7 Menno Siebinga doet mee aan WK escrima Ronde live te volgen op tv en Radio Texel ogschutters schieten op de Mok erste catamaranronde in 1978 Hopman beklimt Alpe d'Huez Toppers openen dartcentrum Vechtsport met stok als wapen •TEXELSE COURANT' Oosterend kampioen Luilakgolf Sport verleden ln zeilwedstrijd rond Texel 84 catamarans Hersenschudding bij valpartij cross Team Deuce kampioen Witte en Chavonnes winnen bij Alert Schoonmaakkosten TTO,;.. Badminton Zomerdrive klaverjassen kazerne ie lak van de boogschietsport, jrbij onderweg steeds op een an- doel wordt geschoten, komt oor- onkelijk uit Engeland, waar jonge lutters 's zondags op weg naar de terrein rond de Joost Dour- was zondag eerste het domein van de gschutters. Een groep van en- tientallen schutters, be- jnde uit Texelaars, liefhebbers ers uit Nederland en enkele [en, schoot op de Mok op doe- die ruim 160 meter verderop en. kerk de uitdaging aangingen om hun pijlen zo dicht mogelijk bij een be paald doel te schieten. Waar dat des tijds een schuurtje of bosje was, schieten de schutters anno 2004 op een ronde schijf (clout), de andere keer op een gefiguurzaagde vuurto ren, een huis, vis of klomp (rovingmark). Met toestemming van de leiding van de kazerne was een traject over het terrein uitgezet, waarbij steeds op andere doelen moest worden ge schoten. De meeste schoten met houten bogen. Omdat over een grote afstand moest worden geschoten, letenmscompetitie tussen jeugd- envan Deuce, Oosterend en Heri die is het team van Oosterend npioen geworden in de categorie lot 15jaar. DeuceC had inde laat- wedstrijd nog zes punten nodig, kwam door winst van Remco on van Heri Hodie op Baruch itinho net één punt tekort. De de teams van Heri Hodie bleven ken op 10 punten, Deuce D bleef 6 punten staan. Het team van sterend - Vincent Been, Ruben Stefan Bremer, Evelien Saskia Kooger en Yvonne - scoorde 17 punten. (Foto u Op de Texelse golfbaan verschenen zaterdagochtend om vijf uur de eer ste golfers voor de luilakwedstrijd. Ovber achttien holes werd een touw- wedstrijd gespeeld, waarbij de bere kende handicap werd gegeven in meters touw. De twee spelers die samen met één bal speelden, moch ten hun bal op de baan verplaatsen, maar deze afstand werd van hun touw afgeknipt. Jeroen Plag en Winny Schraag eindigden met 34 stablefordpunten op een eerste plaats, gevolgd door Martin Bödecker en Nell Ott (32). Irene Schuijl en Margreet de Graaff werden derde (32). 5p 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over- oepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo- te was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele- lenheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere venementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum an om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje iportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit Ie voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: de eerste Ronde im Texel, die in 1978 werd gehouden. door kustzeilvereniging Wes- slag georganiseerde Ronde van iel is een eclatant succes ge- Hen', schreef de Texelse Cou- il over het eerste rondje, dat op terdag 27 mei 1978 werd gehou- Er deden dat jaar 84 Cata lans mee, waarvan er 16 halver- ge moesten opgeven. Het prille 9in van een evenement, dat 26 later onlosmakelijk is verbon- nmet het eiland. actieve kustzeilvereniging speelde vreeiaar met het idee om een der- 'fc race te organiseren. Omdat weer eens wat anders was dan haren van de obligate Olympische ®itjes, werd verwacht dat er onder nebbers veel animo voor zou be st 'Onverwacht hoog', schreef de raise Courant op de dag vooraf- 3ndaan het rondje, toen zich al 75 ''boten hadden ingeschreven. Er 15 telfs landelijke belangstelling De beelden zouden later wor- r uitgezonden in AVRO's Sport- 'corama. 'hjanuari werd gestart met de voor gingen 'Zo'n zeiltocht rond *al houdt zekere risico's in die al- :n bi| een uiterst serieuze voorbe- n9 verantwoord zijn.' Geschre- i werd hoe nauwkeurig rekening moest worden gehouden met de zee stromingen. De verslaggever bere kende dat inclusief het kruisen de zeilers een afstand van 150 kilome ter moesten afleggen, 'zodat de con clusie voor de hand ligt dat zulke catamarans een bijzonder hoge snel heid moeten hebben'. Records wer- schoten de schutters hun pijlen schuin omhoog. Belangrijke reden waarom de Dourleinkazerne toe stemming voor de wedstrijd had ge geven, is dat de schutters geen schade toebrengen aan het terrein en dat ze geen enkele ondersteuning door mariniers nodig hebben. De wedstrijd was een opwarmertje voor de verschieting die de Texelse boog schutters in september 2005 in op dracht van de European Traditional Archery Society (ETAS) mogen orga niseren op het eiland. (Foto Gerard Timmerman) 'Het was heel bijzonder om mee te maken.' Met vijfhonderd andere wielrenners uit Noord-Holland be klom Frans Hopman uit Den Burg zaterdag de Alpe d'Huez in Frank rijk. Ondanks een opspelende knie eindigde hij als 39ste in het klasse ment. De vijfhonderd renners werden bege leid door oud-wielrenner Hennie Kui per die in 1977 en 1978 als eerste finishte op de Alpe d'Huez tijdens de Tour de France. De tocht was geor ganiseerd door het Noordhollands Dagblad. Voor Hopman was het de vraag of hij voor een snelle tijd zou gaan of voor een rustigere rit, waar bij hij van de omgeving zou genieten. Het werd het laatste, omdat hij op nieuw last had gekregen van zijn rechterknie. 'Zonder te forceren ben ik naar boven gereden. Ik heb onder weg zelfs nog foto's gemaakt vanaf de fiets. Maar het ging zo soepel dat ik er uiteindelijk één uur en tien mi nuten over heb gedaan en 39ste werd. De snelste deed er 54 minuten over en de langzaamste drie uur.' De knie van de voorzitter van Wielervereniging Texel hield het goed. De vijfhonderd fietsten een af stand van ongeveer 14 kilometer. Ze vertrokken in het dorp Bourg d'Oisans op 719 meter hoogte. De finish lag op 1800 meter hoogte. Aan de voor wielrenners befaamde tocht deden diverse oud-Texelaars mee. Leen Schelling (Oudorp), Max van de Kerkhof (Kolhorn) en Marien Visser (Den Helder) beklommen de berg eveneens. De laatste was één van de organisatoren. Tijdens de beklimming van de Alpe d'Huez kwam Hopman tot zijn verrassing ook nog Jos Huisman uit Oudeschild en oud-Texelaar Peter Bakker tegen'Zij waren buiten mededinging met een groep van ons naar boven gefietst. Conny, de vrouw van Jos, stond met spontaan geplukte veldboeketten op ons te wachten bij de finish.' De beklimming werd overschaduwd door het overlijden van een 71 -jarige deelnemer tijdens het oefenen op vrijdag. In overleg met zijn familie besloot de organisatie de tocht toch door te laten gaan. Voor diverse deelnemers was de beklimming niet alleen een uitdaging, maar ook een overwinning op zich zelf. Hopman: 'leder had zijn eigen doel. Sommigen waren bijvoorbeeld begin dit jaar met roken gestopt en hadden zich het behalen van de top tot doel gesteld. Zelf vond ik het bij zonder om het met zoveel mensen te doen en ik heb Hennie Kuiper hoog zitten als sportman. Het was mooi om te zien hoe mensen overwinningen op zichzelf haalden. Ik vond dat een mooi voorbeeld voor anderen om ook een mijlpaal neer te zetten.' Een 11-jarige jongen uit Heerhu- gowaard heeft zondagmiddag een hersenschudding opgelopen bij een valpartij tijdens cross wedstrijden van de MAB op het crossterrein aan de Hoofdweg. De jongen kwam ten val op een springbult en werd daarna aangere den door een andere motor. Omdat hij bewusteloos bleef liggen, alar meerden de aanwezige EHBO-ers meteen 112. De jongen werd van een nekspalk voorzien voor het geval hij nekletsel zou hebben opgelopen. De ambulancedienst rukte uit met twee wagens en volgens procedure werd ook de traumahelikopter gealar meerd. Die werd later afgebeld, na dat de ambulanceverpleegkundigen de jongen hadden onderzocht. Hij werd voor de zekerheid een nacht opgenomen in het ziekenhuis. Tennisteam Deuce 1 is afgelopen weekend kampioen geworden in de derde klasse senioren gemengd. Na een spannende competitie wisten de Texelse tennissers met 3-2 te winnen van Middenmeet In de hele compe titie verloor Deuce slechts éen wed strijd. Het team bestaat uit Marjet van der Vis, Ingrid Pastoor, Sido Overdijk, Elles van der Park, Hans van der Park en Petronella Alkema. den die zaterdag met gebroken. Ook werd vastgesteld dat het evenement voor de deelnemers interessanter was dan voor het publiek. Spectacu lair was eigenlijk alleen de start, toen nog bij het Westerslag. Er stond juist genoeg wind. maar het was mistig Later trok de mist op, maar op het moment dat de eerste zeilers finish ten, kwamen weer 'verraderlijke mist banken' opzetten, die de op dat mo ment nog niet teruggekeerde zeilers nog 'moeilijke momenten' bezorg den. De snelste tijd werd neergezet door Martin en Oscar Vjver, die de afstand met hun Tornado in 5 uur en 33 minuten aflegden. Winnaar in het algemeen klassement was Siegried Lach uit Munster met zijn Hobie 14. Lovend werd geschreven over de kustwacht en de KNRM, die een oogje in het zeil hielden. Radio contact werd onderhouden met een mobilofoon en Gerrit Keijser patrouil leerde langs de kust. Begin dit jaar waren ze al eens op Texel voor een toernooi in Bosch en Zee en zaterdag bezochten ze het ei land opnieuw. De befaamde Engelse darter Wayne Mardle en master caller (speaker) Russ Bray hebben zater dagavond in de conferentieruimte van Bosch en Zee het nieuwe dartcentrum van Roel de Zwart en Gerard Bessels geopend. De Zwart had de twee opnieuw naar Texel ge haald, voor zowel de opening als de verjaardag van Bessels. De laatste was zeer verrast. Mardle speelt voor de Professional Darts Competition. Bray is de man die bij wedstrijden van die organisatie met een karaktenstiek zwaar stemgeluid de 'one-hundred- and-eigthy's' roept. Na de opening speelden Bray en Mardle een potje tegen elkaar tussen de Texelse darters, die meteen gebruik maakten van de speelvelden. Wayne Mardle (met Hawaii T-shirt) gooit een pijltje In het nieuwe dartcentrum. Links ach ter hem Staat Russ Bray. (Foto Jeroen van Hattum) Met 57,04 punten zijn E.Witte en D. Chavonnes winnaar geworden van het speelseizoen van bridgeclub Alert uit Oosterend. Op de tweede plaats eindigden A. Dogger en L. Kellner met 54,45 punten, derde werden N. den Brok en K. den Brok (54,39). Woensdag gaan de open zomer- drives van start. Elke woensdag avond wordt vanaf 19.30 uur ge speeld in dorpshuis De Bijenkorf. Columnisten en schrijvers van inge zonden brieven genieten een grote vrijheid, ook in de Texelse Courant. Maar ze moeten zich wel aan de fei ten houden. Vorige week schreef mr. Rutger van Velzen in zijn column Kie- lekiele dat de woning van de burge meester op kosten van de gemeen schap door een professioneel bedrijf is schoongemaakt. Dat is onjuist. Hoewel ze er zelf in de krant met op wilde terugkomen, hecht de redactie er waarde aan te vermelden dat Joke De eerste Ronde om Texel stond in 1978 prominent op de voorpagina Courant. van de Texelse Menno Siebinga reist op 18 juni af naar de Filippijnen om mee te doen aan het wereldkampioenschap escrima, een vechtsport waarbij de deelnemers met stokken op elkaar in slaan. De Texelaar is één van de tien leden van het Nederlandse selectieteam. Duizend deelnemers van internationale afkomst binnen er de strijd met elkaar aan. Siebinga kennen velen van het capoeira, waarvoor hij nog maar kort geleden in deze krant verhaalde over zijn wereldreis. Minder bekend is zijn bedrevenheid in vechtsporten als kung fu, tal chi en escrima. Bij twee eerstgenoemde vechtsporten vocht hij al eerder op internationaal niveau. Bij tai chi werd hij twee keer eerste en bij kung fu werd hij van de tachtig deelnemers een keer zesde en een keer vijftiende. Met escrima is hij zes jaar geleden gestart. De sport vindt zijn oorsprong op de Filippijnen, waar de strijders elkaar vroeger met messen, andere steekwapens of stokken te lijf gingen, zonder dat ze beschermende kleding droegen. Tegenwoordig wordt gesla gen met een massieve stok van ro tan. van 75 centimeter lengte en dra gen de beoefenaars een pak dat doet denken aan de kleding die in gebruik is bij American football. De vechters treden aan in een soort boksring, waarbij het niet alleen de kunst is om in korte tijd zoveel mogelijk slagen uit te delen, maar om ook de slagen van de ander te ontwijken. Tevens kijkt de jury onder meer kritisch naar de ma nier waarop wordt bewogen, hoe en waar wordt geslagen en hoe het met de conditie is gesteld. Strafpunten worden bijvoorbeeld gegeven als ie mand zijn stok laat afpakken. 'Het is een heel effectieve vechtsport, waarbij ik het uiterste uit mezelf pro beer te halen. En het ziet er gewoon heel mooi uit', verwoordt Siebinga zijn passie voor escrima. 'Lichame lijke en geestelijke beheersing, daar gaat het om. Het heeft mets met agressiviteit te maken, al kun je er wel eens beurse plekken mee oplopen. Maar je zult mij bijvoorbeeld nooit in een kroeg zien vechten.' De vraag is of Siebinga enige kans maakt op het WK. 'Ik vind het ontzettend span nend. Toen ik hiermee begon, waren de tegenstanders me aan alle kanten de baas. Maar gaandeweg lukte me het steeds beter om het gevecht te leiden. Ik denk dat ik nu aardig in de buurt van de toppers zit. Mijn condi tie is er goed genoeg voor.' Dat is zeker nodig, want een gevecht be staat uit drie rondes van elk drie mi nuten, 'Het gaat gigantisch snel. Sommige vechters kunnen wel vijf slagen per seconde uitdelen.' Behalve het leveren van gevechten, bestaat het kampioenschap ook uit vormlopen, waarbij de deelnemer met twee stokken een demonstratie geeft. Dat gebeurt op 22 juni. Op 23 en 24 juni zijn er de zogeheten full- contactgevechten. Hierbij komt Siebinga (circa 62 kilogram) uit in zijn eigen gewichtsklasse. Tenslotte is er op 26 juni een open competitie in alle gewichtsklasse. De Texelaar bekostigt de deelname, inclusief de kostbare reis, helemaal zelf. Maar mocht een Texelse onder nemer interesse hebben hem finan- DONDERDAG 3 JUNI 2004 Frans Hopman tijdens de beklimming van de Alpe d'Huez. De Ronde om Texel is zaterdag voor het eerst live op televisie te zien. Op het oude kanaal van TV- Texel worden rechtstreeks came rabeelden van de wedstrijd ver toond, waardoor het evenement in beeld en geluid vanuit de huiska mer te volgen is. Radio Texel zorgt voor een live-uitzending op de ra dio en ook op internet is 't Rondje te volgen. De radio-uitzending start 's morgens om 7.00 uur. Verslaggevers van Ra dio Texel zijn de hele dag op het strand, op het water en langs de route om live verslag te doen van de catamaranwedstrijd. De televisie-uit zending begint tegen 8.00 uur, vlak voordat de briefing op het strand begint en de deelnemers de laatste wedstrijdinformatie van de organisa tie te horen krijgen. De start is ge pland tussen 9.30 en 10.00 uur. Het is voor het eerst dat de Ronde live met camera's wordt geregis treerd. Het audiovisuele bedrijf Linkin Media uit Hoofddorp is daarvoor aan wezig met twaalf camera's, die op negen locaties rondom het eiland worden opgesteld. Bij de start en fi nish bij paal 17 staan drie camera's te staan en bij appartementen- Geldorp de rekening wel degelijk zelf heeft betaald. Leden van de badmintonclub komen maandag 7 juni bijeen voor de laat ste trainingsavond. Het nieuwe sei zoen gaat 6 september van start. complex Juliana en de vuurtoren worden camera's neergezet. Op de Waddenzee wordt de wedstrijd ge volgd met camera's bij de VC-boei. de haven van Oudeschild en het NIOZ. Paal 9 wordt voorzien en er gaan twee camerateams met een speedboot het water op. Behalve op tv zijn de beelden ook de website van 't Rondje te zien en wor den ze uitgezonden op een groot scherm op het strand bij paal 17. Voor het geluid bij de beelden maakt Linkin Media gebruik van de uitzending van Radio Texel en de speaker die de or ganisatie op het strand heeft. Op het scherm op het strand worden tijdens de wedstrijd ook tussenstanden en voorlopige uitslagen getoond als de catamarans de vuurtoren, de VC-boei en Oudeschild zijn gepasseerd. Dat gebeurt met een systeem waarbij de handicaps Texel rating) meteen wor den verrekend met de doorkomst tijden.Het TV-kanaal van het voorma lige TV-Texel is te vinden op 540.25 MegaHerz of op kanaal 30- bij oudere TV-toestellen. Bij veel huishoudens staat het kanaal mogelijk nog inge steld als kanaal 22. Radio Texel is te ontvangen via 106.1 FM of op 98.5 op de kabel. Klaverjasclub Den Burg begint maan dag met de open zomerdrives. Deze worden elke maandag vanaf 20.00 uur gehouden in het gebouw van Kotex aan het Paelwerck. Deelname kost €3,50 per koppel. Menno Siebinga wordt voor Nederland uit gezonden naar het WK escrima op de Filip pijnen. (Foto Gerard Timmerman) cieel te steunen, dan houdt hij zich aanbevolen. Siebinga is telefonisch te bereiken via nummer 315331. Meer informatie op www.eskrima.nl.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7