Boekhouder graadmeter Texelse economie 'Niet op de stoel van ondernemer gaan zitten Texelaars 'In dit vak kan ik alles kwijt 'Uniek stukje cultuurhistorie' Blekerij van linnen na eeuwen aan oppervlakte 6 Bezwaren tegen 'natu rond Utopia ongegron mm» .TEXELSE COURANT College wil havenwinkel legaliseren Holle weggetj Kampioensch bommetje duil VRIJDAG 13 AUGUSTUS 2004 Zoals het een goed boekhouder betaamt, is Cees Duinker uitste kend voorbereid op het interview met de Texelse Courant. Tot de tanden bewapend met knipsel- boeken, fotoalbums en belangrijke documenten uit zijn carrière neemt hij het woord en barst er een stort vloed aan woorden los. Vijfen twintig jaar in het vak heeft dan ook heel wat stof tot praten opge leverd. Accountant een saai be roep? Duinker ontkent stellig. 'In dit vak kan ik alles kwijt.' Over cij fertjes, ondernemerschap, zwart geld, actie Schuimkraag en Klaas Bruinsma. De naam Klaas Bruinsma intrigeert de verslaggever. Wat heeft een van de grootste criminelen die Nederland heeft voortgebracht te maken met een boekhouder op Texel? Grinni kend wijst hij op het boek dat journa list Bart Middelburg schreef over de moord op De Dominee, zoals de bij naam van Bruinsma was, in 1991 en dat voor hem op tafel ligt. 'Dat is een van de dingen uit mijn loopbaan die me goed is bijgebleven. Bruinsma had vroeger een boerderij op Texel. Bij Ceres. Maar dat mocht gezien zijn reputatie natuurlijk niet bekend wor den. Toevallig had ik in die tijd een klant die wel interesse had voor dat pand. maar er was wat schimmigheid over de eigenaar en die klant durfde daar eigenlijk niet zo goed achteraan. Dat heb ik toen gedaan. Uit navraag bij het kadaster bleek dat die boerde rij op naam stond van John Engels- ma, de advocaat van Bruinsma. Dat was toen al een soort advocaat van de duivel. Later is hij ook door de Orde van Advocaten uit de advoca tuur gezet. Ik heb die man toen ge beld om te onderhandelen. We zijn er niet uitgekomen, maar spannend was het wel.' Hoewel de 56-jarige Duinker al vijfen twintig jaar in het vak zit, is zijn be zieling niet minder geworden. Vol vuur praat hi| over zijn werk. Zijn klan ten helpen een zo groot mogelijke winst te maken staat nog steeds Voorop. 'Je moet alleen oppassen dat je met op de stoel van die onderne mer gaat zitten. Want die moet het werk doen. Een boekhouder moet je zien als een sparringpartner. Iemand met wie je kan brainstormen en over leggen om een zo goed mogelijk re sultaat te halen.' Ondernemen zit de rasechte Hoornder niettemin in het bloed. Zij ouders runden een bakke rij in Den Hoorn en stonden aan de wieg van de inmiddels overbekende Hoornder Ring. Tot zijn vijfen twintigste levensjaar helpt hij in de bakkerij, maar overnemen wil hij het bedrijf niet. Scharrelen Hij volgt HBS-a om vervolgens naar de overkant te vertrekken. 'Ik wist met wat ik wilde worden en scharrelde maar wat aan in die tijd.' Ondermeer vanwege een aangeboren afwijking aan zijn oog, keert Duinker terug naar Texel. 'Mijn oogzenuw is in de baar moeder doorgegroeid en daardoor verdween het licht uit mijn oog. Ik heb twee maanden in het ziekenhuis ge legen voor allerlei onderzoeken, maar ze konden niet voorkomen dat ik aan dat oog blind bleef.' Pas in 1995 wordt ontdekt wat Duinker precies heeft aan zijn oog, maar verder ope reren blijkt zinloos. Langzamerhand wordt hij serieuzer en neemt zijn loopbaan een duideli]ke wending naar de financiële sector. Lange tijd blijft echter de binding met de detail handel, want de bednjven waar hij een baan heeft zijn werkzaam in de toeleverantie. 'Klanten en dienstver lening lopen als een rode draad door mijn carrière', zo zegt hijzelf. Inmid dels getrouwd met zijn grote (jeugd)liefde Aldme raakt Duinker via de contacten van een vroegere werk gever in gesprek met Wim Eelman van de Boekhoudcentrale. 'Die zag wel wat in me. Ik moest natuurlijk nog wel veel bijleren, maar die kans kreeg ik.' In de beginjaren, als de Boek houdcentrale nog in het voormalige pand van de Haarstudio is gevestigd, maakt hij als assistent de jaar rekeningen voor kleine bedrijven. Hij had toen negen collega's. Inmiddels is het bedrijf omgedoopt tot NBC Eelman Partners, werkten er tach tig mensen en heeft het kantoor vier overkantse vestigingen. Texel groeit De groei van het bedrijf verloopt vol gens Duinker synchroon met de groei van Texel. Inmiddels in het bezit van de benodigde papieren breidt Duin kers portefeuille zich uit en houdt hij zich bezig met de financiële admini straties van bedrijven uit vooral de horeca, detailhandel en dienstverle ning. 'Groei is belangrijk. Het leukst aan dit werk is met de klanten rich ting geven aan het optimaliseren van de winst. De voortgang bevorderen, zodat een bedrijf kan groeien.' Van wege het belang dat hij aan groei hecht, is Duinker in 1977 fervent voorstander van een nieuwe boot en schrijft hij zelfs ingezonden stukken in de krant om Texelaars van het be lang van dubbeldekkers te overtui gen. Vooral in de jaren tachtig kan het volgens de boekhouder niet op. 'Toen kon alles en werd er ook niet zo nauw gekeken. Al het geld ging contant zo in het laatje. Niemand had zicht op wat er werd verdiend. Ook de belastingdienst met.' Volgens Duinker kan er gemakkelijk worden afge roomd en wordt dat ook op Texel op grote schaal gedaan. 'Dat veran derde grotendeels door de introduc tie van nieuwe kassa's. Daarop moest alles worden aangeslagen en werd meer controle mogelijk. Daar over heen kwam volgens de Hoornder de Actie Schuimkraag van de belasting dienst. 'De inkoop werd uitgesplitst en aan de hand van de inkoop werd de omzet berekend. Met de glazen- kaart erbij (om te zien hoeveel er in het gebruikte soort glas ging. red kon dat vrij nauwkeurig worden be keken. Wij zijn daar onmiddellijk op ingesprongen en hebben onze klan ten zo goed mogelijk voorbereid. Dat leverde ons de complimenten van de belastingdienst op.' Eenvoudig ver loopt dat hele proces met. 'We heb ben zware strijd moeten leveren met ondernemers en ambtenaren. Ik weet nog dat een klant van ons met een nor Cees Duinker Onderhandelingen met belastingdienst kwestie van handjeklap. Verder is het volgens Duinker zaak dat een goede accountant een beetje toneel kan spelen. Dan komt in con frontaties met de belastingdienst nog wel eens van pas. Wordt hij als boek houder wel eens geconfronteerd met fraude door zijn klanten? 'Als wij het maar niet in de boeken zien, zeg ik altijd maar. De brutomarges moeten goed zijn.' De huidige ondernemers cafe, die was betrapt op het afromen van zijn omzet, een aanslag kreeg van honderdduizend gulden. Die man schrok zich lam. We hebben toen flink moeten praten, maar uiteindelijk kon den we het afronden op tienduizend gulden. Dat was natuurlijk prachtig.' Handjeklap Volgens Duinker zijn onderhandelin gen met de belastingdienst een kwestie van 'handjeklap'. 'Tachtig procent is in de wet geregeld, twin tig procent moet je afdealen. En ver der moet je ambtenaren altijd goed behandelen en ze nooit op hun tenen trappen, want dan gaan ze dwarslig gen en begint een ondernemer niks moeten volgens Duinker tegenwoor dig van goede huize komen om een bedrijf succesvol te runnen. Na de vette jaren volgen nu de magere ja ren. De accountant als sparring partner wordt volgens hem dan ook steeds belangrijker. 'Als kantoor moet je pro-actief zi|n en zien aankomen wat er gaat gebeuren. De groei is er uit op Texel en daarom moet je dui delijk zijn in je advisering en sturend werken.' Volgens Duinker merkt de NBC aan haar klanten dat het minder gaat op Texel. 'De boekhouder en de huur zijn de eerste dingen die niet betaald worden als het slechter gaat. En je ziet het uiteraard aan de be drijfsresultaten. De bankschulden lo pen op en schulden worden niet be taald Je ziet duidelijk dat het sinds het jaar 2000, wat een relatief goed jaar was. bergafwaarts gaat op Texel. Het wordt minder of het stabiliseert. Ondernemers moeten heel inventief zijn en een goede prijs/kwaliteits- verhouding bieden om te kunnen overleven.' Armoede Dat ondernemers met standaard wel varend zijn, wordt door Duinker grif beaamd. 'Er zijn hier veel onderne mers en boeren die op het bestaans minimum zitten. Bedrijven waar het allemaal maar net gaat. Sommige ondernemers zouden beter af zijn als ze bungalows gaan schoonmaken of iets dergelijks, maar ze zijn taai. Zelf standigen geven met snel op en zijn zeer gemotiveerd om met hun bedrijf door te gaan.' Dat de financieel spe cialist begaan is met zijn klanten blijkt uit het feit dat zij hem uit zijn slaap kunnen houden. 'Als het slecht gaat met een klant, dan trek ik me dat aan. Dat stopt niet als ik hier de deur van mijn kantoor dichttrek. Soms word ik om vier uur 's nachts wakker en schiet me een idee te binnen voor zo'n klant.' Zijn functie en het feit dat hij een intiem contact heeft met zijn klanten en hun hele financiële doopzeel kent, maakt dat hij zich in de Texelse samenleving op de vlakte houdt. 'Ik accepteer bijvoorbeeld geen bestuursfuncties, omdat ik nie mand tekort wil doen. Ik zal ook nooit gek doen in de kroeg, want de vol gende dag kom ik mijn klanten weer tegen.' Toekomst Over zijn loopbaanplanning kan Duinker kort zijn. 'Ik blijf hier tot mijn pensioen. In dit werk kan ik mijn ei kwijt. Je werkt voortdurend met spanningsvelden en dat is prachtig.' Naast zijn portefeuille met zo'n honderdtwintig klanten houdt Duinker zich bezig met de coaching van jonge assistenten en de interne kwaliteitsbeheersing. Aspiraties voor een partnerschap binnen het NBC heeft hij nooit gehad. 'Ik heb de kans wel gekregen, maar het nooit gewild. Laat mij maar lekker accountant blij ven en geen ondernemer.' De betrok kenheid werd er niet minder door. Sinds zijn aantreden in het bedrijf verzamelt hij alles wat er over de NBC verschijnt. Dat heeft inmiddels een flinke stapel plakboeken opgeleverd. Glimlachend besluit hij: 'Ik ga verder zonder moeite, maar met emotie. Twee woorden met dezelfde letters.' Tekst en foto Louise van der Sluis B en w willen dat de Stk Waddenhaven Texel alsm gunning krijgt voor het expló van een detailhandel in het gj De Compagnie op het terrein. Hoewel al sinds de op van de passantenhaven in detailhandelsactiviteiten vt bedreven in deze omgeving, de winkel feitelijk illegaal deze niet beschikt over de vi ling die het bestemmingsplar schrijft. Daarover werd geklaagd da Kalverboer van de supermart Trompstraat die meent dat hijdi havenwinkel een stuk omza loopt. Kalverboer deed vroege op het haventerrein met een wagen. Vorig jaar stopte hij d: en maakte geen gebruik van gelijkheid om zich in de havenwinkel in De Compagnie tigen omdat hij dat volgens zeggen niet zag zitten. De werd toen gehuurd door E™ der Linden, die recentelijk twe de handhavingambtenaar opb kreeg omdat voor zijn detailhar rijwielverhuur geen vrijstelling leend. Wat het college betre dat dus alsnog gebeuren. Volgens het bestemmingsplan vrijstelling alleen worden gege de commerciële activiteiten recte relatie hebben en ten staan van de jachthaven. Volgt college is dat hier duidelijk he en kan er geen sprake zijn va concurrentie voor reeds geve bedrijven in de buurt. In Oud' is verder geen fietsverhuur enl middelen worden slechts verk de supermarkt aan de Tromp dus op geruime afstand van ven. Bovendien is de havenw winters dicht. De winkel is ve baar met een kampwinkel kampeerterrein. Het college verder dat de winkel bijdraagt kwaliteit van de jachthaven. Er moet wel een procedure gevoerd. Gedurende een maa nen uitsluitend belanghebb schriftelijk bezwaar maken tet voornemen tot het verlenen vrijstelling. Kalverboer liet gevraagd weten van deze gi heid gebruik te zullen maken De stukken voor de aanl nieuwe holle weggetjes in hi berggebied liggen vanaf m nog met ter inzage op het ra De gemeente moet eerst nog merkingen van de raadscor Grondgebied verwerken in de ren. Woensdagavond beg 19.30 uur een informatieavoni raadhuis over de plannen ■E Al vier seizoenen is Irene Maas aan het spitten in de grond van de Bleekerij aan de Monnikenweg. Vele scherven, potten, stukken hout, schoenzolen en andere over blijfselen haalde ze al boven. Deze zomer heeft ze eindelijk het stelsel van sloten blootgelegd, wat voor haar definitief het bewijs vormt dat er eeuwen geleden een echte blekerij voor linnen heeft gezeten. 'Kijk, dit is een stek', toont Maas een stuk hout dat de vorm heeft van een tentharing en nog zwart is van de prut waaruit ze het net heeft opgestoken. 'De stek werd gebruikt om het linnen op het gras vast te prikken, zodat het kon bleken in de zon. Om te voorko men dat er door de zon brandplekken in zouden komen, werd het steeds nat gehouden. Daarvoor waren al die sloten nodig.' Aan de hand van een kopie van een oude tekening van een soortgelijke blekerij in Bloemendaal laat ze zien dat op een terrein van minstens een hectare (honderd bij honderd meter) een stelsel van acht sloten moet hebben gelegen, met aan- en afvoerkanalen voor het duin water en een soort kolken Het vuile linnen werd er onder meer in een ke tel geloogd, ging in een bad met zure melk om te bleken (chloor was er toen nog niet), werd gewassen en in de zon gebleekt. 'Een heel bewerkelijk proces dat maanden duurde. Het moet ontzettend vermoeiend zijn ge weest.' De oude blekerij moet rond 1630 zijn gesticht. Niet door monniken, zoals de naam van het weggetje doet ver moeden, maar door Pieter Cornells Timmerman en Jacob Jozef Linnen wever, waarbij ook de naam van Frans Barend van Haarlem opduikt. Lieden uit de buurt van Haarlem, die Texel een goede vestigingsplaats voor een blekerij van linnen vonden. Maas: 'Ik denk dat ze hier een vorm van zelfstandigheid vonden die ze in Haarlem niet konden vinden. En er was hier wel vraag was naar gebleekt linnen. Door de eigen bevolking, maar ook door de aanwezigheid van de Rede van Texel, want ook op schepen was linnen nodig.' De locatie aan de Monnikenweg komt door de aanwezigheid van schoon duinwater. Vanuit de sloten van een meter of vier breed werd water over het linnen geschept. Schoenzolen Maas, onder meer geholpen door Sjaak Schraag, legde deze zomer een sloot bloot van zo'n anderhalve meter breed, die later is volgegroeid •■V' - De archeologische graafwerkzaamheden van Irene Maas in natuurgebied de Bleekerij hebben grote vormen aangenomen. (Foto Gerand Timmerman) Enkele van de opgegraven spullen. met veen. De sloot die van noord naar zuid loopt, moet volgens Maas een lengte hebben gehad van zo'n tach tig meter. Bij het opengraven stuitte ze op allerlei scherven, onder meer van pijpenkoppen, maar ook glas. 'We vonden een bakje, zonder oor. We hebben er een glasexpert naar laten kijken. Toen bleek dat het een zoutvaatje is geweest. Het enige ver gelijkbare exemplaar is gevonden in Bourtange, maar daar weten ze met waar het vandaan komt. Hier wel. En we vonden een complete fles uit 1700. De blekers waren ook goeie jutters, want uit slijtplekken is op te maken dat de flessen die we hier vonden van het strand komen.' Op merkelijke vondsten zijn ook de schoenzolen, waarvan de oudste ver moedelijk afkomstig is van een ble ker. 'Het leuke is dat de voet afdrukken er nog inzitten.' Verderop is het fundament blootgelegd van een gebouw waarin de blekers volgens Maas moeten hebben gewoond. En spitwerk leverde ook de restanten van een oud karrenspoor op. Iets unieks Door al deze vondsten staat hét voor Maas onomstotelijk vast dat er vroe ger inderdaad een blekerij is geweest. 'En dan te bedenken dat voor zover ik weet nergens anders zoiets is blootgelegd. In Bloemendaal zijn er bijvoorbeeld al lang geleden huizen op gebouwd. We beschikken hier dus over iets unieks. Een stukje cultuur historie. We kunnen al die sloten die we hebben opengegraven straks wel weer dichtgooien en het onkruid weer laten groeien, maar het zou mooi zijn als dit stukje Texelse geschiedenis zichtbaar kan houden. Het lijkt me waardevol genoeg.' Maas noemt het 'schandalig' dat Staatsbosbeheer (SBB) bij de natuurontwikkeling op de Bleekerij zonder tevoren archeolo gisch onderzoek te doen op be paalde delen van het oude sloten stelsel graafwerkzaamheden heeft verricht. 'Hierdoor zijn restanten van bepaalde sloten en wellicht ook een kade verdwenen.' Museum? Volgens Erik van der Spek van SBB is voor de werkzaamheden advies gevraagd bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. 'Toen werd gezegd dat daar niets werd verwacht. Nu er wel het nodige blijkt te zitten, is het wel zo dat op de plekken waar het meeste zit, niet is gegraven.' De Stichting Bleekerij on der wiens verantwoordelijkheid de werkzaamheden plaatsvinden, heeft toestemming voor het graafwerk. Van der Spek noemt het onderzoek van Maas 'erg interessant', maar voelt zich wel verrast door de omvang van de graafwerkzaamheden in het na tuurgebied. 'De communicatie ver loopt lastig, liever hadden we dat ze eerst even hadden overlegd.' Het idee om de opengegraven blekerij een permanente museumfunctie te geven, ziet Van der Spek vooralsnog niet zitten. 'Het ligt midden in het natuurgebied, waardoor bezoekers broedende vogels verstoren. Maar de komende herfst zouden we er bij voorbeeld wel eens een open dag kunnen houden. Afgesproken is dat als de graafwerkzaamheden zijn vol tooid, de gaten weer worden gedicht. We kunnen langs het wandelpad wel een informatiebord plaatsen.' 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE Het college heeft de bezwaren die als inspraakreactie zijn ingebracht tegen de omzetting van agrarisch naar natuurgebied van de grond rond Utopia in Het Noorden onge grond verklaard. Het besluit tot wijziging van de bestemming zal nu gedurende twee weken ter in zage worden gelegd in het kader van de artikel 11 -procedure, waar bij opnieuw 'zienswijzen' kunnen worden ingediend. Een derde mo gelijkheid om zich tegen de plan nen te verzetten wordt geboden als de aanlegvergunning die nodig is om het inrichtingsplan te kunnen uitvoeren, aan de orde is. De bezwaren bij de inspraak waren afkomstig van de agrariërs Smit en De Wit uit Oosterend die vrezen dat de natuurbestemming en het op grond daarvan door het Hoogheem raadschap uit te voeren Verdrogmgs- bestrijdingsplan De Bol (in het kader van het Masterplan Water) schade en waardedaling voor hun naastgelegen landerijen zal betekenen. Met name wordt vraatschade verwacht van ganzen, zodat de boeren het druk krijgen met verjagen. Ze denken ook dat het stuifdek (in de vorm van een groenbemester) op het bollenland wordt weggevreten zodat het aan brengen van duurdere cellulose no dig is. Ook is er vrees dat er meer brak water doordringt tot de land bouwgronden met ernstige hinder en schade aan de gewassen als gevolg In droge zomers moet het gewas het hebben van grondwater dat door de bovengrond wordt opgezogen en het is schadelijk als dit 'capillaire' water brak wordt. Tenslotte vinden Smit en de Wit dat de bestemmingswijziging een financieel ongunstiger exploita tie en waardedaling van hun naast gelegen landbouwgronden zal ver oorzaken. Het college heeft alle bezwaren van de hand gewezen. De inrichting van het terrein is met gericht op het aan trekken van ganzen maar van andere vogels, die geen vraatschade veroor zaken. Het wordt een drassig gebied, vergelijkbaar met het natuurgebiedje ij, i b Ottersaat. Zelfs wordt verwa het aantal ganzen zal afnemei de vraatschade niet méér nu minder zal worden. Daarom hl niet te worden gevreesd date ren gedwongen worden mee steken in het verjagen van i Ook het stuifdek zal juist m» meer worden aangevreten. De stand van het grondwate toekomstige natuurgebied wc halve meter hoger. Hierdoor, dert de zoute kwel onder de dijk waardoor juist geen ver van het terrein en de aanlii landbouwgronden wordt vs Door metingen wordt de situai gaten gehouden. Mocht vi toch de kop op steken c Natuurmonumenten da maatregelen nemen. Op gro dezelfde redenering wordt vs dat ook het capillaire water droge groeiperiode niet brak: den. Omdat wordt veranderd de groeiomstandigheden op( bouwgronden eerder bet! slechter zullen worden, nes college ook aan dat van daling geen sprake is. Ma waardedaling toch worden toond dan kan een schadecla den ingediend, zoals is gen artikel 49 van de Wet op de lijke Ordening Jimmy Vlaming wist gisteren de buien door de hand te leg de Texelse kampioenstitel 'tü tje duiken'. Hij kwam uit ind gorie 13 jaar en ouder. Tweet Erwin Oosterhof. Dertig kans streden in zwembad Molenkc de titel, die in de categorie to' 9 jaar werd gewonnen dod Whenes. Tweede werd h* Betsema. In de leeftijdscateg tot en met 12 jaar was de hd voor Julien den Yzerman. S« der Plaats won hier de trsX Volgende week woensdag Molenkoog een Olympisd| plaats met verschillende spe

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6