Texel in aanmerking voor bijzonder waterstofproject Meevaller van jenmalige aard Cjroen 2,'wartsJexels het echter opnieuw aan zet in zaak Stayokay Wereldkampioenen sportambassadeurs van Texel Onderzoek naar toepassing in praktijk de organisatie voor welzijn in de maak Geen praktijk in voormalige zuivelfabriek Ambulance Kosovo m Hartwinkels Bootbus Piet Verberne weer terug op Schapenfokdag TEXELSE-'COURANT insf Teso bijna verdrievoudigd m Prijs Den Ouden Vuurpijlen bleken naverbranders van straaljagers IeRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11908 EXELSE VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2004 COURANT schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 lijna een verdriedubbeling van de winst van €3,47 tot miljoen (vóór afdracht belasting) heeft veerdienst Teso ingekend profijtelijk jaar achter de rug. Een gestegen lersvolume, maar vooral de meegevallen aankoopsom het nieuwe schip de ms. Dokter Wagemaker en het ;r vrijkomen van een herwaarderingsreserve hebben dragen aan het uitzonderlijk goede resultaat, dat wel enmalig wordt beschouwd. ld mag worden dat ondanks, of iien wel dankzij de economi- cessie de toeristen Texel goed te vinden', schrijft directeur tortel in het jaarverslag. De van Teso steeg in het afgelo- ekjaar (van 1 april 2003 tot 1 I004) met 4,4 procent tot 7.000.-, In dezelfde periode de kostprijs van de omzet van iO.OOO.- tot €7.775.000,-. De is vooral boekhoudkundig en veroorzaakt door een lagere jving van de Schulpengat van 00,-. als gevolg van de lagere osten van het nieuwe schip, leze herwaardering ontstond imalige vrijval van de herwaar- treserve van €2.800.000,-. 'erhogend was verder een ipost van €800.000,- ten gun de herwaardering, waardoor lale eenmalige voordeel €3,6 was. Aangetekend moet wor- it als de afschrijvingen buiten iuwing worden gelaten, de ongeveer gelijk zijn gebleven, lere winst bracht ook een aan- hogere vordering van de be- metzich mee. De claim steeg .875 miljoen tot €3,208 mil- idat er na belasting een winst ,25 miljoen overblijft. Het be lter een uitzonderlijk jaar, op termijn verwacht Teso een netto re sultaat van €2 miljoen, een verwach ting die voldoende ruimte gaf om eer der dit jaar te besluiten de tarieven met gemiddeld tien procent te verla gen. Andere optie was uitbreiding van de dienstverlening, maar onderzoek door de veerdienst wees volgens Wortel uit dat hiervoor binnen de Texelse samenleving onvoldoende draagvlak bestaat. Conclusie is wel dat er mogelijk behoefte is aan een extra afvaart op vrijdagavond, een behoefte die door de WV nader wordt onderzocht. Uit onderzoek kwam ook naar voren dat de waarde ring voor de prijs-/kwaliteitsverhou- ding van Teso lager is dan gewenst, wat een belangrijke reden was het bootkaartje goedkoper te maken. Ondanks de tariefsverlaging ver trouwt Wortel erop dat Teso in 2015 voldoende financiële middelen heeft om ook voor de Schulpengat een goede vervanger te kunnen bekosti gen. De jaarcijfers komen ter sprake op de jaarvergadering die op vrijdag 24 september in de Burgemeester De Koninghal wordt gehouden, aanvang 20.00 uur. De zaal is geopend vanaf 19.00 uur. Meer over Teso elders in deze krant. Windsufers Dorian (links) en Adriaan van Rijsselberghemet in hun midden escrima-kampioen Menno Siebinga, tonen hun visitekaartjes waarop staat dat ze sportambassadeur van Texel zijn. /Foto Gora/tf Tvrtmvrmoni Na tri-atlete Ingrid van Lubek be schikt Texel sinds dinsdag over drie nieuwe sportambassadeurs. Het zijn Menno Siebinga, die ge huldigd werd omdat hij eerder dit jaar wereldkampioen in de vecht sport escrima werd, en de broers Dorian en Adriaan van Rijssel berghe, omdat ze beiden zegevier den op het WK windsurfen. De drie wereldkampioenen werden op het Texelse gemeentehuis ont haald door burgemeester Geldorp en wethouders Annie Hin, Corry Heijne en Nel Eelman gelijk de Olympische medaillewinnaars in Den Haag. Siebinga viel de eer te beurt omdat hij op het WK escrima op de Filkpijnen, dat ruim duizend deelne-. mers trok, wereldkampioen werd op het onderdeel vormlopen. Adriaan en Dorian van Rijsselberghe sleepten allebei een titel in de wacht tijdens de Wereldkampioenschappen windsur fen in de Formula Experienceklasse waarin ze actief zijn. 'Windsurfen is een sport die met het eiland te ma ken heeft. Water en wind, ideaal voor het surfen', vertelde burgemeester Geldorp, die erkende dat escrima een relatief onbekende sport is, maar dat haar bewondering er met minder op is. 'We zijn er trots op dat deze Texelaars een wereldprestatie heb ben geleverd.' Wethouder Eelman stimuleerde Siebinga in training te gaan voor de Olympische Spelen in Peking in 2008. zodat de sport dan meer bekendheid kan krijgen. Corry Heijne hoopt tijdens de volgende Spelen ook van de gebroeders Van Rijsselberghe te kunnen genieten. Als ze een gouden plak halen, beloofde wethouder Hin de drie een rondnt. De drie Texelaars ontvingen van de wet houders een beeldje en werden door burgemeester Geldorp tot sport ambassadeur van Texel uitgeroepen en kregen de bijbehorende oorkonde en visitekaartjes. krijgt een nieuwe, 'brede' nsorganisatie, waarin be de organisaties zoals de jnstichting Texel en de Stich- 'P felzijn Ouderen Texel opgaan, dl r verzekerd van te zijn dat a| ïieuw instantie vooral in juri- opzicht goed in elkaar zit en ame voldoet aan de criteria eWet Maatschappelijke On- ;uning, wordt de oprichting begeleid door een extern deskun dig bureau. B en w hebben daarvoor Spreeuw Adviesbureau in de arm genomen, dat ervaring heeft met het oprichten en juridisch vormgeven van welzijns organisaties in diverse gemeenten. In januari moet het plan op papier staan en in de loop van het jaar volgt na dere uitwerking. De werkzaamheden van het bureau worden in drie fasen uitgevoerd. De eerste twee fasen beslaan dertig dagdelen. De kosten daarvan bedragen ongeveer 13.000,- inclusief reiskosten. Texel komt in aanmerking voor een innovatief duurzaam energie experiment met waterstof. Ener gieonderzoekcentrum Nederland (ECN) in Petten gaat onderzoeken of het mogelijk is op het eiland gebouwen en voertuigen te voor zien van energie uit waterstof die ter plekke wordt geproduceerd. Het eiland wordt daarmee mogelijk iorzieningenrechter in Alk- is opnieuw aan zet in de ie Stayokay. Omwonenden Eschweiler, Jan Moens en Eshuys hebben een nieuwe •ing aangevraagd op de ver- ig die de gemeente vorig jaar verleend voor de bouw van uwe hostel. <ay hervatte gisteren op het alige voetbalveld van SV Texel rkzaamheden die eind januari stilgelegd. Tot grootschalig iwam het nog met. Adviesbu- B uit Schagen meette het land werknemers van Tatenhove palen uit en klepelden het in- 's tientallen centimeters hoog gras. Volgens vestigings- ernard Pieter van der Wal van er Van Wijnen uit Heerhugo- wordt het werk vooralsnog echter als een normale bouw gezien, totdat er een gerechtelijke seintje komt dat ze moeten stoppen. 'Tot die tijd gaan we volle kracht vooruit en beginnen we ook met de keten- aanvoer.' Voor de omwonenden en de ge meente is het wachten op een uitno diging van de rechtbank in Alkmaar om ter zitting te verschijnen. De ver wachting is dat dat binnen twee we ken gebeurt. Daarna is het aan de rechter om te bepalen dat een nieuwe schorsing niet nodig is, waardoor voor Stayokay het licht op groen gaat, of er wordt opnieuw een stokje voor de werkzaamheden gestoken. 'Dat kan als er wordt geoordeeld dat er mankementen aan de besluiten van de gemeente zitten en dat er moet worden gewacht op de behan deling van het beroep', aldus een woordvoerder van de gemeente. De zaak loopt momenteel tussen de omwonenden en de gemeente. Stay okay is belanghebbende, maar staat buiten de rechtszaak. Als de voorzienmgenrechter het licht op groen zet, wordt volgens vesti gingsmanager Anne van der Velden van Stayokay op Texel eerst een risicoanalyse opgesteld voordat de bouw definitief van start gaat. De gemeente en Stayokay hebben nog te maken met de bedenkingen die de omwonenden indienen bij de provin cie tegen het nieuwe bestemmings plan Den Burg De bestemming van het B-veld is daarin aangepast op de komst van het nieuwe hostel. Volgens een woordvoerder van de gemeente staat die procedure los van de zaak die nu bij de voorzienmgenrechter ligt. 'Het risico bestaat dat Stayokay straks klaar is met de bouw en dat Gedeputeerde Staten alsnog zeggen dat het met klopt wat de gemeente heeft gedaan, maar is vooroverleg geweest en het college heeft hoop op een goede afloop.' De gemeente voerde vorig jaar. in aanloop op de afgifte van de bouwvergunning, bij de provincie al een artikel 19 lid 1 pro cedure op de Wet Ruimtelijke Orde ning om de sportbestemmmg van het B-veld alvast om te zetten in de be stemming horeca/groepsverblijven voor het nieuwe hostel. Dat gebeurde vooruitlopend op het nieuwe bestem mingsplan Den Burg waarin de laatst genoemde bestemming is gelegd op het voormalige voetbalveld. Gedepu teerde Staten gaven in oktober 2003 een verklaring van geen bezwaar voor de bestemmingswijziging Stayokay hoopt begin oktober duide lijkheid te hebben. één van de eerste plaatsen ter wereld waar een waterstof-econo mie komt. 'We willen een kleine waterstof-eco nomie realiseren, waarin we de ener gie opwekken, verspreiden en kun nen zien hoe het verloopt met de maatschappelijke acceptatie, veilig heid en milieu', zegt woordvoerder Jan Willem Erisman van het ECN. 'We willen daarvoor een waterstof infrastructuur aanleggen en zien hoe zo'n kleine waterstofeconomie zich vervolgens in de praktijk gedraagt.' Die infrastructuur zou onder meer moeten bestaan uit een punt met brandstofcellen waar energie uit wa terstof wordt geproduceerd en een waterstof pompstation voor de distri butie van energie uit waterstof. Het project bevindt zich vooralsnog in een pril stadium. De Nederlandse Organisatie voor Energie en Milieu (NOVEM/Senter) heeft een subsidie van €50.000,- toegezegd, zodat eerst onderzocht kan worden of het project überhaupt haalbaar is op het eiland. Deze week is daarvoor een eerste startbijeenkomst gehouden door de betrokken partijen Als het allemaal doorgaat is, is het de bedoeling dat het waterstofproject in 2006 start voor in eerste instantie een periode van twee jaar. De kosten zijn geraamd op vijf miljoen euro dat door middel van subsidies en investeringen van Lees verder pagina 3 Kees Dros uit Den Burg (Waalder- straat) krijgt geen toestemming om in de voormalige zuivelfabriek aan de Schilderweg een verlos kundigenpraktijk onder te brengen omdat dit strijdig is met de be stemming. Het college is ook niet bereid de bestemming te verande ren. Het gebouw is nu bestemd voor am bachtelijke en verzorgende bedrijven en herbergt onder meer het bouwbe drijf van Dros. Toch is er ook het yogacentrum van zijn schoondochter in gevestigd, wat dus strijdig met de bestemming, maar de gemeente heeft hier destijds toch vrijstelling voor gegeven. Daar is veel over te doen geweest omdat de buren be zwaar maakten. Er zijn toen afspra ken gemaakt, gericht op het beperkt houden van verkeers- en parkeer overlast. Het college meent dat door het toelaten van een verloskundigen praktijk de verkeersstromen zullen toenemen Volgens de plannen van Dros zou de praktijk (die nu nog in Oudeschild is gevestigd) komen in het deel van het gebouw waarin nu het yogacentrum zit. Het yogacentrum zou dan op schuiven naar de aangrenzende ruimte en er zou evengoed nog ge noeg ruimte overblijven voor het bouwbedrijf. Overigens zou Dros het hele pand een dienstverlenende en maatschappelijke functie willen ge ven als hij zijn bedrijf aan de kant doet. Mede daarom had hij om bestemmingswijziging gevraagd. Daarbij had hij ook aangegeven dat het huidige industriële gebruik eigen lijk met past bij het landschappelijk steeds belangrijker wordende Hoge- berggebied dat naast de deur ligt. De afgelopen vijf jaar reisde Arnold van Bruggen geregeld naar Kosovo. Hij bracht medicijnen naar vluchte lingenkampen en ziekenhuizen. Deze zomer was hij er samen met drie vrienden opnieuw, ditmaal om een tweedehands legerambulance te brengen. Pagina 8 Een winkel met daarin een mix van producten, diensten, services en ac tiviteiten in Oosterend, Oudeschild. De Koog en de nieuwe wijk De Vol molen in Den Burg als een impuls voor de leefbaarheid en de vitaliteit van de dorpen. Pagina 8 De gemeente maakte vorige week bekend dat de bus tussen het NS- station en de veerhaven in Den Hel der vijf minuten later vertrekt en dat deze wijziging van de dienstregeling inmiddels een feit was. Dat laatste was onjuist. De gewijzigde vertrektijd gaat pas in als de nieuwe dienstrege ling van kracht wordt: 12 december Topfokker Piet Verberne is weer te rug op de Schapenfokdag die ko mende maandag op de Groene- plaats wordt gehouden. Vorig jaar ontbrak de 78-jarige nestor van de Texelse schapenfokkerij, omdat hij vasthield aan het couperen van de staarten van zijn ooien. Nu het ver bod is opgegeven, is Verberne als vanouds weer van de partij. Het couperen van staarten is een oud gebruik dat drie jaar geleden werd verboden. 'Die staarten zijn onhygië nisch, ze zitten in de weg tijdens het dekseizoen en je kunt niet goed zien of de schapen moeten lammen', somde een verbitterde Verberne vo rig jaar zijn bezwaren op. Nu het ver bod is opgeheven komt de fokker uit Spang met naar Den Burg met 60 tot 70 schapen, zoals voorheen, maar met 35. evengoed een respectabel aantal Het is met ondenkbaar dat in zijn goedgevulde prijzenkast weer een aantal nieuwe trofeeën komen te staan. Verberne leverde tot vorig jaar vrijwel elk jaar wel een of meer kam pioenen, zoals twee jaar geleden op het koningsnummer, de eenjange rammen Hiervoor nam hij toen de Bronzen Texelaar in ontvangst, de wisseltrofee van de gemeente. Maar de fokker uit Spang staat ook bekend als een hele beste ooienfokker. Meer over de Schapenfokdag op de pagina Uit 8 Actief. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Kees en Henriëtte den Ouden van Grand Hotel Opduin in De Koog zijn door Koninklijke Horeca Nederland uitgeroepen tot Meest Markante Horecaondernemers van Noord-Hol land 2004. Het echtpaar kreeg de prijs woensdagavond uitgereikt in restaurant De Proeftuin in Enkhuizen. Pagina 5 ers van adviesbureau HB uit Schagen en Tatenhove voerden rond 8.30 uur eer- uit op het B-veld. Nadat de contouren van het nieuwe hostel waren uitgezet, werd 's middags eerst het tien tallen centimeters hoge gras geklepeld. ifoio s Joroon wm Hatium) Een automobilist op de Afsluitdijk die dinsdag laat op de avond boven de Waddenzee twee vuurpijlen meende te zien, gaf het startsein voor een grootscheepse reddingsactie. Daar bij kwamen een helikopter van de marine in actie en zes redding- vaartuigen. Om 24.00 uur 's avonds werd ook de hulp van de Beursplein 5 ingeroepen, die de Waddenzee ter hoogte van Kornwerderzand afspeur de. Om half twee werd duidelijk dat de 'vuurpijlen' die de automobilist had gezien, het schijnsel betrof van naverbranders van twee straaljagers. Door het afgaand tij konden de Texelse redders niet meer terug via de oostkant van het eiland, maar moesten via het Molengat een flinke omweg maken, zodat de Beursplein 5 pas om 3.15 uur weer in het reddingboothuis kon worden gesta tioneerd.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1