Texelse vuurtoren loge snelheden in Stockcar Speedweekend verkanters heersen )p Eierlands circuit www.texolwereldwijd.nl ïbAfcLMi y couRANT 1-1-2 Tienjarige Belg loopt harder dan alle volwassenen Team-Stark wint tractorpullen in Biest-Houtakker Verrassende jeu de bouleskampioenen Boom en Eelman beste ringstekers Kampioenschap touwtrekken Veel winstpunten voor ruiters Kuip en Kuip winnen golfstrijd Twintigste Tesseltoernooi gestart oparun leverde 2,6 miljoen op Slechts achttien atleten, één meer dan woensdag bij paal 28, deden zondagochtend bij paal 21 mee aan de eerste Koger strandduincross Met een vriendelijk schijnend zonne tje, een stevige bries en opkomend tij waren de omstandigheden waaron der ze liepen behoorlijk goed. De meest memorabele prestatie werd geleverd door de 10-jarige Siem de Cleijn uit het Belgische Heist op de Berg, die de afstand voor de jeugd - 1200 meter - veel te kort vond en per se 5,3 kilometer wilde lopen. Hij maakte zijn aspiraties meer dan waar en versloeg alle volwassenen in 26.42 minuten. Alleen Cees Timmer was een serieuze concurrent. De Oost- erender, die eigenlijk 9,3 kilometer had willen lopen maar last had van een gevoelige hamstring, moest aan de finish vijf seconden toegeven op de jeugdige winnaar. Stefan Lam- mers uit het Duitse Munster was heer en meester op de langste loop. Hij eindigde in 41.27 en was daarmee meer dan vijf minuten sneller dan de nummer twee. De loop over 1200 meter trok acht Simon Stark uit De Cocksdorp is eerste geworden bij tractorpull- wedstrijden die afgelopen week end in het Brabantse Biest-Hout akker werden gehouden. Stark reed mee in de zogeheten special- klasse met de 1750 PK tellende The Magie. Zoon Benny Stark werd in dezelfde klasse derde met The Chaotic Express die 1250 PK telt. De Starken hadden een goede dag in Brabant. Zij wisten hun materiaal heel te houden, terwijl twee belangrijke concurrenten panne kregen The Red Devil van Stark's meeste directe con current Jack Steine viel uit met pech tijdens de finale en ook The Red Buil van de Belg Dirk van Orshagen gaf daarin de geest. Stark won doordat hij met The Magie een sleepwagen met een 25 ton zwaar wegend ge wicht 91 meter ver over de 100 me ter lange wedstrijdbaan wist te trek ken. 'We hebben de concurrentie op eigen terrein verslagen', aldus Stark. 'Het was pittig, want we reden op een zandbaan, waardoor je niet overal even goed grip had. Je moest veel bijsturen en bijremmen In de landelijke competitie van trac- torpullers is Stark met The Magie in middels opgeklommen naar een ge deelde tweede plaats achter The Red Devil van Steine. The Red Bull van Van Orshagen staat eveneens twee de en op de vierde plaats staat The Chaotic Express. Team-Stark, dat nog een paar tractorpullwedstrijden moet rijden, maakt kans de kop positie in de competitie over te kun nen nemen. De eerstvolgende wed strijd is op zaterdag 7 augustus in Koudekerken aan de Rijn. Alie Schouten en Louis van der Vis zijn zaterdag zeer verrassend Texel kampioen jeu de boules geworden. Het koppel wist in de beslissende vijfde speelronde de overwinning naar zich toe te trekken, ten koste van de gedoodverfde favorieten Nel Smidt en Gerrit Spanhaak, die vorig jaar de titel pakten. Een kleine vijftig deelnemers had zich ingeschreven voor het kampioen schap op de banen van Jeu de Boulesclub Den Burg. Ondanks een forse regenbui bij aanvang kon het programma toch onder zonnige om standigheden worden afgewerkt. Nel Smidt en Gerrit Spanhaak leken op een overwinning af te stevenen na het winnen van de eerste vier wedstrij den. De beslissende vijfde speel ronde ging echter naar Alie Schouten en Louis van der Vis, die 118 punten scoorden en daarmee ook de titel pakten. Van der Vis dwong respect af bij de overige deelnemers, omdat hij nog maar een klein jaar lid is en nu al het kampioenschap wist te verove ren. Smidt en Spanhaak eindigden uiteindelijk als derde (113 punten) en moesten het zilver laten aan Dirk Roeper en Piet Heerschap (115 pun ten). Volgend jaar wordt het Texels kam pioenschap in Oosterend gehouden. deelnemers, waaronder een vader die met zijn jeugdige zoon meedeed. Dean Salwegter uit Dordrecht was de snelste in 4.48. Eva Roorda uit Drach ten eindigde achter hem als tweede in 5 12 en was daarmee ook het snel ste meisje. Uitslagen 1200 meter - Jongens: I.Dean Salwegter (Dordrecht). 4.48; 2.Elvis Salwegter (Dordrecht), 5 19; 3.Sten Stem (Drachten), 5.22, 4.Axel Garntsen, 7.02; 5.Jelle Passchier (Noordwijk). 7.36, 6.Johan Passchier (Noordwijk), 7.37, 7 Eduard Gamtsen, 7.55. Meisjes I.Eva Roorda (Drachten). 5 12. 5.3 kilometer I.Siem de Cleijn (Heist op de Berg). 26.42; 2.Cees Timmer. 26.47. 3.Pieter Dogger. 27 23; 4.Arco Gamtsen, 28 47; 5.Roe- lot Heidmga (Zeist), 29.51 9.3 kilometer - 1.Stefan Lammers (Munster). 41.27; 2.Jan Paul Bosboom (Brummen), 46.39; 3 Feikje Breimer (Gouda). 49.10; 4.Martin Bres- ser (Houten), 49.27; 5.Gerard Radstaat (Lexmond), 55.50 Steekster Anneke Boom en koet sier Rein Eelman hebben vrijdag in Oudeschild de derde wedstrijd van het Texels kampioenschap ring steken gewonnen. Na vijf ronden hadden ze zestien punten verza meld, één meer dan Petra Noppert en Lisanne de Leeuw, die de tweede prijs wonnen. Marja Roe per en Cor de Lugt werden met dertien punten derde. Voor niet al te veel publiek werd nogal wisselvallig gestoken. Eva Witte spande wat dat betreft de kroon. In de eerste ronde miste ze alle ringen, maar in de tweede ronden stak ze driemaal raak. Toeriste Sabrina Laning was vorige week in De Koog met twee ringen in de prijzen geval len en wilde nu wel eens kijken of dat begmnersgeluk was geweest. In Oudeschild was ze vanaf de wagen van Jorieke Meijer zelfs driemaal suc cesvol, waarmee ze dus wel als na tuurtalent mag worden bestempeld. De winnaars kregen een Tesselaar, een Texelse koek in de vorm van het eiland, aangeboden door het cate ringbedrijf van Ruud Boom. De poe delprijs, een voerbon van Agrifirm, ging naar Biem Trap en Carla van Wijngaarden. Alle steeksters werden bedankt met een bos bloemen, be schikbaar gesteld door de onder nemersvereniging van Oudeschild. De volgende wedstrijd wordt donder dag 22 juli in De Cocksdorp gehou den en begint om 19.30 uur. Inspan nen kan bij het Eierlandsche Huis. Het Texels kampioenschap touwt rekken, dat donderdag 22 juli in Den Hoorn wordt gehouden, heeft nog ruimte voor enkele teams, laat de or ganisatie weten. Een team bestaat bij de mannen uit zes trekkers en bij de vrouwen uit acht. Een gemengd team telt drie mannen en vier vrouwen. Voor de jeugd tot en met zestien jaar gelden geen restricties, met dien verstande dat alle leden bij elkaar niet ouder mogen zijn dan honderd jaar. Dat betekent dus dat kinderen die ge middeld tien jaar oud zijn, met z'n tie nen een team mogen vormen. Afhan kelijk van het aantal deelnemers, komt elk team drie of vier keer in ac tie. De wedstrijden beginnen om 19.00 uur en duren tot circa 21.30 uur. Sietske Bakker en Marco Bakker ge ven commentaar. De leiding is in han den van Piet Schneider. Opgave is mogelijk bij Christa Bakker-Kam- minga, tel. 319307. Op de banen van Deuce aan de Emmalaan is zondag de twintigste editie van het Tesseltoernooi van start gegaan. Zo'n tweehonderd tennissers, waarvan ruim de helft van de overkant, gaan deze week de baan op voor zo'n 280 partijen. Er wordt gespeeld in alle disciplines: enkel, dubbel en gemengddubbel Het aantal deelnemers is iets minder De jury kon vrijdag heel wat winst punten kwijt aan de diverse deel nemers aan de dressuurwedstrij- den bij manege Akenburg. Bij de pony's wist zowel José de Graaf als Rianne Broekman in één proef twee winstpunten te behalen. Charity Wetsteen bleef met Karscha haar concurrenten voor en mocht tweemaal het oranje rozet ophalen. Ook de M1-pony's waren goed op dreef. Alle deelnemers in deze klasse haalden voor iedere proef een winst punt Noortje Duin en Priscilla Noorlander werden beiden een keer eerste. Bij de paarden stuurde Gerard Roeper zijn Sandra overtuigend de baan door. Hij was tweemaal eerste en behaalde twee winstpunten. Zondag werd onder druilerige weers omstandigheden tweemaal een springparcours gereden. In een vlot tempo werd het hele programma af gewerkt. Hoewel de deelname niet erg groot was, waren de resultaten overwegend goed en werden de wedstrijd erg gewaardeerd door het schuilende publiek. Aankomend weekend wordt in Schoorl gestreden om de titel van Noordhollands kampioen en om een startbewijs voor de Nederlandse kampioenschappen. Uitslagen: Dressuur Paarden: Z1/Z2: 1E. van der Unde 192. 2. A. van der Unde 191tweede proef: 1E. van der Unde. 2. M. van der Vis. M1/M2:1. H.van der Kooi, winstpunt voor A Keijser en B Dekker tweede proef: 1A. Keijser, winstpunt voor B. Dekker en H. van der Kooi. L2: G. Roeper twee maal eerste. B 1D. Kooiman, winstpunt V. van der Starre, tweede proef 1 V. van der Starre, winstpunt voorD. Kooiman. Pony's: B: Chanty Wetsteen tweemaal eerste. L1/L2: 1. José de Graaf. 2 Rianne Broekman; tweede proef: 1. Rianne Broekman. 2 Myrthe Ellen M1: 1. Pnscilla Noorlander, tweede proef: 1Noortje Dum, winstpunt voor Pauline van der Star. Springen Paarden: B 1Kris Arkenbout tweemaal eerste. 2. Diana Kooiman. U R. van Bergeijk tweemaal eerste Pony's: B: 1. Jolijn van Abbeelen. 1. Frida Tuitman. L Myrthe Ellen tweemaal eerste. M: Ellen Blom tweemaal eerste. Op de Texelse golfbaan werd afge lopen weekend, net als op veel andere Nederlandse banen, de voorronde gespeeld van de Handi- cartwedstrijd, een golfwedstrijd waarbij de inschrijfgelden ten goede komen aan de Stichting Handicart, die zich inzet voor min- dervalide golfers. Winnaars wer den Paul Kuip en Lia Kuip (wel de zelfde achternaam, geen familie). Zij mogen de Texelse Golfclub ver tegenwoordigen in de landelijke finale op 2 september. De wedstrijd werd geleid door de fa milie Coutinho. consuls van de Stich ting Handicart. Er werd een stokken- wedstrijd gespeeld, waarbij de deelnemers meer slagen mochten maken als ze met minder stokken speelden. Paul Kuip ging met slechts twee stokken de baan op en be haalde 46 stablefordpunten, een hele prestatie. Bij de heren werd Koos Jongebreur tweede met 36 punten vóór Kevin van Zuilekom (35). Bij de dames was Lia Kuip de beste. Zij behaalde met vijf stokken het goede resultaat van 37 punten. Margriet Peetoom en Marijke de Beer werden tweede en derde met beiden 35 pun ten. De longest drives werden gesla gen door Tineke Brouwer en Paul Kuip; de neary's waren voor Manjke Wijsbeek en Martin Vlastra. Na de wedstrijd maakte Bob Coutinho bekend dat er door de 26 deelnemers €300,- was opgebracht. Een dinerbon bracht met een 'Ame rikaanse verkoop' nog eens datzelfde bedrag op. dan vorig jaar. waardoor er in verschil lende kleinere klassen in poules wordt gespeeld. Het hoogste niveau waarin wordt getennist, is niveau 3 (voorheen B1). De winnaars van vorig jaar. Den nis van Rooijen bij de heren en Esther Vermeulen bij de dames, zijn aanwe zig om hun titel te verdedigen. De fi nales worden aanstaande zondag gespeeld. TPYPI oc ^7 DINSDAG 13 JULI 2004 Op veel ansichtkaarten van Texel prijkt de vuurtoren. De vaalrode to ren is ongetwijfeld een van de be kendste bouwwerken op het eiland. Ook op internet is de vuurtoren te rug te vinden. De meeste informa tie staat op een website over vuur torens. Ooit geweten dat in 1863 met de bouw van de vuurtoren is gestart? En dat in 1983 de monu mentstatus volgde? Deze en meer wetenswaardigheden over de Tex else vuurtoren staan op de website Vuurtorens in Nederland, een over zicht van de Nederlandse en Belgische kustverlichting. De site is geen grafisch hoogstandje, maar de structuur is helder en de infor matie overzichtelijk gerangschikt. Naast de technische specificaties wordt een stukje geschiedenis van de vuurtoren vermeld en kunnen bezoekers van de site doorlinken naar het laatste nieuws over vuur torens. Het fotoboek bevat een ver scheidenheid aan foto's van de Texelse toren. Onder het kopje chronologie zijn de belangrijkste gebeurtenissen omtrent de vuurto ren per kalenderjaar weergegeven. De echte vuurtorenfan kan boven dien eenvoudig doorklikken naar de andere vuurtorens in het Wadden gebied of de rest van Nederland. Het adres: www.vuurtorens.net. DAAR RED JE LEVENS MEE De eerste partijen werden zondagmiddag gespeeld. Hier Jaap Krijnen en Hannle Frima In actie tijdens hun eerste gemengddubbel partij. (Foto lowso ran a*r stuts) Transponders Alleen in het begin was er wat on voorziene vertraging, toen bleek dat de transponders die sommige cou reurs al op hun auto's hadden en waarmee de gereden ronden auto matisch werden geregistreerd, niet allemaal werkten. Dat gold wél voor de transponders die voor een bedrag van vijf euro per stuk werden gehuurd van een gespecialiseerd bedrijf, zo dat uiteindelijk werd besloten alleen die transponders nog maarte gebrui ken. Daarna waren er geen techni sche mankementen meer te betreu ren. Schoonheden (I.) in actie, kort na de start In een regenachtige voorstad van Parits. die baan niet ergens anders in Neder land lag.' Kwaliteit De overkantse coureurs, die samen de vrijwel complete nationale top ver tegenwoordigden, toonden op niet mis te verstane wijze hun kwaliteiten. De Texelaars weerden zich kranig, maar in de finale, waarin ruimte was voor 26 van de in totaal 63 rijders, zagen de toeschouwers slechts vier eilandgenoten rondrijden. De beste prestatie werd geleverd door Siem- Pieter de Porto, die een solide race reed en op de twaalfde plaats ein digde. Pieter Dogger, Pablo Branden burg en Piet Schotanus haalden de finish niet. De jonge Arjan Koorn kon in het begin van de manches steeds aardig mee, maar bezat te weinig vermogen om in de slotronden vol doende tegenstand te kunnen bieden tegen de veel zwaardere (en duur dere) motoren van de concurrenten. Ook coryfee Dirk Barends kon met mee in het overkantse geweld. Ondanks het gure weer vermaakten de clrc meeste circuits uit gravel en asfalt. Klei en zand zijn er onbekend en ver gen een heel andere afstelling van de auto. Stuurmanskunst De meeste andere coureurs voelden zich wel snel thuis op de Eierlandse baan. Ze gingen met hoge snelheid rond en sneden de bochten krap aan. Sommigen vonden het zelfs geen probleem met het linkervoorwiel door de greppel in de binnenbocht te rij den. Stuurmanskunst en ervaring vrij- tweeduizend toeschouwers zich prima. (Foto's Joop Rommota) rigens constateerde dat het letsel wel meeviel. De wedstrijd hoefde slechts drie keer te worden stilgelegd. Dat was te dan ken aan de organisatie, die de sloot tussen de baan en de boarding heeft gedempt, maar ook aan de coureurs, die strijdlustig maar gedisciplineerd reden. De organisatoren hadden hun zaakjes goed op orde. Tussen de manches zorgden de chauffeurs van twee trekkers met een kilver en een shovel er steeds voor dat de baan er bij het begin van de volgende race weer piekfijn bij lag. Dat vroeg steeds een paar minuten en daar was het bepaald met met mooi weer ver wende publiek niet altijd even blij mee, maar de zachte ondergrond had nu eenmaal veel te lijden onder het geweld van de zware stockcars, waardoor een goede preparatie hard nodig was. waarden hen van ongelukken. Meestal dan, want in elke manche raakten wel een paar auto's uit de baan. Maar slechts zelden liepen ze daarbij veel schade op. Steeds had den de rijders twee manches de tijd om samen met hun monteurs repa raties uit te voeren, voordat ze weer aan de start werden verwacht. Slechts een ruime handvol kon al voor de herkansing en de finale met verder. Eén van hen was een overkantse coureur die in één van de eerste manches met een voet klem kwam te zitten tussen het gaspedaal en de koppeling. Hij vloog hard uit de bocht en moest zich zelfs even laten onderzoeken door een arts, die ove- Ondanks het slechte weer, dat het bezoekersaantal drukte, was de or ganisatie dan ook zeer te spreken over het stockcarweekend. Dat wil waarschijnlijk niet zeggen dat het evenement volgend jaar alweer wordt herhaald. Zuidewind' 'Er is heel wat voorbereiding in gaan zitten, alleen al door alle uitnodigingen die de deur uit moesten. Bovendien hadden we twee tribunes gebouwd. Dat is niet erg, maar het vraagt wel nogal wat van de vrijwilligers. Bovendien blijft zo'n weekend speciaal als je het met elk jaar houdt. Eens in de drie jaar, dat is leuk.' Uitslag 1.Job Honderd; 2 Haye Dijkstra; 3.Mark Woudenberg; 4.Ouwe Bijlsma, S.Axel Nijs; 6.Ted Blom Zijn ploeg werd door de organisatie diverse keren bestraft op het maken van een verkeersovertreding: hande lingen in het verkeer die volgens de reglementen gevaarlijke situaties (kunnen) opleveren. Verder werd een van de bijrijders, die een loper op de fiets begeleidde, aangereden door een auto en ook de teambus raakte 's nachts betrokken bij een ongeluk in België. Verder moest op het laat ste moment nog een vervanger wor den gezocht voor een loper die af haakte. Hoewel de achtste plaats als teleurstellend werd ervaren, was de tijd van zijn ploeg met slecht. 'We hebben er tweeëndertig en een half uur over gedaan en daar mogen we niet over klagen. Dat is best goed.' In tegenstelling tot voorgaande edi ties werd er deze keer voor het eerst naar Rotterdam gelopen. 'De aan komst was heel leuk. Er stonden tien duizenden mensen op de Coolsingel en de sfeer was geweldig.' Eigenlijk zou Schoonheden voorlopig niet meer meedoen aan de Roparun, maar zeer waarschijnlijk verschijnt hij toch volgend jaar weer aan de start. 'Het was in het team heel gezellig, dus het zit er wel in dat ik toch weer mee doeHet team van de oud- Texelaar bracht €35.000,- bijeen. ns de trainingen op zaterdag ;len de coureurs van elders ,ts behoorlijk wennen aan de nj en maakte menigeen op wei- eji jchtzinnige wijze kennis met Joi ,n staalplaat gemaakte boar- Maar een dag later hadden ze naak te pakken en stuurden m stockcars met hoge snelhe- joor de bochten, in sommige m llen zelfs zonder gas terug te in. Hoewel het aantal crashes irgelijking met de reguliere cross erg laag lag, vermaak te circa tweeduizend toe- meers van het eerste Texel lnf iStockcar F1 Speedweekend daardoor prima. :mj ige experiment, waarbij voor het :t alleen stockcars in de baan e- ien en dat na een spannende ra en een lekke band van concur- w«i red Hink werd gewonnen door l'l tonderd uit Groningen, mag een is worden genoemd, consta- 8 ook de organiserende MAB- snelheden stuurden de coureurs hun auto's door de bocht. )ecoureurs van elders hadden in, lekker gemaakt door hun collega's, die hoog hadden ven over de kwaliteit en de olie ambiance van het nieuwe in Eierland. Friezen, Gronin- Noordhollanders en zelfs vier onder wie oud-wereldkam- Murray Harisson, massaal sta- het Marsdiep over om hun nte tonen op Texel. In hun kiel- amen veel liefhebbers mee, der zelfs enkele vertegen van de Engelse pers. 'Ze allemaal laaiend enthousiast', MAB-voorzitter Klaas-Pieter ind. 'De enige wanklank die ik hoord was de vraag waarom Martijn de Veij en Egbert van der Werf hadden misschien nog wel een kansje gemaakt, maar zij slaagden er niet in hun wagen op tijd klaar te heb ben voor de race. Vooral voor Van der Werf was 'dat nogal zuur, want hij kwam er pas zaterdag tevoren ach ter dat hij een verkeerd koppelings huis in bezit had en de race dus wel kon vergeten. Opvallend was dat ook de Engelse coureurs geen potten konden breken. Zowel Murray als Mick Harrison haalde in de finale de finish niet en klaagde over jumping (een hobbelige baan). Ze hadden zich niet goed aan gepast, wisten de kenners. In Enge land bestaat de ondergrond van de parun, de estafettehardloop- trijd van Parijs naar Rotter- Waaraan ook oud-Texelaar Schoonheden meedeed, Nim €2,6 miljoen opgeleverd, eindresultaat, dat wederom is dan de opbrengst van vo lar, werd afgelopen weekend mdgemaakt. 'Pbrengst wordt besteed aan de 'egen kanker en aan de on- 'euning van kankerpatiënten. Witheden. die al diverse keren het evenement meedeed, was 'aligd tevreden over de prestatie !iiiteam. Vooraf hoopten de uit ^■Holland afkomstige lopers dat lila eerste drie zouden eindigen, 'ep anders. Uiteindelijk finishte ham op de achtste plaats. Er kn honderdachtentachtig teams f 'Vorig jaar ging alles goed en hen we tweede, maar nu ging er lrnis. We zijn een paar keer ver- ftl gelopen, het routeboek was bidelijk en bij verschillende krui en moesten we erg zoeken', ver- «hoonheden

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7