Bezoek Greenpeace ontaardt in felle discussie 'Rijp en groen' exposeren in Vermaning Den Hoorn 2 ■0 wm', teso V Mvn idee... E Agenda S TEXELSE COURANT v'4; 1AUA-A--VV:-v'T- - - |Sgr§ -ix ■wmigggb- ,v r I 'É&tPP Linedance Vakantiefoto's bijlage Najaar Meezingfestival Big Band Texel Clubactie Hema Wijsheid Hoogwater te Oudeschild TEXELSE^COUR! Wat ik zeggen wou. Raadhuis (31) Lionsveiling op twee dagen DINSDAG 31 AUGUSTUS 2004 Vrijwilligers van milieuorganisatie Greenpeace die zondag op Texel neerstreken, waagden zich in het hol van de leeuw. Hun pleidooi voor het afsluiten van delen van de Noordzee, om vissoorten die het moeilijk hebben te beschermen, liep uit op een felle woordenwisse ling met onder meer visserij- voorman Ben Daalder. 'Jullie zijn helemaal gek geworden', rea geerde hij op recente acties van de organisatie tegen de vissers. Maar de vrijwilligers op het strand kre gen ook steun. De timing van vnjwilligers Suzanne Vijfhuizen en Jeroen Hevenaar pakte met al te gelukkig uit. Op het strand van De Koog waar de twee actievoerders zondagmiddag hun stand hadden ingericht, gaven regen en wind hun promotiewerk Spartaanse trekjes. Gewaagd was hun actie ook omdat Greenpeace in opspraak is doordat de milieu organisatie het kottervissers de laat ste tijd moeilijk maakt in gebieden die ze als zeereservaat wil aanwijzen. Daarbij is onder meer schade veroor zaakt aan vistuig en schepen. Op gezag van de rechter moet de orga nisatie de schade vergoeden doordat een scheepstras in de schroef van een kotter belandde Een tweede rechtszaak die door de Visserij- federatie is aangespannen, eveneens in verband met schade aan eigen dommen van reders, loopt inmiddels. Visserijvoorman Ben Daalder, die zon dag een kijkje nam bij de actievoer ders, liet de vrijwilligers kennismaken met zijn rechtdoorzee aanpak. 'Dat jullie voor je mening uitkomen vind ik best, maar jullie vermelen de spullen van mensen die er hun brood mee verdienen. Jullie zijn hartstikke gek. Jullie zijn zelfs zo arrogant om je leven in de waagschaal te stellen. Mensen die zich aan boeien vastketenen. Vol komen onverantwoord. Vandaag of morgen verongelukt er eent|e.' T-shirt Vrijwilligster Vijfhuizen had overal op gerekend, maar niet op een door de wol geverfde visserijvoorman die op felle toon voor de belangen van zijn sector opkomt. 'Ik ben geen woord voerder van Greenpeace', veront schuldigde ze, waarop Daalder wees op het T-shirt van de organisatie dat ze aan had, 'Als ik je er dan op aan spreek, ben je ineens niet thuis. Jul lie vernielen gewoon een ander z'n spullen.' 'Maar de vissers vernielen de natuur', ging ze toch de discussie aan met Daalder, die aangaf dat Greenpeace met het eigendom van de zee kan claimen. 'Met zulke lui is met te praten', maakte hij zich mor rend uit de voeten. Bekomen van de schrik bekende de vrijwilligster dat ze zich met op der gelijk heftige discussie had ingesteld. 'Ik ben wel vrijwilligster van Green peace en sta hier om de standpun ten te verwoorden Maar als de dis cussie zó inhoudelijk wordt dat het verder gaat dan mijn taak als vrijwil liger, dan verwijs ik de mensen naar kantoor. Ik ben hier met om klachten af te handelen. Ik sta hier ook een beetje met een dubbel gevoel. Ik heb mi|n eigen mening en er zijn ook wel eens dingen bij Greenpeace waar ik het met mee eens ben. Dat is in elke organisatie zo.' Haring Haar enthousiasme om uit te dragen dat de Noordzee bescherming nodig heeft, leed er met onder. Toen even later een groep wandelaars pas seerde. schoot ze op hen af en deelde een zogeheten Vis-A-Card uit, met daarop de vis die volgens Greenpeace wel of niet mag worden gekocht. Tong, schol en kabeljauw staan daarop in het rood. 'Deze vis soorten hebben het moeilijk en de vangstmethoden deugen niet. Daarom vinden wij dat je ze met mag eten', vertelde ze. De groep hoorde haar verhaal aan en nam het kaartje zwijgzaam in ontvangst. Pas toen de verslaggever om een reactie vroeg, kwamen ze los. 'Gelukkig staat ha ring in het groen en mogen we dus wel kopen. Mijn man is er zo gek op', vertelde een vrouw in het gezelschap. Op de vraag of ze het eens zijn met de actie van Greenpeace reageerde de groep instemmend. 'Er zit onder hand zo weinig vis in de zee, laat die vissers er toch eens mee stoppen. Waarom investeren ze niet in ecotoerisme Wij komen uit de Rand stad. Wij zijn er wel aan gewend om onze baan te verliezen. Dan gaan we gewoon wat anders doen. Waarom doen die vissers dat niet.' Toen bleek dat de woorden van Daal der toch indruk hadden gemaakt op de vrijwilligster van Greenpeace. 'He lemaal stoppen? Je moet het ook een beetje van de kant van de vissers bekijken. Ze hebben veel geïnves teerd in hun schepen.' Toen het ge zelschap was verdwenen, bena drukte Vijfhuizen dat ze met die laatste opmerking haar persoonlijke mening gaf. 'Dat is wellicht wat an ders dan het standpunt van Greenpeace. Maar zelf vind ik dat mensen zich er bewust van moeten zijn dat het verhaal ook een andere kant heeft.' --1 - p-, j£-. f - fx.- 1 V ;-ïï-r jj» Sgj .viss-.v. vv !l i Dat niet iedereen enthousiast is over de acties van Greenpeace, ondervond vrijwilliger Suzanne Vijfhuizen, die onder toeziend oog van visserijvoorman Ben Daalder een afkeurende reactie van een passant in ontvangst neemt. Even later gaf Daalder haar een demonstratie van zijn overredingskracht. In De Bijenkorf in Oosterend gaat vrij dag 3 september het nieuwe country linedanceseizoen van start. De avond van de Eastender Honeybee Hop pers begint om 20.30 uur. Nu de zomer op z'n eind loopt, zit voor velen de vakantietijd er op. De redactie van de bijlage Najaar die vrij dag 15 oktober verschijnt roept lezers op foto's op te sturen, met daarop Texelaar(s) tijdens hun vakantie, zo dat vormgevers van uitgever Lange- veld de Rooij er een fraaie collage van kunnen maken. De afbeeldingen, voorzien van de vakantiebestemming en de naam van de gefotografeer- de(n) en de fotograaf, kunnen wor den opgestuurd naar de Texelse Cou rant, Postbus 11, 1790 AA in Den Burg, afgegeven op Warmoesstraat 45 in Den Burg of worden gemaild naar redactie@texelsecourant.nl. Pa pieren foto's en dia's worden na af loop teruggestuurd. In het artikel over het A Meezing Fes tival dat op initiatief van Big Band Texel op 25 september op De Krim wordt gehouden, bleef onvermeld dat toegangskaarten van €5,- te koop zijn bij Nauta Boek of kunnen worden besteld via email (mfo@bigband texel.nl). Tijdens het concert staan er collectedozen, waarin een vrijwillige bijdrage voor de Texelse Reede kan worden gedaan. Klanten van de Hema die vanaf mor gen (woensdag) tot donderdag 30 september hun spaarkaarten verzil veren, mogen een stem uitbrengen die één van de negen geselecteerde Texelse clubs €2,50 opleveren. De spaaractie wordt gehouden ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Hema op Texel Volgens initiatief nemer Rob Zwetsloot van de Hema liep het bij de aanmelding voor de actie 'Steun je Club', waarvan de ter mijn inmiddels is verstreken, geen storm. De actie kan de clubs die zich wél hebben opgegeven een aardig sponsorbedrag opleveren. 'Wie veel weet hoeft nog niet wijs te zijn.Tot die conclusie komt deze week de denker die Jaap Vlasblom wekelijks onder de kerkmfo op voert. De werkers ten gemeente huize, weten zij niet alles over de regeltjes en wetjes?Ze behoren het In elk geval te weten. Wij simpele burgers moeten voor iedere klap scheet vergunninkje zus, vergun- ninkje zo aanvragen en er wordt uitgebreid de tijd genomen om al les te beantwoorden. Ik verwacht dan ook dat een aanvraag In die tijd grondig tegen het licht wordt ge houden en met in een donker laa tje wacht tot één minuut voor be handeling, waarna in alle haast de boeken met toetsingseisen in het rond vliegen. Ik verwacht boven dien een zekere wijsheid van bestu ren Diep getroffen ben ik dan ook door de artikel-19 procedure die van gemeentewege gestart is voor het bouwbord van architecten bureau Honingh voor Stayokay. Een procedure die het bord een perma nente status zou kunnen opleveren. Lijkt me echt een kunstwerk waar we met zijn allen voor de eeuwig heid op zitten te wachten. Chapeau! Dat gemeente, Stayokay en Honingh al de nodige uurtjes in de aanvraag voor de plaats van het bord hebben zitten, lijkt me in deze ti/d van bezuinigingen ook volledig op zijn plaats. Gewoon wat vrijblij- vend praten op de afdelingen en vooral niet meteen duidelijk zijn, dat houdt de zaken lekker op. Wie zi/n tijd is wie zijn geld? Het bord heet nu nog formeel een bouwwerk, maar wat als het beestje een andere benaming krijgt? Gaat het dan een voudiger of valt het in dat geval onder weer een andere regeling In de tijd toen het leven nog hard en moeilijk was, boende de familie Haarsma bij de Ruugediek in de zomer geheel op eigen initiatief hun kippenhokken en hield gasten om het hoofd boven water te houden Op camping De Bremakker wil men de dienstwoning vergroten en hoe wel het college alle begrip voor de situatie heeft en er zelfs bij monde van wethouder Nel Eelman voor voelt om de regels ter discussie te stellen, gaat het feest mooi niet door. Het idee vooreen vergrotend en schoongeschrobd kippenhok aan de woonkamer is in deze na tuurlijk dom gekakel. Een mens zou er helemaal van in een depressie schieten. Gelukkig dat er op 8 sep tember in de Witte Burcht een psy chiatrisch team komt opdraven om ons er weer een beetje bovenop te praten. Regels, voor we er gek van worden, mag het een onsje min der? Pien Verberg Maar liefst achttien inwoners en voormalige inwoners van Den Hoorn exposeren tot en met de laatste dag van het Hoornder Feest schilderijen, tekeningen, foto's en keramiek in de Vermaning. Onder hen professionals als Henk Noorlander en Charles Janko, maar ook dorpsgenoten die niet eerder in het openbaar blijk gaven van artistieke ambities. 'Rijp en groen: van kunstenaars die hun brood met hun werk verdienen tot hobbyisten die nog maar net be gonnen zijn.' Aldus karakteriseerden Herman Ridderinkhof en Piet Schneider, respectievelijk voorzitter van de 50-jarige dorpscommissie en van de 85-jarige feestcommissie, de tentoonstelling die ze zaterdag sa men openden in de voormalige doopsgezinde kerk van Den Hoorn, normaal de werk- en expositieruimte van kunstenaar Henk Noorlander. Het werk van de achttien dorpsgenoten is er samengebracht ter gelegenheid van het Hoornder Feest, dat ver spreid over twee weken wordt ge vierd en in het weekend van 11 en 12 september zijn hoogtepunt kent Zoals het in ere herstelde festijn al in het begin van de vorige eeuw de verbroedering en harmonie symboli seerde, zo bewijst ook de expositie waar gezamenlijk enthousiasme in een dorp toe kan leiden. Toen Schneider, Ridderinkhof en de andere organisatoren in gedachte het hen bekende rijtje professionele en hobbymatige kunstenaars in Den Hoorn de revue hadden laten passe ren, hadden ze niet kunnen vermoe den na een oproep zo'n grote ten toonstelling, met in totaal 49 werken, te kunnen inrichten. De Vermaning herbergt de komende twee weken verrassend werk. Veel waardering was er bij de opening vooral voor de zeer professioneel ogende portretten van de hand van Dirk Terpstra. Al zullen niet velen heb ben geweten dat hij schildert, het is werk van een vakman. Evenmin be kend bij een groot publiek, maar een lust voor het oog, is het keramiek van Jacqueline Wilner. Onder de andere deelnemers zijn ook Henk Noorlander, Charles Janko en Astrid Faber, die geschoold zijn als beel dend kunstenaar en er nu hun brood mee verdienen. Maar het grootste deel van de expositie bestaat uit werk van mensen van wie de kenners zul len betwisten dat ze 'echte' kunste naars zijn, maar die er wel al sinds jaren bijna dagelijks mee bezig zijn en het ambacht steeds beter in de vin gers krijgen. De meest bekende voor beelden zijn Gerdie Grabowski, Miep de Jong en Cécile de Boer. Alledrie hebben al (veel) vaker geëxposeerd. Eveneens de moeite waard is het werk van Salko de Wolf, Joost van der Hoek en Sytske Dijksen, ervaren fotografen, die overigens ook tot de professionals mogen worden gere kend. De meesten van hen hebben zich laten inspireren door landschap pen en karakteristieke plekken in Den Hoorn. Een apart onderdeel van de exposi tie vormen de tientallen oude foto's, geselecteerd uit de verzamelingen van onder anderen Riet Witte, Nel Witte en Annie Bakker. Geen profes sioneel werk, maar vooral kiekjes van dorpsfeesten en andere gebeurtenis sen, maar wel zéér gewaardeerd on der de bezoekers. Dat bleek al direct tijdens de opening, toen de meeste genodigden een snel rondje langs de kunstwerken maakten, maar alle tijd namen om de foto's te bekijken en te bespreken wie er op te zien zijn en wie inmiddels zijn overleden. De tentoonstelling is tot en met zon dag 12 september dagelijks te be zichtigen tussen 11.00 en 17.00 uur. Tot en met morgen (woensdag) zijn nog kaarten verkrijgbaar voor de le zingen die professor Kees de Jager, Bart Witte, Harry/Oep Schilling, Dick Drijver, Joop Groeskamp en Ed de Boer komende vrijdag op diverse adressen in het dorp geven. Kaarten kosten niets en zijn tussen 18.00 en 19.00 uur af te halen bij Marjan Hogerheijde (Diek 9). Ook nog ver krijgbaar bij haar is de feestpuzzel Leer mij Den Hoorn en die Hoornders kennen. Joop Rommets Een uitgebreidere overzicht van activiteiten is te vinden in de (gratis) Vakantiekrant, die gedu rende de zomermaanden elke week verschijnt, en op de website www.texelsecourant.nl. Dinsdag 31 augustus Het ROC houdt van 19.00 tot 21,00 uur een inschrijfavond, waar ook informatie over kosten en les tijden wordt gegeven. De avond wordt gehouden in het gebouw van het ROC aan de Haffelderweg In de katholieke kerk in De Cocksdorp begint om 20.15 uur een concert van Marijke van Kooten (viool) en Piet Hulsbos (or gel). De toegang is gratis; na af loop wordt gecollecteerd ter be strijding van de kosten. SV De Koog speelt vanaf 19.00 uur in Den Hoorn een oefenwedstrijd tegen ZDH In Cinema Texel draait om 19.00 u. I, Robot, om 19.15 u. en 21.45 u. The village en om 21.30 u. King Arthur. Woensdag 1 september Het cabaretduo Niet Schieten! speelt het nieuwe programma 'Met zieke geesten' in theater Klif 12 in Den Hoorn. Aanvang 20.30 uur. Entree €8,-. In Cinema Texel draait om 14.00 uur de Nederlandse versie van Shrek 2, om 14.15 uur Paniek op de prairie, om 16 00 en 21.30 uur King Arthur, om 16.15 en 19.00 uur I Robot en om 19.15 en 21.45 u. The village. Donderdag 2 september Om 19.00 uur begint in De Buure- ton aan de Beatrixlaan een informatiebijeenkomst van Liever Langer Thuis, een bemiddelings- en administratiebureau voor thuis zorg op Texel en in de Kop van Noord-Holland. De avond gaat over thuiszorg op maat. Di. 31 10.30 en 23.16 u. Wo. 01 11.15 en 23.56 u. Do. 02 11.55 en - u. Vr. 03 0.20 en 12.25ÖT Za. 04 0.17 en 12.44 u. Zo. 05 0.30 en 13104 u. Ma. 06 0.40 en 13.25 u. Di. 07 1.10 en 13.56 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 5 september op om 06.55 uur en gaat onder om 20 24 uur; 6 september laatste kwartier. Het cabaretduo Niet Sch* speelt het nieuwe prograi 'Met zieke geesten' in theate 12 in Den Hoorn. Aanvangt uur. Entree €8,-. In Cinema Texel draait om uur I robot, om 19.15 uur en2 uur The village en om 21.3( King Arthur. Vrijdag 3 september In Cinema Texel draait om uur I robot, om 19.15 uur en 2 uur The village en om 21.30 King Arthur. In verband met te verwac drukte zet veerdienst Teso het weekeinde extra bote Donderdag wordt tussen 100 15.30 uur elk half uur gevaren dag tussen 7.00 en 19.30 uu leen vrijdag worden wachtt verwacht. Zowel in Den Heldi op Texel kan de wachttijd op!; tot anderhalf uur. Meer infort over de veerdienst is te verki via tel. 369600 of via de we www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenE Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant Gerard Timmerman (hoofdredacteu Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al enz© advertentiecontracten an aanb'cd.nj tos zijn van toepassing de Regelen voer hatAd wezen van d© Stichting ROTA. gevestigd te Ar zoals gedeponeerd bij de Kamer v« boeken te Amsterdam onder nummer exemplaar van de Regelen voor het Advert» wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 (out Per jaar 65,60 63,50 (ave Bij verzending naar het buitenland portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperiodi Hoornders Piet Schneider en Adriaan de Boer bekijken in De Vermaning werk van hun dorpsgenoten. (Foto Joop Rommets) Al maanden worden de gemoederen bezig gehouden door de nieuw- of verbouw van het gemeentehuis. Omdat ik al zo'n 48 jaar op Texel kom en geïnteresseerd ben in de plaatse lijke politiek volg ik de discussie hier over op de voet. Gezien mijn 'staat van dienst' als Texel-bezoeker weet ik nog dat het huidige gemeentehuis er niet stond en hoe de Groeneplaats er toen bij lag en fungeerde als wekelijkse schapenmarkt. Toen eenmaal het huidige gemeente huis was gebouwd, werden wij, op groeiende kinderen, en onze ouders vol trots door kennissen meegenomen naar Den Burg om daar het nieuwe gemeentehuis vol ontzag en bewon dering te aanschouwen. Ons paste een eerbiedig zwijgen in het aanzien van dit bouwwerk. Eigenlijk is dit nog niet zo heel lang geleden. Maar de tij den, smaken en bouwstijlen verande ren. De ARBO-wetgeving deed zijn De Lionsclub houdt op donderdag 16 en vrijdag 17 september in de schuur van RAB in Oudeschild de traditio nele Lionsveiling. Omdat het laten vervallen van de aparte kijkavond en de zaterdag als kijk- en veildag de organisatie goed is bevallen, wordt deze opzet herhaald. De goederen kunnen worden ingebracht op zater dag 11 september. De organisatie laat weten dat de ervaring leert dat goede gebruiksvoorwerpen voor de hoogste bedragen worden verkocht. Voorinschrijving van goederen is mogelijk via Reisbureau Texel, Vakantiebureau Kobeko en Cees Boersen in Oudeschild. Kopers beta len bij kavelopbrengsten tot €450,- vijftien procent veilingprovisie en bij hogere opbrengsten tien procent. Vo rig jaar leverde de veiling een netto overschot op van €14.000,-, geld dat werd besteed aan goede doelen. intrede en dwong ons onze mers (waaronder ook amt) voldoende vierkante meter ruimte te verschaffen. Uitbreid Hoe de discussie is verlopen,i dels genoegzaam bekend. Waar is het dan toch zo fout wanneer ontstond er een kloo de besluitvorming in de raat publieke opinie? Ik denk het volgende: de partijen in de raad vertegen gen op de eerste plaats hunl op de tweede plaats de kieze hen gestemd hebben. De i den, afgevaardigden, behore matig contact te hebben mei den in de plaatselijke al; vergaderingen van hun pa' worden actuele (plaatselijke! werpen aan de orde gesteU over - na rijp beraad - een sf! wordt ingenomen. Dit sfi wordt door de eigen afgevaat de raadsleden dus, in de vergadering naar voren gein zo mogelijk in volhard. Overe stig stemgedrag volgt. Er staande de raadsvergadennj wegende feiten ter tafel kor wijziging van standpunt als kunnen hebben. Het overleg1 betreffende onderwerp won raad opgeschort en raadple9 de achterban volgt. Welnu, toen het onderwerp; raadhuis zich aandiende, ha onderbouwde meningsvorm de partiien moeten leiden w eenkomstige stellingname 1 afgevaardigden. Als er zo ge' zou zijn, had er naar mijn nooit een dergelijke kloof tif raad en 'het volk' kunnen v Dit blijkt immers uit de ge1 enquête en de meningspeilm; de Europese verkiezingen, gers waren dan achter de raï blijven staan. Uiteindelijk zo» meerderheid van stemmen if ten, al of niet voor of tegen bouw. Men had zich dan op cratische grond bij het besluit' neerleggen. Kortom, het ging' fout in de raad, maar tijdi besluitvormingsproces dal1!0' voorafging. Arie Hardmxveld Giess >P

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2