Kitesurfers willen zelfde regels als windsurfers Dominee Sipkema 'Je bent zelf de mast als je op het water staat' 'Zeehonden komen kijken wat we doen' Eilanden testen nieuw video-overlegsysteem Waterpolitie minder inzetbaar bij Texel w Mogelijk weg uit Den Helder TEXELSE^? COURANT' 'M&.y Stress en burnout centraal bij Corbis Klaverjassen Witte Burcht Fietsdag langs monumenten Vogels Sloopwerk in Parkstraat Randstad Eilandcompetitie VRIJDAG 30 APRIL 2004 e Texelse kitesurfers Cees Daalder, Martijn Kooiman en Björn Witkamp zijn bezig met het optuigen van hun materialen. (Foto's Jeroen van Hattum) !e nemen het het liefst op tegen itevige wind en hoge golven, loodgedwongen binden kitesur- srs nu ook de strijd aan met regels lie de gemeente hen wil opleggen, llleen nabij paal 11 en tussen paal 7 en 19 mogen ze volgens plan- en van het college straks hun port nog beoefenen. 'Terwijl je op èxel juist met de ideale omstan- igheid te maken hebt, dat er altijd vel ergens aanlandige wind is', al- lus kitesurfer Cees Daalder. 'On tregeld gaat het nu al vijf jaar loed.' !o spectaculair als de sport er op zee ut kan zien, zo weinig spectaculair :ijneigenlijk de voorbereidingen. Met en pompje blaast Daalder op het itrand een tube en enkele dwarsbal- ien in zijn windscherm (de kite) op, erwi|l Björn Witkamp en Martijn lotman de lijnen uitrollen die aan iet scherm komen te hangen, loewel met spectaculair ogend, wor- lende voorbereiding serieus en ge sgen aangepakt, net zoals de man en op het water opereren. Terwijl looiman en Witkamp ervoor zorgen at de vier 27 meter lange kracht- en ■tuurlijnen goed naast elkaar komen iggen en worden vastgemaakt aan Ie bar (een soort stok waarmee op iet water de kite kan worden ge huurd), pompt Daalder secuur de iteop. Die wordt kromgetrokken met Ie tube die aan één kant over de volle engte van het scherm loopt. Een aaar luchtkamers die over de breedte tan het doek lopen, geven de kite extra stevigheid. Stokken of andere narde delen zijn er niet voor nodig. De uchtkamers zijn voorzien van een Daar speciale drukventielen die moe ien voorkomen dat ze ti|dens het surfen opeens kunnen leeglopen. Aan de pomp hangt een koordje dat lijders het pompen aan de kite wordt vastgemaakt. 'Als dat vastzit en je gaat zelf in de wind staan, voorkom iedat het zeil kan wegwaaien', aldus Daalder. Met een paar eenvoudige knopen die zichzelf extra strak trek ken tijdens het surfen, worden de vier lijnen aan de kite vastgemaakt. 'Die lijnen hebben elk een trekkracht van 300 kilo', vertelt Daalder, 'met de twee buitenste kun je sturen. Ze zijn vastgemaakt aan de bar die weer een trapeze aan je lichaam vastzit. Daar door hoef je dus niet aan de bar te gaan hangen. Die heb |e alleen nodig om de kite te sturen. Als je dit verge lijkt met windsurfen, ben je eigenlijk zelf de mast als je op het water staat.' Daalder heeft drie soorten kites tot zijn beschikking, die acht. twaalf en zestien vierkante meter groot zijn. 'De laatste gebruik je bij windkracht 3,5 tot 4,5. Onder de 3,5 kun je met kitesurfen. Bij windkracht 4,5 tot 6 gebruik je een zeil van twaalf vier kante meter en daarboven tot wind kracht 8 pak je het zeil van acht vier kante meter. Maar boven-de 7 is het eigenlijk al niet meer te doen om te kitesurfen.' De trapeze kan volgens Daalder in noodsituaties met een ste vige beweging worden losgekoppeld. 'Je blijft wel via één lijn verbonden met de kite, want die wil je niet graag kwijtraken. Daar is hij te kostbaar voor.' Door de luchtkamers blijft de kite drijven op het water. Witkamp vertelt voor absolute noodgevallen ook altijd een mes bij zich te hebben. Wind Wind staat er nauwelijks tijdens de demonstratie van het materiaal, waardoor een tocht over het water achterwege blijft. Wel is er voldoende wind om de kite boven het strand in de lucht te brengen. Net als een wil lekeurige vlieger trekt Kooiman hem schuin tegen de wind achter zich aan, waardoor het doek geleidelijk de lucht ingaat. Er is nauwelijks wat van te horen als hij de kite door de lucht laat bewegen. 'We veroorzaken wei nig geluidsoverlast als we op het water zijn', zegt Daalder, terwijl hij naar de kite in de lucht kijkt. 'Als wij op zee zijn, komen de meeuwen soms zelfs naar ons toe en we krijgen ook nog wel eens een zeehond of een bruinvis achter ons aan. Die komen dan kijken wat we aan het doen zijn. In het begin schrok je ervan als er plotseling een achter je zat.' De heren surfen over het algemeen op enkele honderden meters uit de kust. 'Het liefst zoeken we de bran ding op. Onze gemiddelde snelheid ligt op dertig tot vijfendertig kilome ter per uur, maar als je in de branding surft, haal je snelheden van hooguit tien tot vijftien kilometer per uur.' Ze kunnen volgens Daalder sprongen tot ongeveer zes meter hoog maken. 'Maar dat doe je wel als je al op een golf zit. En doordat je aan de kite hangt, kom je ook weer langzaam neer. Het werkt als een parachute.' Een regelmatig opdoemend verhaal dat in Zuid-Holland een paar jaar het mogelijk om in vijf meter stil te lig gen als het moet. 'Als je de kite laat vieren, zodat hij op twaalf uur boven je komt te staan, haal je alle snelheid eruit. En je maakt weer snelheid door hem omlaag te trekken.' Dat kitesurfers op het water met elkaar verstrikt raken in hun lijnen, is volgens hem nog niet voorgekomen. Ze hou den zich aan de regels wie wanneer voorrang heeft. 'En kitesurfers zijn ook sociaal', zegt Witkamp. 'We hel pen elkaar waar het nodig is en als we bij het strand aankomen, pakken we ook de spullen van elkaar aan.' Daal der kijkt nog eens naar de kite in de lucht en wijst naar de schaduw op het zand. 'Er wordt nu gezegd dat vogels de schaduw van de kites voor roof vogels kunnen aanzien. Maar hier op het strand is de schaduw al klem en als je op het water bent, zie je er he lemaal niks meer van.' Fanatiek Volgens de drie telt Texel een groepie van zeven zeer fanatieke kitesurfers en enkele mensen die het wat minder vaak doen. Naar schatting komen jaarlijks enkele tientallen toeristen naar het eiland om de sport beoefe nen. Vooral de kust bij paal 28 is po pulair bij hen. Met name in het voor- en naseizoen wordt er volgens de Texelaars gekitesurft en niet in de zomer, zoals in het voorstel van het college wordt beschreven. Dat ze zwemmers in de weg zouden zitten, wordt stellig ontkracht. Daalder: 'Als we ergens komen waar zwemmers zijn, gaan we bewust een eind verder het water op en op het water gaan we ze zeker niet opzoeken. Bovendien hebben wij weersomstandigheden nodig die voor zwemmers helemaal niet aangenaam zijn. We zoeken al tijd aanlandige wind op, zodat je kunt terugkeren naar het land. Wij komen pas in actie als het zand over het strand stuift en dan is het voor bad gasten met fijn meer.' Kitesurfen is volgens de Texelaars geen sport die Jan en allemaal beoefent of gaat be oefenen, omdat het behoorlijk duur is. Daalder. 'Mijn drie zeilen kostten De kites bestaan enkel uit zeildoek, waarin met eenvoudige knopen de vier kracht- en stuurlijnen worden vastgemaakt. geleden een kitesurfer over een ge bouw zou zijn gesprongen, wordt naar het rijk der fabelen verwezen. 'Er langs misschien', zegt Witkamp, 'maar zeker met erover heen.' Het surfen doen ze op een symme trisch board waar ze op staan met blote voeten die in een paar banden worden gestoken. Volgens Daalder is bij elkaar 3629 euro, mijn pak 300 euro en voor een plank betaal je tus sen de 400 en de 700 euro. Maar dat heb je er voor over, want het is een prachtige sport. Het is de vrijheid die je hebt als je op het water staat.' Ze zijn verbaasd over de regeldrift die rond hun sport aan het ontstaan is. Daalder: 'We doen het hier al vijf jaar en het gaat ongeregeld al vijf jaar goed.' Texel stelde vorig jaar net als andere kustgemeenten een nood- regeling op waarin het kitesurfen werd verboden met uitzondering van een paar locaties. In het nieuwe voor ste), voortgekomen uit een evaluatie van de noodregeling, wordt de sport alleen tussen paal 10.93 en 11.68 en tussen paal 17 en 19 toegestaan. Bij Dijkmanshuizen wordt het weer ver boden, omdat de kitesurfers zelf niet zo gelukkig zouden zijn met die locatie. Volgens de kitesurfers hebben zij de gemeente aangegeven dat Ceres hun voorkeur heeft boven Dijkmans huizen, maar staan ze niet afwijzend tegenover Dijkmanshuizen. 'Het pro bleem daar is alleen dat je met al je spullen van de grasdijk afmoet en dat je maar een klein strandje hebt, ter wijl je bij Ceres een mooi breed strand van achthonderd meter hebt. Maar bij Dijkmanshuizen varen we samen met die jongens van de surfclub. Zij surfen er om ons heen als wij aan het kitesurfen zijn. Zij zijn veel sneller Bovendien is bij de Windsurfvere- mging-een aparte kitesurfafdeling on dergebracht. Als je het niet met elkaar zou kunnen vinden, zou je dat ook met doen.' Als het allemaal moet worden geregeld, zien ze liever dat kitesurfen gelijk wordt gesteld aan windsurfen. Dat is overal toegestaan, behalve bij de bewaakte strand- gedeelten. Voor het surfen op de Waddenzee hebben de kitesurfers vooralsnog wind en tij tegen. De raad keurde kitesurfen bij Ceres af vanwege de recreatie Het college vindt dat kitesurfen bij Dijkmanshuizen teveel verstoring oplevert voor natuurge bied Zandkes Kleiput, wat door de kitesurfers wordt ontkend. Een aan komende wijziging van het Binnen- vaartpolitiereglement voorziet in een algeheel kitesurfverbod, dat naar ver wachting in het najaar van kracht wordt op de Waddenzee. De Neder landse Kitesurfveremging (NKV) heeft daartegen een bezwaar ingediend, waarin eveneens wordt gepleit voor gelijkstelling van kitesurfen aan windsurfen. Op haar eigen website laat de vereniging weten dat aan dat verzoek mogelijk niet wordt voldaan, maar dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat wel bereid is ontheffin gen mogelijk te maken. 'Het ministe rie heeft besloten om het verbod door te laten gaan. omdat het te ingewik keld wordt een aparte regeling voor de kiters in te stellen, maar het is wel de bedoeling om het kiten waar mo gelijk door middel van regionale ont heffingen gewoon toe te staan', aldus de NKV op haar website. De vereni ging heeft haar leden geadviseerd geschikte locaties in beeld te bren gen. aan te kaarten en onder de aan dacht te brengen van lokale partijen. Het NKV benadert regionale directies van Rijkswaterstaat om ontheffings- regelingen klaar te hebben als het algeheel verbod in het Binnenvaart- politiereglement van kracht wordt. Burgemeester en wethouders schrij ven in hun voorstel te willen ijveren voor kitesurfen op de Waddenzee als daarvoor brede politieke en maat schappelijke steun is. Volgens Wit kamp geldt ook voor Ceres dat zij er pas in actie komen als de weersom standigheden niet prettig zijn voor zwemmers. 'Als wij er zijn, zijn er meer mensen die er de hond uitlaten dan dat er wordt gerecreéerd.' Daal der: 'We maken nu hetzelfde mee als windsurfers vijfentwintig jaar gele den. Toen werd er ook moeilijk ge daan over die sport, terwijl het nu heel gebruikelijk is.' Terschelling, Ameland en Schier monnikoog hebben het nieuwe vi- feo-conferencingsysteem voor de Waddeneilanden getest. Bedoeling is dat het systeem, waarbij de ei landen met camera en beeld scherm met elkaar kunnen over igen, na de zomer in gebruik wordt genomen. Op het raadhuis van Ameland heeft een proefopstelling gestaan waar mee mensen op Schiermonnikoog en Terschelling voor de gelegenheid met elkaar overlegden. Dat gebeurde ten overstaan van de Vaste Kamercom- missie van Binnenlandse Zaken, die af9elopen weekeinde een bezoek bracht aan de Friese Wadden eilanden. Het Overleg Orgaan Waddeneilanden (0OW) besloot orig jaar om in de looP van dit jaar via een video- wnferencingsysteem met elkaar te jjaan overleggen. Volgens voorzitter Paul Verhoeven, burgemeester van ™neland, krijgen gebruikers van het systeem straks een microfoon voor eemond, kijken ze in een camera en kunnen ze via een beeldscherm de andere deelnemers op de andere ei nden zien. Ze kunnen zelf op het scherm instellen wie ze willen zien. Ook moet het mogelijk zijn via het scherm alle deelnemers op de andere eilanden tegelijk te zien. Bedoeling is dat de verbindingen tot stand worden gebracht via kabel en telefoonlijnen. Het project heeft in Friesland inmid dels de aandacht getrokken van po litie en justitie. Volgens Verhoeven biedt het videosysteem de mogelijk heid om arrestanten op de eilanden via de camera voor te geleiden aan een hulpofficier van justitie op de vastewal. 'Dat is met name in nacht diensten handig, omdat er op de kleine eilanden niet altijd een hulp officier beschikbaar is. Dan kan de arrestant via de camera worden voor geleid aan een hulpofficier in Leeuwarden, zodat die kan instem men met de aanhouding.' Volgens een woordvoerder van de gemeente Texel denkt burgemeester Joke Gel dorp erover die manier van werken ook onder de aandacht te brengen van justitie in Alkmaar tijdens het zo geheten driehoeksoverleg tussen de burgemeester, justitie en politie. Behalve de eilandbestuurders gaan ook ambtenaren op de eilanden het systeem gebruiken voor overleg met elkaar. Volgens Verhoeven is het de bedoeling dat de provinciehuizen in Haarlem en Leeuwarden er ook aan gekoppeld worden. 'Dan komen daar ook beeldschermen te staan. En het systeem biedt de mogelijkheid om in de toekomst bijvoorbeeld de raads vergaderingen bij mensen thuis op tv te brengen.' Het video-overleg systeem betekent volgens de OOW- voorzitter niet het einde van de geza menlijke bijeenkomsten. 'We zullen elkaar ook face-to-tace blijven ont moeten. Maar de wethouders van de vier grote steden hebben bijvoor beeld ook elke week telefonisch met elkaar overleg en sindsdien worden afspraken daar goed nageleefd.' De kosten van het project staan volgens Verhoeven nog met vast. 'Als |e het aankoopt, kost het ongeveer veertig duizend euro per eiland. Maar je kunt er ook voor kiezen het systeem te leasen en dan kost het je enkele dui zenden euro's per eiland.' De ge meenteraden krijgen nog voorstellen voorgelegd. In samenwerking met het Algemeen Maatschappelijk Werk, onderdeel van -de stichting WMD houdt de Gezondheidswijzer van Corbis Plus woensdag 26 mei een informatie avond over stress en burnout Spre kers zijn de maatschappelijk werkers Majorie Koghee en Conny van de Leede. De avond wordt gehouden in gebouw de Koploper, Prins Hendriklaan 2 in Den Helder en duurt van 19.30 tot 21.00 uur. De toegang bedraagt €2,-, abonnees van het servicepakket betalen €1,-. Aanmel den kan bij de Gezondheidswijzen tel. 0223-650135. De open klaverjasdrive die dinsdag in De Witte Burcht wordt gehouden, begint in verband met Doden herdenking om 20.30 uur. Op deze achtste en laatste drive van het sei zoen wordt de opbrengst verdeeld over goede doelen. Inmiddels heb ben zich vijftien doelen aangediend, waaruit de kaarters er vijf kunnen kie zen. Met nog één avond te gaan zit er €913,02 in kas. De totale op brengst wordt in porties van €225,- verdeeld. Monumentale panden in en rond Oudeschild, Oosterend en De Waal vormen samen de 30 kilometer lange route op Texel tijdens de Landelijke Fietsdag, die zaterdag 8 mei wordt gehouden en die als thema 'Architec tuur Design' heeft meegekregen. Startpunt is het WV-kantoor in Den Burg, waar tot 13.00 uur een route beschrijving kan worden gekocht. Een gedeelte van de opbrengst komt ten goede aan de Nederlandse Kankerbestri|ding/Koningin Wilhel- mina Fonds. Wijnhuis Oosterend - gevestigd in een monument - fun geert als controlepost. Wie de afgestempelde coupon uit de route beschrijving vóór 17.00 uur weer in levert bij de WV, krijgt een hennneringsmedaille. VERVOLG VAN PAGINA 8 gelegenheden ons eigen kerkge bouw willen openhouden en je niet op twee plaatsen tegelijk kunt zijn. Voor godsdienstonderwijs op de ba sisscholen zijn we tot op heden niet gevraagd, maar wij zouden hierin wel willen participeren Wat is het standpunt van de kerk ten opzichte van abortus? 'Dat is een nee, mits.. Als het leven van de moe der gevaar loopt, moet het mogelijk zijn. Als middel tot geboorte beperking wijzen wij het resoluut af.' En euthanasie? 'Een moeilijk punt. Het is ieders eigen keuze, maar ik zou zeggen laat het aan God over. Ik heb een tijd in een ziekenhuis gewerkt in de psycho-pastorale hulpverlening. En ze kunnen wel zeggen dat de dok toren alle pijn kunnen bestrijden, maar dat is met zo. Als de morfine toediening langzaam wordt opge voerd, zodat de patiënt daar uitein delijk aan overlijdt, heb ik daar met zoveel moeite mee, maar een spuitje op vastgestelde tijd, nee.' Homofilie? 'Iemand die homofiel of lesbisch is, is in onze samenkomsten net zo welkom als ieder ander. Alleen wanneer hij of zij een relatie aangaat en zij als paar gaan samenleven, vra gen wij diegenen wel zich van het avondmaal te onthouden. Evenals ongetrouwd samenwonende hetero stellen. Wanneer zij toch aangaan, is dit evenwel hun eigen keuze en zul len wij ze niet weerhouden.' Geboortebeperking? 'De middelen die er zijn, mogen aangewend wor den. Dit is een eigen keuze van het echtpaar. Wij geven ook huwelijks voorbereiding aan aanstaande echt paren en huwelijksbegeleiding Meestal doe ik dit samen met mijn vrouw, want - laat het gezegd zijn - zonder haar ben ik maar half. Wij zijn dan ook samen aangesteld, alleen is zij niet ingezegend als predikant. Rhodwina heeft naast haar studie theologie een opleiding psycho-pas- torale hulpverlening gevolgd. Zij is daar heel goed in en kan veel dingen beter verwoorden dan ik.' Mannenontbijt 'Zo'n drie maal per jaar houden wij een Mannenontbijt. Tijdens de maal tijd hebben we dan ernstige gesprek ken over ons functioneren als man en echtgenoot. De man is toch het hoofd van het gezin en wij adviseren om in gevallen waarin men het niet eens kan worden de man het laatste woord te geven.' Ook in gevallen waarin de vrouw het meer bij het recht eind heeft? 'Die vraag is met eenvoudig met ja of nee te beantwoorden.' De voorganger heeft volgens Sip kema een voortrekkersrol in de ge meente. 'Hij bezoekt regelmatig de predikantenconferenties en kan zijn visie uitdragen naar de Raad van Oudsten (gemeenteleden die aange steld zijn om de kerkgemeente te helpen leiden, red.). Doelgericht ge meente zijn, opbouwen en verdiepen. Elkaar daarbij behulpzaam is eigen lijk ieders taak.' Op sociaal en maatschappelijk ge bied participeert de baptisten gemeente niet in de Stichting Kerk en Minima Wel hebben zij een eigen dia conaal fonds waaruit mensen gehol pen kunnen worden. Daarbij worden duidelijke regels gehanteerd. 'In het verleden is wel eens misbruik van de ondersteuning gemaakt, waarop wij die hebben stopgezet.' Herman Boon Hoe denkt Sipkema over de gerucht makende R&B-avond van afgelopen september in de Burgemeester de Koninghal, waann cabaretier Herman Boon volgens sommigen op een nogal agressieve manier opriep tot een keuze voor Jezus? Sipkema: 'Agressief vind ik een nogal zwaarbe laden woord. Ik zou liever indringend zeggen. Ik wil zijn manier van doen met afkeuren, maar zelf zou ik me terughoudender hebben uitgedrukt. Ik zou de jongeren hebben gevraagd in stilte voor zichzelf een keuze te maken of misschien door hand op steken, zodat ik voor hen kan bidden. Wij hebben de opdracht: predik aan alle natiën. En dat doen wij ook. De keuze die je maakt, heeft gevolgen voor de eeuwigheid. Een leven zon der Hem is een verloren leven, in die zin dat je buiten Zijn liefde valt. Je mist een rijk leven nu én straks. Over verloren gaan wil ik niet praten. God is een genadige God, aan Hem is het oordeel. Ik wil liever de blijde kant be nadrukken.' Mezelf opladen om herder van de gemeente te kunnen zijn doe ik meestal in stilte in de natuur. Op maandagmorgen kun je me met mijn bijbel in het bos aantreffen. Ik voer gesprekken met God en vraag om leiding. De inzichten die ik dan krijg, beschouw ik als antwoord van Hem. Ik hoop dat wij als gemeente uitstra ling hebben naar buiten, als een vuur toren een baken in zee zijn, tot zegen voor de mensen.' Ten behoeve van de bouw van het nieuwe kantoor van de ABN/Amro in de Parkstraat begint de aannemers combinatie Veenbaas en Vermeulen met de werkzaamheden. De huidige panden Parkstraat 18 en 20 worden gesloopt om plaats te maken voor het nieuwe gebouw. De werkzaamheden gaan maandag van start en duren tot half maart 2005. Gedurende de bouw wordt een gedeelte van de straat met hekken en schuttingen afgezet. Ook zal de straat een aantal malen wor den geblokkeerd voor de aan- en af voer van materialen. Hoewel gepro beerd wordt de overlast tot een minimum te beperken, zullen de werkzaamheden bij tijd en wijle voor geluidsoverlast zorgen. De waterpolitie kan in de toekomst mogelijk minder actief zijn in de buurt van Texel. Het Korps Lande lijke Politiediensten heeft plannen om de in Den Helder gevestigde waterpolitie te verhuizen naar Harlingen. Burgemeester Joke Geldorp is niet gelukkig met het voornemen. Volgens het plan vermindert het aan tal politieboten voor de Waddenzee straks van 27 naar 22. Een aantal schepen is afgeschreven en (arbo)technisch niet meer geschikt om nog op te knappen. Ook moet de waterpolitie die op de Waddenzee actief is het met zes mensen minder gaan doen Een woordvoerder van de waterpolitie wijst erop dat het voor alsnog om een voorgenomen besluit gaat, waarover de korpsleiding, korpsbeheerders, officieren van jus titie en politiek Den Haag zich later dit jaar nog moeten uitlaten. De waterpolitie is zelf niet erg geluk kig met de bezuinigingen. 'Maar ook wij zitten met de economische situa tie. We moeten het voor heel Neder land straks met 371 mensen gaan doen in plaats van de 429 die eigen lijk nodig zijn. Van de 371 komen er 260 op het water, terwijl 200 mensen toch wel het minimum is van wat je moet hebben.' Als de Helderse wa terpolitie daadwerkelijk naar Harlingen verhuist, duurt het volgens de woordvoerder een uur om met de politieboot naar Texel te varen als het nodig is. 'Maar dat is nog altijd snel ler dan wanneer mensen met de auto over de Afsluitdijk van Harlingen rich ting Den Helder moeten rijden Hij verwacht dat milieucontroles, contro les op gevaarlijke stoffen en de toe zicht op visstropenj minder gaan worden. De burgemeesters van de Wadden eilanden hebben moeite met de plan nen van de waterpolitie. Zij vrezen een toename van drugssmokkel via de eilanden als de politie minder con troleert en ook het toezicht door de vuurtorenwachters (Rijkswaterstaat wil ze naar de vastewal halen) ver dwijnt. Tweede-Kamerleden van het CDA, die vorige week de Friese eilan den bezochten, hebben inmiddels vragen gesteld aan minister Johan Remkes (Binnenlandse Zaken). Zij willen weten in hoeverre het kabinet de drugshandel meeneemt in de afweging om wel of geen vuurtoren wachters op de eilanden te behou den. Volgens de twee CDA-Kamerle- den (Rendert Algra en Sybrand van Haersma Buma) worden de Wadden extra aantrekkelijk als aanvoerplaats voor drugs doordat op Schiphol en in de Rotterdamse haven de controles zijn verscherpt. 'Een vuurtoren wachter kan op de omgeving letten en het doorgeven als er wat aan de hand is', aldus burgemeester Gel dorp, die ook aanwezig was bij het bezoek van de Vaste Kamercommis sie van Binnenlandse Zaken aan de Friese Waddeneilanden. Een aantal jaar geleden werd bij Ceres nog een drugstransport onderschept. Onder de titel Van wilster tot zwaan, waar komen ze vandaanvan ibis tot kaketoe, waar gaan ze naar toe spreekt Bob Loos donderdag in de openbare bibliotheek over het trek- gedrag van vogels. Op Texel zijn vo gels te zien die overwinteren in Noord- Holland, Engeland, het Middellandse Zeegebied. Afrika en zelfs op de Zuid pool en vogels die broeden in Scandinavië, Siberië. Groenland en Canada. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €1,-. Volleybalprogramma 4 mei Veld A 18.30 DeWit-NIOZ3 Eierl. Huis 19.15 Eierl. Huis-De Knm De Wit 20.00 Dodenherdenking 20.15 Autocentr.-Tatenhove Sportshop 21.00 Sportshop-Maarco B Tatenhove 1 21.45 Cocky-Paal 28 Maarco Bouw Veld B 18.30 Rab-Bocksberg Zandbank 19.15 Zandbank-Lindeboom Bocksberg 20 00 Dodenherdenking 20.15 Rab-Zandbank Lindeboom 21.00 Wessels-L&R Rab 21 45 Beverdam-NIOZ 2 Wessels Veld C 19.15 Tevoko jeugd-OSG Albert Heijn 20.00 Dodenherdenking 20.15 Wessels-Albert Heijn Balcken 21.00 Balcken-CVI Agrifirm 21.45 Super de Boer-Agrifirm CVI Wedstrijdleiding: Bouwcenter Rab en Dick (tel.315096). Uitslagen 27 april Rabobank-Albert Heijn 3-0, TESO-Tevoko jeugd 3-0; OSG-Ecoteam 2-1Twaalf Balcken- Super de Boer 1-2, Agrifirm-CVI 0-3, Bouw center Rab-De Wit Installatietechniek 2-1; De Krim-Westerlaken 0-3, NIOZ 3-De Lindeboom 1-2; Smash'68 Piet Kooger-Remco Oostra Schilder 1 -2; Bruintje Beer-NBC Eelman Part ners 2 1-2. Kevermuseum De Bocksberg-De Wit Installatietechniek 0-3; Haarstudio-Slage- ri| lepe de Boer 1-2, Eierlandsche Huis-Klif 12 1-2; Natuurwmkel-De Krim 2-1 Westerlaken- Jozefschool 2-1 Smash"68-B&B van der Vis en Den Boer 1-2; De Rival-Zeilmakerij Texel 0-3; Salon Martine/De Oorzaak-NBC Eelman Partners 11-2

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9