>BB wil af van gedenktekens op strooiveld Terug naar de ijstijd Film Pinksterevenement aan Pontweg trekkers dynamisch present op festijn OTMV Geknip^Cf Nieuw internetcafé Texel 1 Geslaagd Geknipt TEXELSE Q C0URANT Treble treedt op in Weverstraat College wijst koop foto's af Prijzen voor natuurprojecten 'Resten bibliotheek in Alexandrië' Natuur onderzee te zien op internet Gemeentehuis, Texel Nieuwe locatie VRIJDAG 28 MEI 2004 en steeds meer gedenktekens in de Bollekamer, in sommige gevallen zelfs buiten het eigenlijke strooiveld. (Folo Joop Rommets) met maandag houdt de OTMV haar tiende Pinksterevenementen aan de Pontweg. (Foto archiot To*eito Courant) rein en wordt er een grote barbecue gehouden. Op zondag maken de deelnemers van het Pinksterevenement hun tra ditionele tocht door de Dennen en over het strand tussen paal 20 en paal 15. De tocht begint om 10.00 uur bij de Badweg in De Koog. Zo nu en dan wordt tijdens het evenement ook nog een défilé met de oude trekkers over het terrein gehouden. Het is de tiende keer dat de OTMV het festijn heeft georganiseerd. De laatste keer was in 2002 Oorspronkelijk hadden ze het in 2001 willen doen, maar toen kon het niet vanwege de MKZ-crisis Het evenement ontstond in de jaren tachtig in Den Hoorn. Sinds 1993 wordt het op het land van Bakker nabij afslag 14 van de Pontweg ge houden. Als aandachtstrekker komt bij de ingang een oude trekker aan de telekraan van Pietje Kager in de lucht te hangen. Voor kinderen wordt een hoekje ingericht waar zij kunnen spe len. Er komt een skelterbaan en er worden pakken stro neergelegd waarin de jeugd kan ravotten. Ook zijn er demonstraties pakwerk van een hondenclub en de MAB verzorgt motortrials, waarbij met motoren al lerlei evenwichtskunsten worden uit gehaald. De entree van het Pinkster evenement bedraagt €7,50 voor volwassen en €3.50 voor kinderen. B en w zien af van de aankoop van de fotocompositie Schepen op het wad van P. Steinmeiier uit Amster dam. Daarmee wordt het advies ge volgd van de gemeentelijke advies commissie voor kunst- en cultuur beleid, die vindt dat de compositie van negen foto's geen aanvulling betekent voor de gemeentelijke kunstcollectie. Bovendien heeft de compositie geen rechtstreeks ver band met Texel, wat ook geldt voor de kunstenaar. Staatsbosbeheer een vergunning systeem in. ledereen die as in het gebied wil verstrooien, moet hiervoor eerst toestemming vragen. Bij het strooiveld is inmiddels een bord ge plaatst, waarop deze regels staan uitgelegd. Staatsbosbeheer wijst er daarnaast op dat ook voor asverstrooiing in andere gebieden toestemming nodig is. Om het landschap niet te versto ren, is ook daar het aanbrengen van gedenktekens met mogelijk. De enige uitzondering, afhankelijk van de locatie, kan de plaatsing van een bank met inscriptie zijn. Contactper soon is boswachter Erik van der Spek, Molenstraat 83, 1791 DK Den Burg. E-mail: e.spek@staatsbosbe heer.nl. n rondrit door de Dennen, een cht over het strand, behen- )heidswedstrijden, trekkertrek waarschijnlijk ook een aantal filés over het evenementen- rrein. Het land van Gerard en dy Witte aan de Pontweg is van terdag tot en met maandag iveede pinksterdag) het domein neen nieuw Pinksterevenement n de Oude Trekker en Motoren reniging. urn honderdvijftig eigenaren van ide trekkers uit het hele land heb- m zich inmiddels aangemeld voor evenement. De veelal vooroor- jse machines mooi opstellen, er rder vanaf blijven en alleen van een stand bekijken, is niet besteed aan Pinksterevenement. Onder lei- ■9 van Gerard Huisman heeft de de Trekker en Motoren Vereniging TMV) opnieuw diverse behendig- idspelen georganiseerd voor de elnemers. Op zaterdag kunnen zij het terrein van Bakker laten zien egoed zij nog met een oude trac- kunnen omgaan. Er zijn spelen sttesen en blikken bussen en ook dteen evenwichtsplaat opgesteld erop de deelnemers de tractoren in balans moeten zien te houden. Het vermogen van de machines kan wor den getest met een zogeheten water- rem, wat voor toeschouwers vaak ook boeiend is om te zien vanwege de grote rookwolken die daarbij vrij komen. De behendigheidswed strijden duren van 12.00 tot ongeveer 17.30 uur Zondag is het de beurt aan de trekkertrekwedstrijden, waarbij trac toren een sleepwagen met gewicht zo ver mogelijk over een baan moe ten trekken. De hele dag, van 9.00 tot 17.00 uur, worden er wedstrijden ge houden, waarbij de deelnemers het tegen elkaar opnemen in vier klassen. In de standaard boerenklasse doen 50 mensen (eenderde) mee met ge wone tractoren. In de specialklasse zijn zes tot acht deelnemers met spe ciaal voor tractorpulling geprepa reerde tractoren. Onder hen Texe laars Simon en Bennie Stark. In de sportklasse komen deelnemers met opgevoerde boerentrekkers tegen elkaar uit. Eveneens spectaculair worden de trekwedstnjden met spe ciale vrachtwagens die op ijs- gekoelde motoren lopen, 's Avonds treedt de band Mijn Broer en Ik uit Heiloo op in de feesttent op het ter- tatsbosbeheer wil af van de ge- nktekens die steeds meer nabe- tanden plaatsen op het strooi- Id in de Bollekamer. Volgens de lenaar van het natuurgebied emt het gebruik vormen aan 'die tegenspraak zijn met het be- gde natuurlijke en rustige karak- van de plek'. Gedenktekens die 1 augustus niet zijn wegge- ald, worden door Staatsbos- heer verwijderd, terwijl boven st) een vergunningsysteem irdt ingevoerd. 1 gebied in de Bollekamer, langs I Jan Ayeslag, werd een paar jaar leden door Staatsbosbeheer en de neente beschikbaar gesteld als ooiveld. Beide instanties wilden armee tegemoet komen aan de ns van een groeiend aantal nabe- landen om de as van hun geliefden een rustige plek in de Texelse na- te verstrooien. Daarbij werd af spraken dat het gebied zo onge rept mogelijk zou blijven Wél werd er een bankje geplaatst, waarop nabe staanden even rustig alleen kunnen zijn met hun gedachten. Tegen de afspraken die destijds zijn gemaakt, werden de laatste tijd echter steeds vaker gedenktekens geplaatst, onder meer in de vorm van zwerfstenen en bloemen en planten die normaal met in de Bollekamer voorkomen. Om nabestaanden erop te wijzen dat dit niet de bedoeling is, heeft Staatsbos beheer geprobeerd met hen in con tact te treden. Maar omdat niet be kend is welke doden er zijn verstrooid, bleek dat niet goed mo gelijk. Nadat ook nog via de uitvaart- bedrijven is geprobeerd in gesprek te komen met de nabestaanden, heeft Staatsbosbeheer nu besloten zich via de Texelse media tot hen te richten. Mensen die gedenktekens hebben geplaatst, krijgen tot 1 augustus de gelegenheid deze weg te halen. Daarna worden ze door Staatsbos beheer verwijderd. Daarnaast voert Popmuziek met een uitheems tintje. Zo laat zich de muziek om schrijven van Treble, de formatie van Caroline Hoffman en de zusjes Nina en Djem van Dijk, die met Ramaganana begin 2004 de eerste plaats haalde van de Nederlandse hitparade. Zaterdag 5 juni geven ze van 12.30 tot 13.30 uur ze een op treden voor de winkel van Music Store in Den Burg. Het gebeurt met zo vaak dat een nummer 1-band Texel aandoet voor een gratis optreden en aansluitend handtekeningen uitdeelt Aanleiding is het verschijnen van hun debuut album No Trouble op 1 juni, een ge beurtenis die door Henk Slikker van Music Store werd aangegrepen het drietal uit te nodigen om naar Texel te komen. De dames van Treble be spelen niet alleen djembé en andere instrumenten, ze hebben samen ook alle nummers op hun nieuwe album geschreven, zowel de muziek als de teksten. Hun muziek is een mix van uiteenlopende genres, met als resul taat een herkenbaar eigen geluid, dat wel wordt omschreven als 'etnische popmuziek'. 'Dit album is precies zoals wij zijn: Ramaganana is eigen zinnig en gezongen in een fantasie- taal. Maar dat Is zeker met het enige dat wij doen. We proberen verschil lende sferen neer te zetten', vertellen de drie in een persbericht. Daarin omschrijven ze hun debuutalbum als 'divers', 'internationaal' en zelfs 'on Nederlands'. 'We weten niet waar dat aan ligt. Waarschijnlijk heeft het te maken met onze liefde voor andere culturen Het album is volgens hun platenmaatschappij 'een mix van meerstemmig gezongen up-tempo popsongs met een rockachtig randje en aanstekelijke refreintjes, mooie verstilde ballades, Zuid-Amerikaanse pop en swingende Afrikaanse tracks'. Caroline Hoffman en de zusjes Nina en Djem van Dijk, samen de formatie Treble. Landschap Noord-Holland organi seert een projectenwedstrijd om de natuur in de rand van stad en platteland een extra zetje in de rug te geven, ledereen die zich met de natuur aan de rand van stad of dorp bezighoudt en ideeën heeft om het groen in die omgeving meer kansen te geven, kan meedoen. Tot 15 september kunnen buurtbe woners, vrijwilligers, maar ook ge meenten een projectplan indienen. Voor het winnende project is €15.000,- beschikbaar uit de sub sidie van LNV en de Nationale Postcode Loterij. Buurtbewoners en vrijwilligers die betrokken zijn bij de natuur in hun omgeving hebben vaak ideeen over hoe die natuur een extra zetje in de rug kan kriigen. Zo zijn in de afgelo pen jaren enkele vergeten stukjes grond in diverse gemeenten door vrij willigers omgetoverd tot fraaie heemtuinen. Toch lukt het vaak niet om de plannen ook werkelijk voor elkaar te krijgen. Want hoe zet je een idee om in een concreet plan? Met deze wedstrijd biedt Landschap Noord-Holland de deelnemers een stappenplan waarmee zij hun idee kunnen omzetten in een projectplan. In het projectplan moeten zij een aan tal zaken aangeven, zoals welke werkzaamheden nodig zijn, welk re sultaat het moet opleveren en hoe zij het plan willen financieren. De deelname is aan een aantal voor waarden gebonden. Van belang is dat een deelnemer samenwerking zoekt met anderen (bijvoorbeeld met de gemeente, een wijkcomité, een waterschap of agrariërs)Verder is het prijzengeld bedoeld als inzet om ook andere geldschieters zover te krijgen mee te doen. Hoe breder het plan wordt gedragen, hoe beter het wordt beoordeeld. En hoe meer er samen gewerkt wordt, hoe meer kans men heeft om te winnen. De inzending sluit op 15 september. Voor meer in formatie kan contact worden opge nomen met Landschap Noord-Hol land, Postbus 257, 1900 AG Castricum, tel. 0251-662244. Infor matie is ook te vinden op website www.landschapnoordholland.nl Poolse en Egyptische archeologen claimen dat zc resten hebben ge vonden van de befaamde biblio theek van Alexandrië Deze week maakten zc bekend dat bij opgra vingen in de fiurchion-regio in dc Nijl delta een complex van dertien hallen is gevonden die tweeduizend jaar geleden als auditoria gebruikt kunnen zijn ln het midden ervan zijn steeds resten van een verhoogd podium ontdekt, vertelde de Nederlandse egyptologe dr. Wüleke Wendrich van de Universiteit van Califomie deze week tegen BBC online Volgens de overlevering vestigde Alexander de Grote zich rond 320 voor Christus in de Nijldelta en bouwde er dc hoofdstad van zi|n rijk. Daarbij werden onder meer de legendarische vuurtoren van Pha ros en een gjote bibliotheek ge bouwd die als universiteit diende Mogelijk brandde Julius Caesar dc stad en de bibliotheek plat De wetenschapsbijlage van De Volks krant bracht zaterdag 15 mei het be richt dat Poolse en Egyptische ar cheologen resten meenden te heb ben gevonden van de befaamde bi bliotheek van Alexandrie. Geciteerd wordt de (oud-Texelse) 'Nederlandse egyptologe dr. Willeke Wendrich van de Universiteit van Califormë', die over het onderwerp werd onder vraagd door BBC-online Wendrich verklaart desgevraagd dat dit de vreemdste media-hype is die ze ooit heeft meegemaakt. 'Ik ver telde ze dat ik niets met deze ontdek king te maken had en er ook helemaal geen details over kon geven. Ik had er helemaal mets over gehoord, laat staan dat ik het gezien heb, en heb alleen wat achtergrondinformatie ge geven over Alexandrië in die tijd.' Het noordelijk hafrond een Ijsland- schap? Wat als we teruggaan naar de ijstijd? Die vragen beheersen het leven van klimatoloog Jack Hall (een rol van Dennis Quaid), die al jaren bezig is met een onder zoek naar de gevolgen van de klimaatsverandering, het thema in de spannende actiefilm 'The day after tomorrow'. Wanneer Hall op Antarctica getuige is van het los breken van een enorme ijsschots (twee keer zo groot als de provin cie Utrecht), waarschuwt hij direct het Witte Huis. Op dat moment bevindt zijn 17-jarige zoon Sam (Jake Gyllenhaal) zich in New York, een stad die wordt getroffen door zware hagelbuien, orkanen, torna do's en hevige sneeuwval. Jack waarschuwt zijn zoon om koste wat kost binnen te blijven in de openbare bibliotheek, waar hij zich schuilhoudt. Terwijl een massale evacuatie naar het veilige zuiden van de aarde wordt opgezet, trekt Jack noordwaarts om zijn zoon te helpen. Woensdag beleeft Cinema Texel de 'wereldpremière' van 'The prisoner of Azkaban', het derde deel in de serie rond tovenaars leerling Harry Potter. De film staat boordevol spannende en myste rieuze gebeurtenissen, die begin nen wanneer de 13-jarige Harry tijdens een vervelende logeerpar tij zijn tante Margot 'per ongeluk' opblaast tot een enorme ballon en haar weg laat zweven. Omdat hij straf vreest van zijn school. Zweinstein, en het ministerie van Toverkunst, die het uitspreken van toverspreuken in de met-magische wereld strikt verbieden, verdwijnt Harry als een dief in de nacht. Hij wordt opgepikt door de 'collecte bus'. een pimpelpaarse dne- dubbeldeksbus, die hem naar her berg de Lekke Ketel brengt. Daar wordt Harry opgewacht door de minister van Toverkunst, waar hij te horen krijgt dat hij moet vrezen voor de tovenaar Sirius Zwarts, die uit de gevangenis Azkaban is ont snapt. Zwarts is verantwoordelijk voor de dood van Harry's ouders en heeft het nu ook op hemzelf voorzien. Geprolongeerd in Cinema Texel is 'Troy' (met onder anderen Brad Pitt, Orlando Bloom, Eric Bana en Diane Kruger), waarin de Trojaanse legende opnieuw tot leven wordt gebracht. Het verhaal speelt in het oude Gnekenland, waar de passie tussen de prins van Troje en de koningin van Sparta leidt tot een oorlog die de beschaving zal ver woesten, Ook nog een weekje te zien is 'In Oranje' (geschikt voor alle leeftijden), met Wendy van Dijk en Thomas Acda in de hoofdrollen. Het verhaal gaat over de 12-jarige Remco, een getalenteerd voetbal lertje, die ervan droomt in het Ne derlands Elftal te mogen spelen. Zijn wereld stort in als zijn vader plotseling sterft en tot overmaat van ramp raakt hij nog gebles seerd ook. Nederlands gesproken is 'Mon sters unleashed', het vervolg op 'Scooby Doo'. Daarin doen de bekende hond en de andere leden van detectivebureau Mystery Inc. een onderzoek naar de plannen van een mysteneuze en gemas kerde slechtenk. Ook 'Brother Bear' draait in de Nederlands ge sproken versie Tegen de schitte rende achtergrond van de majes tueuze natuur in het noordwesten van Amerika, vertelt deze Dis- neyfilm het verhaal van de jonge indiaan Kenal. Texel heeft een nieuw internetcafé. Sanne Schoo (23) en Joseph Man daat (27) hebben deze week in het complex van de Nieuwe Toekomst in De Koog de deuren geopend van Internet Café Texel. Het internet café beschikt over veertien com puters en een laptop met snelle internetverbindingen. 'De computers hebben een snelheid van 4000 kilobits per seconde', ver telt Mandaat, 'Dat is de snelste ver binding die er is op Texel. We hebben daarvoor een supersnelle kabel van Kabeltex.' De veertien Pentium's Vier met flatscreens van 17 inch staan opgesteld in een zowel modem als knus ingerichte ruimte. Vloer, muren paar maanden op reis geweest in Australië en dan ging je ook vaak even naar een internetcafé', vertelt Sanne Schoo, een dochter van Niek en Silvia Schoo uit De Koog. 'Daar stonden ze soms in de rij om bij een computer te komen.' Spelletjes spe len is eveneens mogelijk. Vier com puters die tegenover elkaar staan, kunnen daarvoor speciaal aan elkaar worden gekoppeld. Aan de bar gaan de twee onder meer speciaal belegde broodjes en dnnken verkopen. In de toekomst willen ze zich ook opwerpen als een informatiepunt voor vakantievierende jongeren in De Koog. Mandaat- 'Jon geren lopen toch niet snel bij een VW naar binnen We willen ze hier laten Joseph Mandaat en Sanne Schoo hebben Internet Café Texel geopend in De Koog. (Foto Jaroen van Hattum) en bar zien er modern uit, terwijl de computers op oud ogende donker houten tafels met een paar bran dende waxinelichtjes staan. In het midden van de ruimte staat een ova len tafel waaraan bezoekers kunnen zitten. Mandaat en Schoo richten zich op zowel jongerenmis ouderen en zowel op de toerist als op Texelaars Ze verwachten vooral veel van vakantie vierende jongeren die ook tijdens hun vakantie even willen MSN-nen om te zien of ze nog nieuwe mail hebben of om even te chatten. De computers zijn allemaal voorzien van een kleine camera, zodat vanuit het internetcafé ook beeldcontact mogelijk is met ie mand die elders op de wereld achter een computer zit. 'We zijn zelf een zien wat er zoal mogelijk is op Texel en dat je bijvoorbeeld ook met een garnalenkotter mee kan varen, naar een schapenboerderij kan gaan of een dagje Vlieland kunt doen. En mis schien kunnen we ook wat doen voor jongeren die nog geen slaapplaats hebben gevonden.' Een uur computeren kost €4,- en een half uur €2,50 De twee werken met bonne tjes met een specifieke code. Bezoe kers die het uur met volmaken, kun nen die code op een ander tijdstip opnieuw intikken, waarna ze de be schikking kriigen over de tijd die over gebleven is. Internet Café Texel is elke dag geopend van 9.00 tot 23.00 uur. Het internetcafé zit in het Toekomstcomplex aan de kant van de Badweg. Ter gelegenheid van de Week van de Zee (van 20 tot en met 30 mei), nam de Stichting ZeelnZicht gisteren de website www.zeeinzicht.nl in gebruik. Op de site zijn onderwaterbeelden en -geluiden te vinden en een overvloed aan achtergrondinformatie over zee dieren en het (menselijk) gebruik van de zee. Daarnaast kunnen via de site zeehonden met zenders worden ge volgd en worden er nieuwtjes en wetenswaardigheden op gepubli ceerd. De Stichting ZeelnZicht is een sa menwerkingsverband van Koninklijk NIOZ, Alterra en EcoMare en BP en NAM. Het doel van de stichting is ie dereen (via het internet) kennis te la ten maken met de fascinerende, on zichtbare onderwaterwereld van de Noordzee. Met behulp van de ver nieuwde website wordt de zee al dan met met live beeld- en voorlichtings materiaal dichter bij de mensen ge bracht. Op woen»d»g*vond 26 mei a»ntt»ande organlveert het Ministerie van LNV. In samenwerking met de gemeente Texel en UNESCO, een conxultatle-avond over het thema "Waddenzee Werelderfgoed?" De avond vindt plaats In het Gemeentehuis Emmalaan 2 in Den Ourj begint om 20 00 uur en is voor iedereen toegankelijk Marion Barhorst (36) uit Oudeschild is aan de Kappersvakschool in Alkmaar geslaagd voor de opleiding voor dames- en herenkappers. Ze werkt nog niet als kapster, maar heeft plannen om voor zichzelf te begin nen. Terwijl op het eiland nog een discus sie woedt over nieuwbouw of ver bouw, is het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselveiligheid kennelijk al een paar stappen verder. In een grote advertentie voor een consultatieavond over de wereld- erfgoedlijst wist het ministerie afge lopen dinsdag al te melden dat het gemeentehuis zich aan de Emmalaan 2 in Den Burg moet bevinden. Waar die fout vandaan komt, is onbekend. De advertentie is opgesteld door het ministerie. Volgens een woordvoer der van de gemeente kan met het adres Emmalaan 2 noch de ijsbaan noch het Texelveld worden bedoeld 'Het is dus geen Freudiaanse ver spreking.'

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9