'Het blijft een eer om de Zilveren Zweep te winnen Klimmen en klauteren op speelwrak Waddenhaven Geslaagd Concours Hippique Akenburg Nieuwe speelplaats vanavond geopend teso TEXELSE COURANT VHHHH Wat ik zeggen wou. Veilig zwemmen in de Noordzee Belasting Lam Mijn idee... Agenda Hoogwater te Oudeschild TEXELS E^COUR Veel interess directeursch: basisschole DINSDAG 20 JULI 2004 Henk Spigt was zondag zowel geluks- als pechvogel tijdens het Concours Hippique bij manege Akenburg. Spigt won de Zilveren Zweep, veroverde de eerste plaats in de rubriek tweespannen en werd derde in de limietklasse, maar moest uiteindelijk met een kapot rijtuig het parcours verlaten. Zijn wagen kantelde, nadat zijn paar den onrustig waren geworden. Het incident vond plaats aan het eind van het evenement, toen Spigt op het punt stond een ereronde te maken vanwege de overwinning bij de twee spannen. Hij viel van de wagen, na dat zijn paarden Thomas en Obiku omhoog waren gesprongen. 'Dat gebeurde op een ongunstig moment, waardoor de essenhouten langboom brak. De paarden gingen daarna een paar stappen naar voren. Als koetsier iaat je je paarden met los, maar de wagen kon ook met verder vanwege het gebroken voorstuk.' Spigt was na de val snel weer op de been Zijn paarden werden meteen opgevangen door anderen. 'Ze zijn gelukkig betrouwbaar gebleven en geen moment aan de kletter ge weest.' Spigt liet, zittend op het ach terste deel van de wagen, via een microfoon aan het geschrokken toe kijkende publiek weten dat 'alles on der controle' was. Het leverde hem een welgemeend applaus op. De gerenommeerde menner liet zich na afloop ook met van de wijs of in mi neur brengen door het voorval. 'We vonden het belangrijker dat Thomas goed had meegelopen in het span. Het was voor hem de eerste keer dat hij dat deed.' Naar de oorzaak van de onrust kon hij achteraf alleen gissen. 'Het kwam misschien door het gesis van de stoomspuit die er nog stond.' Het voorval was het enige incident tijdens het verder vlekkeloos verlo pen evenement van menvereniging Tussen Wad en Duin. Het concours werd geopend dooreen 'Olympische ploeg', waarna diverse menners met hun paarden hun kunnen toonden. Dat gebeurde onder het toeziend oog van een rijkelijk toegestroomd pu bliek. Het evenement was gevaceerd. De wedstrijden werden afgewisseld met demonstratieonderdelen als ringsteken vanaf het paard en touwt rekken tegen een stel paarden. Bij het laatste konden kinderen en volwas senen het opnemen tegen drie paar den van Frans Bakker, de laatste Texelse landbouwer die voor het werk op het land altijd gebruik bleef maken van paarden. De wedstrijd werd ge wonnen door de paarden van Bakker, die zich ogenschijnlijk weinig gelegen lieten liggen aan de steeds langer wordende sliert mensen die ze ach ter zich aan hadden. Het ringsteken leverde eveneens de nodige hilariteit op. omdat het voor de deelnemers nog knap lastig was om rechtstreeks vanaf het paard de ring van de galg aan de sabel te ste ken. Niettemin wist de Olympische ploeg, die bestond uit Wendy van Elk, Marrit Visser-De Leeuw, Lisanne de Leeuw, Jan Schaap en Frido Boom, menig nng te pakken te knjgen. Waar dering was er voor een show met Friezen die Lisanne de Leeuw, Elles Vrijwilligsters van het Rode Kruis en mensen van de organisatie schoten Henk Spigt te hulp, nadat hij ten val was gekomen. De langboom van zijn rijtuig brak, nadat zijn paarden onrustig waren geworden. De paarden van Frans Bakker wonnen met touwtrekken van de vele toeschouwers van het Concours Hippique. Ifoto's Jeroen van Hattum) Bousma-Witte, Petra-Janneke Nop- pert en Eva Witte gaven en voor de voorstelling Sneeuwwitje van kinde ren van ponyclub De Kleppertjes. Met dat optreden, begeleid door Ina Schrama. gaven zij een voorproefje van een grote voorstelling die ze in oktober opvoeren ter gelegenheid van het 17-jarige bestaan van De Kleppertjes. Stoomspuit De publiekstrekker was de uit 1901 daterende gerenoveerde stoomspuit van de Stichting Wormerveersche Stoomspuit. Het apparaat deed tot 1933 dienst en werd in totaal bij 46 branden ingezet. De vrijwilligers had den tijd genoeg om het publiek tekst en uitleg te verschaffen over de ma chine, want het duurde ongeveer twintig minuten voordat de druk op de ketel voldoende was opgestookt. Brandweercommandant Dick Jonge- neel was voor de gelegenheid ge kleed in een duffel, een wollen brand- bestrijdingspak dat brandweermen sen vroeger droegen. Op het moment dat de druk in de ketel tot ongeveer zeven atmosfeer was opgebouwd, kon een in brand gestoken stapel pallets worden geblust. Wethouder Corry Heijne reikte Henk Spigt de Zilveren Zweep uit, nadat hij de open klasse had gewonnen. Zo wel Spigt als de anderen van de or ganisatie zeiden het op prijs te stel len dat er na jaren weer een wet houder aanwezig was om de ge- meenteprijs te overhandigen. 'Ik heb hem al een paar keer gewonnen, maar het blijft toch een eer om hem te winnen', aldus Spigt. 'Het is de hoogste prijs voor aanspanningen die je op Texel kunt winnen.' Hij vond het prettig dat bij de heren liefst vijf twee spannen ten tonele waren gekomen. 'De leden doen er hun best voor.' Bij de damesrubriek ging de prijs voor het schoonste geheel naar Jenny Westerlaken. Uitslagen: Limietklasse 1 Piet Daalder met Rasjana; 2 Piet Beers met Maurits; 3 Henk Spigt met Tho mas. Friezen voor showwagen 1 Frits Witte. 2 Jan Schaap, 3. Elles Bousma-Witte. Pony's 1Gerrit Westerlaken met Favourite; 2. Gerard de Ridder met Simba en Sparky; 3 Wendy van Beek met Peter. Open klasse 1 Henk Spigt met Obiku; 2. Carlo Witte met Figaro; 3. Piet Daalder met Ratina D Damusrubriek 1. Corina Witte-Van Tunen met Figaro; 2 Elles Bousma-Witte met Obiku; 3. Margriet Meijer- Hottentot met Rolana Tweespannen 1Henk Spigt met Thomas en Obiku; 2. Piet Daalder met Rasjana en Rolana, 3. Piet Beers met Maunts en Ferdinand. Uit onderzoek van Rijkswaterstaat blijkt dat het zwemwater in de Noord zee aan alle wettelijke normen voor veilig zwemwater voldoet en dat er dus geen bezwaren zijn voor een frisse duik in het zilte nat. Afgelopen week ontstond enige onrust over pro blemen die zich zouden voordoen bij riooloverstorten in Zuid-Holland die uitkomen in de Noordzee. In Noord- Holland zijn er twee van dergelijke lokaties: bij Egmond en bij Wijk aan Zee. In een periode van hevige regen val kan hier een overschrijding van de norm plaatsvinden. Onderzoek wees echter uit dat de regen van de afge lopen weken niet van invloed is ge weest op de kwaliteit van het zwem water. Van het water in Noordzee, IJs- selmeer en de binnenwateren worden van 1 april tot 1 oktober elke veertien dagen monsters genomen. De kwa liteit van het water vertoont de laat ste jaren een stijgende lijn. Dat is te danken aan goed waterbeheer, strenge regels ten aanzien van het storten van afvalwater en een goed doorstroming van het water in rec reatiegebieden. aldus Rijkswater staat. Ondergetekende is als bestuurslid van 10 voor Texel en als burger meestal zeer kritisch als het gaat om politieke beslissingen. Op dit mo ment is er politieke weerstand tegen de extra verhoging van de OZB en de toeristenbelasting, met name van het CDA. de WD en Texels Belang. En het mag best nog eens gezegd wor den dat dit een goede zaak is en een juiste beslissing van deze politieke partijen. Dit resulteert in ieder geval ten gunst van de Texelse bevolking Onbegrijpelijk is het dat linkse par tijen als D66, GroenLinks en PvdA geen moeite hebben met de extra verhogingen, terwijl je toch juist van deze partijen verwacht dat zij meer betrokken zijn bij de belangen van de bevolking. Zij moeten zich maar eens achter hun oren krabben. Juist nu alles zo duur is geworden door de euro, de verminderde sociale voorzie ningen en het vervallen van de Zalms nip is dit een meevallertje waar alle partijen achter behoren te staan. Menno Stam, Den Burg. De afgelopen dagen moesten er al regelmatig kinderen uit de toestel len worden geplukt, omdat de werkzaamheden nog niet klaar waren. Vanaf woensdag kunnen kinderen en ouders er terecht. Ge deputeerde Hans Schippers opent vanavond de nieuwe kinder speelplaats bij de Waddenhaven. Met klimmen en klauteren zit het er wel goed Op diverse manieren kun nen kinderen het houten wrak 'ent eren' dat de afgelopen weken is ver rezen tegen de dijk bij de pas santenhaven in Oudeschitd tussen restaurant De Compagnie en het Waddenhavengebouw. Het gestran de speelwrak is ongeveer 37 meter lang en bestaat uit drie afzonderlijke delen. Het voorste deel is volgens havenmeester Nik Smit vooral be doeld voor kleine kinderen vanaf on- Loyaliteit en meegevoel van men sen zit nogal eens gecompliceerd in elkaar. Soms kan er niks, soms kan alles. Een zeehondje mag je vanwege zijn aaibaarheid niet eens lelijk aankijken, laat staan huilend achterlaten op een zandbank of knuppelen. Als Texelaar ga je niet met SU. de Boomen of de Hutjes naar de zandbanken om ze te zien liggen zonnebaden. EcoMare zou leuk zijn als het op een vakantie locatie was, maar zo dicht bij huis 'kan altijd nog wel eens'. Kortom, wat hebben we eigenliik met ze? Maar neem. nou ons eilandelijk troetelkind en sla de krant op. Lees over het lamsvleesgebeuren De laatste weken zien we geregeld en thousiaste meldingen van prijzen voor lamsvlees en lamsvleesdagen. Geen lammetjes en lammetjes- dagen, maar lamsvleesdagen. Alsof er geen beest achter zit. Geen lief, wollig huppeldingetje dat van pure vreugde vaak met vier poten tege lijk de lucht in springt. En nu kunnen we wel met een se rieus gezicht culinair gaan zitten doen over bijpassende zeekraal salades en dressings van oude schapenkaas en lamsoor - eng woord in dit verband overigens -, maar daarmee verdoezel je niet dat het geserveerd wordt bij de voor altijd verstilde ruggetjes en de nooit meer springende achterpootjes van ons wollig eilandsymbool. Ik word helemaal beroerd als ik die foto zie uit de krant van vrijdag met die be vroren achterpoten uit de voorraad kast van Opduin. Vier volwassen kerels die lachend een doos omke ren. Ik telde vijf poten, dus een snelle berekening leert dat hiervoor drie lammetjes zijn vermoord, ten zij ze alle vijf van dat ene beroemde schaap zijn, waar iedereen altijd naar zoekt Gebeurt dit op het ge moedelijke Texel? Is dit de doe- maar-kalm-aan-Texelaar? Hoe kan ik mijn buurman nog met vertrou wen in de ogen kijken Misschien schuilt achter zijn vnendehjk la chend masker wel een serie-lam metjes-moordenaar? Een wolf in makke schaapskleren? Als ik dan ook nog lees dat er een schapen wollen dekbed verloot werd onder de invullers van de hapjesenquête, dan geef ik het op. Eerst het lam verorberen en dan rustig onder de wol gaan en schaap/es tellen. Harteloosheid ten top. Pien Verberg geveer drie jaar oud. Ze kunnen de boeg beklimmen, naar beneden glij den via een glijbaan en binnen is een ruimte gecreëerd die ze als hut of clubhuis kunnen gebruiken om te spelen. Hetzelfde geldt voor het middelste gedeelte van het wrak. Ook daar aan de binnenkant een ruimte die als clubhuis kan worden gebruikt en de bovenkant is een stuurhuis waar kin deren kunnen spelen alsof ze het schip besturen. Het achterste ge deelte is voor de al wat oudere en behendigere kinderen. Via klosjes die tegen de spiegel zijn getimmerd, via netten of via touwen kunnen zij het schip beklimmen of verlaten. Ook kan binnendoor naar boven worden ge klauterd en via een touwbrug kunnen ze in een kraaiennest komen. Het wrak is gebouwd door het Duitse bedrijf Kinderland, dat ook het ont werp maakte. De Stichting Wadden haven legde contact met het bedrijf op de Duurzaam Bouwen-beurs die de Stichting Duurzaam Texel in 2001 hield in de Burgemeester De Koning hal. Het materiaal bestaat uit onbe handeld robinia- en larixhout. Het speelwrak is aan diverse kanten omgeven door veiligheidsmaatrege len. Rondom de toestellen liggen val- dempingsmatten van aannemer Tatenhove uit Oudeschild en bij de speelgedeelten zelf zijn eveneens maatregelen genomen. 'Zo zijn er nergens palen direct tegen elkaar gezet, maar zijn er overal afstand houders bevestigd om te voorkomen dat kinderen met hun kleding ergens achter blijven hangen', aldus Smit. 'Het toestel moet voldoen aan zoge heten Tuv-eisen die in Duitsland wor den gesteld. Dat is vergelijkbaar met de KIWA-eisen die in Nederland wor den gesteld.' Vertegenwoordigers van Kinderland brachten donderdag nog een bezoek aan het bouwwerk om het te inspecteren. Werknemers van het Duitse bedrijf begonnen een maand geleden met de bouw. Smit: 'Ik vind het knap wat ze gedaan heb ben, want je zag ze bijna niet pauze ren en ze hebben er van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds aan gewerkt. Ook knap dat ze alle palen uit elkaar wisten te houden.' Tweede fase De nieuwe speelplaats is onderdeel van de tweede fase van de her inrichting van de haven van Oude schild. Het is de eerste van de zes hoofditems van de tweede fase die is gerealiseerd. De kosten komen voor rekening van de gemeente, de Stich ting Waddenhaven Texel, de provin cie en het economisch stimulerings programma Kop en Munt. Elke orga nisatie neemt een kwart voor haar rekening. De kosten waren aanvan kelijk begroot op €86.000,-, maar ste gen met €13.000,- nadat het Hoog heemraadschap een streep had gehaald door een plan om een zand- bed van dertig centimeter dik aan te leggen voor valdemping. Volgens het Hoogheemraadschap zou zo'n zand- bed het waterkerend vermogen van de dijk aantasten. Als alternatief zijn de valdempingsmatten met kunst gras gekomen. Volgens voorzitter Jook Nauta van de Stichting Wad denhaven Texel is het de bedoeling dat de extra kosten van €13.000,- voor rekening komen van alle par tijen. 'En met alleen van de ge meente', aldus Nauta. Het college besloot vorige week dat het niet wil opdraaien voor de extra €13.000.-. Kop en Munt heeft volgens Nauta haar deel voor de extra bijdrage in middels mondeling toegezegd, de Waddenhaven is ook bereid te beta len en bij de provincie is een aanvraag ingediend Naast het speelwrak zijn op de nieuwe kinderspeelplaats diverse andere voorzieningen aangebracht. Een voormalige testboot van het Waterloopkundig Laboratorium in Wageningen heeft een nieuwe be stemming als zandbak gekregen, er staat een uitkijktoren en Maarco Bouw heeft een barbecueplaats aan gelegd met acht barbecues. Smit: 'Dat is gedaan in dezelfde golfbewe ging als het gebouw heeft.' Meijert Boon heeft een aantal betonnen zit jes geplaatst waar mensen aan kun nen eten. Het is een nieuw product van de aannemer uit De Cocksdorp. Zowel speelplaats als barbecue is openbaar toegankelijk. Het beheer is in handen van de Waddenhaven. De havenmeesters houden en passant ook een oogje in het zeil. Volgens Nauta wordt met de speelplaats vol daan aan een behoefte onder men sen die met een boot in de passantenhaven liggen. 'Een groot gedeelte van de passanten komt met kinderen en voor hen was in het havengebied weinig meer te doen dan krabbetjes vangen.' Voor een uitgebreidere agenda verwijzen we naar de (gratis) Vakantiekrant, die in de zomer maanden iedere vrijdag ver schijnt, en naar onze website: www.texelsecourant.nl. Dinsdag 20 juli: In de katholieke kerk van De Koog begint om 20.15 uur een concert van het fluitkwartet Djinja. De toe gang is gratis; na afloop wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. Djinja bestaat uit Janneke de Haan, Njola Kon/er, Imme Wassink en Djoeke Wisman. Om 21.00 uur begint in kantine van vakantiepark de Sluftervallei nabij De Cocksdorp een optreden van de Texelse band Make me Smile. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Shrek II (aanvang 12.00 en 15.00 uur). The day after tomorrow (12.15 en 16.45 uur), de Nederlands gespro ken versie van Harry Potter III (aan vang 14.00 uur), Spider-Man II (17.00 en 22.00 uur), de onder titelde versie van Shrek II (19.30 en 22.30 uur) en de ondertitelde ver sie van Harry Potter III (19.45 uur). Woensdag 21 juli: Van 12.00 tot 15.00 uur spelen deelnemers aan het Zomer- muziekfestival van het Galamian Institute of Music uit Haarlem mu ziek van Brahms, Schubert en Sjostakovitsj op de folkloremarkt in Den Burg. Om 20.30 uur begint in de her vormde kerk van De Koog een in ternationaal interkerkelijk zomer avondgebed met liederen uit Taizé. In Beachcafé De Buren bij paal 17 wordt een Lemon Moon Foam Party gehouden met DJ Joram. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Shrek II (aanvang 12.00 en 15.00 uur), The day after tomorrow (12.15 en 16.45 uur), de Nederlands gespro ken versie van Harry Potter III (aan vang 14.00 uur), Spider-Man II (17.00 en 22.00 uur), de onder titelde versie van Shrekll(19.30en 22.30 uur) en de ondertitelde ver sie van Harry Potter III (19.45 uur). Donderdag 22 juli: In zwembad Molenkoog wórdt vanaf 14.00 uur een watermode show gehouden. In Den Hoorn begint om 19.00 uur het Texels kampioenschap touwt rekken. In De Cocksdorp begint om 19.30 uur een ringsteekwedstrijd om het Texels kampioenschap. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Harry Potter III (aanvang 13.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Shrek II (aanvang 14.00 uur), Spider-Man II (16.15 en 21.45 uur), de ondertitelde versie van Harry Potter III (18.45 uur), de onder titelde versie van Shrek II (19.30 uur) en The day after tomorrow (21.30 uur). Vrijdag 23 juli: Bij de caravan van het Bisdom Di. 20 11.15 en 23.26 u. Wo. 21 11.44 en 23.50 u. Do. 22 12.15 en - u. Vr. 23 0.26 en 13.06 u. Za. 24 0.35 en 13.30 u. Zo. 25 1.16 en 14.10 u. Ma. 26 1.30 en 14.35u. Di. 27 2.07 en 15.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 25 juli op om 05 47 uur en gaat onder om 21 47 uur, 25 juli eerste kwartier. Essen op kampeerterrein K strand begint om 15.00 u knutselmiddag. Als afsluiting van het festival deelnemers aan het 2 muziekfestival van het Gaé Institute of Music uit H; vanaf 20.00 uur een conceit doopsgezinde kerk in Den Op het programma staan vi van onder anderen Bi Schubert, Sjostakovitsj en De toegang is gratis, na wordt een inzameling get* ter bestrijding van de koste In Question Plaza in Den Bu gint om 21.00 uur een disco met DJ's G-Spot en José gang €10,-. In Cinema Texel draaien del lands gesproken versie van Potter III (aanvang 13.00 u Nederlands gesproken versfctt Shrek li (aanvang 14.00 ui Nederlands gesproken vers elr Two Brothers (16.00 uur), S Man II (16.15 en 21.45 uifra ondertitelde versie van Han (O' ter III (18.45 uur), de onder versie van Shrek II (19.30 The day after tomorrow uur). ra Om de drukte de baas te ku zet TESO in en rond het einde geregeld een extra bi De veerdienst verzorgt dan half uur een afvaart, zowel Texel als vanuit Den Heldj gebeurt donderdag en mi van 9.30 tot 16.30 uur, vrijd 6.30 tot 20.00 uur, zaterdi 8.30 tot 15.00 uur en zond 14.30 tot 20.00 uur. Autonr ten moeten desondanks re! houden met wachttijden. nen vrijdag in Den Helder' 9.00 en 21.00 uur oplopen derhalf uur en op Texel 8.00 en 19.00 uur tot tw( Zaterdag bedraagt de ges wachttijd op Texel tussen 9 13.00 uur een uur en in Di der tussen 9.00 en 16.00 uu uur. Maandag moet in Den tussen 9.00 en 16.00 uur m wachting een half uur word wacht. En dinsdag moet Helder tussen 8.00 en 14. mogelijk een uur worden ge Nadere informatie kan verkregen via tel. 0222-36! e-mail mfo@teso.nl. De vee heeft ook een eigen w www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecoura Gerard Timmerman (hoofdredacta Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 20 31! Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onzo advertentiecontracten en aantrede too zijn van toepassing do Regelen voor het tó wezen van de Stichting ROTA. govest-gd te Afl zoals gedeponeerd de Kamer van Koophan bneken to Amsterdam onder nummor 41191 exemplaar van de Regelen voor het Adverto wordt op uw verzoek kosteloos toegezorvdst Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 Per jaar 65,60 63,50 (ave Bij verzending naar het buitenland portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperiod Werknemers van Tatenhove voorzagen de nieuwe kinderspeelplaats de afgelopen dagen van valdempingsmatten en kunstgras. (Foto Joroon van Hattum) fSQölinQ Naar alle waarschijnlijkheid» najaar een opvolger benoe» Tine Visser, de bovenschools teur van de Texelse basis Volgens ambtenaar Atie VoeK de sollicitatieprocedure lx was er veel animo voor der Zo'n dertig sollicitanten uil land, waaronder één van Te geerden op de advertentie. I" is de eerste gespreksronde e en zijn er nog twee, overkan' didaten over. 'De tweede ror ren we na de zomervakantk Voerman. Afhankelijk van de termijn zal de nieuwe algen recteur openbaar basisondd 1 november, uiterlijk per 1 |3i* zijn taak beginnen. Visser n> 1 november op 62-jarige lef bruik van een vervroegde uif

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2