Texelaars tot het uiterste in juridisch 'Rechter is over zaak heen gewalst' 12 .TEXELSE COURANT1 mm Stolp wordt monument 'Schiet zonder echte munitie op Vliehors' 'Stemmingmakerij' Accommodaties sport duurder Beperkt verbod verblijf strand in hoogseizoen VRIJDAG 11 JUNI 2004 Duo eist miljoenen van multinationals Ze leiden de laatste jaren een tamelijk onopvallend leven op Texel, maar aan de overkant doen ze wenkbrauwen fron zen en weten zij de ogen op zich gericht. Het gebeurt dan ook niet dagelijks dat twee Texelaars de strijd aangaan met twee machtige multinationals: Endemol en Pfizer. Ze zijn bereid om tot het uiterste 'hun recht' te halen. De inzet liegt er niet om: een claim van vele tientallen miljoenen euro's. Michael Mögling en Antoinette van Rossum zijn op oorlogs pad. Opgeklommen uit een diep dal na enkele persoonlijke tragedies, grij pen zij wat in hun ogen de laatste kans is om 'het recht' te laten ze gevieren. Daarbij gaan zij geen confrontatie uit de weg. 'De trein rijdt, alle registers worden openge trokken.' Gezeten in de tuin van moeder Mögling aan de Krimweg is in één oogopslag duidelijk dat dit tweetal tropenjaren achter de rug heeft. Antoinette van Rossum, op Texel beter bekend als Netje, wacht ge spannen en met een enigszins verbe ten trek om de mond de vragen van de verslaggever af. Michael 'Micky' Mögling lijkt nog slechts vaag op de dandy-achtige zakenman die hij mid den jaren tachtig was. De slepende juridische strijd tegen de groot machten Endemol en Pfizer eist zijn tol. In beide zaken zijn de rechten op een miljoenenconcept de inzet: het televisieformat van Starmaker, vraat kandidaten op een speciale school worden klaargestoomd voor de showbizz, en de rechten van het cosmeticamerk Claire Fisher, dat is bedacht door Van Rossum en dat in Duitsland enorm populair is. Tussen door fietst nog een zaak tegen de Texelse Rabobank, die de grote boosdoener zou zijn achter de teloor gang van het bednjf van Mögling. 'Als je dat allemaal zo hoort, denk je waf een ongelooflijk verhaal, dat kan niet waar zijn. Helaas is ieder woord waar. Van de ene op de andere dag had ik niks meer. Dit is een stuk onrecht dat als een lawine over me heen is geko men', vertelt Mógling. De 47-jarige van origine Duitser komt als kind al met zijn ouders op Texel en raakt verknocht aan het eiland. Hij start er zijn bedrijf en brengt de meeste tijd van zijn leven hier door. Van Rossum wordt in 1960 geboren als dochter van een Cocksdorper visser en ver laat Texel al op 17-jarige leeftijd voor een carrière in de showbusiness. Het duo ontmoet elkaar op jeugdige leef tijd en krijgt een kortstondige relatie. In de jaren die volgen kruisen hun paden verschillende keren, maar hun jeugdliefde bloeit pas weer op als zij elkaar vele jaren later, halverwege de jaren negentig, weer ontmoeten. Geld als water Terwijl Mögling een marketingadvies- bedrijf runt, maakt Van Rossum car rière in de showbizz en speelt ze na haar debuut in John Lantings Thea ter van de Lach, onder meer in de Amerikaanse film JFK met Kevin Costner en werpt zij zich vervolgens op als manager van verschillende bekende Nederlanders, waaronder Monique Sluyter en Wendy van Dijk. Al daarvoor, in 1978, ontstaat het idee vooreen cosmeticalijn, gebaseerd op natuurlijke grondstoffen. 'Ik wilde iets echt goeds op de markt zetten. Een product waarbij mensen betalen voor wat er in zit en niet voor de verpak king, cosmetica op natuurlijke basis.' Met haar idee komt de Texelse bij Mögling terecht, die daar onmiddel lijk heil in ziet. Onder de naam Claire Fisher, Van Rossems artiestennaam, worden de verzorgmgs- en cosme- ticaproducten op de Duitse markt ge bracht. 'We hebben de eerste ver pakkingen hier nog aan de keuken tafel zitten vouwen', herinnert Mögling zich. Het bedrijf neemt in korte tijd een enorme vlucht en de bomen lijken tot de hemel te groeien. Geld speelt in die tijd geen rol. 'Daar werd op Texel wel eens vreemd tegen aan gekeken. Door mijn levensstijl had ik een bepaald imago. Een Ja guar. pakken van een mg. Ik zat in een bepaald circuit. Als je dan terug komt op Texel, ga je met meteen de kleedkamer in om je om te kleden als boer of visser. Maar toch heb ik Texel altijd gezien als mijn heimat. Ik hou van Texel.' Kentering Er komt een kentering in het succes verhaal als de Texelse Rabobank de kraan dichtdraait. Mögling: 'Ik had een krediet gekregen van de Rabobank omdat mijn bedrijf een enorme groei doormaakte. We had den net een verkooplicentie verstrekt joen binnen drie jaar. Maar de bank had geen geduld en zette mij onder druk om de Duitse licentie voor Claire Fisher te verkopen.' Uiteindelijk le verde die twee miljoen gulden op. 'Dat was veel te weinig. De jaaromzet was geraamd op twintig miljoen. Een slechte koopman scoort anderhalf keer de jaaromzet voor zo'n licentie, een goede koopman drie keer. De Rabobank accepteerde het eerste het beste bod van twee miljoen', vult Van Rossum aan. Mögling vermoedt dat er achter zijn rug een deal is ge sloten tussen de Rabobank en Mack. In Duitsland behoort Claire Fisher tot de drie populairste merken in huidverzorgingsproducten. De jaar omzet bedraagt meer dan vijftig mil joen euro. 'Mijn schuld bij de Rabobank moet in totaal, inclusief opgelopen rente, ongeveer twaalf miljoen gulden geweest zijn. Normaal word je al op de huid gezeten als je een schuld hebt van een paar hon derd gulden. Ik heb nooit meer wat gehoord. Sterker nog: ze weten niet eens hoe groot mijn schuld precies is. Dat is niet meer na te gaan zeggen ze.' Volgens Mógling beloopt de te claimen schade ongeveer honderd vijftig miljoen gulden, maar lijkt er nu schot in de zaak te zitten. 'Het ziet er naar uit dat er een schikking komt.' Meer bijzonderheden daarover wil hij echter niet kwijt. Volgens Leo Timmers, directeur van Rabobank Texel, staan de beweringen van Mögling in 1968, toen hij vanaf Texel een farmaceutische groothandel runde. (Foto: archief Texelse Courant) aan het Duitse farmaceutisch- en chemieconcern Heinrich Mack (later overgenomen door Pfizer, red.) voor de Duitse markt, voor vijf procent van de omzet. En ze wilden ook een we reldwijde licentie. Toen ik mijn krediet overschreed met twee miljoen, werd de directeur nogal zenuwachtig.' Vol gens Mögling zou de toenmalige di recteur Rieuwert Feenstra de zaak hebben willen afhandelen voor zijn pensioen en eiste hij dat de overschrijding onmiddellijk zou wor den ingelost. 'Er was niets aan de hand, want de prognoses voor verko pen van Claire Fisher-producten in de komende jaren waren geweldig en de omzet werd begroot op tachtig mil- Mógling 'bol van de onjuistheden'. 'Het is leuk gezegd dat wij niet pre cies weten hoe groot zijn schuld is, maar het is onzin en slaat als een tang op een varken. Wij hebben de advi seur van de heer Mögling, de heer Kousebroek, exact aangegeven, vol ledig gedocumenteerd, hoe groot zijn schuld is. Verder spreekt hij over een schikking, zodat het lijkt alsof de bank een regeling zou willen treffen, terwijl wij juist een maand of acht geleden zijn benaderd door die advi seur met een voorstel voor een af koopsom. Ik heb toen gezegd, dat ik pas verder wilde praten als ik de be vestiging zou krijgen dat er ook wer kelijk geld zou zijn om ons te betalen. Dit verhaal in de krant staat haaks op de gesprekken die ik had met Kouse broek.' Hoe hoog de schuld van Mögling is, wil Timmers niet kwi|t. 'In houdelijk reageren wij met.' Dood zoontje Terwijl het zakelijk hard bergafwaarts gaat, treft Mögling in 1995 een per soonlijk drama: zijn zoontje Mike wordt op de Pontweg, ter hoogte van Calluna, dooreen politieagent dood gereden. 'Toen die agent niet de straf kreeg die hij had moeten krijgen, deed mij dat de das om. Ik stapte uit de rechtszaal en schreef nog keurig mijn bedrijf uit (bij de Kamer van Koophandel, red.), want ik had beslo ten om een einde aan mijn leven te maken.' Tijdens de rechtszaak in au gustus van dat jaar bleek dat de 33- larige agent te hard had gereden. Officier van justitie mr. E. Visser eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid en een boete van dertienduizend gulden. De rechter veroordeelde de bewuste politieman uiteindelijk tot een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en een boete van drieduizend gulden. Volgens Mögling had de man (voor waardelijke) celstraf moeten krijgen. Hij beweert dat justitie een deal heeft gemaakt met de gemeente, zodat de diender in dienst van het korps kon blijven. 'Ik kan dat met bewijzen, maar ik ben destijds gebeld door de offi cier, die mij doorgaf dat het anders zou gaan en dat hij geen gevangenis straf zou krijgen.' Volgens de pers voorlichter van het politiekorps Noord-Holland Noord Ger van Dijk, zou een eventuele voorwaardelijke gevangenisstraf echter niet van in vloed zijn geweest. 'Alleen als er een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf volgt, dan wordt een agent uit het korps gezet.' De 47-jarige Texelaar vervolgt: 'De man zelf heb ik al lang vergeven, maar die ongerechtigheid kon ik niet aan.' Na een zelfmoordpoging met, naar eigen zeggen een overdosis ta bletten en verhanging met een goede zeemansknoop, komt Mögling, die inmiddels naar het Gooi is verhuisd, vervolgens terecht op de psychiatri sche afdeling van het Ziekenhuis Gooi Noord. Waar hij enige tijd later, volledig blut en met slechts de spij kerbroek die hij aan had en twee gul den vijftig op zak, weer uit komt, ge holpen doorzijn ex-vrouw Eveline, de moeder van Mike. Na een therapie komt Mögling Van Rossum weer te gen, die het Starmakersconcept aan hem voorlegt. Terwijl zij gesprekken voeren met diverse mediabedrijven om Starmaker op televisie te krijgen, is Pfizer, tegen alle afspraken in, be zig om het merk Claire Fisher in ver schillende landen over te schrijven op de eigen naam. Mögling, die zijn be drijf immers heeft laten uitschrijven, kan geen aanspraak meer doen op de gelden die voorvloeien uit de uit gegeven licenties. 'Antoinette was de eerste die begreep waar het om draaide. Zij heeft alles op alles gezet om mijn bedrijf weer ingeschreven te krijgen.' Van Rossum: 'ledereen heeft hem laten barsten en zijn handen van hem afgetrokken, terwijl een kind kon zien dat de handtekening die hij on der de uitschrijving plaatste in de verste verte niet leek op zijn normale handtekening. Hij was gewoon com pleet de weg kwijt.' De rechtszaak die volgt, wordt gewonnen door het duo: de Kamer van Koophandel had het bedrijf niet mogen uitschrijven, om dat er teveel baten in zaten. Dat leidt Micky Mögling en Antoinette van Rossum: 'De trein rijdt en alle registers worden opengetrokken.' De omslag van het boek over Claire Fisher, zoals dat in Duitsland op de markt komt. uiteindelijk tot de juridische strijd met Pfizer over de wereldwijde licenties van Claire Fisher. Idols Hoewel geen van de benaderde om roepen en productiemaatschappijen op dat moment geïnteresseerd lijkt in Starmaker, verschijnt eind 2000 een promotiefilmpje op Veronica voor een nieuw programma: Starmakers. Als overleg niets oplevert, besluit het duo om Endemol, dat het programma produceert, juridisch aan te pakken. 'Ga maar na: Starmakers, Popstar en ook Idols zijn allemaal uit dit concept voortgekomen. Alleen aan desa/es in de platenindustrie verdient Endemol wereldwijd al zestig miljoen euro aan deze programma's.' Hoewel de rechtszaak tegen Endemol werd ver loren, heeft het Texelse duo goede hoop op het hoger beroep. Maar liefst vier gerenommeerde advocaten kantoren hebben de verdediging van de Texelaars op zich genomen, tegen kostprijs. 'Het zijn echt met de min ste. Dat ze dit min of meer pro deo doen, zegt wel wat', aldus Van Rossum, die zelf dagelijks bezig is met het veldwerk voor de juridische strijd. 'In de rechtszaak zijn geen ge tuigen gehoord en is de rechter ge woon over onze verklaringen heen- gewalst. Nu zal er inhoudelijk naar de zaak worden gekeken en reken maar dat er dan wat boven tafel komt.' Het hoger beroep dient voor de recht bank van Amsterdam. Een datum is nog met bekend. Een oud-Texelaar, die anoniem wil blijven, heeft volgens het stel één miljoen gulden gepompt in de juridische strijd, zelf beschikken Van Rossum en Mógling met over enige financiën. Claire Fisher Ondanks de rechtszaak tegen Pfizer en het feit dat Mögling en Van Rossum geen cosmeticaproducten onder de naam Claire Fisher op de Duitse markt mogen brengen, is het tweetal druk bezig met de ontwikke ling van een nieuwe productenlijn. 'De naam Claire Fisher, als auteur en persoon, mogen we vrij gebruiken. De producten komen onder de naam Claire's Chi, op de markt. Chi staat voor levenskracht. We zijn een heel nieuw concept aan het creeren rond Claire Fisher. En er komt een boek over Fisher op de markt.' De nieuwe productlijn, waarvan de verslaggever de monstercollectie te zien krijgt, bevat naast cosmetica onder meer yogakussens, relaxkussens, kruiden zakjes en ontspanningsproducten, gemaakt van natuurlijke materialen. 'We willen Texelse schapenwol gaan gebruiken en zo mogelijk ook andere Texelse producten', vertelt Mögling. De nieuwe lijn wordt gelijk met het boek over Claire Fisher gelanceerd. Volgens Van Rossum is een deel van het boek autobiografisch en bevat het enkele zeer onthullende feiten over onder meer Monique Sluyter. De TV-ster liet zich halverwege de jaren negentig failliet verklaren en weet dat aan slecht management door Van Rossum. 'In het boek staat de echte waarheid. Ik heb daarover tien jaar lang gezwegen, maar heb na lang wikken en wegen besloten om het werkelijke verhaal toch in de autobio grafie op te nemen. Dan wordt een hoop duidelijk en kunnen de mensen zien wat voor vrouw Monique Sluyter werkelijk is.' De Duitse uitgeverij Silberschnur, laat bij monde van op richter en eigenaar Tom Hockemeyer weten dat er inderdaad een boek over Claire Fisher zal verschijnen. Hij was afgelopen week op Texel om zelf de teksten voor het boek te redige ren. 'In eerste instantie wordt er een oplage van vijfduizend stuks gepro duceerd', aldus Hockemeyer. De pre sentatie zal op grootse wijze plaats vinden op de Buchmesse in Frank furt, van zes tot tien oktober. Na de Duitse introductie wordt het boek vertaald in het Engels en vervolgens ook in het Nederlands.Het boek, dat de titel Claire's Chi draagt, is geschre ven door Van Rossum en de Duitse auteur Oliver Bode. met hulp van Mögling. 'Het is een soort handboek. Naast de autobiografie van Antoi nette gaat het tweede deel over hoe je kunt overleven. Hoe je je ervarin gen en andere hulpmiddelen kunt gebruiken om problemen op te los sen en om te gaan met rouw verwerking.' Van Rossum vult aan: 'Dat is het moeilijkste. Dat ik eigen lijk schrijf het valt wel mee en het is niet zo erg en als ik het kan overle ven kunnen jullie dat ook, terwijl de dingen die ik heb meegemaakt wél vreselijk zijn. Ik probeer te laten zien hoe je kunt overleven door een posi tieve insteek.' Het derde deel van het boek bevat een spiritueel lexicon, voor geïnteresseerden die meer over dit onderwerp willen lezen. Volgens Mögling is er al belangstelling nog drie boeken in deze reeks willen er een soort serie van m met Claire Fisher als uitgangs We zijn ook bezig met een TV op spirituele leest geschoeid.' zowel Van Rossum als Móglingl ven zich regelmatig in hogere sl 'We hebben allebei, ongeveer) tijdig terwijl we dat niet van s wisten, een engelervaring gehas dagen voor Mike stierf, zag i engel die mij vertelde dat het alt goed zou komen. Antoinette ha vergelijkbare ervaring. Dat geel de overtuiging dat er meer ist hemel en aarde. Ik geloof alles in een God zoals de bijbel dl schrijft.' Toekt Hoewel de uitkomst van de red ken allerminst zeker is en het a lukte om twee jaar geleden op een internetbedrijfje van de gn tillen, ziet het duo de toekomst tief in. 'We wilden hier een t* starten, maar we kregen vam meente Texel maar€14.000,-c op te starten. Dat was tekort o nen een jaar de loop er in te k Bovendien was Texel nog nie voor internet en had Antoinett naam tegen. Maar de prognose de herintroductie van Claire! zijn goed.' Veel zal afhangenv introductie in Duitsland, waart Rossum ook lijfelijk als Clairel aanwezig zal zijn. 'Ik ben nui om me voor te bereiden. Dat isa Voor het boek heb ik veel i moeten herbeleven en dat vb mee. En natuurlijk word ik inl land door de pers doorgezasa moet met een goed verhaal ka De activiteiten van het Texelss trokken ook de aandacht van h? schrift Quote, dat in het meina uitgebreid aandacht aan de as ten van het stel besteedt. Aanv lijk waren zij huiverig voor pubi op Texel. Van Rossum: 'Tja, wal je dan vertellen? Idols is van or lachen ons hier vierkant uit. Ma willen dat de waarheid een kee delijk wordt. Laten zien waar hé gaat, want ieder woord klop! hebben hier een meterslang s waarin alles is vastgelegd. heeft ook alles gecheckt en g< stateerd dat het klopt.' Möglingi daaraan toe: 'Het gaat ons niei om het geld, natuurlijk is datw langrijk, maar het gaat om het' Dat moet zegevieren En ik weer een eigen bedrijf op ps zetten, zodat ik weer een n> bestaan heb.' Tekst en foto Louise van dei Wat b en w betreft mag de stolp Gasthuisstraat 9 in Den Burg in zijn geheel tot woning worden ge maakt, maar dan moet hij wel wor den aangewezen als gemeentelijk monument. Het bouwplan is strij dig met het bestemmingsplan, omdat een groot deel buiten het bebouwingsvlak ligt. Met een arti kel 19-procedure kan daaraan wor den tegemoet gekomen. Belangrijke overweging van het col lege is dat door het toelaten van de woonfunctie wordt bijgedragen aan het behoud van de stolp. De conse quentie is dat een dergelijke verbou wing ook bij andere stolpen moet worden toegelaten, maar het college vindt deze precedentwerking positief Het toelaten van een nieuwe func tie levert over het algemeen geen verstoring van het dorpsbeeld op. Tal van stolpen in de dorpskernen zijn al geheel of gedeeltelijk in gebruik als woning of worden gebruikt als res taurant, museum of recreatieappar tement. Het college vindt het behoud van stolpen in de dorpskernen even belangrijk als in het buitengebied. Blijkens de stolpenmventarisatie die twee jaar geleden is gemaakt door Wilma Eelman staan op Texel 55 stol pen binnen dorpskernen, waarvan er ongeveer 40 geheel of gedeeltelijk voor woondoeleinden worden ge bruikt.. Overigens meent adviseur Lex Annema dat Gasthuisstraat 9 met 'monumentwaardig' is omdat geen reent wordt gedaan aan de oorspron kelijke bouwvorm en van de stolp zelf weinig is te zien. Bovendien heeft het volgens hem weinig zin om de stolp op de monumentenlijst te zetten, omdat de gemeente weinig geld heeft om bij te dragen aan restaura tie. De behandelende ambtenaren vinden dat echter geen argument. Geredeneerd wordt dat door het ver melden op de monumentenlijst een goedkope lening kan worden verkre gen bij het Prins Bernhardfonds, dat restauratie-eisen kunnen worden ge steld om de karakteristieke elemen ten van de stolp te behouden en door aanwijzing als monument kan ook een sloopvergunning worden tegen gehouden De luchtmacht moet voorlopig geen echte munitie meer gebrui ken bij schietoefeningen op de Vliehors. Daar pleit Tweede-Ka merlid Ineke van Gent (GroenLinks) voor in Kamervragen die zij heeft gesteld aan het ministerie van De fensie. Volgens het Kamerlid overtreedt De fensie de wet en Europese natuur- regels door de schietoefeningen te blijven gedogen, terwijl de nieuwe milieuvergunning vorig jaar werd ver nietigd door de Raad van State. Een van de bezwaren was dat er onvol doende rekening was gehouden met de vervuiling van het oppervlaktewa ter door munitie. Ook de wijze waarop geluidsoverlast werd bere kend, vond weinig genade in de ogen van het hoogste rechtsorgaan in Den Haag. Het Kamerlid stoort zich eraan dat de overheid de activiteiten van Defensie op de Vliehors toch toe staat, terwijl ze het niet van bedrijven pikt als die de wet overtreden. In haar vragen aan Defensie keurt zij het gedoogbeleid af. Door de vernieti ging van de nieuwe milieuvergunning is momenteel de oude, zeer veel toe staande milieuvergunning uit de jaren zestig, automatisch weer van kracht geworden op de Vliehors. De zand plaat nabij De Cocksdorp is het enige gebied in Nederland waar de lucht macht met scherp kan oefenen. Arthur Oosterbaan heeft laten weten de ingezonden brief Stemming makerij, waarin hij kritiek uit op de redactie en de enquête, op persoon lijke titel te hebben geschreven en met als fractievoorzitter van GroenLinks. Het college heeft besloten de huur prijs van binnen- en buitensport accommodaties met ingang van het seizoen 2004/2005 te verhogen met 2,14 procent. Daarmee wordt de geldontwaarding gecompenseerd, want het percentage is afgestemd op het prijsindexcijfer 2003 voor de gezinsconsumptie De verhoging heeft betrekking op de gymnastiek- en sportzalen, de sport- en trainings velden, de wielerbaan en het zwem- park Molenkoog. De tarieven die de gemeente bij de verenigingen in re kening brengt, dekken 30 procent van de werkelijke kosten van beheer en onderhoud. Uit het Nationaal On derzoek Sportzalen en Sportvelden blijkt dat de Texelse tarieven voor binnensportaccommodaties ruim 9 procent hoger zijn dan het landelijk gemiddelde. De tarieven voor buiten sportaccommodaties zijn daarente gen 4 procent lager. Het verbod om 's nachts op het strand van De Koog in de buurt van strandhuisjes rond te hangen, wordt van kracht tussen 1 juli en 31 augustus. Dat blijkt uit de defini tieve tekst van de gewijzigde Alge mene Plaatselijke Verordening, die volgende week wordt vastgesteld door de gemeenteraad. Het verbod geldt van 0.00 tot 6.00 uur. Onbevoegden mogen dat deel van de nacht tussen paal 18 en paal 21 niet op een strook strand van tien meter breed vanaf de duinvoet ko men. De gemeente hoopt op die manier meer bescherming aan strandhuisjes en andere bouwwerken op het strand te kunnen bieden, na dat er vorig jaar 's nachts regelmatig vernielingen waren gepleegd. Burge meester en wethouders hadden aan vankelijk een algeheel nachtelijk strandverbod willen afkort maar dat ging de politieke part ver. Na overleg met justitie en kwam de gemeente met hetw het directe gebied rond des: huisjes 's nachts ontoeganki verklaren. Doordat het is vast) inde Algemene Plaatselijke Ve> ning kan de politie optreden e« tes uitdelen aan mensen diezit bevoegd in de strook ophoude' verbod geldt niet voor explot van strandpaviljoens en bezé die een strandtent na 0.00 uur! den of verlaten. Eigenaren, huu of gebruikers van strandhuisje gen 's nachts bij hun bezittingf men, maar moeten wel kunne" tonen dat ze eigenaar, huw» gebruiker zijn. WIE MILIEUBEWUST KlUSI IS ZEKER GOED BEZIE

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 12