Baywatch ver van Texelse realiteit' 'exelse Reddingsbrigade viert 20-jarig bestaan vereniging 'Steeds meer drugs en alcohol op strand' kwestie groepsverblijf ifé Chantant in Bruintje Beer Kujp krjjgt ge|jjk jn Geknip|<T Natuurprijs Theunis Piersma Bevoegdheden TEXELSE ^7 COuranT Klif verassend winnaar supercup Bedrijvenestafette 'Eet eens Wad...' Jexelse Reddingsbrigade be- t dit jaar officieel twintig jaar. wel er al vanaf 1980 strand- Umg van de KNBRD is, werd jvier jaar later een officiële Ilse reddingsbrigade opge- 1. Voordien was het een activi- lan het overkoepelend orgaan, |NBRD, onder leiding van Cor fanatiek KNBRD-er en fer- I bezoeker van het eiland. Te- toordig houdt de brigade het [cht op de stranden van paal l, 21 en 28. Zij doen er veel aan lich te onderscheiden van de jchtse badmeesters die op het ^lijk deel van Texel actief zijn, veel Texelaars en toeristen In het verschil niet. Tijd voor ladere kennismaking én een fcblik. JbO besloot de gemeente om een tan de Texelse stranden te laten Iken door de Koninklijke Neder- le Bond tot het Redden van ■relingen (KNBRD). Die beslis- L/as een reactie uit onvrede op lunctioneren van het Utrechts intencorps, dat al vanaf 1950 de king op Texel uitvoerde. De stu- mwerd zo duidelijk gemaakt dat tonmisbaar waren en dat zij hun serieus moesten uitvoeren. De lelijke helft van het eiland werd de KNBRD bewaakt, die in de e |aren vooral leden van andere Ingen op Texel detacheerde, In 1 volgde de formele oprichting ie Texelse Reddingsbrigade. Cor (werd de eerste voorzitter en mee werd het bestuur van de (verantwoordelijk voor het reilen lien van de bewaking bii paal 19, ƒ,28 en 31. (die begintijd is er eigenlijk nie- Jirieer actief', vertelt de 37-ja- limon Telling. Hij kwam in '84 bij lxelse Reddingbrigade en vormt Jen viertal andere 'ouwe rotten' prde kern van de Texelse bri- Keurig in tenue kijkt hij met i René Knegt (35), die sinds, als strandwacht op Texel actief Lg op de afgelopen periode.Nu piles veel meer gestructureerd I begin waren er ook wel di- J-eisen, maar het opleidings- j was toen erg afhankelijk van tstcommandant. Als die actief lan werd er veel aan opleiding gedaan en anders veel minder', zo herinnert Telling zich. 'We hebben hier ook veel zelf moeten uitvinden. Veel reddingsbrigades werken op zoet water en dat is heel anders dan het werken aan zee. Bovendien is de eilandpositie uitzonderlijk', vult Knegt aan. Handjevol Texelaars De Texelse afdeling kent momenteel zo'n honderdnegentig leden. Die zijn overigens met allemaal meer actief. Tientallen leden blijven de club trouw en nemen deel aan clubactiviteiten, maar bieden zich om meerdere rede nen met meer aan als strandwacht. Onder die bijna tweehonderd leden bevindt zich slechts een handjevol Texelaars. 'Dat komt waarschijnlijk omdat onze werving niet gericht is op Texel. We adverteren vooral via de Nederlandse Reddingbrigade en dan krijg je aanmeldingen vanuit het hele land. Bovendien vind je geen Texelaars die in het hoogseizoen een baantje als vrijwilliger willen. Ze zoe ken allemaal een betaalde job en dat is wel logisch.' De honderdvijfen dertig strandwachten die zich dit jaar hebben aangemeld en die allemaal overnachten inde Fekonsteskuur van Harry de Graaf aan de Pelikaanweg zijn volgens Telling allemaal hard no dig. 'De meeste vrijwilligers blijven hier zo'n twee weken, dus je hebt aardig wat mensen nodig om de be waking op vier posten over tien we ken in te vullen Iedere post heeft een commandant en vijf bewakers. Alleen in De Cocksdorp is vanwege de om vang van het strand een zesde strandwacht aan het team toege voegd. Daarnaast is er een algemene strandwachtcommandant die de complete leiding heeft. Opvallend binnen de structuur van de brigade is het feit dat 'de macht' iedere week in handen van een andere commandant ligt. Een ervaren lid dat de ene week postcommandant is, is de week daarop gewoon weer ondergeschikt aan een collega die in die periode de leiding over een post heeft. 'Dit sys teem werkt goed, zeker op Texel. De functies rouleren en iedereen is in feite gelijk. Dat is ook het mooie van vrijwillig werk. Je weet waar je aan begint. We willen betaling zolang mogelijk achterwege laten, want dat geeft een heel andere sfeer De (Foto erchiet Teie'se Coorantl strandwachten werken onbetaald en krijgen alleen onderdak en een warme maaltijd. Voor ontbijt en lunch dienen zij zelf te zorgen. Niettemin is Texel nog steeds een populaire post. Elders in het land hebben reddings brigades steeds meer moeite om hun bezetting rond te krijgen, maar Texel springt er nog positief uit. De meeste vrijwilligers zijn hier zo'n vijf tot zes seizoenen actief. De strandwachten bewaken het strand vanuit de strandbewakings- post bij de duinen en door patrouil les, waarbij twee strandwachten voortdurend langs de waterlijn heen en weer lopen. Verder verrichten zij zo nodig EHBO en wordt dagelijks een globale schatting van het strand- bezoek gemaakt. Door de jaren heen zijn er de nodige veranderingen te constateren. 'Je merkt dat de jeugd recalcitrant wordt en minder goed luistert. Als je wat zegt komt er meer repliek en er wórdt steeds meer alco hol en drugs gebruikt op het strand. Gelukkig valt het op Texel nog mee', aldus Telling. Het meest moeten de strandwachten echter optreden te gen vleugeltjes-, ouders die hun klein tje zwembandjes omdoen en daar mee te water gaan. 'Dat komt verreweg het meest voor en we zijn daar redelijk strikt in. Geen vleugel tjes. Die kinderen kunnen wegdrijven en ook niet opstaan als ze omvallen.' Verder zijn bestuurbare vliegers in opmars, hoewel die niet zijn toege staan op de bewaakte stranden. Vol gens Knegt vergt het soms enige uit leg, maar volgen badgasten doorgaans de aanwijzingen van de strandwachten wel op. Bevoegdhe den hebben de leden van de reddingsbrigade met. 'Dat shirt en die portofoon geven enige uitstraling, maar in feite hebben wij niet meer bevoegdheden dan de doorsnee badgast. Wij kunnen mensen alleen wijzen op de APV (Algemene Plaat selijke Verordening, red.) en des noods de politie bellen, maar meer niet. Maar je hoeft natuurlijk met met een te vertellen dat je niks te vertel len hebt', grinnikt Telling. Hoewel het tweetal in het verleden wel een verdrinkingsgeval heeft meege maakt, komen serieuze reddingen niet dagelijks voor. In de meeste ge vallen werken de strandwachten pre ventief of verlenen zij eerste hulp. De laatste jaren is echter een belangrijke neventaak ontstaan: die van vraag baak. 'Je krijgt af en toe de gekste vragen. Waar je hengels kunt huren of hoe een kwal zich voortplant. Tja, op sommige vragen hebben wij met meteen een antwoord paraat...' Verdrinking Het aantal echte reddingen per week varieert behoorlijk. 'Vorig jaar moes ten we veel in actie komen, maar dit jaar is het nog redelijk rustig. Dat hangt erg samen met de weersom standigheden.' Een geval dat de 'se- mor-strandwachten' goed is bijgeble ven, is een verdrinkingsgeval uit 1998. Toen verdronk een badgast in de maand juli nadat zij meerdere malen was gewaarschuwd. 'Dat heeft veel indruk gemaakt. De vrouw be- René Knegt (I.) en Simon Telling: 'Je hoeft niet meteen te vertellen dat je niks te vertellen hebt. hoorde tot een groepje mensen dat al drie keer was gewaarschuwd met te ver in zee te gaan en het water uit te komen. We hadden al een extra boot ingezet, maar konden niet voor komen dat ze verdronk', zo herinnert Telling zich. Hoewel de reddings brigade niets kon worden verweten, had het ongeval een behoorlijke im pact op de redders. Veel tijd wordt op het strand besteed aan eerste hulp. 'In de voet scheppen, in glas trappen en kwallenbeten komen het meest voor. En tegenwoordig behandelen we ook regelmatig tekenbeten.' Tip jes leuk blijven. 'We hebben tegen woordig als regel dat er geen geintjes mogen worden uitgehaald met de reddingsmaterialen- Stel je voor dat er wat gebeurt en je spullen zijn niet in orde.' Baywatch De verhouding man-vrouw binnen de Texelse Reddingsbrigade is ongeveer zestig om veertig procent. Volgens Knegt en Telling werkt het goed dat er vrouwen binnen de brigade actief zijn. 'Het haantjesgedrag van die mannen wordt daardoor toch minder van de strandwachten voor kwallen- beten: water met een beetje ammo niak. 'De fles ammoniak zit standaard in onze EHBO-kist, want dat werkt echt prima tegen kwallenbeten. Is de jeuk zo verdwenen.' Ontgroening leder jaar komen er nieuwe redders naar Texel. Volgens Knegt zijn daar bij diverse leden die de zee nog nooit van dichtbij hebben gezien. Een ontgroening kent de brigade niet, maar aan enkele beproevingen ont komen de eerstejaars niet. 'We laten veel beginnelingen een watermonster of zandmonster halen. Dat moet dan achter de derde of vierde zandbank vandaan komen en wordt 'officieel' in ontvangst genomen door iemand van het NIOZ. Of we zetten eerstejaars in voor nachtbewaking.' Nacht bewaking? Trapt daar dan nog ie mand in? 'Wel als twintig man je ver telt dat het normaal Is', lacht Knegt. 'We hebben hier wel eerstejaars op de post gezet die dan trouw door de kijker naar de zee kijken in het pikke donker en natuurlijk geen bal zien. En dan trommel je wat mensen op die 's nachts gaan zwemmen en zoge naamd in problemen komen. Nou, dan moet je ze zien!' Hoewel er veel mag, is het uitgangspunt dat de grap- en er moet echt rekening worden gehouden met elkaar.' Alma Bessembinders bevestigt dat. Zij is al tien jaar actief als strandwacht op Texel. 'Ik kom ieder jaar weer terug vanwege de groep. Het is hier zo gezellig en hoewel je iedere week en ieder jaar weer met andere mensen werkt, bouw je snel een nauwe band op.' Of zij wel eens wordt vergeleken met Pamela Anderson uit de popu laire serie Baywatch? 'Tegenwoordig is dat een stuk minder, omdat die serie niet meer op televisie is. Maar een paar jaar geleden hoorde je dat nog wel eens. Hé Pamela, riepen ze dan. Zulke opmerkingen doe je dan met een geintje af.' Zij denkt dat de serie heeft gezorgd voor een stukje extra bekendheid van de strand wachten. Simon Telling reageert daar onmiddellijk op: 'Of dat nou de pro motie is die we willen. Wij duiken met uit varende boten. Baywatch is ver van de Texelse realiteit.' Imago Het is een publiek geheim dat de ver standhouding tussen de Texelse Reddingsbrigade en het Utrechtse studentenkorps allesbehalve goed is. Dat heeft vooral te maken met de dis cutabele reputatie van de studenten en het feit dat veel Texelaars en toe risten het onderscheid'tussen beide organisaties niet kennen en alle strandbewakers over één kam sche ren. 'De verhoudingen zijn niet meer zo slecht als in het begin. Maar we zijn volledig gescheiden van elkaar. Er is ook geen dagelijks contact', aldus Telling. Hij stelt dat de reddings brigade te lijden heeft onder de slechte naam van de studenten. 'We proberen er dan ook veel aan te doen om dat onderscheid duidelijk te ma ken. Zo moeten onze leden een voor beeldig rijgedrag laten zien in voertui gen van de brigade en gaan wij niet stappen in herkenbare brigade- kleding. Onze strandwachten moeten op het strand hun shirt aanhouden en mensen netjes aanspreken. Verder patrouilleren wij met minimaal twee mensen en nemen we geen kinderen mee in de boot.' Het feit dat de stu denten regelmatig zonder shirt over het strand lopen en de redding sloepen ook gebruiken voor andere activiteiten, stoort de brigadeleden. 'Via de gemeente is dat al meerdere keren aangekaart en iedere keer zeg gen ze er op te zullen letten.' Een samengaan van beide badmeester- organisaties zit er volgens Telling dan ook niet in. Toekomst Hoe de strandbewaking op het noor delijk deel van Texel er in de komende jaren uitziet, is volgens Knegt en Tel ling nog onduidelijk. De personele bezetting blijft vermoedelijk wel op peil, maar in verband met de eisen van de Arbo-wet moet er het een en ander veranderen. 'We sjouwen nog teveel en de hokjes zijn te klein. Er moet eigenlijk een aparte EHBO- ruimte komen en een apart kleedhok voor de vrouwen.' Omdat de huidige accommodaties vervangen moéten worden, wordt er overleg gevoerd met de gemeente over nieuwe onder komens. 'We bekijken ook of er mis schien een luxer post moet komen op paal 20 en dan op 19 en 21 geen bemande post meer en alleen een EHBO-punt. Maar of en hoe dat kan worden uitgevoerd is nog niet duide lijk.' Tekst en foto Louise van der Sluis DINSDAG 31 AUGUSTUS 2004 Zaalvoetbalteam Klif 1 heeft voor het eerst in het bestaan de super cup gewonnen. Favoriet Jelleboog werd maar liefst met 7-3 verslagen. Het team van Jelleboog kende een andere samenstelling en hing in vergelijking met vorige seizoen als los zand aan elkaar. Het vrijwel onveranderde Klif (alleen een an dere keeper) startte voortvarend en nam na tien minuten de leiding. Alleen in de beginfase had Jelleboog het beste van het spel. Door twee doelpunten, waarvan de laatste uit een strafschop, nam de ploeg een voorsprong. Maar lang kon het team deze niet vasthouden. In dezelfde minuut dat Jelleboog de leiding nam, maakte Klif alweer gelijk.Vanaf dat moment had Jelleboog weinig meer in te brengen en liep Klif achtereenvolgens uit naar 6-2 en 7-3. Jelleboog is dui delijk op zoek naar een nieuwe speel wijze. Merkbaar was het gemis van het vaste aanspeelpunt in de hoeda nigheid van Paul van Exel, op wie het spel grotendeels was ingesteld. Behalve de wedstrijd om de super cup is ook de hoofdklasse weer be gonnen. ZDH versloeg De Krim 1 met 4-1De Knm kon lang mee met ZDH, maar moest zich in de slotfase gewonnen geven. De strijd tussen Mantje 1 en Mantje 2 werd met 4-3 in het voordeel beslist van Mantje 2. In een felle maar sportieve wedstnjd was Mantje fysiek wat ster ker. Dit team pakte uiteindelijk de winst. Mantje beschikt over een goed team en had gezien de kwaliteit mee moeten kunnen doen aan de strijd om de bovenste plaats, maar komt hiervoor waarschijnlijk iets tekort. Komende week staat in het teken van bekerwedstrijden in de regio West 1 Jelleboog gaat naar Heerhugowaard en komt daar uit te tegen DVO. Klif speelt thuis tegen ZHO uit Opmeer- Voor Klif is het de eerste keer dat het aan deze bekercompetitie deel neemt. Uitslagen: De Koog e1 - Oosterend e1 4-2 De Koog d1 - De Krim d3 5-0 Jelleboog 4 - De Koog 1 8-0 De Krim 5 -Texel 5 8-4 C/Sportshop c1-De Krim c2 5-6 Klif c1 - Oosterend c1 3-1 Mantje 4 - Texel 3 1 -1 De Krim 3 - RAB 1 1-9 Klif 5-NIOZ 5-10 De Krim e1 - Jelleboog e2 10-2 De Krim 4 - Oosterend 3 6-6 De Krim 1 - ZDH 1 1 -4 Mantje 1 - Mantje 2 3-4 Klif 1 - Jelleboog 1 7-3 Jelleboog 2 - Mantje 3 4-4 Jelleboog 5 - Klif 2 1-5 Atletiekvereniging Texel (AVT) start maandagavond 6 september bij het Turfveld in de Dennen de training voor de bedrijvenestafette die op maan dag 4 oktober op de atletiekbaan wordt gehouden. Teams van vier hardlopers lopen daarbij elk twee ronden over de atletiekbaan, een af stand van 800 meter. Een team kan bestaan uit werkgever(s), werkne mers of gezinsleden van de onderne mer. Een bedrijf mag meerdere teams leveren. Er wordt gelopen in diverse categorieën (vrouwen, mannen en gemengd) Deelname aan de trainin gen en de wedstnjd kost €10,-, leden van AVT betalen €7,50. Inschnjven kan bij Coby Bakelaar-Bremer, tel. 313843, email cobybremer® planet.nl. De gemeente had Harry de Graaf geen vergunning mogen geven voorde uitbreiding van zijn groeps verblijf 'Fekonsieskuur' bij de Pelikaanweg. Aldus blijkt uit de gisteren bekend geworden uit spraak van de Alkmaarse recht bank. Het verharde gedeelte van de verbindingsweg tussen het ver blijf en de openbare weg is name lijk 3.20 meter breed terwijl de bouwverordening minimaal 3,25 meter voorschrijft met het oog op goede bereikbaarheid voor onder meer de brandweer. Dat betekent dat Dirk Kuip uit De Koog het beroep dat hij had ingesteld tegen de verlening van de gemeen telijke bouwvergunning voor het in middels gebouwde verblijf, heeft ge wonnen. De gemeente moet nu opnieuw over de bouwaanvraag be slissen, rekening houdend met de uitspraak van de rechtbank. De Graaf kreeg in maart 2003 van de gemeente vergunning voor de uitbrei ding van het groepsverblijf. Kuip. die op het aangrenzende erf een opslag loods heeft en eigenaar is van het laatste stuk van de toegangsweg naar het verblijf, zegt hinder te onder vinden van de mensen en hun auto's die van het verblijf gebruik maken en diende bezwaar in tegen de vergun ning. Conform het advies van de bezwaarschriftencommissie verklaar den b en w dit bezwaar ongegrond. Er werd alleen nader bepaald dat De Graaf op eigen terrein voor vol doende parkeerplaatsen moest zor gen. Struikelpunt Kuip nam daarmee geen genoegen en ging via zijn advocaat mr. C. de Boer in beroep bij de afdeling be stuursrecht van de rechtbank van Alkmaar. Bestuursrechter mr. M. Berkers heeft nu vastgesteld dat de breedte van de verbindingsweg het struikelpunt is. Aan alle andere voor waarden voor de bouwvergunning is voldaan. Met name het aantal van veertien parkeerplaatsen werd vol doende geacht, ook na de uitbreiding van het gebouw, vooral omdat de maximumcapaciteit van veertig slaapplaatsen onveranderd blijft. De rechter stelt in haar uitspraak dat de gemeente had moeten onderzoeken op welke wijze de belemmering die de toegangsweg biedt kan worden opgeheven. De gemeente moet zich nog beraden over wat er nu moet gebeuren. Tegen de uitspraak van de Alkmaarse rech ter kan de gemeente binnen zes we ken beroep instellen bij de Raad van State. Gevonden Ik bezit een poëziealbum uit 1891. Het is van Frouwtje Geus en waar schijnlijk komt zij van Texel. Onder anderen een vriendin A. Boon en B. Duinker hebben er een versje in geschreven Misschien is er iemand van de familie die het herkent? Ik wil het album graag afstaan. Lenie Schneider. 36-06 In Libelle stond deze week dit op roepje. Mensen die meer over het genoemde poëziealbum weten, kun nen hun reactie sturen aan: PS, tav Lidia de Leeuw, Postbus 1742, 2130 JC Hoofddorp, of naar e-mailadres libelle@libelle.nl. In verband met ziekte stelt Texel Catering Banket Service de bijeen komst 'Eet eens Wad...' die ko mende zaterdag op St. Donatus zou worden gehouden uit tot een nader te bepalen datum. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Onderzoeker Theunis Piersma van het Koninklijk NIOZ heeft de Prijs voor Natuurbehoud 2004 van het Prins Bernhard Cultuurfonds toe gekend gekregen. Piersma krijgt de prijs, een geldbedrag van €50.000,-, voor zijn niet aflatende inzet voor het behoud van de natuurwaarden in het wadden gebied. Volgens de juryleden van het Prins Bernhard Cultuurfonds is Piersma een bezield wetenschapper die als geen ander het waddengebied kent en zijn kennis gebruikt voor de in standhouding van het gebied. Ook slaagt hij erin een brug te slaan tus sen de wetenschap en de maat schappij door wetenschappelijke onderzoeksresultaten te vertalen naar een breed publiek. Hij is ook bekend bij politici en vissers vanwege zijn inzet voor het behoud van het wad 'Hij is een man van de onbe vooroordeelde wetenschap en zal politici altijd blijven voeden met publicaties van gedegen weten schappelijk onderzoek in de hoop dat zij met zullen blijven voor de werke lijkheid', aldus de jury. Het Prins Bernhard Cultuurfonds reikt de Prijs voor Natuurbehoud om de twee jaar uit. Eerdere winnaars waren het IVN, de vereniging Das en Boom, schrijver Koos van Zomeren en het radiopro gramma Vroege Vogels. Piersma krijgt de prijs uitgereikt op donderdag 11 november in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Het is dit jaar de tweede keer dat een wetenschapper van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee een prestigieuze prijs in de wacht sleept, in juni werd Jaap Sinnighe Damsté, hoofd van de afdeling Mariene Biogeochemie en Toxicologie als eer ste NlOZ-wetenschapper onder scheiden met de Spmozapremie (de Nederlandse Nobelprijs) voor zijn werk. Daaraan was een bedrag van €1.500.000,- verbonden voor weten schappelijk onderzoek. In juli kreeg ook voormalig directeur Jan de Leeuw een hoge onderscheiding. Hij werd toen bij zijn afscheid benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Theunis Piersma Chantant van Frans en Lies terug. De Texelse vertolkers et levenslied treden eens per weken op in café Bruintje aan de Stenenplaats. De eer- vond staat op vrijdag 10 sep- er op het programma. lapje, een drankje en een smart- waren de gevleugelde woor- an Frans Pieterse over de tra lie zijn oorsprong vond in café «seboom, waarvan het duo ja- H) uitbater was. De smakelijk chte meezingers zorgden voor 'ezochte avondjes in het in- café aan de Vismarkt. Jong en mg uit volle borst mee en ging il uit het hoofd, dan kon wor- «egelezen in de tekstboeken, met de sluiting van De iom ook een einde kwam aan iOeglijke muzikale avondjes in 'urg, was dat voor menig lief een teleurstelling. Twee sei- mlang zetten Frans en Lies de ile formule voort in Hotel Café Ouwe Dijkstra in De Koog. Maar hun hart lag in Den Burg en toen Geert Bosscha van café Bruintje Beer aan bood om de avondjes aan de Stenen plaats te houden, viel dat in goede aarde. Op vrijdagavonden zal Lies als vanouds de microfoon ter hand ne men, terwijl Frans de accordeon be speelt. Het is de bedoeling dat het tweetal ook bruiloften en andere feestjes in Bruintje Beer zal opluisteren, waarbij kok Willem 'Pa rel' Roeper en kastelein Dennis Huizmga voor een natje en een droogje zullen zorgen. bes Pleterae zeilen café Chantant voort In café Bruintje Beer aan de Groene-

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7