Niet perfect, maar wel eel eind op goede weg 'Het is hier et een hotel' 'Hartstikke leuk en dankbaar werk' 7 roeneplaats decor voor Taptoe Komende jaren blik naar buiten richten' 'Clazina Gollards zou tevreden zijn geweest' etrokkenheid kracht van Zorgcentrum Ill TEXELSE COURANT Feestprogramma chtigjarige 'jonkie' computert amsvleesdag Open dag Zwin Organiseren en reorganiseren in zorgsector Verzorgster Anne-Marie Buijsman Duofiets aanwinst voor Verpleeghuis jkkenheid van de medewer- »n de Texelse bevolking, wat uit in veel vrijwilligers, en ichaligheid maken Zorg- um Texel tot wat het nu is.' egt locatiedirecteur Geertje ngen bij het 50-jarig jubileum e komende week wordt ge- VRIJDAG 25 JUNI 2004 entrum Texel, bestaand uit rgingshuis Gollards en Ver luis Texel, biedt plaats aan 156 inerte bewoners en 3 tijdelijke, iet parttimers werken er 200 m in het zorgcentrum. Waar ijk kritiek is op het naar verhou- roge aantal managers binnen jntra en te weinig 'handen aan 9 b kJ', ligt de verhouding binnen entrum Texel anders. Van 'We hebben hier een platte assfsatie. met een directeur, team- en verzorgers en zorg- 3lo enten. De zorgmanager is hier arsi enen.'Desondanks zijn ook op de bezuinigingen voelbaar, loor er minder tijd per bewoner bli|ft, bijvoorbeeld voor een al e. 'Maar de betrokkenheid van nedewerkers is groot Dat en inschaligheid zijn onze sterkste i Vaak kennen de medewer- e bewoners en dat stimuleert, inders dan in de grote steden, iet allemaal een stuk anoniemer betrokkenheid zorgt er ook pglatwe een groot aantal vrijwilli- ebben, in totaal 130. Ze bren- de iffie rond en doen ander nuttig g f. Heel belangrijk. Natuurlijk gaat 0i i,5! ?23 tas >rgl 301 nog met alles hier perfect en laten ook wij wel eens een steek vallen. Daarom is het goed dat er een cliëntenraad is, waarin de bewoners hun zegje kun nen doen. En dat doen ze ook. Om te kijken waar we ons kunnen verbe teren, hebben we vorig jaar een tevredenheidsonderzoek gehouden Daar kwamen best nuttige dingen uit. Bijvoorbeeld over het schoonmaken van de kamers, maar ook over het informeren van bewoners en familie en vrienden over bepaalde zaken. Ook daarmee zijn we aan de slag gegaan.' Activiteiten Zorgcentrum Texel is met alleen om te wonen, maar ook voor ouderen die zelf een huis hebben. Er zijn moge lijkheden voor dagopvang, met uit eenlopende vormen van zorg. Zoals psychogeriatrisch (PG), voor demen terende ouderen, en somatische dag opvang, voor mensen met lichame lijke aandoeningen Voor hen bestaan allerlei activiteiten en programma's. Maar het zorgcentrum organiseert, al dan niet in samenwerking met de Thuiszorg, ook activiteiten voor een gezellig samenzijn, waardoor alleen staande ouderen niet in een isole ment komen. 'Op dit moment organiseren wij work shops, zoals patchwork, fotografe ren. keramiek, muziek en met com puters. Het zijn leuke bezigheden, waardoor de ouderen hun eventuele zorgen even kunnen vergeten. Je moet ze soms wel een duwtje geven om mee te doen, vooral mannen, om- De feestweek wordt maandag 28 juni om 10.00 uur geopend met koffie en gebak, waarna er de hele week door activiteiten zijn. Dinsdagavond om 19.30 uur geeft het fanfarekorps van DEK een optreden, bij mooi weer in de tuin, anders in de Irenezaal. Vrij dag 2 juli is er van 16.00 tot 22.00 uur een Open Avond in het nieuwe grand café van de Gollards, met een hapje en een drankje voor iedere bezoeker. Tevens is er tentoonstelling van alle producten uit de workshops en een fototentoonstelling. Ver der gaat de website www.zorg- centrumtexel.nl online. lubben het echt geweldig liet is hier net een hotel. Met Iiden kan ik het goed vinden, ik graag een grapje met ze.' mer van Jaap Zijm, al een )f vijf bewoner van De Js, is net de zoete inval. Al- ipt in en uit, van kleinkinde- itamateur-genealogen, voor jm een vraagbaak is. zi|n kamer op de begane grond jm, vroeger exploitant van de ankel in de Molenstraat, uit iet fraaie parkje achter het Jingshuis. 'Eigenlijk wilde ik lemaal niet zo graag naar toe. k heb mijn, inmiddels overle- rouw moeten beloven dat ik iu blijven. Nou, ze zorgen hier voor me.' Zijm, nog fris van alleen wat moeilijk ter been, rt met zijn tachtig jaar nog tot kies' in het verzorgingshuis en ijn eigen gang. Aan de geza- le maaltijden doet hij niet mee. drinken aan de mannentafel ii| weinig 'Liever zit ik bij de m, die hebben wat meer te tn van de weinige bewoners kt hij over een computer. Eerst wilde Zijm er met aan, maar toen zijn kleindochter er eentje over had, ging hij zich er met succes in verdiepen. Inmiddels staat de tweede machine al in zijn kamer, die onder meer wordt gebruikt voor genealogie, waarmee hij zich enthousiast bezighoudt. In de kast staan kopieën van doopregisters van Texelse kerken. 'Die komen uit het Rijksarchief in Haarlem. Ik ging daar wel naar toe om dingen uit te pluizen, maar dat schoot niet op. Toen kregen we toestemming om ze te kopiëren. Probleem was dat het registers zonder achternamen zijn. Die hebben we erbij gevonden via het boek Texelse Geslachten van Dijt, via getuigen en via beredeneringen. Mijn inmiddels overleden vrouw wist veel van de Texelse familieverbanden. Samen met mijn maat Theo van Heer waarden hebben we alle namen inge voerd in de computer, tot 1647 aan toe.' Dat zijn archief voor velen een bron van informatie is, blijkt als de verslaggever Zijms kamer binnen stapt en Sjaak Schraag een beroep doet op Zijms bestanden. Ook menig verzorgster kon hij aan de hand van haar achternaam veel meer over haar voorouders vertellen dan ze zelf wis ten. 'Dat vinden ze wel leuk.' Jaap Zijm achter de computer in zijn kamer in de Gollards. kers van de eerste Texelse ft 'leesdag, die zondag in Den l|v/ordt gehouden, hoeven geen portemonnee mee te nemen, feste lamsvleesgerechten die m kunnen worden, kosten €1,- duurste zijn €2,-. De nieuwe 7 e®skroketten die Willem 'Parel' rvoor Kwekkeboom heeft ont- ge- we rt s, j d. kunnen gratis worden proefd. De entree tot de Lamsvlees- dag is gratis en toegankelijk voor ie dereen. De dag wordt van 15.45 tot 19 00 uur gehouden in en rond Klif 12. In totaal twaalf Texelse restau ranthouders laten proeven wat zij al lemaal kunnen bereiden met lams vlees en er zijn ook diverse andere activiteiten. Het is de bedoeling dat de Lamsvleesdag uitgroeit tot een jaarlijks evenement. Kindercentrum Het Zwin en buiten schoolse opvang Het Fort in Den Burg houden woensdagmiddag 30 juni een open dag. Van 15.00 tot 16.30 kunnen belangstellenden een kijkje nemen in het gebouw aan de Slingerweg. Het Zwin biedt dag opvang aan kinderen van 0 tot 4 jaar. Het Fort biedt buitenschoolse op vang aan kinderen van 4 tot 13 jaar. farekorpsen en majorettes van Excelsior en het KTF stonden igavond gebroederlijk naast elkaar op de Groeneplaats voor de 35ste uitvoering van de jaarlijkse Tap toe. Het publiek was in groten getale naar het centrum gekomen om de verrichtingen van de muzikanten en de majorettes te volgen. (Foto March Hei/ncn) dat die vaak niet gewend zijn aan dat soort dingen mee te doen. Maar als ze eenmaal meedoen, beleven ze er veel plezier aan Het zorgcentrum moet veel meer een centrumfunctie krijgen, waarin ouderen elkaar ont moeten en bezig zijn. Daarom richten we de Irenezaal ook in als een soort grand café, waar ouderen lekker een kopje koffie kunnen drinken. Niet al leen op de reguliere koffietijden, maar de hele dag door. De Irenezaal krijgt ook de status van senioren-restau rant, waarvoor de keuken wordt aan gepast.' HOC ERAT IN VOTIS', een uit spraak van wijsgeer Horatius, die betekent 'Dat behoorde tot mijn wensen'. De spreuk hangt promi nent in verzorgingshuis De Gollards en moet Clazina Emilie Gollards hebben aangesproken. Dankzij haar nalatenschap kon op 15 januari 1954 het Clazina Emilie Gollards Rustoord worden geo pend. Een jubileum dat van maan dag tot en met vrijdag wordt ge vierd met allerlei activiteiten. 'Wie zi/n levensavond in dit rusthuis wil vervullen, raden wij aan de formu lieren omgaand in te vullen, want. wie het eerst komt krijgt de mooiste zitslaapkamer.' Aldus een citaat uit de Texelse Courant van 3 juni 1953. waarin de maquette van het nieuwe rusthuis dat aan De Zes in aanbouw was werd gepresenteerd. Het was het eerste rusthuis voor ouderen, dat conform de wens van mevrouw Gollards alleen voorvriizinnig protes tanten en doopsgezinden was be stemd, maar dat in de praktijk een algemenere functie had, waarbij Texelaars de voorkeur genoten. Tot die tijd was er huize Irene, dat onder dak bood aan moeilijk plaatsbare mensen, en Sint Jan, dat een soort gelijke functie had en een katholieke grondslag had. Beide waren met zo zeer bedoeld voor ouderen, die tot op hoge leeftijd thuis bleven wonen of door hun kinderen werden verzorgd. Clazina Emilie Gollards, een rijke, ongehuwde dame van doopsgezinde afkomst, die woonde waar nu Het Open Boek is gevestigd, legateerde haar hele vermogen aan de gelijkna mige stichting, waarmee het start kapitaal voor de bouw van het rust huis werd geleverd. Met de bouw werd niet alleen gehoopt oudere Texelaars een comfortabele en waar- Wassen, aankleden, bedden ver schonen, medicijnen verstrekken, je kunt het eigenlijk zo gek niet be denken of Anne-Marie Buijsman, ziekenverzorgster in de Gollards, doet het. 'Het is hartstikke leuk en heel dankbaar werk.' Buijsman, één van de 200 medewer kers van Zorgcentrum Texel, draait al een tijdje mee in de ouderenzorg. 27 jaar geleden, toen ze 17 was, begon ze bij de huishoudelijke dienst in huize Irene, waar nu het Verpleeghuis staat. Later verhuisde ze, met de bewoners, naar De Gollards. 'Toen werd ik verzorgingsassistente, wat eigenlijk op hetzelfde neerkomt. Ik deed de kamers, assisteerde bij het eten, maar hielp ook wel in de was serij. Heel gevaneerd werk, maar ik wilde toch wel wat anders. Vooral op aandringen van mijn man ben ik toen de opleiding Verzorgende IG (Interne Gezondheidszorg, red.) gaan doen, waardoor ik verpleegkundige hande lingen zou mogen verrichten. Drie jaar lang een combinatie van werken en Op 15 januari 1954 werd de naam onthuld van Clazina Emilie Gollards Rustoord aan De Zes. In de ouderenzorg is in een halve eeuw veel veranderd. Mensen wor den steeds ouder, stellen andere eisen en het aantal senioren neemt toe. 'Ouderen zullen in de toe komst langer thuis wonen, waarbij de hulp die ze nodig hebben wordt verleend door een groot netwerk van zorg- en steunverleners', ver telt locatiedirecteur Geertje van Lingen. In de beginjaren van deJ3ollards wa ren er ouderen die al op hun 65ste hun intrek namen in het bejaarden huis. Ze waren veel vitaler dan de mensen die er nu zitten, van wie het merendeel nu de tachtig en zelfs de negentig is gepasseerd. Een leeftijd waarop lichamelijke ongemakken eerder regel zijn dan uitzondering. Van Lingen: 'Een verzorgingshuis met een trap, zoals vroeger, dat kun je je nu toch niet meer voorstellen.' Ze verwacht dat mensen in de toekomst zo lang hun gezondheid dat toe laat in het eigen huis blijven wonen 'Zorg leveren aan huis zal veel meer ge meengoed worden. Het netwerk van zorg- en steunverlening zal zich hier voor verder moeten ontwikkelen. Al leen mensen die. bijvoorbeeld als ge volg van dementie, zelf geen hulp meer kunnen inroepen, zullen de be scherming van een verzorgings- of verpleeghuis nodig hebben. Ik denk dat we in de toekomst naar kleinere woongemeenschappen toegaan. En dat er in zulke huizen vormen van automatisering ontstaan die de per manente aanwezigheid van verzor gers overbodig maken. Zoals een waarschuwingssysteem voor als ie mand het gas laat aanstaan. Nu is het nog zo dat de thuiszorg op afspraak komt, maar het wordt voor ons de uitdaging om ons werk zó te organi seren dat ook zorg die je niet kunt plannen, kan worden verleend. Bij voorbeeld voor iemand die naar de wc wil en daarbij hulp nodig heeft. Als deze persoon op zulke momenten een zorgverlener kan oppiepen, on derbreekt deze het werk bij een an dere cliënt om degene die op dat moment hulp nodig heeft te helpen. Die werkwijze passen we nu al toe binnen de muren van onze zorg centra, maar daarbuiten nog niet We moeten de komende jaren onze blik meer naar buiten richten.' Organiseren en reorganiseren is het devies van de huidige zorginstanties, waarbij samenwerking de cruciale voorwaarde is. Door de jaren heen zijn er diverse fusies geweest en is de Stichting Zorgcentrum Texel als zelf standige werkmaatschappij deel gaan uitmaken van Corbis Plus. dige levensavond te gunnen, maar ook woningen vrij te laten komen voor jongeren. De verslaggever van de Texelse Cou rant toonde zich destijds onder de indruk van de ruime kamers die zijn voorzien van alle moderne comfort, zoals elektrisch licht, centrale verwar ming, vaste wastafels met stromend warme en koud water'. Tot die tijd moesten ouderen met veel minder genoegen nemen. De eerste bewo ner was mevrouw G. Rab. 'die vol lof was'.. Jaren later maakte het oude tehuis plaats voor een nieuw verzorgings huis, dat alweer een aanbouw heeft gekregen. 'Een zorgcentrum met een prettige, woon-, leef- en werkkli maat'. aldus de jubileumuitgave van De Gollards. 'Clazina Gollards zou vast tevreden zijn geweest.' leren. Het ging heel goed en twee jaar geleden ben ik geslaagd. Ik ben héél blij dat ik dat gedaan heb, want nu ben ik ziekenverzorgende. Mijn werk is een stuk veelzijdiger geworden, ik sta heel dicht bij de mensen en ik heb een grotere verantwoording gekre gen', doelt ze met name op het uit delen van medicijnen. 'Daarover heb ik bijvoorbeeld contact met huisart sen.' Als ziekenverzorgde bij het team Be gane Grond, heeft ze de zorg over zo'n dertig ouderen. 'Erg leuk, maar het werk in de zorg is de laatste ja ren wel zwaarder geworden. Niet al leen als gevolg van bezuinigingen, maar vooral doordat ouderen die vroeger naar het Verpleeghuis gin gen. nu hier wonen. Die hebben meer zorg en aandacht nodig. Als we 's morgens vroeg de ronde doen, ont breekt de tijd voor een praatje wel eens. Maar als we later op de dag de kamer doen, kunnen we best even kletsen.' Ziekenverzorgende Anne-Marie Buijsman met mevrouw Annie de Jong (97) (Foto Gerard Timmerman) Een stukje fietsen doen velen bijna dagelijks, maar voor bewoners van het Verpleeghuis en De Gollards is het zeker niet vanzelfsprekend. Om toch een rondje te kunnen maken, heeft Zorgcentrum Texel sinds kort de beschikking over een zogeheten duofiets, die kon wor den aangeschaft dankzij een forse bijdrage van de Stichting tot Steun aan de Vereniging van het Groene Kruis Texel. De stichting beheert de gelden en bezittingen van het voormalige Groene Kruis, de vroegere wijkverple ging Het betreft onder meer verpachte landerijen die vroeger aan deze organisatie zijn geschonken of nagelaten en die, nadat het Groene Kruis is opgegaan in de Thuiszorg en Corbis Plus. zijn ondergebracht in een stichting. Die keert op project basis gelden uit voor maatschappe lijke doeleinden op Texel. Zo is in het verleden geld geschonken aan de Stichting Welzijn Ouderen Texel voor de inrichting van de nieuwe Buureton en voor een zogeheten snoezelruimte in de badkamer van het Verpleeghuis. Er werden in het gebouw aan de Hollewal onder meer een aroma- stream en een bubbelunit geplaatst, omdat dementerende bewoners goed reageren op deze prikkelingen van de zintuigen. Ook fietsen over het eiland is een welkome belevingsvorm voor de bewoners, die onderweg tal van plekjes en gebouwen passeren die ze nog herkennen van vroeger. Omdat ze met meer zelfstandig kun nen fietsen, is de duofiets voor hen een uitkomst. 'Echt een kwaliteits verbetering', vertelt Gerda van der Puyl van het Verpleeghuis. Op de duofiets trappen ze al dan niet mee met een medewerker van het zorg centrum, een familielid of iemand anders. Met de fiets is een investe ring van €3750,- gemoeid, waarvan tweederde werd bijgedragen door de steunstichting van het Groene Kruis. Enige wens is dat er nog eens een hulpmotor op kan worden gezet, zo dat bij straffe tegenwind geen al te hoge inspanning hoeft te worden geleverd. De stichting houdt zich aanbevolen voor sponsors Robbert ven der Bent, voorzitter van de Stichting tot Steun aan de Vereniging van het Groene Kruis Texel, maakt samen met bewoon ster mevrouw Stam uit het verpleeghuis een ritje met de nieuwe duofiets. (Foto Guont rovwtw.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7