Sijtsma's na vijftig jaar wel 'genaturaliseer 'Je moest hier nog naar buiten op het tonnetje Lan- gespoeld TX56 definitief weg uit have TEXELSE g COURANT Prominenten in Eben Haezer Nieuwe winkel in Weverstraat zorgde er a1?1 WOENSDAG 19 MEI 2004 Weckie Zuidema uit Dokkum was 19 jaar toen haar vader rea geerde op een Texelse advertentie. Wat moet je dan, als je se rieuze verkering hebt? Aan de toen 24-jarige Ate Sijtsma de keuze of hij mee wilde verhuizen. Zonder aarzeling nam hij af scheid van het bakkersvak, om met schoonvader in spe als boe renknecht te gaan werken op hoeve Jachtlust aan de Slufterweg. De lucht is grauw en de regen stroomt met bakken uit de lucht. Met een verbeten gezicht worstelt de 15- jarige Ate Si|tsma zich door het door drenkte land De ploeg, getrokken door de drie zwoegende paarden, trekt zwaar door de grond. De longen geeft niet snel op maar dit is gekken werk en hi) keert met de paarden te rug naar de boerderij 'Wat moet |i| hier', roept de baas hem toe. 'voor uit, ploegen jij.' 'Dan zal je het toch zelf moeten doen', bekt de jongen terug, 'want zo doe ik het niet.' Hij vertrekt naar huis, zijn baas witheet van woede achterlatend De inmiddels 73-jarige Sijtsma was een fel. opstandig mannetje, dat met met zich liet sollen. Liever een andere baas zoeken dan zich de grond in laten trappen. 'Het werken in de land bouw was wel aardig maar van tijde lijke aard. Je had geen andere keuze. Ik zou naar de MULO, maar in die oorlogsjaren had je niets, er was domweg geen vervoer.' In de jaren erna bleef hij in de landbouw werken, ondertussen een opleiding volgend aan de politieschool in Groningen. Het examen, dat in Rotterdam werd afgelegd, ging perfect. Tot het op de ogentest aankwam. Sijtsma bleek kleurenblind te zijn. Toen hij niet bij de politie terecht kon, moest hij wat anders bedenken, want het boerenvak had hij wel gezien. 'Toen werd er een bakkersknecht gevraagd in Niawier en dat leek me wel wat.' Twee jaar later had Sijtsma al zijn bakkersdiploma's op zak. 'Ik vond het een leuk beroep. Alleen, m'n baas en ik, we lagen mekaar met zo. Er was altijd wel iets. Op een dag waaide het heel hard. Ik ging natuur lijk ook te venten en had dan zo'n grote bakkersmand voor op de fiets. Als laatste moest ik altijd naar een boer. Die woonde wel zo'n verrekt end het land in. Dan moest je over een smal paadje met aan de ene kant een greppeltje en aan de andere kant een diepe sloot.' Ondanks de harde wind ging het ook dit keer weer goed en hij stalde de fiets tegen een paal. 'Kom ik terug, ligt de hele handel in de sloot. Gelukkig had ik niet zo veel meer bij me. Maar ik moest het mooi uit eigen zak betalen. Wat een lelijke kerel was dat toch! Dat heb ik hem ook wel verteld en toen was ik snel vertrokken. Ik geraakte bij een andere bakker, waar ik het prima naar mijn zin had. En daar in Dokkum trof ik mijn meisje, Weckie Zuidema. Haar vader was bloemist. Een hele leuke tijd was dat. Heel leuk...' Met de bloemenzaak ging het echter met zo florissant. Er kwam al meer concurrentie, waardoor Zuidema ge noodzaakt was de zaak van de hand te doen. Zoekend naar een oplossing viel zijn oog op een advertentie in de krant, afkomstig van Van Maldegem op Texel, die om een boerenknecht met zoon vroeg. Zuidema had wel interesse. Hij had vroeger bij List ge werkt, een bloembollenboer in De Koog, dus hij wist wel iets van Texel. Een zoon had hij ook, maar die wilde met de landbouw in. Zou het niet iets voor die verkering van Weckie zijn? Die had ook in de landbouw gezeten. 'Zodoende vroeg hij of ik mee wilde.' In tegenstelling tot zijn vriendin was hij nog nooit op een eiland geweest en had hij geen idee wat hij zich daar van moest voorstellen. Zijn ouders ook niet en zijn vader waarschuwde: 'Ik weet met wat je daar moet zoeken jongen, op die zandvlakte, dat is toch helemaal niks Echtgenote Weckie vult aan: 'Ik was toen 19 en Ate 24 jaar. Als ze me in deze tijd zouden zeggen dat we gingen verhuizen, dan denk ik met dat ik was meegegaan. Maar vroeger had je niet zo veel in te brengen, je moest gewoon mee. En wilden we elkaar blijven zien en een toekomst opbouwen, dan moest Ate zijn werk opzeggen en ook mee gaan.' Op 18 april 1954 vertrok het gezin Zuidema, inclusief de aanstaande schoonzoon, richting Texel. Helemaal Ze zijn niet op het eiland gebo ren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze nauwe lijks meer van een echte Texelaar zijn te onderscheiden. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blij vend op ons eiland te vesti gen? In de rubriek Aange spoeld dit keer: Ate en Weckie Sijtsma. kwam te wonen, een arbeidershuisje aan de Hoofdweg, niet ver van Jacht lust (sinds 1993 Vogelvreugd), dat aan de Slufterweg stond Gewend aan een stadse omgeving, met hui zen van alle gemakken voorzien, was het voor Weckie wel even slikken. 'Je moest hier zelfs nog naar buiten op het tonnetje. Gelukkig had ik snel een baantje. We waren hier nog maar net een dag of er kwam iemand uit De Waal vragen of ik in de huishouding wilde werken. Het was wel met het werk dat ik gewend was, maar je had in ieder geval iets. Ik heb daar een half jaar gewerkt en daarna nog wat ochtendjes hier en daar.' vlekkeloos verliep de reis niet Ate 'Aan het eind van het Amstelmeer, ter hoogte van Van Ewijcksluis, strand den we met de vrachtwagen. Lekke band. Het was prachtig weer die dag en onderweg had ik al eens naar die rietkragen zitten kijken. Ik zei: weetje wat, ik moest maar eens wat eenden eieren gaan zoeken.' Terwijl de rest van het gezin richting restaurant ging, struinde hij samen met Weckie de dichtbegroeide kant van het meer af. 'Laat ik er vier vinden!' Hij stopte de eieren in zijn jaszak en samen liepen ze naar de rest van het gezin, dat al lang en breed aan de koffie zat. Met een vaartje zette hij zich neer. verge tend dat de eieren nog in zijn jaszak zaten Twee kapot, het struif droop uit zijn jasje. De twee overgebleven eie ren werden zorgvuldig in een papier tje gerold en zolang op moeders tas gelegd. 'Kwam er een man binnen die vroeg of we ook twee mensen had den zien lopen in het natuurgebied. We hielden ons stil, die mensen wa ren wij natuurlijk. Het was beschermd gebied waar je helemaal met mocht komen. Wisten wij veel. Dat had je in Friesland niet. Daar zocht |e altijd naar eieren. Afijn, we konden weer verder, moeders pakte haar tas en toen hadden we helemaal geen eie ren meer.' In de namiddag arriveerden ze op Texel, waar het gezin op Oude Slot 'Buiten dat we nog geen plek voor onszelf hadden', vervolgt Sijtsma, 'woonden we er wel leuk. Maar dat inwonen had met veel langer moeten duren. We hadden geluk dat Jan Gerard van Maldegem een huisje op Oost kocht dat wij van hem konden huren, voor vier gulden in de week. Het was het huisje van Jan Daalder, een oude visserman. Mijn ouders zouden de avond voor de trouwerij, in februari 1955, overkomen. Maar dat liep behoorlijk uit de hand. Er stond een harde oostenwind, waar door het schip de haven van Oude- schild niet in kon. Uren hebben ze er rondgedobberd. Arme mensen, ze waren nog nooit van huis geweest. Ze dachten dat ze ons nooit meer zou den zien, zo ver weg vonden ze het.' Na haar huwelijk stopte Weckie, zo als dat gebruikelijk was, met werken om zich geheel aan haar eigen huis houding te wijden. Ze raakte al snel zwanger en het gezin breidde zich gestaag uit tot vier kinderen, die al lemaal op Oost werden geboren. Ze had er de eerste jaren haar handen mee vol. Haar echtgenoot zag ze nauwelijks, die was voortdurend aan het werk. 'Ik maakte toen uren hoor, wel zestig in de week En dan had je ook nog loonwerk Ik heb wel gehad dat ik om elf uur 's avonds thuis kwam. En dan moest je nog warm eten. We hadden het altijd druk. Op Jachtlust hadden we eerst 50 hectare en op den duur werd dat 100 hectare. Dat was toen Jan Gerard van Maldegem samen met Louw Stroo van De Halm en Jaap Barendrecht van Vruchtbaaroord een combinatie vormde. De machines deelden ze met zijn drieën. Heel in het begin heb ik hier nog met paarden gewerkt. Later kregen we ons eerste trekker- tje, een Cormick van 30 PK We heb ben ook nog eens een Ursus, gehad. Daar hing een keer een grote cultivator achter, maar die grond was er zo hard als beton. Je moest altijd goed opletten dat je die cultivator op tijd omhoog kreeg, anders ging het niet goed. En toen ging het zeker even met goed met Barendrecht want hij trok die Ursus helemaal uit elkaar. Alle bouten knapten en daar stond- le. dwars door de midden. Was je mooi klaar mee.' Zo enthousiast als Sijtsma over zijn werk vertelt, voor zijn echtgenote lag het toch een beetje anders. Vooral toen haar ouders terugkeerden naar Friesland. 'Vader heeft twee jaar bij Jachtlust gewerkt en daarna nog twee jaar bij Stoepker op Vruchtbaar oord Daarna is hij teruggekeerd naar Friesland. Mijn broer ging later ook terug en uiteindelijk bleven alleen wij en de kindertjes over. Toen heb ik het wel eens stil gevonden, hoor. Later zat ik volop in het verenigingsleven, maar indertijd dat je geen familie meer had waar je even langs kon en mijn man altijd aan het werk was... Ik ging wel eens op zaterdagmiddag met de kinderen op de fiets naar het land om te laten zien dat ze nog een vader hadden. Hij ging altijd zo vroeg de deur uit. In de zomer, als hij moest persen en in het graan zat, kwam hij pas thuis als de kinderen al lang en breed in bed lagen. Met vakantie kon den we ook nooit. Onze dochter was zestien jaar toen we voor het eerst op vakantie gingen. Hij kon moeilijk vrij krijgen, maar het lag ook wel een beetje aan hem zelf hoor. Dan kon het niet, want dan zaten ze in de bieten, dan weer in het hooi of in de aardap pelen...' Ate Sijtsma lacht wat veront schuldigend: 'Ja, ik ben met zo'n vakantieman. Maar het wordt nu effies wat beter.' Ze bleven tien jaar op Oost en gingen er uiteindelijk weg omdat ze er te veel last van vocht hadden. 'We woonden er fantastisch, maar Weckie werd het er een beetje zat. We hadden een dak, zo lek als een mandje. Er ston den wel veertien pannen op zolder om het water op te vangen.' Weckie was dan ook heel blij toen er een woning vrijkwam aan de Mulderstraat in Oosterend. 'Mijn man vond het niet zo leuk Hij had het altijd zo goed naar zijn zin op Oost met een mooi bouw- landje voor de deur' Ate: 'Ik heb een jaar lang niet kunnen wennen en liep hier echt als een verdoolde in het rond. Ik weet met wat het was, maar kon mijn draai met vinden. Voor het huis was niets, alleen de kleuter school stond er. Verder was alles bouwland. En je kunt het je niet meer voorstellen, achter, vanuit de kamer, keken we tot de duinen aan toe. Er is in al die jaren toch wei veel veran derd. Waar nu het vakantiepark is, was vroeger een grote boomgaard. Hier en daar staat nog zo'n oude boom. Daar komen trouwens lekkere appels aan. Als het zo uitkomt, pluk ik er nog wel eens een.' Ate en Weckie Sijtsma voor hun woning in Oosterend. Op zijn 59ste kwam Sijtsma in de VUT. Hij miste zijn werk wel. 'Ik heb 35 jaar op Jachtlust gewerkt en altijd met plezier. Had wel graag nog eens wat aardappels willen selecteren. Of een stukje ploegen.' Dat is wat hij het liefste deed, ploegen en zaaien 'Maar wel recht ploegen! Krom vind ik verschrikkelijk, nog steeds let ik daar op. En je ziet wel eens land, nou nou... Wij hadden eerder op één stuk wel drie soorten grond. Zwaar, flodderzand en half om half. Dat was bijna onmogelijk om recht te ploegen. Ik heb in die jaren wel eens tegen Van Maldegem gezegd: er moest toch eigenlijk een ploeg bestaan die je kon sturen. Hij zegt: jij bent niet goed, hoe kom je daar nou bij man, dan ken toch niet. En nu heb je bestuurbare ploe gen. Jammer dat ik dat niet meer heb meegemaakt. Nu tuinier ik wat, we hebben een flinke moestuin aan de Koningsweg.' Eén ding moet hem nog van het hart: 'Wat ik mis op Texel is de kaatssport. Ik zat daar al op toen ik nog in Fries land woonde en ook hier op Texel hadden we jarenlang een kaatsclub. Want er zaten hier wat Friezen, hoor! Jammer genoeg is dat er nu niet meer. En een Texelaar hoef je niet te vragen om mee te doen, want ze ken nen het niet en willen het ook met le ren. De kaatssport is hier letterlijk 'en figuurlijk uitgestorven.' Beiden spelen nu al weer zo'n negen jaar jeu de boules. En niet onverdienstelijk, want hun club werd al drie keer Texels kampioen. Sijtsma zat in heel wat besturen de tuindersvereniging, de kaats het CNV en nog steeds van def boulesclub. Samen met echtg! Weckie viert hij enkele gouder leums. Hij is bijna vijftig jaar lidï bond en volgend jaar zijn ze vijf!: getrouwd. Het eerste jubileum den ze afgelopen maand, op 18: toen ze op de kop af vijftig jm Texel waren. Een gelegenheid! niet ongemerkt voorbij wilder gaan. Weckie: 'We hebben h# vierd met alle kinderen. Niet mi enorm feest, maar gewoon de: gens gezellig samen koffie tednr Want na vijftig jaar voel ik me tod een beetje genaturaliseerd h» Ingrid de! Otto de Bruijne en evangelist Feike ter Velde, beiden bekend van televi sie, spreken binnenkort voor de Texelse baptistengemeente in het gebouw Eben Haezer aan de Julianastraat in Den Burg. Ter Velde is donderdag 20 mei (Hemelvaartdag) als eerste aan de beurt. Hij was vele jaren presentator van de program ma's 'Als mensen veranderen' en 'De verandering' van de Evangelische Omroep. Tegenwoordig is hij vaste medewerker van het tijdschrift 'Het Het woonhuis Weverstraat 6 in Den Burg mag van de politieke partijen een winkelbestemming knjgen. Zij zijn bereid tegemoet te komen aan een verzoek van de eigenaren, die daardoor verder hopen te komen met het verkopen van het door winkels omringde woonhuis, dat al anderhalf jaar te koop staat. Volgens een woordvoerder heeft zich een serieuze koper gemeld die een winkel in duur zame cadeauartikelen wil beginnen in het pand. De man was niet gelukkig met de voorwaarde van D66, CDA en de PvdA dat de woning naast de win kel behouden moeten blijven en wor den voorzien van een eigen opgang. Van Texels Belang en de WD hoeft de woonbestemming niet op het pand te blijven liggen. Wijziging van de bestemming is mogelijk volgens het bestemmingsplan Den Burg en levert volgens het college geen be zwaar op. Zoeklicht' en geeft in heel Nederland bijbelstudie over Israël en wat we moeten verwachten als Jezus weder komt. Ook is hij reisleider van 'Zoeklichtreizen' naar Israel. In Eben Haezer spreekt hij in een dienst die om 19.00 uur begint. De in Ermelo wonende Otto de Bruijne spreekt zondag 23 mei vanaf 10.00. Hij is spreker, schrijver en schilder en eveneens bekend gewor den als presentator van tv-program- ma's van de EO. Hij gaf vele jare: ding aan een instituut voor chnst ethiek en samenlevings- en or kelingsvragen in Afrika en was voor verbonden aan de evangel hulp- en ontwikkelingsorga» TEAR-fund. De lezing die hij zo: geeft, is getiteld 'Tussen Hemel' en Pinksteren' en gebaseerd cj bijbelfragment 'Handelingen 1 Belangstellenden zijn in beideï len welkom. De voormalige TX56 Cornelia Cat- harma van de gebroeders Van der Slikke is gistermiddag definitief ver trokken uit de haven van Oudeschild. Al onder de nieuwe naam Delfino en geregistreerd als motorjacht voer hij de haven uit. Voormalig mede-eige naar Pieter van der Slikke. machinist Leendert Vlas en Pieter Brands van Hoekman Maritiem uit Urk varen de voormalige kotter in ongeveer tien dagen naar het Italiaanse San Remo, dat de nieuwe thuishaven wordt. Hoekman Maritiem keiaar voor dat het vorig neerde schip werd verkocht W is eigendom geworden van def Reverberi en Guarisco uit FranM Italië die kotter als plezierjacht! gebruiken. Zij laten daan/ooi" meer een overkapping aanbid over het bijna dertig meter schip. De TX56, waarmee degs ders Van der Slikke rondvis Iw gevangen, is ongeveer derti? oud. (FoloJ^^^Ê Het betrof de jaargang die in het schooljaar 1980-1981 voor het eerst de school op de hoek Haffelderweg- Emmalaan bezocht. Veel van deze nu ongeveer 37-jarige dames hadden elkaar bijna twintig jaar niet meer gezien, dus het weerzien was harte lijk en soms zelfs uitbundig. Van de partij waren ook oud-docenten, zo als Lidy Medema (gymnastiek), juf Barendregt (huishoudkunde en ge zondheidszorg), Hans Lasthuizen (Nederlands), Juf Keijzer-Dros (ko ken), juf Keyzer (Engels) en juf Pettinga (tekenen). Over de beleving van de schooltijd liepen de reacties uiteen. De eén vond het een ontzettend leuke schooltijd, met schoolkampen naar Dennenoord, Schoorl en Heerlen en bezoeken aan de discotheek als hoogtepunten. Anderen noemden het een 'verschrikkelijke tijd'. 'Aan het eind van de lagere school vulde je een toets in en werd besloten dat ik naar de Huishoudschool moest. Er werd echt op ons neergekeken. We waren de meiden van de Soepschool of de Spmazieacademie. Ik verveelde me rot en we hadden alle tijd om lol te trappen. Pas later ben ik er anders tegenaan gaan kijken', aldus één van de reünisten. Elisabeth Siersma- Bovenste rij: Miranda Boon, Christa Jansen en Elisabeth Slegtenhorst. Middelste rij: Linda van Leersum, mevrouw Keyzer, Winda Beijert, Palmyra Witte, Diana van Tongelen, Inge Zoodsma, mevrouw Pettinga, Dirk Kuip, Anja van Exel, Bep Vlaming, Marieke van der Vis, mevrouw Barendregt, Diana Blonk, Silvia Witte, Margo van der Knaap, Diana Bonne, Mirjam Witte, Anja Bakker, Erna Blom, Christa Keizer en Elisabeth Siersma. i t/ Onderste rij: mevrouw Medema. Marjon van Tatenhove, Corina Roeper, Corma Timmer, mevrouw Keijzer-Dros, Rezia Verlooy, Carolien Ran, Debbie van der Slikke, Anita Eelman, Astrid Timmer, Hans Lasthuizen. Zittend: Jaqueline Witte, Marjan van der Vis, Marjan van Dijk en Janet Koopman. <Fo,° Gerard Pannenkoeken die tegen het pla fond vlogen, 'oneetbare' boeren kool die uit het raam werd gegooid en leerlingen die in de provisiekast van likeurtjes snoepten. Sterke verhalen over de voormalige Huis houdschool. Ze werden zaterdag verteld tijdens de reünie van zo'n veertig oud-leerlingen. Krugers ervoer het anders: 'Het was een leuke tijd en ik heb veel dingen geleerd waar ik nu nog profijt van heb. Bovendien: je werd met alleen opgeleid voor het huishouden, maar het was ook een opstapje voor zorg- opleidingen. Veel meiden zijn later ook de zorg in gegaan.' Aan de hand van foto's en verslagen werden in de kantine van de voorma lige LTS herinneringen opgehaald, waarna werd aangeschoven voor een gezamenlijk maal, dat ze nu niet zelf hoefden te bereiden.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 8