2 Avonturen Engelandvaarders op schrift Toon de Haas exposeert veel recent Texels werk E Agenda E teso Tot 31 juli in galerie Langewaal TEXELSE COURANT Hoogwater te Oudeschild TEXELS E™COUR Alex Verburg signeert roman G tslacigd Start verkoop Jongerenkaart Kulcha Far I in Question Plaza Diggels M\jn idee... Schouwburgreizen Rommelmarkt in Den Hoorn De Witte Engel Deelnemers festival spelen Brahms DINSDAG 6 JULI 2004 Dinsdag 6 juli: In de doopsgezinde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een con cert van Wieke Ubels (sopraan). Else Schaaij (fluit), Mariëtte Gort (cello) en Wim Leising (piano). De toegang Is gratis; na afloop wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Harry Potter III (aanvang 13.00 en 16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Shrek (14.00 en 16.15 uur), de ondertitelde versie van Harry Potter III (18.45 uur), de ondertitelde versie van Shrek (19.00 en 21.30 uur) en The day after tomorrow (21.45 uur). Woensdag 7 juli: In De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur de hervormde kerk te bezichtigen. In tegenstelling tot wat gebruikelijk was. is het orgel niet te bespelen. Ria Trap in Oosterend verzorgt een verkorte Reiki-cursus II. Aanvang 19.00 uur. Opgave via tel. 318219, 06-12647553 of e-mail riatrap® oosterend.com, In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp begint om 19.30 uur een bingo. Om 19.30 uur begint op het strand bij paal 28 (De Krim) een crossloop van Atletiekvereniging Texel. In schrijven vanaf 19.00 uur in het paviljoen In De Schuilhut in De Koog is van 19.30 tot 20.30 uur de bibliotheek geopend. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.45 uur een open bridgedrive. Om 20.15 uur begint aan de Kot- terstraat 24 in Oosterend een informatieavond over borstvoe ding. Thema 'Voor moeder en kind'. Entree €3,-. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Harry Potter III (aanvang 13.00 en 16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Shrek (14.00 en 16.15 uur), de ondertitelde versie van Harry Potter III (18.45 uur), de ondertitelde versie van Shrek (19.00 en 21.30 uur) en The day after tomorrow (21.45 uur). Donderdag 8 juli: In zwembad Molenkoog wordt van 10.00 tot 12.00 uur de jaarlijkse sportieve ouderenochtend gehou den. Onder muzikale begeleiding van Gerrit Terwindt kunnen men sen van 55 jaar en ouder kennis maken met verschillende spor tieve activiteiten. De hervormde kerk van Den Hoorn kan tussen 14.00 en 16.00 uur worden bezichtigd onder begelei ding van een gids. Ria Trap in Oosterend verzorgt een verkorte Reiki-cursus I. Aanvang 19.00 uur. Opgave via tel. 318219, 06-12647553 of e-mail riatrap® oosterend.com. Bij Texel Catering Service in Oude- schild begint om 19.00 uur een kookworkshop met Texelse producten. Deelname kost €35,-, reserveren via tel. 313791 Onder de titel 'Hoe bevalt het Gemini?' wordt van 19.00 tot 21.00 uur een voorlichtingsavond voor zwangeren en partners ge houden in het ziekenhuis in Den Helder. In De Schuilhut in De Koog is van 19.30 tot 20.30 uur de bibliotheek geopend. In de hervormde kerk van De Koog begint om 20.00 uur een Duits talige dia-avond over Texel. Toe gang €1,20. Di. 06 0.14 en 12.15 u. Wo. 07 1.00 en 13.05 u. Do. 08 1.30 en 13.50 u. Vr. 09 1.54 en 14.24 u. Za. 10 2.30 en 15.15 u. Zo. 11 3.15 en 15.55 u. Ma. 12 4.00 en 16.50 u. Dl. 13 5.00 en 17.37 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 11 juli op om 05.28 uur en gaat onder om 22.04 uur; 9 Juli laatste kwartier. Organist Kees Verkerk ges concert in het Hoornder l Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien del lands gesproken versie vat Potter III (aanvang 13.00 et uur), de Nederlands gesj versie van Shrek (14.00 et uur), de ondertitelde vers Harry Potter III (18.45 ui ondertitelde versie van (19 00 en 21.30 uur) en Ti after tomorrow (21.45 uur), Vrijdag 9 juli: In De Cocksdorp is van 10, 13.30 uur de hervormde k bezichtigen. In tegenstellii wat gebruikelijk was, is hel met te bespelen. Het jeugd- en jongerenweil om 17.00 uur met de verka de Jongeren Vakantiekai jongerencentrum Time Out hal van de Muziek- en school. In Oudeschild begint om 19; een ringsteekwedstrijd oi Texels kampioenschap. De internationale multicu band Kulcha Far I and the Roots Disciplines, waarin laars Ger Schater en Belind Diesen meespelen, speelt te bereiding op hun concerten jazzfestival in Montreux ee out in Question Plaza in Den Het optreden begint om 22J en is gratis toegankelijk. In Cinema Texel draaien del lands gesproken versie van Potter III (aanvang 13.00 en uur), de Nederlands gesp versie van Shrek (14.00 en uur), de ondertitelde versi Harry Potter III (18.45 uu ondertitelde versie van (19.00 en 21.30 uur) en Th after tomorrow (21.45 uur). h Om de drukte de baas te ki zet TESO in en rond het einde geregeld een extra tx De veerdienst verzorgt dar half uur een afvaart, zowel Texel als vanuit Den Held: gebeurt donderdag en ma van 9,30 tot 16.00 uur, vrijdt 6.30 tot 20.00 uur, zaterdi 8.30 tot 15.00 uur en zond: 14.30 tot 20.00 uur. Autom ten moeten desondanks re' houden met wachttijden. D dragen donderdag in Den tussen 9.00 en 16.00 uur na wachting een half uur en vrijdag op Texel tussen 8: 15.00 uur en in Den Heldert 9.00 en 19.00 uur oplopen! derhalf uur. Zaterdag bedra geschatte wachttijd op Text sen 9.00 en 12.00 uur en ir Helder tussen 9.00 en 17.1 een uur. Zondag moet op tussen 16.00 en 20.00 uur verwachting een half uur w gewacht. En maandag m: Den Helder tussen 10.00 en uur mogelijk een half uur tv gewacht. Nadere informal worden verkregen via tel. 369600 of e-mail info@teso. veerdienst heeft ook een website: www.teso.nl. k: i Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourarf Gerard Timmerman (hoofdredactw Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 315 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al ooza advertentieconlrocten en aAntxed-'V toe zJ|n van toepassing de Regelen voor het W wezen van de Stichting ROTA. gevestigd ta zoals gedeponeerd bij de Kamer van KoophthJ brieken te Amstordam onder nummer 41 tW exemplaar van de Regelen voor het Adverts? wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar €33,65 32.10 <»-* Per jaar 65,60 63.50 Bij verzending naar het buitenland! portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperiode Oud-Texelaar Alex Verburg signeert zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur bij Nauta Boek zijn nieuwe roman En najagen van wind. Verburg debu teerde twee jaar geleden met het suc cesvolle Het huis van mijn v< rig jaar verscheen van zijn N lijk het gras, een bundeling va' gesprekken met beroemdl^ vergankelijkheid. En naiag wind handelt over Peter, joV Amsterdam, die door een reo' tie gedwongen wordt na te over de kwetsbaarheid van1" Tegen het decor van de expositie van de Opstand van de Georgièrs overhandigde Gelein Jansen de eerste twee exemplaren van zijn boekje aan de laatste twee nog m leven zijnde Engelandvaarders, Wim de Bloois (midden) en Cor Dros (rechts). (Foto Joop Rommets) Van het begin van de Opstand van de Georgiërs in april 1945 en de eerste plannen om hulp in Engeland te ha len, tot de levensgevaarlijke reis van Texel naar Mundesley over een door mijnen en Duitse schepen bedreigde Noordzee. Van de indrukwekkende ontmoeting met koningin Wilhelmma in Londen tot de moeizame terugreis door België en Nederland. Het com plete verhaal van de tien Texelse Engelandvaarders is sinds zondag opgetekend verkrijgbaar. Het relaas is van de hand van Gelein Jansen, die zich baseerde op het verslag van de leider van de expeditie, Klaas van der Kooi Gzn. (zoals dat in 1945 werd opgesteld), en recente gesprekken met Cor Dros, samen met Willem de Bloois de enige nog in leven zijnde Engelandvaarder. Eerder verschenen van Jansens hand vergelijkbare brochures over de be levenissen van Neel Klumper, wier man werd vermoord door de Duit sers. en de Amsterdammertjeskin deren uit de grote steden die in de hongerwinter naar Texel werden ge stuurd om aan te sterken. Genoemde werkjes werden ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking op 4 mei ver spreid onder de Texelse scholieren. Of dat met het nieuwste boekje. Texelse Engelandvaarders, ook gaat gebeuren, is nog niet zeker, maar Jansen heeft zich bij het schnjven wél op de oudere jeugd van de basis school gericht. 'Vandaar ook dat ik de mannen in het verhaal gewoon bij hun voornaam, Cor, Klaas en Wim, heb genoemd. Dat spreekt kinderen veel meer aan Catamaranzeilen, waterskiën, rond vluchten maken en karten. Het zijn een aantal van de activiteiten die Texelse jongeren deze zomer met korting kunnen beoefenen met de Texelse Jongeren Vakantiekaart. De verkoop van de kaart, die voor de negende keer wordt uitgegeven, vindt vrijdagmiddag om 17,00 uur plaats in jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan of in de hal van de Muziek- en Dansschool als de verbouw van het jongerencentrum nog niet is voltooid. De kaart, die bestemd is voor Texelaars van 11 tot en met 14 jaar oud, kost 17,-. Jongeren kunnen er maximaal vier activiteiten mee beoefenen uit in to taal achttien sporten die worden aan geboden. De andere zijn surfen, (indodr)karten, sportvissen op zee, decoraties maken, paardnjden, squa shen, skaten, bowlen, aerobics, wad excursies maken, golfen, branding- kanoën, brandingraften en boog schieten. De laatste is voor het eerst opgenomen in de activiteitenlijst en wordt verzorgd door de Eiland- schutters. De Waterskivereniging houdt opnieuw een speciale middag waarbij jongeren zich op een grote gele banaan over het water kunnen laten trekken. De Sportraad heeft zich op verzoek van de gemeente garant gesteld voor de Vakantiekaart, zodat de activiteit, ondanks de problemen bij de Welzijnsstichtmg, door kan gaan. De garantstelling moet de deelnemende bedrijven en verenigingen zekerheid bieden, aldus het Jeugd- en Jonge renwerk Jongerenwerkster Carla Schrama heeft inmiddels een rondje langs de groepen 7 en 8 van de ba sisscholen gemaakt om tekst en uit leg te geven over de Vakantiekaart en er zijn folders uitgedeeld waarin de activiteiten en de mogelijkheden wor den beschreven. Brugklasleerlingen en tweedeklassers van de OSG die nog geen folder hebben, kunnen er een krijgen bij de rapportuitreiking op school of vrijdagmiddag ti|dens de verkoop van de kaart De internationale multiculturele band Kulcha Far I and the Inner Roots Dis ciplines, waarin Texelaars Ger Scha ter en Belinda van Diesen meespelen, speelt ter voorbereiding op hun con certen op het jazzfestival in Montreux vrijdag een try-out in Question Plaza. Dit eerste optreden van deze forma tie rond de uit Zimbabwe afkomstige reggaezanger Kulcha Far I begint om 22.00 uur en Is gratis toegankelijk. De band speelt voornamelijk nummers van de beide CD's van de zanger, met de nadruk op het materiaal van de op Texel opgenomen CD African Rasta. die in december 2003 verscheen. The Inner Roots Disciplines bestaat naast zanger Kulcha Far I uit Zimbabwe en beide Texelaars uit John Shook jr. (Verenigde Staten, bas), Ebou Gaye Mada (Gambia, percussie en stem), Bachir Dia (Senegal, keyboard en zang). Marlen Davers (Nederland, slagwerk). Omar Ka (Senegal, zang). Sinds donderdag is de Nederland se taal verrijkt mèt een nieuwe uit drukking: je Balkenende-moment hebben. Het staat voor zoiets als opkomen voor fatsoen. Dit naar aanleiding van de manier waarop columnist Jan Mulder zich in Villa BvD had uitgelaten over bonds- trainer Dick Advocaat. Agressie bij de Mulder-aanhan gers.Waar bemoeit JP zich mee. waar blijft de vrijheid van menings uiting als Mulder met eens meer vrijuit Advocaat verbaal mag op hangen? Blinde vlek bij de protest- aantekenaars is hun verbod op vrije meningsuiting van mensen die plei ten voor betere omgangsvormen. Wijzen op ongewenst gedrag ver eist wel enige moed. Moed die mij afgelopen zaterdag ontbrak. De zomerse rommelmarkten zijn weer begonnen en nog niet afgestompt door steeds weer hetzelfde ging ik welgemoed nchting Oosterend, dat het spits afbeet. Kinderen boden opgewekt voor een scheet en ze ven knikkers hun en hun moeders overtollige waar te koop aan. Een damef?) voor mij tilde een vaas op. keurde hem en liet hem toen, ik neem aan per ongeluk, uit haar han den vallen. Maar hij was wel aan diggels. Alsof er niks gebeurd was, slenterde ze zonder te betalen ver der, de kleine koopman perplex achterlatend Op een scherf zag ik nog net het duizelingwekkende be drag van vijftig eurocent staan. Waar bleef mijn Balkenende-mo ment? Ik zag het liggen, maar om gedoe te voorkomen, liet ik het moment waar het was. Waaruit zonneklaar blijkt dat ik nog niet klaar ben voor de functie van eerste mi nister. Nog nadenkend over mijn lafheid kwam ik even later bij de diggelenkraam, waar aardewerk dat markt na markt onverkocht blijft de unieke kans krijgt om kapot ge gooid meer in het laatje te brengen dan met het oortje er nog aan Een paar keer gooien bracht ruimte: een volgende keer zeg ik wat van die vaas, wantin een samenleving waar zelfs rubberboten van strand- wachten vandaalbestendig moeten zijn en niet 's nachts zonder toe zicht op strand achtergelaten kun nen worden, mankeert iets aan goed fatsoen. Eén JP maakt nog geen zomer, maar Tony Blair kwam vrijdag al met een verengelst Balkenende-mo ment. Als die momenten zo snel internationaal gaan, moeten we er dan op Texel niet rap achteraan als we bij willen blijven in de vaart der volkeren? Geen hekken om de strandreddingboten, maar gewoon elkaar onder aanvoering van onze eigen eiland-premier, die niet voor niets in Den Hoorn woont, de goede kant optoodsen? Pien Verberg De eerste twee exemplaren werden zondag door Jansen geschonken aan Wim de Bloois en Cor Dros. Dat gebeurde in het Luchtvaartmuseum op het vliegveld, waar de Opstand van de Georgièrs een centrale plaats Inneemt en waar ook aandacht wordt besteed aan de opvallende daad van de tien Texelaars. Een derde exem plaar was voor Theo Witte, de voor zitter van het museum, die het boekje een bijzondere bijdrage aan het mu seum noemde en belangrijk voor het in stand houden van de herinnering. Het werk is (voorlopig) alleen verkrijg baar bij het museum. Inmiddels zijn bij culturele organisa tie Windkracht 7 zoveel aanmeldin gen binnengekomen voor de schouwburgreizen dat de voorstellin gen van Tineke Schouten, Boudewijn de Groot en Brigitte Kaandorp zijn uitverkocht. Wel zijn er nog kaarten te bestellen voor de voorstellingen van Veldhuis en Kemper, Van Muiswinkel en Van Vleuten, Dolf Jansen, The New London Chorale, Nabucco, Hans Liberg en Het Groot Niet Te Vermijden. Kaarten bestellen kan tot 10 juli bij Windkracht 7, tel. 312696, of e-mail windkracht7@hotmail.com. Het festival van de Haarlemse oplei ding wordt van 16 tot en met 25 juli gehouden, de deelnemers zijn jonge musici die in diverse combinaties onder leiding van gekwalificeerde docenten een programma instude ren. Het Galamian Institute of Music is een particulier muziekinstituut, dat individuele viool-, altviool- en cello- lessen verzorgt, kamermuziekcoach- ing, amateurensembles, en auditie trainingen. Het instituut is genoemd naar de vermaarde vioolpedagoog Ivan Galamian, leermeester van oprichtster Skye Carman (concert meester van het voormalig Noordhol lands Philharmonisch Orkest). An dere Nederlandse violisten die les hebben gehad bij Galamian of zijn assistente Dorothy Delay zijn Vera Beths. Jaap van Zweden en Peter Brunt. Het Galamian Institute werd in 2002 opgericht. De deelnemers aan dit (tweede) fes tival werken zes dagen aan hun re pertoire, terwijl tussendoor tijd is voor ontspanning in de vorm van excur sies, museumbezoek en picknicks. Het concert in de doopsgezinde kerk begint om 20.00 uur. Meubels, huishoudelijke apparaten, boeken, fraai gerestaureerde klokken en vele honderden andere gebruikte artikelen zijn te koop op de grote rommelmarkt die zaterdag 10 juli van 9.00 tot 13.00 uur wordt gehouden op het terrein van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn Alles is 'ge garandeerd prima', laten organisator Ferry Zwanenburg en zijn vrijwillige medewerkers weten. In één van de schuren wordt een koffiehoek inge richt, waar de bezoekers rustig kun nen bijpraten Ook zijn er vers gebak ken oliebollen op de markt ver krijgbaar. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van het Hoorn der kerkje. Oud-eilandgenoot Toon de Haas uit Amstelveen hoopt 23 juli zijn 75ste verjaardag te vieren. Ter ge legenheid daarvan heeft de schil der in Galerie Langewaal in De Waal een expositie met opmerke lijk hoog Texelgehalte. 'Een uit barsting van nostalgie', zei iemand die zondagmiddag bij de officiële opening langs de 21 olieverf schilderijen en aquarellen liep en vervolgens zag dat alle schilderijen dit jaar of verleden jaar zijn ge maakt. Recent werk dus, van een nog steeds productieve kunste naar. Dé teleurstelling bij de opening was dat De Haas zelf wegens ziekte ver stek moest laten gaan. Hij was door een longontsteking geveld en men moest zich dus behelpen met een zelfportret met als achtergrond de Blazerstraat In Oosterend onder de veelzeggende titel 'Weg van Ooster end'. De teleurstelling was welge meend. De markante De Haas boeit niet alleen door zijn schilderkunst, maar ook door zijn verhalen, die uit blinken door humor en kennis van alles wat Texels en in het bijzonder Oosterends is. Hoewel hij al sinds 1955 niet meer op Texel woont, komt hij er nog zeer regelmatig, in het bij zonder de laatste tijd voor het maken Miranda Meijer (18) uit Den Burg is aan het ROC in Den Helder geslaagd voor de opleiding Verzorgende IG. Nelleke Kok (19) uit Den Burg be haalde aan het ROC in Den Helder het diploma Verzorgende IG. De 19-jarige Mariska Brouwer uit Oosterend is aan het ROC in Den Helder geslaagd voor de opleiding Verzorgende IG. Ze heeft een baan gevonden in een verpleeghuis in Harderwijk. van de schetsen die werden uitge werkt voor de tentoonstelling die tot en met 31 juli in Langewaal is te zien. Overigens wordt de 'jarigheid' ook in zijn woonplaats gevierd in de vorm van een expositie in het centrum Aemstelle. Texelaars waarderen het werk van De Haas om de herkenbaarheid van de ruig opgezette eilandelijke land schappen eh dorpsgezichten, maar zijn oeuvre is zeer divers. Ook stille vens, bloemen en in het bijzonder portretten vonden over het algemeen vlot hun weg naar particuliere klan ten, bedrijfsleven en overheden De Haas is in zowel binnen- als buiten land actief en bracht ook anderen de kunst bij, onder andere bij de Amster damse Zondagsschilders en de Europaische Akademie für Bildende Kunst in Trier. Op de officiële start van de expositie was een grote schare genodigde kunstliefhebbers en andere relaties van De Haas en de galerie afgeko men, waaronder zijn echtgenote Adri Markus. Het openingstoespraakje werd afgestoken door Theo Timmer van boekhandel Het Open Boek, die in de loop der jaren op basis van vriendschap en zaken met Toon de Haas te maken heeft gehad. Hij zei het moeilijk te vinden om De Haas als Rhoman Hillen (24) uit Eierland vol tooide aan de HVA in Amsterdam de opleiding HTS Bouwkunde. Hij mag zich nu bouwtechnicus noemen. De Witte Engel verzorgt in juli en au gustus geregeld demonstraties en workshops voor mensen die het leuk vinden om creatief bezig te zijn. De meeste cursussen duren ongeveer twee uur. Een overzicht is verknjgbaar In de winkel, Binnenburg 15 in Den Burg. 75-|arige te zien. 'Het is moeilijk om je daar de VUT bij voor te stellen. Blijf je als kunstenaar jonger?' Timmer constateerde dat Texel voor De Haas te klein werd, maar dat hij meerOost- erender is gebleven dan menigeen die niet vertrok. 'De mensen en het landschap, hij kent het allemaal als zijn broekzak'. Timmer bracht De Haas' jeugdvriend en dichter Under Kuiper ter sprake en bewees met het voordragen van een gedicht de over eenkomst die De Haas en 'land- schapsdichter' Kuiper hebben bij het beleven van hun omgeving. Tegelijk met De Haas tonen Maud Engberts en Vrem Kruisheer-Bai uit Groningen werk in Langewaal. Eerst genoemde maakt beeldjes in keramiek, brons en aluminium- cement. Volgens eigen zeggen con centreert te zich op mens- en dier figuren en dat blijkt uit beeldjes als Lezende Vrouw (keramiek), Schaap met Lam en het vrouwelijk naakt Geke Kruisheer maakt herkenbare keramiek, die vriendelijk overkomt: een vogel, een zoutpot, een hang buikzwijntje en een bankje met pop pen. Ze zegt dat het rustig met de hand opbouwen van holle vormen haar fascineert, wat zowel geldt voor gebruikvoorwerpen als vrije mens- en dierfiguren of een combinatie van beide. Do drie exposanten. Maud Engberts flinks) en Vreni Kruisheer bij een zelfportret met Oosterender achtergrond van Toon de Haas. (Foto Harry da Graal) Als afsluiting van het festival geven deelnemers aan het Zomermuziek- festival van het Galamian Institute of Music uit Haarlem vrijdag 23 juli een concert in de doopsgezinde kerk in Den Burg. Op het pro gramma staan werken van onder meer Brahms, Schubert, Sjosta- kovitsj en Joplin. De 21 -jarige Matthias Schrama van 't Horntje is aan het ROC in Den Hel der geslaagd voor de 4-jarige MBO- opleiding werktuigbouwkunde. Hij vervolgt zijn opleiding in Leiden aan de school voor instrumentmaker.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2