Texel en Vlieland itoeien om walvis Hachelijke momenten op strand bij paal 9 Ruïne verdwijnt a bijna zestig jaar Vakantiekrmt Cf roen 7\mrtsJ~exeh in het harL, V// 'Zonder de ROB mag er geen schep de grond in' Nieuws van de provincie Vakantiekrant ultrug aangespoeld op Vliehors -- mm* Jongen gewond bij oversteken Centrum archeologisch monument Inspectie van hoofdriolering Groeneplaats Zorgcentrum Waterraket Texelaar betrapt bij inbraak in Den Helder Voorspeeluur TEXELSE^COURANT Kijk in deze krant! Geen vrijstelling voor kamperen seizoenkrachten ■GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11888 VRIJDAG 25 JUNI 2004 erschijnt dinsdag en vrijdag t het EcoMare om als een van weinige musea in Europa het let van een buitrug in huis te jen? De kans is groot, alleen op land wordt er nog wat anders r gedacht. Op beide eilanden diverse bewoners in de ban aakt van een walvis die op de hors is aangespoeld. EcoMare j hem hebben van de burge- ister van Vlieland, maar de >se eilandbewoners willen hun dst eigenlijk niet kwijt. leldzame buitrug werd dinsdag dag ontdekt nabij de vliegtoren de luchtmacht op de Vliehors. levenloze dier was verstrikt ge it in een nylontouw dat tot in haar klaag om haar nek verstrengeld Burgemeester Rob van der Mark Vlieland liet het acht meter lange aver al een paar uur na de ont- king begraven op de militaire dvlakte, omdat hij met goed wist hij ermee aan moest. Het was de jemeester niet gelukt om van Mare en natuurhistorisch mu- m Naturalis in Leiden telefonisch ies te krijgen en hij had geen zin kadaver lang te laten liggen van- ie onder meer de volksgezond- Dat het een zeldzame buitrug was toen nog met bekend en wel gelukt telefoontje naar het tondencentrum in Pieterburen de burgemeester alleen maar ad dat de wetenschappelijke tde van de walvis gering was. EcoMare begonnen de weten- ippelijke alarmbellen wel meteen ikelen toen ze daar woensdag- lend via Vlielander Dirk Bruin en Z-bioloog Kees Camphuijzen de Ie foto's van het dier onder ogen |en. De opwinding was des te er, omdat het om een verse bult- gmg. Ter plekke ontstond het plan de volgende dag al een ber- isteam naar Vlieland te gaan en dier weer op te graven, zodat let en eventueel andere onderde- behouden konden blijven. 'Er zijn 'uropa maar twee musea die het (plete skelet van een buitrug heb- aldus bioloog Arthur Ooster- n van EcoMare. 'Het ene staat in ssel en de ander op IJsland.' Dat leldzame walvis meteen was be ien, kwam in zijn ogen over als terug overboord gooien van de idschat van de Lutine. Aan de lerekon hij het ook wel begriipen, fat de gemeente Vlieland anders moeten opdraaien voor de jingskosten. weg om de buitrug op te halen tvrij, nadat burgemeester Van der k later die dag zijn fiat had gege- Het bergingsteam mocht van tde walvis opgraven, uitbenen en gemeente gaat de ruïne en bij- lorende bouwvallige schuurtjes lelminalaan 96 opruimen. De worden verwijderd en ook fundering, kelder en regenput in eruit, zodat een schoon ter- overblijft, waar een woning louwd zou mogen worden. woning werd grotendeels ver ft bij de artilleriebeschieting van Burg in april 1945, maar is nooit ouwd, hoewel daarvoor van wege wel financiële mogelijkhe- werden geboden. Het perceel eigendom van de zes jaar gele overleden Coba de Waal, die er er primitieve omstandigheden en 'der behoorlijke sanitaire voorzie- "ïn woonde Het pand was sinds l'ld een bron van klachten voor de Sevmg. Buren klaagden overver- ^™iiging, stank en ongedierte, "dan eens kwam de gemeente tetie en eind |aren tachtig werd 's een toilet met aansluiting op eool aangelegd. Omdat daarvan f 9ebruik werd gemaakt, kwam "deklachten geen eind. det overlijden van mevrouw De lal kwam het perceel in bezit van erenamen en de gemeente kfdlte hen te bewegen de boel op bilden, mede naar aanleiding van Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg meenemen als EcoMare zou de bergmgskosten voor zijn rekening nemen. Van der Mark zou er ook voor zorgen dat militairen, die de walvis op zijn verzoek hadden begraven, zou den meehelpen. Volgens afspraak belde het centrum voor wadden en Noordzee met Naturalis en het Fries Natuurmuseum om te vragen of zij nog interesse hadden in het skelet, maar dat was niet het geval. Natura lis gaf eveneens het advies de buit rug zo snel mogelijk weer uit te gra ven. Gemor Van uitgraven, uitbenen en inpakken kwam gisteren echter weinig terecht. Bij diverse Vlielanders was in de loop van de dag gemor en wrevel ontstaan ver de actie van hun burgemeester. Ook de twee Vlielander musea waren niet gelukkig met zijn besluit 'hun' walvis weg te geven. 'Hij heeft ons niks gevraagd', aldus Dirk Bruin van het Vlielander informatiecentrum De Noordwester. 'We hadden toch in ie der geval de mogelijkheid willen heb ben om erover na te denken of wij hem willen hebben.' Het eind van het liedje was dat de bergingsploeg gisterochtend vlak voor de afreis naar Vlieland onver wachts een telefoontje kreeg waarin werd gemeld dat de graafmachine kapot was, waardoor er met kon wor den gegraven. De ploeg besloot toch af te reizen naar het Friese eiland om ter plekke maar eens poolshoogte te nemen. In een gesprek dat daar volgde met enkele Vlielanders en de commandant van het militair terrein werd duidelijk gemaakt dat, los van Op het strand van paal 9 bleven de strandhuisjes tijdens de storm maar net staan. (Foto Gerara Timmerman) Lees verder pagina 5 Een 13-jarige jongen uit Alkmaar is woensdagochtend gewond ge raakt bij een ongeluk op de krui sing van de Westerweg en de Hemmerweg. Hij werd geraakt door een auto toen hij de Wester weg wilde oversteken. De jongen maakte deel uit van een schoolgroep uit Alkmaar waarvan een deel inmiddels op het fietspad langs de Westerweg was gearriveerd. Op het moment dat de auto voorbij reed, glipte de jongen de weg op en kon de 21 -jarige Helderse bestuurder hem niet meer ontwijken. De man, die in de richting van Den Hoorn reed. had voorrang op de fietsers. Ambu lancepersoneel ontfermde zich over de jongen die aan zijn enkel gewond raakte. Volgens een woordvoerder van de politie reed de Helderse be stuurder met te hard. Strandpaviljoenhouder René Jager van Paal 9 beleefde donderdag en kele hachelijke uren. Storm in com binatie met een hogere waterstand zorgde ervoor dat strandhuisjes In de golven kwamen te staan en maar ter nauwernood behouden konden blij ven, Ook het terras van het cafetaria op het strand had het zwaar te ver duren, doordat over een breedte van een meter of vijftien een flinke laag zand was weggespoeld. Ter plaatse is het strand vrij laag, wat ook ter hoogte van paal 15 het geval is. Ook daar stond het water tot aan de strandhuisjes. Maar volgens exploi tant Jur Schuiringa was er geen sprake van schade. 'We wisten dat er storm kwam en hebben alles goed geschoord en zandzakken neerge legd Nu gaat het net goedmaar als je zoiets in september hebt, dan kun je het wel schudden. Het strand is door de huidige wijze van zand- suppletie in de vooroever veel te laag. We hebben een verzoek gedaan om het zand op de oude manier op te spuiten.' Volgens Rijkswaterstaat heeft de duinvoet geen noemenswaardige schade opgelopen. Schade en onge mak deden zich wel voor op enkele campings, al was dat in beperkte mate. 'We waren gewaarschuwd en hebben kampeerders op de storm kunnen voorbereiden. Ze hebben hun spullen extra goed vastgezet. Een groep schoolkinderen die zou kam peren hebben we in het recreatie gebouw laten overnachten. Er zijn wel een aantal voortenten stuk ge waaid', aldus een woordvoerster. Op Loodsmansduin hetzelfde beeld. Bij een groep van vijftig middelbare scholieren aan Callantsoog, die tegen de waarschuwingen in toch wilde kamperen, waaiden de tenten tegen de grond. Via bemiddeling van de politie konden ze de nacht van woensdag op donderdag doorbren gen bij de Joost Dourleinkazerne. De jeugd kreeg er soep en limonade en er werden bedden, lakens en dekens beschikbaar gesteld. Donderdag morgen kregen ze ontbijt aangebo den. Om de tijd te doden, zorgden enkele mariniers dat er video's wer den gedraaid en kregen de scholie ren een rondleiding aangeboden over het terrein. Rond het middaguur wer den de kinderen op de veerhaven afgezet en konden ze huiswaarts ke ren. bezwaren van de buren over de rom mel, verwilderde beplanting en ratten. Op een desbetreffende brief werd echter niet gereageerd. Bij telefo nisch contact bleek dat er binnen de familie strijd was over de onverdeelde boedel. Wel was men bereid de grond te verkopen voor ongeveer het dub bele van de marktwaarde Omdat er niets veranderde, bleven de klachten aanhouden, waarop de gemeente besloot de knoop door te hakken. Gebruikmakend van wetgeving ter bescherming van de volksgezond heid heeft het college aangekondigd het terrein te saneren. Als de erven daarop niet binnen twee weken rea geren, wordt aangenomen dat zij ak koord gaan mêt de opruiming en de latere verrekening van kosten Bij af wijzing van het voorstel zal een aanschrijvingsprocedure worden ge start die tot hetzelfde doel moet lei den, maar veel meer tijd vraagt. De sanering houdt in dat de spullen die nog in de schuur staan bij Gemeentewerken worden opgesla gen. Als ze daar binnen twee weken met door de erven worden afgehaald, worden ze vernietigd. De onroerende materialen worden direct afgevoerd. De kosten van de sanering zijn begroot op €2.950,-. Terrassen, horeca, winkels huizen of mogelijk toch behoud van het gebouw. Ideeën zijn er genoeg voor de huidige locatie van het raadhuis. Maar wat er in de toe komst ook gebeurt met de Groene- plaats in Den Burg, de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek zal er bij betrokken moeten worden. De grond onder het raadhuis, het achterliggende park en een deel van de Groeneplaats vóór het raadhuis hebben de status van archeologisch monument. Bouwen op of verstoren van de grond is alleen mogelijk als de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) daarvoor toestemming verleent. 'Anders mag er nog geen schep de grond in' zegt amateur-archeoloog Govert van Noort desgevraagd. Het gebied rond het raadhuis werd eind jaren zestig door het rijk tot ar cheologisch monument verklaard, nadat bij de bouw van het raadhuis restanten van de gracht werden ge vonden die in de vroege middeleeu wen om het centrum van Den Burg heeft gelopen. De gracht, die herin nert aan de ontstaansgeschiedenis van Den Burg, moest bescherming bieden tegen invallen van de Noor mannen. Als de woestelingen in aan tocht waren, kon de bevolking zich veilig terugtrekken binnen de gracht. Van Noort: 'Je ziet hetzelfde in bij voorbeeld Middelburg, Oost-Sou burg, Burgh-Haamstede en Valken burg in Noord-Holland. Die hebben ook allemaal een gelijke ronde op bouw als Den Burg. Langs de gehele kust van Calais tot Denemarken zijn zo vroeger steden ontstaan.' Van Noort wijst erop dat van oudsher ook nooit veel bebouwing is geweest bin nen het gebied waar de gracht heeft gelopen. Dat valt onder meer op te maken uit een plattegrond uit ver moedelijk 1828. Volgens een woordvoerder van de ROB betekent de status archeolo gisch monument dat de grond het beste volledig met rust kan worden gelaten. Dat staat ook in de Monumentenwet, die meldt dat het verboden is een beschermd monu ment te beschadigen of te vernielen. Het is bij wet eveneens verboden zonder vergunning een beschermd monument 'af te breken, te verstoren of in enig opzicht te wijzigen'. 'Het is ons uitgangspunt dat de bodem met wordt beroerd', aldus de woordvoer der. Een eventuele bouwvergunning kan alleen worden verleend als de staatssecretaris van Cultuur en de ROB daarvoor hun goedkeuring ge ven. Volgens de woordvoerder is de kans groot dat als voorwaarde eerst een archeologisch bodemonderzoek wordt verricht. De kosten daarvoor Lees verder pagina 5 Het bedrijf Van der Valk en De Groot BV uit Poeldijk is vandaag begonnen met de jaarlijkse inspec tie en reiniging van de gemeente lijke hoofdriolering. De werkzaam heden vinden plaats op diverse locaties, verspreid over het hele eiland. De inspectie en reiniging maakt deel uit van het structureel onderhoud van de hoofdriolenng op Texel. In principe komt elk deel van het stelsel eens in de tien jaar aan de beurt. Omdat er vorig jaar niet is geïnspecteerd, wordt nu een groter stuk, van ongeveer 24 kilometer lengte, onder handen geno men. Hierbij wordt het riool vooraf schoongemaakt, om een goede in spectie mogelijk te maken. Tijdens de inspectie wordt met behulp van een zelfrijdende videocamera vastgesteld hoe de staat van onderhoud is. Even tuele problemen en schade worden op video en foto's en in een rapport vastgelegd. Met deze gegevens wordt door de afdeling Infra&Bouw Losse nummers 0,95 Toeristen worden mogelijk betrokken bij de herinrichting van de Groene plaats. Burgemeester en wethouders opperen het idee hen met enquêtes of passantenonderzoeken te bena deren. Pagina 5 'Betrokkenheid van de medewerkers en de Texelse bevolking, wat zich uit in veel vrijwilligers, en kleinschalig heid maken Zorgcentrum Texel tot wat het nu is.' Dat zegt locatie directeur Geertje van Lingen bij het 50-jarig jubileum dat de komende week wordt gevierd. Pagina 7 Een raket die aangedreven door wa ter en lucht een afstand van vele tien tallen meters overbrugt. Leerlingen van de OSG schoten deze week voor natuurkundeles waterraketten af. Pagina 9 Een 37-jarige man uit Den Burg is in de nacht van zondag op maandag op heterdaad betrapt bij een inbraak in een bednjf aan de Middenweg in Den Helder. Even later kon ook een tweede inbreker, een 41 -jarige inwo ner van Den Helder, worden aange houden. Bij de aanhouding werd een politiehond ingezet. Beide mannen zijn overgebracht naar het politiebu reau. (Advertentie) van de gemeente een nieuwe onder- houdsplanning en meerjarenplanning gemaakt. In de meerjarenplanning staat aangegeven wanneer eventuele werkzaamheden aan het riool moe ten plaatsvinden. Leerlingen slagwerk van de muziek- en dansschool laten donderdag 1 juli tijdens een voorspeeluur in d'Ouwe ULO horen welke vorderingen ze het afgelopen jaar hebben gemaakt. De optredens beginnen om 19.00 uur. Belangstellenden zijn welkom: de toegang is gratis. 'Zwen.-Jnth bn karu Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: INSTALLATIEBEDRIJF DE GRAAF Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. et a^eS Werkzaamheden N242 bijna voltooid V^e< °V VciHg zwemmen? \(^oïï°a0ro^nC*e Even de provincie bellen! Noord-ujolland (Advertentie) Bollenteler Arie Lap uit Den Hoorn krijgt van de gemeente geen toe stemming voor het laten kamperen van seizoenkrachten op zijn erf Klif 37. Het college vindt dat de men sen kunnen worden onderge bracht in een verbouwde schuur op hetzelfde erf, waarvoor Lap vo rig jaar al vergunning heeft gehad. Lap had volgens de gemeente een beroep gedaan om de regeling voor kamperen bij de boer, die het moge lijk maakt dat maximaal acht tenten of caravans worden gezet op een agrarisch A-blok. Het aan Klif 37 grenzende terrein waar Lap de kampeermiddelen wil hebben, hoort echter tot een B-blok. Een deel ervan valt onder het bestemmingsplan 'Den Hoorn beschermd dorpsgezicht', maar ook dat biedt geen mogelijkhe den, want in dit plan zijn geen vrijstellingsmogelijkheden voor erf- kamperen opgenomen B en w zeg gen de noodzaak om seizoen krachten onder te brengen terdege in te zien, maar schrijven aan Lap: 'Wi| gaan ervan uit dat er voor u in de bedrijfsgebouwen op het perceel Klif 37 voldoende mogelijkheden zijn om inpandig aan uw behoefte aan huis vesting voor seizoenwerkers te vol doen. Plaatsing van tenten of sta caravans zal door ons niet worden toegestaan'. Lap voelt zich onbillijk behandeld. Hij zegt dat hij helemaal geen beroep heeft willen doen op de kamperen- bij-de-boerregeling, maar alleen bollenpellers wilde laten kamperen. Hem was de indruk gegeven dat dit geen probleem zou zijn. Dat hij naast de reeds voor seizoenkrachten ge schikt gemaakte schuur ook nog ten ten nodig heeft, is om tegemoet te komen aan privacywensen. 'Niet ie dereen wil bij elkaar in één ruimte sla pen. Bovendien is de schuur in de drukste tijd te klein'. Auch mit deutschem Text Gratis bijlage TEXELSE; COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 30 juni 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1