Ilopie 222 afspiegeling an de bedrijfsvoering Invloed oceaanstroom op het klimaat ontdekt UO.OOO literkoe én Wampexwinnaar NlOZ-publicaties in prestigieus tijdschrift H speelt gelijk tegen jonge Amerikanen TX25 vangt zeldzame trekkervis Trekker besturen kan nu met losse handen Wat ik zeggen wou... Vakantie Trainingen SVO TEXELSE ^7courant- ilerende koe Jople 222, omringd door de familie Kooiman. Op de voorgrond dochters Diana en Fia, verderop Lenle en Piet Kooi- n aan het hoofd van de koe Dennis Kuiper, die graag een handje helpt. (Folo g«w Timmarman) opies, die willen melk geven', itWim Roeper van hoeve Ora K>ra, toen hij ooit twee pinken chtaan Piet Kooiman van de iderweg. Eén van de pinken lopie 123, moeder van Jopie Ie koe die nu tien jaar oud de 50-litergrens doorbrak. Om- el de eerste was van Piet en Kooiman was het op 'Carpe zaterdag groot feest. fe collega-melkveehouders die ag van de partij waren, toon- ich onder de indruk van de noductie van Jopie 222, die it melk' geeft. 'Een jonge ook in haar huidige lactatie vlot zestig liter geeft. Zo ze het om in 305 dagen ruim (ter te produceren. Gemid- 50 liter melk. Een geweldige ie', loofde Henk Miedema, :er van de afdeling Noord-Hol- in fokkersvereniging CA Delta. Menswaardig is dat de koe een van de stier Newhouse Arend, irspreid over heel Nederlands eikkoeien heeft voortgebracht, oor een stier aan de lage kant het er niet meer zijn, komt om- leze stier wel nazaten voort- Idie veel melk geven, maar dat en eiwitgehalte aan de lage En dat blijkt ook uit de gehal- nJopie 222, die met 3,53 pro- vel en 2,93 procent eiwit wat onder de maat zit. Dat de jubilaris de tegenwoordig prestigieuze grens van 10.000 kg vet en eiwit zal doorbreken is dus niet waarschijnlijk. Deson danks een mijlpaal, zei ook Thea Rutten van Campina, die vertelde dat het de 42ste Texelse koe is die hon derd ton melk heeft gegeven. 'De eerste doorbrak de grens in 1970. In de eerste dertig jaar waren het er in totaal 23. De laatste viereneenhalf jaar deden nog eens negentien dat. Het gaat dus bijna nog een keer zo snel, wat illustreert dat de melkproductie enorm is gestegen.' Een oud-veehouder verhaalde hoe een koe van hem op 19-jarige leeftijd als derde de grens doorbrak. Jopie 222 presteert dat nu in haar tiende levensjaar. Rutten noemde het on danks de grote aantallen een bijzon dere prestatie. 'Want er zijn genoeg stallen waarin nog nooit een 100.000 literkoe heeft gestaan en wellicht ook nooit zal staan. Het is een samenspel tussen boer en koe. De koe moet het in zich hebben, maar de boer moet haar ook de kans geven om het waar te maken.' Namens Campina over handigde ze Kooiman de felbegeerde zilveren koe. Van Miedema ontving de familie een oorkonde en een fraai bord voor aan de muur. Goed gedaan 'Jullie hebben het goed gedaan', richtte Hank Witte van Agrifirm zich tot Piet en Leme Kooiman. 'Piet, op het gebied van kwaliteit hoor je nu bij de subtop van de Texelse vee houders. En je bent de enige boer op Texel die én een 100 000 literkoe heeft én die de Wampex heeft ge wonnen. Maar je had ook een voor sprong, ook in je bedrijf deed je alles op een drafje.' Witte noemde de 100.000 literkoe 'een afspiegeling van de hele bedrijfsvoering'. Het vakmanschap van Kooiman bleek al eerder in 2002, toen hij het nieuws haalde omdat hij van alle vee houders op Texel het hoogste gemid delde (een jaar productie van 774 ki logram vet en eiwit per dier) haalde en zijn stal qua gemiddelden bij de beste acht van de provincie werd gerekend, waaraan nog eens een gemiddelde melkgift van 10.000 kg melk per jaar kan worden toege voegd. Lange verhandelingen over het houden van productieve koeien hield Kooiman toen niet. 'Een knap bossie koeien en altijd zorgen dat er genoeg vreten voor het hek ligt.' Giro 1247 www.jantjebeton.nl (Foto Gom.rf Timmerman) öt/e tijdens de wedstrijd van ZDH tegen het voetbalteam van de New Orleans Soccer Academy. tag het er naar uit dat de allers van ZDH zondagavond het voetbalteam van de New Soccer Academy (NOSA) sen 1-0 overwinning van het tonden, maar nadat coach (zijn pupillen opdroeg meer wal op te zoeken, scoorden Mge Amerikaanse talentjes •eor tijd toch nog de gelijk- le9 die ZDH op bezoek kreeg, d uit spelers van 14 tot 16 jaar, a9 zijn aan een voetbaltoer ™derland. Zo werd er getraind enie Mühren en spelen ze wed den toernooien. Daags tevoren elden ze nog in een sterk bezet Mi tegen jeugdteams van Ajax Nigeria. Bij dergelijke wedstrij den er doorgaans scouts aan baarbij de jongens hopen dat •orden uitgepikt en dat er een rnetballoopbaan in het ver- "igt. Patrick Murray, een spe- het talent meer dan bij de 5,1 zichtbaar was, bleek net te zijn uitverkoren voor de nationale jeugdselectie van de Verenigde Sta ten. Langs de lijn deed het verhaal de ronde dat zelfs voetbalbemiddelaar Kees Ploegsma zondag op Texel was gesignaleerd, maar in Den Hoorn liet hij zich niet zien. ZDH-voorzitter Jaap Lap vertelde dat hij zondag graag met de spelers een fietstocht over het eiland had ge maakt, maar dat gezien het warme weer voor een bezoek aan het strand was gekozen, zodat de voetballers konden herstellen van hun vermoeid heid. Dat bleek volgens perschef Hans Bierhuizen, die meereisde met de Amerikanen, een misrekening. 'Voor spelers van Oranje is het daags voor een grote wedstrijd verboden om het strand te bezoeken of te zwemmen. Dat gaat in de benen zit ten.' Dat vermoeidheid de jeugd zondagavond parten speelde ontging kenners langs de lijn in Den Hoorn niet. Waar de veldbezettmg wel goed op orde was, slaagde de bezoekers er met in om gerichte kansen te cree- ren en was het ZDH dat door coun ters nog wel eens een plaagstootje uitdeelde. Maar ook de thuisploeg was na de zomerstop nog onwennig. De ploeg had versterking van oude rotten zoals Ronald Biesboer, Ruud Beerling en Erwin Kleinveld en kon beschikken over topscorer Michiel Dekker, die dit seizoen bij Texel'94 gaat voetballen. Een paar schoten van ZDH kwamen gevaarlijk in de buurt bij de doelman en Mike de Bruijn was dicht bij een doelpunt. Maar ook van ZDH-doelman Christiaan Stolk werd alertheid ver eist. Wat opviel was het betere combinatiespel van NOSA. waar ZDH het vooral van inzet, fysieke overmacht en counters moest heb ben. Het doelpunt viel ruim in de tweede helft, toen Ivar van Elk een steekpasje gaf op Michiel Dekker, die met een droog schot de vijandelijke doelman passeerde. Fanatiek aan moedigen van zijn spelers door coach Finley leidde ertoe dat de gas ten uit een goed genomen vrije trap de gelijkmaker konden scoren. Onderzoekers van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) zijn verant woordelijk voor maar liefst twee publicaties in het jongste nummer van het wetenschappelijke tijd schrift Nature, dat afgelopen don derdag verscheen. Dit blad wordt wereldwijd gezien als een van de meest prestigieuze wetenschap pelijke tijdschriften. Een publicatie in dit blad wordt gezien als de ul tieme bekroning voor een weten schapper. Volgens dr. Geert-Jan A. Brummer van de afdeling Mariene Chemie en Geologie van het NIOZ is het bijzon der dat er twee artikelen van afzon derlijke NlOZ-groepen in het tijd schrift zijn opgenomen. Het gaat dan ook om opmerkelijke wetenschappe lijke ontdekkingen: de invloed van oceaanstroom op het klimaat en het ontstaan van ijstijden door kalkalgen. Frank Peeters, werkzaam als geoloog en verbonden aan de VU in Amster dam, is de eerste auteur van het arti kel over de oceaanstroom. Het on derzoek is verricht op het NIOZ, in samenwerking met de universiteiten van Utrecht, Edinburgh en Bremen. De acht wetenschappers die zich met dit onderzoek bezighielden, ontdek ten dat de oceaanstroming rond Zuid-Afrika een belangrijke rol speelt bij klimaatverandering. De vondst kwam tot stand door het samenbren gen van kennis over oceaan stromingen, de ecologie van plank ton, fossiel plankton in oceaanse diment en de stand van de aarde ten opzichte van de zon. De wetenschappers ontdekten dat de Agulhas-stroom, die vaker het onderwerp is van NlOZ-onderzoek, een cruciale rol speelt in klimaat verandering. De oceanen 'communi ceren' met elkaar door stroming. Water dat in de Indische Oceaan wordt opgewarmd, stroomt via de Agulhas-stroom om Zuid-Afrika heen de Atlantische Oceaan in. Vervolgens stroomt dit via de warme Golfstroom naar het noorden waar het zinkt en onderlangs weer terugstroomt. Deze grootschalige oceaancirculatie be paalt voor een belangrijk deel ons klimaat en verklaart bijvoorbeeld waarom er in het noordwesten van Schotland palmbomen kunnen groeien. In het zeegebied tussen Afrika en Antarctica zit echter een 'bottleneck'. Een brede koudestroom naar het oosten aan de Antarctische kant bepaalt namelijk hoeveel water er via de Agulhas-stroom uit de Indi sche naar de Atlantische Oceaan en het westen kan stromen. Als Antarc tica groeit, kan de koudestroom naar het oosten zo sterk en breed worden, dat de Agulhas zelfs niet meer om Afrika heen komt. Dat leidt dan tot een ijstijd en een koud klimaat in Eu ropa. De onderzoekers hebben dat ontdekt met behulp van plankton. Tevens hebben zij ontdekt hoe het komt dat de kracht van de genoemde zeestromingen fluctueren. Plankton Peeters, die als geoloog onder meer kalkvormend dierlijk plankton bestu deert, vergeleek de soorten samenstelling van levende plankton met dat van fossiel plankton, dat ligt begraven in het sediment van de oceaanbodem bij Zuid-Afrika. Aan de hand daarvan konden de onderzoe kers de geschiedenis van de water stroming reconstrueren. De vergele ken monsters gaven een beeld van de 'communicatieve geschiedenis' van de Indische en de Atlantische Oceaan over een periode van maar liefst vijfhonderdduizend jaar. Die enorme klus leverde onder meer de ontdekking op dat gedurende ijstij den de Agulhas niet of nauwelijks om Afrika heen kwam en wanneer dat wel gebeurde het eerder was dan verwacht De meest logische ge dachte zou zijn dat de Antarctica- stroom na de ijstijd door smeltend ijs minder sterk zou zijn, waardoor de Agulhas zou kunnen doorstromen. Dat bleek dus met het geval. Deze ogenschijnlijke tegenstelling kon worden verklaard door de onderzoeksresultaten te combineren met de kennis over de baan en de stand van de aarde ten opzichte van de zon in combinatie met de tollende beweging die de as van de aarde maakt (precessie). Laatstgenoemde factoren bepalen de hoeveelheid en de verdeling van zonnewarmte op aarde. Veel zonnestraling op de po len betekent dus veel smeltend ijs en een zwakkere koudestroom.. Dat zet 'de deur open' voor de Agulhas. De onderzoekers concluderen dat de Agulhas-stroom dus waarschijnlijk een belangnjke rol speelt in het beëin digen van ijstijden. Verder heeft de precessie gevolgen voor het moessonsysteem in de tropen. De onderzoeksresultaten suggereren dat er een bepaalde relatie bestaat tus sen een sterke moesson en een sterke Agulhas-stroom. Het onder zoek werd medegefinancierd door de NWO. Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. Kalkalgen Ook de tweede NlOZ-publicatie in Nature houdt verband met de ijstijd. Onderzoeker Klaas Timmermans, eveneens verbonden aan de afdeling mariene Chemie en Geologie van het NIOZ, leidde het onderzoek naar de invloed van kalkalgen in het ontstaan van ijstijden. Dit onderzoek werd uit gevoerd in samenwerking met we tenschappers uit het Duitse Kiel en Bremerhaven. De onderzoekers kwa men er achter dat kalkalgen in koude perioden de opslagcapaciteit van kooldioxide in de oceanen vergroten, waardoor de temperatuur op aarde daalt. Via ingewikkelde evenwichts- reacties in de zee blijken de kalkalgen door kalkproductie de concentratie kooldioxide in de atmosfeer te beïn vloeden. Kooldioxide heeft invloed op de temperatuur op aarde. Weinig kooldioxide in de atmosfeer veroor zaakt koude perioden, zoals ijstijden. Veel kooldioxide zorgt voor opwarming van de aarde. Sneeuw In de diepzee 'sneeuwt' het voortdu rend. Microscopisch kleine kalkalgen maken aan de buitenzijde van hun celwand zeer kleine kalkschijfjes. De algen sterven, maar de kalk dwarrelt naar benenden en komt als een sneeuwlaag op de bodem te liggen. De mariene biologen ontdekten dat de hoeveelheid kalksneeuw in warme en koude penoden verschilt. Dit komt door de verschillende hoeveelheden sporenelementen zink en ijzer in deze perioden, die de algen halen uit atmosferisch stof dat in de oceaan oplost. De kalkalgen reageren ver schillend op een gebrek aan ijzer of aan zink wat gevolgen heeft voor hun groeicapaciteit en kalkopslag. In koude tijden is er weinig 'sneeuwval' en wordt relatief meer kooldioxide in zee opgeslagen en vermindert het kooldioxide in de atmosfeer en daalt de temperatuur op aarde. Via de reisorganisatie Do-lt/ Travel Express boekten wij een weekje Texel op jongerencampmg. Tot we op Kogerstrand aankwamen, ging alles goed. Maar toen bleek dat onze ten ten op het gezinsterrein stonden, vie len veel van onze verwachtingen al in het water. Jongeren die uitgaan en tot diep in de nacht feest vieren, moet je niet tussen gezinnen plaatsen. Dat geeft wederzijdse ergernissen. Natuurlijk heb je op elke camping regels, maar na het horen van de waslijst op Kogerstrand leek het of wij niet serieus werden genomen. Het toiletgebouw waar wij gebruik van moesten naken was maar tot 00.00 uur open, je mocht geen waslijn spannen, niet eten en drinken buiten de tent en geen windscherm opzet ten, waardoor je niet eens buiten kon koken omdat er zo'n harde wind stond. De reisleiding schreeuwde om 23.00 uur: 'Nu naar je nest, of anders naar het dorp.' Dat is niet bepaald sociaal. Ook werden wij om 10.00 uur op een onbeschofte manier de tent uitgejaagd om op te ruimen. De reis- leiding ging erg onprofessioneel om met de jongeren, waardoor ze velen tegen zich in het harnas joegen. Hier door heerste er een zeer negatieve sfeer op de camping, waardoor onze vakantie niet liep zoals we hadden gehoopt. Een ander negatief punt was de be waking. We zijn meerdere malen ge waarschuwd, om de meest onbenul lige dingen. Maar het toppunt was toen we onszelf ('s avonds om 22.00 uur) in het toiletgebouw opfristen om uit te gaan. Enkele jongens zongen onder de douche, waarna er nog geen vijf minuten later twee bewakers aankwamen om te vragen of we stil wilden zijn omdat we op een gezins camping stonden. Eén van de jon gens vertelde op een nette manier hoe hij daarover dacht. Daarop be gonnen de bewakers meteen te schreeuwen en te wijzen. Na een dis cussie tussen de jongen en de bewa kers gingen deze naar buiten. De jon gen zei tegen een van ons: 'Ik houd niet van die wijzende vingers, zo ben ik ook niet opgevoed.' Hierop storm de een van de bewakers weer naar binnen, greep de jongen in zijn nek en probeerde zijn arm om te draaien. Toen dit niet lukte, werd de bewaker nog bozer. Het is belachelijk dat het op deze manier ging. Voor voetbalvereniging SVO uit Oosterend zit de zomervakantie er weer op. Donderdag beginnen de trainingen voor het eerste en het tweede elftal en voor de B-junioren De B-junioren trainen dit jaar voor het eerst met de senioren mee. Ook de recreanten zijn welkom op de trainin gen. Onder leiding van Jitze Beintema wordt tweemaal per week, op dinsdag en donderdag, getraind van 19.30 tot 21.00 uur. Omdat SVO dit jaar met drie teams meespeelt in de competitie zaalvoetbal, is de trai ning van vrijdag verplaatst naar don derdag. Gelukkig kun je op Texel heel leuk uitgaan, dus al met al hadden we toch een leuke vakantie. Maar we weten nu wel dat we nooit meer met deze organisatie naar camping Kogerstrand gaan. Kim. Camilla, Fleur en Marsha Vos, Nijmegen. Naschrift:. De directie van de Recreatiestichting Texel (RST) stuurde ons de volgende reactie: 'Wij herkennen ons op geen enkele wijze in bovenstaande inge zonden brief. Voorts stoort het ons dat er niet rechtstreeks bij ons is ge klaagd tijdens het verblijf. Wij zullen de dames echter een schriftelijk ant woord doen toekomen.' In een mon delinge aanvulling laat de RST weten dat de schrijvers niet, zoals zij zelf beweren, op de gezinscamping heb ben gestaan, dat het toiletgebouw ook na middernacht open was en dat koken en eten buiten de tent wél is toegestaan, maar dat er voor de tent geen kratten bier mogen worden op gestapeld. De betreffende reis organisatie kreeg de redactie gisteren niet te pakken. EcoMare had er al één in de collec tie, maar die was tien jaar geleden aangeleverd. De vangst van een trekkervis door de TX25 van de fami lie Blom dinsdag in de Waddenzee was dan ook bepaald geen alle daagse gebeurtenis. De grijsblauwe vis, genoemd naar zijn rugvin, die wel wat op de trekker van een pistool lijkt, zwemt normaal in de Atlantische Oceaan en leeft van schelpdieren. kleine kreeftachtigen en inktvissen. De zuidelijke grens van zijn leef gebied loopt van het zuidelijkste puntje van Zuid-Amerika tot het mid den van Afrika. Af en toe komt een exemplaar via Het Kanaal 'per onge luk' in de Noordzee terecht. De vis die nu in de Waddenzee in de netten van de TX25 zwom, moet dan ook een sterk exemplaar zijn geweest. (Foto Joop Rommpts) Mark Slot van hoeve Rotterdam was één van de belangstellenden die donderdag een ritje maakten met de zelfsturende John Deere trekker, die navigeert met behulp van satellieten. lFoto GMIrt, rmmerman) Een trekkerchauffeur moet voor en achter ogen hebben en vaak ook aan de zijkant. Hij moet sturen, liefst recht, en gelijktijdig kijken of de ploeg of een ander werktuig achter de trek ker z'n werk wel goed doet. Daardoor kan het gebeuren dat er wel eens een bochtje in de ploegsnede komt of buiten het spoor wordt gereden. Met de zelfsturende trekker behoren kromme ploegvoren tot het verleden. De stuurinstallatie is daarbij aange sloten op een GPS-installatie, die in verbinding staat met een stuk of ne gen satellieten. Dit technische vernuft betekent weliswaar met dat de chauf feur overbodig wordt, want het navigatiesysteem ziet niet toe op goed ploeg- en ander werk en keert ook de trekker met aan het eind van de akker, maar zorgt wel dat de ma chine een kaarsrechte lijn volgt en geeft de bestuurder de gelegenheid de aandacht te richten op de werk zaamheden achter hem en - zoals één landbouwer tijdens de demon stratie donderdag opmerkte - 'eens te kijken wat voor moois er langs de weg fietst'. Winstpunt is volgens Daniël Bonne, van het gelijknamige mechamsatie- bedrijf dat de demonstratie in Eierland organiseerde, dat de boord computer exact meet vanaf welke lijn in het land kunstmest is gestrooid of tegen onkruid is gespoten, zodat overlappingen tot het verleden beho ren. 'Dit kan zo tien procent in de kosten schelen. Tegenwoordig praat je zó over een oppervlakte van hon derd hectare, dus het gaat om flinke financiële besparingen.' Dat moet ook wel, want met de aanschaf van een satellietgestuurde trekker van het merk John Deere is een flinke inves tering gemoeid. Is ondanks de auto matische piloot de trekkerchauffeur hier voorlopig nog onmisbaar, in Amerika zijn volgens Bonne al landbouwbedrijven waar wordt proefgedraaid met trekkers waarop helemaal geen bestuurder meer zit. dinsdag 10 AUGUSTUS 2004

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7