HEM A Vakantiekrant Cjroe» TtmrL-Jéxèls het harL, Hoge prioriteit voor ingewenste intimiteit Hamburgers bakken op Groeneplaats Zwerfstenen rotonde symboliseren Texelse aanpak Juridisch steekspel rond omstreden grote carport 'erugdringen aanrandingen RBAD 'RAf^KJISJES Wat kost het? TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER" Beschonken op snorfiets Kampioenschap watertrappen Schade bij aanrijding Dronkaard rijdt door na ongeluk Toon de Haas a Toren B&B m Stockcarweekend Geschept door taxi Grimmig slot housefeest Opnieuw inbraak us elektronicazaak Aanbod voor nieuwe vergunning Politie Texel overlast cn lawaai 45,00 cpenöare dronkenschap C 25,00 urineren op of langs de weg 50.00 jftgaai kamperen e 95,00 rdrankgobruik op Straat 45.00 ?rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0.95 ifTKê {Wil JnrH, te hrt barL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Auch mit deutKhem Text Gratis bijlage 1 EXELSE£jc.Ol)kAjVT Advertenties voor de Vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 7 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Een 27-jarige inwoner van De Koog liep in de nacht van zondag op maan dag tegen de lamp toen hij met een borrel teveel op toch op de snorfiets was geklommen. Nadat hij in de Parnassiastraat was aangehouden omdat hij zonder licht reed, blies hij 560 mg/l, terwijl 220 mg/l wettelijk nog net is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van zes uur. Bovendien werd proces-verbaal tegen hem op gemaakt. In zwembad Molenkoog wordt woensdag 14 juli vanaf 14.00 uur het Texels kampioenschap watertrappen gehouden. Kinderen die willen deel nemen kunnen zich aanmelden bij de kassa van het bad of in het paviljoen. juridisch steekspel over de carport. Volgens de advocaat hoefde Kuip geen bouwvergunning aan te vragen, omdat de caport al vóór 1 januari 2003 is gebouwd en toen was het oude regime van de Woningwet nog van kracht. Het oude regime maakte geen onderscheid tussen recreatie woningen en permante woningen. Het college deed volgens de advo caat aan rechtsongelijkheid door bij de handhaving tegen Kuip wel een onderscheid te maken tussen recreatiewoningen en permanente woningen. Carports mochten vol gens het oude regime vergunmngvrij bij een permanente woning worden Lees verder pagina 5 tegengaan van ongewenste in- iteiten in het uitgaansleven ift het komend seizoen een je prioriteit bij de politie. Politie, itie en gemeente hopen op die nier mogelijke aanrandingen of yachtingen te voorkomen. Stam met het boetebordje van de (ie dat in De Koog komt te hangen om )pers te wijzen op de hoogtes van boe nor overtredingen. el bleek eerder dit jaar landelijk jen de hoogste relatieve stijging ihet aantal aangiften van aanran- 3 Ie hebben. In 2003 werd acht raangifte gedaan, tegen één keer I. Vier gevallen, zowel aanran- jg als verkrachting, deden zich tii het hoogseizoen in De Koog. taanleiding daarvan hebben jus- li de politie en de gemeente beslo- I dat het optreden tegen onge- nste intimiteiten ook een hoge Iriteit bij het toezicht in het jaansgebied moet hebben. 'We |en duidelijk maken dat dit niet bij een aanrijding op de Nieuwlander- 3 zijn vrijdagochtend twee auto's (beschadigd geraakt, maar ble- de inzittenden ongedeerd. Het geval ontstond toen een 55-jarige uw uit De Cockdorp vanaf de gerweg de Nieuwlanderweg op- d, waar op dat moment vanuit de iting van De Cocksdorp een 35- man uit Den Burg naderde. De Ji, die harder reed dan toegestaan, «sde dat remmen niet meer zou len en besloot de auto daarom is in te halen. Ongelukkigerwijs sloot de vrouw, die de andere auto t had opgemerkt, linksaf te slaan, ardoor een aanrijding niet te voor men was. Volgens de politie was vrouw schuldig aan het ongeval, ndat ze voorrang had moeten ver en. Texel hoort', aldus burgemeester Joke Geldorp. Zowel de politie als de dorpswachten zijn alert op onge wenste intimiteiten. De politie is de eerst aangewezene om op te treden bij incidenten. 'Maar de dorps wachten vormen de oren en de ogen van de politie.' De burgemeester had gisteren het zogeheten lokaal driehoeksoverleg met officier van justitie M, van den Heuvel, teamleider Jan Pluimert van de politie op Texel en een politie- vertegenwoordiger uit Den Helder, waarbij werd vooruit geblikt op het naderende hoogseizoen. Het tegen gaan van agressie, geweld, drugs gebruik, alcohol en glas op straat en wildplassen zijn andere zaken waar aan de drie instanties een hoge prio riteit hebben gegeven. Voorzitter Rein Stam van Horeca Nederland afdeling Texel, de Stichting Horecabelangen De Koog en de Vereniging De Koog Badplaats kreeg van Geldorp een bord voor in de Dorpsstraat waarop staat vermeld welke boetes stappers kunnen verwachten voor overtredin gen. Dit jaar worden van vrijdag 16 juli tot en met vri|dag 13 augustus extra agenten en dorpswachten ingezet om het hoogseizoen in De Koog or dentelijk te laten verlopen. Ook tij dens het Sea Streetfestival op 27 en 28 augustus lopen er dorps wachten rond. De totale kosten voor de extra inzet bedragen volgens een woordvoerder van de gemeente €40.000,-. Die kosten worden ge deeld door de gemeente, de horeca en de strandexploitanten. De laatsten betalen mee aan het project waarbij de dorpswachten na sluitingstijd gaan optreden als verlengde dorps wacht De portiers van de horecagelegenheden nemen na slui- Lees verder pagina 5 Een 26-jarige automobilist uit Den Burg verloor in de nacht van donder dag op vrijdag op de Eendrachtsweg nabij De Cocksdorp de macht over het stuur, belandde met hoge snel heid naast de weg, reed dwars door een schrikhek en reed tegen de dijk op. Volgens de man zelf vloog zijn auto over de kop, maar kwam hij weer op vier wielen terecht, waarna hij naar huis reed. Een vriend bracht hem later terug naar de plaats van het ongeval om te kijken wat er precies was gebeurd. Daar trof hij de politie, die hem meenam naar het bureau. Hij bleek flink te hebben gedronken: 610 ug/l, waar 200 nog net is toegestaan Zijn rijbewijs werd ingenomen en hij kreeg een proces-verbaal. De jeugd van De Waal bij de drie zwerfstenen met inscriptie op het middenterrein van de rotonde. (Foto coram Timmerman) 'Samen één Texel.' De woorden op de drie zwerfstenen op de rotonde van De Waal staan symbool voor een volgens vele onontbeerlijke aanpak op het eiland. 'Want zonder samenwerking bereik je niets', zei verkeerswethouder Corrie Heijne zaterdag bij de ingebruikname van Het schaap met de vijf poten. Het was in meerdere opzichten feest in De Waal. De rotonde - die vijf po ten telt - maakt een eind aan een onveilige situatie waarvan met name fietsers nogal eens de dupe waren, doordat ze bij het oversteken op een auto botsten. 'Ik heb er heel wat overeind geholpen', zei Han Pastoor van de Waalder dorpscommissie. De rotonde, met daarvoor een bocht in het fietspad, vormt een dermate op vallend obstakel dat fietsers het wel laten om zonder goed uit te kijken over te steken en snellere verkeer is wel gedwongen gas te minderen. Pastoor hoeft sindsdien geen fietsers meer overeind te helpen. Vrijwel heel De Waal was dan ook present bij de opening, waarbij de straffe wind er voor zorgde dat de opgelaten ballon nen met een grote vaart in de richting van Vlieland werden geblazen. Feest was het ook omdat wethouder Corrie Heijne zaterdag vijftig jaar werd, een mijlpaal die de organisatie niet ongemerkt voorbij liet gaan. Eén van de onthullingen betrof een fiet sende Sarah, een verwijzing naar haar verleden als rijwielverhuurder, met daarop de dubbelzinnige tekst 'het eerste rondje is voor mij'. Niet op de fiets, maar achter het stuur van een vrachtauto van Gemeentewerken maakte Heijne, die kennelijk van veel markten thuis is, het eerste rondje over de rotonde. Vervolgens be diende ze zelf de kraan waarmee ze een zwerfsteen op de rotonde plaatste. Het betrof één van*de drie zwerfstenen die met medewerking van Arie Maat en Mark Pijper waren gegraveerd. Heijne ging niet voorbij aan het roerige verleden van de ro tonde, waarvoor (naast een stukje grasland van Koos Tjepkema) een hoek grond nodig was van Jan van der Haas Die vroeg een dermate hoge prijs, dat de gemeente de ro tonde afblies, omdat de door de pro vincie gestelde deadline met kon worden gehaald. Dat de rotonde, waaraan de provincie een flinke bij drage heeft geleverd, er toch kwam is te danken aan de Stichting Agra risch Texel, die er via een kavelruil voor zorgde dat Van der Haas elders grond kreeg en alsnog terrein afstond aan de gemeente. Heijne liet in haar toespraak merken verwijten aan haar adres onterecht te vinden. 'Het gaat om het resultaat. Ik zou het een vol gende keer wéér zo doen.' Om de rotonde een Texelse uitstraling te geven, wordt er komend najaar een tuinwal op gebouwd. De Waal zou zichzelf niet zijn als aan de opening geen dorpsfeest was ver bonden. Reden voor een aanwezige te overwegen een cameraploeg van SBS6 te bellen, omdat het volgens hem niet eerder is voorgekomen dat een dorp de komst van een rotonde aangrijpt voor een feest. Oud-eilandgenoot Toon de Haas hoopt 23 juli zijn 75ste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid daarvan heeft de schilder in Galerie Langewaal een expositie met opmerkelijk hoog Texelgehalte. Pagina 2 Toen het gebouw van B&B accoun tants en adviseurs destijds aan de Abbewaal verrees, waren de reacties verdeeld Minstens zo spraakmakend is het nieuwe kantoor, dat morgen officieel wordt geopend. Pagina 5 Ruim zestig stockcars verschijnen komend weekend aan de start van het Texel Open Stockcar Formule 1 Speedweekend. Het evenement mag zich verheugen in de belangstelling van internationale toppers. Pagina 7 Een 25-jange vrouw uit Oudeschild is in de nacht van zaterdag op zondag, rond 3.20 uur, in de Dorpsstraat in De Koog geschept door een taxi. Ze belandde daarbij bovenop de motor kap. Het slachtoffer werd ter plaatse onderzocht door ambulanceperso neel, dat alleen maar kneuzingen constateerde. De vrouw maakte deel uit van een groepje wandelaars, dat de weg overstak, juist op het moment dat de taxi naderde. De chauffeur, een 43-jange man uit Den Burg, kon de vrouw niet meer ontwijken. Een vakantievierende politieman in burger -die-zich zorgen maakte over de grimmige sfeer aan het slot van een housefeest dat vrijdagavond in een discotheek in Den Burg werd gehouden, heeft omstreeks 2.00 uur de hulp ingeroepen van een Texelse collega. Zo'n 40 tot 50 van de 200 bezoekers verpesten volgens de po litie aan het eind van de avond met hun gedrag het feest. Ter plaatse hoefde de politie niet in te grijpen, maar om escalatie op straat te voor komen zorgde de politie er wel voor dat er extra taxi's waren waarmee de uitgaanders snel konden worden af gevoerd. (Advertentie) (Advertentie) lui- ne. »or de tweede keer in tweeën- gaj n^alf jaar tijd is de Expertzaak in de gebroeders Schoorl het ikpunt geweest van inbrekers. In zjjn nacht van donderdag op vrijdag /an °9en ze aan de haal met uiteen- Jende soorten elektronica-appa- luf tar' iie- dj oens de grootscheepse verbou- ,a. "g van de elektronicamarkt eerder len laar werd de zaak voorzien van i kostbaar beveiligingssysteem. sondanks wisten de inbrekers zich lui- te verschaffen en ongemerkt ie- erlei spullen mee te nemen. Ze >n- ®nen binnen via een dakraam, dat Het iveüigd was met een stuk beton- jt e' 'Ze hebben er de tijd voor ge- at J|aen', concludeert Gert-Jan op tkoorl, volgens wie de daders de lol "k behoorlijk overhoop hebben ahaald en die zich erover verbaast niemand iets heeft gemerkt. Hij iel "sekt van een aanzienlijke schade, of nder de gestolen spullen veel mo- a «telefoons, digitale camera's, vi ef w- en andere apparatuur. Doordat ®9ens de hoge kosten geen "aakverzekering was afgesloten, jtolen de gebroeders zelf op voor 'schade. Momenteel beraadt het rii' ach over extra maatregelen 'e soortgelijke schade in de toe tst moeten voorkomen. Dirk Kuip mag een nieuwe bouw vergunning aanvragen voor een omstreden veertig vierkante meter grote carport bij zijn recreatie- huisjes aan de Maaikeduinweg in De Koog. Dat aanbod deed een vertegenwoordiger van het college tijdens een zitting van de commis sie Bezwaarschriften. Hij moet dan wel een vergunning voor twee carports van elk twintig vierkante meter aanvragen. De commissie Bezwaarschriften be handelde bezwaren van Kuip tegen een in maart genomen besluit van burgemeester en wethouders dat hij de zonder vergunning gebouwde carport vóór 15 juni had moeten af breken. Carports mogen maximaal twintig vierkante meter groot zijn. Kuip vindt dat het college hem op onterechte gronden heeft aangepakt. Zijn advocaat liet tijdens de zitting onder meer weten dat de carport er uit ziet als één geheel, maar dat het er in feite twee zijn, omdat twee recreatiewoningen er gebruik van maken. Burgemeester en wethouders zijn bereid de Koger tegemoet te komen, maar dan moet hij wel aan een paar voorwaarden voldoen. Een scheiding aanbrengen in het midden van de carport, is niet voldoende. Er moet minimaal een halve meter tussen ruimte tussen beide carports zitten. Ook moet de achterwand deel uitma ken van de constructie. Nu is de achterwand nog geen dragende muur. Het college is bereid in de tus sentijd de handhaving op een lager pitje te zetten en de verbeurd verklaring van de dwangsommen op te schorten. Kuip en zijn advocaat besloten tijdens de zitting het aanbod in beraad te houden. Zowel de advocaat als het college had zich grondig voorbereid op een Rond koffietijd hamburgers bakken op de Groeneplaats. Brugklassers van de OSG hadden er weinig moeite mee tijdens de jaarlijkse brugklas- markt, die vri|dag voor de verande ring op de Groeneplaats werd gehou den. De school was uitgeweken, omdat op het terrein waar de markt anders werd gehouden geen ruimte meer was. Daar staan sinds het be gin van het schooljaar noodlokalen om het ruimtetekort binnen de school het hoofd te bieden. Het bakken en verkopen van hamburgers was één van de vele activiteiten op het plein. Overal hadden de leerlingen plekjes ingericht waar spullen of etenswaar werden gemaakt en verkocht. Er kon den spelletjes worden gespeeld, een lerares had zich verkleed als waar zegster en een groep meiden had een nagelstudio ingericht waar bezoekers de handen mooi konden laten ma ken. Hamburgers, hotdogs of zakken popcorn gingen ondertussen grif van de hand. 'Ik had gedacht dat ik aan vier potten met knakworsten wel ge noeg had, maar er zijn er zes opge gaan'. aldus leerling Jan Willem Bak ker, Simon Kramer schat tegen twaalf uur dat hij bijna vijftig hamburgers heeft gebakken. Hamburgers deden het goed tijdens de brugkiasmarkt, die vrijdag voor de verandering op de Groeneplaats werd gehouden. (Foto Jemen van Hattum)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1