College van ben w tegen het licht gehouden Van fier en zelfstandig tot hulpbehoevend Nieuwe pachter l bedrijvigheid restaurant Juliana Joke Geldorp: sterk, maar niet erg geliefd Jouden momenten Nauwelijks dwergsterns op Hors na misverstand COURANT Bandwagon over nest gereden ge Hema sponsort clubs TPYPf CC *7 VRIJDAG 11 JUNI 2004 W-exploitant 'en worden gt In 'Gouden momenten' be schrijft verslaggeefster Ingrid de Raad de meest indringende momenten uit het huwelijk van echtparen die meer dan 50 jaar zijn getrouwd. De serie is op gezet door de Texelse Courant, in samenwerking met de Stich ting Welzijn Ouderen Texel. In deze tweede aflevering het echtpaar Cees Schenk (79) en Rie Schenk-Stoevelaar (78) uit Den Burg. De ergste chaos van de verhuizing is achter de rug. Met een beetje passen en meten is het gelukt het om alle ge zinsleden een eigen plekje te geven. Drie generaties onder één dak. Het is wat behelpen, maar Cees en Rie kun nen het niet over hun hart verkrijgen om vader en moeder Schenk alleen achter te laten in Makkum. Ze zijn al zo op leeftijd, dat hebben ze niet ver diend. Hier komt ook wel weer een beiaardenwoninkjevrij. Eigenlijk is het wel gezellig zo en handig ook, want er is altijd oppas in huis. Een |aar of twee gaan voorbij. Lang zaam, eerst zonder dat iemand het opmerkt, verandert er iets in het ge drag van moeder. Ze kunnen er met goed de vinger op leggen, ze lijkt wat warrig de laatste tijd. Als vader na een korte ziekenhuisopname thuis komt, zegt ze: 'Wat doet die kerel in mijn bed, wie is dat?' Cees en Rie zijn ontsteld Vanaf dat moment is duide lijk wat er aan de hand is: moeder raakt de weg kwijt, 's Nachts spookt ze op de overloop, ze wil met bij die vreemde man op haar kamer. Cees heeft het er moeilijk mee. Hij be grijpt er werkeljjk niets van. Zijn moe der, die fiere en zelfstandige vrouw, verandert geleidelijk in een afhanke lijke persoon die zorg behoeft. Hij wil er niet aan, maar is met bij machte dit proces te stoppen Het is ook zo ver warrend. Het ene moment is ze vol komen helder en dan ineens weer he lemaal verdwaald. De ochtenden zijn het zwaarst, moe der moet nu met alles geholpen wor den. Rie gaat even zitten, even een momentje van rust. Moeder is weer schoon en fris gewassen Daar komt ze de kamer binnen Rie kijkt op en weet niet of ze moet lachen of huilen. Eigenlijk een beetje van beide. 'Ach. moeder.En ze kijkt nog eens naar dat koppie, de haren, volgesmeerd met koperpoets 'Heb ik verkeerd gedaan?' vraagt moeder verdrietig. En Rie begint weer van voor af aan. Moeder wordt onrustig, wil weg. Op die momenten neemt Rie haar even mee naar buiten. Met haar arm ste vig door die van moeder, loopt ze een blokie rond tot ze weer wat gekal meerd is. Overdag moet de voordeur op slot. Moeder staat in de kamer en bonst op de ramen. 'Help, ik kan er niet uitkomen, help me.' Voorbijgan gers bellen aan en vragen wat er aan de hand is. Blijven lachen, anders hou je het niet vol. Toch trekt het een zware wissel op het gezin, waarin Cees en Rie de kinderen en vooral ook vader bege leiden, die het soms erg te kwaad heeft. In totaal wordt moeder vijf jaar lang door Rie verpleegd. Altijd met liefde en respect voor de oudere vrouw. Het is moeilijk, maar bovenal bijzonder. Hoe zeer moeder de weg ook kwijtraakt, iedere avond als Rie haar instopt, fluistert ze: 'Fijn dat je zo goed voor me zorgt hoor. wei- bedankt.' Cees en Rie Schenk-Stoevelaar. Het restaurant van het apparte mentencomplex Juliana aan de Badweg in De Koog heeft een nieuwe pachter en een nieuwe naam. Sinds zaterdag wordt in brasserie De lieden van Rijsduynen de scepter gezwaaid door de 39- jarige Eric Scheidemann. Door het bieden van kwaliteit tegen een re delijke prijs in een informele sfeer wil hij weer loop brengen in het etablissement, dat maanden leeg heeft gestaan. De in Amsterdam geboren en in Frankfurt in Duitsland opgegroeide Scheidemann kwam in 1991 naar Texel, dat hij al kende van talloze va kanties. Dat hij kan koken bewees hij in diverse bedrijven en onder soms bijzondere omstandigheden Hij werkte in de hotels Opduin en Greenside maar ook op het stoom schip Rotterdam van de Holland- Amerikalijn en op de varende pijpenlegger Lorelei. De laatste tijd was hij als kok en medefirmant met Henk-Jan Klok en Arnold Kaercher verbonden aan Sjans in De Koog. Toen hij de tip kreeg dat het restau rant van het Julianacomplex beschik baar was. zag hij het als een uitda ging om met dit enigszins verborgen bedrijf een klantenkring op te bou wen. Er zich van bewust dat onder het publiek nogal wat onvrede heerst over de prijs-kwaliteitverhouding van sommige horecabedrijven hanteert hij een eenvoudige formule: het moet lekker, veel en betaalbaar zijn. met toepassing van ingrediënten die bij voorkeur met uit blik komen. Met de aanduiding brasserie willen hij en zijn vrouw Anita aangeven dat het met gaat om een chique bedoening, maar om een gelegenheid met een lage drempel waar je makkelijk binnen loopt en waar het gewoon is dat de kok af en toe zijn keuken uitloopt om met je te praten over het eten of over wat anders. De brasserie heeft veer tig zitplaatsen binnen en dertig op het terras buiten, vanwaar men een schit terend uitzicht heeft over zee. Bezoe kers kunnen gebruik maken van par keerplaatsen die voor de brasserie zijn gereserveerd. De bedrijfsnaam die de Scheidemanns hebben geko zen zal even moeten wennen. Het idee daarvoor ontstond toen ze van Gelein Jansen hadden gehoord dat Rijsduynen de naam is waarmee vroeger De Koog werd aangeduid. De brasserie is dagelijks open vanaf 16.00 uur. Hoewel ze het zelf tegenspreekt, is prestige haar niet vreemd Met hart en ziel zet ze zich in voor de realisa tie van de gemeentelijke kanjer projecten en ijvert ze voor een betere en efficiëntere gemeentelijke organi satie Dat de machine, ondanks de ingrijpende reorganisatie, nog (lang) niet naar tevredenheid functioneert, geeft aan dat er meer dan alleen een Joke Geldorp-Pantekoek is van alle burgemeesters die de laatste decennia op Texel de revue zijn gepasseerd de meest spraakmakende. In positieve zin, als de intel ligente en slagvaardige bestuurder die haar hand niet omdraait voor meerdere portefeuilles, maar in negatieve zin door haar uitgesproken karakter en impulsiviteit, waardoor ze mensen tegen zich in het harnas jaagt. Met nog een jaar te gaan, en daarna wellicht een nieuwe pe riode van nog vier jaar, besprak de raad deze week ach- ler gesloten deuren haar functioneren, waarbij naar ver luidt kritische noten werden geplaatst. Tijd voor de Texelse Courant de burgemeester, maar ook de wethou ders, tegen het licht te houden. «n lift ugemeester Joke Geldorp is een stuurder met een politieke achter- jnd, slagvaardig, impulsief en le- tpt md die duidelijk de confrontatie ekt Door haar uitgesproken stijl uze mensen tegen zich in het har- jagen, wat haar populariteit geen ed doet en haar een onderwerp oil i roddel heeft gemaakt. Voor een igemeester die boven (of tussen) politiek hoort te staan, mengt deze ste burger zich graag in politieke esties. Een echte debater, maar keen juriste die niet schroomt om idsleden bij het volgen van eti- Btte en procedures openlijk de les ezen. Een vrouw die graag etaleert touwtjes in handen te hebben en itaat is om ambtenaren, al dan niet iet openbaar, terecht te wijzen of Is te schofferen. Een daad- chtige en slagvaardige bestuurder, zich niet verschuilt en onder meer lultaten heeft geboekt op het ge- id van aanpak van de nachtelijke subare orde en handhaving, waar- je niet schroomt met de doelgroep liscussie te gaan, maar waarbij ze lens insiders in haar directe aan- wel eens voorbij gaat aan proce ss en de neiging heeft door te In haar impulsiviteit slaat ze de wel eens mis. Voorbeelden zijn aanvaring met de pers, maar met de horeca, toen ze op eigen je de uitgaansregeling wilde aan- m. Dat haar gevoel voor humor ijd wordt gedeeld, bleek bij de Sunderklaasgrap over het ilverbod voor jongeren tijdens [zomer. Portefeuilles torspelbaarheid is een ander Jdtlsmerk. Zo vriendelijk als ze het firoment kan zijn, zo fel, emotio- Vof boos kan ze het andere zijn. ten en scherpe tong weet ze politici te overtuigen dan wel af te troeven, wat haar tot een dominante persoon lijkheid maakt, ook binnen het col lege. Aan de ene kant dus een door de wol geverfde burgemeester die zich bin nen de lokale politiek als een vis in het water voelt, aan de andere kant heeft ze te maken met een wat onervaren raad, van een kwaliteit die wel eens hoger is geweest en die moeite heeft met het dualisme. Dat die tegenstel ling, in combinatie met haar uitge sproken karakter, voor spanning zorgt, leidt geen twijfel. Maar van een onwerkbare situatie kan zeker met worden gesproken, de kritiek op haar bestuurlijke kwaliteit is dan ook niet meer dan marginaal. Nel Eelman Nel Eelman (CDA) is als politicus door de wol geverfd en binnen het college de wethouder die het meest over tuigt Goed van de tongriem gesne den kan ze de raad bi|na theatraal toespreken om tegenspartelende sel. Onderwijs is haar kindje, menig basisschool werd onder haar 'be wind' vernieuwd. Ze zet zich in voor het bereiken van Texelse oplossin gen. Zo is het haar verdienste dat het Centrum voor Werk en Inkomen zich op het eiland heeft gevestigd. Minder opvallend is ze als wethouder van Ruimtelijke Ordening, een afdeling waar ze een hele andere stijl hanteert dan haar voorganger Schilling, die de regels op z'n zachtst gezegd ruim interpreteerde. Waar indieners van plannen in het verleden eerst Schilling opzochten om hun zin te krijgen, verwijst Eelman in dat soort gevallen wel naar de juridisch afde ling en laat ze zich meer door haar ambtenaren sturen. Trekker is ze ge weest van onder meer de nota Toe risme en Recreatie, waarvan zal moe ten blijken of het al dan niet een papieren tijger is. Bevlogen is ze wel, zoals bleek tijdens haar actie om zo veel mogelijk bezwaren tegen het streekplan richting Haarlem te krij gen. Dit had als klinkend resultaat de ommezwaai van de provincie. De sterke dame nodig is om de heer sende cultuur te doorbreken Op be stuurlijk gebied staat ze haar manne tje. Zo goed als in haar eentje was ze in staat het door gebrek aan kwaliteit en ervaring, ziekte en privé-proble- men geteisterde vrouwencollege door een moeilijke periode te slepen Ten koste van veel overuren bestierde ze meerdere portefeuilles tegelijk, maar verzaakte ook niet om de Texelse belangen aan de overkant te verdedigen. Zo spoedde ze zich di rect na het bekend worden van het voor Texel ongunstige streekplan naar Haarlem om de verantwoorde lijke gedeputeerde Henri Meijdam de mantel uit te vegen Geldorp is in staat zich de materie snel eigen te maken en beschikt over een grote mate van parate kennis, die zonder de hulp van een briefje of ambtena ren de raad of anderen uitleg geeft of van repliek dient. Met haar argumen- politici van haar gelijk te overtuigen. Een bestuurder met uitstraling en een geziene gast tijdens openingen, waar ze graag het woord voert. Tot in de puntjes voorbereid steekt ze warme betogen af, waarmee ze menig plechtigheid extra glans geeft. Repre sentatief en bevlogen, maar van bin nen een politicus die gevoelig is voor kritiek en het beeld dat ze naar bui ten uitstraalt Eelman is een mense lijk bestuurder, die - in tegenstelling tot de burgemeester - met onnodig de confrontatie zoekt en de kwaliteit heeft om bestuurlijke ruzies te sus sen. Voorbeelden zijn de aanvaring tussen Geldorp en fractievoorzitter Piet Standaart van Texels Belang en de rel over OSG-directeur Henk de Vries, toen deze in het openbaar door de burgemeester op de vingers werd getikt. Als voorstander van het har moniemodel is Eelman minder ge schikt voor het moderne duale stel- vraag is of ze - als het er op aankomt - tegengas kan geven aan de burge meester. Corrie Heijne Corrie Heijne (Texels Belang) zat als raadslid jaren in de schaduw van Dick Drijver. Toen die na het vertrek van Schilling bedankte voor het wethouderschap werd ze bij het 'ont hoofde' TB als lijsttrekker en wethou der naar voren geschoven. Als wet houder van onder meer Financiën werd Heijne meteen geconfronteerd met een enorm begrotingstekort, waarbij het college met een serie bezuinigingsvoorstellen - bijvoor beeld sluiting van de noodcamping - de gemeenschap over zich heen kreeg en de meeste bezuinigingen onder druk werden teruggedraaid. Dankzij een meevaller als gevolg van een hogere rijksuitkering, kwam extra geld beschikbaar en kroop ze door Het college van b en w bij het aantreden in 2002. het oog van de naald. Tot dusver is ze met een wethouder met grote ini tiatieven en lijkt het alsof ze haar agenda meer laat bepalen door de ontwikkelingen, onder meer van ho gerhand. Haar positie werd wankel toen zich bij de bestrijding van iep ziekte een enorme budgetover schrijding had voorgedaan, waarover ze de raad met tijdig had geïnfor meerd. Ze kwam ermee weg, maar menigeen vroeg zich af of ze binnen haar afdeling de touwtjes wel strak in handen heeft. Als verkeerswethouder slaagde ze er niet in het conflict over de rotonde bij De Waal te sussen. In deze grond- en financiële kwestie werd ze gered door de Stichting Agrarisch Texel. De vraag is hoe krachtig haar stem is binnen het col lege. Terwi|l ze als raadslid tegen lastenverhoging voor de burgers was. stelde ze als wethouder wel voor om ten behoeve van de kanjerprojecten de OZB- en toeristenbelasting te ver hogen. Slaat ze wel eens met haar vuist op tafel?, vraagt menigeen zich af. Heijne heeft met de uitstraling van een politicus met een uitgesproken stijl, van wie het gedachtegoed van Texels Belang in haar handelen is te herkennen. Geen vrouw van langdu rige betogen. Maar dat hoeft niet te betekenen dat ze achter de scher men geen goed werk verricht. Heijne lijkt meer een doener dan een denker. Annie Hin Annie Hin (WD) zal vermoedelijk met de geschiedenis in gaan als een sterke wethouder. De boerin die in al die jaren dat ze actief was bij Texels Belang niet was komen boven drij ven. werd door haar nieuwe partij de WD zonder raadservaring meteen als wethouder in het diepe gegooid. En dan nog wel met de portefeuilles Welzijn en Cultuur, terreinen waarop ze niet uitblinkt door (achtergrondj- kennis. Dat uit zich onder meer tij dens raads- en commissievergade ringen, waarbij ze vaak zwaar op haar ambtenaren leunt, wat de indruk ver sterkt dat niet de wethouder de lei ding heeft op Welzijn. Duidelijk is dat ze als bestuurder niet goed in staat is tegenwicht te bieden aan de rest van het college. Dat bleek bij het vaststellen van de eerste ontwerp begroting, waarbij het ontstane gat voor een groot deel moest worden opgevuld met een waslijst aan bezui nigingen op het gebied van welzijn en cultuur. Onder meer schoolzwemmen en logopedie zouden worden gekort. Hin werd verweten onvoldoende voor haar sectie op te komen. Haar gebrek aan visie bleek bij het getouwtrek rond de muziekschool, het dorpshuis en de Welzijnsstichting, waarbij als noodgreep de twee laatsten werden opgeofferd, ten faveure van de mu ziekschool. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat ze in haar wethouders- penode privé een zware periode heeft doorgemaakt, waardoor ze een tijdje uit de running is geweest. Andere handicap is dat Hin geen klinkend verhaal in huis heeft en nogal eens de gewoonte heeft haar antwoorden van een briefje voor te lezen Ook haar onvermogen om gloedvolle ope ningstoespraken te houden, maakt dat ze geen aansprekende bestuur der is. In opspraak raakte ze al vrij snel. toen ze het proefballonnetje lan ceerde om gemeentelijke kunst te verkopen, wat er niet van is gekomen. noeg liggen, zodat ze niet snel wor den weggespoeld door hoog water. En het moet een plek zijn met niet al te veel begroeiing. Dwergsterns wil len uitzicht hebben.' Zowel Witte als Van der Spek ver wacht dat de dwergsterns zich de komende jaren weer gewoon neste len op hun vaste plekje op de Hors. Witte: 'Het zijn opportunistische vo geltjes. Als het ze ergens met goed bevalt, wisselen ze die plaats zo weer in.' Voorgaande jaren zaten gemid deld tien tot dertig broedparen op de Hors. Gemiddeld vloog meer dan één jong per nest uit Witte: 'Dat was hoog. want gemiddeld heeft een paar één jong per twee jaar nodig om de populatie in stand te houden. Meestal ligt het broedresultaat op een jong per vijf jaar.' Staatsbosbeheer en de Vogel werkgroep willen de vaste verblijf plaats van dwergsterns op de Hors voortaan al afzetten en markeren voordat de vogels zijn gearriveerd. Op die manier willen ze voorkomen dat de diertjes opnieuw worden verstoord als ze bezig zijn zich te nestelen op de zandvlakte. Rob Zwetsloot met een spaarkaart, waarmee Texelse clubs en goede gesponsord. (Foto Gerard Timmerman juni is het 25 jaar gele- Hema in Den Burg werd een jubileum dat exploi- Chantal en Rob Zwetsloot 'W met onder meer een spon- actie voor Texelse verenigin- J. die zich hiervoor kunnen aan een. Aan de spaarkaarten aft voor de klanten zelf ook een voordeeltje. Voor het jubi- nfeest sluit de Hema zaterdag "eén keer om 15.00 uur. februari nam de familie Zwet- 3' uit Alkmaar het stokje over van er Bakker, de grondlegger van de lnDen Burg. Ook bij zijn opvol- 3 stroomt het Hemabloed door de ■ren Zwetsloot werkt vanaf 1982 6 winkelketen en was in diverse 9'ngen bedrijfsleider, waarvan de e Periode in winkelcentrum De 'e i" Alkmaar Noord. Ook zijn 9enote werkte daar tien jaar. Van overstap naar Texel, waar ze de a als zelfstandige franchise-on- emers runnen, hebben ze geen F 'leP niet alles zoals ze hadden 'acht. 'ik dacht bijvoorbeeld dat bedrijf in zes weken wel naar ,iaricl kon zetten, maar daar kan een jaar voor uittrekken. Col- thand f.'Pl lega's hadden me er al voor gewaar schuwd, maar toen hoorde ik ze niet. Nu weet ik dat ze gelijk hadden.' Stilgezeten hebben ze allerminst De inrichting van de winkel is één van de zaken die ze hebben veranderd. De vraag is of er verschillen zijn tussen de klantenkring in Alkmaar en Texelaars. 'De mensen zijn hier min der gehaast, behalve als ze de boot moeten halen. Maar er zijn ook men sen die zeggen: rustig aan, er gaat altijd weer een volgende boot.' Ondanks dat ze nog maar zo kort op Texel zijn, laten ze het jubileum niet geruisloos passeren In het kader van de Zomerspaaractie ontvangen klan ten van maandag 14 tof en met woensdag 16 juni het dubbele aan tal spaarzegels bij de aankopen. Daarnaast zijn er deze zomer voor deeltjes te behalen Een volle spaar kaart levert een selectie van Texelse verenigingen en goede doelen bo vendien €2,50 op. De kaarten kun nen in september worden ingeleverd, waarbi| de klant zelf een voorkeur voor de bestemming van het sponsorbedrag kan uitspreken. Ver enigingen die mee willen profiteren kunnen zich tot 31 juli aanmelden bij de Hema. Op de Hors zijn dit jaar nauwelijks dwergsterns te vinden. Op het mo ment dat de vogeltjes zich vorige maand op hun vaste plekje aan het vestigen waren, werden ze verstoord door een oefening van een groep militairen, waardoor ze naar elders zijn uitgeweken. Het is een ongeluk kige samenloop van omstandighe den geweest', aldus Giel Witte van de Vogelwerkgroep. 'Op zaterdag is ge constateerd dat er flink wat dwerg sterns waren gearriveerd en op maandag is dat volgens afspraak via Staatsbosbeheer doorgeven aan Defensie. En net tussendoor is er nog een oefening geweest.' Doordat de vogeltjes er pas waren, waren ze op hun kwetsbaarst, aldus woordvoerder Erik van der Spek van Staatsbosbeheer. 'Als ze eenmaal eieren hebben, zijn ze minder gevoe lig voor verstoringen.' Adjudant Sjaak Koeten van de Joost Dourlelnkazerne bevestigt dat een bandwagon per ongeluk over een nest is gereden, voordat de plek van dwergsterns was gemarkeerd. Hij vindt het een goed plan om de verblijfplaats voortaan al preventief af te zetten. Zowel de Vogelwerkgroep als Staatsbosbeheer vindt het jammer dat het gebeurd is, maar wijst geen beschuldigende vin ger naar Defensie. 'Ze doen er veel aan de natuur', aldus Van der Spek. 'Ze nemen het zeer serieus', aldus Witte. 'Als wij ze iets vragen te doen. wordt dat ook overgenomen en uit gevoerd. Het is jammer. Het is de eerste keer dat dit mis is gegaan.' Een deel van de dwergsterns is uit geweken naar de Razende Bol, waar ze in de gaten worden gehouden door bewakingsschip de Phoca van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. In de Slufter zijn tien broedparen waargenomen, langs de dijk bij het NlOZ-haventje zitten dwergsterns en één paar is terugge keerd naar de Hors. De vogeltjes zoe ken meestal open plekken in de buurt van schelpenbankjes om nesten te maken. Witte: 'Dan moeten het ook schelpenbankies zijn die hoog ge-

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7