'erplaatsing bedden Oase idt tot levensvatbaarheid' og steeds met plezier naar de danslessen toe' jouden momenten Familieberichten Echt Texelse rozenbotteljam dere toelichting op omstreden plannen Bedrijvi gheid BodyCare start schoonheidssalon TEXELSE J C0URANT erstofproject Waterstof Praktijk pedicure in bijgebouw Milieuvergunning voor grondbank Onze oma, voor altijd in ons hart Nadine en Renate Omdat het opstellen van het postzegelplan veel tijd in beslag neemt, wil het college tegelijkertijd een vrijstellmgsprocedure starten op basis van artikel 19 lid 2 op de Wet Ruimtelijke Ordening. Die vrijstelling moet drie jaar geldig zijn. Die laatste procedure ondervond eind juni weer stand bg Texels Belang, de PvdA en de WD. Zij twijfelden eraan dat De Nieuwe Toekomst de zestig bedden na drie jaar weer afstoot als tegen die tijd het postzegelplan nog met van kracht is. Kritiekpunt was ook dat het voeren van een artikel 19 lid 2 proce dure een bevoegdheid van het col lege is, waardoor de raad er niet het eindwoord over heeft Het college meldt in de extra toelichting dat er juist bewust voor een periode van drie jaar is gekozen om te voorkomen dat er een ongewenste uitbreiding van het aantal bedden ontstaan als het postzegelplan de planologische procedures niet zou overleven 'Mocht een procedure voor het wij zigen van de bestemming met suc cesvol verlopen, dan vervalt de vrij stelling voor de verplaatsing van de slaapplaatsen en is formeel de oude situatie weer geldig.' In dat geval zou De Nieuwe Toekomst niet meer dan de huidig toegestane 54 bedden mogen hebben. Vergelijkingen met de verplaatsing van de slaapplaatsen van Panorama en de Eijercoogh naar het nieuwe hostel van Stayokay gaan volgens het college niet op, omdat de bedden van Stayokay naar een plek gaan waar nog geen slaapplaatsen waren. De Nieuwe Toekomst heeft ze al, waardoor er volgens het college geen sprake is van een nieuwe ont wikkeling BodyCare Texel aan de Burgwal in Den Burg is uitgebreid met een schoonheidssalon. Schoonheid specialiste Charlotte Schutten (25) gaat per 1 oktober aan de slag in een net nieuw aangebouwd ge deelte bij de zaak van Nora Bekking en Dirk van Tatenhove. De uit Almelo afkomstige Schutten is recent op Texel komen wonen Het eiland is geen onbekende voor haar. Haar ouders zijn Texelgangers, waar door ze al van kindsafaan op het ei land kwam. In de nieuwe schoon heidssalon gaat ze zich toeleggen op diverse gezichts- en lichaamsbe- handelmgen. Schutten werkte eerder een paar jaar bij beautysalon Monique Gottmer in Amsterdam, deed ervaring op bij een beautyfarm in Denekamp en had een salon aan huis. Ze volgde opleidingen in Heng elo en Amsterdam. Bij BodyCare gaat ze onder meer aan lymfedrainage, bodyscrup, modderpakkingen, voet spa en verstevigende massages doen. Schutten werkt met producten van Mineral Care, waarin materiaal uit de Dode Zee is verwerkt Schutten begint officieel op 1 oktober tijdens een nieuwe marathonsessie van Aart A. van Wijk met de door hem gemaakte Texelse rozenbotteljam- iFoto Geva rmwmm Al sinds 1953 komt Aart A. van Wijk uit Uithoorn op Texel en nog steeds wandelt hij hier met verwondering rond. Bijvoorbeeld langs de vele rozenbottelstruiken, die in deze tijd hun oranje rode vruchten dragen. 'Daar moet toch iets leuks mee zijn te doen', bedacht hij al kijkende naar de struiken op het erf van zijn vakantiewoning op vakantiepark De Parel aan het Gerritslanderdijkje. 'De nationale vrucht van Texel', bedacht hij zelf. waarvan ook nog een leuk product is te maken: rozenbotteljam. Met veel geduld plukte hij de rijpe vruchten, die ook weer niet te rijp mogen zijn, waste ze en ontdeed ze zorgvuldig met een theelepeltje van BodyCare voor het Reumafonds. In eerste instantie is de schoonheid salon op maandag geopend en daar buiten op afspraak. alle pitten. Tenslotte deed hij er gelei- suiker bij en kookte het mengsel en was zo verguld met het resultaat dat hij zich deze week met een potje 'Echt Texelse ontpitte rozenbottel jam' bij de redactie meldde. 'Wellicht kan het conserveren van rozenbottels leiden tot een bloeiende industrie op Texel. Net zoals de cranberry's van Terschelling. Ik moet er wel bij zeg gen dat met het ontpitten op de ma nier zoals ik dat doe veel tijd is ge moeid, maar misschien weet een inventieve Texelaar wel een betere oplossing. Mijn recept sta ik in ieder geval graag af.' Afgaand op de bui tengewoon goed uitgevallen smaak test door de redactie zou er voor de jam met echte stukjes rozenbottel een markt kunnen zijn. Liefhebbers kunnen via e-mailadres aart.vanwijk ©student.uva.nl met hem in contact treden. Charlotte Schutten start binnenkort als schoonheidsspecialiste in de nieuwe schoonheids salon van BodyCare Texel van Nora Bekking- (Foto Jew w H,rtum> In mijn ziekte, weet je, vertrok ik al een beetje Ik liet veel los werd aards een beetle ledig Nu ben ik door de poort en voel me dankbaar, vredig. Onze lieve mceder, schoonmoeder en oma is overleden. Janny Petronella Rozendaal 13-3-1940 12-9-2004 Jaap en Laurien Ronald. Stefan Gerry Pasquale Petra en Rob Nadine. Renate Monique en Pieter Yvette, Arjan Moeder is in „de Vlinder". Hollewal 42 te Den Burg, waar zondag 5 september van 14.00 tot 16.00 uur gelegenheid tot condoleren is. Maandag 6 september wordt om 15.30 uur de afscheidsplechtigheid gehouden in Crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop kunt u de familie ontmoeten in de kof fiekamer van het crematorium. Correspondentie-adres: M. de Waard. Buytengors 63, 1791 WN Den Burg. Zij die geen persoonlijk bericht hebben ontvan gen, dienen deze advertentie als zodanig te beschouwen. Oma Duiffie Ronald en Stefan Tpvrl or, DINSDAG 3 SEPTEMBER 2004 ieer ministeries en bedrijven irden verworven. Ibaarheidsonderzoek wordt trd in opdracht van het ECN, ïente, ingenieursbureau Te- ihet internationale bedrijf Air s dat wereldleider is op het 'an waterstof voor industrie. nkt nog futuristisch, maar lof moet over enkele tien- pren een belangrijke bron tergie worden als als de !e brandstoffen opraken, jnjk onderdeel in de die van energie uit water de brandstofcel. Met be- laarvan kan elektriciteit en euit waterstof worden ge- Oliemaatschappijen, arijbrikanten en onderzoeks- len werken wereldwijd aan edenken van technische dngen om brandstofcellen tlx d mogelijk te laten functio- Ook het ECN werkt mee 'verse waterstofprojecten Europese Unie en het In waai Energie Agentschap. ■N is eveneens betrokken de ontwikkeling van stofcellen en nieuwe slofproductieprocessen. «passen van brandstof- en waterstofenergie in de Te* 's s,aat vooralsnog in de schoenen. In IJsland, dat 'loopt en vorig jaar de eer- 'lerstofpomp ter wereld in 'i nam, bleek dat de "lakeling naar waterstof gewikkeld proces is dat «I onderzoek vergt. Ame- 'ceerde twee jaar geleden "bitieus plan om over pak je Jnntig jaar haar auto's op s°lte laten rijden. Het ECN 1 'telefoons en mp3-spelers "Wksvoorwerpen die in de "st eveneens op waterstof hgaan werken. Als het project start, wordt Texel mondiaal één van de eerste gebieden waar energie uit waterstof ter plekke wordt geproduceerd en verbruikt. Onderzoeksinstellingen en grote maatschappijen doen al jarenlang onderzoek naar waterstof, maar toe passing in de praktijk gebeurt nog maar mondjesmaat. Eind april 2003 werd in IJsland het allereerste wa terstofpompstation ter wereld geo pend voor een paar stadsbussen in Reykjavik. Daarna is ook in een aan tal andere Europese steden, waaron der Amsterdam, bij wijze van experi ment een aantal stadsbussen op waterstof gaan rijden. Het unieke van het voorgenomen project op Texel zit hem er volgens het ECN en de ge meente in dat met alleen wordt geke ken naar de productie, maar ook naar de rol die waterstof in de toekomst voor het eiland kan spelen. Texel kwam in beeld voor de plannen, nadat de gemeente en ECN contact met elkaar hadden gezocht over waterstofprojecten. Tijdens sympo sium van de Stichting Duurzaam Texel kwamen afgevaardigden van IJsland om te vertellen over hun er varingen met waterstof. Volgens Erisman boden de streefplannen om Texel vanaf 2030 volledig op duur zame energiebronnen te laten draaien eveneens een goede gele genheid het eiland uit te kiezen voor de aanleg van een waterstofinfra structuur. 'En het is een afgebakend gebied.' Productie Als het project start, is het de bedoe ling dat ergens op het eiland een punt komt waar de waterstofenergie wordt geproduceerd en via een waterstof pompstation wordt verspreid naar de afnemers. De waterstof wordt in eer ste instantie gewonnen uit aardgas dat via de aardgasleiding naar het eiland komt. Volgens procédé wordt het aardgas gescheiden in kool stofdioxide en waterstof. De water stof wordt daarna naar een brand stofcel geleid waar met behulp van elektrochemie warmte en elektriciteit uit de waterstof wordt gehaald. Als restproduct van dat proces blijft wa ter over. De koolstofdioxide die eerder al in het procédé is vrijgekomen, is een broeikasgas dat vervullend is voor het milieu, maar volgens Erisman hoeft dat niet in de lucht te komen zoals bij het reguliere gebruik van fossiele brandstoffen wel het geval is. 'De koolstofdioxide kan worden her gebruikt in bijvoorbeeld kassen of je kunt het opslaan in lege aardgas velden. Dat zijn allemaal zaken die verder kunnen worden onderzocht. Het voordeel van energiewinning uit waterstof is ook dat er geen fijnstof en stikstof bij vrijkomt Volgens Erisman is het de bedoeling dat op langere termijn afscheid wordt geno men van het aardgas als hoofdbron voor waterstof en dat er wordt over geschakeld op duurzame energie bronnen als wind, zon of een bio- massavergistingscentrale, waardoor het gebruik van waterschoon een schone vorm van energievoorziening moet worden. EcoMare is genoemd als gebouw dat mogelijk een van de afnemers wordt van op het eiland geproduceerde waterstofenergie. Dat gebeurde tij dens een presentatie die ECN maan dag aan leden van Provinciale Staten gaf. EcoMare is volgens directeur Jan Kuiper bereid mee te werken aan het project. Wel moet eerst worden be keken of het hele complex of delen ervan in aanmerking komen voor het experiment. Het nieuwe raadhuis is ook in beeld voor het project. 'Alle opties liggen open', aldus een woord voerder van het gemeentehuis. Vol gens Erisman wordt er ook aan ge dacht eventueel taxibusjes op waterstof over het eiland te laten rij den. Met voorlichting wil ECN het project onder de aandacht brengen van her publiek. Als locatie is daar voor ook EcoMare in beeld. Volgens Kuiper behoort dat tot de mogelijk heden met bijvoorbeeld informatie panelen in de kantine of de tijdelijke expositieruimte. Volgens de gemeentewoordvoerder is het zaak dat er vooral goede voor lichting komt over het gebruik van waterstofenergie. De drie stadsbus sen die in Amsterdam op waterstof lopen, geraakten in opspraak nadat zich onvolkomenheden hadden voor gedaan in de motoren. 'Maar dat kwam door verkeerd advies aan de bestuurders en aan omwonenden. Het is belangrijk dat mensen straks goed worden voorgelicht als het doorgaat.' Pedicure/schoonheidsspecialiste Westerlaken mag bij de woning Schil derend 1 een bijgebouw zetten en daarin haar praktijk uitoefenen Het college wil meewerken aan de daar voor benodigde vrijstellmgsproce dure omdat wordt voldaan aan de voorwarden voor het uitoefenen van een beroep aan huis. Alleen aan het voorschrift dat op eigen erf gepar keerd moet kunnen worden, kan met worden voldaan omdat daar geen ruimte voor is. Het college vindt dat geen probleem omdat de praktijk door slechts één persoon wordt uit geoefend zodat ook maar één klant tegelijk aanwezig kan zijn. Daar kan geen grote parkeerdrukte uit voort vloeien. Bovendien is in de directe omgeving veel parkeergelegenheid Het bedrijf Ooms Avenhorn krijgt van de gemeente een milieu vergunning voor het in stand hou den van een grondbank (plek waar grond gehaald en gebracht kan worden) bij de asfaltcentrale op het haventerrein van Oudeschild. Het is een uitbreiding van de be staande vergunning die alleen op de asfaltinstallatie betrekking had. Toen het ontwerp voor de vergunning met de daaraan verbonden voor schriften ter inzage lag, kwam er be zwaar van Ooms zelf. Dit betrof de verplichting om de grondopslag van een vloeistofdichte onderlaag te voorzien, terwijl dat voor grond van deze klasse met nodig is. Ooms had er ook bezwaar tegen dat het rapport van het bodemonderzoek dat hij had ingeleverd niet goed was gevonden en dat hij vervolgens werd verplicht een soortgelijk onderzoek te laten doen. De gemeente moest Ooms op beide punten gelijk geven en schrapte de twee voorschriften. Voor de grondbank moet ook nog een artikel 19-procedure worden ge voerd wegens strijdigheid met de huidige bestemming van het terrein. We zullen u missen Oma Yvette en Aqan Mam, toen ik naast je zat jouw koude hand in mijn warme handen nam werd jij het kind en ik de vrouw die wilde dat ze jou kon geven datgene wat je haar eens gaf leven, Monique Na de vele ups en downs moest je de strijd opgeven. Geschokt zijn wi| door het plotseling overlijden van onze nicht Janny Rozendaal Wij wensen de kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe. Tante Aaltje Thea, Janny en Alfred De herinnering blijft. ilaatsing van de zestig bed- lOase naar De Nieuwe Toe- leidt tot levensvatbaarheid hotel, behoud van werkge ld. eid en kwaliteitsverbetering complex. Dat stellen bur ster en wethouders in een toelichting op haar plannen ïuslorpsstraat die met name bij leg voor veel ophef zorgden. 10' ieke partijen krijgen dinsdag de gemeenteraadsvergade- meuw een voorbereidings- oorgelegd om de verplaat- de bedden in gang te zetten, het college passen de plan- ,20»ien de beleidsnota Toerisme eatie. Er ontstaat geen extra mdat Oase na het vertrek van jen geen recreatieve moge- meer heeft, maar in gebruik (uvBsnomen voor permanente 4 0; ig. De verplaatsing heeft atrti plaats binnen het aangewezen toeris tisch concentratiegebied De Koog, er blijft een evenwichtige verdeling in slaapplaatsen bestaan en er is sprake van een concreet voornemen, omdat De Nieuwe Toekomst de extra bed den zo snel mogeli|k in gebruik wil ne men. Het hotel, dat vorig |aar werd geo pend, mag volgens het bestem mingsplan nu over maximaal 54 bed den in 27 tweepersoonskamers be schikken. Dat worden er in totaal 129 als de 60 bedden erbij komen en de 25-procentsregeling wordt toegepast op de 60 bedden (is vijftien extra bed den erbij) omdat Oase ophoudt te bestaan als bedrijf. Kort samengevat is de beddenverdeling daarmee straks opgebouwd uit de 54 huidige bedden, de 60 bedden van Oase en de 15 extra erbij. De 54 huidige bed den zijn opgebouwd uit de 44 bed den die vroeger in de oude Toekomst stonden, plus 11 extra bedden die eerder volgens een 25-procents- regeling aan de Nieuwe Toekomst werden verleend Het hotel zegt de bedden nodig te hebben om te kun nen blijven voortbestaan. De verplaatsing leidde eerder dit jaar tot politiek rumoer, omdat de nieuwe slaapgelegenheden volgens plan worden gerealiseerd op de tweede etage waar nu nog personeels-ver- blijven zijn. Die werden eerder dit jaar al verhuurd aan toeristen, totdat de gemeente daar een stokje voor stak. Wethouder Nel Eelman liet de poli tieke partijen eind juni tijdens een commissievergadering Grondgebied weten dat destijds uit de bouw tekeningen al op te maken was dat de personeelsverblijven toeristenverblij- ven zouden worden, omdat de ruim ten identiek aan elkaar waren. Burge meester en wethouders hielden daar in 1999 al rekening mee, nadat de toenmalige eigenaar destijds een principe-verzoek had ingediend om de 60 bedden van Oase op termijn over te verhuizen naar De Toekomst. Het college was toen bereid mee te werken, omdat op die manier een gezond levensvatbaar bedrijf zou kunnen ontstaan. De voorgenomen verplaatsing was onderdeel van een totaalpakket voor De Nieuwe Toe komst. Bij de behandeling van dat pakket ging de aandacht echter vooral uit naar de te verwachten geluidsoverlast bij de nieuwe disco theek. Twee routes Het college wil twee routes afleggen om de verplaatsing mogelijk te ma ken. De eerste is het opstellen van een zogeheten postzegelplan (mini- bestemmingsplan) waarin De Nieuwe Toekomst de bestemming hotel met maximaal 129 slaapplaatsen krijgt en Oase wordt ontdaan van haar recrea tieve bestemming. De Stichting Wo nen Texel heeft het pand gekocht om het op te knappen tot woonverblijf voor horecapersoneel. Oase werd de laatste jaren al niet meer recreatief gebruikt. Het pand beschikte door een regeling uit het verleden over zowel een woon- als recreatieve be stemming. ouden momenten' be- verslaggeefster Ingrid ad de meest indringende nten uit het huwelijk van aren die meer dan 50 jaar etrouwd. De serie is op- door de Texelse Courant, ïenwerking met de Stich- «opielzijn Ouderen Texel. In de achtste, aflevering het luijjaar Piet Daalder (77) en Daalder-Huizinga (75) Cocksdorp ,eh< m ge, ach nt en, sek ije wc d'C ïuij nul; 1,15 anstuk rustiger in huis nu de al$ ,op één na, de deur uit zijn. 9'1 ust wel eens het rumoer maar It ook zijn voordelen. Zoals ebreid het Texelaartje lezen Yï gestoord te worden. 'Straks roepen voor een kop thee, nog zo lekker bezig met zijn Een voor één slaat Duwie a#i]den om, alles nauwkeurig in emend. Haar oog valt op een het echtpaar De Jong dat 3eeft in de Buureton in Den jldansen... Hoe lang is dat geleden? Foxtrot, Engelse kentze allemaal. Jammer dat graag danst. Duwie leest het og eens. Opgeven bij... eens', zegt Duwie en drukt binnenkomt, de krant onder bus. 'Ik wil op dansles.' Piet niets voor. 'Ik niet, géén ad ian.' Duwie probeert hem te en, vertelt hoe heerlijk ze het vond. 'Dansen is zo fijn, be- op muziek, geweldig.' Hoe enthousiast ze ook doet, Piet laat zich niet overhalen. Teleurgesteld zet Duwie haar laatste troef in, een paardenmiddel. 'Weet je wat ik dan doe...? Dan zet ik een advertentie in de krant, danspartner gevraagd.' Secondelang blijft het stil, Duwie houdt haar adem in, wachtend op zijn reactie. 'Nou, moet dat nu zo?', bromt Piet en gaat toch overstag. Met flinke tegenzin gaat hij mee naar de kennismakingsavond in de Buure ton. Even vreest Duwie dat Piet totaal geen maatgevoel heeft, ze botsen voortdurend tegen elkaar aan. Tot Wim en Corrie Rateland het advies geven om alle danspassen opnieuw te leren. Vanaf dat moment gaat het fantastisch en weldra is bij Piet alle weerstand verdwenen. Moeiteloos leert hij de lastigste passen en krijgt deze nog eerder onder de knie dan Duwie. Samen hebben ze de groot ste lol, dansen ze de sterren van de hemel en blijven de lessen volgen, ook al is het goud reeds lang behaald Nog steeds gaan ze met plezier naar dansles, al weer voor het twintigste seizoen. Ze staan niet meer in de Startblokken, zoals in het begin, maar wijten dit voornamelijk aan het dagje ouder worden. Eén keer moeten ze bijna verzaken, in het jaar dat Piet ernstig ziek wordt. Op de dansschool houden ze het hart vast, terwijl Piet zich door de operaties en kuren heen worstelt. Tot ieders vreugde meldt het enthousiaste danspaar zich in het najaar weer gezond en wel present. In het daaropvolgende voorjaar wordt Duwie getroffen door een hart stilstand. Maar in september dansen ze als vanouds weer de sterren van de hemel. Want waar je samen zo'n plezier in hebt, dat zeg je met gauw op. 'En als je je weer goed voelt, moet dat ook gewoon kunnen.' Het is in middels ruim tien jaar geleden maar het voorval heeft Duwie diep geraakt. 'Nu denk ik er niet meer over na, maar nog lange tijd dacht ik maar aan één ding: wat een wonder dat ik hier weer dans.,

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3