ooie zomer speelt De Krim in de kaart mrnmm Vakantiepark investeert fors in kwaliteit Overlevenden onthulden gedenkplaten 'Oorlog vernietigt mens en de menselijkheid' plltl TEXELSE Aangifte via internet COURANT GLOEIENDE-GLIMMENDE !l ^üllie MET LftWRfllM Vl y ■z. HELE PRMO LIGT PERT! WRT 5Tf) -DE NOU TE ZEUREN 1 06 Rrnen zijn toch nog ^moqn?! Luilak in De Koog Zeilschip van Hors gehaald Excursie Donatus voor kinderen Werelderfgoed Luilakfeest op Groeneplaats jel divers iteroverleunen VRIJDAG 28 MEI 2004 el dank aan de mooie zomer van 03 is vakantiecentrum De Krim vorig jaar in geslaagd de omzet et 5,4 procent te verhogen en de ttowinst met maar liefst 30,9 ocent. Vooral de goede bezetting de camping droeg bij aan de iede resultaten. Volgens direc- ur Iwan Groothuis zijn ook de lekingen voor dit jaar hoopge- nd. Werklieden zijn momenteel uk doende met een verbouwing o gebouw 't Robbengat tot een euw cafetaria. Het maakt deel uit een groter plan om de ntrumfaciliteiten te vernieuwen. jar de geluiden tijdens de ndeelhoudersvergadenng vorig ir nog somber waren, klinkt in de in van Groothuis ditmaal opti- sme door. De netto omzet steeg €7.138.725,- in 2002 tot ,522.124,- Er bleef een winst over n €316 959,-, tegen €285.983,- in 02. En er is een begin gemaakt met kostbare, maar noodzakelijke 'aliteitsverbetering. Die moet er- orzorgen dat het park, dat voorde lordkop een belangrijke economi- he aanjager is, een goeie toekomst gemoet gaat. Actie is nodig in een waarin in andere parken op het ei- id grotere en luxer vakantiehuizen irden gebouwd, terwijl De Krim er huisjes beschikt waarvan de idste uit 1986 stammen. Maar vol os Groothuis maakt dat het park al- rnirist onaantrekkelijk. 'Wij hebben t voordeel dat we over goede ntrumvoorzieningen beschikken en huizen staan op mooie kavels met n prachtige groenvoorziening. Een park, waarbij je de drukte ntopzoeken, maar ook van de rust ut genieten. En we hebben een aie camping, waar mensen bij ver- favoriete plekje alweer boe- nvoor het volgende jaar.' Directeur Iwan Groothuis van De Krim bij het verhuurd (de andere 150 zijn als tweede woning in gebruik), waarvan de EMK een percentage beurt, om dat ze in particuliere handen zijn. Met de Vereniging van Eigenaren voert Groothuis intensieve gesprekken. 'Want de eigenaren hebben op grond van de contracten van destijds de vrijheid om de bungalows zelf in te richten. Die diversiteit die hierdoor ontstaat, is één van de charmes van het park, maar het mag voor onze gasten niet tot een teleurstelling lei den.' Om de inrichting van de vakantiewoning voor de recreant meer inzichtelijk te maken, is het sinds een week mogelijk om deze via internet te bekijken. Daarmee is nog met een ander probleem verholpen, dat eigenaren zelf hun apparatuur mogen aanschaffen, tot de stofzuiger aan toe. 'Dat is prachtig, totdat zo'n apparaat stuk gaat. Als je allemaal dezelfde spullen hebt, is het euvel veel sneller verholpen. We moeten meer een eenheid zien te worden, dat is in het belang van de gast.' Ook hierover zit Groothuis om de tafel met de eigenaars. 'Dit proces vergt tijd, maar ook de eigenaars zien het be lang wel in.' Groothuis verwacht de nieuwe afspraken over een jaar op papier te hebben. De goede overleg structuur met de eigenaren heeft vol gens Groothuis al geleid tot het ver beteren van faciliteiten en dienst verlening. maisdoolhof, dat begin Juli wordt geopend. is hevig. Groothuis ziet deze slag niet als een nadeel. 'Want we genereren er meer boekingen door en boven dien zitten er gekoppeld aan de basishuur allerlei extra's, die het voor ons weer aantrekkelijk maken.' Om meer van internet te profiteren, par ticipeert De Krim verder in een nieuw boekingssysteem (Newyse) dat per 2005 operationeel wordt. Golfbaan Een gezonde exploitatie in de toe komst is ook de reden dat het park dit jaar een aantal forse investeringen doet. Genoemd zijn al de chalets, waarvan De Krim er 160 mag plaat sen. Inclusief de 60 bestaande sta caravans, zijn er daarvan 100 gerea liseerd Gezien de vraag ligt het voor de hand dat ook de overige 40 bin nen redelijk korte termijn worden ge realiseerd. In november van dit jaar ondergaat een aantal centrum- faciliteiten een facelift en kwaliteits verbetering. Ze krijgen aan de buiten kant een meer Texelse uitstraling en van binnen een maritiem thema. Het betreft onder meer een winkelruimte, de receptie, midgetgolf (al gereali seerd) en slijterij. Ander project is de renovatie van sanitairgebouwen en vernieuwing van een restaurant. De snackbar Robbengat ondergaat een metamorfose en wordt ingericht als een schip. Bedoeling is dat er naast Eenheid is er niet bij voor de e directeur, die vorig jaar april stokje overnam van Martin War- De eerste tastbare resultaten hij al geboekt. Veertig nieuwe op het terrein, voorzien van denkbare gemakken én een pandige extra bergruimte, waarover "*l commotie ontstond in de raad, tear die uiteindelijk werd goedge- lerd Ze staan op een speciaal daar- °°r ingericht terrein, met duintjes, Urnen schelpenpaadjes om het een *else sfeer te geven. Een tussen- ®rm tussen een huisje en een cara- an waar volgens Groothuis veel aa9 naar is en waarvan hij de inrich- "9 (onder meer twee slaapkamers ttwee badkamers) zelf heeft gete ld. Een succes, zo blijkt ook uit de orukwekkende verhuuropbrengst 'e ln korte tijd al is geboekt. Een Pbrengst die in z'n geheel ten goede 0|nt aan de Exploitatie Maatschap- "iKrinn (EMK). 't in tegenstelling tot de opbrengst in de 350 bungalows die worden Groothuis trad aan op een moment dat er in de recreatiesector grote ver anderingen plaatsvonden. Zoals con centratie van de verhuurorganisaties, een agressievere benadering van de klant, de invloed van internet en ge wijzigde boekingspatronen. De Krim reageerde hierop met een aange paste marketing en intensieve sa menwerking met andere partners, zoals Roompot, ITS (voor de Duitse markt), Van der Valk Vakanties en anderen. 'We blijven ons oriënteren op mogelijke nieuwe verkoop kanalen.' Verder speelt het park in op de trend om via internet steeds kor ter van tevoren te boeken. Dat ge beurt door in het laagseizoen vakan ties aan te bieden tegen een voor delig tarief, want de prijsconcurrentie 'a|f vernielingen en diefstal kan 'Ms deze week aangifte worden IMaan via website www.politie.nl. et korps Noord-Holland Noord is l612evende korps in Nederland Pt deze vorm van het doen van Pdgifte invoert; de andere korp- en volgen in de loop van het jaar. ff 'n,ernet kan alleen aangifte wor- n 9edaan van diefstal of vernieling ofnfen bromfiets of fiets, diefstal uit vernieling van auto's en vernieling opbaar vervoer of openbare uwen. Dit zijn relatief eenvou dige delicten waarbij geen aanwijzin gen zijn voor een mogelijke dader en waarbij geen geweld tegen personen is gebruikt. De aangifte wordt na con trole automatisch verwerkt voor ver dere behandeling. De verwachting is dat op termijn 25 procent van het totale aantal aangiften via internet zal worden gedaan In de regio Noord- Holland Noord gaat dat om ongeveer 10.000 aangiften per jaar. Volgens de politie betekent de invoe ring van internetaangifte verbetering van de service. Mensen kunnen nu aangifte doen op de plaats en het tijd stip die hen het beste uitkomen. Daarnaast wordt verwacht dat er meer aangiftes worden gedaan, doordat het gemakkelijker wordt Voor de politie betekent het nieuwe systeem minder personeelskosten Naast internetaangifte blijft het mo gelijk om op het politiebureau aan gifte te doen of telefonisch via num mer 0900-8844. F1NTOON GOeS® 2.8 OS 2 OOU De Beursplein 5 en de Zalm heb ben in de nacht van woensdag op donderdag het zeilschip Eternity van de Hors gehaald. Het schip, dat op weg was van Den Helder naar Scheveningen, was met zijn kiel vastgelopen op de zandplaat. Omdat de Dorus Rijkers, de redding boot van Den Helder, op pad was voor een medische evacuatie op zee, alarmeerde de Kustwacht de Beurs plein uit De Cocksdorp. Later werd ook de Zalm uit De Koog erbij ge haald voor assistentie op het water Nadat de Beursplein een sleep- verbinding tot stand had gebracht, wist zij het acht tot negen meter lange zeilschip met drie opvarenden los te trekken. Een deel van de bemanning van beide KNRM-reddmgboten zorgde en/oor dat de Eternity scheef kwam te hangen, zodat ze vlot kon worden getrokken. 'Daarna hebben we het schip begeleid tot het Schulpengat', aldus schipper Charies Douma van de Beursplein. De red ders waren een flink deel van de nacht in touw voor het gestrande schip. De Beursplein was om half vier terug op het station in De Cocksdorp. Biologische boerderij Sint Donatus bij Den Hoorn verzorgt de komende maanden iedere woensdag een rond leiding voor kinderen. Ze nemen een kijkje op de boerderij en het omrin gende land, vissen en drijven de koeien naar de stal. De excursie be gint steeds om 14.30 uur. Deelname kost €1,60. Ouders zijn ook welkom. Zij betalen €3,50 Reserveren is ge wenst (tel. 319426). Cor Kievits uit Amstelveen en Theo van Heerwaarden uit Den Burg hebben dinsdagochtend bij de Joost Dourlein- kazerne het monument onthuld ter nagedachtenis aan de tien mannen die op 6 april 1945 op korte afstand van deze plek door de Duitsers om het leven zijn gebracht. Meer dan zeventig genodigden en andere belangstellenden ware er getuige van hoe de twee, die destijds met twee anderen aan de dood ontsnapten omdat ze van de vrachtwagen spron gen waarmee ze naar de executieplaats werden gebracht, een doek wegtrokken van twee gedenkplaten. chalets die onlangs op De Krim zijn geplaatst, zijn behoorlijk in trek. Het omliggende terrein is ingericht als een duinlandschap. (Foto Gerard Timmerman) de snacks ook eenvoudige maaltij den worden geserveerd, tegen een schappelijke prijs. Daarnaast is er een project voor de bouw van een perma nent verblijf voor de 60 tijdelijke seizoensmedewerkers en stagiaires. Doordat de procedure langer duurt dan gedacht, kan het gebouw niet meer voor deze zomer worden gerea liseerd. Verder komt er een diensten gebouw voor onderhoudsbedrijven en worden de voorzieningen voor de seizoenstandplaatsen verbeterd. De plannen voor de uitbreiding van de golfbaan verkeren in het eindstadium. Gedacht wordt ook aan de bouw van een golfhotel, met 30 tot 40 kamers, dat wordt geïntegreerd met het club huis. VERVOLG VAN PAGINA 1 panel, vertegenwoordiger van de Beemster, dat in 1999 op de wereld- erfgoedlijst is gekomen. Ook in zijn gemeente heerste aanvankelijk wan trouwen, maar dat is volgens hem na vijf jaar veranderd in trots. Het predi kaat werelderfgoed wordt zelfs ge bruikt bij de promotie van lokaal ge maakte kaas, wijn en andere producten. Hij schetste hoe er na de aanwijzing van de Beemster zelfs nog een golfbaan kon worden aangelegd. Een vertegenwoordiger van LNV, noemde de informatieavond ge slaagd. 'Er zijn veel vragen gesteld en doordat er mensen uit de praktijk aanwezig waren (onder meer Carol Westrik van Unesco, red.) zijn er veel zaken helder geworden.' Minister Veerman van LNV wil tijdens de eerstvolgende trilaterale conferen tie van Nederland, Duitsland en De nemarken volgend jaar kunnen zeg gen of Nederland vóór of tegen de aanwijzing is. Hij doet dat alleen als er draagvlak is onder de bevolking. Het is aan de gemeentebesturen van de dertien gemeenten aan de vaste- wal en de vijf eilandgemeenten om zich daarover uit te spreken. Daarbij zal overigens het oordeel van de ei landen zwaarder wegen dan van de overige gemeenten Op welke wijze de mening van de Texelaars zal wor den gepeild, is nog niet duidelijk. Burgemeester Geldorp liet wel weten de aanwijzing in OOW-verband met de andere waddeneilanden te zullen bespreken. Veerman wil in december antwoord hebben. Op de ene plaat staat wat er tijdens de Russenoorlog op Texel is gebeurd, de andere vermeldt de namen van de tien slachtoffers. De platen zijn opge steld ter weerszijden van het Rus- sisch-orthodoxe kruis dat sinds de oorlog op het terrein van het oefen kamp heeft gestaan, maar nu op openbaar terrein de blikvanger vormt van het gedenkteken. De staf van de Joost Dourlemkazerne had van de onthulling een indrukwek kende plechtigheid gemaakt en oogstte daarmee veel waardering van de genodigden, waaronder nabe staanden van de geëxecuteerden. Muiterij Luitenant-kolonel B. van Rijswijk, commandant het de Dourlemkazerne en het daar gevestigde Amfibisch Ondersteuningsbataljon, blikte in zijn welkomstwoord terug op de ver schrikkingen die de muiterij van 59 jaar geleden teweeg hadden ge bracht en gaf een toelichting bij het Russisch-orthodoxe (dus met Geor gische) kruis, dat in tegenstelling tot het gewone kruis van twee extra dwarsbalken is voorzien. Het beton nen kruis is nu deel van een monu ment ter hennnering aan de Texelaars 'op het verkeerde moment op de ver keerde plaats waren'. Van Rijswijk zegde toe dat zijn kazerne het monu ment in goede staat zal houden. Burgemeester Joke Geldorp, voorzit ter van het 4/5-meicomité, zei waar derend dat ook dit nieuwe monument gelegenheid biedt tot herdenken. 'Wij moeten niet blijven haten, maar wel blijven herdenken en ook bij de jeugd het besef wakker houden dat oorlog niet de manier is om conflicten op te lossen'. Jeugd De jeugdige betrokkenheid kreeg bij de plechtigheid gestalte door de as sistentie die de Thijsseschoolleer- lingen Brigit Oskam en Elske van Raaphorst verleenden bij de eigen lijke onthulling en door het voordra gen van korte herdenkingsgedichten door Mathilde Eelman. Denise Bar- horst, Patrick van Bommel, Esther Moerbeek en Elisabeth Waverijn. Diverse bloemstukken werden ge legd, onder andere door de beman ning van de Dourleinkazerne die met een grote afvaardiging bij de plech tigheid was aangetreden, door de jeugd, enkele nabestaanden en door Dirk Bakker en Herman Ploeger van Oud-mariniers (COM). Majoor A. van Gils,eerste officier van de Dourlem kazerne, reciteerde de namen van de slachtoffers, er werden twee minuten stilte in acht genomen en uit luidspre kers klonk de Last Post en de tonen van Gezang 282 Blijf bij mij, Heer. Alleen verliezers De afsluitende toespraak werd ver zorgd door vlootaalmoezenier G. Jorissen uit Den Helder. Hij vertelde dat hij weinig wist van de Georgische opstand op Texel en had daarom het internet geraadpleegd. Hij stuitte daarbij op de ontwapenende getui genis van een meisje uit Friesland, dat enkele keren op Texel was ge weest. 'Vreemd te bedenken dat op een plaats waar je vakantie viert, zulke verschrikkingen zijn gebeurd met 2000 doden, terwijl de vrede bin nen handbereik lag'. Jorissen ging maar liever niet in op de vraag in hoe verre de opstand 'zin' heeft gehad, maar onderstreepte dat een oorlog alleen maar verliezers kent en dat op Texel bij veel families diepe wonden zijn geslagen. 'Een oorlog verhindert dat in de vijand de mens wordt her kend, hij treft de mens en de mense lijkheid' De genodigden gebruikten na afloop een nasimaaltijd in de kantine van de Dourlemkazerne en maakten van de gelegenheid gebruik om naar het eind van de landtong te wandelen. In de buurt van deze plek heeft de exe cutie van 6 apnl 1945 plaatsgevon den. Het landschap is hier de afge lopen halve eeuw echter ingrijpend gewijzigd. Piet Standaart uit Den Burg heeft een luchtfoto uit 1944 ver geleken met de huidige situatie en daarbij geconcludeerd dat het strandje waarop het is gebeurd door nieuwe duinen is overdekt en daar door niet meer als zodanig herken- Geholpen door leerlingen van de Thijsseschool onthullen Kievits en Van Heerwaarden de gedenkplaten. (Foto Harry de Graaf) Voetballers die willen meedoen aan het straattoernooi (vier tegen vier met boarding) dat zaterdag in de vroege ochtend op de Groeneplaats in Den Burg wordt gespeeld, kunnen zich nog opgeven bij Sportservice Texel (tel. 322815 of via de site www. sportservicetexel.nl). Het toernooi is één van de onderdelen van een spe ciaal programma voor kinderen van 11 tot en met 16 jaar, dat door een gemeentelijke werkgroep is georga niseerd om de overlast van luilak te gen te gaan. Naast voetballen kun nen deelnemers op een mechanische rodeostier rijden en aan een spijker broek hangen, is er karaoke en mu ziek en wordt een luilakontbijt geser veerd. Het programma duurt van 4.00 tot 8.00 uur.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5