Eagles Ranch importeert jigen hengst uit Amerika Jpslag C02 in Noordzee reel hoger dan verwacht Jeugdboek over ludieke provoacties 'Fransen banger voor heuvels dan zee' TEXELSE COURANT derzoekers publiceren in Science: Subsidie voor 'Alice in Wonderland' mm VRIJDAG 28 MEI 2004 lerlijk de hele wereld hadden ze ifgezocht, tientallen hengsten ;eken en gecheckt en honder- i mailtjes verstuurd, toen zij in Amerikaanse Noord Dakota tten op Luckys Gold Piece, een ■kskiniOvero painthengst, af- nstig uit een beroemd nest ithorses. De dekhengst moet ,f een nieuwe bloedlijn gaan gen in paardenfokkerij The lies Ranch van Henk en nélle Zoetelief bij De Waal. Het itpaar importeerde het paard vanuit de Verenigde Staten en iet het bedrijf een nieuwe weg ■slagen: specialisatie in het fok- van recreatie- en wedstrijd- rden. Texel is het nauwelijks bekend, rde paardenfokkerij van Henk en iëlle Zoetelief staat inmiddels in Europa en Amerika in de belang ing. Óver het Texelse bedrijf ver men talloze publicaties in onder ir Zweedse, Griekse, Noorse en :edse bladen. Uiteindelijk trok de ;erij zelfs de aandacht van het mommeerde Amerikaanse vak- Painthorse Journal, dat zo'n lie wordt beschouwd als de bij van de painthorsefokkers. 'Het lineens erg hard', vertelt de 31- je Danielle Zoetelief. 'Ik kwam ie tijd geleden in contact met la da Silva, een beroemde ■denfotografe. Zij heeft op Texel ihtige foto's gemaakt van onze den en de fokkerij. Die zijn bijna ijwijd gepubliceerd in diverse iladen. Sindsdien staan we inter- anaal in de belangstelling.' Het echtpaar, met drie kinderen en het vierde op komst, betrok in sep tember vorig jaar boerderij De Arend aan de Westerboersweg, waar tot die tijd Zoetelief senior boerde. De koeienstal werd omgebouwd tot veu len opfokstal en de paardenfokkerij werd, naast de overgebleven honderdvijftig schapen en de boeren- camping, het belangrijkste onderdeel van het bedrijf. Inmiddels heeft de Eagles Ranch drie hengsten en tien fokmerries. In totaal lopen er zo'n tachtig paarden in de weiden rond het bedrijf. De helft daarvan is eigendom van de Zoeteliefs. Een van de heng sten, King Walters Ghost, wordt vol gende week verkocht. 'We willen ons gaan specialiseren in het fokken van zowel recreatie- als wedstrijd- paarden. Daarom was het noodzaak om naast de andere hengst, Dakotas Royal Raven, een hengst te vinden met andere kwaliteiten, die hij kan doorgeven aan zijn nageslacht en die voor een nieuwe insteek in het bedrijf kan zorgen. Dat is nu gelukt.' Luckys Gold Piece Na een speurtocht van maanden vond Danielle Zoetelief begin dit jaar de -perfecte hengst: Luckys Gold Pierce, een buckskin/overo paint hengst met minimaal wit onder op de buik en afkomstig uit een nest van zeer bekende painthorses die in Amerika al vele titels wonnen. Voor de niet-kenners: overo staat voor een bepaald vachtpatroon. Luckys is een hengst yan het zogeheten haltertype, een paard dat compacter en steviger is dan het pleasure!racetype. 'Nu hebben we van beide typen een hengst, waardoor je goede combina ties kunt maken en kunt voldoen aan de vraag Het is onze bedoeling om de merries regelmatig te wisselen, zodat je variatie blijft houden', vertelt Danielle. De Texelse fokkerij richt zich vooral op de recreatieve ruiters, maar wil ook paarden verkopen die inge zet kunnen worden bij wedstrijden. Per jaar worden zo'n acht tot tien veulens geboren. 'We willen er ook niet meer. Het is echt onze bedoeling om het kleinschalig te houden, zodat je het goed kunt blijven doen.' De nieuwe hengst, die vier jaar oud is, arriveerde eind april op Texel. Hij vol doet aan alle eisen die het echtpaar Zoetelief had gesteld. 'Sowieso moest zijn afkomst goed zijn en moest hij gewend zijn aan het op een natuurlijke manier dekken, want zo gebeurt dat hier. Niet dat zo'n dier gewend is om het op de bok te doen. Als hij dan ineens een echte merrie ziet, slaat hij op tilt en dat kan natuur lijk met.' Verder moest de hengst een goed karakter en een goede bouw hebben. Uiteindelijk trof Zoetelief via internet Luckys Golf Piece, op de Prospect Hill Farm in Noord Dakota. 'Hij was eigenlijk niet te koop, maar die Amerikaanse fokkers zagen wel in dat deze hengst voor ons fantastisch zou zijn en bovendien vonden zij het wel een eer als een van hun hengsten naar Europa zou worden verkocht.' Quarantaine Samen met de hengst kocht Zoete lief ook een merrie uit de Prospect stallen. Vervolgens moesten de paar den in quarantaine. 'Daarvoor werden ze naar het quarantainestation in Texas gebracht. Daar moesten ze een maand blijven, voordat ze naar Eu ropa mochten worden vervoerd', ver telt Zoetelief. Zij reisde met dierenartsassistente Kelly Geus naar Amerika om de vlucht van de paar den persoonlijk te begeleiden en er varing op te doen in het overzees vervoer De eerste kennismaking met hengst Luckys was voor Zoetelief liefde op het eerste gezicht. 'We kwa men 's nachts aan en zijn meteen met een zaklantaarn gaan kijken. Ik vond 'm geweldig, het klikte meteen Het was een echte hengst, maar wel lief, met een goed karakter.' Tijdens de quarantaine werden de paarden uit voerig onderzocht op ziekten en wer den er diverse bloedtests uitgevoerd. Daarna moesten ze op het vliegveld nog vijf dagen in quarantaine blijven en werden weer tests uitgevoerd. Toen alles goed bleek, mochten de paarden aan boord. Gedurende de vlucht verbleven de paarden in een container in het achterste deel van het vliegtuig. 'Je moet ze daar zelf verzorgen en kalmeren. Wel is er ie mand van de KLM aanwezig, die in geval van nood over medicijnen voor de paarden beschikt.' De vlucht ver liep vlekkeloos. Op Schiphol werden de paarden wederom aan een inten sieve controle onderworpen, waarna ze naar Texel mochten vertrekken. Inmiddels loopt Luckys Gold Piece enkele weken in de Texelse wei en houdt hij 'zijn' merries scherp in het oog. Passanten worden met argus ogen gevolgd door de hengst en ook passerende koeien, die op hetzelfde land lopen, bekijkt hij argwanend. 'We laten hem eerst rustig wennen en Op zijn hoede en argwanend treedt de Amerikaanse hengst naderbij als Danielle Zoetelief hem lokt met een hand gras. pas over een paar maanden of zo mag hij aan de slag', grinnikt Zoete lief. In Amerika heeft de jonge hengst al voor enkele tientallen nazaten ge zorgd. De merrie die werd aange kocht, was ook gedekt door Luckys, maar die zwangerschap is voortijdig geëindigd. 'Dat was wel een kleine teleurstelling, want we waren in de veronderstelling dat ze in Amerika al zwanger was en deze zomer zou be vallen. Nu moeten we een jaartje wachten.' Snel rijk Dat de belangstelling voor paint- horsepaarden groeit, is volgens Zoetelief goed te merken. 'Landelijk doen steeds meer mensen aan westernrijden en de vraag naar painthorses neemt toe, maar je moet deze paarden niet gaan fokken om snel rijk te worden, want dat werkt niet Het is enorm arbeidsintensief en de aankoop van nieuwe paarden be tekent een flinke investering. Als je het goed doet, kun je er best een leuke boterham in verdienen, maar snel rijk worden zeker met. Je moet gek zijn van paarden, want anders moet je er niet aan beginnen.' Om Texelse paardenliefhebbers een kijkje in de keuken te bieden, houdt de Eagles Ranch zondag 1 augustus het Eagles Summer Event, een eve nement met demonstraties, een am bachtelijke markt en een nadere ken nismaking met de painthorses, de nieuwe hengst en de werkwijze op de Texelse fokkerij. 'Wij gaan zo natuur lijk mogelijk met de paarden om. Het is net als met kinderen, je moet ze niet betuttelen. Een paard heeft geen dekje nodig in de wei en kan best tegen een beetje regen. Daar worden ze alleen maar sterker van.' Tijdens het zomerse evenement is ook een paardenfluisteraar aanwezig. Deze laat het publiek zien hoe zij te werk gaat met paarden die voor haar on bekend zijn. Tekst en foto Louise van der Sluis onderzoekers die het artikel in hce van 14 mei publiceerden zijn k nelmuth Thomas uit Den Hoorn, 'i|deli|k op de afdeling Mariene we en Geologie van het NIOZ ^arne Yann Bozec en dr. Khalid |ay on begeleidend hoogleraar Hein de Baar. onderzoek bestond voor een be dilt deel uit het nemen van ontel- Wa>ermonsters, waarvoor het ®eksvaartuig Pelagia er in één vier keer op uit trok in alle |aar- 'Ien Daarbij werden telkens op ptig plaatsen monsters geno- n. waarbij al varende elke tien mi nde kooldioxide in lucht én wa dden gemeten. oon groot deel van de door men- 'oroorzaakte C02 in zee terecht en daar wordt vastgehouden, Waarom stonden de kanonnen op De Schans in de Napoleontische tijd niet zeewaarts op de Rede ge richt, maar juist landinwaarts rich ting de Hogeberg. Het antwoord was één van de vele wetenswaar digheden die zo'n zeventig kinde ren van de Sint Antoniusschool uit het Belgische Eeklo de afgelopen dagen over Texel te horen kregen. De Belgische scholieren brachten een driedaags bezoek aan de leerlin gen van de hoogste groepen van Durperhonk in De Cocksdorp en de Thijsseschool in Den Burg. Al ruim een jaar hebben de kinderen via inter net regelmatig contact met elkaar en deze week zagen ze elkaar voor het eerst in het echt De Texelse en Belgische leerlingen bezochten gezamenlijk onder meer het strand, EcoMare, het Doolhof op de Hogeberg, het Maritiem en Juttersmuseum, fort De Schans en er werd een tocht met de TX10 ge maakt. Voor de Belgische kinderen was het eiland niet meer volslagen nieuw. Via internet hadden zij al aller lei opdrachten gemaakt over Texel en tijdens het bezoek werd de rest ge daan. Kleurrijk en helder vertellend legde amateur-historicus Gerrit Gerrits tij dens een rondleiding over De Schans uit dat de Fransen destijds banger waren voor wat er kon gebeuren op de omliggende heuvels dan op zee. 'Onder Napoleon was handel verbo den en ook schepen waren verbo den, dus er waren geen schepen waar ze op konden schieten. Maar ze waren wel bang dat de Engelsen rondom op de heuvels zouden ko- Jonas en Floor bij het Ueverdje, het bekende standbeeld waar de provo 's hun 'happenings hielden. (Hkjstnho ut het boek 'Het wine-muOenptanl Hij vindt hun lange haren, hun losse manier van omgaan met elkaar en de plannetjes die ze beramen om de maatschappij op stelten te zetten erg interessant, maar is er tegelijkertijd een beetje bang voor. In ieder geval moet hij zien te voorkomen dat zijn vader er achter komt dat hij met pro vo's omgaat, want dan kan hij grote problemen verwachten. Het boek kost €9,50, telt 75 pagina's, is gebonden en geïllustreerd door Yolanda Eveleens. Het ISBN-nummer is 90.276.7575.9. men zitten. Daarom werd het geschut juist die kant opgericht.' De Belgische kinderen sliepen bij gastgezinnen. De leraren werden ondergebracht in een accommodatie van één van de leraressen. Twee fietsverhuurbedrijven voorzagen alle kinderen van fietsen, zodat ze het ei land konden verkennen. Woensdag avond hadden ze een gezamenlijk bijeenkomst in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp, waarbij de Texelse kinderen optraden voor de Belgische. Die hadden op hun beurt T-shirts met het embleem van hun school meege nomen voor de Texelaars. Donderdag waren de leerlingen opgesplitst in vier groepen, omdat het anders te druk zou worden. Het is de bedoeling dat de Thijsseschool en Durperhonk vol gend jaar een tegenbezoek brengen aan het Vlaamse Eeklo. ekers bij een maquette van hun onderzoeksgebied de Noordzee. Van links naar rechts: Yann Bozec, Hein de Baar, Helmuth Khalid Elkalay. IFOIO Harry da Graal) nieuw hebben onderzoekers van het Koninklijk Neder- ds Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) het vooraan- ande tijdschrift Science gehaald, nu met een verslag van onderzoek naar de opname van het broeikasgas Dldioxide (C02) door de Noordzee. Ze hebben aange- nd dat het vermogen van deze biologisch rijke kustzee C02 op te nemen en vervolgens af te voeren naar de ordelijke Atlantische Oceaan, veel groter is dan tot dus- werd aangenomen. heeft onder andere tot gevolg bestijging van het C02-gehalte Ie lucht zich minder snel vol- 1. Het ziet ernaar uit dat dit niet ee geldt voor 'onze' Noordzee kook voor andere, betrekkelijk 'epe kustzeeën. In dat geval "ear schatting twintig procent de C02-toename in diepe enen afkomstig zijn uit ondiepe •zeeën. was al lang bekend. Onder invloed van zonlicht wordt het gas opgeno men door algen en als die afsterven en naar de bodem zinken, blijft het gas daar bewaard. Als dat met zou gebeuren, zou de groeiende concen tratie van koolzuurgas in de atmo sfeer op dit moment al veel hoger zijn. Van de totaal op aarde uitgestoten hoeveelheid broeikasgas is maar zes tig procent terug te vinden in de at mosfeer. De rest moet in de oceaan zitten. In het artikel Noordzee pompt C02 weg dat het vakblad voor bio logen Bionieuws aan de Science- publicatie besteedde, legt professor De Baar uit dat onderzoek naar C02- opslag tot dusver vooral op de open oceaan was gericht. Van de daarbij geconstateerde stijging van het C02 gehalte in de diepe delen werd aan genomen dat die afkomstig was van biologische processen in de open oceaan. Nu staat vast dat een be langrijk deel daarvan is aangevoerd vanuit ondiepe kustzeeën. Met een subsidie van €1.375,- steunt de gemeente de lustrum- dansvoor-stelling Alice in Wonder land die de Muziek- en Dansschool Texel op 12 en 13 juni op de plan ken wil brengen ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan. De totale kosten van deze the aterproductie belgpen €11.250,-. Verwacht wordt dat twee VöofgtëHifP gen 600 bezoekers zullen trekken a €5,- waardoor €3.000,- aan entree geld binnenkomt. Verder wordt gere kend op bijdragen van het VSB-fonds (€1.500,-), Prins Bernhardfonds (€1.000,-), Rabobank (€1.000,-), Teso (€500,-), Rab (€500,-), en L&R (€500,-). Nog aanzienlijk groter is het bedrag van €5.100,- waarmee de gemeente de viering van 225 jaar haven van Oudeschild op 14,15 en 16 juli 2005 wil steunen. Dit door de stichting Evenementen Oudeschild georgani seerde feest kost totaal €28,945,-. De ondernemersvereniging van Oudeschild steunt het evenement met €5.350,-. Naar verhouding veel geld gaat zitten in de straatversiering Ondiep kustwater is veel rijker aan plantaardig en daardoor ook dierlijk leven dan de diepe oceanen, een gevolg van de van het land afkom stige bemestende stoffen en het naar verhouding grote deel van de water kolom waarin het voor fotosynthese onmisbare zonlicht kan doordringen. Een vierkante meter Noordzee legt daardoor wel drie keer zoveel C02 vast. als een vierkante meter oceaan water. Dat dit vermogen nog groter is dan werd gedacht komt onder an dere door het optreden van verticale gelaagdheid in de temperatuur van de waterkolom gedurende de zomer maanden in de diepere delen van de Noordzee De afstervende algen met de daarin vastgelegde C02 worden uit de Noordzee naar de oceaan 'gepompt' door een diepe stroming die bij Schotland de Noordzee binnenkomt, een bocht maakt en bij Noorwegen in de noordelijke Atlantische Oceaan terugkomt. De ludieke pogingen van de pro vo's in de jaren zestig om hun land genoten wakker te schudden en ze tot nadenken aan te zetten, zijn on derwerp van een nieuw jeugdboek van Joyce Pool. In Het witte- muizenplan beschrijft de Texelse hun acties en beweegredenen door de ogen van Jonas, een Am sterdams jongetje uit een veel tra ditioneler milieu. Joyce Pool schreef Het witte-muizen- plan op verzoek van Zwijsen, een uit gever die voornamelijk werk uitgeeft ten behoeve van het onderwijs. Voor uitlopend op plannen van de overheid om het geschiedenisonderwijs te ver anderen, ontwikkelde Zwijsen de se rie Toen... in de tijd van, waarin de geschiedenis wordt opgedeeld in tien tijdvakken. Voor het schrijven van de bijbehorende boeken werden de Schrijvers van de Ronde Tafel bena derd, een gezelschap auteurs dat (voornamelijk) historische jeugd romans schrijft en waarvan de kort geleden overleden Thea Beekman samen met Jan Terlouw de bekend ste vertegenwoordiger was. Pool werd gevraagd een boek te schrijven over het laatste tijdvak, 1950 tot he den, de tijd van 'televisie en compu ter'. Hoewel ze geen speciale band heeft met het moderne tijdperk, was ze erg blij met de opdracht. 'Een boek over provo's lag niet direct voor de hand, in mijn geval. Ik was vier jaar toen. Maar ik heb wel iets met provo's. Het waren een beetje dwarsliggers en dat ligt me wel.' Om zich voor te berei den en in te leven bezocht Pool het pand Karthuizerstraat 14, waar des tijds Roel van Duyn, de bekendste provo, woonde en waar de plannen voor ludieke happenings werden be raamd. 'Ik trof er een man die zelf provo was geweest. Hij kon me er prachtig over vertellen.' Pool werd bij het schrijven begeleid door een his torisch adviseur. Het witte-muizenplan, bestemd voor de bovenbouw van de basisschool, is een vlot lezend boekje geworden over Jonas, een jongetje uit een heel gewoon, nogal burgerlijk milieu, dat bevriend raakt met een meisje dat zich in de kringen van provo begeeft. Gerrit Gerrits leidt kinderen van de Thijsseschool en de Sint Antoniusschool rond over fort De Schans. (Foto Jeroen van Hottum)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 11