Holle weggetjes worden gekoppeld Vakantiekrant 005: OZB omhoog n Zalmsnip vervalt Cjroen ^warLr Jexel s in het L, szwaren nieuw hostel tayokay verworpen Golven afhankelijk van ritme Vivaldi Wandelnetwerk in Hogeberggebied Vakantiekrant igere uitkering Rijk verwacht -*vwonenden stappen naar rechter de pomp Drankrijder drie keer in de fout Alcohol en drugs Programma over Hollands landschap Wereldkampioen Fekonsieskuur Bollenbedrijf Klif Eigenaar haalt gestolen fietsen op tijd van boot TEXELSE^COURANT Folder niet gehad?! ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11892 rEXELSE VRIJDAG 9 JULI 2004 COURANT schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 financiering van de kanjer- den, waaronder het raadhuis shulpverleningspost, wil het de Onroerend Zaken Be- ig in 2005 met twee procent verhogen en de toeristen- iting met vijf cent extra. Vol- e week buigt de gemeente- zich over de voorstellen van w, maar een besluit hoeft pas end najaar te worden geno- Korstellen staan in de zogeheten mota 2005-2008, waarin b en w ekenen hoe de gemeente er de mde jaren financieel voor staat, roskleurig is dat niet. Door uit- pende oorzaken daalt de Alge- Uitkering van het Rijk aan emeente met €315.000 naar 163.318,-. Inclusief het begrote dat het gevolg is van rijks- mgingen in 2004, dreigt de fi- iêle reserve van de gemeente .000,- beneden de ondergrens 1,815 miljoen te komen. Om dit zuiveren stellen b en w voor de ichte winst op de exploitatie van atiegebied De Koog (Nikadel) 540.500,- aan de reserve toe te Maar daarmee zijn nog niet alle pro blemen opgelost. Door de onzekere financiële situatie bij het Rijk houdt de gemeente rekening met een extra korting van de overheidsuitkering in 2005 van omstreeks €220.000,-. Voorstellen voor maatregelen om dit op te vangen doet het college nog niet. 'Twee jaar geleden dreigde ook een tekort, toen van €750.000,-. De bezuinigingen die we toen hebben doorgevoerd, bleken achteraf niet nodig omdat de uitkering van het Rijk uiteindelijk meeviel', vertelt wethou der Annie Hin, die gisteren de Kader nota namens het college presen teerde. Op langere termijn is het financiële beeld rooskleuriger. De gemeente gaat in 2007 uit van een overschot van €144.000,- en in 2008 van 226.000,-. Kanjerprojecten Helemaal voor niets zijn de bezuini gingen in 2002 overigens niet ge weest. Met het geld dat de gemeente toen overhield, kan straks een deel van de kanjerprojecten worden gefi nancierd, stelde de wethouder. Voor alle projecten (gemeentehuis, Mu ziek- en Dansschool, brandweer, Die stijgt hierdoor tot OSG De Hogeberg en De Reede van |50Q.- boven de ondergrens.Lees verder pagina 5 Kunstenaar Dirk Hakze bekijkt met een van de leerlingen van de Thijsseschool de zelfgemaakte schilderijen. smst van het nieuwe hostel layokay aan de Haffelderweg kt niet geheel aan de nota ;me en Recreatie, maar is teden om de bouwvergun- |0 weigeren. Dat is kort- Dd de uitspraak van de com- e Bezwaarschriften op de aren die omwonenden Hans Vs, Jan Moens en Cock wiler hadden aangetekend, emeester en wethouders heb- un bezwaren ongegrond ver- d. De drie zijn het niet eens de uitspraak en beraden zich ralgstappen. risdeBezwarencommissievol- !K het college op zich niet aan het H ngspunt dat verplaatsing dient beuren naar de concentratie den De Koog of De Cocksdorp, 3 is het niet onoverkomelijk. 'De itelt dit niet als harde eis'aldus «nmissie. In de vorig jaar vast- idetoerismenota staat letterlijk .oncentratie bij voorkeur moet svinden in de concentratiege- e. De commissie ziet door de «voeging van jeugdherbergen rama en de Eijercoogh geen itiéle verandering van de ree- druk in Den Burg en omgeving ön, omdat de verplaatsing van J groepsverblijven zich afspeelt nhet huidige vestigingsgebied. «ordt de druk op de directe »ing van het nieuw te bouwen vergroot door de komst van 'euwe groepsverblijf met 240 se. De commissie vindt dat een itische gemeente en ook Den enige mate van overlast als aan haar moet beschouwen. 'Ook a overlast nieuw is als gevolg Jen nieuwe situatie.' Emissie verwerpt het bezwaar bor het achterblijven van de bedden bij Panorama een extra bedrijf is ontstaan, wat verbo den is volgens de toerismenota. Vol gens de commissie wordt er door het college terecht naar het aantal objec ten vóór en nó verplaatsing gekeken. Nu is er sprake van twee objecten (Panorama en Eijercoogh) en straks ook (het nieuwe hostel en Panorama). Hans Eshuys blijft het oneens met die gedachtegang. 'In de nota staat dat verplaatsing en samenvoeging is toe- Lees verder pagina 5 Met de achterkant van een penseel leerden ze op de maat van de mu ziek bewegingen vast te leggen in het zand en daarna mochten ze schilderen op muziek. Leerlingen van groep zeven van de Thijsse school kregen woensdagochtend op het strand bij paal 17 les van kunstenaar Dirk Hakze. De combinatie van muziek, beel dende kunst en dans stond centraal bij de les van de kunstenaar, die zelf met het project The Colors of Music bezig is. Hakze schildert de omgeving van paal 17 en laat zich daarbij inspi reren door het ruisen van de zee en klassieke muziek. De 29 kinderen rea geerden aanvankelijk wat afhoudend, maar pikten na de oefening met de penseel al snel de boodschap op die Hakze probeerde over te brengen. Het leidde tot diverse zelfgemaakte schilderijen, waarin de omgeving en muziek van Vivaldi (de Vierjaargetij den) die op een geluidsbox te horen was, een rol speelden. Zittend op oranje zeil en de papieren verzwaard met stenen tegen de wind. werkten de kinderen aan hun schilderijen. Rosalynn de Boer en Jennifer Smit maakten beiden een werk met vlin ders. Niet dat die op het strand te zien waren, maar de muziek van Vivaldi deed ze wel aan vlinders denken. 'Bij deze muziek horen fladderende vlin ders', aldus Rosalynn. Luuk van Garderen schilderde het strand, de zee en de achterliggende horizon. De golven waren afhankelijk van het Rond het eind van dit jaar zal in het Hogeberggebied wor den begonnen met de aanleg van stukken wandelpad waar mee de bestaande holle tuinwalweggetjes met elkaar wor den verbonden. Hierdoor ontstaan een doorlopende route, een wandelverbinding tussen Den Burg en Oudeschild en meer rondwandelingen binnen het gebied zelf. Het plan past in het streven van de Recreatie van de gebiedscommissie deelcommissie Natuur, Landbouw en Texel naar duurzame instandhouding van het unieke cultuurlandschap van de Hogeberg In november is er een speciale projectgroep voor opgericht met vertegenwoordigers van Staats bosbeheer, Natuurmonumenten en de Agrarische Natuurverenigmg De Lieuw. Deze groep is verantwoorde lijk voor het project, terwijl de ge meente zorgt voor de projectleiding en het beheer van het geld. In de 'oor torenhogen winsten Eón van de holle tuinwalweggetjes van het Hogeberggebied. De weggetjes hebben een gezamenlijke lengte van 5170 meter. Daar komt straks anderhalve kilometer bij. In de huidige situatie sluiten de paden niet op elkaar aan. Om van het ene pad naar het andere te komen moet gebruik worden gemaakt van verharde wegen waar ook auto's rijden. Dat Is voor wandelaars minder veilig en aantrekkelijk. Door de aanleg van verbindingspaden en nieuwe stukken tulnwal kan een meer doorlopende route van holle weggetjes worden gerealiseerd, waardoor de toegankelijkheid en belevingswaarde van het unieke Hogeberggebied worden vergroot. iFoto Horrv dv G,refi thans aan de orde zijnde eerste fase van het plan zullen stukken ver bindingspad worden aangelegd met een gezamenlijke lengte van 'ruim anderhalve kilometer. De meeste pa den zullen aan tenminste éen kant van een tuinwal worden voorzien. Binnenkort wordt het plan tijdens een informatieavond gepresenteerd aan de bewoners van het Hogeberg gebied en andere belanghebbenden Er komt ook een hoorzitting. Het col lege is inmiddels akkoord gegaan met het project Op 9 augustus zal de raadscommissie Grondgebied er zich over buigen. Omdat wandelpaden strijdig zijn met de agrarische bestemming van dit gebied zal een artikel 19-procedure worden gevoerd. In het kader daar van zal het plan ter visie worden ge legd, wat mogelijk is als tekeningen en bestek klaar zijn. Het maken van tekeningen, bestek en begroting en ook toezicht en directievoering wil het college uitbesteden aan een advies bureau. Schakels De eerste fase van het project ver meldt de volgende verbindingspa den: Een stuk van 350 meter tussen het Lage Kruuskewegje en het Middelwegje, ook wel Henneboes- wegje genoemd. De eigenaars P Bekker en J. Zijm houden de grond in bezit en ontvangen een beheers vergoeding. In het tracé liggen een sloot en een kolk die verplaatst moe ten worden. Een stuk van 80 meter tussen Middel wegje en Slingerwegje. De grond is van Staatsbosbeheer. Pachter M. Kikkert wil meewerken onder voor waarde dat hij pachtvermindering krijgt. Een stuk van 575 meter tussen Pano ramawegje en Galgenlandwegje. De grond is van Staatsbosbeheer. De pachters H. en M. Kikkert willen on der voorwaarden (pachtverminde ring) meewerken. H. Kikkert wil het tracé zoveel mogelijk aan de rand van zijn percelen en wil veeroosters om praktische beweiding mogelijk te maken Een stuk van 310 meter tussen het Lees verder pagina 5 ritme van Vivaldi, vertelt hij wijzend naar zijn schilderij 'Bij het strand was de muziek rustig en gaan de golven langzaam en wat verderop gaan ze snel. omdat de muziek snel was.' De kinderen konden ook even een kijkje nemen bij zijn 58 werken die geza menlijk een panorama vormen en een geschilderd beeld moeten geven van de zevende symfonie Angel of Light van de Finse componist Einojuhani Rautavaara. Voor Luuk was het dui delijk dat Hakze met voor niks het strand heeft uitgekozen om te schil deren. 'Hij zet de koptelefoon op om de muziek te horen, maar hij zet hem wel zo zacht dat hij ook het ruisen van de zee hoort, want anders kan hij net zo goed in een kamer gaan zitten.' Betrapt op rijden onder invloed, zon der zijn al eerder ingenomen rijbewijs, besloot een 29-jarige automobilist uit Sneek een valse naam op te geven toen hij in de nacht van dinsdag op woensdag op de Stengweg bij De Cocksdorp door de politie aan de tand werd gevoeld. Helaas voor hem toonden de agenten zich wakker, waarna de man bekeuringen voor drie strafbare zaken kreeg Zijn rijbe wijs was ingenomen omdat hij al va ker werd veroordeeld voor het rijden met drank op. Ditmaal blies hij 525 ug/l, tweeëneenhalf keer zoveel als toegestaan. Een 18-jarige man uit Avenhorn die er in de nacht van maandag op dins dag op de Badweg in De Koog op werd betrapt dat hij na alcohol gebruik tóch achter het stuur van zijn auto was gekropen (hij blies 305 ug/ I, waar 220 ug/l nog net is toege staan), verklaarde ook nog drugs te hebben gebruikt. Hij kreeg een rij verbod van twee uur opgelegd. Daar naast werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Bij de AVRO op Nederland 1 is vanaf zaterdag wekelijks het programma Van Texel tot Tiengemeten te zien, dat eerder werd uitgezonden door TV Noord-Holland. In het programma gaat journalist Kees Slager op zoek naar de geschiedenis van het land schap. In de eerste aflevering spreekt hij op diverse Texelse locaties met bioloog Arthur Oosterbaan van EcoMare. Van de serie is ook een boek en een DVD verschenen. Van Texel tot Tiengemeten is te zien op zaterdag vanaf 17.10 uur. Menno Siebinga heeft goud gehaald op het wereldkampioenschap escri- ma, een vechtsport waarbij met stok ken wordt gevochten. Siebinga werd op de Filippijnen eerste op het onder deel vormlopen, waarbij niet wordt gevochten met een tegenstander, maar waarbij een demonstratie wordt gegeven. Pagina 3 Heeft de gemeente terecht vergun ning verleend voor de uitbreiding van het bij de Pelikaanweg gelegen groepsverblijf 'Fekonsieskuur' van Harry de Graaf? Dirk Kuip uit De Koog vindt van met en tekende be zwaar aan Pagina 5 'Ondernemertje treiteren en verstren geling van belangen.' Deze beschul digingen aan het adres van de ge meente en de burgemeester uit bloembollenteler Arie Lap uit Den Hoorn. Hij ligt voortdurend overhoop met de gemeente. Pagina 8 Een bewoner van het Molwerk bij Den Hoorn heeft maandag met alert ingrijpen op tijd twee net ge stolen fietsen van de boot weten te halen. De man spoedde zich naar de veerhaven op 't Horntje, nadat hij had ontdekt dat de fietsen wa ren gestolen uit de schuur achter zijn huis. De man had de rijwielen een paar dagen eerder net nieuw gekocht. De schuur stond niet op slot. Met een matroos van Teso ging de man aan boord van de Molengat naar het rijwieldek, waar ze twee jongens aan troffen met de gestolen fietsen. De jongens gingen er vandoor toen ze de mannen zagen naderen. Omdat ze nog aan boord moesten zijn na vertrek, bracht de kapitein de politie in Den Helder op de hoogte, maar die zei verder weinig te kunnen doen. Volgens de eigenaar van de fietsen waren het vermoedelijk twee jongens uit Den Helder die vaker naar het ei land komen om in de buurt van de veerhaven fietsen te jatten. Zelf heeft de man inmiddels de schuur op slot gedaan en omliggende buren heb ben dat advies overgenomen. 'Ik ben blij dat ik meteen naar de boot ben gegaan. Als ik vijf minuten later was geweest, waren ze verdwenen.' De man deed melding bij de politie van de diefstal. (Advertentie) (jrm wart-JixH) tl bd bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Auch mit deutschem Text Gratis bijlage TEXELSE-1 COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 14 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1