itaad besluit vanavond over plan Den Burg Minder kanker op Texel dan landelijk gemiddelde iommenwerper B25 bezoekt Texel Cijfers kankercentrum verrassend Nieuwe plantensoort ontdekt in Waalenburg I estemmingsplannadert eindfase e Computerzwager richt ich op particuliere markt schnische kennis en communicatie' bedrijvigheid Woning naast Sonnevanck Bootviswedstrijd Wat ik zeggen wou. Rabobank TEXELSE J COURANT DINSDAG 27 JULI 2004 wijl ook badmeester Carolien Sprenkeling de zonnebrandcrème onaangeroerd laat. smeert Anita van Egmond de lichaamsdelen die wor den blootgesteld aan de zon in met factor twintig. 'Ik heb jaren geleden eens een plekje laten weghalen, waarvan ze dachten dat het huid kanker was. Gelukkig was dat niet zo, maar dat heeft me wel bewuster ge maakt.' Zwembadbezoeker Robert van Es sen. die met zijn dochtertje van twee het zwembad bezoekt, is heel bewust bezig met de gevaren. 'Ik zorg altijd voor een goed sunblockaldus de Texelaar. 'Verder let ik er op dat Danique met tijdens de heetste uren van de dag in de zon rondlooptOok in 't Zwin, het kinderdagverblijf van Catalpa aan de Slingerweg, wordt zeer bewust met de zon omgegaan. 'Smeren, smeren en nog eens sme ren. Dat is het allerbelangrijkst', aldus locatiehoofd Lydia Blok. 'In ons werk plan is heel precies opgenomen wat er moet gebeuren. Zodra de zon schijnt, worden de kinderen inge smeerd. Dat weten ze al Ook als het zwembadje er staat, dan staan ze al in de rij om eerst ingesmeerd te wor den. Als het echt warm is. dan wor den boven de zandbank lakens ge spannen. zodat de kinderen niet aan het zonlicht worden blootgesteld.' Volgens Blok komen er nauwelijks vragen over zonprotectie van ouders. 'Die weten dat het goed gaat. omdat de maatregelen in het werkplan staan opgenomen.' Op het consultatiebu reau zijn de mogelijk gevolgen van UV-straling geen extra aandachts punt. 'Ik ga er een beetje van uit dat mensen zelf wel weten dat ze hun kind moeten insmeren. We houden hier niet van betutteling en het is ook met zo dat het onderwerp regelma tig ter sprake komt tijdens gesprek ken met de ouders van zuigelingen en peuters', aldus kinderarts Mieke Plettenburg. Wel is er in het 'bureau' gedurende de zomerperiode een vakantiehoek ingericht, waar infor matie te vinden is over onder andere huidaandoeningen door de zon. Buitendienst Een bedrijf dat zeer veel aandacht aan de gevaren van dreigende huid kanker besteedt, is De Bolder. De vijfentwintig mannen en vrouwen van de buitendienst worden op verschil lende manieren tegen de zon be schermd 'Ons beleid is al jarenlang gericht op protectie', aldus hoofd werkleider Jaap Kiewiet. 'In het be gin was dat omstreden, omdat veel medewerkers het zomers lekker vin den om in korte broek te werken en het liefst zonder shirt. Dat mag dus niet meer Geen korte broeken meer en bovenkleding aanhouden.' Verder heeft het bedrijf petjes beschikbaar gesteld en staat de fles zonnebrand voor het grijpen. 'Maar het blijft uit eindelijk wel de eigen verantwoorde lijkheid van de mensen. Die moeten zich bewust zijn van de risico's', al dus Kiewiet. Daarom wordt binnen het bedrijf veel gedaan aan voorlich ting. Medewerkers die echt met tegen de zon en de hitte kunnen, krijgen tij dens de warmste dagen binnenwerk toebedeeld. Hoewel het risico van huidkanker dus op Texel zeker niet groter is dan in de rest van Nederland moeten ook Texelaars volgens Honing voorzorgs maatregelen nemen. De top drie met zonnetips: 1 .Geniet van de zon, maar denk aan je huid; 2.Laat je huid voor zichtig wennen aan de zon en voor kom zonnebrand; 3 Zoek tussen 12 00 en 15.00 uur de schaduw op. -Tekst en foto Louise van der Sluis zeeaster Medewerkers van Natuur monumenten hebben na de verras sende ontdekking ook op vergelijk bare plaatsen naar het goudknopje gezocht, maar mets gevonden. Vol gens medewerker Eckard Boot kan er van worden uitgegaan dat het goud knopje een 'blijvertje' is 'De omstan digheden ter plekke zijn goed voor dit plantje. Ze kunnen alleen met tegen strenge winters.' wijs om opnieuw vast te stellen of ze zijn wie ze hebben gezegd te zijn. En wel binnen veertien dagen, omdat de bank er anders van uitgaat dat er geen prijs meer wordt gesteld op de machtiging. Kan ze dus met oma die nooit een rijbewijs heeft gehad en geen paspoort meer heeft naar het gemeentehuis, dat met of nauwelijks met openbaar vervoer bereikt kan worden. Kosten maken voor een identiteitsbewijs en dan melden op het bankkantoor. Binnen veertien da gen Je krijgt met eens genoeg tijd om een andere bank te zoeken. En dan te bedenken dat veel van deze rekeninghouders al klant waren toen de bank nog gewoon Boerenleen bank heette Maar wees gerust, twee maanden geleden kondigde onze reeds gefuseerde bank aan dat ze om een nog betere service te kunnen verlenen met een andere Rabobank gaat fuseren. Hoe groter we worden, hoe beter we kunnen communiceren, nietwaar? Texelaars. U bent gewaar schuwd. Willem Zeeman, Callantsoog. Texelaar Robert van Essen laat zijn dochtertje alleen met sunblock in de zon spelen. Itijd was er niet na de hoorzit- over bestemmingsplan Den g op dinsdag 29 juni, maar toch s gemeente er in geslaagd bin- een maand een pakket van 324 jna's af te leveren. Het bevat de rleggingen van de zienswijzen in het plan dat de gemeente- vanavond naar alle waar- jnlijkheid definitief zal vaststel- èxelaars hadden bezwaar aange- nd tegen het bestemmingsplan, de gewenste situatie in kaart igt van een gebied dat zich uit- it van de Pontweg tot de Mars en van de Georgiéweg tot de elderweg. In een aantal gevallen Jen de grieven of opmerkingen skkmg op de meuwbouwplannen en Burg-West en Den Burg-Oost e bestemmingswijziging die no- svoor de bouw van jeugdherberg okay. Waar in de raads- imissie Grondgebied nog stem- opgmgen om de wijziging van de emming gezien de onzekerhe- nog even op de lange baan te jiven, adviseert het college van b het bezwaar van Jan Moens en medestanders ongegrond te ver- >n. Alleen al aan dit omstreden erwerp heeft de gemeente om- eks 80 pagina's gewijd, waarin een groot deel al eerder geuite argumenten opnieuw de revue pas seren. Het verwijt dat het versneld in procedure brengen van het bestem mingsplan Den Burg verband zou houden met de bouwplannen van Stayokay snijdt volgens het college geen hout. De versnelde procedure komt volgens b en w doordat het er in februari van dit jaar nog naar uit zag dat Texel door het nieuwe streek plan op slot zou raken en dat er nog moest worden getoetst aan het hui dige streekplan. Den Burg West Bezwaarmakers tegen onderdelen van het plan Den Burg-West. zoals de in hun ogen onaanvaardbare nok- hoogte van tien meter van enkele complexen voor sociale woning bouw, zijn op dit onderdeel door het college in het ongelijk gesteld. Bewo ners van de Beatrixlaan en de Keesomlaan zijn bang dat de hoog bouw ten koste gaat van hun privacy. Desondanks houden b en w voet bij stuk. Het college geeft aan dat door dat het woonblok in twee lagen op minimaal 46 meter afstand van de woningen aan de Beatrixlaan komt 'de bouwhoogte niet van invloed zal zijn voor het woonmilieu van de bezwaarmakers'. Verder wijst het college erop dat de uitbreiding smogelijkheden achter de woningen van de bezwaarmakers er al sinds 1965 liggen en dat van schaduw werking in de zomer geen sprake is. Naar aanleiding van een zienswijze van Jan Duin worden de schapen- boet, het varkenskot en de kolk op de hoek Pontweg-Keesomlaan als zo danig bestemd. Maar Duins sugges tie om enkele woonblokken een kwart slag te draaien, zodat rond de boet een grotere open ruimte ont staat, wordt niet overgenomen. Vol gens de gemeente doorkruist dat plan het uitgangspunt om de huizen met de voorgevel naar de Pontweg te bouwen, zodat ze een soort frontlinie van de nieuwe wijk vormen en gaat het ten koste van het uitzicht dat de nieuwe bewoners op het westen heb ben. Ook Duins pleidooi voor behoud van de ceen, om de natuurlijke water loop niet te verstoren, vindt geen gehoor. Volgens de gemeente is het behoud van de ceen niet nodig en gaat dit ten koste van een bouwkavel, wat door Duin overigens al is tegen gesproken. Wél gaat de gemeente mee in een tweede optie second best), waarbij het bouwblok dat het dichtst bij de schapenboet ligt vijf meter in zuidelijke richting wordt op geschoven. Het bestemmingsplan Den Burg staat als punt 7 op de agenda van de raadsvergadering die vanavond om 19.30 uur begint. p Vliegbasis Eindhoven gestatio- ije historische B25 Mitchel bom- merper bezocht vrijdag het Tex- vliegveld. Deze bommenwerper gendom van de Duke of Brabant Air Force en wordt voornamelijk inge zet voor vliegshows en herdenkmgs- vluchten. De bemanning bestaat uit vrijwilligers, de piloten zijn in het da gelijks leven in dienst van burger- zoals service hoort te zijn.' r dat motto is Wolbert Poel- (34) uit Den Burg een compu- drijfje begonnen, genaamd Computerzwager. Hij hoopt ral een klantenkring op te bou- onder particulieren. tonische kennis combineren met rounicatie. Dat is mijn kracht', elt Poelmann 'Het klinkt mis ten een beetje arrogant, maar ik nu eenmaal goed in staat met =nte praten over het gebruik van iputers en wat daarbij komt kij- 'Dat steeds meer mensen thuis computers werken, zonder veel nis te hebben, is voor hem geen Aleem. 'Ik verzorg een gratis haal- Bpengservice over het hele eiland, ■■computer wordt bij de klant ■njiksklaar achtergelaten.' prijzen, snelle service en ■Vriendelijkheid. Dat is volgens zeggen de kracht van zijn be- 'Ik werk vanuit huis en heb geen duur bedrijfspand. En ik heb geen personeel in dienst. Vandaar dat ik in staat ben goedkoop en snel te werken en de mensen van dienst te zijn bij hen thuis. De meeste bedrij ven op het eiland zijn te groot om die service nog te kunnen leveren Vooral particulieren zijn daarvan de dupe.' Poelmann, die als automatiserings deskundige onder meer ervaring op deed bij de televisiebedrijven NOB. KRO, NCRV en van John de Mol en op Texel bij TCA werkte, levert een breed pakket aan diensten Hij ver zorgt computerreparaties ('tegen de laagste prijs') en ontdoet computers van virussen. 'Noem het maar com- puter-EHBO Ik verricht ook onder houd en schoonmaak van systemen en apparatuur. Met een compressor kan ik het stof uit computers halen. Belangrijk, want stof is de oorzaak van veel mankementen.' Daarnaast rtPoelmann: 'Ik ben in staat goedkoop en snel te werken.' IFoto Joop Rcmmols) verkoopt Poelmann nieuwe en twee dehands computers, legt hij netwer ken aan (ook draadloos) en helpt hij klanten die ADSL willen 'van de aan vraag tot en met aanleg en installa tie'. De Computerzwager is gevestigd op het adres Schilderend 53 in Den Burg en voor vrijblijvende informatie be reikbaar via tel. 310356 of 06-4301 7486. Een eigen website is te vinden onder het adres www.decomputer zwager.nl. Mevrouw T. Graaf-Visser krijgt van b en w medewerking voor de bouw van een woning op het perceel Waalder- straat 60. Dit terrein ligt achter huize Sonnevanck. Het front van de woning kijkt urt op het parkeerterrein bij Albert Heijn. Alvorens de bouwvergunning wordt afgegeven, moet eerst een ar tikel 19-procedure worden gevoerd, omdat het door Architectenburo Texel gemaakte bouwplan afwijkt van de voorschriften wat betreft goot- hoogte en dakhelling. Acht boten van Watersportvereniging Texel voeren zaterdag om kwart voor vijf bi| mooi weer de haven uit voor de tweede bootviswedstrijd van het sei zoen. Bij wassend water en weinig wind deden zestien vissers aan de wedstrijd mee Mede door de sterke stroming vielen de vangsten niet mee. In verband met het dreigende onweer moest de wedstrijd eerder worden afgeblazen dan de geplande drie uur; om zeven uur was iedereen weer veilig in de haven. Er waren acht vissen gevangen met een gezamen lijk lengte van 284 centimeter. De volgende wedstrijd wordt gehou den op zaterdag 14 augustus, van 17.00 tot 20.00 uur. Uitslag 1 Nico Tessel 2 gullen en 2 palingen (157 centimeter) 2. Willem de Waal 1 bot en 1 pa ling (62 cm); 3 Frans de Graat 1 paling (38 cm). luchtvaartmaatschappijen. Zo ook piloot Jan van Groenesteijn. Na de landing klom hij op de vleugel en speelde voor het talrijke publiek op zijn viool. 'Meer huidkanker op Wadden kopten recent enkele regionale dagbladen in Noord-Holland en Friesland. Verontrustende berich ten over deze vorm van kanker die in ons leefgebied vaker zou voor komen. De sluipmoordenaar zou hier vaker zijn slag slaan, omdat er op de eilanden meer zonuren zijn en relatief veel mensen buitenwerk doen en dus veelvuldig aan scha delijke ultraviolette straling wor den blootgesteld. De waarheid is echter anders. Heel anders, ge tuige de verrassende cijfers van het Integraal Kankercentrum Am sterdam (IKA), dat alle gevallen van kanker in deze regio bijhoudt. Kan ker komt op Texel minder vaak voor dan het landelijk gemiddelde. Berichtgeving dat er op de Wadden meer huidkanker zou voorkomen, was gebaseerd op een uitlating van dermatoloog R. Blanken, verbonden aan het Medisch Centrum Leeuwar den. Die maakte bekend dat het aan tal mensen met huidkanker dat zich in het Leeuwarder ziekenhuis meldde sinds 1998 was gestegen van 780 tot 1189 in 2003. Verder zouden steeds jongere mensen zich met huidkanker aanmelden. De conclusie naar aan leiding van deze cijfers dat huid kanker dus meer op de Wadden zou voorkomen, is Cora Honing, voor lichter van KWF Kankerbestrijding, te kort door de bocht. 'Landelijk is ook sprake van een stijging. In de afge lopen twintig jaar in het aantal geval len van huidkanker in Nederland ge stegen van vijftien- naar vijfentwintig duizend. Je kunt niet zeggen dat mensen op de eilanden meer risico lopen. Ook elders werken mensen buiten in de zon. Die lopen net zoveel risico. Overal neemt het aantal geval len van huidkanker toe.' Exacte cijfers van Texel heeft zij echter met. Registratie Die zijn wel te achterhalen via het In tegraal Kankercentrum Amsterdam. Dit instituut houdt zich bezig met de bestrijding van kanker, preventie en registratie in Noord-Holland en Flevoland. Alle gevallen van kanker, of een voorstadium daarvan, die via weefselonderzoek in een ziekenhuis zijn vastgesteld, worden hier geregis treerd. Hoofd van de afdeling regis tratie is drs Otto Visser. 'Huidkanker komt op Texel relatief weinig voor. Zowel het aantal melanomen als het aantal plaveiselcelcarcmomen van de huid is lager dan je zou verwachten op basis van het aantal inwoners', is de verrassende conclusie van Visser. 'Ook als je naar andere vormen van kanker kijkt, komt de aandoening op Texel minder vaak voor dan het lan delijk gemiddelde, vooral bij man nen.' Dat komt volgens de arts vooral doordat op Texel in verhouding wei nig longkanker en prostaatkanker, voorkomt. Hij stelt dat het aantal ge vallen van huidkanker op Texel te klein is om te kunnen beoordelen of er sprake is van een toename. Lan delijk is dat in ieder geval wel zo. 'In de periode van 1998 tot 2002 werden op Texel 28 plaveiselcelcarcmomen gediagnosticeerd. 21 melanomen en 1 adenocarcmoom van de huid', ver telt Visser De gemiddelde leeftijd bij melanomen was 61 jaar, bij de ove rige huidtumoren 77 jaar. De cijfers van het IKA omvatten echter met meer dan zo'n dertig procent van het totale aantal huidkankergevallen Melanoom De meest voorkomende soort, de basaalcelcarcmoom, wordt met gere gistreerd en gezien als een minder kwaadaardige kankersoort, omdat er geen uitzaaiingen volgen In zo'n ze ventig procent van alle huidkanker gevallen gaat het om basaalcel carcmoom. De kans op genezing, uitgaande van de cijfers van een pe riode van vijfjaar, is honderd procent. Een andere huidkankersoort die wél uitzaaiingen heeft, is het plaveiselcel- carcinoom. Ook deze soort kan goed worden bestreden. Vijfennegentig procent van de patiënten waarbij deze vorm van kanker wordt vastge steld, geneest. Meest agressieve huidkankervorm is het melanoom. Deze kankervorm komt meer voor bij vrouwen dan bij mannen en ontstaat uit een moedervlek of spontaan uit pigmentcellen die veranderen in kankercellen. De tumor groeit snel en de kans op uitzaaiingen, via de lymfeklieren of het bloed, is groot. De kans op genezing hangt af van het stadium waarin het wordt ontdekt. In de beginfase komt zo'n tachtig tot negentig procent van de patiënten van zijn melanoom af. Zijn er uitzaaiingen, dan daalt dat percen tage dramatisch Bij uitzaaiingen via het bloed is de kans op genezing zelfs nihil, aldus de KWF Kanker bestrijding. Melanomen komen het meest voor bij mensen tussen de dertig en zestig jaar. De toename van deze kankervorm is vooral het gevolg van een toegenomen intensieve blootstelling aan de zon, met name in de vroege jeugd. Risico's Niet iedereen die veel buitenwerk verricht, is zich bewust van de nsico's op huidkanker. Ria Keijser, die al der tig jaar in zwembad Molenkoog werkt, maakt zich er met druk om. 'Ik smeer me bijna nooit in. Als ik het doe, dan is het alleen tegen het ver branden. maar niet om de risico's op huidkanker te verminderen. Ik heb echt zo'n olifantenhuid, volgens mij loop ik daardoor met zoveel risico.' Haar collega's zijn iets meer bezig met de mogelijke gevaren. 'Ik smeer me meer in dan vroeger. Het is niet zo dat ik me iedere dag van top tot teen insmeer, maar ik doe dat wel vaker. Ik houd er ook rekening mee dat ik het kan krijgen. Ik zou ook met raar staan te kijken als ik huidkanker zou krijgen. Dan is het toch mijn ei gen schuld', aldus Conny Joling. Ter- de zaden met de modder aan hun poten meenemen. Delen van natuur gebied Waalenburg staan lange tijd onder water, van oktober tot april. Vele vogels maken van het gebied gebruik om te broeden, ze foerageren, slapen of rusten er als tussenstation voor een verdere reis. Door de zoute kwel in het gebied komen meerdere zoutminnende plantjes voor, waaronder rode ogen troostzilte schijnspurriezeekraal en De verrassende ontdekking van het goudknopje m Waalenburg leidde tot enthousiaste reacties onder plantenkenners. (Foio Eckard Boot) Medewerkers van de Vereniging Natuurmonumenten hebben in het natuurgebied Waalenburg, eigen dom van de vereniging, een hon-, derdtal plantjes van het goud knopje gevonden. Dit is een soort die nog niet eerder op Texel voor kwam. Het plantje komt van oorsprong uit Zuid-Afrika en werd in 1972 voor het eerst in Nederland gevonden. Nu komt het voor op enkele plaatsen langs de Friese en Groningse kust In het verleden groeide het goudknopje ook op verschillende Duitse en Deense Waddeneilanden, maar daar is het inmiddels verdwenen. Het plantje komt voor op brakke tot zilte klei- en veengronden, die 's winters onder water staan en zomers met heel droog worden. De verspreiding van de vruchten gebeurt waarschijn lijk door oever- en watervogels, die Unc tn ItfCTx Huilen »craw»v»irJeli|YJ»rid wn iir mU.nr Tegenwoordig krijgen veel bedrijven communicatietraining. Dat zal bij de Rabobank toch niet anders zijn, zou je denken. Veel oudere mensen heb ben mogelijk al jaren geleden één van hun kinderen gemachtigd om de bankzaken te regelen. Dat gedoe met internetbankieren of ander ingewik kelds heeft dat machtigen natuurlijk erg bevorderd. Ook het verdwijnen van kleine kantoren en de onmoge lijkheid een mens te spreken te krij gen, versnelt dat. Keurig alle formu lieren ingevuld en ondertekend worden zo de bankzaken goed be hartigd. Afgelopen week kreeg mijn vrouw, die de zaken van haar be jaarde ouders regelt, echter een brief van ons aller Rabobank om wit wassen van crimineel geld te kunnen voorkomen, moeten de machtiging gevers en -krijgers zich opnieuw melden op het bankkantoor met medeneming van hun legitimatiebe-

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5