ewoners buitengebied morren over belasting even tuinen toegankelijk tijdens Open Tuinendag oorkijkjes en spannende hoekjes iool gaat ons een hoop geld kosten Geknip^Cr "i Gedeputeerde Stranden ■^Electronic Climate Control én Navigatiesysteem met kleurenscherm op de Opel Vectra Maxx*. Nu van €4010,- VOOT 199," OPEL DEALER RENTENAAR DINSDAG 8 JUNI 2004 niljoenen die nodig zijn voor de aanleg van riolering in buitengebied worden voor tweederde gedragen door emeente, dus de hele Texelse gemeenschap. Toch zijn edragen die de aangeslotenen zelf moeten neertellen gering. Zij betalen niet alleen tenminste €3.000,- baat- sting, maar moeten daarboven ook nog voor de eigen aansluiting betalen. Daarmee is €1.150,- tot €1.900,- oeid, afhankelijk van de afstand tussen riool en perceel. /el de gemeente deze finan- consequenties niet heeft ver en, krabt menig bewoner van uitengebied zich nukkig ach- e oren nu het moment van :g en dus van betalen met schreden nadert en kijkt men ch naar de wijze waarop de ciële pijn wordt verdeeld. Het ■I van onbehagen wordt mede leven door het feit dat Texel letreft het lozen van afvalwa- dit moment al aan de wette- norm voldoet. Vooral omdat igrijke vervuilingsbronnen vakantieparken) allemaal rioleerd, gaat 80 procent van ztale hoeveelheid afvalwater ie rioolzuivering. De gemeen- d heeft echter besloten om in ader van het Masterplan Wa- ior Texel niet voor minimale :ieningen te kiezen, ook niet Imaximale, maar voor een va- die daar tussen zit en is ge- p doelmatigheid en een naar iuding groot milieu- ment. in een paar maanden zal het :t zijn aanbesteed en gaat de spade in de grond. In 2007 [alles klaar zijn. Er wordt begon- de voor waterverontreiniging ivetsbare' gebieden, vooral de /lijke duin- en bosstrook van het en vervolgens gaat het via ibaar gebied in oostelijke rich- ian hoog naar laag. Het project imen met de sluiting van enkele «veringen. De kleine zuiverin- an 't Horntie en Oudeschild idicht. Over die van Oosterend Cocksdorp moet nog worden jt Het tracé waarlangs de pers- loopt is inmiddels vastgesteld, iedereen op de kaart kan zien it of kan aansluiten. Wie bin- meter van het riool zit, is ver- aan te sluiten. De gemeente ■oor het plaatsen van een put ip waarin het afvalwater van ilreffende perceel of van enkele ilen samen wordt opgevangen itomatisch wordt weggepompt. De betrokkene moet zelf zorgen voor de verbinding tussen zijn gebouw en de put. Matiging Aanvankelijk werd bij het heffen van de baatbelasting uitgegaan van €3.000,- voor particulieren en €6.000,- voor bedrijven. Omdat de 'stapeling' van bedragen in veel ge vallen tot onbillijkheden leidde, was daarover veel te doen en op verzoek van de gemeenteraad werd voor een systeem gekozen dat de stapeling beperkt Het basistarief dat men ten minste kwijt is. blijft €3.000,-. In ge val van bedrijvigheid wordt het be drag verhoogd, afhankelijk van de planologische bestemming. Voor een boerderij moet bijvoorbeeld €1.000,- extra worden betaald, voor zomer huisjes, ambachtelijke bedrijven en horecabedrijven eveneens. Recrea tieterreinen en groepsverblijven beta len €100,-per slaapplaats. In geval van kamperen bij de boer wordt €187,50 per eenheid in rekening ge bracht. In laatstgenoemd geval be taalt de agrariër (als hij acht tenten of caravans mag toelaten) €3.000,- plus €1000,- plus acht maal €187,50 €5.500,-. Een boerenbedrijf met vier recreatiebungalows betaalt €3.000,- plus €1.000,- plus'vier keer €1.000,- €8.000,- Hoge rente De baatbelasting wordt desgewenst uitgesmeerd over tien jaar. In dat ge val is wel 7 procent rente verschul digd. Dat is meer dan de huidige marktrente en was daarom één van de grieven die naar voren werden gebracht tijdens de door 125 perso nen bezochte informatieavond die afgelopen week in De Bijenkorf in Oosterend werd gehouden. Bij de baatbelasting komen dus nog de aansluitkosten, dfe afhankelijk zijn van de afstand tussen erfgrens en riool. Tot en met vijf meter moet €1.150,- worden betaald, van vijf tot tien meter €1.525,- en van tien tot veertig meter €1.900,-. Wie verder dan veertig meter van het riool zit, kan zich ook laten aanslui ten, maar is dat niet verplicht. De betrokkene kan zijn afvalwater via een verbeterde septic tank van zes kubieke meter in de bodem (blijven) lozen via een infiltratievoorziening. In de kwetsbare en niet-kwetsbare ge bieden mag hij ook met de bestaande voorzieningen op de sloot blijven lo zen, al wordt dat mogelijk over tien jaar anders. In zeer kwetsbaar gebied moet bij lozing op het oppervlaktewa ter gebruik worden gemaakt van een zogeheten IBA 3, een minizuivering die het afvalwater voor meer dan 90 procent zuivert. Geschat wordt dat zo'n voorziening in een twintigtal ge vallen noodzakelijk is. Wrevel Op de informatieavond in De Bijen korf werd nogal wat ongenoegen en onbegrip naar voren gebracht. Zo vond Jaap Hin van de WLTO het met billijk dat agrariërs €1.000,- boven het basisbedrag aan baatbelasting moe ten betalen, omdat hun afvalwater gelijk met de dierlijke mest wordt in gezameld en uitgereden en dus geen sprake is van baat bij het riool. Op de vraag hoe de afstand tussen perceel en riool wordt gemeten om te bepalen of iemand binnen de 40 metergrens valt en dus aansluit- plichtig is. werd door ambtenaar Don Boot geantwoord dat in rechte lijn wordt gemeten tussen het riool en de dichtstbijzijnde muur van het ge bouw. Bij nieuwe lozingen, als er (nog) geen gebouw staat, wordt ge meten tot de erfgrens. Meten vanaf het riool wijkt af van de gang van za ken bij (andere) nutsvoorzieningen. Als daar de water- of gasleiding in de berm ligt, wordt toch gemeten vanaf het midden van de weg. Dit om een onbillijk effect te voorkomen jegens de afnemer die toevallig aan de 'ver keerde' kant van de weg woont. Naast de eenmalige kosten van baat belasting en aansluiting gaan de aangeslotenen in het buitengebied ook jaarlijks rioolrecht betalen en verontreinigingsheffing. Het rioolrecht is nu €125,-. Desgevraagd werd meegedeeld dat dit bedrag over vier tot vijf jaar opnieuw wordt berekend en vastgesteld. Naar aanleiding van andere vragen en opfnerkingen werd onder meer duidelijk gemaakt dat bij het aanslui ten van twee permanente woningen onder één kap voor elke woning het basisbedrag baatbelasting moet wor den betaald, dus elk €3.000,-. Als de rioolaansluiting tot stand is gebracht, mag de eventuele septische tank blij ven zitten. Er is dus geen verplichting tot opruimen, zoals gold voor olie tanks nadat aardgas was aangelegd.' Tijdens de discussie kwamen enkele merkwaardigheden aan het licht, zo als het feit dat men in het niet-kwets bare Eierland vrijelijk op de sloot mag lozen, maar die sloot komt uit op de Roggesloot en die geldt als zeer kwetsbaar. Er wordt dus gelet op de plaats waar de lozing plaatsvindt, maar niet waarheen het water vervol gens stroomt... Wat betreft het tarief van de baat belasting wordt geen onderscheid gemaakt tussen in- en uitpandige recreatiewoningen. Voor elke eenheid moet dus €1.000,- te worden betaald. Een bewoner van niet-kwetsbaar gebied wiens bungalows op een grote gierkelder lozen, kreeg te horen dat dit gewoon kan doorgaan, zolang hij actief veehouder is. Als dat laat ste niet meer het geval is, moet hij een septic tank aanleggen. Hoe billijk is de baatbelasting in ver gelijking met de bijdragen die de be woners van de dorpen voor hun riool- aanleg hebben betaald? Een van de aanwezigen vond dat de kosten van de riolering van het buitengebied gelijkelijk over alle inwoners moeten worden omgeslagen. Per inwoner zou dat maar een kleine lastenver zwaring betekenen en de buiten gebiedbewoner zou een enorme fi nanciële aderlating worden bespaard. Van gemeentezijde werd dat echter nadrukkelijk afgewezen. Wel werd er op geattendeerd dat ook de mensen in de dorpen hun bijdrage leveren aan de Texelse riolering. De kosten (ook ongeveer €3.000,-) zijn inbegrepen bij de bouwgrondpnjs. De bewoners van het buitengebied be talen met mee voor de riolering van de dorpen, maar het omgekeerde is straks wel het geval. Te heilig? Het meest afwijzend wat betreft de riolering en het omslaan van de kos ten was Willem Hart uit Oosterend. Hij noemde de bijdrage van de aangeslotenen veel te hoog, zeker in vergelijking met wat in andere ge meenten in Noord-Holland wordt berekend, en vond het tijdstip van de informatieavond te laat, omdat alles al definitief is beslist. Het was voor hem nog maar de vraag of riolering voor het milieu beter is dan een septische tank, eventueel met aan vullende voorzieningen. Hart meende dat de gemeenteraad door voor aan leg van riolering te kiezen veel meer heeft gedaan dan nodig is en zich 'heiliger dan de paus' heeft betoond. De gemeente is voornemens om in de loop van de tijd op kleinere schaal nog enkele informatiebijeenkomsten te beleggen, telkens voor de bewo ners van het gebied waar de aanleg op handen is. de vierde keer in haar tienja- estaan organiseert tuinclub teen open tuinendag. Zater- itellen zeven Texelaars hun !ipen voor publiek. Ook deze lebben de organisatoren ge- i voor zeer verschillende tui- n is de route uitstekend per >f te leggen. Afgelopen week n de deelnemers de laatste aan hun prachtige tuin en alles in gereedheid gebracht openstelling. van de deelnemers is Els ieste. Zij werd door de tuinclub lerd met de vraag of zij haar tuin lubliek wilde openstellen. 'Daar ik wel even over nadenken, j k heb altijd gezegddaar begin aan. Maar ik vind het nu toch Hik.' Met haar echtgenoot Alderlieste vele uren in de tuin Het resultaat is er naar. Prach tige fruitbomen, fraaie heesters en fleurige bloemen sieren de borders langs een strak gazon, dat er bij ligt alsof het met een nagelschaartje is geknipt. Iedere meter van de zeven honderd vierkante meter grote tuin rond het huis is met zorg ingericht. Al vanaf 1977, toen het echtpaar op het Schilderend kwam wonen, wordt er gewerkt aan deze tuin. 'Toen we hier kwamen, begonnen we met vijfen twintig kuub zand, omringd door el zen en een heleboel sneeuwklokjes', vertelt Alderlieste. Het huis werd des tijds gebouwd in een bosje. Alleen de bomen achter de tuin doen daar nog aan herinneren. 'Eigenlijk is de tuin met onze gezinssituatie mee gegroeid. Eerst wilden we geen gras omdat we zo min mogelijk werk aan de tuin wilden hebben en nu hebben we meer tijd en ligt er weer een flink gazon. Zo blijf je veranderen.' Bezoekers aan de open tuinendag kopen bij een van de deelnemende tuinen een passe-partout, waarna zij de zeven tuinen kunnen bezoeken. Die zijn zo gekozen dat ze goed op de fiets bereikbaar zijn in een straal van enkele kilometers rond Den Burg. Belangstellenden die op het Schilde rend arriveren, maken meteen kennis met de trots van Alderlieste: een flinke camelia. 'Daar ben ik in de loop der jaren erg aan gehecht geraakt. Het is een vroege bloeier, die daarna het hele jaar mooi groen blijft.' Via de garage komen bezoekers in de tuin, waar zij na een overzichtsblik een wandeling door de tuin kunnen maken, via het gazon of via een span nend paadje door de tuin 'Sommige mensen hebben hun tuin helemaal gerangschikt op kleur of soort. Hier is alles lekker door elkaar', licht Alderlieste haar tuin toe. 'Voor een deel hebben we dat bewust gedaan, zodat er voor de vele vogels die in VERVOLG VAN PAGINA 1 met de natuur bezig', vertelde Ralph Koning. Met Natuurmonumenten (NM) be sprak de gedeputeerde de proble men bi) de realisatie van de plannen rond Brakestein. NM, dat volgend jaar honderd jaar bestaat, wil 'iets moois' van het monumentale huis maken. Beheerder Erik Menkveld: 'Maar dat kunnen we met alleen. We hebben met de provincie en andere partijen om een bijdrage gevraagd ledereen is enthousiast, incluis cultuurgedeputeerde Kruisinga die hier vorig jaar op bezoek was. Maar als het om geld gaat, geeft niemand thuis. Maar zonder geld komt het met van de grond. Op die manier komen we niet verder.' Moens. 'We moeten uit de patstelling.' Ook de problema tiek van het sterk toegenomen aan tal grauwe ganzen was gespreks onderwerp. Ver"wacht wordt dat de provincie in het eerste kwartaal van 2005 met een plan van aanpak kan komen. Daarin wordt, naast het ver nietigen van eieren, gedacht aan an dere maatregelen. Ter sprake kwam ook het voornemen van Texel om in 2030 in de eigen energiebehoefte te kunnen voorzien. Daarvoor is het onder meer wens om op Texel aan biovergisting te gaan doen. Op dat gebied is er particulier initiatief, ter wijl de gemeente zinspeelt op een installatie bij de Hamster. Dat sluit echter met aan op het C02-beleid van de provincie. Moens. die Milieu (in brede zin) en Energie in de portefeuille heeft, be loofde zich voor Texel in te zullen zet ten. Het bezoek van de gedeputeerde kwam ook goed van pas nu er een ambtelijk advies van de provincie ligt dat Texel met moet worden aange meld als agrarisch probleemgebied, terwijl de gemeente dit juist wél wil. Dit levert de boeren namelijk finan ciële steun op. Wethouder Nel Eelman wees de gedeputeerde erop dat in het streekplan staat dat op Texel een gezonde agrarische be drijfsvoering mogelijk moet zijn. 'Maar mede doordat we niet kunnen beregenen, zijn we hier in feite een agrarisch achterstandsgebied.' Moens erkende dat hier sprake was van een tegenstnjdigheid en beloofde zich ervoor hard te zullen maken dat Texel wel zal worden aangemeld als achterstandsgebied. Tijdens zijn be zoek had Moens verder een onder houd met vertegenwoordigers van de Stichting Duurzaam Texel, waarbij met name over financiën werd ge sproken. In gezelschap van onder meer het college van b en w laat gedeputeerde Albert Moens zich op camping De Bremakker bijpraten door Ralph Koning. ^,0 Gerard r™r~m»n, zwart, maar boven zee waren strepen blauw te zien. 'Het waait open', zei de vrouw. De man rilde in zijn fleurige windjack en sloeg een blik op zijn horloge. Een lang weekend op Texel - ook als hij vaak op zijn horloge keek, ging het niet sneller voorbij. De ser veerster kwam met hun koffie. De wind blies de slagroom van het appelgebak. In een column in De Volkskrant ver haalt journalist Martin Bril over een winderig bezoek aan het terras van paviljoen Paal 9. legt de laatste hand aan haar tuin, die zaterdag is opengesteld voor publiek tijdens de open tuinendag. (Foto Louiso van dor S'ois) onze tuin verblijven volop voedsel te vinden is.' Verstopt tussen de bomen hangen her en der nestkastjes en in een stil hoekje staat een waterbak. 'Die moeten we wel twee keer per dag vullen, want het is een drukte van belang met drinkende en foerage- rende vogels.' Aan een kersenboom hangen nu nog volop rijpende kersen. 'Met een beetje geluk kunnen we er straks zelf nog een paar van plukken. De rest eten de vogels op', grinnikt de hobbyiste. Groentetuin Hoeveel uur zij wekelijks in de tuin bezig is, houdt Alderlieste niet bij. 'Ik zou het echt niet weten. Het is ge woon een heerlijke hobby en dan kijk ik niet op de klok. Wel proberen we de tuin redelijk onderhoudsvriendeli|k in te richten, want je moet geen slaaf van je tuin worden.' Het pad door de achtertuin leidt langs het huis, waar de broeikas en groentetuin zijn onder gebracht. 'Dit vind ik prachtig. Dat je gewoon lekker een krop sla of wat kruiden uit eigen tuin kunt pakken. En het is een rijk gevoel dat je je tuin in loopt en een mooi boeket bloemen plukt.' Aan de voorzijde trekt een diepe kuil de aandacht 'Dat is het restant van een oude sloot die hier vroeger liep. Daar komt nu het over tollige water in terecht. Vooral 's win ters staat daar behoorlijk wat water in.' In de voortuin krijgt de natuur de kans zich vrij te ontwikkelen. 'Als iets het met doet, dan is het jammer. Dan komt er wel weer wat anders voor terug. We laten de natuur haar gang gaan.' Speciale voorbereidingen heeft Alderlieste niet getroffen voor de openstelling. 'Ach, je kijkt eens wat kritischer naar je tuin en rondslinge rende bloempotten en zo ruim je op. Verder hebben we niet veel bijzon ders gedaan.' Spannend vindt zij het wel. 'Ik heb zelf ook verschillende malen een open tuinendag bezocht en je bent toch benieuwd naar de reacties.' De andere tuinen die zaterdag zijn opengesteld: Diek 31 Den Hoorn (Nel Bedrand), Westergeest 7 Den Burg (Ellen Maaskant), Verlaet 16 Den Burg (Greetje Roeper), Kogerweg 150 Den Burg (Gerda Goënga), Bomendiek 1 De Waal (Annette van Ruitenburg) en Bomendiek 6 De Waal (Koos en Els Jongebreur). De organisatie laat we ten dat de tuinen niet geschikt zijn voor honden en kinderen. Over de kwaliteit van de Texelse stranden niks dan lof bij de ANWB. Maar toeristen en dagjesmensen die via de website van die organisatie proberen te achterhalen hoe ze bij een Texels strand moeten komen, komen er slecht vanaf. De wegwijzer op de servicepagina van de ANWB geeft wel informatie over stranden langs de Zeeuwse. Zuid-Hollandse en Noord-Hollandse kust, maar bo ven Den Helder is het wat de website betreft afgelopen. Tot ergernis van de internetkrant Waddennieuws wor den de stranden van de andere Waddeneilanden evenmin vermeld, waardoor informatie over bereik baarheid, parkeergelegenheid, drukke dagen en openbaar vervoer naar de stranden ontbreekt. Opmer kelijk is dat de stranden op de eilan den wel uitgebreid worden genoemd op een andere pagina van de ANWB over stranden met Blauwe Vlaggen, maar daar staat geen bereik baarheidsinformatie op. Alle negen Texelse strandslagen langs de Noordzeekust werden vorige week nog door de ANWB onderscheiden met de Blauwe Vlag, die aangeeft dat de kwaliteit van zowel het zee water als het strand goed is en dat wordt juist gezien als een belangrijke promotie voor de stranden. *Vraag naar de voorwaarden bij de Opel dealer. Oosterend, S 318000, www.opelrentenaar.nl

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5