|De Mok herdenkt Jien gefusilleerden 3 F amilieberichten X Jemanning bezoekt Dokter Wagemaker Willem Keijzer Josephus A. Oremus Andries Pen Herman Pen Pëtrus A#> Ruimers 15-02-1925! 21-10-1884 20-05-1926 30-10-1917 i- .TEXELSE COURANT" Ter nagedachtenis aan de 10 onschuldige mannen van de Texelse bevolking die op 6 april 1945 zijn gefusilleerd. Gerrit Broekman Johannes M. Duinker Pieter J. Keijzer 09-10-1921 16-08-1904 14-12-1925 Wat ik zeggen wou. Luilakfeest op Groeneplaats Raadhuis (14) Netwerkparty computeraars in Bosch en Zee Texelaartjes a Texel heeft er een oorlogsmonument bij. Dinsdag zullen '«denkpisten worden onthuld ter nagedachtenis van de tien ixelaars die op 6 april 1945 op de Mok door de Duitsers >rden doodgeschoten. De bronzen platen staan bij een je meter hoog Georgisch kruis op voor publiek toegan- >|jjk terrein vlakbij de poort van de Joost Dourleinkazerne. onthulling geschiedt met militair ceremonieel in aanwe- heid van tal van genodigden, waaronder vertegenwoor- jers van de gemeente, het 4/5-meicomité en nabestaan- n van de mannen die destijds zijn vermoord. WOENSDAG 19 MEI 2004 initiatief om bijna zestig jaar JBdeze tragedie een gedenkteken I te richten, is genomen door het fprps Mariniers. Het idee ontstond jdens de recentelijk voltooide n, I uwbouw op het terrein van de 0] I urleinkazerne en het Amfibisch n I dersteuningsbataljon. Vooral clrste officier majoor der mari- e »rs Aad van Gils is er mee bezig Iweest. Hij heeft belangstelling -lor historie en realiseerde zich E de Mok een belangrijke rol Eeft gespeeld in de lokale eirlogsgeschiedenis. Het terrein l' I fi het voormalige vliegkamp was JI lens de bezetting een Duitse is. Op de eerste dag van de isenoorlog werden er de tien llekeurig in Den Burg opgepikte elaars om het leven gebracht kort daarop ook zeventig irgiërs. Het massagraf van deze Georgiers werd aangegeven met een betonnen kruis. Dat kruis bleef staan, ook na dat de Georgièrs waren herbegraven op de begraafplaats Loladze op de Hogeberg. Wel werd het verplaatst bij herinrichting van het terrein. Toen het bij de recente nieuwbouw weer in de weg stond, rees het idee om het een plek buiten het kazerneterrein te ge ven als blikvanger van een monu ment ter speciale nagedachtenis van de tien Texelaars. Het is dus geen eerbetoon aan de Georgièrs. Op één van de platen staan de namen en geboortedata van de tien gefusilleer den, op de andere wordt vrij uitvoe rig verhaald wat er tijdens de opstand van de Georgiers op Texel is gebeurd, zodat voorbijgangers die deze ge schiedenis met kennen toch de be tekenis van het monument kunnen doorgronden. Elke plaat is aange- ;<jv bronzen plaat met de namen van de geëxecuteerden. Hun stoffelijke overschotten rden pas op 22 mei in een massagraf op het strand gevonden. De officieren die voor ze oorlogsmisdaad verantwoordelijk werden geacht, stonden in 1972 terecht, maar trden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Van de meeste gefusilleerden heeft de irine een of meer nabestaanden kunnen vinden. Alleen bij Josephus Oremus en Petrus timers lukte dit niet. bracht onder een soort afdakje van hardhout. Nabestaanden Van Gils, geholpen door Texelaars als Willem Bakker van het 4/5-mei- comité, getroostte zich veel moeite om nabestaanden van de slachtof fers te vinden, zodat die bij de ont hulling zouden kunnen worden be trokken. Het lukte om familieleden van acht geëxecuteerden op te spo ren. De meesten hebben toegezegd de plechtigheid te zullen bijwonen. Ook de Texelaars die destijds aan de dood onsnapten, zullen vertegen woordigd zijn. Op de eerste dag van de opstand hadden de Duitsers veer tien mannen opgepikt en op transport gesteld naar de Mok. Vier van hen, onder wie Cor Kievits en Theo van Heerwaarden, sprongen op een on bewaakt moment van de rijdende auto, verscholen zich en overleefden de oorlog. Jeugd 'We willen ook de jeugd een rol ge ven bij de onthulling', zegt luitenant kolonel B. van Rijswijk, commandant van de Joost Dourleinkazerne. 'Want wij zijn het volledig eens met de op vatting dat vooral jeugd moet weten wat er in de oorlog is gebeurd. Een groepje leerlingen van de Jac. R Thijsseschool zal daarom daadwer kelijk aan de onthulling meedoen'. Van Rijswijk en zijn collega Van Gils realiseren zich dat zij mogelijk niet alle nabestaanden van de slachtoffers eerste bemanningsleden van so zijn vorige week aan boord weest van de nieuwe Dokter agemaker. Een groep van onge- er vijftig medewerkers, oud-me- werkers en partners kregen een ndleiding over de werf in Galatz dens een driedaags bezoek aan temenië. itroos Dirk Kuiter was het eerste imanningslid dat het in aanbouw Inde schip betrad Kuiter had spe ciaal voor de gelegenheid zijn uniform en fluoriserend hesje aangetrokken, waarmee hij alvast 'oefende' op het nieuwe benedendek. De ploeg kreeg een rondleiding van ongeveer tweeëneenhalf uur over de werf. Naast het bezoek aan de nieuwe boot, liepen ze rond in de hallen waar gewerkt wordt aan diverse onderde len van de boot. Ook de nieuwe mo toren, waarvan er inmiddels twee zijn geplaatst in het schip, en de toekom stige boegen werden bekeken. De ploeg verbleef in de hoofdstad Boekarest, op ongeveer driehonderd kilometer van de werf. Kuiter: 'Het was een eind rijden. We vertrokken 's morgens vroeg om kwart voor negen met een bus en om twaalf uur waren we bij de werf.' In de hoofdstad zelf werden bezoeken gebracht aan het paleis van de voormalige dictator Nicolae Ceausescu en het plein waar destijds de revolutie werd ontketend. De bouw van de Dokter Wagemaker vordert nog steeds goed. Naar ver wachting kan de boot half oktober te water worden gelaten. Bedoeling is dat het schip volgend jaar vóór het begin van het hoogseizoen in gebruik kan worden genomen. Volgende week dinsdag vertrekt de tweede ploeg met medewerkers en oud-me dewerkers van Teso. De reis is geor ganiseerd door de reisveremging van Teso en werd aangeboden door de veerdienst. Medewerkers die geen lid waren van de reisclub mochten ook mee, op voorwaarde dat ze minimaal drie jaar lid blijven. rste bemanning aan boord van de nieuwe Dokter Wagemaker Vlnr. stuurman Arjen matroos Jelle Groenhof, machinist Hans van den Broek, matroos Dirk Kuiter, stuur- bit 3 *00'man- machinist Hessel Siemonsma en kapitein Rob Arensmans. Ze staan e enedendek met vijf rijstroken van elk 2,44 meter breed naast elkaar. (Foto Enk Ie Reut) Een medewerker van de kazerne bezig met het opknappen van het Georgische kruis. Het kruis is destijds gemaakt door aannemer Kees Drijver. Gebruik makend van dezelfde bekisting maakte hij een tweede kruis voor het massagraf van Georgiers bij hoeve Buiten zorg in Eierland. Wat er met dit kruis is gebeurd, nadat de gefusilleerden naar de Hoge berg waren overgebracht, is niet bekend. (foios Hany do Graai) hebben gevonden. Ze doen daarom een beroep op het Texelse publiek. Wie mensen kent die voor de onthul ling zouden moeten worden uitgeno digd omdat ze nabestaande zijn of op een andere wijze betrokken, kunnen contact opnemen met Van Gils tel 0223-650456 of 06-51320824. Ook de chef d'équipage van de Dour leinkazerne kan daarover worden benaderd: tel. 0223-650518. Overigens zijn ook andere belang stellenden welkom bij de plechtig heid. De genodigden verzamelen zich dinsdag 25 mei om 11.00 uur op de Joost Dourleinkazerne Het ceremo nieel bij het gedenkteken begint om 11.30 uur met een welkomstwoord door commandant Van Rijswijk en een toespraak door burgemeester Geldorp. Dan volgt de eigenlijke ont hulling met kranslegging, twee minu ten stilte en het blazen van de Last Post. De plechtigheid wordt afgeslo ten met een overdenking door een predikant of pastor van de marine. De kosten van het gedenkteken ko men voor rekening van het Korps Mariniers. De Dourleinkazerne heeft zich belast met het toezicht en het in goede staat houden. Het betonnen kruis is door aannemingsbedrijf De Vries van de Wiel belangeloos op zijn nieuwe openbare plaats gezet. Spijkerbroek hangen, zo lang moge lijk blijven zitten op een rodeostier, muziek en een speciaal ontbijt met 'luilakbollen'. Dat zijn enkele activitei ten die op de vroege zaterdag ochtend (van 4.00 tot 8.00 uur) 29 mei op de Groeneplaats in Den Burg wor den georganiseerd voor de jeugd van 11 tot 16 jaar. Er is ook een straat voetbaltoernooi, voor teams van vier spelers en met 'boarding'. Opgave hiervoor is mogelijk bij Sportservice Texel, tel. 322815 of via website www.sportservicetexel.nl. De activiteiten zijn ontwikkeld door de werkgroep Luilak, bestaand uit medewerkers van de gemeentelijke afdeling Cultuur Educatie, Sport service Texel en het jongerenwerk. De werkgroep werd door het gemeente bestuur in het leven geroepen naar aanleiding van de luilakviering van vorig jaar, die 'in niet zo goede sfeer is verlopen'. De gemeente wil graag af van het vandalisme en het 'buiten sporig bekladden (met boter) van woningen en scholen' De werkgroep heeft zich ten doel gesteld voor aflei ding voor de jongeren te zorgen, zo dat ze zich beperken tot 'lawaai en plezier maken'. Eerder al werden op scholen folders verspreid over het zelf maken van een 'jankbus' Betreffende de plannen aangaande een nieuw gemeentehuis dienen in mijn ogen prioriteiten te worden ge steld, met een kritische blik op de fi nanciën. Deze prioriteiten zijn naar mijn idee: 1Huisvesting OSG De Hogeberg 2. Verplaatsing gemeentehuis 3. Huisvesting Muziek- en Dans school, Time Out en bibliotheek 4. Uitbreiding parkeermogelijk- heden Den Burg 1. Ondanks de samenvoeging van LBO en OSG tot één scholenge meenschap is er nog steeds sprake van splitsing (in de volksmond OSG en Boerengebouw). Mijn voorgedra gen oplossing is totale nieuwbouw op het parkeerterrein vóór het VMBO-gebouw en het terrein van de Ferrever. Hierdoor ontstaat een ho mogene scholengemeenschap, met als bijkomend voordeel dat beide scholen tijdens de bouw gewoon kunnen functioneren (geen nood opvang met de bijkomende kosten). 2. Gezien de grond- en gebouw oppervlakte van het gebouw van de OSG aan de Haffelderweg lijkt mij dit bij uitstek geschikt voor de bouw van een gemeentehuis, waarbij er een 'gulden' middenweg wordt gekozen tussen de door de gemeente voorge stelde locaties. Nieuwbouw is daar bij niet aan de orde: indien men alle met-dragende muren verwijdert, is er in het gebouw voldoende ruimte om alle diensten onder te brengen in ruimtes die voldoen aan de eisen van de ARBO-norm. Er kan eventueel een representatieve gevel worden aangebracht met de allure die een gemeentehuis behoeft. 3. Uitbreiding van de te kleine Mu ziek- en Dansschool, Time Out en eventueel de bibliotheek is met meer aan de orde als zi| naar het huidige (dan voormalige) gemeentehuis ver huizen. De vrijgekomen locaties aan Schilderend, Wilhelminalaan en Dri|verstraat lenen zich bij uitstek voor kleinschalige woningbouw die naadloos kan aansluiten op de hui dige bebouwing. Naar aanleiding van geluiden in de media, waaruit blijkt dat uitbreiding van het aantal winkeltjes en horecagelegenheden niet gewenst is, pleit ik voor handhaving van het be staande gebouw op de Groene plaats, wat door de nieuwe bestem ming (muziekschool, jongerencen trum en bibliotheek) zijn gemeen schappelijke (lees maatschappelijke) status blijft behouden. Hierbij zou het 'foeilelijke' aanzicht kunnen worden 'opgeleukt' met pandjes en geveltjes, wat al door anderen is geopperd. 4. Het verlies aan parkeerruimte voor het VMBO-gebouw kan worden op gevangen door op de huidige ijsbaan een verharde parkeerplaats te maken met een afsluitbaar kolkensysteem, zodat deze in de winter eenvoudig is om te toveren in een ijsbaan. Wel dient tussen de Thijsseschool en de parkeerplaats een boomsingel te worden geplaatst. Mijn conclusie is dat er door het ver schuiven van de werklocaties van diverse instanties - stuivertje wisse len - er zo weinig mogelijk kapitaals vernietiging plaatsvindt, en dat nie mand in de rommel hoeft te zitten. Bovendien geven we dan prioriteit aan een goed gesitueerd en geoutil leerd opleidingsinstituut voor onze jeugd, iets wat geen uitstel toestaat Onze jeugd verdient de toekomst. K. Houwing, De Koog. Computers, games en snelle ver bindingen. Die voeren de boven toon tijdens de eerste zogeheten LAN-party die komend weekend op Texel wordt gehouden. Van vrij dag 21 tot en met zondag 23 mei is de conferentieruimte van Bosch en Zee bij De Koog gevuld met ver woede computeraars en gamers. 'Je hebt er mensen bij die nauwelijks slapen tijdens zo'n bijeenkomst', ver telt de 18-jarige Rutgert Oosterhuis, die samen met Marcus Bakker de Texelse LAN-party heeft georgani seerd LAN staat voor local area network. Tijdens de bijeenkomst is de conferentieruimte van Bosch en Zee voorzien van een 10OMbit-netwerk en diverse servers. De deelnemers kunnen daarmee supersnelle verbin dingen tussen hun computers tot stand brengen. De computers moe ten ze zelf meenemen. LAN-party's komen aan de overkant al geregeld voor. De deelnemers spe len er onder meer games tegen elkaar en leren elkaar nieuwe technieken. Oosterhuis, laatstejaars systeem beheer aan het Horizon College in Alkmaar en een bezoeker van LAN- party's, wilde een soortgelijke bijeen komst ook eens op het eiland hou den. De deelnemers verblijven het gehele weekend in Bosch en Zee. Beneden in de conferentieruimte kunnen ze computeren, boven in het restaurantgedeelte kunnen ze even rustig zitten en ontspannen. De party begint vrijdag om 16.00 uur en eindigt zondag om 13.00 uur. Er is nog een aantal plaatsen vrij. Deelne mers kunnen zich aanmelden via www.skilled-events.nl. Deelname kost €17,50. Oud-medewerkers Jaap Bakker. Douwe Bakker en Jaap Broersma in de steeg naast het benedendek. (Foto Dirk Kuiter) Moegestreden en verlangend naar het einde is van ons heengegaan onze lieve moeder, schoon moeder, groot- en overgrootmoeder Minke van der Meer weduwe van Dirk den Braven levenspartner geweest van Jacob Schaatsenberg op de leeftijd van 84 jaar Reina en Hans Jelle en Pia Teun Lies Leen en Come Peter klein- en achterkleinkinderen Texel, 17 mei 2004 De Gollards Den Burg. Gelegenheid tot condoleren woensdag 19 mei van 19.15 - 20.15 uur in Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg en na de crematie plechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 22 mei om 12.00 uur in crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentie-adres: L. den Braven, Bernhardlaan 67, 1791 XC Den Burg. Een kaart een gebaar doen je zo goed als je iemand van wie je houdt verliezen moet. Wij danken U heel hartelijk voor de warme belang stelling die U ons heeft gegeven na het overlijden van onze moeder, schoonmoeder en oma NANNIE URIOT-LANGENBERG Kinderen en kleinkinderen Den Burg, mei 2004 Hierbij willen wij iedereen bedanken voor alle attenties, felicitaties en beste wensen, in welke vorm dan ook, die mede hebben bijgedragen aan het welslagen van ons 50-jarig huwelijksfeest. Wim Mina Rijkers-Rutten INLEVEREN: maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17.00 uur KOSTEN: €4,80 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,60 (incl. btw). F0T0-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50.- excl. tekst alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden VOOR BEDRIJVEN: IM-Texelaartje op aanvraag Kinderfeestje? Dat vier je het leukst in de bios! Zeker met onze arrangementen va. €6,00 p.p. Bel voor meer info 0222 312027. Of kijk op www cinematexel.nl Op 15 mei 2004 is geboren Ivan Arno broertje van Jarno Arnold Monique Leijstra Boogerd 22 1791 GX Den Burg 0222 - 322676 Zomer voor de deur. Mar kiezen versleten'? Laat het Texel Tent weten! Wilhel minalaan 30, 314313. Dinsdag 25 mei 17.00 uur speakerscorner op de Groeneplaats over Europa en gemeentehuis PvdA- Texel daagt je uit je hart te luchten... www.texelsbelang.nl Zo'n gezellig weekend ver dient een leuk staartje; bij Qnipp Kapsalon zorgen wij graag voor ieder haar tje' Waalderstr 15. tel. 312227. Sony breedbeeld KTV 100 Hz met gratis Playstation (of €100.00 re tour) en 5 jaar Garantie - €729,00 - Service Center Texel - 311 777 Gezocht: oppas voor 3 kinderen in Den Hoorn voor de vakantieperiode gedurende 3 dagen per week. Tel. 06-30888710 Zomer voor de deur. Mar kiezen versleten? Laat het Texel Tent weten! Wilhel minalaan 30, 314313. Kinderfeestje? Dat vier je het leukst in de bios! Zeker met onze arrangementen v.a. €6,00 p.p. Bel voor meer info 0222 312027 Of kijk op www.cinematexel.nl www.texelsbelang.nl Pluktuin/kwekerij Ane- moonè, aparte 1-jarige en met alledaagse vaste plan ten vanaf €0,50 Dagelijks geopend van 10 00 tot 17.00 uur. Maaikeduinweg 10, De Koog, 06- 22642220. Wij repareren alle merken TV, Radio, Video, DVD, CD. Platenspeler, Satelliet Camera, Scanner, etc. met 3 maanden garantie - Ser vice Center Texel - 311 777 Dinsdag 25 mei 17.00 uur speakerscorner op de Groeneplaats over Europa en gemeentehuis PvdA- Texel luistert naar uw standpunt... Te koop MG, type C, bj. 1968, 6 cil. autom., rood. veel chroom, geheel ge rest. Tax waarde ƒ50.000,- nu incl alle historie en acc. €18 000,-. Inl.UK-resto, 06-53528866 Vele „nieuwe" brocante zoals kroonluchters, lijstjes, blikjes, tafeltjes, kleine kastjes enz Audrey H&G, Burgwal 45. Te koop gevr. grote grijze dakkoffer, tel 319 678 Dinsdag 25 mei 17.00 uur speakerscorner op de Groeneplaats over Europa en gemeentehuis. PvdA- Texel vraagt je je mening te geven... Verrekijkershow Shoptiek Hemelvaartsdag (don 20- 05) Locatie De Compag nie (jachthaven Oude- schild). Aanvang 11.00 uur Koelboxen (220V/12V) voor auto of camping €59,95 - Service Center Texel - 311 777 Te koop gevraagd Honda SFX scooter Tel 313831 T.k Citroén Xsara coupé 1.8, bj 1998, LPG. belas ting €18,- p.mnd., 06- 40344505 Te koop voor vogel liefhebbers: Cowa tele scoop/statief, tel. 310198. De zomer komt er weer aan. Frans en Lies gaan er vyeer tegenaan! Vnjdag- avond in café Ouwe Dijks tra in De Koog DVD speler met 40 (gratis) films - €94,95 - Service Center Texel - 311 777 Dinsdag 25 mei 17 00 uur speakerscorner op de Groeneplaats over Europa en gemeentehuis. PvdA- Texel nodigt u uit uw stem te laten klinken... Voor scanners - Service Center Texel - 311 777 Te koop Nissan pick-up King Cab, 2.5 TD. 4 wd, 1999, tel. 312868 Willemijn heeft jonge poesjes! Wie heeft belang stelling? Nel van Slageren, tel. 311746. De Texelse Reede spaart nog steeds voor een nieuwe auto. Zaterdag 22 mei Zelfpluktuin, stand 22. Met allerlei voor kinderen, limonade met zelfgebak ken koek. rommeltjes, lote rij en veel meer! (IM-Texelaartje) cLTCAFE Het gezelligste middelpunt van Den Burgl STUJLNPUWrS2 TEL. 0222 320161 Te huur voor periode van ca 1 jaar appartement voor max. 2 personen in Oost. aanvaarding per di rect. tel. 310620 of 06- 21567730 Senseo Crema - €49.95 - Service Center Texel - 311 777 Autorijden duur?! Niet in een lelijke eend! Te koop van onder tot boven geres taureerde eendjes 2 cv. Nieuwe remmen chassis versterkt en geheel op nieuw opgebouwd, enz., enz Vanaf €6500,-, ze zijn ook te huur., www reuze aardbei.nl („laatste nieuws" en „effe kieken") Schorren- weg 32, tel. 318954. Even met je neus uit de boeken9 Qnipp Kapsalon bezoeken! Zes dagen p week open bel op of kom gewoon binnenlopen, Waalderstraat 15, tel. 312227. Aanbieding: Philips Super Audio Home Cinema Set - €389,00 - Service Center Texel - 311 777

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3