Oud-Texelaar in de ban van de Balkan Arnold van Bruggen maakt documentaire over hulpactie li m pl 'Hartwinkels impuls voor leefbaarheid' D 8 4 31' 311 r. Flinterdunne carpacio op krakend vers slabe 5#; Van snoep tot videoverhuur 'UA TEXELSE COURANT" 1 pil Uitbreiding van Lindeboom moet 'monumentaal' \tyat ik zeggen wou. Café chantant Cursus 'omgaan met dementie' Texelaars tweede in Fortis zeilrace Chopperen in nationaal park Open lessen theater Herfstmarkten WBt [Jit eten op Te -e K VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2004 De afgelopen vijfjaar reisde Arnold van Bruggen geregeld naar Koso vo, dat in 1999 in het wereldnieuws Kwam door een bloedige oorlog. Samen met andere leden van de studentenstichting Mara bracht de oud-Texelaar medicijnen naar vluchtelingenkampen en zieken huizen. Deze zomer was hij er sa men met drie vrienden opnieuw, ditmaal om een tweedehands le- gerambulance te brengen naar een ziekenhuis in Malisheva, een dorp dat in de oorlog volledig verwoest werd. De documentaire die ze zelf over hun expeditie maakten, is morgenavond op televisie te zien. 'Een zoektocht naar de argumenten voor en tegen een humanitaire inter ventie', noemen Arnold van Bruggen en de zijnen de expeditie. De 25-ja- rige Van Bruggen, de jongste zoon van OSG-docenten Popke en Janme van Bruggen, is meer dan gemiddeld geïnteresseerd in geschiedenis en politiek. Net als zijn oudere broer Enk, die samen met kompaan Lennart Booij een paar jaar geleden een mis lukte gooi deed naar het landelijk voorzitterschap van de PvdA. was hij een tijd lang actief in NietNix, een beweging die de sociaal-democratie in Nederland van binnenuit wilde ver anderen en moderniseren. Als stu dent geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam deed hij de afgelo pen jaren uiteenlopend onderzoek, variërend van de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog tot de be trekkingen tussen Europa en Iran en de rol die de handel hierin zou kun nen spelen. Hij werkte mee aan sym posia, was redacteur van (fax)bladen van de PvdA, het ministerie van Bui tenlandse Zaken en de Verenigde Naties en is sinds vorig jaar voorzit ter van de Stichting Mara Nederland, die geld inzamelt voor de wederop bouw op de Balkan. Meester Gerrits Van Bruggen is al heel lang geïnteres seerd in politiek, geschiedenis en ver wante zaken, vertelt hij. 'Op de Thijsseschool nam meester Gerrits ons mee naar fort de Schans, hij ver telde ons van alles over bunkers en liet ons potten reconstrueren die op de Burgwal waren opgegraven. Ik vond dat geweldig. Als kind al wilde ik journalist worden. Op de lagere school had ik een eigen krantje, waar voor ik allerlei mensen interviewde. Later heb ik steeds geprobeerd mijn studie te combineren met het schrij ven van artikelen. In het kader van een uitwisseling ben ik een paar keer in Iran geweest, om er met jongeren te spreken over hun verwachtingen, de problemen van hun land, de poli tieke ontwikkelingen. Een artikel daarover, van mij en een mede studente, is gepubliceerd in de Volks krant.' Sinds vijf jaar is hij actief voor de Stichting Mara. 'Die organisatie is in 1994 opgericht, om hulp te kunnen bieden aan slachtoffers van de oor log op de Balkan. Toen was dat voor vluchtelingenkampen in Kroatië. Maar politiek zijn we neutraal In de afgelopen jaren ben ik twee keer in Bosniè geweest en één keer in Kosovo en Albanië De ene keer bren gen we medicijnen naar moslim- vluchtelingen, een andere keer naar een Servische enclave in een gebied waar de overgrote meerderheid mos lim is We gaan daarbij met over één nacht ijs, werken nauw samen met de UNHCR, Unicef en allerlei plaatselijke organisaties. We brengen hoofdzake lijk medicijnen. Basismedicijnen, want daar is nog steeds een groot tekort aan. Je kunt er al een hoop bereiken met heel gewone antibio tica. Het geld komt binnen doordat studenten in heel Nederland iedere maand vijf euro storten. We halen aardig wat binnen. Alleen al in Am sterdam hebben we zeshonderd donateurs.' 'Into Balkan' Van Bruggen raakte in de loop van de tijd 'helemaal into Balkan', vertelt hij. Tijdens een bezoek vorig jaar bleek er een grote behoefte te bestaan aan een ambulance bij een Albanees streekhospitaal in Malisheva, een dorp dat in de oorlog volledig werd verwoest en tegenwoordig het cen trum is van éen van de armste stre ken in Kosovo. Eenvoudig leek het niet om die nood te ledigen, want ondanks de vaste inkomstenstroom is de Stichting Mara met erg rijk. Maar de oplossing diende zich aan dank zij de bevriende Stichting Warchild, die bereid was een eerder door het leger gebruikte ziekenwagen af te staan. Van Bruggen en drie bevriende studenten besloten het voertuig zelf te gaan brengen. Een paar weken voor vertrek ont stond het idee om de reis op film vast te leggen. 'Het leek ons een mooi filmisch plaatje, zo'n oude ambu lance die vanuit Nederland dwars door Europa naar de Balkan wordt gereden. Bovendien hebben we alle- vier journalistieke aspiraties en het leek ons dat een film in dat opzicht meer mogelijkheden biedt dan alleen foto's.' Ze werkten het plan uit en dienden het in bij diverse televisieomroepen. 'Van een paar kregen we een reactie. Dat we er maar mee aan de slag De vier studenten die de ambulance naar Kosovo reden en er zelf een documentaire van maakten. Rechts oud-Texelaar Arnold van Bruggen. Kosovo ademt nog steeds de sfeer van een burgeroorlog, aldus Arnold van Bruggen. moesten gaan en dat ze ons wel wil den spreken wanneer we terug zou den zijn Maar bij de IKON reageer den ze heel alert. Ze kwamen met allerlei tips en gaven ons bovendien camera's en geluidsapparatuur mee. Dat getuigde wel van vertrouwen.' Roadmovie Het plan bestond niet alleen uit het maken van een spannende road movie. Van Bruggen en de zijnen na men zich voor in Kosovo uiteenlo pende mensen voor de camera te halen: een voormalige soldaat van het Albanese bevrijdingsleger UCK. een jonge Servische studente, een Servische vluchteling, een soldaat van de vredesmacht van de Vere nigde Naties. een werknemer van een humanitaire organisatie, een ambte naar op het ministerie van Gezond heidszorg. Allemaal zouden ze wor den gevraagd naar hun ervaringen in de oorlog, hun mening over de bui tenlandse interventie, hun verwach tingen voor de toekomst. Maar ook wilden de documentairemakers hun eigen rol kntisch belichten. 'Deze reis is een zoektocht naar argumenten voor en tegen een humanitaire inter ventie. Met welke goede intenties humanitaire interventies ook gepaard gaan, vaak heeft ingrijpen van buiten onbedoelde consequenties. Daders en slachtoffers blijken niet alti|d even makkelijk te onderscheiden; de in de westerse media vooral als slachtof fers afgeschilderde Albanezen bleken zich, vooral na de interventie, ook schuldig te maken aan zware ge weldpleging. Servische enclaves in Kosovo staan vandaag de dag onder bescherming van KFOR-soldaten. Bij een buitenlandse interventie in een conflict staan politici voor de keuze of zij partij moeten kiezen. Die keuze ligt met altijd voor de hand en is soms onmogelijk. In Bosniè is geen kant gekozen en de interventie is desas treus verlopen. In Kosovo is wel par tij gekozen, maar ook daar is het re sultaat niet goed. Op een veel kleiner niveau moeten ook wij vaak partij kie zen als we medicijnen naar een land brengen', filosofeerden Van Bruggen en de zijnen in de toelichting op het plan dat ze naar de omroepen stuur den. Burgeroorlog De reis en het verblijf in Kosovo wer den een ervaring om nooit te verge ten. 'Vijf jaar na de interventie van de NAVO ademt het gebied nog steeds de sfeer van een burgeroorlog. Overal rijden tanks van de Verenigde Naties, wordt gepatrouilleerd door soldaten. De NAVO wilde het schenden van de mensenrechten van de Albanezen voorkomen. Dat is gelukt, maar nu worden de Serven gediscrimineerd Onder begeleiding van VN-soldaten zijn we in een kleine Servische en clave met enkele tientallen bewoners geweest. Die worden zwaar bewaakt, het zijn de enige Serven die er nog wonen, temidden van alleen maar Albanezen. Dat is toch een raar idee.' Ondanks de nare sfeer konden de Nederlandse studenten er hun werk goed doen. 'Ik ben nooit bang ge weest. Als je lang en blond bent, zo als wij, word je direct herkend als buitenlander en heb je er met zoveel te vrezen. In het begin schrik je wel van al die soldaten, tanks, dat prik keldraad. Maar als je je niet teveel laat imponeren door het militair vertoon, is het er wel uit te houden. En wat onze opzet betreft, zijn we uitstekend geslaagd. We hebben met een hele boel mensen kunnen praten, die sa men een brede afspiegeling van de bevolking vormen. De meesten zijn van onze eigen leeftijd en kenden we al. Dat werkte in ons voordeel, want daardoor ontstond iets wat meer een gesprek dan een interview was. Ik denk dat je die band tussen intervie wer en geïnterviewde ook wel op te levisie zal zien.' IKON Na hun terugkeer in Nederland werd ook bij de IKON enthousiast gerea geerd. 'Ze toonden zich erg tevreden over het beeld en geluid. Daar waren we erg blij mee, want het was voor ons allemaal de eerste keer dat we zoiets deden. We hebben, schat ik, tussen de twintig en tweeëntwintig uur aan filmmateriaal verzameld. Sa men met een redacteur en een tech nicus moeten we daar een documen taire van vijfentwintig minuten van maken', vertelde Van Bruggen afge lopen week, op een moment dat hij nog volop bezig was met het vol tooien van de film. 'Het is hard wer ken. We zijn voortdurend bezig met overwegen welk materiaal we kunnen gebruiken en wat we moeten laten vallen. We zoeken de muziek uit. Bij zonder om mee te maken. Ervaring in de schrijvende journalistiek hebben we allemaal wel, maar dit is toch heel wat anders. Maar het is de beste stage die je kunt hebben.' De documentaire wordt morgen (zaterdag) in het programma Fac tor, zoektocht achter het nieuws uitgezonden via Nederland 3. De uitzending begint om 22.35 uur. Joop Rommets Ongeveer zo zal de gevelwand van het hotelcomplex aan de Vismarkt/Kantoorstraat er straks uitzien. Geheel rechts de zeer voorlopig geschetste nieuwbouw met beneden zalen en in de verdiepingen hotelkamers. (Tekemng Architektenburo Louis unctj B en w staan positief tegenover de bouw van de laatste fase van de uitbreiding en vernieuwing van hotel De Lindeboom. Ze gaan ak koord met een hotelvleugel van ruim tien meter hoog (drie bouw lagen) aan de Kantoorstraat waar nu nog de disco is. Het totale aan tal kamers komt dan op 48 oftewel 96 slaapplaatsen. Wel is als voor waarde gesteld dat de bestaande, deels monumentale bebouwing er niet onder mag lijden en dat daarom advies moet worden inge wonnen bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Het college wil dat het huidige ont werp anders wordt in die zin dat er een duidelijk zichtbare kap moet ko men. De hoogte op zichzelf wijkt af van de planologische voorschriften die een goothoogte van maximaal vier en een nokhoogte van maximaal acht meter toelaten, maar het college wil daaraan tegemoet komen met een artikel 19-procedure waarin ook het overschrijden van enkele bebouw- mgsgrenzen wordt geregeld. Onder de hotelkamers komen in de nieuwbouw ook enkele multifunctio nele zalen voor vergaderingen, con gressen en culturele activiteiten. De discotheek is echter definitief verle den tijd. De bedoeling is om het ko mende voorjaar met de bouw te be ginnen. n «in tc/cr> B'ji'xn «traniwwrdrlijfhCK) var de red-vuc Wij vonden het erg leuk dat er een stukje over ons optreden in café Bruintje Beer in de Texelse Courant stond. Wij verheugen ons er erg op daar te mogen werken. Desalniette min willen wij er met nadruk op wij zen dat wij twee seizoen met heel veel plezier voor de gasten van Ho tel-café Ouwe Dijkstra onze versies en deuntjes ten gehore hebben ge bracht. De redactie van de Texelse Courant schreef dat ons hart uitgaat naar Den Burg, maar ons hart gaat uit naar héél Texel. Frans en Lies Pieterse, Den Burg. Hoe ga je het beste om met men sen met dementie, zodat de situa tie thuis dragelijker wordt? Die vraag staat centraal in de cursus omgaan met dementie, die de Gezondheidswijzer van Corbis Plus (de voormalige Thuiszorg) in acht bijeenkomsten in oktober en november verzorgt in het verpleeg huis in Den Burg. De cursus is bedoeld voor partners, verzorgers en andere naasten van dementerende mensen. Wie lijdt aan dementie, heeft te kampen met ern stige vergeetachtigheid, verminde ring van de intellectuele vermogens en desoriëntatie, waardoor het dage lijks functioneren ernstig verstoord raakt. Aan de orde in de cursus ko men de veranderingen in het leven van hun naasten, evenals vragen als: wanneer accepteer je hulp van ande ren en hoe ga je om met je gevoel van eenzaamheid? De bijeenkomsten vinden steeds plaats op maandag van 10.00 tot 12.00 uur. De eerste is op 4 oktober, de laatste op 22 november Deelname kost €20,-. Voor informatie en opgave kan men op werkdagen tussen 9.00 en 17.00 uur terecht bij de Gezondheidswijzer, tel. 0223-650135. E-mailen kan ook: gezondheidswijzer ©corbisplus.nl. Een winkel met daarin een mix van producten, diensten, services en activiteiten in Oosterend, Oude- schild, De Koog en de nieuwe wijk De Volmolen in Den Burg als een impuls voor de leefbaarheid en de vitaliteit van de dorpen. Aan de overkant bestaan deze zogeheten 'hartwinkels' al maar of ze ook op Texel haalbaar zijn, moet nog blij ken. De gemeente wil de mogelijk heden onderzoeken. Het plan Hart van winkels is een ini tiatief van B. Koedijker uit Koedijk, die in zijn woonplaats een soortgelijke winkel heeft en zich presenteert als een sociaal ondernemer zonder winstoogmerk. In de winkels die hij wil opzetten worden producten en diensten aangeboden die met in het dorp verkrijgbaar zijn, maar die wel de leefbaarheid ten goede komen Met het plan speelt hij in op de Structuurvisie Texel 2020 en het be leid van de provincie, die beiden be lang hechten aan een goede leef baarheid in de dorpen en goede voorzieningen. Er wordt verwezen naar Koedijk, dat na de komst van een hartwinkel een breed aanbod heeft zoals huishoude lijke artikelen, tabak, videoverhuur, tijdschriften, een slijterij, snoep, Vijf Texelaars die hebben meege daan aan de Fortis Bank Bruine Vloot Trofee hebben dinsdag een zilveren medaille gewonnen. Richard Kortekaas, Jaap Kooger, Ingeborg en Folkert Herold en Gert Beens behoorden tot de 24 opva renden van de stevenaak La Staatsbosbeheer laat vanaf deze week weer heideperceeltjes in het nationaal park Duinen van Texel chopperen. Daarbij wordt in eén werkgang de vegetatie en het boven ste deel van de humuslaag verwij derd. Verdeeld over vier locaties op 't Mientje aan de Randweg, in de Geul en op camping Loodsmans duin, wordt in totaal 1,75 hectare gechopperd Het vrijkomende mate riaal wordt gebruikt om zandpaden te verbeteren. Het werk wordt voor €19.200 uitgevoerd door Tatenhove BV uit Oudeschild. Chopperen heeft bewezen een uit stekende methode te zijn om verou derde heidevegetaties te regenere ren. Daarmee kan de soortenrijkdom van de Texelse duinen goed worden bewaard. Niet alleen voor planten als de heidesoorten, de zonnedauw en de klokjesgentiaan profiteren van deze methode, maar ook insecten. Tussen de jonge heideplanten die na het chopperen weer een kans krijgen, blijven een periode kale plekken waar bijvoorbeeld graafbijen hun nesten kunnen maken. In eerste instantie is de ingreep voor veel soorten negatief. Daarom verdeelt Staatsbosbeheer de te chopperen oppervlakte over meer dere vlakken. Dit om het herbevolken vanuit de omgeving makkelijker te maken. In de Muziek- en Dansschool worden donderdag 9 en vrijdag 10 septem ber open lessen jeugd- en jongeren- theater gehouden voor iedereen van 6 tot 18 jaar. Donderdag vanaf 16.00 uur wordt een open les jeugdtheater voor kin deren van 9 tot en met 12 jaar gehou den. Om 18.30 uur volgt een open les jongerentheater I (improviseren en een eigen stuk maken) en om 20.15 uur een les jongerentheater II (thea ter maken aan de hand van een be staand toneelstuk). Vrijdag vanaf 16.00 uur wordt een open les jeugd theater voor kinderen van 6 tot en met 9 jaar gegeven. Voor inlichtingen en aanmeldingen: Muziek- en Dansschool, telefoon 313493, of e-mail info@mdt-texet nl. Op de Groeneplaats in Den Burg worden op zaterdag 9 en zaterdag 16 oktober twee herfstmarkten gehou den Aan de eerste, die tijdens het bluesweekend wordt gehouden, doen zo'n veertig deelnemers mee met onder meer keramiek, betonde- coraties, mandenvlechten of schmin ken. De drum- en percussiegroep van Excelsior zorgt voor muziek en er zijn diverse versnaperingen verkrijgbaar. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Een week later is er een tweede herfstmarkt, omdat dan de vakanties beginnen. Op die markt is nog ruimte voor een aantal ambachtelijke kra men of activiteiten. Meer informatie: Annemarie Reiding, tel. 320548. Ook de tweede markt wordt van 10.00 tot 16.00 uur gehouden. vlaaien, brood, telefoonkaarten, post orderdistributie, een .bibliotheek voorziening, strippenkaarten, een politiepost, maatschappelijk werk, vergaderruimte en goede doelen Koedijker denkt de hartwinkels op Texel dankzij subsidie van de provin cie kostendekkend te kunnen opzet ten Voorwaarde van de gemeente is dat de winkels met concurrerend zijn voor de bestaande middenstand en dat ondernemers uit de betreffende dorpen bij de plannen worden be trokken. Er mag geen sprake zijn van concurrentievervalsing. Verder is het de bedoeling dat de verkoop van Texelse producten de voorkeur ge niet. De gemeente steekt geen geld in het project, maar verleent wel amb telijke ondersteuning en draagt de zorg van de invulling van de multi functionele ruimtes. Oudeschild De vier genoemde dorpen komen om uiteenlopende reden in aanmerking voor een hartwinkel. In Oosterend bestaan al plannen voor een multi functionele ruimte voor wonen en zorg (arts, fysiotherapeut, etc.) Dit sluit volgens de initiatiefnemers naadloos aan bij de formule van de hartwinkels. In Oudeschild wordt aansluiting gezocht bij de tweede Behème, dat van de twaalf sche pen als tweede eindigde. Fortis Bank Nederland houdt elk jaar een zeilrace, waarvoor klanten van ieder kantoor een uitnodiging krijgen. Gestart werd in Enkhuizen, de uitvalsbasis van de bruine vloot. De uit 1876 stammende La Bohème startte in verband met handicap als elfde. Met windkracht zes waren de omstandigheden best zwaar, vertelt Folkert Herold, de Duitse Texelaar die met zijn vrouw Ingeborg onlangs het nieuws haalde doordat ze al tiental fase van de herinrichting van ft ven (het onderdeel Parkeren enl waarbij op de plek van de hu olietanks van RAB huizen, een keerterrein en een winkel kom het verleden is gesproken me(! Kalverboer om de Spar Supei daarheen te verhuizen. Van i handen zijnde sluiting van des markt, zoals op de Kabelkrant 9 gereerd, is volgens Kalverboerl sprake. 'Er is gesproken ovJ plannen, maar ik heb er al tijden! meer van gehoordMaar als heil creet wordt, dan ben ik er wel voT Het idee om de supermarkt tel bmeren met zo'n hartwinkel lijïj prima, hoe meer voorziening» beter. Wat betreft De Koog wordt t zocht of een combinatie mogi met de medische post, de 9131 dorpswachten, dorpshuis en a voorzieningen. In Den Burg Oo; Volmolen) wordt gedacht aan nl, g schappelijke en educatieve vou ningen, omdat de verwachting! veel jonge gezinnen komen tevile, 'Gezien de afstand tot het cer|3j leent het gebied zich bij uitstek! een buurtwinkel met bijbeholj! voorzieningen. Lj( Wethouder Annie Hin benadrul het project nog een lange 1 gaan heeft en dat nadrukkelijk J3J gekeken of realisatie met ten kost gaan van bestaande winkels, kd; wordt daarom bij eventuele plal betrokken. De provincie, die hLx( derzoek moet financieren, neem nenkort een besluit. len jaren naar Texel komen. StiJ was er niet bij, van de meeste| 1 verwacht dat ze aan boord pende hand uitstaken, zoals h sen van de zeilen, het bediensJ® de zwaarden en het houden v;| roer. De inspanningen van 1 Texelaars droegen er aan bij d onderweg tien schepen inhaaldl de voorste op zo'n honderd if?- wisten te naderen. Om hun t plaats te vieren meldden def,: trotse Herolds zich woensdagm met een fles champagne in het!| kantoor aan de Binnenburg. 132 Een eiland met zoveel restaurants en eetcafés, maar waar kul nou lekker en niet te duur eten? Een gezelschap van vier void sen personen gaat wekelijks ergens op Texel uit eten. In dez« briek doen ze verslag van hun ervaringen en geven een beoof ling. Deze week: Bruintje Beer in Den Burg. J r" zi-' i3i«C£rE'- Centraal gelegen aan de Stenen plaats is dit eetcafé de thuisbasis van misschien wel de beroemdste kok van Texel. Maar uitgerekend als wij komen is Willem 'Parel' Roeper niet in dë zaak aanwezig. Het over wegend jonge personeel is vrolijk en enthousiast, maar vriendelijk en professioneel bezig. We bestellen als voorgerecht stokbrood en carpacio. Verder kiezen we voor lamsschouder, lamsbout, biefstuk en gebakken mozzarella. Onder het wachten kijken we naar de mensen die op straat langslopen. Het 'probleem' van de harde kruidenboter wordt hier omzeild door deze te vervangen door een gekruide olijfoliedip. Even wennen, maar erg smakelijk met het vers afgebakken brood. De flinterdun gesneden lamscarpatio ligt op een bedje van krakend verse sla en wordt geflankeerd door kleine toefjes pesto. Het vlees is zo dun gesneden dat je het met je vork uit elkaar kan trekken. De bediening is oplettend en we hoeven nauwelijks te wachten op onze volgende gang. De gebakken mozzarella ligt op een witte bcterham, een soort 1 kaastaartje. Bijzonderen lekke lamsbout is mals en de min® geeft het geheel een byzoni „6 zachte smaak. De gevulde I bout is mals gebakken, maar de vulling is wordt ons met gé ne duidelijk. De biefstuk had een )rc hetere pan kunnen hebben, korst is met stevig bruingebak maar slappig grijs. Is het bak van biefstuk een kunst die meester misschien nog niet aan, vervanger heeft geleerd? hoofdgerecht gaat vergezeld1 sp lekkere gebakken aardappeltjes onherkenbaar oranje gekruid zij' een soort roergebakken sd groente mix. 11! 'ei Beoordeling: Met bijzondere tails, eenvoudig lekker eten vrolijke, gezellige sfeer en vrien lijke, vlotte bediening. Afgerekend: €80,05 (twee jj voorgerecht, vier keer hooto! rechtdrankjes, koffie)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 8