'nquête massaal ingevuld riekwart tegen nieuw raadhuis HEMA Cf roen ^warL-Jexels'in het harL, Cor Ellen en Maritiem Museum begraven na lange tijd strijdbijl NIOZ heeft voor twee jaar nieuwe directie Plan voor weren auto uit Dennen van tafel JPHTJ& Texelaar dronken in Den Helder Twee opvolgers Jan de Leeuw Teso verlaagt tarief m Broadway succes m Siebinga naar WK texelseS'courant SUPER DE BOER ordeelland ANGO collectekrant 2004 TEXELS E^COU RANT BEZORGER m/v .GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11882 DONDERDAG 3 JUNI 2004 ;erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 rtiouw van het raadhuis op de loeneplaats, de gevel al dan niet lekken met 'karakteristieke Indjes' of opvrolijken met bloem- Jkken, klimop of rozen, de leneplaats weer vlak en even- lle uitbreiding laten plaatsvinden fcr achteren, het park in. Dat is de jkomst van de enquête die de (relse Courant de afgelopen we- nonder haar lezers hield. In to- Jl werden 1749 (geldige) formu- ren ingeleverd, goed voor de leste uiteenlopende meningen, ll was al heel snel duidelijk dat n ruime meerderheid tégen een i raadhuis is en de hand lie- op de knip houdt. Een eerste ntenvatting van de resultaten. 1749 ingeleverde biljetten verte- iwoordigen een 'opkomst' van 35%. Alleen de Texelse abon- van de krant kregen het papier lomatisch in de bus, mensen met nee-neesticker uitgezonderd. :e maakten echter overvloedig rik van de mogelijkheid formu- af te halen. In totaal spraken i9 mensen zich uit voor verbouw het bestaande raadhuis, tegen die voor nieuwbouw waren. Een iding van drie tegen een. Van en die voor verbouw zijn, vindt teer krappe meerderheid dat de 'el maar zo moet blijven. 'Na ljaar is deze gevel karakteristiek deGroeneplaats', was een ant- I. Minder charmant, maar even lijk was de opmerking 'de «plaats is toch al verpest.' Van 1319 verbouwers vinden er 585 ,4%) dat de gevel maar zo moet ■en; 538 (40,8%) steunen de plan- zoals die door Kees de Waal, is Pieterse en Jook Nauta naar in zijn gebracht om het gebouw «stoppen achter 'karakteristieke' ■eitjes en een kleine 13% (169) it met een andere oplossing. :e varieert van het laten begroeien klimop of rozen, tot het schoon- ;en van de gevel en het 'vrolijk ihilderen als een schilderij'. Uit- liding moet volgens de meeste van :e respondenten plaatsvinden ir achteren toe, het park in. 'Daar «uren dingen die niet goed zijn, is en brandstichting', belangrijke reden om van nieuw- u af te zien, lijken de financiën, de vraag of de lezer €13 miljoen 'echtvaardigd' vindt voor het ge- itehuis, antwoordt 91 van |wbouwers 'nee'. Al merken som- len daarbij op dat ze er geen ver- van hebben, of meer inzicht in kosten zouden willen hebben, 'allend is dat ook van de nieuw- 'ers 31% 13 miljoen aan de ie kant vindt, of er zijn twijfels bij ipreekt. 'Voor dat bedrag ver- iten we dan wel iets heel moois', opmerking. En ook door de in il 290 mensen die 13 miljoen een i' acceptabel bedrag vinden, 'dt de raad er meermaals op ge- 'en erop toe te zien dat er geen 'schrijding plaatsvindt. M er tóch besloten worden tot de w van een nieuw raadhuis, zijn de ""tgen nauwelijks verdeeld over okatie. Het voormalige hoofdveld SV Texel is met in totaal 257 van "49 stemmen favoriet. Zelfs de "sen die liever helemaal geen Ruwbouw zien, kiezen voor deze nieuwbouw (23,6%) tvvv: verbouw (76,4%) Meer dan driekwart van de ondervraagden stemt voor verbouw van het bestaande raad- huls. lokatie. Onder hen is wel het aantal alternatieve lokaties groter. Meer dan eens wordt het nieuwe raadhuis ge situeerd tegenover het VW-kantoor, maar ook de lokatie Eyercoogh wordt een aantal malen genoemd. Zelfs plaatst één persoon het aan de over kant van de Pontweg, 'op het voor malige autokerkhof'. Ook ziet een enkeling wel iets in nieuwbouw op de Groeneplaats: 'Het hart van onze gemeenschap hoort in het centrum.' Over de eventuele invulling van de Groeneplaats (in geval het raadhuis tóch verplaatst wordt), lopen de me ningen het meest uiteen. Interessant gebouw ergens op een industrieter rein. Dat het onderwerp 'raadhuis' leeft onder de Texelaars, blijkt met alleen uit het grote aantal ingekomen formu lieren, maar ook uit het enorme aan tal op- en aanmerkingen die bij de vragen werden gemaakt. Hoewel het onmogelijk zal zijn een volledig over zicht te geven, wil de redactie in de krant van dinsdag uitgebreid verslag doen van de soms bijzonder crea tieve oplossingen die worden aange dragen. Daarbij dient opgemerkt dat meer dan één formulier was voorzien van een schets van hoe het raadhuis •22 elders Ook degenen die liever zien dat het bestaande raadhuis wordt verbouwd, zien een even tueel nieuw raadhuis het liefst op het voetbalveld. hierbij zijn de meningen die afwijken van de geboden alternatieven. Hoe wel het formulier met veel ruimte bood voor op- en aanmerkingen, krijgt een commissie die zich over de toekomst van de Groeneplaats gaat buigen nog een zware dobber aan het kiezen uit de geboden alternatie ven. De meeste Texelaars zien wel iets in een combinatie van woningen, winkels en horeca, maar dan wel met de nadruk op woningen. En daarvoor hoeft volgens een groot deel het be staande gebouw niet te worden ge sloopt. Een nieuw raadhuis ergens anders en het bestaande gebouw gebruiken als onderkomen voor cul turele instellingen als de Muziek- en Dansschool, de bibliotheek en een theater, is ook een breedgedragen mening. Volgens sommigen is het ook een oplossing om het raadhuis te splitsen en de raad- en trouwzaal in het centrum te houden, samen met de publiekshalies en de andere afde lingen te verhuizen naar een nieuw of de Groeneplaats er in de toekomst zou kunnen uitzien. Tot slot was het overduidelijk dat de Texelaars graag bij de besluitvorming willen worden betrokken. De laatste vraag, of het mogelijk moet zijn dat de bevolking via een directe stem ming meebeslist, werd door 1242 personen met een volmondig 'ja' beantwoord (71,9%). Van de 195 personen die de beslissing wél aan de raad willen overlaten, hadden er velen hun bemerkingen bij: 'Dat hóórt de stem van het volk te zijn...', 'Maar die luisteren met naar de kiezer', 'Die heeft zich onberaden al vastgelegd'. Slechts 4 van de 1749 ondervraag den vulden in dat de raad de beslis sing maar moet nemen en deed er verder het zwijgen toe. Maar zij vorm den een hoge uitzondering. SS nlel veranderen 9 pandjes J andere "O* en'9e discussie ontstaan over hoe de gevel van het te verbouwen raadhuis orden aangepakt, maar in de categorie 'anders' worden zeer creatieve oplossin- «"sedragen. Een 33-jarige man uit Den Burg is zaterdag rond 20.30 uur in Den Hel der betrapt op het rijden onder in vloed. Hij trok de aandacht van de politie doordat hij heftig slingerend met zijn auto van de Teso-boot reed en moest op het Havenplein een alcoholtest ondergaan. Hij bleek 845 ug/l (microgram per liter uitgeademde lucht) alcohol in zijn adem te hebben, bijna viermaal het wettelijk maximum. De man kreeg een proces-verbaal en moest zijn rijbewijs inleveren. Een 61-jarige dorpsgenoot werd op dezelfde avond rond 20.05 uur op het Gerritslanderdijkje nabij de Dennen betrapt op het rijden onder invloed. Hij blies 760 ug/l. bi|na drieeneenhalf keer zoveel als toegestaan. Hij onder ging dezelfde straf als de man in Den Helder. Als om de nieuwe samenwerking symbolisch te bekrachtigen, openden jutter Cor Ellen en directeur Esther Banki van het Maritiem en Jutters Museum samen de expositie 'Berichten uit zee,roto Bom™,,,, Hij vertrok er bepaald niet geruis loos, maar zat er vrijdagmiddag weer alsof hij nooit was wegge weest. Bij de opening van de expo sitie Berichten uit zee vertelde de jutter niet alleen sterke verhalen over de ruim 400 brieven die hij sinds 1950 in flessen langs het strand vond, maar passeerden ook andere hoogtepunten uit zijn in middels 66 jaar durende loopbaan de revue. 'Ach je wordt een dagje ouder. En je kunt een verzameling als deze nu eenmaal niet aan z'n lot overlaten. En niet aan het toeval', verklaarde Cor Ellen zijn opval lende terugkeer naar het Maritiem en Jutters Museum. Cor Ellen en het museum in Oude- schild kennen een opvallende geza menlijke geschiedenis. Ellen vormde samen met enkele collega-jutters in 1975 de Stichting Juttersmuseum, die er onder meer voor ijverde om bijzondere Texelse strandvondsten bij elkaar te brengen en te exposeren. In 1980 ontstond uit dat initiatief en de samenwerking met de Stichting Texels Museum het Maritiem en Jut ter Museum. Ellen, één van de op richters, trad er in dienst als de ge dreven gids die de bezoekers mooie verhalen vertelde over het bijzondere leven van een jutter. Onderwijl bleef hij zijn eigen strandvondsten bij het museum brengen. Erg lang goed bleef de samenwerking echter niet. Al snel beklaagden de jutters zich er over dat ze zelf niet profiteerden van het succes van het museum. Ze vroe gen om een vergoeding, maar het bestuur vond de vraagprijs te hoog. Het was het begin van een slepend conflict, dat jarenlang voortduurde, eerst sluimerend en daarna steeds heftiger. De ruzie leidde in 1999 uit eindelijk tot een boedelscheiding, uit gesproken door de rechter. Maar al veel eerder was Ellen met veel ophef vertrokken bij het museum en met hem de (meeste) andere jutters. In dezelfde jaren ontstond het concur rerende juttersmuseum Flora, waar van Ellen overigens ook niet al te lang deel zou uitmaken. Ditmaal ontstond een ruzie tussen hem en de broers Jan en Klaas Uitgeest, met wie hij ja renlang had samengewerkt Ellen voelde zich in de steek gelaten toen de Uitgeesten een door hem aange dragen lid van het stichtingsbestuur, Frits Rootlieb, niet accepteerden. El len trok zijn conclusie en vertrok. Toen de hoogte van het bedrag dat hij als vergoeding bij zijn afscheid vroeg niet werd geaccepteerd door zijn vroegere compagnons, was de breuk definitief en compleet. Besmet verleden Om toch weer eens te kunnen expo seren, zocht Ellen vorig jaar contact met Esther Banki, die twee jaar gele den directeur van het Maritiem en Jutters Museum werd en die voor de jutter dus geen besmet verleden Het Koninklijk NIOZ heeft hoogle raar Johan Meulenkamp en mana ger Jan Smit aangetrokken om de komende twee jaar leiding te ge ven aan het wetenschappelijk in stituut. Smit en Meulenkamp vol gen de huidige directeur Jan de Leeuw op, die zich meer gaat toe leggen op wetenschappelijk on derzoek. Meulenkamp en Smit werden giste ren voorgesteld aan het personeel van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. De twee nemen vanaf 1 juli de leiding over van De Leeuw. Smit richt zich puur op het betrokken partners over de plannen nog te ver uit elkaar, waardoor ze het niet verstandig vonden er al mee naar buiten te treden. 'Als je mensen uit nodigt voor een informatieavond, moet er wel een plan liggen waar je iets mee kan. Anders krijg je alleen maar onduidelijkheid', aldus Van dér Spek. In het inrichtingsplan wordt onder meer gesproken over de ver plaatsing van het barbecueveld en de speelweide en de inrichting van de wegen in het bos. SBB heeft ook meer tijd nodig om de ideeën die tij dens de meningspeiling werden geuit verder te verwerken in de nieuwe voorstellen. 'Er is een waslijst aan ideeën tijdens die avond naar voren gekomen.' Van der Spek verwacht dat de plannen na de zomer alsnog ter visie kunnen worden gelegd De kans is groot dat daarin wordt voor gesteld een 30-kilometerzone in te richten in het bos. SBB heeft daar voor wél de steun van diverse orga nisaties. Staatsbosbeheer ziet af van het weren van auto's uit de Dennen. In nieuwe voorstellen voor de inrich ting van nationaal park de Duinen van Texel komt het afsluiten van de Randweg en de Natte Vlakweg voor gemotoriseerd vervoer niet meer aan de orde. Volgens woordvoerder Erik van der Spek van Staatsbosbeheer (SBB) was uit de meningspelling die vorig jaar november werd gehouden dui delijk geworden dat veel Texelaars de afsluiting niet zien zitten. Tijdens die avond werd massaal tegen de lang gekoesterde plannen van SBB ge ageerd. Een nieuwe informatieavond die woensdag 9 juni zou worden gehou den over de inrichting van de Dennen is afgelast. SBB heeft meer tijd nodig om haar inrichtingsplan verder uit te werken. Tijdens de laatste vergade ring van het Overlegorgaan Nationaal Park lagen de standpunten van de management, Meulenkamp neemt het wetenschappelijk deel van de lei ding op zich. De komende maand werken zij zich in en voeren gesprek ken met medewerkers. Het bestuur van het NIOZ is al ge ruime tijd op zoek naar een opvolger voor De Leeuw, die oorspronkelijk al per 1 januari zijn functie had zullen neerleggen. Volgens De Leeuw lukte het echter niet om een geschikte kan didaat te vinden. 'Dat is iets waar ook diverse andere mariene instituten mee kampen. Het blijkt niet mogelijk binnen Europa om de juiste kandida ten te vinden.' Met Meulenkamp en Smit is afgesproken dat zij voor twee jaar worden aangesteld. In de tussen tijd zoekt het bestuur verder naar een definitieve opvolger. De in Vleuten wonende Meulenkamp is hoogleraar Paleontologie en Stratigrafie aan de faculteit Aard wetenschappen van Universiteit Utrecht. Hij geldt als een wereld- specialist op gebied van geologische kennis over Griekenland en het om liggende mediterrane gebied. Bin nenkort gaat hij in Utrecht met eme ritaat, waardoor hij in de gelegenheid is parttime bij het NIOZ te werken. Jan Smit. die in Schagen woont, werkt al geruime tijd als manager voor diverse instituten. Hij studeerde vroeger scheikunde en volgde daarna een studie Bestuurskunde aan Universiteit Twente in Enschede. De Leeuw wil vanaf juli zijn hoogle raarschappen (geologie en biologie) aan Universiteit Utrecht verder uit breiden. Hij bli|ft bij NIOZ werkzaam als onderzoeker en blijft er ook inter nationale zaken (external affairs) voor zijn rekening nemen. De Leeuw werd eind 1995 benoemd tot ad-interim na het vertrek van directeur Wim Mook. In mei 1996 werd hij directeur van het wetenschappelijk instituut. Teso verlaagt met ingang van 1 juli de tarieven met gemiddeld 10 procent. Personentarieven dalen met 25 pro cent, voertuigtarieven met gemiddeld 9 procent. Pagina 3 Zoveel artiesten, zoveel verhalen. Misschien gold voor Broadway 2004 zelfs wel dat het aantal verhalen ge lijk stond aan het aantal voorstellin gen. Zeker is in ieder geval dat iedere bezoeker het vierde huiskamer festival in Den Hoorn daardoor op een eigen manier beleefde. Pagina 8 Menno Siebinga reist op 18 juni af naar de Filippijnen om mee te doen aan het wereldkampioenschap escrima, een vechtsport waarbij de deelnemers met stokken op elkaar in slaan. De Texelaar is één van de tien leden van het Nederlandse selectie team. Duizend deelnemers van inter nationale afkomst binnen er de strijd met elkaar aan. Pagina 7 (Advertentie) heeft. 'Ik heb met haar nooit proble men gehad. Ze reageerde direct en thousiast op mijn voorstel om mijn brieven te exposeren. Volgens mij is ze geknipt voor dit werk.' De expositie bestaat uit ruim vier honderd brieven, waarvan hij de eer ste in 1950 vond. Bij de opening ver telde hij de genodigden mooie verhalen over zijn vondsten. In zijn herinnenng ging hij terug naar de win ter van 1933/'34, toen hij dagelijks met een groepje andere jeugdige bewoners van polder Het Noorden over de dijk naar Oost liep, waar toen nog een lagere school stond. Op een dag zag één van de scholieren, Chris de Ridder, een fles tussen het wier, die een brief bleek te bevatten. Het epistel was gesteld in het Engels en omdat zelfs de onderwijzer, meester Zondervan, die taal niet machtig was, werd hulp gezocht bij Herman Steigstra, de plaatselijke correspon- Lees verder pagina 3 Qreca 2marb jixrli ia bet bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) (jma Zm/rLrJhfli ta ba ijrt_ Wij zijn per direct op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen in het gebied ten zuiden en ten oosten van De Koog: Tussen het Gerritslander dijkje, de Ruigendijk en de Ruijslaan Hier wonen ongeveer 90 abon nees. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.30 uur aan de Spinbaan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 314111

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1