Bemoeienis politie leidde tot catastrofale situatie' MS hoopt op meer axelaars in de trein Een Oosterender echtpaar in oorlogstijd 5 (jouden momenten homeer! ZRT IK NGGHIN \uer vrstgobd 3R WR0.O UI£R HE i .TEXELSE jestuur Schietsportvereniging Texel stapt op COURANT" fHRNDEh HOOG! DIT 15 GE-EN OVERVrH 1MRPPEEN OVEPHQHE tl~ Grof geschut ingebruikname kaartautomaat: Buskaartjes aan boord gestempeld Wat ik zeggen wou... Epilepsiefonds Raadhuis (15) WOENSDAG 19 MEI 2004 volledige bestuur van de hietsportverenigmg Texel is op- >stapt. Dit nadat het volgens iorzitter Willem Bakker aan alle inten is tegengewerkt en er zon- medeweten een wapen gunning is afgegeven aan een -bestuurslid 'Dan spreek je over .gaal wapenbezit. Daar kunnen ivillen we geen verantwoording nemen.' Bakker en zijn mede huurders voelen zich aan alle iten in de steek gelaten. ;ker, zelf de belangrijkste imtiatief- ier van het schietsportcentrum, .ft de club waarvoor hij zich vele m heeft sterk gemaakt inmiddels rug toegekeerd. 'Definitief, een ,b waar zulke dingen gebeuren, wil ik met meer bijhoren.' Ook lebestuursleden Dick Timmer, ib Keyser. Cees Jan Krijnen en |ud Bakker stapten op. rommelt al een tijdje in het schiet- irtcentrum. Eind januari kwamen eerste berichten naar buiten, toen ;end werd dat secretaris Willem is en voorzitter Melle Smith van de ikoepelende Stichting Sport- «jtters opstapten 'Een onover- [jgbaar verschil van inzicht', heette toen. Maar er was meer aan de ^id. Het schietcomplex kreeg con- ile van de politie, omdat die was jtipt dat er slordig met de lligheidsvoorschriften zou worden «ingesprongen. De inspectie leerde *"™t juist het tegenovergestelde het val was en dat de vrijwilligers vol- ns Bakker een compliment kregen de politie. Maar binnen de club kwaad bloed gezet. Tijdens een Itengewone bijzondere algemene lenvergadering van de Eiland- lutters en Schietsportvereniging nel (SSV-Texel) op 22 januari las stuurslid Jaap Witte volgens Bak- namens vier bestuursleden een jklanng voor waarin hij eiste dat Rgene die de politie had getipt zich Hpande de vergadering zou melden, beurde dit met, dan zouden de vier Ïstuursleden opstappen en zou de pettunnel worden gesloten. Een (imatum' dat voor de leden, inclu- rest van het bestuur van SSV- als een volledige verrassing Bakker: 'Dit was tevoren niet s besproken. We hebben met- n pauze ingelast.' Tot Bakkers ing kwamen de vier na de met een tweede ultimatum, il het wel zo in de notulen staat even, ontkent een woordvoer- het andere kamp deze versie, werd dat Bakker meteen als voorzitter zou aftreden en zich slechts nog met PR-zaken en contac ten met politie en defensie mocht bemoeien Bleef hij aan, dan bete kende dit volgens de verklaring au tomatisch dat de vier bestuursleden zouden aftreden. Bakker, die naar eigen zeggen in oktober vorig jaar nog met 26 van de 27 stemmen was gekozen, bleef aan, wat betekende dat het viertal (inmiddels geslonken tot drie) zou aftreden. Nog geen week na de vergadering leverden de be stuurders volgens hem hun sleutels in. Deze drie, inmiddels ex-bestuur- ders, verspreidden op 21 februari een zogeheten smaadschrift van vier kantjes onder leden van de club, waarin de bestuurlijke kwaliteiten van Bakker op z'n zachtst gezegd ernstig in twijfel worden getrokken. Er staat onder meer het verwijt in dat de voor zitter de kassa verkeerd zou aan slaan. Bakker en de andere nog zit tende bestuursleden doen deze brief af als 'muggenzifterij'. Deze brief blijkt ook te zijn verstuurd naar de Konink lijke Nederlandse Schutters Associ atie (KNSA), de overkoepelende or ganisatie van schietsporters. Dit kwam uit toen Bakker op 25 maart op het politiebureau ter verantwoording werd geroepen door de voorzitter van de KNSA. Bakker moest allerlei aan tijgingen uit de smaadbrief weerleg gen en slaagde daar naar eigen zeg gen in. Kort daarna ontving de schietsportclub van de politie en de KNSA een brief dat deze 'vervelende periode' werd afgesloten. Royement Maar dat bleek niet het geval. Op 7 april hoorden de bestuurders dat twee oud-bestuursleden op 13 fe bruari, drie weken nadat ze waren opgestapt, hun handtekening had den gezet onder een zogeheten WM3 formulier, voor het aanvragen van een wapenvergunning voor een van deze ex-bestuurders. Dit formulier werd vervolgens naar de politie (afdeling Bijzondere Wetten) opgestuurd. Dit buiten medeweten van het zittende bestuur. De politie heeft vervolgens een vergunning verstrekt. Als bewijs dat de twee aanvragers op het mo ment van aanvraag al niet meer in het bestuur zaten, beschikt Bakker over een afschrift van de Kamer van Koop handel, dat bevestigt dat deze be stuurders zich op 3 februari per 22 januari hebben laten uitschrijven. Bakker: 'Dit zit aan alle kanten fout. Het is buiten medeweten, zonder overleg en achter de rug van het be stuur om gebeurd door de afgetreden bestuursleden.' Op 8 april meldde Bakker de politie dat er een fout is gemaakt, waarna dit tijdens een ge sprek op 13 april op het bureau in Den Helder werd toegelicht. Pas op 20 april ('de betreffende agent kon niet eerder, want hij moest zich eerst inlezen') deed het bestuur aangifte van valsheid in geschrifte. Bakkeren de zijnen verwijten de ex-bestuurders verder dat ze €1000,- van de reke ning-courant van de vereniging heb ben laten verdwijnen. Onder andere hierdoor moest de contributie met €25,- worden verhoogd. Deze ex- bestuurders deden op hun beurt aan gifte, nadat ze zelf een 'dreigbrief' hadden ontvangen. Bakker: 'Die brief hebben wij niet verstuurd, de aangifte is dus met tegen ons gericht. Een echte bedreiging kun je het trouwens niet noemen. Er werd alleen in ge zegd dat ze zich beter met in de buurt van het schietcentrum konden laten zien, omdat ze met de nek worden aangekeken.' Bakker en de zijnen royeerden de twee ex-bestuurders van de Schiet sportvereniging wegens 'het willens en wetens overtreden van de Wet Wapens en Munitie'. Op 29 april ver telde voorzitter Dirk Kleijn van de overkoepelende Stichting Sport- schutters het bestuur van de schiet sportvereniging dat de geroyeerde leden juridische stappen tegen het bestuur overwegen. Later heft de stichting het royement op. wat 'bizar' is volgens Bakker. 'Want alleen het bestuur van onze vereniging kan dit royement opheffen.' 'Instabiel bestuur' Op 30 april ontving de schietsport vereniging een brief van de politie, met daarin onder meer de opmerking dat aan 'de stabiliteit van het thans zittende bestuur ernstig wordt getwij feld'. Op grond van deze conclusie schortte de politie de medewerking aan aanvragen en bijschrijvingen voor wapenvergunningen op 'totdat de bestuursproblemen zijn opgelost'. Deze brief vormde voor Bakker en de zijnen de welbekende druppel De bestuurders trokken de conclusie dat er achter hun rug om nog steeds aan tijgingen richting politie werden ge daan. 'Hierdoor wordt aan onze sta biliteit getwijfeld, terwijl onze aangifte over de overtreding van de valsheid in geschrifte niet serieus wordt geno men. We willen en kunnen hiervoor geen verantwoordelijkheid nemen en meewerken aan het op met-legale wijze verkrijgen van een verlof voor «ff TOON GOÊS IQ - OS" - lOOV een vuurwapen. Hierdoor worden we gedwongen af te treden.' Bakker en de zijnen hebben geen goed woord over voor het optreden van de politie en de KNSA in deze kwestie 'Tot twee keer roepen ze ons ter verantwoording, weerleggen we de verdachtmakingen, waarna ze dit - zelfs schriftelijk - bevestigen. En vervolgens betichten ze ons van instabiel bestuur. Nou, hier zitten we alle vijf. Zien wij er uit als een instabiel bestuur?' Dat lijkt op het oog aller minst het geval, zeker omdat alle vier andere bestuursleden het vertrouwen in Bakker uitspreken. Bakker: 'De bemoeienis van de politie met interne aangelegenheden bij de club heeft geleid tot deze catastrofale situatie.' Het steekt deze bestuurders nog meer dat de twee ex-bestuursleden die zich volgens hem aan fraude heb ben schuldig gemaakt, door het on langs gevormde interim-bestuur zijn voorgedragen om verenigmgs- en jeugdtrainer binnen de club te wor den. 'Met andere woorden: fraude wordt nog beloond ook.' Een bijeen komst waarin een en ander wordt besloten, vindt plaats op 28 mei. Bakker en de zijnen spelen nu met de gedachte een nieuwe schietsport vereniging op te richten. Nog onbeantwoord is de vraag wie meerdere keren naar de politie is ge stapt om de schutters verdacht te maken. Bakker: 'De betreffende per soon is erg goed op de hoogte. Het moet dus iemand zijn van binnen de organisatie. We hebben wel een ver moeden, maar geen bewijs.' Trammelant Volgens Melle Smith, oud-voorzitter van de Stichting Sportschutters, zijn verwijten van Bakker en consorten aan het adres van de politie en de KNSA onterecht. 'De politie en de KNSA hebben het functioneren van het bestuur dat nu is afgetreden goed bestudeerd en hun conclusies ge trokken. Op grond van die bevindin gen hadden ze de schiettunnel met een kunnen sluiten, maar ze hebben het interim-bestuur dat er nu de schouders onder zet de kans gege ven om een nieuwe start te maken. Dat valt ze te prijzen.' Smith verwijt Bakker en de zijnen onder meer teveel achterover te heb ben geleund en vrijmoedig te zijn omgesprongen met de strikte regel geving ten aanzien de wapenkamer en de hygiëne door vrijwilligers ach ter de bar. 'Daar krijg je trammelant mee. Als een bestuurslid dan zegt dat het allemaal wel meevalt, dan praat hij naar de oren van de vrijwilligers, maar zet ook de toekomst van het complex op het spel.' Smith verwijt Bakker dat hij enthousiaste vrijwilli gers die verbetering in de situatie wilden aanbrengen stelselmatig 'het gras voor de voeten heeft weg gemaaid'. Bakker op zijn beurt liet al weten dat de regels naar behoren zijn uitgevoerd, maar dat er met de tot in detail voorgeschreven handleiding voor de keuken niet te werken was. Volgens Smith zijn de twee ex-be stuurders ten onrechte geroyeerd. Gevraagd om argumenten verwijst hij naar een zogeheten Commissie van Wijze Mannen binnen de stichting. Eén daarvan is Dirk Kleijn, tevens voorzitter van de Stichting Sport schutters. 'Over sancties en het royeren van leden hebben we afspra ken gemaakt. Er is niet de juiste pro cedure gevolgd en daarom hebben we het teruggedraaid. Het is aan de politie om te beoordelen of er al dan niet strafbaar is gehandeld.' Door de gecompliceerdheid van de kwestie slaagde de voorlichter van de politie er gisteren met in te reageren op deze kwestie. In de eerstvolgende editie van deze krant zal deze reac tie alsnog worden meegenomen. 'Niet schuldig' Een van de twee ex-bestuurders die van valsheid in geschrifte worden beschuldigd, ontkent de aantijging. 'Want je blijft immers officieel be stuurslid tot de eerstvolgende leden vergadering. Die was op 23 februari. Dus waren we op het moment van de aanvraag (13 februari, red.) nog be stuurslid. De aanvraag is dus geldig, er is geen sprake van illegaal wapen bezit.' Deze interpretatie van het verenigingsrecht is volgens een Texelse jurist op z'n minst omstreden. 'Zodra je bij de Kamer van Koophan del bent uitgeschreven, word je in ieder geval naar buiten toe met meer als bestuurder beschouwd. Derden- werking heet dat.' 'der Annie Hin en Teso-directeur Rob Wortel nemen de kaartautomaat officieel in gebruik. (Foto Gerard Timmerman) euwe kaartautomaat van de 'landse Spoorwegen is niet i bedoeld als extra service F treinreizigers, de Nederlandse Pporwegen hopen dat hierdoor pk Texelaars vaker de trein zullen pkken. Om dit extra te stimuleren, 9n elk huishouden aan het eind f" deze mei een 'verrassings- NIod' van de NS in de bus ver- Jtkzij de kaartautomaat kunnen ■®gers voortaan op Texel hun trein- [pTie kopen Aanleiding tot het ïa'sen was het veranderen van de enstregeling, waardoor de over lijd in Den Helder is beperkt tot •'minuten en in veel gevallen de tijd akomeen kaartje te kopen. 'Het seerste kaartautomaat die de NS J*" eiland plaatst. We wilden er al 1 "9er eentje op Texel, maar omdat 9 kioge kosten met zich mee- e« J™1 'ukte het tot dusver niet. In dat Wt lc"t kwam de aanpassing van de dienstregeling ons goed van pas', vertelt drs. Anke de Jong, manager Service Sales van de Regio Rand stad Noord van de NS. Helemaal vanzelf ging de plaatsing met. Probleem was namelijk dat de NS over een eigen elektronisch net werk beschikken, dat zich echter met uitstrekt tot op Texel. Omdat mobiele automaten nog niet bedrijfszeker en veilig genoeg zijn, verviel de optie om aan boord van de Teso-boot een au tomaat te plaatsen. De oplossing kwam toen de NS gebruik kon maken van het netwerk van de KPN. 'leder een heeft er de schouders onder ge zet, zodat deze automaat nog vóór het seizoen kon worden geplaatst Als we de normale procedure zouden hebben gevolgd, had deze er pas half augustus gestaan. Ook in dat opzicht is dit een uniek project geworden.' De automaat staat dichtbij de plek waar reizigers uit de bus stappen. Ze kunnen in een handomdraai één of meerdere kaartjes kopen voor ritten Met de ingebruikname van de kaartautomaat is de kans om - ondanks de korte overstaptijd - toch de trein te halen er een stuk op verbeterd. Omdat ook het afstempelen van de kaartjes in de bus bij de veerhaven in Den Hel der de nodige vertraging geeft, heeft busonderneming Connex- xion in samenwerking met Teso besloten om aan boord van de Teso-boten een stempelauto maat voor strippenkaarten te plaatsen Hiermee hopen beide ondernemingen dat de bus snel ler kan vertrekken. door heel Nederland en naar popu laire bestemmingen in Duitsland, België en Luxemburg. Ook maand- kaarten zijn verkrijgbaar. De automaat is eenvoudig te bedienen via een aanraakscherm, er kan worden afge rekend met een PIN-pas of chipknip De kaartjes kunnen worden afge stempeld in de automaat op het sta tion in Den Helder. In 'Gouden momenten' be schrijft verslaggeefster Ingrid de Raad de meest indringende momenten uit het huwelijk van echtparen die meer dan 50 jaar zijn getrouwd. De serie is opge zet door de Texelse Courant, in samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen Texel. In deze eerste aflevering het echtpaar Tinus Vlaming (91) en Jannie Vlaming-van Groeningen (87) uit Oosterend. November 1944: Tinus Vlaming spoedt zich naar de Kotterstraat, waar hg nog snel een radio moet verstop pen. Een fluitje van een cent voor de vaardige timmerman. Als hij terugkeert naar de werkplaats en smederij Rentenaar passeert, wordt hij gewaar schuwd voor een op handen zijnde razzia. 'Als ik dan toch moet onderdui ken, laat ik nog even mijn haar knip pen', denkt Tinus. Die beslissing wordt hem bijna fataal. Voor hij goed en wel op de stoel zit, vallen de Duitse sol daten Oosterend binnen. Hij maakt zich uit de voeten, houdt zich schuil en vlucht naar de schapenboet achter hoeve De Zuid wester, waar met behulp van pakken stro een schuilplaats is gemaakt. Het is een kleine ruimte, die aan totaal vijf mannen onderdak biedt. Een glazen dakpan zorgt voor wat daglicht en als het donker wordt, staat er een klem oliepitje ter beschikking. Jannie, zijn gewaarschuwde echtge- staande raadhuis zou even duur zijn als totale nieuwbouw. Veel mensen begrijpen dat niet en geloven het ook niet. Een nieuw raadhuis zou €13 miljoen kosten (inclusief kosten van grond en infrastructuur?). Dat komt neer op €642.000.- euro per jaar, of tewel €46,- per inwoner. Het bestaande raadhuis is nog maar 35 jaar oud en allerminst bouwvallig. In 1990 is er een verdieping opgezet en die kan dus nog niet verouderd zijn.Verder kwam er vorig jaar aircon ditioning en werd de raadskelder voor €19.500 veranderd in kantoor- en vergaderruimten. En nog maar net is op de benedenverdieping een servicebalie gemaakt waar €682.000 aan is besteed En dat zou allemaal binnen een paar jaar gesloopt moe ten worden? Wat een kapitaals vernietiging! Waarom niet een vleugel aan dit bestaande, nog heel goede raadhuis gebouwd? Laat het ge meentebestuur dat eens uitleggen aan de burgerij, graag voordat we tegelijk met de Europese verkiezin gen mogen zeggen waar het nieuwe raadhuis moet komen. Laat eerst maar eens voor iedereen duidelijk zijn dat er een nieuw raadhuis moet ko men. Als die uitleg er niet komt of met bevredigend is, moet die verkiezing van de bouwplaats gewoon geboy cot worden. Dus niets kiezen als blijk van protest J.C. Dros, Den Burg. Vrijwilligers in het hele land en ook op Texel gaan komende week op pad om te collecteren voor het Nationaal Epilepsie Fonds. Het thema, 'Epilep sie, soms ben je er even met bij', wil duidelijk maken dat mensen met epi lepsie letterlijk momenten missen doordat ze een epileptische aanval hebben Epilepsie is een tijdelijke functiestoornis in de hersenen, die zich uit in aanvallen. De opbrengst van de collecte is bestemd voor we tenschappelijk onderzoek, voorlichtingsactiviteiten, het organi seren van vakanties voor mensen met epilepsie en individuele hulp. vCTantaoonfclijkltK) vu de ralicuc note, verstopt thuis alle papieren waar de naam van Tinus op staat. Wanneer de soldaten bij haar aanbel len en naar haar man vragen, doet ze alsof ze er niets van begrijpt. Ook wanneer een soldaat het huis binnen dringt, houdt ze dat vol. Maar ze is zo geschrokken, zo angstig, dat ze de hele nacht ligt te schudden in bed. Als dit maar goed afloopt voor het kindje dat ze bij zich draagt En alle nachten vliegen de vliegtuigen over. Er wordt veel geschoten, soms zo hevig dat ze het met meer uithoudt en een tijdje haar toevlucht zoekt bij haar schoonzuster in de Blazerstraat. Tinus, veilig en wel, vindt het vrese lijk Jannie met twee kleintjes en de derde op komst achter te moeten la ten. Hij maakt zich ernstig zorgen, want stel dat er iets gebeurt... Na één week in de schapenboet te hebben geschuild, besluiten de mannen, on danks het risico, hun vrouwen op te zoeken. In de vallende duisternis trekken ze behoedzaam richting Oosterend. Tinus moet alleen verder, de kant van het westen op. In het stik donker kan hij zich moeilijk oriënte ren De sloten staan zo vol water, dat hij kruipend verder moet om te voe len waar de dam is. Stel dat hij in het water terechtkomt, hij zou er nooit meer uitkomen! Het is hem bang om het hart, maar hij zet door en het weerzien is onvergetelijk. Tot een paar weken voor de bevrij ding houdt Tinus zich schuil in de schapenboet, tot de ondergrondse het sein geeft dat het ergste gevaar geweken is. Al die maanden bezoekt Tinus Vlaming en Jannie Vlaming-van Groeningen. Tinus zo'n twee keer per week zijn Jannie Het verlangen elkaar te zien en te spreken, ook al is het maar even, overheerst de angst voor ont dekking. Hoewel Tinus daarna steeds vaker de nachten thuis doorbrengt, is het gevaar nog niet geweken. Het (Foto Edo Kooman) wordt zelfs dubbel spannend, want ieder moment kan het kindje geboren worden. Ondanks de nog bange tij den, maar met de bevrijding in zicht, wordt op 13 maart 1945 een kernge zonde zoon geboren. Ze kunnen hun geluk bijna niet op. Als de gemeenteraad in zo grote meerderheid blijft vasthouden aan de plannen om een nieuw raadhuis te bouwen in plaats van het bestaande raadhuis uit te breiden, moet deze meerderheid wel heel sterke argu menten hebben. Ze weten blijkbaar meer dan wij. Is ons wel goed voor gerekend wat de financiële gevolgen zijn? Is het bedrag aan kapitaals vernietiging meegerekend en zijn ook de grondkosten in de rekensom mee genomen? Vergroting van het be-

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5