van de begro ting. Het is een nieuwe stap in de verdere ontwikkeling van het dua lisme. De rol van de raad bij de jaarlijkse be groting begint sinds 2002, toen het dualisme werd ingevoerd, in de prak tijk steeds verder te veranderen Het oude patroon dat het ambtelijk appa raat onder leiding van burgemeester en wethouders een begroting op stelde waar de politieke partijen op reageerden met algemene beschou wingen, gevolgd door moties en amendementen om alsnog verande ringen aan te brengen, wordt meer en meer losgelaten. Vorig jaar werd al een nieuw soort be groting ingevoerd waarin de raad het beleid van de gemeente opdeelde in dertien afzonderlijke programma's (onder meer economie, onderwijs, landschap en cultuur). Dit jaar gaat voor het eerst een zogeheten werk groep Duale Begroting aan de slag om zich nu al te buigen over de vraag wat volgend jaar belangrijke politieke items moeten worden. Zowel het college als raadsleden zijn vorige bij gepraat door een adviseur van ad viesbureau BMC uit Leusden over de veranderende manier van werken. 'Bedoeling is dat de raad meer de regie krijgt over de lange termijn agenda', aldus adviseur Bert Floor van BMC. Deze week kwam een werkgroep, die bestaat uit de raadsleden Gerard Weijers. Frans Visman, Piet Stan daart, Willem Vlas, Marian Merkel- bach en raadsgriffier Marit de Porto, bij elkaar om te praten over welke politieke items prioriteit moeten krij gen in de begroting voor 2005. De punten die de werkgroep aandraagt, worden dinsdag 11 mei besproken tijdens een algemene workshop van de gehele gemeenteraad. Bedoeling is dat die prioriteiten dinsdag 6 juli worden vastgesteld in de kadernoia. waarna het college aan de concrete invulling van de doelstellingen van de raad mag gaan werken. Floor adviseerde de raadsleden niet meteen teveel prioriteiten voor 20u5 te benoemen 'Benoem liever vijf punten dan dat je bijvoorbeeld per programma twee punten pakt en er meteen een tour de force van maaki. Bedoeling is dat de raad dit jaar i iog min of meer oefent met het zelf be palen van de politieke prioriteiten en dat de komende jaren verder uit bouwt. De begroting moet daarduor uitgroeien tot een soort raads programma, waarin de raad de poli tieke agenda bepaalt. Een voorbeeld van pnoriteiten stellen, was de beslis sing van de raad om de verbouw van de met ruimtegebrek kampende OSG als kanjerproject te bestempelen waaraan meteen moest worden ge werkt. Het college presenteerde deze week een voorstel met de kosten van de uitbreiding van de scholenge meenschap. Floor adviseerde de raadsleden om bij het stellen van de prioriteiten met meteen naar de kosten te kijken, maar eerst de doelen voorop te stel len. 'Laat de financiële haalbaarheid pas in het tweede stadium aan bod komen, zodat u daardoor nog niet wordt geremd bij het nemen van de eerste stappen.' Volgens hem moet het college voor goede info-momei i- ten kiezen waarop ze de raad op de hoogte brengt van hoe zij de doelstel lingen van de raad wil uitvoeren. De gemeenteraad moet volgens de BMC-adviseur voor zichzelf een meetsysteem opzetten aan de hand waarvan kan worden gecontroleerd of het college heeft uitgevoerd waar de raad om heeft gevraagd. Op welke manier het raadsprogramma in ver houding komt te staan tot het collegeprogramma, opgesteld duui de coalitiepartijen, is nog niet hele maal helder. Frans Visman (D66) zag in het toekomstige raadsprogramma al wel een mooi podium, waarop ook de kleinere parti|en hun ideeën kwi|t kunnen.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5