Media-aandacht Ronde om Texel groter dan ooit Catamarans, branding, artiesten en zitzakken 7 eo Daalder weg als consul De Koog TEXELSE COURANT Foutje... V Dopingcontrole A Texelse zeilers ::7;Vr«R' DINSDAG 8 JUNI 2004 ff pN - itamaranzeilers in volle actie Op het havenhoofd van Oudeschild zien honderden bezoekers de zeilers aan zich voorbij trekken. (Foto Horry de GruoT) mannen die hun roer in het zand ver nielden. De gesponsorde topteams bleven dan ook zo lang mogelijk aan wal om zich te verzekeren van open water richting het startgebied. Record In de gaten gehouden door 83 boten van de reddingsbrigade, politie en vrijwilligers wisten uiteindelijk 473 Dat ook topzeilers in de zenuwen voor de wedstrijd wel eens wat vergeten, bleek zaterdag toen Peter Vink en Sven de Laaf zich gereed maakten voor hun wed strijd. Het team duwde de boot de branding in, sprong aan boord en .dobberde stuurloos rond. Al snel bleek dat de zwaarden van de boot nog op de wal lagen. Niettemin zagen Vink en De Laaf nog kans om als twaalfde in het overall-klassement te eindigen. winnaars van de Ronde om Texel. Dat ging niet geheel zonder slag of stoot. Het duo, dat Nederland komende zomer vertegenwoordigt op de Olym pische Spelen in Athene, kreeg bij binnenkomst te horen dat het gediskwalificeerd was. Zij zouden de startlijn drie minuten te vroeg hebben gepasseerd. 'Drie minuten? Onmo gelijk', reageerde Booth resoluut. Doordat meerdere teams met zeil- nummer 2 voeren, kon het wedstrijd comité met met zekerheid vaststellen dat Booth en Dercksen de zeilers waren die te vroeg waren gestart 's Avonds werden de opgeluchte olympiërs, die als vijfde binnenkwa men, gehuldigd in de feesttent. Tweede in de einduitslag werden de Franse broers Emanuel en Vincent Boulogne, de huidige wereldkampi oenen in de Formule 18. Het brons was voor de vorige winnaars van de Ronde om Texel, de Australiërs Dar ren Bundock en Glenn Ashby. f 2» Trekkerchauffeur Jaap Duinker informeert op de Hors bij gestrande catamaranzeilers of ze zijn hulp kunnen gebruiken. tele boot. We hadden veel moeite met de branding en misten op weg naar de start de fmishcontainer maar op een haartje. Dat ding staat daar pre cies tussen die pieren en iedereen vaart er bijna tegenaan. Al snel ging onze mastdraaibegrenzer kapot. Ik heb op mijn kop aan de boot hangen om het te repareren en was dan ook een beetje misselijk.' De rest van de zeilrace verliep zeer voorspoedig HL hebben twee keer geoefend wonderwind. Dit is de eerste echte it en ik weet niet hoe dit gaat terofcpen. Wens ons maar succes, i hebben het nodig.' Bart Boon Andréas Monen wisten voor de irtvan de 27ste Ronde om Texel g niet wat hun zelfgebouwde i u tonaran 'Superneefie 23' wel en 1 kon. Het Cocksdorper duo één van de honderden ireantenteams die ploeterden, lar tegelijkertijd genoten. Allen :n Hshten ver achter de winnaars en ilnemers aan de Olympische Jen Mitch Booth en Herbert aanwezigheid van deelnemers, schouwers, sponsors, journalis- en optredens van artiesten is een ilstaf om de grootte van een irtevenement te meten. Die as ten in ogenschouw genomen be nt de Ronde om Texel definitief bij top van Nederland. In uitstraling ift de grootste catamaranrace ter ild slechts onder te doen voor de jvan Assen en de wielerklassieker istel Gold Race. media-aandacht voor het Rondje met 41 geaccrediteerde pers- legenwoordigers groter dan ooit. jen camera's registreerden het mement voor vier televisiezenders ook alle landelijke kranten waren ee" legenwoordigd. Op het voorma kanaal van TV Texel werd de zeil- zelfs live uitgezonden. Bezoe- s van paal 17 werden van de Iste ontwikkelingen op de hoogte ocht nere - J ners niet' an?l land jrjno wijl t gé Ké n, or de re 'aar ilspr- aad ngif ie vK (Foto Richard de Jonge) gehouden via een groot scherm. Be halve de wedstrijd met 602 inge schreven boten was ook het bij programma veelbelovend. Radio zender 3FM zond live uit vanaf het strand bij paal 17 en tal van bekende artiesten maakten hun opwachting in de feesttent. Handtekeningenjagers verdrongen zich rond het podium bij het optreden van de kersverse Idols- winnaar Boris. Zijn optreden kwam eerder dan aangekondigd, maar niet temin had zich een grote schare fans voor het podium verzameld. Gouden greep Zwitserleven gaf het debuutjaar als hoofdsponsor van de Ronde om Texel een goed vervolg. De levens verzekeraar bleek een gouden greep te hebben gedaan door honderd rode zitzakken op het strand te leggen. Ondanks de stevige noordwesten wind, het ontbreken van zon en af en toe een bui volgden tientallen men sen de hele race vanaf het strand. De grote zitzakken bleken behalve als stoel ook zeer functioneel als plek voor een middagdutje, windscherm of als klimobject voor kinderen. Promotiemedewerkers van de hoofd sponsor deelden zaterdag vijfduizend vliegers uit, waardoor de eerste finishers een extra feestelijk onthaal wachtte. In totaal gingen er zaterdagochtend 577 catamarans van start. De sterke branding zorgde traditioneel voor chaotische taferelen aan de waterlijn: kapseizende boten, aanvaringen tus sen stuurloos geraakte cats en stuur- teams de finish te bereiken. Hans Bouscholte en Ruurd van Wieren waren de zeilers die Texel het snelst wisten te ronden. Het duo finishte met een ruime voorsprong op de concurrentie in 2 uur en 41 minuten. Even zag het ernaar uit dat Bouscholte en Van Wieren hun eigen Ronderecord van 2 uur, 30 minuten en 9 seconden, zouden verbeteren. Het laatste stuk, van de Hors richting het strand van paal 17, bleek echter funest. 'Dat was echt heel lastig met heel vreemde golven De concurren ten gingen sneller op dat stuk, maar we konden ze gelukkig wel voor blijven', zei Bouscholte. Als tweede finishten Enrique Figueroa en Jorge Hernandez, die voor het tweede jaar deelnamen aan het Rondje. De kleine Puertoricanen toonden zich erg blij en stalen de show op het podium door de champagne te ontkurken nog voordat de derde binnenkomers de medailles kregen omgehangen. Het deerde de Britten Simon Northrop en Matt Young niet. 'Het was een goede race en we hebben genoten van de sfeer.' Overall-winnaars De olympische Tornado-zeilers Mitch Booth en Herbert Dercksen werden na handicapverrekening gekroond tot Van de tweeëntwintig deelnemende Texelaars wisten zestien de Ronde om Texel te voltooien. Oud-Texelaar Eddy Pool was met fokkenmaat Arie van der Plas jr. het meest succesvol. Na handicapverrekening eindigde hij op een verdienstelijke vijftiende plaats, slechts tien minuten achter het winnende olympische duo. Vader Dirk Pool zeilde solo en eindigde op de 57ste plaats. In het subklasse ment legde hij beslag op het zilver Een uitslagenoverzicht van de ove rige Texelse deelnemers staat elders in deze krant. Bart Boon en Andréas Monen eindig den uiteindelijk op een 433ste plaats. 'Best redelijk', vond Boon. 'Er stond iets te veel wind voor zo'n experimen- voor de 'Superneefie 23' van Boon en Monen. 'Bij de Hors dachten we dat er wat stukging, dus het laatste stuk hebben we wat voorzichtig gevaren. Het gaat ons toch om het lekker knut selen en het varen Als we een lich ter handicapcijfer wilden, waren we wel met een andere boot gegaan. We hopen nu dat we het allemaal in orde hebben voor volgend jaar.' Debuut De opgetelde 45 jaar ervaring van Boon en Monen met de Ronde om Texel stak schril af bij die van Hans Malschaert en dochter Lilian uit Den Burg Het duo deed voor de eerste keer mee, maar wist de zeiltocht te volbrengen. 'Ik zeil al vanaf mijn jeugd en ik ben twee jaar geleden met mijn dochter begonnen met catamaranzeilen', vertelde Hans Malschaert. 'Lilian heeft van tevoren wat cursussen gedaan, omdat ze toch wat meer moest weten voor het Rondje Bijvoorbeeld wat je moet doen als één van de twee bemanningsleden overboord slaat. Maar ze is cool en het ging allemaal goed. We kwamen dankzij de gun stige noordwesten wind snel door de branding, maar ook omdat we heb ben geoefend. Ik heb echt een paar dagen vrij genomen om samen te trainen. Ook voor de teamgeest is dat goed. Je vaart tenslotte met je doch ter.' Het duo verloor even de concentra tie toen hun catamaran van achteren De Australische zeiler Darren Bundock werd vrijdagochtend opgeroepen voor een doping controle. Bundock, die deel uit maakt van het Australische olym pische team, moest onder het toeziend oog van een controleur een monsterflesje volplassen. De zeiler reageerde onverschillig. 'Dit is al de vierde of vijfde con trole. Ik vind het prima, want ik ben clean.' De controleur, een medewerker van Dopingcontrole Nederland, vond de controle op Texel een bijzondere ervaring. 'Het is me ook nog nooit gebeurd dat ik eerst vijftig cent moest betalen voordat de sporter zijn urine kon inleveren', reageerde hij op het strenge 'toelatingsbeleid' van de toiletdames in de feest tent. toevallige ontmoeting van wedstrijdzeilers en peddelende kanovaarders bij de haven van Oudeschild. (Foto Horry do Graaft Met een vijftiende plaats in het overall-klassement was oud- Texelaar Eddy Pool zaterdag de beste Texelaar tijdens de Ronde om Texel. Eennabeste Texelaar was zijn vader Dirk Pool. De uit slagen van de Texelse deelne mers, op basis van de gecorri geerde tijden. 15. Eddy Pool en Arie van der Plas 2.56.50; 57. Dirk Pool 3.06 37; 88. Eduard Zanen en Willem Houwing 3.12.21; 134. Arie en Martin Maat 3.17.26; 202 Jan en Arnoud Schrama 3.26.11 226. Eric Heijenk en Stefan Ham- eeteman 3.30.30; 297. Robert Zijm en Lennard de Haan 3.39.07; 300. Kooiman en Kalis 3.39.49; 342. Martin de Jong en Michel Gijselaers 3.45.43, 352. Willem-Maarten Oosterhaven en Willem-Anton Schagen 3.47.16; 361. Henk Prins en Erick Haeck 3.48.54; 386. Michiel Pam en Anette van Ruitenburg 3,52.00; 397. Groenewoud en Breejen 3.55.47; 433. Bart Boon en Andreas Monen 4 04.54; 435. Jan en Arja Boon 4.05.04; 439. René Jager en Dennis Eelman 4.06.05 en 458. Ger Sangers met 4.19.23. r! r. v-TT werd geramd. 'Je hebt een plekje waar je wilt blijven liggen en dan word je plotseling aangevaren. Gelukkig hadden we geen schade. Het was jammer dat het zeven minuten duurde voordat we de startlijn pas seerden, dat moet een volgende keer beter. Het lastigste stuk. voor de meeste teams denk ik. was bij het Molengat. Dat was tien minuten over leven.' Vader en dochter Malschaert eindigden uiteindelijk op de 430ste plaats. 'We moeten even kijken wan neer we kunnen zeilen, maar het Rondje Texel zullen we zeker nog eens vaker doen.' Michiel Dekker Het trotseren van de branding ging niet elke zeiler gemakkelijk af. (Foto mk**i Dokken 382 - ■-.--■W-v- -..I Bart Boon en Andreas Monen slepen hun zelfgebouwde catamaran Supemeeffie 23 naar zee. (Foto Michiel Dekker) had graag nog een paar jaar iFra' wgegaan, maar de regels van leicM KNVB zijn onverbiddelijk. Con- moeten stoppen als ze zeven laar zijn geworden en dat geldt sc':1 k voor Leo Daalder van SV De IgeP og.Zaterdagavondnamdeclub üebreid afscheid van hem als nsul. )l nifc vo» an - men': hij even wilde komen kijken bij het van De Koog. Zijn kleinzoons "ten er voor de gelegenheid een keu ^spelen. Dat hij een nette broek aben test aantrekken en dat zijn vrouw verh h ook neties kleedde, deed bij "ter nog met het belletje rinkelen ermeer gaande zou kunnen zijn. .e begon wel te tingelen mirt Si hij op he( parkeerterrein de auto "aan zwager zag staan. 'Ik vroeg a' wat die daar opeens deed, ngi fldl» is w" want dat is er een die nooit naar het voetballen gaat.' Later stond Daalder oog in oog met familie, vrienden en leden van De Koog die zijn afscheid kwamen vieren. Ook de consuls van de andere voetbalverenigingen waren speciaal voor Daalder aanwezig. Zijn vier kleinzoons zag hij eveneens op het veld staan. De vier vormden sa men met een paar anderen het gelegenheidselftal 'Oop' dat een potje (1-2) tegen De Koog speelde. Later werd de scheidend consul in de kantine in het zonnetje gezet door vice-voorzitter Aad Eelman. Daalder is ongeveer vijftien jaar con sul geweest bij De Koog. Hij volgde destijds Wim Stam op. Als consul hield hij in de gaten of het veld wel of niet bespeelbaar was. Afkeuren hoefde hij het nauwelijks in al die ja ren. Alleen in de winter wilde dat soms voorkomen als het had gevro ren. 'Maar verder kon |e het bijna in de gaten houden vanuit de huiska mer.' In de zomer zag hij tot zijn te leurstelling soms de kale plekken in de grasmat opduiken door de droogte. 'We mogen het met beregenen en dat is jammer.' De ge meente, verantwoordelijk voor het onderhoud, houdt de velden volgens Daalder echter goed bij. Daalder is nog één van de leden van het eerste uur van De Koog. Hij was jarenlang keeper bij het eerste, be stuurslid en elftalbegeleider. Hoewel zijn hart bij De Koog ligt, is hij in de weekenden ook regelmatig langs de velden van Texel'94 te vinden, omdat zijn kleinzoons daar voetballen. 'Zij wonen in Den Burg. Als ze in De Koog hadden gewoond, hadden ze waar schijnlijk hier gespeeld.' Daalder wordt als consul opgevolgd door Cor Kuip. 'Maar die heeft aangegeven dat hij mij nog graag een jaar naast zich wel hebben.' Daarnaast blijft Daalder bij zijn club betrokken. Met de regel van de KNVB dat hij vanwege zijn leeftijd moet stoppen, blijft Daalder het oneens. 'Ik ga ook nog elke dag naar de Koverskooi om daar voor te zorgen. En als ik Paus was geweest, had ik ook langer mogen doorgaan.' www.amnesty.nl postbank 454 000 Support our fight for human rights Vanwege zijn leeftijd moet Leo Daalder stoppen als consul bij SV De Koog.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7