'Na vijftig jaar werken ind ik het wel genoeg' ees Ran stopt met zijn tweewielers alediviërs bekijken xelse duurzaamheid Yurt neergezet in boomgaard Dros 1 u IB a Extra controle op onderhoud sloten Kinderen tekenen vakantieposter Wat ik zeggen wou...| Tusse de Banke .TEXELSE y y COURANT w Vrouwenkoor en blaasoctet Het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier houdt in de zo mermaanden de waterhuishou ding extra in de gaten. Doordat de begroeiing in en langs de sloten in deze periode extra snel groeit, kunnen sloten verstopt raken en geen of te weinig water doorvoe ren. Bij sommige sloten is naast de jaar lijkse schouw in oktober extra onder houd nodig om problemen met de waterhuishouding te voorkomen. Sloten (of gedeelten daarvan) die niet door het hoogheemraadschap of anderen worden onderhouden, die nen onderhouden te worden door de eigenaar van de percelen Het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier controleert de sloten in het najaar tijdens de jaarlijkse schouw. Het onderhoud van de slo ten behelst het afmaaien en verwijde ren van de op de slootkanten en in de bodem van de sloten wortelende waterplanten, riet en biezen en in de sloten aanwezige overige begroeiing; het verwijderen uit de sloten van bla deren, gras, kroos, takken, vuilnis en andere voorwerpen die er met thuis horen; het schoon en ruim houden en in goede staat brengen van duikers, dammen, bruggen, keerschutten, beschoeiingen en stuwen. Als blijkt dat onderhoud met of onvoldoende is uitgevoerd, ontvangt de onder houdsplichtige een brief. Hierin wordt Leerlingen van groep 3 van de Thijsseschool onthulden maandag in het consultatiebureau in Den Burg de poster die in de hele kop van Noord- Holland te zien zal zijn in de speciale themahoek 'vakantie' in de consulta tiebureaus van Corbis Plus. In deze themahoek kunnen ouders van (kleine) kinderen informatie vinden over uitdroging, hygiëne en hoe te voorkomen dat het kind tijdens de vakantie ziek wordt. Om de vakantie- VRIJDAG 18 JUNI 2004 een periode aangegeven waarbinnen het onderhoud alsnog moet worden uitgevoerd. Afhankelijk van de urgen tie kan deze periode varieren van twee dagen tot twee weken. Als ook hierna het onderhoud uitblijft, is het bestuur van het waterschap bevoegd de nagelaten werkzaamheden op kosten van de onderhoudsplichtige te laten uitvoeren. Voor meer informa tie contact worden opgenomen met A. Hendriks, tel. 072-5414725. Brieven bmBuaca vcnwoorddijkhod de redacue Dimitri Gazan, waarom zou - zoals jij schreef - exposeren in Tusse de Banke gratis moeten zijn? Voor een 'professioneel kunstenaar' betekent de huur een geringe verhoging van de beroepskosten. Wie geen geld heeft, is met professioneel bezig, met be roepsmatig, maar is een liefhebber, amateur. Uiteraard werkt een gedre ven kunstenaar dag en nacht. Dat is .geen keus. maar dwang door inspi ratie. Maar men is pas beroepsmatig bezig als er geld mee wordt verdiend. Nu weet ik geen andere gemeente in het land die zo'n prachtige ruimte beschikbaar heeft voor iedereen die iets wil laten zien. Het zou verstandig zijn om zoiets niet te boycotten. De kosten die de gemeente er aan heeft, worden vast niet gedekt door de huuropbrengst. Ik zou niet graag zien dat men, wegens de kosten, de zaak zou moeten sluiten. ,rene Maas Alkmaar. hoek er aantrekkelijk te laten uitzien, werd de leerlingen van de Thijs seschool gevraagd een tekening over de zomer te maken. Uit de inzendin gen werden er uiteindelijk vier geko zen die werden verwerkt in de vakantiefolder en op een poster afge drukt. De vakantiehoek is tot eind augustus te vinden in alle consultatiebureaus in de Kop van Noord-Holland. Telefo nisch is informatie over dit onderwerp te verkrijgen bij de informatielijn van de Jeugdgezondheidszorg, tel. 0900- 4636549 (tijdens kantooruren, €0,05 per minuut). De acht meter brede en vier meter hoge yurt van Piet Laan staat sinds kort bij de boomgaard van Jaap Dros aan de Hallerweg. (Foto Jaroan van Hattum) I belangstelling bekijken Maledivische topambtenaren de warmtepomp van de gemeente in het duurgebouw van gemeente- IFoto Jaroan van Halluml week lang reisden ze door Ne ed om zich te verdiepen in iebesparing en duurzaam iebeleid. Woensdagochtend ten bewoners van de Maledi- een kort bezoek aan Texel om Jl iebruik van duurzame energie praktijk te zien. "Püde op het eerste gezicht wat inder Bewoners van een eilan- J'oep in de Indische Oceaan ten I 'en van Sri Lanka die de halve 1 ï'd over reizen om de verwarming me»136 9emeente Texel te bekijken. 1 - lak echter wel iets meer achter 'bliksembezoek dat de eiland ers brachten aan de nieuw en Gemeentewerken aan de Keijserstraat. De zes Male 's vormden gezamenlijk de amb- tetop van vier Maledivische mi- ies en een grote elektrici- haatschappij op de eilanden. Er fcwust voor een bezoek aan de '"bouw van Gemeentewerken Ken vanwege het hoge duur- 8 karakter van het complex. ®goed dat ze zulke gebouwen ■praktijk zien', aldus begeleider Lysen van het Utrecht Centrum Energie-onderzoek van de Um- ™t Utrecht. 'Op de Malediven «li ivo w kii i Itt hebben ze allemaal gebouwen waar altijd maar die airco staat te loeien. Hier zien ze dat het ook anders kan.' De Maledivische topambtenaren be keken met belangstelling de warmte pomp en de warmtewisselaar waar mee het duurzame gebouw wordt verwarmd. Een medewerker van de gemeente legde ze uit hoe het ge bouw wordt verwarmd of gekoeld met behulp van de warmteafgifte van opgepompt warm grondwater. Ook liet hij de Maledivische gasten zien hoe warmte aan de geventileerde lucht wordt onttrokken en hergebruikt en hoe er zuinig met licht en stroom wordt omgesprongen door niet alles de hele dag te laten branden of aan te staan. De Malediven, die bestaan uit 1192 eilanden waarvan zo'n 200 bewoond, zijn bezig een duurzaam energiebe leid op te zetten om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. De eilandrepubliek is bevreesd voor een verdere stijging van de zeespiegel, omdat de meeste eilanden nauwelijks boven zeeniveau liggen. Lysen: 'We willen ernaar toe werken dat ze hun gebouwen beter isoleren, beter ge bruik maken van geventileerde lucht en airco's kopen die minder energie gebruiken De Malediviers brachten (Foto Jaroan van Hattum) ook een bezoek aan camping De Bremakker en werden bijgepraat door Nienke Bloksma van de Stich ting Duurzaam Texel. Het gebruik van zonne-energie kwam meermalen aan de orde. Lysen: 'We willen op een van de eilanden een pilot opzetten om het gebruik van zonne-energie te bevor deren.' De Malediven zijn nu volledig afhankelijk van dieselgeneratoren. Bloksma liet de Malediviers weten dat het doorvoeren van duurzame maatregelen een proces is dat in di verse sectoren van de maatschappij moet plaatsvinden om tot goede maatregelen te komen. Als voorbeeld vertelde ze onder meer dat het be stuur van de stichting wordt gevormd door vele organisaties en instanties op het eiland. De groep bracht van de week ook bezoeken aan een energie project in Amersfoort, de storm vloedkering in de Oosterschelde, energiecentrale ECN in Petten en het ministerie van Economische Zaken Help kwetsbare kinderen Giro 1247 www.jantjebeton.nl De Amsterdamse Blazers zijn en thousiaste amateurs, die al enkele jaren onder leiding van Dim van den Berge met elkaar muziek maken. De afgelopen jaren traden ze onder meer op in sfeervolle locaties als kasteel Doorwerth, kasteel Ammersoyen en de Hortis in Amsterdam. De dirigent, die aan het conservatorium in Arnhem studeerde, heeft een voor keur voor kamermuziek. Hij heeft gespeeld bij het Gelders Orkest, het Residentie Orkest en bij het blazers ensemble Pépin. Momenteel is hij hoornist bij het Nederlands Philharmonisch Orkest te Amster dam. De Amsterdamse Blazers spe len voor de pauze delen uit 'Don Giovanni' van Mozart en na de pauze vijf delen uit het 'Octet' van Beet hoven. Het Texels Vrouwenkoor, dat onder leiding staat van dirigent Arie Groen en voor de zevende keer een zomer- concert geeft, zingt voornamelijk klassieke werken, van onder anderen Mozart, Rossini en Schubert. Het wordt begeleid door de vaste pianiste, Annemiek Jasper, maar zingt ook enkele stukken a capella en treedt daarnaast op met De Amster damse Blazers. Ten slotte staan ook werken voor gemengd koor op het programma. Om die reden is het Texels Vrouwenkoor voor deze gele genheid uitgebreid met zes bassen en één tenor, afkomstig van de Texelse zanggroep Amici Cantus en mannenkoor Orpheus uit Alkmaar. Voorts wordt medewerking verleend door de Texelse mezzosopraan Lida Wels. Zij maakte jarenlang deel uit van het koor van de Nederlandse Bachveremging. Tien jaar geleden richtte zij met enkele medezangers het vocaal ensemble Quintessens op, dat met enige regelmaat op Texel optreedt. Daarnaast leidt zij de groep Amici Cantus. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten kosten €8,- en zijn verkrijg baar bi) Nauta Boek en voor aanvang in de kerk. Vol spanning kijken de kinderen van groep 3 van de Thijsseschool naar het onthullen van de vakantieposter van de Jeugdgezondheidszorg Voorbijgangers langs de Hallerweg kunnen hem goed zien staan Toch wanen bezoekers van de yurt zich ver van de bewoonde wereld. Alleen het geluid van het verkeer herinnert ze er soms aan dat ze vlak bij Den Burg zijn. Ontwerper Piet Laan legt deze dagen de laatste hand aan de op bouw van zijn Texel yurt nabij de boomgaard van Jaap Dros aan de Hallerweg. De yurt stond vorig sei zoen bij Donatus en dit seizoen staat hij tot eind oktober op het land van Dros, net buiten Den Burg De bedoe ling was dat hij dieper in de boom gaard zou komen te staan, maar de gemeenteraad hield eerder dit jaar voet bij stuk dat een kampeermiddel niet meer dan vijftig meter van een woonhuis vandaan staat. 'Dat is wel jammer', aldus Laan, 'want hij staat nu langs de weg en duidelijk in het zicht.' De timmerman uit Oudeschild heeft inmiddels drie personen op de lijst staan die de yurt, gemaakt naar het model van de ronde tenten die noma den in Mongolië gebruiken, hebben gehuurd. De eerste kan er over een paar weken in. Een verblijf in de yurt moet bezoekers terug naar de natuur brengen. Elektriciteit is niet aanwezig, het gasfornuis is houtgestookt en de verlichting komt 's avonds van olie lampen. De koelkast wordt gestookt op gas en het water uit de kraan moet handmatig worden gepompt. 'Dan word je je meteen bewust van het water dat je verbruikt', aldus Laan. 'We willen nog wel een zonnepaneel aanleggen voor een CD-speler en om de mobiele telefoon op te laden. Het is wel handig als je bereikbaar bent.' Veel bezoekers van de yurt reageren volgens Laan verrast op de organi sche, ronde ruimte van de tent. 'Dat zijn we helemaal niet meer gewend.' De verhuur van de yurt is in handen van Laan. Dros leidt eventueel bezoe kers rond bij de tent. Cees Ran op de Zündapp waarmee hij op nationaal niveau triomfen oogstte. (Foto Harry da Graaf) Het Texels Vrouwenkoor krijgt bij het jaarlijkse zomerconcert hulp van De Amsterdamse Blazers, een klassiek blaasoctet met twee hoorns, twee fagotten, twee ho bo's en twee klarinetten. Ook an dere musici en zangers treden op dezelfde avond, vrijdag 25 juni, op in de hervormde kerk in Den Burg. Tweewielers houdt op te bestaan. Eind deze maand sluit is Ran de deuren van zijn rijwiel-, bromfiets- en motorhandel e Gravenstraat. Of het bedrijf spoedig door een ander zal den voortgezet, is allerminst zeker. Tot dusver heeft zich n koper aangediend waar overeenstemming mee kon wor- bereikt. Het maakt niet uit of dat alsnog gebeurt: op 30 juni nde deuren dicht. Ran: 'Als vijftienjarige ben ik begonnen ftd ierken. Deze zomer word ik 65. Ik wil daarna ook nog wat mijn leven hebben. Ik heb altijd met veel plezier in dit vak >ten. maar vijftig jaar werken vind ik wel genoeg'. dele klanten die ervan hoorden, ge- i n en het haast met en sommigen len zich zelfs onheus bejegend, r moeten we heen als jullie er meer zijn?', was een veel- delorde reactie. Het illustreert de enbmding die Cees en zijn jon- broer Peter in de loop der jaren nglen opgebouwd op basis van illei iigen en soms eigenzinnige op- igen over vakmanschap, kwali- nte ii omgang met de mensen, en Slager Ran. een van de vijf zoons van >r,ArNiek Ran. wilde na de lagere ol naar de ambachtschool. Maar »erd de ULO, omdat school- P.B Riteco dat had geadvi- Hij voerde weinig uit en bleef 0( este jaar al zitfen. Vader Niek hem voor de keus: je best en de school afmaken of bij mij zaak komen werken. Het werd latste, maar ook dat beviel Cees Aan het eigenlijke vak, het MlJiten en de vleesbewerking, had lej en hekel, maar ik moest daar- look de klanten over heel Texel n, eken, hun bestellingen noteren he ize later per transportfiets met grote mand voorop bezorgen ."l, had ik een bloedhekel aan'. Zijn (X( igstelling voor techniek kon hij botvieren in de fiets- en fietshandel van Kees Zegel in de straat, waar hij acht jaar werkte larbij cursussen volgde. 0( len xtr Irie Bakelaar H begon hij voor zichzelf door relhandel van Bram Bakelaar in Brenstraat over te nemen. Win- werkplaats zaten onder éen ep -n ernaast was ook nog een rijwielstalling waar je een fiets voor vijftien cent en een brommer voor een kwartje kon stallen. Dat was geen rijkmakerij, maar het gaf wel klanten binding. Vooral boeren die de maan dagse markt bezochten, maakten van de stalling gebruik. Op dit mo ment is er nog één agrariér die trouw elke maandag zijn fiets bij de Rannen in bewaring geeft. Aanvankelijk 'deed' Ran alleen in fietsen. Eind 1969 kwamen daar brommers bij van de toen favoriete merken Batavus en Mobylette Maalderij Het bedrijf groeide snel uit zijn jasje en al menigmaal had Cees Ran een begerig oog laten vallen op de graan- maaldenj van Piet Langeveld aan de andere kant van de straat, die al drie jaar buiten gebruik was. 'Ik kon dat gebouw huren en twee jaar later ko pen. We moesten wel zelf de machi nes eruit halen, zoals een enorme gietijzeren koekenbreker. Er kwam in totaal vijf ton oud ijzer uit, maar toen hadden we een zee van ruimte op de begane grond en twee zolders'. De kapitaalslasten die de aankoop ver oorzaakte, maakten extra inkomsten wenselijk. Vijf jaar lang exploiteerde Ran een Calpam gasdepot dat hij had overgenomen van Dirk ('van de minis ter') Witte. Dat betekende met de bestelauto over heel Texel flessen butagas bezorgen. Aan de verhuur van fietsen, wat al zijn collega's op Texel doen, heeft Ran nooit willen beginnen. Kampioen In 1969 kwam broer Peter, die eerst bij M A.J. Vonk in, de Kogerstraat had gewerkt, als medefirmant in de zaak Een jaar later werd begonnen met de handel in motoren. Dat was niet verwonderlijk, want Ran had een warme belangstelling voor dit soort tweewielers. Hij deed het goed bij behendigheidsritten en trial- wedstrijden in het hele land en werd zelfs nationaal kampioen in de 100 CC-klasse 'Het was een mooie tijd. Het hele jaar reed ik competitie wedstrijden. vaak samen met Jan Grismgt. De Zündapp die ik tegen een kleine vergoeding van de fabriek kreeg, heb ik nog steeds en hij is in goede staat. Ik kan er zo mee weg rijden. Helaas moest ik met die sport stoppen wegens rugklachten'. Hoewel Ran heel wat motoren ver kocht en een flink aandeel had in de lokale markt, bleven de fietsen hoofd zaak De afgelopen decennia heeft deze branche enorme ontwikkelingen doorgemaakt. Het gewone rijwiel met terugtraprem speelt nauwelijks meer een rol. Het assortiment wordt tegen woordig beheerst door gespeciali seerde tour- en racefietsen, mountainbikes, veelal voorzien van hydraulische remmen, luchtvering, verende zadelpennen en een onwaar schijnlijk aantal versnellingen. Veel van die rijwielen werden door de Rannen in eigen bedrijf opgebouwd naar de wens van de klant. De Rannen wierpen zich op als specia listen en waren betrokken bij wielerevenementen als de Tour de Lasalle in Den Helder en tourtochten als Vaals-Texel en Parijs-Texel. Het leverde lucratieve contacten op. maar de Rannen hebben nooit klan ten getrokken met lage prijzen. 'Wij wilden gewoon kwaliteit leveren. Dat zeiden we ook gewoon: voor iets goeds moet je bij ons zijn, niet voor iets goedkoops. Genoeg klanten wis ten dat te waarderen, vooral als na verloop van jaren bleek dat het echt goed was en dat ze toch geen cent teveel hadden betaald. Dat gaf ver trouwen. Daar hadden we natuurlijk belang bij, maar het gaf ook een erg goed gevoel. Het is aangenaam om te merken dat mensen vertrouwen in je hebben omdat ze weten dat je ze in geen epkel opzicht wil teleurstel- lèrji-.- .j, -Irr, In 1980 stapte Peter uit de firma en werd gewoon werknemer bij zijn broer. De vervelende consequentie daarvan is dat hij straks op straat staat als hij met wat anders vindt. Nieuwe eigenaar? Voor de tweewielerzaak hebben zich nog geen serieuze kopers aange diend. Er zijn wel gegadigden wezen praten, maar het ketste telkens af. Ran: 'Het is een stuk moeilijker dan in 1964. Iemand die de zaak op onze manier wil voortzetten, moet nogal wat technische kennis in huis hebben en ook nog hard en lang willen wer ken. Het probleem is dat de huidige generatie met weinig werken veel wil verdienen. Bovendien is het aanbod in deze branche op Texel nogal groot. De landelijke norm is dat één tweewielerzaak kap bestaan op 3500 inwoners. Op Texel is de spoeling dun, want daar zijn 12 bedrijven op 14.000 inwoners. Je moet dus op een of andere manier uitblinken. Maar hoe het ook afloopt, de deuren gaan dicht. Het is welletjes geweest en ik kijk terug op een prachtige tijd'. De sluiting van de zaak valt samen met het veertigjarig bestaan. Die combinatie van gedenkwaardige fei ten krijgt dinsdag 3 augustus een feestelijk tintje, waarover nadere be richten volgen.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7