Locatie nieuw gemeentehuis: aftrap of startschot? m Twee stemkaarten - maak er gebruik van J rmw m 'We gaan Europa in.- waar kunt u stemme TEXELSE J2 COURANT1 Tweede Pinksterdag Wijziging afvalroutes Informatierubriek van de I gemeente Texel email@texel.nl C Jwww.texel.nl Openingstijden en bereikbaarhe gemeentehuis Verkeersmaatregelen Rondje Ecocar Vergaderagenda Onderhoud minicontainers VRIJDAG 28 MEI 2004 (advertentie) (Aan deze publicatie kun* rechten worden Maandag 31 mei. Tweede Pink sterdag. zijn het gemeentehuis en de werf van gemeente werken gesloten. Voor storingen en calamiteiten in rioleringen e.d. kunt u de servicebalie bel len: 36 21 11U wordt dan au tomatisch doorverbonden met de storingsdienst. De huis- en bedrijfsafvalroutes van maandag 31 mei (Tweede Pinksterdag) worden verscho ven naar woensdag 2 juni. Op Tweede Pinksterdag worden geen kadavers opgehaald. Eiland I berichten Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 16.00 uur Voor al onze diensten kunt u terecht bij de publieksbalies op het 'Raaksplein'. Tel. algemeen: (0222) 36 21 Servicebalie: (0222) 36 21 Fax: (0222) 36 22 87 E-mail: email@texel nl Waar moet het nieuwe gemeen tehuis komen? De keus is aan de inwoners van Texel, zo heeft de gemeenteraad besloten. Gelijk tijdig met de Europese verkiezin gen op 10 juni kunt u uw voor keur aangegeven. Gewoon via de stemcomputer in het stem bureau. De raad heeft al geko zen voor nieuwbouw op een an dere plaats. U kunt kiezen uit twee locaties, beide gelegen aan de Emmalaan in Den Burg: het oude A-veld van SV Texel of de ijsbaan. Dus: aftrap of start schot? Op deze pagina zet de gemeente Texel uiteen waaraan het nieuwe gemeentehuis moet voldoen en waarom de twee genoemde locaties als meest geschikt uit de bus zijn gekomen. Waarom uitbreiding? Uit onderzoek is gebleken dat het bestaande gemeentehuis te krap is Gezien de landelijke ontwikke lingen (o.a. investeringen in perso neel en kwaliteit en afstoting van taken door het rijk) komt er steeds méér terecht op het bordje van de gemeente Berekend is een be hoefte 5.920 tot 6.670 m2 opper vlakte werkruimte in de volgende 25 jaar. Ter vergelijking: het huidige gemeentehuis meet 4.600 m2. Waarom nieuwbouw? Uitbreiding op de huidige locatie blijkt vrijwel even duur te zijn dan nieuwbouw elders. De raad heeft besloten tot het laatste, mede doordat het gemeentehuis door velen als een storend gebouw in het centrum van Den Burg wordt gezien. Lastig voor gebruikers en bezoekers van het gemeentehuis is het gebrek aan parkeerruimte. Waarom weg uit centrum? De discussie over het centrum van Den Burg is vooral gedomineerd door de wens om tot een kwali teitsverbetering van de Groene- plaats en het park te komen. Het (niet fraaie, doch redelijke jonge) gemeentehuis is altijd een beper kende of storende factor geweest bij deze gedachtevorming. Ofte wel: een uitbreiding van het ge meentehuis zal naar verwachting de kwaliteit van het centrumgebied nog meer aantasten Daarnaast krijgt het centrum van Den Burg evenals de andere dorpskernen steeds meer een functie bij toeristische opvang. Dit vraagt ruimte, kwaliteit en expan siemogelijkheden, die alle in het centrumgebied opgevangen moe ten worden. Het bovenstaande is een belang rijke reden om tot verplaatsing te besluiten: door verplaatsing ont staat de ruimte voor een her inrichting van Den Burg. De ge meente wil hieraan invulling geven door het voeren van een interac tieve, brede maatschappelijke dis cussie. Vervolg Het is de bedoeling dat u op 10 juni een locatie kiest. Van de zes mogelijkheden in Den Burg zijn nog er twee over: voetbalveld en ijs baan. De exacte positie van het gemeentehuis op een van beide locaties is nog niet vastgesteld. Dit geldt ook voor o.a. de entree, par keren, groen en verdere inrichting terrein. Het gemeentehuis wordt in twee of drie bouwlagen gebouwd. Uitgangspunten: De kwaliteit van de dienstverle ning moet centraal staan Voldoende uitbreidingsmogelijk heden in de toekomst Zo economisch mogelijke bouw Mogelijk onderdak aan gesubsi dieerde instellingen en verenigin gen in de toekomst Publieksfunctie moet uiterst flexi bel indeelbaar zijn en beschikken over voldoende m2 om mogelijke uitbreidingen in de toekomst een voudig en zonder hoge kosten te realiseren Logische aan- en afvoer van goe deren nabij de magazijnen en in een ander bouwdeel dan de publiekszone. Het realiseren van een inpandige fietsenstalling uit het oogpunt van representatie en be veiliging Omgevingseisen: een locatie op niet al te grote af stand van het centrum van Den Burg voor (openbaar) vervoer goed bereikbaar ruimte om een voldoende aantal parkeerplaatsen te realiseren OZB verhoging in relatie tot to tale dekking Kanjerprojecten In verband met de komende Ronde om Texel op zaterdag 5 juni a.s. heeft de gemeente in overleg met de politie evenals voorgaande jaren een aantal tijdelijke ver keersmaatregelen getroffen. Nabij Paal 17 (Ruyslaan en omgeving) geldt éénrichtingsverkeer van vrij- De ecocar komt maandag 7 juni weer naar het eiland. Particulieren kunnen hier gratis hun klein che misch afval (KCA) afgeven. De ecocar staat op vaste tijden bij de halteplaatsen zoals vermeld op de omslagkaft van de Texelse tele foongids. dag 4 tot en met zondag 6 juni en nabij de vuurtoren is dat zo op de wedstrijddag. De duur van de maatregelen, ter plaatse door bor den aangeduid, wordt zo beperkt mogelijk gehouden. Zie hiervoor de- officiële publicaties elders in deze krant. di. 15 juni: gemeenteraad (evt. vervroegd i.v.m. EK voetbal) do. 24 juni: hoorzitting concept streekplan ma.28 juni: commissie Grond gebied di. 29 juni: uitloopavond of comm. Werkwijze Raad wo. 30 juni: commissie Welzijn do. 1 juli: commissie Middelen di. 13 juli: gemeenteraad (verzet van 6 juli) Voetbalveld Ijsbaan Ligging: - Emmalaan, aan de "ring" - nabij Gemeentewerken, Bolder en OSG Ligging: - Emmalaan. aan de "ring" - nabij busstation en OSG Oppervlakte terrein: 9.800 m2 (parkeerterrein: 3.700 m2) Oppervlakte terrein: 11.600 m2 Bestemming: maatschappelijk Bestemming: sportterrein Kosten verwerving grond: geen (al eigendom gemeente) Kosten verwerving grond: geen (al eigendom gemeente) Bereikbaarheid: - parkeerterrein al aanwezig - ligging aan ring Den Burg - aan- en afvoer goed te realiseren - ruimte voor andere instellingen Bereikbaarheid: - parkeerterrein nog te realiseren - ligging aan ring Den Burg - aan- en afvoer goed te realiseren - ruimte voor andere instellingen Groen nieuw aan te leggen Groen: deels te verwijderen Fl Totaal projecten inkomsten €1 861.077 OZB verhoging 2004-2007 €177.000 Besluit: De projectcommissie en het col lege van B&W hebben een voor keur uitgesproken voor de locatie voetbalveld (voormalig A-veld SV Texel). De gemeenteraad heeft ver volgens (28 oktober 2003) wel ge kozen voor nieuwbouw elders, maar laat de locatiekeuze over aan de bevolking. De uitslag. Wat betekent dat? Het officiële besluit over de plaats waar het nieuw te bouwen ge meentehuis zal komen, wordt ge nomen door de gemeenteraad. De raad heeft uitgesproken dat bij een opkomstpercentage van de meningspeiling van 40% of hoger, de uitslag als 'leidend' wordt be schouwd. De gemeenteraad zal in dat geval besluiten om de locatie met de meeste stemmen aan te wijzen voor de nieuwbouw van het gemeentehuis. Dus. uw stem telt! Beste stemgerechtigde inwo ners van Texel. Als het goed is, heeft u twee stembiljetten in de bus gekregen. Eentje voor de Europese verkiezingen op 10 juni en eentje voor de locatiekeuze nieuw gemeentehuis, ook op 10 juni. Een uniek gegeven. Nooit eerder in de Texelse geschiede nis is de bevolking op deze wijze zo rechtstreeks betrokken bij de lokale én internationale toe komst. Behalve dat je kunt spreken van een unieke combinatie, is dit ook een historisch belangrijk moment. De Europese Unie is sinds 1 mei uitgebreid met tien landen. Zo gaan we na de twee wereldoorlo gen en een Koude Oorlog die ons continent in de vorige eeuw ingrij pend verdeelde, nu voortvarend op weg naar een verenigd Europa. Om te zorgen dat waarden als vrijheid, tolerantie en democratie in "ons euroland" gewaarborgd blijven, roep ik u allen op toch vooral te gaan stemmen Toon uw betrok kenheid! Dat geldt ook voor de locatie keuze voor het nieuwe gemeente huis. In 2003 heeft de gemeente raad al de historische keuze ge maakt voor verplaatsing. Hiermee komt een eind aan de eeuwen lange traditie dat het Texelse ge meentehuis middenin het centrum van Den Burg hoort te staan. Dat zal wennen zijn. Het vraagt bereid heid van ons allen om deze tradi tionele opvatting los te laten en te kiezen voor een gemeentehuis dat voor iedereen, dus bijvoorbeeld ook ouderen en minder-validen, makkelijk bereikbaar is met de auto en per openbaar vervoer. Vele ge meenten in Nederland zijn Texel hierin reeds voorgegaan. Het toe genomen autobezit van de Texelaars en de parkeerkrapte in het centrum zijn belangrijke over wegingen voor verplaatsing. Het herstellen en opnieuw inrichten de dorpskern is daarna gende uitdaging. Bij dit proces willen wij u alsirn ner graag nauw betrekken. O beginnen nu bij de locatiekei voor het nieuwe gemeentel* Dat is niet alleen van belang de mensen die er werken voor u en alle andere bezoekers een goed bereikbaar gebouww men terecht kan voor tal producten en diensten, een pn tige uitkomst zijn. Kies daaromr overtuiging! Joke Geldorp-Pantekoek, burgemeester van Texel. Den Burg met de twee voorkeurslocaties in vogelvlucht. (Luchtfoto J Nauta) De twee locaties De keus is op 10 juni aan u! Na de uitbreiding van de Euro pese Unie op 1 mei 2004 met tien landen, zijn er donderdag 10 juni Europese verkiezingen. Op Texel wordt het een bijzondere dag, want u kunt ook de plaats van het nieuwe gemeentehuis kie zen. Waar en hoe, kunt u hieron der lezen. En als u er nog niet genoeg van heeft: twee dagen na de verkiezingen begint het EK voetbal in Portugal. 'We gaan Europa in...' 1. Waar kunt u op donderdag 10 juni uw stem uitbrengen? Elke gemeente moet zorgen voor voldoende plaatsen waar kiezers hun stem kunnen uitbrengen 'Vol doende' betekent dat er op elke 1.500 tot 2.000 kiezers een stem lokaal moet worden ingericht. Een simpele rekensom leert ons dat wij zouden kunnen volstaan met vijf tot zes stembureaus (uitgaande van ongeveer 10.000 stemge rechtigden). Het gemeentebestuur kiest echter bewust niet voor deze minimumvariant; in iedere dorps kern kan gestemd worden en in Den Burg zelfs op vier plaatsen. In totaal zijn er op Texel elf stem lokalen. 1. Gemeentehuis 2. De Ouwe Ulo 3. De Gollards 4. Eierlandsche Huis 5. Vliegveldhotel/restaurant 6. Dorpshuis de Waldhoorn 7. Dorpshuis De Hof 8. Dorpshuis De Bijenkorf 9. Dorpshuis 't Skiltje 10. Dorpshuis De Wielewaal 11Openbare Bibliotheek Uiterlijk twee weken voor een verkiezingsdag moeten de oproep kaarten bij onze kiezers op de spreekwoordelijke mat liggen. Op deze kaart staat onder andere ge schreven in welk stembureau u verwacht wordt. Deze keer: twee oproepkaarten U heeft nu twee oproepkaarten ge kregen: één (met blauwe opdruk) voor de verkiezing van het Euro pees Parlement en eén (met rode opdruk) voor de "Meningspeiling locatiekeuze gemeentehuis" 2. Het stembureau en haarleden Elk stembureau is in principe op gelijke wijze ingericht. Er staat een stemmachine, waar u in alle rust en privacy uw stem kunt uitbrengen en er staat een zogeheten stemtafel, waarachter te allen tijde drie men sen zitten: een voorzitter en twee 'gewone' stembureauleden leder heeft een specifieke taak Alle stembureauleden, ook de reserveleden, krijgen een korte cursus, o.a. over de werking van de stemmachine en procedures rond het stemmen met volmacht of de kiezerspas. Want hoe zat het ook alweer precies? 3. Oproepkaarten, volmachten en kiezerspassen Iedere kiesgerechtigde een op roepkaart in de bus (en nu dus zelfs twee). Met deze kaart kunt u op 10 juni aanstaande naar uw stem bureau om te stemmen. Maar stel dat u op die dag verhinderd bent. Wat dan? Volmachten U kunt dan uw stem laten uitbren gen door een ander via een vol macht. De onderhandse volmacht werkt simpel en kunt u zelf regelen. Op de achterzijde van uw oproepkaart, op het onderste gedeelte met de titel 'volmachtbewijs', kunt u aan geven wie voor u mag stemmen. U vult de naam van die persoon in, het adres van die persoon en de woonplaats. Daarna onderte kent u BEIDE uw kaart. Simpel dus. Er zit echter één addertje onder het gras. Deze procedure, het onder hands machtigen, mag alleen in dien zowel u als de persoon die u machtigt voor hetzelfde stem bureau een oproep hebben ont vangen. Dus indien u een oproep heeft ontvangen voor bijvoorbeeld stembureau 11 (Openbare Biblio theek) dan kunt u alleen van de onderhandse machtigingsmoge lijkheid gebruik maken met iemand die ook naar datzelfde stembureau moet. Let u daar alstublieft op zo dat u op 10 juni met voor een nare verrassing komt te staan! De groene volmacht is ruimer van opzet. Deze volmacht kunt u aan vragen bij bureau Burgerzaken en kan breder ingezet worden. Op deze wijze kunt u namelijk iemand machtigen die naar een ander stembureau moet dan uzelf. Dus stel dat u uw zoon wil machtigen, maar u woont in De Koog en uw zoon in Oosterend. Dat kan dan NIET via een onderhandse vol macht, maar moet u dat regelen via de officiële weg, waarbij de ge meente een volmacht verstrekt (groen van kleur, vandaar de naam..,). Dus: bent u op 10 juni verhin derd? Laat uw stem dan niet ver loren gaan maar machtig iemand om uw stem uit te brengen! Wat nog belangrijk is om te weten rond het fenomeen 'volmacht' is dat niemand meer dan drie stemmen mag uitbrengen. De eigen stem, en maximaal twee volmachten! Nu er op 10 juni eigenlijk twee ver kiezingen gehouden worden, kunt u dus maximaal zes stemmen uit brengen: per verkiezing uw stem en twee volmachten. De kiezerspas De kiezerspas maakt het r om uw stem uit te brengen va Europees Parlement op elk bureau in heel Nederland Een kiezerspas kunt u aanvraj bureau Burgerzaken van d; meente Texel. U neemt danw roepkaart mee en laat dezea ten naar een kiezerspas. Dau moeilijke procedure, uw kriji eigen oproepkaart terug, ma* is aan de achterkant -de bos helft- ingevuld en ondertekend de burgemeester en comply maakt met een gemeenteste Met deze kaart kunt u dan stembureau terecht (let wet het Europees Parlement in Nederland en voor de mer peiling op heel Texel) veiiu' ipiei Volmachten en/of kiezerspas u met meer schriftelijk aanvrs Mondeling is dit nog wel mo) tot en met uiterlijk 4 juni bi|ói lie Burgerzaken Welzijn gemeentehuis (open 9.00- uur). 3. Het uitbrengen van invsü fwee keer! U heeft inmiddels een kan# lijst ontvangen Deze lijst kJ gebruiken, lekker thuis, bi bepalen van uw keuze Weto stemmachine heeft hetzelfde: lijk als de kandidatenlijst, heï erg overzichtelijk is. U hoeft twee knoppen te bedienen. Ui eerst met uw vinger OP de p van de beschikbare lijsten die kiezen In het display kunt nog even nalezen of u go* drukt heeft. Ja? Dan nog op de rode stemknop Klaar! Datzelfde mag u dan herhalen de meningspeiling - daarvoo' rechterhelft van de stemn# ingericht. U bent overigens niet verpik aan beide verkiezingen n# doen. Eén keer stemmen it# ook. Zowel bij de grote rolcontaf# de minicontainers voor het hu- delijk afval blijken de wielef# matig vast te zitten. Met een^ (kruip)olie kunt u proberen#1 len weer gangbaar te maken kunt u het mankement mei# de servicebalie (36 21 1)- gemeentewerken het euvele helpen. U hebt er zelf baat b|^ ook de medewerkers van ging zullen ook u zeer dankt# ki nt

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 12